Hijft gewoon rijden' 'Eltax failliet, maar Leiden uit de lucht gezien (3) Snorfetser onbertikbaar Maaltijdloopt uit op nassale vechtparij Mishandeld Gebied om Levendaal verandert ingrijpend Erecteur Harry van Gulden: V oorwaar delij k voor twee drugsdealers DOIDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 AD/ST LEIDEN LEIDN "Ik voel me zeer zwaar gepakt door de belastingdienst. Het was op een bepaal moment zo dat we onderuit zouden gaan. En je kan niet goed zaken doen met het zwaar van Damocles boven je hoofd. Als een belastinginspecteur zou zeggen: het is over, an lag Eltax plat". Aan heWoord is Harry van Gul den, ditteur en voor honderd procent aandeelhouder van de 'Leidse tacentrale Eltax bv'. Zijn bedrijf iap sterven na dood. "Ik verwachtiat Eltax bv binnen drie maanderfiilliet is. Maar de naam Eltax blijtbestaan en de gele ta xi's blijvr rijden", vertelt Van Gulden. De probmen begonnen al ruim twee jaar peden. Eind 1981 voer de de belasngdienst een routine controle uitDe boekhouding van Eltax bv waprima in orde, zo was de conclusrt'Op een bepaald mo ment werd gevraagd: wat ver dienen die lauffeurs nu eigen lijk? Nou we je nooit hoeveel fooi ze krijgen, nar feit is wel dat de gemeente Leen al jaar en dag een beschikking fgeeft waarin staat dat er vijftijprocent nachttarief gerekend ma worden. Wij reken den dat nooit' met de chauffeurs. Ze mochten o vijftig procent bo ven het dagtaef zelf houden. Dat geld kwam n>it in het bedrijf', zegt Van Gulch. LEIDEN D politie en de Eerste Hulpdiest konden gis termorgen niet»ij een gewon de man op hefietspad langs Roomburg kor;n, omdat ze niet over de juie sleutels be schikten voor t paaltjes. De man, een 37-jaije Leidenaar, was gevallen mtz'n snorfiets. De paaltjes dimoeten voor komen dat auto op het fiets pad gaan rijden, leken niet te openen met de ormale sleu tels. De gevallennorfietser is uiteindelijk - sbmpelend - zelf naar de anulance gelo pen. Hy is voor ader onder zoek overgebract naar het Diaconessenhuis. LEIDEN - Een masde vechtpar tij ontstond gisteravid rond ne gen uur op het Plantsen en omge ving. Vier Leidse jon?ns besloten aan te schuiven bij ee gezamenlij ke maaltijd van stuchten in een voortuin van een woing aan 'het Plantsoen. Dat ginj een tijdje goed, totdat een vaide jongens een fles drank van taf pakte. Een student probeerde difles terug te krijgen, waarna eenjongen een mes van tafel greep. T^n ontstond de vechtpartij. Een nemtienjarige Leidenaar raakte daauj gewond aan hoofd en neus, oidat hij met een stoel op zijn hoofoverd gesla gen. In de Rijnstraat vien een stu dent en een van dejongens al knokkend door een lit van een woning. De politie heé een einde gemaakt aan de vectpartij. De studenten hebben bebfd de ge sneuvelde ruit van dtwoning te vergoeden. Er zijn gen aanhou dingen verricht, omek geen van de partijen aangifte heft gedaan. Zakkenroller in kraag gegrejen LEIDEN NS-personei heeft gis termorgen op het Stiionsplein een 38-jarige Joegosla\$che zak kenroller zonder vastewoon- of verblijfplaats gegrepen De man probeerde de portemonee van een vrouw te rollen, mar dat mis lukte. De man heeft volgensde politie vele malen op het statin zakken gerold. Op 25 juni rolde lij een Is raëlische man. Hij stal ijn porte monnee met vijfhonded Ameri kaanse dollars en honerdvijftig gulden. Twee dagen late werd een man uit Sri Lanka berocd van zijn portemonnee. Daarin zi driehon derd gulden. Behalve dze aangif ten zijn er nog vele andre gedaan. De Joegoslaaf, die ng vijfhon derd gulden op zak hd, werkte zeer waarschijnlijk metwee land genoten. De nu aangehuden zak kenroller staat geboek als onge wenste vreemdeling. I 1980 was hij al gepakt wegens zakenrollerij op de Leidse veemark Hij werd toen het land uitgezetDat zal nu weer gebeuren. Het liep pas spaak toen bleek dat de belastingdienst dat nachttarief als loon ging zien, waarover door het bedrijf loonbelasting moest worden betaald. De belasting dienst leverde een aanslag af van 1,2 miljoen gulden, alras gevolgd door de bedrijfsverzekering die aan sociale premies ook nog 600.000 gulden wilde vangen over het nachttarief. In eerste instantie maakte Van Gulden zich niet bezorgd over die aanslag: "Ook de belastingdienst snapte wel dat het nooit kon wor den betaald door Eltax. Ze zei dat het een soort proefzaak was. We kregen ook uitstel van betaling, totdat ze in 1983 in een keer een flinke portie geld inhielden, geld dat ik terug moest krijgen". Eltax bv was overigens al in beroep ge gaan tegen de belastingaanslag. "Toen ik het verweerschrift zag van de belastinginspecteur voor die gerechtelijke procedure dacht ik: hé, dit gaat hartstikke fout. Dat verweerschrift was zo agressief'. Van Gulden besloot toen maatre gelen te nemen. Behalve van Eltax bv is hij ook eigenaar van drie an dere, zogenoemde slapende bv's: Borgerding, B-Tax en Werkhoven. Twee van de drie bv's werden uit hun slaap gehaald. Het personeel van Eltax bv nam vrijwillig ontslag en trad de volgende dag in dienst bij B-tax. Alle activa, de auto's en dergelijke- werden overgenomen door Werkhoven. Kortom, Eltax bv werd leeggehaald, zo vertelt Van Gulden. De belastingdienst heeft inmiddels beslag gelegd, veel zal er niet meer te halen zijn. Het enige dat nog niet is gere geld, is de overschrijving van de vergunning. Eltax bv heeft acht tien taxivergunningen die nu wor den verhuurd aan B-tax. In het verleden verhuurden de drie sla pende bv's hun achttien vergun ningen aan Eltax bv, zodat er in to taal 36 taxi's kunnen rijden onder de vlag van Eltax bv. Maar nu het faillissement nadert, kan dat niet meer. Als Eltax bv failliet gaat, worden de taxivergunningen auto matisch ingetrokken. Van Gulden zal de gemeente binnenkort dan ook vragen de vergunningen van Eltax bv over te schrijven naar B- tax. ^^Htax^^AuachfingTjarndnnteno^etstatioTi^eEllax bv gaat failliet, zegt directeur Van r de pele wapens blijven ri jden. ,foto Holvast» Op zich lijkt deze constructie weinig sympathiek. Van Gulden is er ook niet echt blij mee: "Ik heb er echt slapeloze nachten van gehad. Terwijl wat we nu gedaan hebben eigenlijk allemaal legaal is". Niet alleen was de noodzaak aan wezig om deze constructie te ma ken, maar Van Gulden vindt het ook terecht dat het gebeurd is. "Sinds 1946 bestaat er al een nacht tarief in Leiden, dat is gelegali seerd door de gemeente. De belas tingdienst is daar nooit over geval len, terwijl ze zeker een keer in de vijfjaar een routinecontrole houdt. Ik vind het dan ook zeer on rechtvaardig en onverteerbaar dat ik nu met terugwerkende kracht vanaf 1976 premies en loonbelas ting moet betalen. Ik had het reëel gevonden als de belastingdienst had gezegd: vanaf nu gaan we het rekenen. Want de tarieven zijn daar ook nooit op gebaseerd". Sinds 1 januari 1982 is de situatie overigens veranderd. Vanaf die da tum moesten de chauffeurs het geld inleveren en werd het bij het inkomen geteld. "Wat ze eerst zwart hadden, ja zo zal ik het maar noemen, is nu brutoloon gewor den", aldus Van Gulden. "De enige" Maar er is nog een onrechtvaar dige kant aan de zaak, vindt de di recteur: "Ik ben de enige die aan gepakt wordt. De andere Leidse ta xibedrijven gaan nog steeds op de oude voet verder. Die zeggen dat ze 's nachts niet rijden. Maar bel maar eens 's nachts dat je met de taxi naar Amsterdam moet, dan staan ze zo voor de deur. En bij een ander is de helft van het nachttarief voor de werknemers en de helft voor hem. Daar wordt ook geen belas ting over betaald. En dat gaat alle maal zwart. Dat hoor ik allemaal van mijn chauffeurs". Volgens Van Gulden zou het een kleine ramp zijn als Eltax bv fail liet was gegaan zonder de nu ont worpen constructie. Hij wijst er op dat de gele wagens ongeveer ze ventig tot tachtig procent van het taxivervoer in Leiden voor hun re kening nemen. En een heel groot deel van het bejaarden- en zieken- fondsvervoer verzorgen. "Sinds die nieuwe regeling van het zieken fonds is ingevoerd, geeft dat veel werk. Die mensen moeten een ei gen bijdrage betalen, maar snap pen van die regeling de ballen niet. Wij nemen dat dan van hen over", aldus Van Gulden. Hij zegt dan ook: "Ik denk dat als Eltax bv zou wegvallen veel van die mensen niet meer zouden we ten hoe ze ergens moeten komen. Dat klinkt misschien hautain, maar het is wel zo". LEIDEN - Drie Leidenaren (21 en 22 jaar) zijn aangehouden nadat ze rond kwart voor acht gisteravond klanten bij MacDonald's op de Nieuwe Beestenmarkt hadden las tig gevallen. Een klant, een 21-jari ge Leidenaar, werd zonder enige aanleiding geslagen. Zijn bril werd vernield en er ging een tand door z'n lip. Bovendien had hij een zwel ling bij zijn oor en onder zijn linke roog en was zijn neus beschadigd. De drie Leidenaren hebben ook nog andere klanten lastiggevallen. Of daarbij ook klappen zijn geval len, is nog niet bekend. DEN HAAG/LEIDEN - "Door de ze straf beschikt u in zekere zin over uw eigen toekomst. Ik zou zeggen: blijf van die vervloekte rommel af'. De Haagse politierech ter Abspoel veroordeelde gister ochtend een 27-jarige man uit Lei den en een eveneens 27-jarige vrouw tot voorwaardelijke gevan genisstraffen van vier maanden wegens het verwerken en verhan delen van cocaine. Eind '82 werd het tweetal, dat sa menleeft, door de Leidse politie aangehouden. Volgens officier van justitie Holthuis bevond het twee tal zich in het kielzog van grotere handelaren die werden gevolgd door de politie. Zowel de man als de vrouw beaamden dat zij onge veer zestig gram cocaïne hadden verwerkt. Mr. Lever, advocaat van het tweetal, vond een gevangenisstraf niet zinnig: zijn cliënten waren ten slotte inmiddels 'clean', zoals dat heet, en waren duidelijk van zins om een nieuw leven te beginnen. Hij dacht zelf aan werkzaamheden in een zieken- of bejaardentehuis. "In het weekeinde dan. De man werkt doordeweeks en de vrouw moet haar kind verzorgen" Officier van justitie Holthuis kon zich wel vinden in dit voorstel. Hij vond dat het tweetal "duidelijk op de goede weg was" en stelde voor de zaak te schorsen tot eind sep tember, zodat de advocaat gelegen heid zou hebben om een goed voorstel voor te bereiden. Waarschijnlijk sloeg de verdach ten de schrik om het hart toen rechter Abspoel hierna dit voorstel afwees. Ten onrechte, Abspoel eis te voorwaardelijke straffen met een proeftijd van twee jaar. Zijn motivering: "De vooruitzichten zijn goed. Er is natuurlijk nog wel een kans op terugval, dat gebeurt tenslotte vaker. Maar ik wil u een kans geven". LEIDEN - Vandaag, uit de lucht ge zien, een brok binnenstad waar de sloperskogel de afgelopen tijd flink heeft huisgehouden. Het is het ge bied rond de Sint JorissteeglLeven daal dat de komende jaren zal wor den omgetoverd tot een modern stuk stad met winkels, woningen, kantoren en een parkeergarage. Onlangs werd al een begin ge maakt met een ingrijpende recon structie van het wegenbeloop, be doeld om de bus vrij baan te geven. Kortom: een stuk stad dat we over een paar jaar niet meer terug zul len kennen. Wat een verschil met vroeger ja ren toen het gebied tussen de Oude Rijn (links op de foto) en de Zoeter- woudse Singel (rechts boven) een knooppunt was van grachtjes met talloze bruggen waarlangs klein schalige huisjes of grote fabrieksge bouwen stonden. Het dempen van de grachten (waarmee al in de vo rige eeuw werd begonnen) en het slopen van de oude bebouwing is nu nagenoeg tot staan gebracht. Het resultaat doet denken aan de rigoureuze kaalslagpraktijken uit de jaren zestig: enorme gaten in de oude binnenstad, geduldig wach tend op wat komen gaat. In het midden van de foto is dui delijk zichtbaar het kaalgeslagen terrein waar vroeger de Sanders zeepfabriek stond. Zuidelijk daar van ligt de Garenmarkt, al vele ja ren een gapend gat in de stad, dat gebruikt wordt voor parkeren. Bo ven het voormalige Sandersterrein het braakliggende stuk grond waar tot voor kort de Sint Barba- raschool en het klooster Cunera stonden. Vanaf dat punt naar rechtsboven zwenkend zien we ten slotte het terrein aan de Gerestraat, waar tot voor kort het hoofdpost kantoor van de PTT was gevestigd. Vier immense gaten dus, in de Leidse binnenstad, waar het naar het schijnt de komende jaren zal gonzen van de bouwactiviteiten. We zetten de te verwachten ontwik kelingen even op een rij. Te begin nen bij het terrein van het vroegere hoofdpostkantoor. Op deze plek wordt voor het einde van dit jaar een begin gemaakt met de bouw van een Centraal Wonen project. Dat wil zeggen 35 wooneenheden met gemeenschappelijke voorzie ningen, tussen de bebouwing aan het Levendaal en dat van het Plantsoen (rechts boven). Het huidige parkeerterrein ach ter de Geregracht is bestemd voor de bouw van gezinswoningen en twaalf eenheden voor één- en twee persoonshuishoudens op de hoek Geregrachtl4e Binnenvestgracht. Deze nieuwbouw sluit aan bij de oude wevershuisjes aan de Gere gracht die momenteel in opdracht van de gemeente worden gereno veerd. Op het terrein van de Sint Bar- baraschool (omsloten door de Bar- barasteeg, het Levendaal, de Sint Jorissteeg en de bebouwing aan de Hogewoerd) zal vermoedelijk een combinatie van winkels, woningen en kantoren verrijzen. Onlangs be sloot het college van BenW dat ook de panden van de voormalige Ca mera-bioscoop op de hoek Hoge- woerd/Sint Jorissteeg (links van het midden) worden gesloopt en dat dit stukje grond bij het beoogde nieuwbouwplan wordt betrokken. In het midden van de foto de plek van de vroegere Sanders zeepfa briek, bestemd voor een parkeerga rage met winkels en kantoren waarvan de bouw mogelijk nog voor het einde van dit jaar, of an ders begin 1985, zal beginnen. Ten slotte, de Garenmarkt (in de rech ter benedenhoekdat zal voorlopig parkeerterrein blijven nu het ge meentebestuur heeft besloten dat niet op deze plek maar aan de Vliet een nieuwe openbare binnenstad- school wordt gebouwd. Niet alleen de nieuwbouwactivi- teiten zullen het stukje binnenstad rond de Sint Jorissteeg een ander gezicht geven ook de verkeerssitua tie ter plaatse ondergaat een aan zienlijke verandering. Het traject Lammenschansweg, Korevaar- straat, Oranjeboomstraat, Gere grachtLevendaal, Plantagelaan en de Hoge Rijndijk wordt name lijk drastisch gereconstrueerd, voorzien van een nieuwe riolering en geasfalteerd. De ingrijpende werkzaamheden, waarmee eind mei is begonnen, hebben vooral tot doel het open baar vervoer tussen Leiden en Zoe- terwoude-Rijndijk een snellere doorstroming te garanderen. Een project dat bekendheid heeft gekre gen als het busbanenplan. Het ver keer dat de Leidse binnenstad wil bereiken, of juist de stad via die route wil verlaten, zal de komende maanden veel hinder van deze werkzaamheden ondervinden. De situatie ter plekke heeft voor de bouwvakvakantie al een be langrijke verandering ondergaan. De as van de Sint Jorissteeg (m het midden ran de foto) is namelijk in noordelijke richting opgeschoven en in het verlengde van de Oranje boomstraat rechts van het mid den) komen te liggen. De te bouwen parkeergarage zal straks uitsteken tot aan wat tot voor kort de mid denberm van de Sint Jorissteeg was. Ook de gevel van de nieuw bouw op het terrein van de Barba- raschool zal (aan de zijde van de Sint Jonsteeg) zo'n zeven meter in noordelijke richting opschuiven ten opzichte van de vroegere bebou wing. Na realisatie van het busbanen plan zal de route Sint Jorissteegl Oranjeboomstraat voor tweerich- tingverkeer, stad-in en stad-uit, worden ingericht. De totale recon structie uan het wegenbeloop zal ongeveer een jaar gaan duren (Foto: Frans Rombout)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3