Stap voor stap richting 'dorp' Warmond moet 'ombudsman'voor ouderen krijgen Den Deyl krijgt grote opknapbeurt 'Contacten met buurt redelijk tot goed' Ook chloor in water Leiderdorp en Rijndijk Socio-woning draait jaar Buurman socio-woning blijft bezwaar maken Bouw Kerkehout-huizen stap dichterbij PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 WARMOND - In Warmond moet een man of vrouw komen die ad viezen geeft aan de bejaardenor ganisaties en klaarstaat om pro blemen op te lossen van ouderen, bijvoorbeeld tijdens een soort spreekuur of bezoekjes aan huis. Dit vinden de organisaties die zich bezig houden met het vrijwilli ge bejaardenwerk, zoals de Stich ting UW, de Warmondse Bond van Ouderen, de Warmondse Be jaardensociëteit, de vereniging De Zonnebloem, de Parochiële Chari- tas Instelling, de Hervormde Dia conie, de indicatiecommissie voor opneming in bejaardendenoorden. Huize St. Liduina, de bewoners commissie van 'De Weiden', ver pleeghuis Mariënhaven, bejaar denoord Mariëngaerde en Mariën- weide, het Welfarewerk van het ZOETERWOUDE - Drie kinderen spelen in de ach tertuin. Twee ouderen zit ten koffie te drinken en kij ken toe. Een normaal gezin, zo lijkt het. "Dat is ook de situatie die we proberen te bereiken", vertelt Leo, een van de begeleiders van de kinderen die wonen in een zogenoemde socio-woning in de Zoeterwoudse Jan-Al- bert de Gravenlaan. Zes verstandelijk gehandicapte kinderen wonen daar nu een jaar. Ze worden bege leid door vier verpleegkun digen, Leo leidt dat begelei dingsteam. Er is continu ie mand van de begeleiding aanwezig, 24 uur per dag, zeven dagen in de week. door Henny van Egmond De socio-woning de tweede in Zoeterwoude, want in de Zonne- gaarde is er ook al een is een pro ject van de woon-leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten Swetterhage, dat in Zoeterwoude- dorp is gevestigd. "Kinderen zijn gebaat bij het feit dat ze hier wonen", vertelt Hans Bouter, coördinator van Swetter hage en begeleidend psycholoog van het project. "Ik wil voorop stel len dat het ouderlijk huis van deze kinderen naar vermogen altijd op timaal functioneert. Maar er zijn re denen waarvoor het beter is dat het kind hier is. Maar er zijn aspecten van het ouderlijk huis, die we niet kunnen vervangen. Neem bijvoor beeld de liefde van een ouder voor een kind. Dat kun je niet vervan gen, hoe goed de begeleiding ook werkt. Dat is veel te gevoelsmatig". Bouter legt uit dat het opnemen van de kinderen niets te maken heeft met het functioneren van de ouders. Soms wordt het te zwaar voor ouders om voor het kind te Rode Kruis en de Stichting Maat schappelijke dienstverlening Bol lenstreek. Enkele weken geleden hebben deze organisaties de handen in el kaar geslagen en besloten voortaan door het leven te gaan als het Ou deren Overleg Warmond (OOW). Dit overleg wil voor 55-plussers ac tiviteiten organiseren als bridgen, schaken, dammen en biljarten. Ook staan op het programma: sa men eten, wandelen, film Rijken en museum bezoeken. Deze zaken staan op de OOW-agenda omdat tij dens een enquête in april bleek dat er grote behoefte aan bestaat in het dorp. Subsidie Onder meer bij het opzetten van zorgen, soms vereenzaamt het thuis. Maar er zijn legio andere re denen die uiteindelijk leiden tot het verhuizen van een kind naar een socio-woning. Op dit moment wonen zes kinde ren in de Jan-Albert de Graven- laan, variërend in leeftijd van ze ven tot zeventien jaar. "Die keus is bewust zo gemaakt. De leeftijden liggen tussen de zeven en zeven tien en lopen op. Het is te vergelij ken met een normale gezinsop- bouw, alhoewel gezinnen van deze grootte vrijwel niet meer voorko men", zegt Leo lachend. "Door de verschillende leeftij den probeer je te bereiken dat de kinderen elkaar helpen", vult Hans Bouter aan. "Dat de oudere kinde ren de kleintjes bijstaan. De kinde ren krijgen zo ook een specifieke taak in dit 'gezin'. De ouderen heb ben wat meer privileges en ver plichtingen, dragen meer verant woordelijkheid. En omdat zij de oudsten zijn, worden zij daar ook door de andere kinderen op aange sproken". Boodschappen "De gedachte hierachter is om jonge kinderen die eventueel voor een gezinsvervangend tehuis in aanmerking komen zo vroeg moge lijk in een gezinssituatie te laten le ven", gaat Bouter verder. Voor waarde is wel dat het kind de mo gelijkheden in zich heeft om zich verder te ontwikkelen. De begelei dend psycholoog: "Als je iemand opneemt, probeer je altijd in te schatten hoe z'n ontwikkelings kansen zijn. Maar dat hoeft niet al tijd uit te komen". deze programma-onderdelen zou een speciale functionaris zeer van pas komen, zo vindt het OOW. De Sassenheimse evenknie, het 'Plat form Bejaardenwerk', deelt deze opvatting. De Warmondse bejaar denorganisaties zijn op deze buur gemeente afgestapt omdat het mi nisterie alleen subsidie wil geven voor een bejaardenwerker wan neer deze 2.000 ouderen onder zijn hoede krijgt. In Warmond is dit aantal niet voorhanden. De subsidie is trouwens nog niet aangevraagd. Verschillende zaken moeten nog worden bijgebogen. Zo moet een aantal bejaardenorga- niaties na de zomervakantie goed afspreken wat de bejaardenfunc tionaris nu eigenlijk precies moet gaan doen. Gemeente-ambtenaar "In een socio-woning doe je ech ter een wat groter appel op de kin deren, omdat je in een woonwijk woont en niet in een internaat als Swetterhage, dat toch meer be schermend is. De kinderen gaan hier bijvoorbeeld mee met het boodschappen doen. En dat is niet alleen het winkelen, maar ook het deelnemen aan het verkeer, zien dat je moet betalen voor wat je eet en drinkt én leren dat het nodig is om koek te kopen als je een koekje bij de koffie wilt", vertelt Bouter. Leo vult aan: "En hier is toch meer warmte en betrokkenheid dan in een internaat of inrichting. Ik denk dat de kans op een band tussen be geleiders en de kinderen door deze woonvorm wat groter is dan bin nen het inrichtingsgebeuren, al hoewel ik niets ten nadele wil zeg gen van internaten". De kinderen gaan een keer in de vier weken een weekeinde naar huis. Tenminste, dat was de af spraak met de ouders, maar in veel gevallen komen de ouders veel va ker op bezoek of gaat het kind meer naar het ouderlijk huis. Kabaal Het begin van de socio-woning ging gepaard met veel kabaal. De buurt reageerde sterk afwijzend op de komst van de verstandelijk ge handicapte kinderen. Opvallend was dat Swetterhage zich constant afzijdig hield van de discussie. Bouter: "We hadden ons misschien wel kunnen mengen in die discus sie als een van de partijen, maar wij vonden dat onverstandig. Wij voel den ons daartoe niet geroepen. Wel hebben we mensen die aan de deur kwamen alle informatie gegeven, die ze wilden hebben". Bouter vond de reacties van de omwonenden niet vreemd, al ver baasde hij zich wel over de heftig heid ervan. "Het is heel normaal dat als er zo'n huis in je straat komt je het kritisch bekijkt, datje de kat uit de boom kijkt. Dat zou je zelf toch ook doen? Alleen al om te be kijken of het beeld van de straat grondig wordt verstoord of het wo nen. En dat kunnen wij alleen maar voorkomen door ons zo nor maal mogelijk te gedragen en te gen de buren te zeggen: als er iets J. Timmermann en voorzitter van de OOW: "Ik kan me voorstellen dat de verschillende organisaties de accenten anders leggen. Zo wil de een zich werpen op de emanci patie van ouderen, terwijl een an dere organisatie andere zaken be langrijker vindt". Veel hangt ook af van de wensen van bejaarden en de houding van de twee gemeenten. Zij moeten be reid zijn samen twintig procent van de kosten van de functionaris op te hoesten. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WWC) legt de rest bij. Ten minste, wanneer WVC vindt dat er behoefte is aan een dergelijke man of vrouw. Geen kader Timmermann is hier wel opti mistisch over. "Er is geld in het ka der van het flankerend bejaarden beleid, zoals dat heet", zegt de man, die de laatste tijd het werk heeft gedaan dat in de toekomst wellicht door de functionaris wordt overgenomen. Zo praat hij dagelijks met bejaarden, uit hoofde van zijn functie. Hij is na melijk chef van de sociale dienst. Ook begeleidt hij de bejaardenor ganisaties bij het samengaan ("een hele toer"). Alles bij elkaar heeft hij daar een halve dagtaak aan. De gemeente vindt dit best, maar heeft in het verleden gezegd dat Timmermann zich moet terugtrekken uit het be- jaardengebeuren, zodra er een offi ciële stichting of vereniging is op gericht. Of er tegen die tijd een bejaar denfunctionaris is aangesteld, weet de ambtenaar niet. De colle ges van burgemeester en wethou ders in de twee gemeenten hebben weliswaar positief gereageerd op de plannen, maar willen volgens de ambtenaar de kat nog een beetje uit de boom kijken. "Het lijkt erop alsof zij willen zeggen: probeer het eerst maar een jaartje zonder func tionaris, dan zien we wel verder". Timmermann is niet erg geluk kig met deze houding: "Je moet re kenen dat de verenigingen die zich bezig houden met bejaardenwerk worden gerund door vrijwilligers. Er is geen kader. Het zijn wel pri ma krachten hoor. Maar toch: zij zeggen vaak ook zelf dat een be paalde begeleiding welkom is". DONDERDAG Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'L'Argent' van Robert Bresson, 20 en 22.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Leiderdorp TennBowl - Winkelhof, open bridge-dri ve, 20 uur. Gemeentehuis - opening tentoonstel ling Bettien Scherft, 20.30 uur. VRIJDAG Leiden Buurthuis De Tamboerijn - terrein zwembad De Vliet, Voorschoterweg, programma: middeleeuwse dag met op treden van een theatergroep, 9.30-15 uur, 4-12 jaar. Breehuys - Breestraat 19, vakantiepor- gramma, vanaf 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 27 tot vr 3 aug door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - Het Boskoopse wa terleidingbedrijf 'De Rijn streek' voegt sinds afgelopen dinsdag extra chloor toe aan het leidingwater in Leiderdorp en Zoeterwoude Rijndijk. Het chloor wordt toegevoegd ter bestrijding van de bacterie 'ae- romonos hydrophilia'. De bacterie was aangetroffen in het leidingnet van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM). De Rijnstreek betrekt voor Leiderdorp en Zoeterwou de Rijndijk water van de LDM, waar dus al chloor in zit. Maar in overleg met de inspectie volksgezondheid is besloten extra chloor toe te voegen, om dat het chloorgehalte in die plaatsen aan de lage kant was. Het chloor is volgens een woordvoerder van De Rijn streek niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. "Het is ge woon te consumeren. Alleen 's ochtends zal het water anders smaken. Het is dan ook ver standig de kraan eerst even te laten doorlopen", aldus de woordvoerder. Mensen die een aquarium hebben en dat vullen met lei dingwater wordt geadviseerd het water niet direct bij de vis sen te gooien. Het is beter om het water enige tijd in een pan of emmer aan de buitenlucht bloot te stellen. Het chloorge halte daalt daardoor. De woordvoerder van De Rijnstreek hoopt dat het toe voegen van chloor "een .kwes tie van dagen is". Zekerheid kan hij echter niet geven. Eerst moet onderzoek uitwijzen of de bacterie uit het leidingwater is verdwenen. niet bevalt, maak het ons dan ken baar". Vanaf het begin is de ontvangst door de buurt in tegenstelling tot de geuite bezwaren erg vriendelijk geweest. Leo: "Ik denk dat we in het begin, maar zeker nu, redelijke contacten hebben met de buurt. Die zijn nu uitgebouwd tot goede contacten. We hebben hele aardige buren, die in het begin nogal met reserve reageerden op onze komst. Maar het zijn hele aardige mensen. En de kinderen komen hier in de buurt bij vriendjes en vriendin netjes {huis, logeren er zelfs". Succes Al met al blikken de bewoners en de begeleiding van de socio-wo ning tevreden terug op het eerste jaar. "Je ziet steeds dat het gebied waarin we werken groter wordt. Eerst kom je alleen maar in de straat, dan de winkel, de hele wijk en dan het zwembad. Zo kom je in een steeds groter deel van het dorp. En steeds moet je weer stap pen nemen, maar dat is uitstekend gegaan", vertelt Bouter. "Zo na een jaar kan je echt zeggen: het accli matiseren is goed gegaan. In de Zonnegaarde overigens idem dito. Of de socio-woningen een succes zijn? Ja, dat denk ik wel". DEN HAAG-ZOETERWOUDE - Zoeterwoudenaar A. Vereecke blijft bezwaar maken tegen de plannen van de stichting Gemiva om de garage van het huis naast het zijne, J. A. de Gravenlaan 2, tot zogenoemde socio-woning voor geestelijk-gehandicapten te verbouwen. Hij vreest als gevolg van de verbouwing waardedaling van zijn huis en is daarbij bijzon der ontstemd dat Gemiva de gara ges in slaapkamers mag verande ren. Hij wil alleen zijn bezwaar intrekken indien Gemiva ver klaart de woning weer in de oor spronkelijke staat te zullen terug brengen als zij ooit mocht worden verkocht. Hierop kan de stichting echter niet ingaan. Vereecke wees gisteren de pro vinciale beroepscommissie op het feit dat Zoeterwoude nooit toe stemming geeft om garages te ver bouwen. Een in de gemeente ver spreide folder had dat de Zoeter- woudenaren nog eens duidelijk gemaakt. „Waarom dan in dit ge val wel?", zo wilde hij weten. De gemeentelijke vertegen woordiger maakte daarentegen duidelijk, dat er wel vaker toe stemming wordt gegeven om ga rages te verbouwen. De verbou wing van J. A. de Gravenlaan 2 is volgens een Gemiva-vertegen- woordiger noodzakelijk om zes patiënten in de woning te kunnen huisvesten. Dit minimumaantal bewoners was weer een eis van de verstrekker van de subsidie, het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Overigens heeft de stichting de bouwvergunning voor de werk zaamheden al bij de gemeente aangevraagd en verwacht deze binnen enkele weken te krijgen. Het bezwaarschrift van de buur man staat het verlenen van de bouwvergunning niet in de weg. Coördinator Hans Bouter in de tuin van de socio-woning aan de Jan-Albert de Gravenlaan. Het is regel bij Swetterhage dat de bewoners zelf niet worden gefotografeerd. 'foto Holvast) Zo ziet één van de drukste punten van Nederland, Den Deyl in Wassenaar, er op een regenachtige donderdag morgen uit. Het kenmerkende verkeershokje gaat verdwijnen. (foto Holvast) WASSENAAR - Het beken de kruispunt Den Deyl in Wassenaar krijgt een op knapbeurt. Automobilisten zullen bij dit 'beruchte' ver keersknooppunt aan de Rijksstraatweg de komende tijd rekening moeten hou den met vertraging en file vorming. Er moet een bus baan worden aangelegd, de rijbanen worden geasfal teerd en er komt een geheel nieuwe verkeerslichtenin stallatie. De nu 15 jaar oude verkeerslich teninstallatie is hard aan vervan ging toe. De lichten zijn namelijk niet afgesteld op het verkeersaan bod. Alle richtingen krijgen even- lang 'groen'. De nieuwe installatie zal wel de gelijk rekening houden met het opofferen". Volgens Van den aantal auto's dat staat te wachten. Er zullen dan ook lussen in de weg worden aangebracht om dat aantal te meten. Bij de opknapbeurt hoort ook de aanleg van een busbaan(tje) aan de Voorschotense kant van het kruis punt. Deze baan wordt aangelegd in het kader van het experimen teerproject openbaar vervoer van. de provincie Zuid-Holland. Dezelf de regeling geldt bijvoorbeeld voor de busbaan aan de Hoge Rijndijk in Leiden. De bus zal op het hele kruispunt voorrang krijgen van de nieuwe verkeerslichten. Volgens coördinator J.B. van den Bergh van de Gemeentelijke Technische Diensten Wassenaar i Bergh hebben we hier te maken met één van de drukste punten van Nederland. Dagelijks passeren veertig- tot vijftigduizend auto's Den Deyl. Er blijft het autoverkeer dan ook evenveel rijbanen ter beschikking. Door een nieuwe indeling van de rijstroken en door het weghalen van het verkeerslichtenhuisje komt wat meer ruimte vrij. Vanuit dat bekende hokje wer den vroeger de verkeerslichten be diend. Het staat er nu al 15 jaar voor niets, maar nu verdwijnt het dan binnenkort. Wellicht dat het huisje een twee de leven kan gaan leiden. Van den Bergh zegt d,at het wordt gesloopt, het beslist niet de bedoeling dat de maar dat een eventuele liefhebber toekomstige voorrangsregelingen voor de bus ten koste zal gaan van de auto. "Dat was één van de eisen die we aan de provincie hebben ge- week die het wil overnemen zich bij de gemeente Wassenaar kan melden. Met de reconstructie zal in dc steld", vertelt hij. "Je kunt op zo'n druk punt de auto niet aan de bus worden gemaakt. Eerst zal de bus- strook worden aaangelegd. In de eerste of tweede week van septem ber brengt Rijkswaterstaat een nieuwe asfaltlaag aan. Men ver wacht dat alles eind september rond zal zijn. Het verkeer zal de komende tijd het punt, zo goed en zo kwaad als dat kan, kunnen passeren. Geen enkele dag wordt het afgesloten. Dat zou voor teveel chaos en sluip- verkeer zorgen. Wel kunnen vertragingen en file vormingen optreden. Met name in de week van 17 tot 24 september. Dan namelijk worden de oude lich ten tijdelijk vervangen door een noodinstallatie. Volgens Van den Bergh is het in die week beter om Den Deyl maar helemaal te mijden. De hele operatie zal ongeveer een miljoen gulden gaan kosten. De verkeerslichten kosten 425.000 gulden. De reconstructie van de weg en de aanleg van de busbaan komt op 550.00 gulden. Rijk, ge meente Wassenaar en provincie Zuid-Holland delen de kosten. WASSENAAR - De bouw van 52 woningwetwoningen in het Wassenaarse Kerkehout is alweer een stap dich terbij gekomen. De gemeenteraadsfracties toonden zich gisteravond tijdens een gecombineerde commis sievergadering zeer tevreden over de hoogte van de huren. Deze zijn na aandringen van B en W, gemeente raad en Wassenaarsche Bouwvereniging zo'n honderd gulden per woning omlaag geschroefd. Wel vond de commissie het jammer dat de huren zo weinig uiteenlopen. De gestapelde twee- en drieka merwoningen kosten beiden ongeveer 419 gulden per maand. Ook de verschillende soorten eensgezinswo ningen moeten dezelfde huur opbrengen, te weten 540 gulden per maand. B en W moeten dan ook nog maar eens vragen aan de Bouwvereniging of de huren iets meer uit elkaar kunnen komen te liggen, voerden de raadsleden gis teravond aan. Ze zeiden er niet bij welke huren hoger moeten en welke hurerf lager. B en W hebben overigens niet zoveel tijd om nog met de vereniging te praten. Om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen moeten voor 1 september de bouwplannen zijn ingediend bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pos» uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 07t-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan Indien één maand voor het verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse nummers 1.* Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdredacteur R L> Paauw J Kroon (stad) 8 W T Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) M. Hoenson-de Graaft (randgem) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1st 219 Aangesloten txj de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Pariis. Washington, Cairo. Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2