LEIDSCH DAGBLAD Drie kapers dreigen met doden van gegijzelden 21 21 44 TAXI Ook matig begin poloërs Ad& Herdershonden doden kleuter Russisch schip uit Rotterdam verjaagd Weer meisje verkracht in Vondelpark Vandalisme in huur woningen kost 20 tot 30 miljoen Z0MERGEWELD 4ELTHX& H li V' By Nancy souffleert president Wie meer verdientslaapt minder VERVELEND, DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37463 Directeur G. Koopman HooMredacteut: drs. J. W. E. Metselaar Ad(. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. óe cofolon Edwin Moses' nummerplaat In de staat Californië kan je, voor een paar lieve duiten, je eigen nummerbord kopen. Die op de foto links bij voorbeeld zit op auto van Edwin Moses, de befaamde hordenloper. (foto AP) 18 PAGINA'S Net als de hockeydames maakten de Nederlandse waterpoloërs gisteren bijna een valse start. Vooral dankzij de score-inbreng van Stan van Bel- kum trok Oranje in het slechte openingsduel tegen China nog net aan het langste eind: 10-8. De blonde Leidenaar scoorde vier keer. Die kopman van de Nederlandse zeilvloot in LA, plankzeiler Stephan van de Berg, herstelde de averij die hij in de eerste race had opgelopen. De gedoodverfde winnaar van het goud toonde zich een veelzijdig surfer en zeilde onder wisselende omstandigheden naar een keurige tweede plaats. Ook in het algemeen klassement neemt Van den Berg nu een tweede positie in achter de Nieuwzeelander Bruce Kendall en voor zijn voor naamste concurrenten, de Italiaan Klaus Maran en de Fransman Guille- rot. De Amerikaanse atletiekbond zal drie atletes, van wie de namen nog niet bekend zijn, terugtrekken omdat de medische staf na een interne controle vreest dat zij een eventuele dopingtest niet met goed gevolg zouden doorstaan. V/onder boven wonder raakte noch de Mexicaan Robero, noch zijn paard gewond bij deze valpartij op het nummer cross-country van de Olympische military. De Amerikaanse Karen Stivens heeft na twee onderdelen de lei ding. (foto AP) Frans vliegtuig in Teheran Een kaper verlaat de Franse Boeing 737 om water in ontvangst te nemen. Een tweede staat bij de toegangsdeur van het toestel. Het vliegtuig staat aan het uiteinde van een landingsbaan op het vliegveld van Teheran, (foto anp> PARIJS (Rtr./UPI/AFP) - De kapers van het Franse verkeersvliegtuig hebben gedreigd vanaf vanmorgen half acht elk uur één Franse gijzelaar te doden indien niet aan hun eisen wordt voldaan. Maar het ultima tum verstreek zonder dat het dreigement werd uitge voerd. Volgens het Iraanse persbureau IRNA weigert de Franse regering toe te geven aan de kapers. De drie luchtpiraten eisen de vrijlating door Frankrijk van vyf personen die gevangen zitten wegens hun aandeel in een (mislukte) aanslag op de Iraanse ex-premier Sjapoer Baktiar in 1980. In ruil voor open baarmaking van hun eisen beloof den de kapers een aantal gegijzel den vrij te laten. Zij kwamen die belofte van'och- tend na. De kapers lieten negen ge gijzelde passagiers vrij. Gisteren mochten drie vrouwen en een meisje het toestel al verlaten. In to taal bevinden zich nu nog 47 gegij zelden aan boord. In Parijs kwam afgelopen nacht het crisisteam van de Franse rege ring bijeen onder leiding van pre mier Fabius. Welk standpunt de re gering inneemt ten aanzien van de eisen werd niet meegedeeld. De Fransen wilden geen bevestiging geven van het Iraanse persbericht. Uit officiële bron is wel verno men dat de Franse regering con tact heeft opgenomen met de ande re landen waarvan staatsburgers tot de gegijzelden behoren (Zwit serland, Zweden, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland, Japan en In dia). DÜSSELDORF (DPA) - In Reck linghausen in de Westduitse deel-, staat Noordrijn-Westfalen is van morgen een jongetje van vijf jaar door twee herdershonden aange vallen en doodgebeten. De tante van het kind, die te hulp schoot, werd ook aangevallen en zwaarge wond. Treiler bleek spion Enkele buien Veel bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 22 graden. Matige zuidenwind. 13.54 i Hoogwater in Katwijk 20.40 uur, laagwater om 4. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van buitenlandse zaken heeft op 17 juli een Russische spionagetreiler uit de haven van Rotterdam weggestuurd, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie vandaag bekendge maakt. De kapitein van de ruim honderd meter lange Prostor was met 90 op varenden onder commerciële vlag de Maashaven binnengevaren. Maar de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) ontdekte later dat de 4000 ton metende treiler is uitge rust met supermoderne rader en afluisterapparatuur voor spionage werk. Niet-commerciële schepen moeten volgens het handels- scheepvaartverdrag, voor zij een Nederlandse haven binnenvaren, hun status melden aan het ministe rie. Dat heeft de Russische gezag voerder niet gedaan. Daarop heeft het ministerie de Rus opdracht ge geven de haven te verlaten. Het is niet de eerste keer dat het Russische spionagevaartuig de ha ven van Rotterdam aandeed. Vorig jaar was de Prostor ook al in de Maashaven gesignaleerd. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaarde dat de Russen altijd al grote belangstel ling hebben voor Rotterdam, dat de grootste haven heeft van West- Europa en van economisch belang is voor het Europese achterland. Bovendien liggen in de haven Ne derlandse marineschepen, zo wordt gezegd. Naar verluidt zou de Sowjet-am- bassade in een nota aan het minis terie van buitenlandse zaken scherp hebben geprotesteerd te gen het wegzenden van de treiler. Maar de woordvoerder van Buiten landse Zaken verklaarde dat tot dusver geen nota is ontvangen van de Sowjet-ambassade. Volgens de Rotterdamse haven dienst liggen er op het moment zes Russische schepen in de Maasha ven. Vanaf januari dit jaar tot en met juni hebben 566 Sowjet-sche- pen de Rotterdamse haven aange daan, aldus de Rotterdamse Ha vendienst. EPE (ANP) Een 20-jarige ner van Epe is vannacht met zijn personenauto het politiebureau in zijn woonplaats binnengereden. Hij reed met zijn auto driemaal te gen de voordeuren van het bureau, die daardoor volledig werden ver nield. De automobilist werd door agenten versuft achter het stuur aangetrof fen en kon ook vanochtend nog niet worden gehoord. Waarom hij zo versuft was, is niet duidelijk, aldus de politie. In elk geval is niets van drankgebruik gebleken. Zodra de man aanspreekbaar is, zal de poli tie proberen er achter te komen wat er precies is gebeurd. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft in de afgelopen nacht vier mannen van 17,25,38 en 20 jaar aangehouden, die kort daar voor een zeventienjarig Duits meisje in het Vondelpark in de hoofdstad hadden verkracht. Het meisje lag met haar vriend in het park te slapen. De vriend van het Duitse meisje werd tijdens de ver krachting met een mes in bedwang gehouden. Na de verkrachting beroofden de vier mannen het meisje en de jon gen ook nog van onder meer een fototoestel, een horloge, een zilve ren ketting en een zilveren arm band. De politie probeert er achter te komen of het aangehouden viertal ook nog iets te maken heeft met de verkrachting van een eveneens ze ventienjarig Duits meisje in het Vondelpark het afgelopen week einde. ALMERE (ANP) - Schade aan huurwoningen door vandalisme, vooral in flats, kost de Nederlandse wo ningcorporaties dit jaar twintig tot dertig miljoen gulden. Vooral door leeg stand in de hoogbouw is het aantal vernielingen de laat ste jaren toegenomen. Dat heeft directeur N. van Vel- zen van de Nationale Woningraad vandaag meegedeeld. De NWR heeft onder een deel van de onge veer 700 bij de raad aangesloten woningcorporaties een enquête ge houden naar het vandalisme, zoals vernielingen van verlichting en ruiten en het bewerken van muren en deuren met verf (spuitbussen, viltstiften). De toename van het aantal ver nielingen dat uit het onderzoek naar voren is gekomen, is voor de Woningraad en zijn leden aanlei ding extra aandacht aan het pro bleem te schenken. Daarbij speelt een rol dat het merendeel van de herstelkosten voor rekening komt van de corporaties en wordt be taald uit de onderhoudsfondsen. Volgens Van Velzen is het erg moeilijk de geleden schade op de dader(s) te verhalen. Het zijn met name jongeren die de vernielingen aanrichten. Vaak is de dader on vindbaar en als hij wel kan worden opgespoord is het nog maar de vraag of hij kapitaalkrachtig ge noeg is. Ook verzekeren is volgens hem in de praktijk een moeilijke en kostbare zaak. Soms kan, bijvoor beeld als het gaat om een brandje in een kelderbox, de schade op de verzekering worden verhaald, maar dat is in andere gevallen niet altijd mogelijk, aldus Van Velzen. Het geweld van veelal dronken jongeren heeft de afgelopen dagen in een aantal badplaatsen in Noord-Hol land tot grote beroering geleid. In twee gevallen is besloten tot snel recht om de daders direct met de ge volgen van hun verachtelijke optre den te confronteren. Betrokken bur gemeesters en politiemensen vrezen echter dat herhaling moeilijk valt uit te sluiten. De toeristencentra zien hun bevol king in het seizoen doorgaans meer dan verdubbelen. Horecabedrijven draaien topdagen en dan is het zelfs voor een goedwillende barkeeper bij kans ondoenlijk om het drankverbruik van zijn klanten in de gaten te hou den. "Waar veel mensen bijeenkomen is de kans op vechtpartijen altijd gro ter", stelde gisteren een woordvoer der van de politie nuchter vast. Die nuchterheid verdient veruit de voor keur boven de - overigens begrijpelijk - hoog opgelaaide emoties elders, maar waarom het bijvoorbeeld op Te xel met soms een vervijfvoudiging van de bevolking niet tot vechtpartijen komt en in Egmond, met verhou dingsgewijs minder toeristen wèl, valt moeilijk vast te stellen. Gedragswetenschappers hebben een mooie kluif aan vragen als: Om welke jongeren gaat het? In welke omgeving gebeurt het? Speelt werk loosheid een rol of in meer brede zin, het gebrek aan perspectief? Een speurtocht naar mogelijke antwoor den is zeker geen luxe, maar eenvou dig zal het niet zijn en op korte termijn valt daarvan weinig steun te verwach ten De autoriteiten in de betrokken ge-, meenten hebben de handen ineenge slagen om gezamelijk een strategie te bepalen. Ook is Den Haag' weer eens gewezen op het zeker in de zo merperiode onderbezette politie korps. Hoewel een agent op iedere hoek van de straat ook niet de oplos sing biedt - een officier van justitie spreekt trouwens nog van incidenten vraagt het tekort aan politiemensen in het zomerseizoen zeker de aan dacht. En hoewel ook snelrecht in een samenleving als de onze uitzon dering dient te blijven, lijkt de toepas sing ervan in deze gevallen juist. Het overleg dat komende maandag tussen betrokken burgemeesters wordt gevoerd, is een eerste stap. Het verdient aanbeveling dat gesprek aan het einde van het seizoen te ver breden en een inventarisatie te ma ken van de moeilijkheden waarmee toeristencentra in Nederland gedu rende de zomer te maken hebben. In de 'hitte van de dag' is het moeilijk een evenwichtige benadering te kie zen; zo'n overzicht biedt daarvoor een betere basis. Ook op moeilijke momenten een uitkomst. SANTA BARBARA (RTR) - Ronald Reagan heeft gisteren een duwtje uit zijn eigen familiekring gekregen toen het ging over het ingewikkelde vraagstuk van de Amerikaans-Russische ontwape ningsbesprekingen. De president zweeg toen verslaggevers hem vroegen hoe hij de Sowjet-Unie dacht te kunnen overhalen om weer aan ontwape- ningsoverleg deel te nemen. Na een stilte van de president die dreigde pijnlijk te worden, boog Nancy Reagan zich over naar haar man en fluisterde zonder haar lippen te bewegen: "door te doen wat we kunnen" ('Doing everything we can'). „We doen wat we kunnen", zei de president prompt. AMSTERDAM (GPD) De Nederlander slaapt gemiddeld korter naar mate hij meer verdient en houdt er niet van voor ze ven uur op te staan. Het merendeel van de bevol king gaat 's avonds tus sen 11 en 12 uur naar bed en staat 's ochtend tussen zeven en acht uur op. Dat blijkt uit een onderzoek, dat het NIPO heeft ge-- houden. Wie een inkomen heeft tot 24.000 gulden slaapt gemiddeld acht uuren vijf minuten. Met een in komen tussen de 24.000 en 33.000 gulden is dat acht uur; wie tussen de 33.000 en 45.000 gulden verdient slaaDt zeven uur en vijfenvijftig minuten en wie meer dan 45.000 gulden verdient slaapt Van de ondervraagden stapt dertig procent 's avonds om elf uur het bed in. Om half twaalf volgt zeventien procent dat voorbeeld en om mid dernacht negentien pro cent. Slechts écn procent gaat voor half tien naar bed en vier procent na één uur. Opstaan voor zeven uur doet slechts vijftien procent van de onder vraagden. Tussen zeven en acht verlaat 62 procent het bed en 21 procent staat pas na achten op. In de drie grote steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag en in het zuiden van het land gaat men gemiddeld een uur later naar bed dan in de rest van het land. zo'n verfrommelde krant. Kunnen ze 'm niet even een beetje opvouwen, voordat ze 'm aan mij doorgeven? Neem voor een verse, keurige kreukvrije krant, zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal (f 63.10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10. II kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, tel. 071-I44M LEIOSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1