Oost-Timor blok aan been van Indonesië Strijd tegen zonde binnen Wageningen GMV, een muisje tussen olifanten Reportage Verzet in vroegere Portugese kolonie niet te breken DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 Onder de Japanse buiten landse correspondenten in Jakarta gaat het verhaal, dat er in de afgelopen zes maan den een hausse is in de ver koop van Japanse naaima chines. Het Indonesische le ger neemt ze in grote hoe veelheden af. De naaimachi nes, zo wordt verteld, worden geschonken aan honderden vrouwen van wie de mannen in Oost-Timor zijn gesneu veld. Hoeveel Indonesische militairen er precies zijn ge sneuveld, is niet bekend. Maar volgens naar Australië en Portugal gevluchte Oostti- morezen zijn in het afgelopen half jaar meer dan duizend Indonesische soldaten ge dood bij gevechten tegen eenheden van het Falintil, de militaire arm van het Fretilin, het front voor de onafhanke lijkheid van Oost-Timor. De voorlichting van het ministe rie van defensie in Jakarta noemt deze berichten over dreven. Volgens het ministe rie zijn zo'n 150 Indonesische soldaten gewond of gedood tijdens acties tegen de guer rilla's. door Bob Mantiri De hongersnood, waarvan vooral veel kinderen het slachtoffer worden, is jarenlang verzwegen. (foto's gpd> Wat er ook waar moge zijn van deze berichten, een feit is dat het Indonesische leger er niet in is geslaagd het verzet in de voor malige Portugese kolonie, on danks zijn overwicht in man kracht en materieel, in de kiem te smoren. Het lijkt er eerder op dat het verzet op het eiland ster ker uit de strijd is gekomen. An ders waren de militaire leiders in Jakarta geen grootscheeps offen sief begonnen tegen de eenhe den van Falintil. Maar liefst twin tigduizend manschappen namen aan deze grootscheepse militaire operatie deel waarbij helikop ters, AMX tanks en Bronco OV- 10 vliegtuigen werden ingescha keld. Het offensief begon begin dit jaar, maar nog altijd worden er troepen en materieel heen ge stuurd. Dat werd vorige maand ge meld door de correspondente van het Amerikaanse persbureau United Press International, die prompt het land moest verlaten. De militaire autoriteiten bewa ren een diep stilzwijgen over de situatie op het ingelijfde eiland dat praktisch van de buitenwe reld is afgesloten. Meedogenloos Waarnemers zeggen dat het Fretilin over een legermacht van circa 7000 man beschikt. Het is de laatste jaren, beduidend ge groeid. Veel jonge Oosttimore- zen hebben zich erbij aangeslo ten. Dat zou voornamelijk zijn gekomen door het meedogen loos optreden van de militairen tegen het Oosttimorese volk. Met name de operatie „Pagar betis" (haag van benen) waarbij het le ger duizenden Oosttimorezen als schild gebruikte tijdens de jacht op de guerrilla's in de bergen, het interneren van sympathisanten van het Fretilin op het eiland Au- taro, voor de kust van Dili, heeft een massale vlucht van Oostti morezen naar het verzet in de bergen veroorzaakt. Amnesty International, de in ternationale organisatie die op komt voor de mensenrechten, heeft de hand weten op te leggen op een handboek voor de Indo nesische soldaat, waaruit blijkt dat het leger de gevangenen mar telt. Ook de rooms-katholieke kerk in Indonesië, maar vooral de Por tugese r.k. kerk, maakt gewag van systematische grove schen ding van de mensenrechten op Oost-Timor, waar het volk als ge volg van de burgeroorlog, de droogte, de hongersnood die lan ge tijd door Indonesië werd ver zwegen, toch al sterk is uitge dund. Sinds Indonesië Oost-Ti mor in~1975, na een bloedige bur geroorlog binnenviel en een half jaar later bij de republiek inlijf de, zouden er 350.000 Oosttimo rezen zijn gedood. In de Portuge se tijd woonden er zo'n 600.000 mensen op het eiland. Teruggedrongen Aanvankelijk leek het erop dat de Indonesiërs het verzet had ge broken. In 1979 werd het aantal guerrilla's geschat op circa drie honderd. Maar dat is intussen sterk uitgebreid, evenals het frontgebied dat zich nu over heel het eiland uistrekt. In 1980 wer den zij teruggedrongen naar de noordoostelijke punt van het ei land. Maar nu schijnen ze vol gens de berichten van vluchte lingen het gebied in de driehoek Viqueque-Baucau-Los Paolos onder controle te hebben.. Even als het centrale berggebied van Manatuto en het westelijke deel deel van het eiland, terwijl de greep van het Indonesische leger zich beperkt tot Dili, de hoofd stad. Buiten de steden zijn de soldaten een makkelijke prooi van de scherpschutters van de rode brigades van het Falintil. In hun poging om de guerril la's uit hun schuilplaatsen te krij gen, past het leger de tactiek van uithongering toe. Maar ondanks de stelselmatige vernietiging van de oogsten en het gebruik van brandbommen en ontbladerings- middelen konden de Indonesiërs de guerrilla's niet op de knieën kunnen krijgen. De guerrilla's krijgen kleren en voedsel van de bevolking in de dorpen. On danks de strenge bewaking van de dorpen en het netwerk van verklikkers die het doen en laten van de dorpelingen aan de lokale militaire inlichtendienst moeten doorgeven. Sabotage De meeste van de dorpen aan de voet van de bergen worden echter bevolkt door de honder den guerrilla's die zich zoge naamd hebben overgegeven, maar na hun overgave infiltreer den in het leger en van tijd tot tijd sabotageacties uitvoerden. Bezoeken aan het eiland zijn tot dusver slechts voorbehouden aan mensen die Indonesië goed gezind zijn. Zoals de voormalige Australische premier Gough Whitlam, die stilwzijgend had in gestemd met de inlijving van Oost-Timor bij Indonesië omdat hij bang was dat de voormalige kolonie, vlak voor de deur van Australië, zich zou ontwikkelin gen tot een Cuba. Hij verklaarde na een bezoek aan het eiland dat de verhalen over martelingen en hongersnood geen grond van waarheid bevatten. Dat werd la ter bevestigd door een Australi sche parlementaire missie en door de Australische ambassa deur in Jakarta, Dalrymple, die er onlangs een kijkje mocht ne- De Nederlandse ambassade is verscheidene keren uitgenodigd om een bezoek te brengen aan het eiland, maar heeft dat tot dusver geweigerd omdat zo'n be zoek zou kunnen worden uitge legd als erkenning van de inlij ving van de Portugese kolonie tot de Indonesische republiek. Voor de Australische regering is het van belang goede betrek kingen te onderhouden met het buurland. Indonesië is niet al leen een belangrijk afzetgebied voor Australische produkten, maar door de strategische lig ging is het voor Canberra belang rijk op goede voet te staan met dat land. De betrekkingen tussen beide landen waren lange tijd ge spannen, mede als gevolg van een resolutie van een radicale minderheid binnen de Australi sche Labour Partij (ALP) waarin van Indonesië geeist wordt dat het zich uit Oost-Timor terug trekt, er verkiezingen komen on der toezicht van de VN, en Au stralië zijn militaire en economi sche hulp aan dat land stopzet. Diplomatiek De leiders van de Australische Labour Partij, Bob Hawke en Bill Hayden, respectievelijk pre mier en minister van buitenland se zaken, wisten echter op de re cente partijbijeenkomst de scherpe kanten van de resolutie af te halen. Het Fretilin, waarvan de voor naamste exponent in het buiten land Ramos Horta is, is intussen een diplomatiek offensief begon nen om de kwestie Oost-Timor weer in de internationale schijn werpers te krijgen. Belangrijkste doel is de zaak weer op de agen da van de Algemene Vergade ring van de VN te krijgen, die in september in New York bijeen komt. Op het eerste gezicht lijkt het erop dat hij succes heeft. Paus Johannes Paulus bracht de schending van de mensenrech ten op het eiland, dat voor 90 pro cent rooms-katholiek is en dat volgens de Vaticaanse afgezanr in Dili bisschop Carlos Ximenes Belo nu dreigt te worden wegge drukt door het islamitisme, ter sprake toen de nieuwe Indonesi sche ambassadeur bij het Vati- caan zijn geloofsbrieven kwam aanbieden. De paus kritiseerde het Indonesische optreden in de voormalige kolonie en zei dat het de „vurige wens is van de Heilige Stoel dat de rechten van het indi vidu worden geëerbiedigd op Oost-Timor". Ook in de Verenigde Staten toont men zich bezorgd over de schending van de mensenrech ten op het eiland. Minister van buitenlandse zaken Shultz over handigde onlangs in Jakarta aan zijn Indonesische collega Moch- tar Kusumaatmadja een brief van 123 Congresleden waarin melding wordt gemaakt van de „wreedheden tegen de Timorese bevolking". Minister Mochtar heeft deze klacht echter van de hand gewezen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Indonesië het Oosttimorese volk zelfbeschikkingsrecht zal geven. Maar daartegenover staat dat het Oosttimorese verzet zich niet makkelijk gewonnen zal geven. Ter illustratie: tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het eiland slechts verdedigd door 400 Au stralische commando's, die de duizenden Japanners anderhalf jaar lang bezig hielden. Aan Au stralische zijde sneuvelden maar veertig man, terwijl de Japan ners grote verliezen leden. Een vakbond die nog groeit Terwijl de vakcentrales CNV, FNV en MHP in de eerste drie maanden van dit jaar een verdergaand leden verlies van één tot twee procent re gistreerden, kent Nederland ook nog een vakorganisatie die leden wint. Hoewel de benaming 'vakor ganisatie' op zijn minst omstreden De winnaar is het GMV, het Ge reformeerd Maatschappelijk Ver bond. Anders dan CNV of FNV, ze tels het GMV niet in een fors flatge bouw in de randstad, maar in een lommerrijk gelegen maar beschei den, villa dichtbij het station van Zwolle. Gedurende het afgelopen jaar nam het aantal GMV-leden toe van 8800 tot 9400, een groei van bij na zeven procent dus. Maar naast de FNV met bijna honderd keer zo veel leden, en het CNV dat meer dan dertig keer groter is, blijft het GMV een muisje tussen de olifan- door Nel van Bemmel Het GMV is niet alleen kleiner, ook heel anders. Het is principieel tegen stakingsacties. In plaats van 'rechten' benadrukt het GMV lie ver 'plichten'. En het verkiest het 'harmoniemodel' waarin werkne mers en werkgevers samenwerken boven het 'conflictmodel' waarin werkgevers en werknemers ten ge volge van hun respectievelijke be langenbehartiging tegenover el kaar staan. Omdat immers „God van ons vraagt elkaar lief te heb ben en God de eer te geven die hem toekomt", zo legt adjunct-di recteur J. Westert van het GMV uit. Het GMV overkoepelt dan ook een werknemersvereniging én een werkgeversvereniging. De werkge- verspoot heeft zo'n 900 leden, het werknemersdeel 8500. Die combi natie is voldoende om de sympa thie van andere bonden uit te slui ten. Adjunct-directeur Westert vindt het geen bezwaar. Het GMV heeft zijn leden uit de gereformeerde kerken vrijgemaakt. Het is dus te beschouwen als een zusterorgani satie van het Gereformeerd Poli tiek Verbond (GPV). Westert: „De werkgevers en werknemers die bij ons lid zijn leven vanuit eenzelfde visie. Daardoor bestaat er tussen hen geen onoverbrugbare kloof'. Hij voegt daaraan toe dat de werk geversleden vooral kleine zelfstan digen zijn, waaronder veel boeren. Onvrede Het GMV dateert van 1952. De oprichters hadden onvrede met de mate waarin het CNV zijn C liet verwateren. Bovendien vond het GMV het belangrijk volgens het harmoniemodel met werkgevers en werknemers te werken. Tot het midden van de jaren zeventig tim merde het gereformeerde verbond weinig aan de weg, maar sindsdien heeft het een professioneel appa raat (met elf beroepskrachten) op gezet. In die aanpak ziet het GMV de belangrijkste oorzaak van zijn groei. Nu probeert het een voet tus sen de deur te krijgen bij werkge vers-werknemers-overleg in be drijven waar het GMV een flinke aanhang heeft. Zo praatte de kleine bond bij het plasticbedrijf Wavin in Harden- berg mee over de cao, raakte het GMV bij het architectenbureau DHV in Amersfoort betrokken bij de gesprekken over collectieve ontslagen en telt het GMV door het hele land zo'n 160 leden bij onder nemingsraden. Buitengewoon wel kom zijn de gereformeerden wat CNV en FNV betreft, in het alge meen niet. Zo heeft het GMV an derhalfjaar geleden tegen de beide vakcentrales de rechter moeten in schakelen om te mogen meedoen aan het overleg over collectief ont slag bij het Bunschoter metaalbe drijf Polynorm. Relletjes Belangrijker dan deelname aan overleg vindt het GMV echter zijn taak leden te helpen die problemen hebben met kwesties als beloning en sociale zekerheid. Terwijl het GMV zich vooral onderscheid door wat Westert noemt het 'bezinnings- aspect'. In plaatselijke afdelingen en op themabijeenkomsten wordt aandacht besteed aan kwesties als: hoe moetje als politieman omgaan met relletjes. Hoe handhaaf je het gezag. Wat kan een verpleegkundi- ACHTERGROND ge doen, als deze zou moeten hel pen bij een abortus. Hoe te reage ren op euthanasie. Hoe kun je je als werknemers verzetten tegen werken op zondag. Ook in het jongerenwerk heeft het GMV een voor vakbonden bij zondere benadering. Westert: „Bij voorbeeld op een dag over jeugd werkloosheid. Dan spreken we over de vraag: „Wat zegt de bijbel over arbeid. En als er dan geen be taalde arbeid blijkt te zijn. organi seren wij vrijwilligerswerk. Kijk, dat heb ik nou bij het CNV ge mist". 'Medezeggenschap' is gezien de wet op de ondernemingsraden eveneens een onderwerp voor het GMV. Westert: „Wij hebben op grond van discussies met de leden het uitgangspunt aanvaard dat door werknemers opgeëiste mede zeggenschap onjuist is. Dat heb ben we gezegd op basis van bijbel se richtlijnen die de diverse taken aan de mensen toebedelen. Aan de één als werknemer, aan de ander als werkgever of eigenaar. Uitgesproken Stel nu dat een werknemer ziet dat het bedrijf waar hij werkt in ge vaar komt door foute leiding. Dan moet hij daar bezwaar tegen ma ken. Van zijn directe chef tot aan de raad van commissarissen toe, als dat nodig is. Ten slotte zijn er twee mogelijkheden: óf hij vindt gehoor, óf hij vindt dat niet. In dat laatste geval is de werknemer uit gesproken. De eigenaar wenst zijn beleid kennelijk voort te zetten, de werknemer moet zich daarbij neer leggen. Maar dit is natuurlijk een zeer extreem voorbeeld". Zo extreem kan het wel lopen, bij deze vakbond die geen echte vakbond is. De pagina in de GMV- brochure 'Principieel en Praktisch' die een greep uit de activiteiten op somt toont het afwijkende van de ze bond in zijn volle breedte. Naast een cursus voor OR-leden, een in formatiekrant voor schoolverlaters en een boekhoudcursus voor agra rische ondernemers figureren daar het opzetten van een project voor werklozen en een informatiedag over de arbeidsvoorwaarden van de koster. De Staatkundig Gereformeer de Partij in Wageningen is ten strijde getrokken tegen het plaat selijke Sportfondsenbad, dat in het overdekte deel een mogelijk heid wil geven tot naaktzwem- men, dit op verzoek van een na turistenvereniging. In een open brief aan burgemeester en wet houders en de raad en in brieven aan de plaatselijke kerken en tal van christelijke verenigingen en instellingen vraagt de SGP, te gen deze ontwikkeling protest aan te tekenen bij het gemeente bestuur. Het SGP-bestuur noemt naakt- zwemmen zedeloos en zedenver- wilderend. "Herinnert de nood zaak van kleding, inclusief bad- of zwemkledij, niet aan de vrese lijkheid van de zondeval in het paradijs? Verachting daarvan is een teken van diepgezonken ruwheid en oorzaak van zedelijk verval. Wie zich over schaamte heenzet, keert Gods orde om". De SGP verwijst ook naar Zon dag 41 van de Heidelbergse Cate chismus. "Wordt het ons daar niet voorgehouden, dat alle on kuisheid door God vervloekt is en dat wij, de onkuisheid van harte een vijand zijnde, ingeto gen leven moeten, hetzij in de heilige huwelijkse staat of daar buiten?" De overheid heeft hierin een taak. "Zij is Gods dienaresse en heeft te handelen overeenkom stig het onfeilbare Woord van God, gebonden ook aan zedelijke normen. Door deze zonde binnen de grenzen van Wageningen toe te laten, handelt de overheid in strijd met haar roeping". De SGP hoopt, "dat dit kwaad nog in de kiem gesmoord kan worden, om later niet geconfron teerd te worden met de vérstrek kende gevolgen van zedenver wildering". En wat de kerken en christelijke verenigingen en in stellingen betreft, vertrouwt de partij erop, dat deze hun 'verant woordelijkheid en dure plicht' verstaan. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Dinxperlo W. Jansen Lichtenvoorde, naar Driebergen (voor bejaardenpas toraat) J. Smit Soest, naar Ril- land-Bath M. G. Kampstra (le raar godsdienst) Goes, naar Ren- kum (Oranje Nassau-Oord) kan didaat mevrouw G. P. Floor Wa geningen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Den Helder (vlootpredikant) G. Pors Dor drecht (voorheen hervormd pre dikant in Paramaribo). Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Rijswijk en Den Haag-Zuid J. H. Veef- kind Krommenie. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Arnhem J. J. van Eckeveld Zeist. Op 15 augustus zal het 60 jaar geleden zijn. dat kardinaal Al- frink, de oud-aartsbisschop van Utrecht, tot priester werd ge wijd. Hij begon als kapelaan in Maarssen. Van 1955 tot 1976 was hij aartsbisschop, opvolger van de overleden kardinaal De Jong. Op 28 maart 1960 benoemde paus Johannes de 23ste Alfrink tot kardinaal. De algemene overste van de orde der Jezuieten, de Nederlan der Peter-Hans Kolvenbach, gaat in oktober naar Latijns- Amerika om met ordeleden te praten over hun werk onder de huidige politieke omstandighe den. Een belangrijk gespreksonder werp zal Nicaragua zijn, waar pa ter Fernando Cardenal als minis ter van onderwijs deelneemt aan de sandinistische (marxistische) regering. Gezien de ingewikkel de toestand daar zijn er nog geen maatregelen tegen hem te ver wachten, maar overste Kolven bach heeft hem er wel op gewe zen, dat zijn ministerschap niet valt te combineren met de uitoe fening van het priesterambt. Bij volharding kan dit ernstige ge volgen hebben.' Kolvenbach zal geen maatre gelen nemen zonder raadpleging van de provinciaal voor Midden- Amerika, pater Valentin Menen- dez. Kerken geschorst Het bestuursvoorstel om twee blanke kerken in Zuidelijk Afrika van hun lidmaatschap te schorsen heeft gisteren op de al gemene vergadering van de Lu therse Wereldfederatie in Genè- ve de vereiste tweederde meer derheid gehaald van de 330 af gevaardigden. De schorsing blijft zolang deze kerken het apartheidsregime in Zuid-Afrika niet duidelijk in het openbaar veroordelen. Het gaat hier om de Lutherse kerk van de Kaapprovincie (6600 leden) en de Evangelisch-Lu- therse Kerk van Namibië (15.000 Duits-sprekende leden). De schorsing betekent, dat deze ker ken hun stem verliezen in het werk van de wereldfederatie en haar commissies. De Lutherse assemblee gaf goedkeuring aan een verklaring die afstand neemt van de anti- loodse geschriften van de kerk hervormer Luther en van diens bijdrage aan het 'religieuze anti semitisme'. In het document wordt 'met spijt' vastgesteld, 'dat Luthers naam ten tijde van iet nationaal-socialisme kon die- len tot rechtvaardiging van anti semitisme en dat zijn geschriften dch daarvoor goed lenen". Secretaris-generaal Gerhard Riegner (Zwitser) van het Joods Wereldcongres betitelde deze verklaring als 'een keerpunt in de betrekkingen tussen luthera nen en joden'. ke vredesoproep voor beëindi ging van de wapenwedloop en voor steun aan dienstweigeraars. "In de atoomhei wordt alles ver nietigd wat men wil bescher men". De ondertekenaars keren zich tegen de 'logica van de afschrik king' en de 'boze geest van de koude oorlog'. "Vijandigheid kan worden overwonnen door ontmoetingen tussen mensen in een verzoenende geest, weder zijdse tolerantie en begrip voor de problemen van de andere par tij".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13