Hockeyploeg draait warm Pech achtervolgt atleten Oranje damesteam 'wint' op tribune Roeisters probleemloos door herkansing Nieuw Zeeland in de tang Carl Lewis wordt ook hordenloper Bouwman nu commentator voor radio Nog meer blessureproblemen in Nederlandse ploeg Achilles: Ik ben zeker niet afgegaan' DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA II LOS ANGELES (GPD) Brian Maunsell was niet zo erg verbaasd dat zijn Nieuwzee- lands hockeyteam gisteren met 3-1 door Nederland aan de kant werd gezet. „Maar", voegde hij er direct aan toe, „we staan dan wel drie punten achter, uitgeschakeld zijn we nog allerminst". Een opmerking, die is gestoeld op het gegeven dat de „Kiwi's" altijd uiterst fit aan een groot evenement beginnen en het lang vol kunnen houden, maar die nu door de Nederlanders met een glimlach werd geaccepteerd, omdat ze in het olympisch toernooi weinig van hun gevreesde opponent hadden overgelaten. LOS ANGELES (GPD) - Vijf- endertig seconden waren er nog te spelen in de damesinter land tussen West-Duitsland en Australië, toen Sandra Pisani het mooiste moment uit haar carrière beleefde. De Australi sche hockeyster pushte de bal langs keepster Suzy Schmid, noteerde daarmee haar eerste interlandgoal, waarmee niet al leen de scorende, maar zeker de toeschouwende Nederland se ploeg in haar sas was. Het werd 2-2 en een gelijkspel van de concurrenten staat gelijk aan winst op een olympisch toernooi, waarin elke ploeg de ander één keer ontmoet. Wolfgang Stroedter, de coach van de Westduitse ploeg, rea geerde koel op de onverwachte tegenvaller. „In de tweede wed strijd van het damestoernooi is al bewezen dat de krachtsver schillen uiterst gering zijn. Wij staan met 2-0 voor, waardoor logischerwijze de concentratie wat afneemt. Het blijkt dat je je W.-Duitsland-Australië: 2-2 Keepster Suzi Schmid, die doorgaat voor de beste ter we reld, was terneergeslagen, maar niet gebroken. „Ik denk dat hier geen enkel team ongesla gen blijft. Iedereen verspeelt punten, zodat we echt niet be hoeven te wanhopen". Zeker is wel dat Nederland dankzij de concurrentie in een voordelige positie is gema noeuvreerd. „Dat kunnen we alleen ons zelf verwijten", oor deelde Christine Moser. „Het spreekt vanzelf dat Australië een soort wanhoopsoffensief startte toen wij zolang op 2-0 bleven staan. Dat is heel nor maal, maar bij ons verdween de rust, die nodig was om de druk van de ketel te halen. Er werd direct gezegd dat wij minder goed bestand zijn tegen de warmte, maar als je in de och tenduren speelt, moet je eerder spreken van een voordelige-. dan van een nadelige factor. Hooguit moeten we wennen aan de vochtigheidsgraad, maar het heeft allemaal niets te maken met het feit dat wij de winst uit handen gaven", aldus de libero uit Berlijn. Normaliter fungeert Elspeth Clement aan de andere zijde van het veld als vrije verdedig ster. De frele Australische is er niet bij. In het weekend van 14 en 15 juli werden twee oefen duels afgewerkt tegen West- Duitsland. In de laatste con frontatie brak ze een midden- handbeentje en kon naar huis. Pech voor haar, pech voor Wolfgang Stroedter, die in Los Angeles zijn vriendin moet missen. Alsof dat al niet genoeg was voor hem, gaven Clements ploeggenoten hem in zijn ope ningswedstrijd ook nog eens een koude douche, die voor de Nederlandse dames verfris send werkte na de abominabe le, maar wel gewonnen verto ning tegen Nieuw-Zeeland. Hoewel bondscoach Wim van Heu men er luchthartig overheen stap te, is het een publiek geheim dat hij nog steeds baalt van het resul taat op de Olympische Spelen van J976 te Montreal, waar tie Nieuw- zeelanders de ongeslagen Hollan ders met een 2-1 zege uit de finale hielden. Maar de nederlaag giste ren werd bijvoorbeeld door spelers als Arthur Parkin en Ramesh Patel niet als een Hollandse revanche er varen, om de dóódsimpele reden "dat het ene toernooi niet is te ver gelijken met het andere". In de hand De consequentie van de 3-1 over winning is wel, dat Oranje een ui terst florissante blik kan werpen op de halve finales. Niet zozeer vanwege het aantal van vier pun ten, meer door de wijze waarop de furie uit Oceanië in de tang werd genomen. Maandag haalden de "Kiwi's" de stunt uit door een ach terstand van 3-1 tegen Pakistan in de laatste twee minuten ongedaan te maken. Spits Peter Daji was daar hoogstpersoonlijk verant woordelijk voor en toen de schut ter gisteren halverwege de tweede helft van het veld werd gehaald, glimlachte voorstopper Ewout van Asbeck dan ook van oor tot oor. Hij had Daji geen centimeter ruimte gegeven. En aangezien Ron Steens en Cees Jan Diepeveen er voor zorgden dat Ramesh Patel en Ar thur Parkin hun gevreesde passes naar de vleugelspitsen niet konden afleveren, had Nederland de zaak volledig in de hand. Wim van-Heumen analyseerde klinisch als een chirurg. „Ron en Cees Jan hebben de wedstrijd voor ons gewonnen. Zij sneden de aan voerlijnen af en als we voor de rust vier opgelegde kansen benutten, boeken we een monsterscore". Zijn hockeyers lieten hun oppo nenten het laatste kwartier van het kastje naar de muur hollen, wat dermate deprimerend werkte dat de immer wakkerende vlam op slag werd gedoofd. In schrille tegenstelling tot de dames van coach Gijs van Heumen lijken de heren op weg naar een op merkelijke vormstijging. De tegen vallers (blessures van Tim Steens, Peter van Asbeck, Hans Kruize en Ties Kruize en het vormverlies van Job van der Have en Mare Schaef- fers) die in de aanloopperiode moesten worden geincasseerd, zijn LOS ANGELES (GPD) Carl Le wis gaat zich volgend jaar ook wer pen op het atletiekonderdeel de 110 meter horden. De atleet, die zich voor de komende dagen ten doel heeft gesteld vier gouden me dailles te winnen: „Volgend jaar staat er geen belangrijk internatio naal kampioenschap op het pro gramma, zodat ik het hordennum mer best weer eens kan proberen. Vroeger heb ik het met plezier ge daan, maar het sprinten en ver springen hebben dat onderdeel naar de achtergrond verdrongen", aldus Carl Lewis, die niet uitsluit dat hij met atletiek zal doorgaan tot aan 1988, wanneer in Seoul de Olympische Spelen worden gehou den. LOS ANGELES - Het doelpunt van Ties Kruize in de zeventiende minuut van de wedstrijd tegen Nieuw-Zeeland betekende zijn honderdvijftigste treffer voor Oranje. De 31-jarige hockeyer uit Wassenaar is overigens nog 117 doelpunten verwijderd van het totaal van lijstaanvoerder Paul Litjens, die zijn loopbaan beëin digde na 267 rake klappen. goed opgevangen. Ties Kruize kan tussen de waterdragers Steens en Diepeveen zijn rol als spelbepaler weer opnemen en wat dat betekent hebben de spionnen op de tribune van het hockeystadion van E.L.A.C al gezien. Als geen ander is hy in staat het spel te temporiseren. Niet alleen voor hem een must, omdat de con ditie na zijn hieloperatie niet in drie weken optimaal kan zijn, maar zijn inbreng spruit vooral voort uit de ervaring die de Hagenaar in de ransel meevoert. Hij weet dat toer- nooi-hockey totaal verschilt van een incidentele interland. Dat elke molecule energie die wordt ver- spild_van doorslaggevende beteke nis kan zijn als de prijzen worden verdeeld. Ties Kruize wil daarbij een vinger in de pap houden, want ook zijn strafcorner heeft aan scherpte gewonnen, wat hij in de eerste helft demonstreerde. Veelbelovend Het Nederlands team is er na tuurlijk nog niet, maar de aanloop is veelbelovend, ook al omdat de scorende Jan Hidde Kruize tegen Nieuw-Zeeland opnieuw aantoon de een prima alternatief te zijn voor de definitief door een vinger- breuk uitgeschakelde Roderik Bouwman. Lang, heel lang heeft Maarten van Grimbergen gezocht naar de juiste vorm. In de competi tie blonk hij uit, maar het verleng stuk - de Europa-Cup in het Spaanse Tarassa - was net te veel voor de 24-jarige zoon van de bondspenningmeester. In de voor bereiding moest hij veelvuldig worden vervangen door routinier Theodoor Doyer en ook Arno den Hartog moest zich altijd gereed houden om de bank tussentijds te verlaten. Eenentwintig duels gele den moest Den Hartog voor het laatst een gehele wedstrijd toekij ken. Kenmerkend voor Oranjes su perieure spel dat Van Heumen zijn super-alternatief nu met een gerust hart naast zich kon laten'zitten. Het wachten is nog op Tom van 't Hek. De Amsterdamse Kamponger mist al enige maanden het „Torin stinct" dat hem over de hele we reld gevreesd maakte. De manier waarop hij in de eerste helft een opgelegde kans verkwanselde, is kenmerkend voor zijn verlangen om via een doelpunt het vertrou wen geheel terug te winnen. Zijn veldspel wordt met de dag spits- vondiger, maar hij heeft als vleu gelspeler het nadeel dat de schuin staande pool van het kunstgras een soepele balvoering nagenoeg on mogelijk maakt. De stand van de synthetische vezel maakt het ook ondoenfijk om de strafcorner van beide zyden van het doel aan te ge ven. Die beperking heeft Neder land nog niet geheel overwonnen, maar aangezien ook de tegenstre vers met dat euvel kampen, zijn wat dat betreft geen voordelen te behalen. Wat resteert is het spel zelf. Dat voerde Oranje uit op een manier die doet terugdenken aan de tijd dat „de hockeywereld" be wonderend het hoofd boog. LOS ANGELES (ANP) - Roderik Bouwman, die door een gebroken vinger in de eerste de beste wed strijd (tegen Canada) voor de rest van het Olympische hockeytoer- nooi werd uitgeschakeld, fungeer de gisteren bij het duel van Oranje tegen Nieuw-Zeeland als assistent commentator voor de NOS-radio. Bouwman was uiteraard nog niet over de enorme teleurstelling heen. „Dit blijft me nog wel een poosje achtervolgen", zei hij, „Hier had ik het nog één keer willen ma ken. En nu kan dat niet door dom me pech. Ik ben heel erg blij voor het elftal, dat er is gewonnen. En voor mijn vervanger Hidde Kruize, dat hij een doelpunt heeft ge maakt. Maar ik was er natuurlijk veel liever zelf bij geweest". Wel medaille Mocht Nederland in d^medailles vallen, dan krijgt ook Bouwman er één omgehangen. Daar staan de 24 minuten tegen Canada voor garant. Alleen spelers, die daadwerkelijk spelen, krijgen medailles uitge reikt. i 'Vliegende Hollander'. De Nederlander duikt onder toeziend oog van Grant McLeod over de Nieuwzeelander Stuart m Tineke Hidding: geplaagd door voorhoofdholte-ontsteking LOS ANGELES (GPD) De ver onderstelling dat de hoge tempera turen in Californië een goed medi cijn zijn tegen blessures en kwalen gaat niet op voor de Nederlandse atletiekafvaardiging. Gisteren bleek dat er binnen het uit dertien atleten bestaande team meer pro blemen zijn dan zich eerder in de personen van Rob Druppers en Marjon Wijnsma openbaarden. Ook Tineke Hidding en Hans Koeleman hebben de laatste tijd met tegenslagen te kampen gekre gen, waarvan het moeilijk te zeg gen is welke invloed die straks tij dens het atletiektoernooi (dat mor gen begint) zullen hebben. De nationaal recordhoudster op de zevenkamp, Tineke Hidding, heeft net een periode achter de rug waarin ze geplaagd werd door een voorhoofdholte-ontsteking, die ze twee weken geleden in het vlieg tuig naar LA al opliep. Inmiddels lijkt de kwaal verhol pen en is de antibiotica-kuur stop gezet om plaats te maken voor huis-tuin-en-keuken-middeltjes. Dit om te voorkomen dat de anti biotica het komende weekeinde een nadelige uitwerking hebben tijdens de olympische zevenkamp. „Het is natuurlijk afwachten hoe het uitpakt, maar ik heb toch goe de hoop dat ik een lekkere wed strijd kan draaien. Zeker in het be- LAKE CASITAS (ANP) - Vier Ne derlandse boten starten zaterdag op Lake Casitas voor de finales van het Olympische roeitoernooi. De Nereus-twee zonder stuurvTouw en de combinatie-damesacht wa ren bij voorbaat al zeker van een plaats in de beslissende race voor goud, zilver en brons van het door de afwezigheid van Oosteuropese ploegen sterk gedevalueerde toer nooi van de dames. Door overwin ningen in de herkansingen voeg den zich daar gisteren de vier met stuurvrouw van Orca en de dub- bel-twee van De Hunze bij. Jos Compaan maakte het Nederlandse succes compleet door zich via de herkansingen alsnog tè plaatsen voor de halve finales van vandaag. Voor de Orca-vier met stuur vrouw was de herkansingen eigen lijk een loterij zonder nieten. Ne gen ploegen hadden voor het ope ningsnummer van de dames inge schreven. Zes daarvan zouden overgaan naar de finale van zater dag. Bij voorbaat stond vast, dat China en Zuid-Korea te weinig mo gelijkheden hadden de eindstrijd te bereiken. In feite moest dus maar één ploeg worden geëlimi neerd. In de series plaatsten zich maandag reeds direct de ploegen van Roemenië en Canada door een overwinning. De vier overige plaat sen in de finale werden in twee her kansingen betwist. In beide geval len gingen de nummers één en twee over. Orca lootte een herkan sing met slechts drie boten. De Utrechtsen hadden daarin voorts onder meer China als tegenstan der. De enige opdracht voor de Ne derlandse boot was die zwakke ploeg voor te blijven. Dat leverde geen enkel probleem op. In tegen deel, Orca zegevierde in deze race die geen race was moeiteloos. De boot van de Bondsrepubliek be- om drie plaatsen in de halve fina les. De Australische Jacqui Mars hall was duidelijk de zwakste. Na enkele honderden meters lag zij op lengten achterstand, waarna ook deze race tot weinig meer dan een formaliteit werd. Voor reserve-roeier Herman van den Eerenbeemt kwam, bijzondere omstandigheden voorbehouden, een einde aan het Olympische op treden. De Nederlander, die was ingeschreven in het skiffnummer, sterk terug en was de beslissing ge- moest tenminste als derde e perkte zich er alleen maar toe Chi na voor te blijven. En ook dat ging heel simpel. Voor Greet en Nicolette Helle mans was een vierde plaats in een veld van zes dubbel-tweeën vol doende om de eindstrijd te berei ken. Oostenrijk en Groot-Brittan- nië probeerden door een snelle start de beslissing te forceren, maar zagen die poging al snel mis lukken. Even mochten de boten het veld aanvoeren, toen vielen vallen. Halverwege de race lagen beide ploegen reeds lengten ach ter. De gezusters Hellemans na men echter het zekere laatste in zijn herkansing eindigen om de halve finales te bereiken. Dat gelukte niet. Behalve de Griek met de welluidende naam Kostan- zekere. Ze verwisselden een derde tinos Kontomanolis en de Zweed plaats na 500 meter snel voor een Bengt Nilsson was ook de Span- leidende positie, die zij niet i afstonden. Ook by de damesskiffs viel de beslissing vroegtijdig. De vier skif- feuzes streden in hun herkansing jaard Jose Oyarzabal te sterk de Amsterdammer. Van den Ee renbeemt miste de halve eindstrij den door een sterke eindsprint slechts met een „handlengte". Als de Nederlander niet een meter voor de finish was gestopt met roeien, doch pas na het passeren van de 2000-meterlijn, was ook hy mogelijk een ronde verder geko men. En dat zou meer zijn geweest, dan men van een reserve-roeier mag verwachten. gin, toen we nog in het trainings kamp in San José zaten, heeft die voorhoofdholte-ontsteking een na delige invloed gehad op vooral het tempowerk, maar ik ben beslist niet pessimistisch met betrekking tot het komend weekeinde". Met Tineke Hidding verschijnt daar ook mede-meerkampster Maijon Wijnsma aan de start. Vrij wel zeker na een pijnstillende in jectie, want de 19-jarige Leeuwar dense heeft nog veel hinder van haar voetblessure, waarmee ze vo rige week plotseling geconfron teerd werd. „Men weet nog niet precies wat het is. Eerst dacht men aan een stressfractuur onder aan de voet, maar op de röntgenfoto's is niets te zien. Het is een botje dat veel pijn veroorzaakt. Vooral bij het neerko men, want het is mijn landings voet. Vooral bij de horden geeft dat problemen. Inmiddels is men be zig een zooltje te vervaardigen. Een soort steunzool, die zo vervaardigd wordt dat het botje ontlast wordt", vertelt Maijon Wijnsma. „Wat die pijnstillende injectie betreft wil ik duidelijk stellen dat het om een onschuldig middel gaat. Ik wil geen rotzooi in m'n li chaam. Bovendien heb ik de verze kering dat er met de voet niets mis kan gaan. Het heeft natuurlijk geen zin de meerkamp pijnloos af te werken om daarna te moeten con stateren dat de blessure erger is ge worden". Steepleloper Hans Koeleman schrok enkele dagen geleden toen hij 's morgens ontdekte dat zijn voet sterk opgezwollen was. „Het bleek een accute peesontsteking, die inmiddels is verdwenen. Ik heb het een paar dagen rustig aan moe ten doen, maar ik denk dat die rust me goed heeft gedaan na al dat ja gen op de limiet", vindt de op het laatste moment nog voor Los An geles aangewezen Hans Koeleman. De overige atleten zijn in Los An geles geen problemen tegengeko men en lijken topfit. Hoewel de on derlinge verstandhouding tussen de sporters goed is, ergert men zich in het Nederlandse kamp nogal aan de sfeer binnen de groep van begeleiders. Er bestaat daar dc angst dat atleten zich wat al te vrij in hun contacten met de pers op stellen. Hoewel niemand als woordvoerd(st)er naar buiten wil treden, is duidelijk dat men een stuk onmondigheid proeft. Openlijke kritiek is er dan ook nauwelijks, al wil zevenkampster Tineke Hidding best kwijt dat het in San José gehouden trainings kamp voor de meerkampsters niet ideaal was. „Wel voor de marathon lopers, maar wij hadden veel meer profijt gehad van de accommoda tie hier in het olympische dorp". Duidelijk is in elk geval dat de atletiekbegeleiding het niet onple zierig vindt te leven in het aan alle kanten afgeschermde olympische dorp. Ook de ene telefoonlijn die via het NOC loopt betekent nauwe lijks een 'bedreiging' voor de priva cy. Eenvoudig om reden dat de bu reaubezetting van het NOC zich vrijwel nooit geroepen voelt de ge vraagde contacten te leggen met de op tien minuten loopafstand wo nende sportlieden. Een 'atletiekburcht' binnen de NOC-vesting, waarin'zelfs blessu res als die van Druppers, Wijnsma, Hidding en Koeleman zo lang mo gelijk als staatsgeheimen bewaakt worden... CHINO - De Nederlandse klein ka liber geweer-schutter Jack Achil les heeft weinig positieve herinne ringen overgehouden aan zyn Olympisch debuut. Tussen de door de zon geblakerde heuvels van het Prado Park in Chino, waar de har de wind geen verkoeling bracht en in wezen alleen maar een extra handicap voor de schutters vorm de, bleef Achilles ook in zijn twee de optreden beneden zijn moge lijkheden. De Veenendaler eindig de in de wedstrijd over drie hou dingen (liggend, staand en knie lend) evenals twee dagen eerder bij de wedstrijd liggend in de midden moot. „Ik ben hier zeker niet afge gaan", aldus de 41-jange sergeant majoor der mariniers, die met 1124 punten als 35ste eindigde op een totaal van 56 schutters. Achilles bleef met zijn score (liggend 389 punten, staand 358, knielend 377) ruimschoots verwijderd van zijn Nederlandse record. „De omstan digheden zyn hier door de wind en de hitte zo extreem, datje eenvou dig niet aan je normale prestaties komt". De Engelsman Malcolm Cooper won met 1173 punten goud. Het zil ver was voor de Zwitser Daniel Nipkow (1163) en het brons ging ook naar Engeland door Alister Al len met 1162 punten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11