A Estafetteploeg grijpt zilver VS verslaan specialisten Blessures turners niet te voorkomen Druppers gaat naar huis Landenwedstrijd turnen Schokkend resultaat van onderzoek: Brons voor Jolanda de Rover Tas zet dorp op stelten Hartaanval Barcelona: recht op organisatie Spelen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 LOS ANGELES (ANP)- Precies 52 jaar hebben de Ver enigde Staten moeten wachten op een gouden Olympische medaille bij het turnen. Gisteravond in het tot de nok met ruim 10.000 Amerikanen gevulde Pauley Pavilion van Los Angeles was het dan eindelijk zo ver. Toen Peter Vidmar als laatste Amerikaan zijn oefening aan het rek voltooid had, barstte een hysterisch gekrijs los. De Verenigde Staten hadden het goud veroverd in de landenwed strijd turnen van de heren. Dat op de vrije oefening-vloer nog twee Chinezen hun oefening moesten afwerken, deerde het publiek niet. Het „USA, USA" galmde door de immense hal en volstrekt onbeken den vielen elkaar huilend in de ar men. Met Tim Daggett, Scott Johnson, Mitch Gaylord, Jim Hartung, Peter Vidmar en Bart Connor, voor het merendeel studenten van de Uni versiteit van UCLA die in eigen omgeving turnden, brachten de Verenigde Staten de beste ploeg uit hun turnhistorie in actie. Dat de medaille toch enigszins gedeva lueerd is door het niet deelnemen van de Sovjetunie deert de chauvi nistische Amerikanen in het ge heel niet. De voorsprong, die de Ameri kaanse ploeg in de verplichte oe fenstof had opgebouwd, bleek vol doende voor de Olympische goud. Toch moest het Amerikaanse zestal in de keuzestof zijn meerde re erkennen in wereldkampioen China. De Chinezen vergaarden in het vrije programma 296,55 pun ten, 0,45 meer dan de Amerikanen, die echter met een voorsprong van 1,05 punten de directe confrontatie met de Chinezen waren ingegaan. Wellicht was een eerlijker beeld van de krachtsverhoudingen ge schapen wanneer beide landen el kaar in het verplichte programma ook in een direct duel hadden ont moet. De Chinezen begonnen zon dag in de eerste groep aan hun ver plichte stof. De Yanks startten pas in de avonduren. In vergelijking met de strijd om de wereldtitels van vorig jaar oktober in Boeda pest kwamen de Chinezen in Los Angeles met hun totaal van 296,55 punten voor de keuzestof drietien- de punt hoger uit. De Amerikanen, die in Boedapest als vierde eindig den in de landenwedstrijd, scoor den met 296,10 liefst 4,2 punten meer dan in de Hongaarse hoofd stad. Daarbij dient echter wel in aanmerking te worden genomen dat de Verenigde Staten toen be paald niet de steun van de jury ge noten. De Chinezen hadden bij het be gin van de wedstrijd, waarvoor buiten de hal prijzen tot 800 dollar (ruim 2400 gulden) voor een kaartje werden geboden, de hoop niet op gegeven de Amerikanen nog te kunnen achterhalen. Het lot had de Aziaten, wat de volgorde van werken betreft bepaald niet be voordeeld. De Amerikanen moch ten het keuzeprogramma volgens de normale volgorde, beginnend bij de vrije oefening, afwerken ter wijl de Chinezen als eerste onder deel het uiterst moeilijke voltige ren moesten afwerken. De wereld kampioenen hadden pech dat op dit onderdeel Li Xiaping, die in de LOS ANGELES (GPD) In metropool Los Angeles is men geheel vertrouwd met het begrip alarmfase. De ruim 7,5 miljoen inwoners kijken er niet meer van op als ze, bijvoor beeld als het gaat om de aanwezigheid van smog, weer eens geconfronteerd worden met diverse schakeringen van dit waarschuwingssysteem. verplichte stof op dit onderdeel een van de in totaal tien tienen scoorde, de mist inging. De Chi nees kwam op het paard te zitten en moest zelfs weer naar de grond, wat reglementair een half punt af trek betekende. Zijn 9,35 viel als laagste waardering weliswaar af maar twee andere Chinezen, Lou Yun en Li Yuejiu bleven met 9,60 ook beneden hun normale moge lijkheden. Bij het voltigeren kwa men de Chinezen als enig onder deel lager dan 49 punten uit (48,70). De gelijktijdig verwerkte vrije ofe- ning van de Amerikanen, viel ook tegen maar het leverde toch in de tweestrijd een kwart punt winst op. Daarna bleken de Chinezen als ploeg over het algemeen homoge ner dan hun tegenstanders, die echter de onvoorwaardelijke steun van het publiek hadden. Absolute hoogtepunten van de avond vorm den het turnen aan de ringen en het rek. Vooral de Chinezen lieten gedurfde staaltjes zien, die meestal met een dubbele gestrekte salto werden afgesloten. Tong Fei en Li Ning scoorden beiden aan rek een tien. Die waardering was er ook voor de Amerikaanse specialist op dit onderdeel Mitch Gaylord. In to taal vielen in de keuzestof van de landenwedstrijd zeven perfecte scores, overigens drie minder dan twee dagen eerder in de verplichte stof. Zij waren verder voor de Amerikaan Scott Johnson en de Japanner Shinji Morisue op rek, de Chinees Li Yuejiu voor zijn hand standoverslag met schroef bij het springen en op de brug voor Bart Conner (VSt). De Amerikaan Peter Vidmar be gint met het beste gemiddelde van de landenwedstrijd aan de strijd om de individuele twaalfkamptitel waarvoor de 36 beste turners met een maximum van drie per land, nog een keer de keuzestof moeten afwerken. Hij wordt op geringe af stand gevolgd door de Chinezen Li Ning en Tong Fei. Herhalingen van waarschuwingen veroorzaken een gewenningspro ces. Dat geldt voor de smog en dat geldt ook voor de topsport en dan in het bijzonder voor de risico's van topsportbeoefening. Topsport betekent constant balanceren op de rand van de afgrond. Zo luidt de verklaring voor elke blessure. Het gewenningsproces dus. Maar niet iedereen legt zich neer bij dat lijd zaam accepteren. Uitgerekend gedurende de da gen waarop de Amerikaanse turn- selecties de internationale sport wereld verbazen met hun topver- richtingen zijn de resultaten be kend geworden van een weten schappelijk blessure-onderzoek. Een onderzoek onder die toptur- ners en topturnsters, die zich deze week zelfs de evenknie tonen van topnaties als China en Japan (bij de heren) en Roemenië (bij de da mes). Schokkend Resultaten, die schokkend ge noemd mogen worden en die ei genlijk de hoogste alarmfase in werking zouden moeten stellen. Dr. Kenneth Singer, het hoofd van de Amerikaanse vereniging van sport-orthopaeden, vindt op basis van dat uitgebreide onderzoek zelfs dat het punt is bereikt waarop vanuit de sportgeneeskunde nog maar heel weinig gedaan kan wor den om blessures te voorkomen. „De trainingsintensiteit is zo groot geworden dat we eigenlijk niet meer kunnen doen dan bij een blessure onmiddellijk een exacte diagnose te stellen, vervolgens met de behandeling te beginnen en de turn(st)ers te begeleiden in hun po gingen om weer terug te komen. Het is ook in Amerika geen uitzon dering meer dat jonge turnsters 32 uur per week trainen". „En nog is het einde van de ont wikkeling van de trainingsintensi teit niet in zicht. Bovendien neemt de populariteit van het turnen, ze ker nu de Amerikaanse teams het in Los Angeles zo voortreffelijk doen. gigantisch toe met alle gevol- LOS ANGELES (GPD) Voor de verandering klonk het inmiddels tot Amerikaanse meezinger verheven 'God bless America' écht als muziek in de oren van de Nederlandse olympische zwemdeputatie. Zowel het dameskwartet van de 4x100 meter vrije slag als rugslagzwemster Jolanda de Rover fuifde gisteren uitbundig mee met de staande olympi sche receptie, als zo vaak in deze week opgeluisterd met het Amerikaanse volkslied. Annemarie Verstappen, Elles Voskes, Desi Reijers en Conny van Bentum als winnares sen van de zilveren medaille; Jolanda de Rover getooid met brons na haar knappe 1.02.91 op de 100 meter rugslag. a Jolanda de Rover. De rugslag leverde haar een bronzen medaille ep. De derde voor Nederland. ANP) De estafettedames poetsten hun zilveren plak extra op met een nieuw Nederlands record: 3.44.40. Voor deze gelegenheid wierp Desi Reijers zich op als de gangmaak ster van het gezelschap met haar 55.62. „In een estafette zwem ik be ter dan individueel. Kijk maar naar mijn persoonlijke record, dat stond op 57.4", sprak de Doetinchemse voldaan. „Ik kan mezelf helemaal oppeppen voor dat pflÉHHÉ LOS ANGELES (GPD) - Ver geetachtigheid van de Gelderse schutter Herbert Memelink heeft gistermorgen in het olym pische dorp geleid tot een offi ciële bommelding. De van de training terugge keerde Memelink verzuimde bij de ingang van het olym pisch dorp zijn tas mee naar binnen te nemen. Het eenzame voorwerp veroorzaakte arg waan bij de bewakers, die on middellijk het olympische dorp afsloten. Vervolgens werd een team gestuurd dat het 'voor werp' onschadelijk moest ma ken. Pas toen bleek dat de in houd volkomen onsóhadelijk was. Al met al bleef het olympi sche dorp gistermorgen drie kwartier hermetisch gesloten voor elke bezoeker en sporter. dat ik me altijd voorhoud dat ik die andere meiden niet mag laten zak ken. Maar dat het zo fantastisch zou gaan, daar had ik nooit op gere kend". Ze hebben nog steeds moeite om zichzelf te verkopen, onze nationa le topzwemsters. Waar bijvoor beeld de Amerikaanse equivalen ten na een race met veel flair heet van de naald hun opgedane erva ringen plegen los te laten op de me dia, daar dienen onze nationale wa terratten hevig te worden aange spoord door 'tante' Wil en 'oom' Ruud. Pas als chef d'equipe Wil Storm of bondscoach Ruud Beele hun goedkeuring hebben gehecht aan een onderonsje met de pers, tja, dan zijn ze wel bereid wat tek sten af te scheiden. Meestal zijn die kort van stof. Maar in een vanwege de strenge veiligheidsmaatregelen toch al contactarme ambiance is een uitspraak als „dit is ongeloof lijk" bijna even veel waard als een indringend vraaggesprek. Open deur Het zij zo, niet te ontkennen valt dat de vier dames gisteren exact datgene deden waarvoor ze naar Los Angeles waren gekomen, na melijk zo hard mogelijk zwemmen. „Natuurlijk is goud mooier", trapte coach Beele een open deur in. In stilte had hij zijn pupillen vooraf op de hoogste trede van het ere- platform zien staan, voorzichtig kijkend naar de bezetting van de Amerikaanse ploeg. „Maar wat nu is bereikt, geeft mij ook voldoe ning", streelde Conny van Bentum haar eerste toernooimedaille. De Barneveldse zwemster zoekt tot nu toe naar haar vertrouwde rit me. Ook aan de succesjacht was haar bijdrage als slotzwemster minder groot dan verwacht. Nadat Reijers, zichzelf overtreffend, de derde Amerikaanse zWemster Tor res had achterhaald, werd Van Bentum (56.03) op pure snelheid geklopt door Nancy Hogshead. Eerder heeft ze al aangestipt dat ze gedurende de voorbereiding snel- heidswerk had gemist, „maar voor alsnog houd ik me vast aan de da gen die nog komen". Met name coach Beele ziet nog goud blinken in de nabije toe komst. Voor vrijdag staat de 4x100 meter wisselslag op het program ma, zaterdag volgt de 200 meter rugslag dames. „Daar liggen onze kansen", blikte hij gisteren alvast optimistisch vooruit. „Op de esta fette hangt veel af van Petra van Staveren, op de 200 meter rug zie ik het helemaal zitten voor Jolanda de Rover". De Alphenaar baseerde die prog nose op de vorm die De Rover op de 100 meter rugslag demonstreer de Eens zag de Amstelveense zwemster dit nummer als bijzaak. „Want ik kwam tot voor kort op de 100 rug altijd kapot te zitten op de laatste 50 meter". Nog niet zo lang geleden ging ze door voor de eeuwige belofte van de nationale zwemmerij. In 1981 nog onderscheiden met zilver voor haar prestatie op de 200 meter vrije slag tijdens het EK in Split, dreig de De Rover gaandeweg weg te zakken in het moeras van de Euro pese middelmaat. Met name op de 100 meter rugslag bleef zij dik drie jaar geabonneerd op tijden rond de 1.04. Het keerpunt van haar loopbaan nam de 20-jarige De Rover pas eind vorig jaar. Stilstand betekent achteruitgang, besefte ze. De Rover ging te biecht bij Kees Ver- voorn, na jarenlang te zijn begeleid door Futen-coach Ids Gobes. De Amsterdamse zwemmer/trainer wist haar te winnen voor zijn trai ningsmethoden, voornamelijk ge stoeld op duurtraining. Slagfrequentie „Maar je kunt ook zien dat Ver- voorn aan haar slagfrequentie heeft geschaafd", concludeerde al tijdens de 100 meter rug de voor malige Nederlandse bondscoach Bert Sitters, tegenwoordig in Spaanse dienst. „Ze heeft nu prima gezwommen, maar ik weet zeker dat ze het op de 200 meter nog be ter zal doen. Bovendien vallen de Roemeense zwemsters tegen en zijn Andrews en Mitchell sterker op de 100 dan op de 200 meter. Dus wie blijft er dan over voor het goud?" Vooralsnog stelde De Rover zich gisteren tevreden met het brons. En als ze de laatste 25 meter geen last had gehad van zware benen, wellicht dat Andrews en Mitchel dan niet hadden kunnen zeggen dat „we deze plakken voor de USA" hadden gehaald. Het Amerikanisme vierde weer eens hoogtij gisteren, want ook 'Rowdy' Gaines (100 meter vrije slag), Richard Carey (100 meter rugslag) en Tiffany Cohen (400 me ter vrije slag) lieten het 'God bless America' opklinken. „Intern hebben we er al vaak over gesproken hoe we die Ameri kanen kunnen verslaan", ver woordde Elles Voskes de stem ming binnen de Nederlandse ploeg. Kennelijk bestaat ook daar behoefte aan een nieuwe olympi sche hymne... GERARD VAN PUTTEN gen van dien", aldus dr. Kenneth Singer, die in zijn onderzoek de da mes- en herenselectie van Amerika vier jaar lang heeft gevolgd. In de periode van 1980 tot 1984 heeft Singer bij de heren twintig ernstige blessures geregistreerd, die de leden van de selectiegroep gedurende 130 weken buiten de turnzaal hielden. Onder die twintig ernstige blessures zes fracturen en zes blessures die een operatie noodzakelijk maakten. Dames Bij de dames is de situatie veel ernstiger. In die vier jaar liep het aantal ernstige blessures op tot 39, 'goed' voor 170 verloren trainings- weken. Twee turnsters moesten zelfs een half jaar hun sportieve be zigheden stoppen, een vijftal moest geopereerd worden en acht breuken moesten helen. „Het aantal blessures is bij de da mes het grootst. Het gaat hier ove rigens vooral om problemen met het polsgewricht en de elleboog. Bij de heren zijn het vooral de borst- en schouderpartijen die erg belast worden. Vandaar de talrijke schouderblessures. Het is niet al leen die belasting op zich die bles sures veroorzaakt, maar het feit dat de turners en turnsters door al die trainingsuren vermoeid raken. Vooral dan slaan blessures gemak kelijker toe", is de mening van Kenneth Singer. Puntensysteem Vooral het puntensysteem bij de waardering van de vrije oefenstof heeft de laatste jaren binnen het turnen het streven naar virtuosi teit, naar spectaculaire facetten binnen de oefenstof aanzienlijk vergroot. Het levert net dat een- tiende punt op dat het verschil kan betekenen tussen een medaille en het anoniem blijven. „Hier in Amerika zie je jonge kinderen dezelfde oefenstof trai nen waarmee Olga Korbut in '72 en Nadia Comaneci in '76 olympisch kampioen werden. Er zijn grenzen, die zeker bij het damesturnen be reikt zijn, maar wie bakent die grenzen eens af?", oppert dr. Sin ger. Een vraag waarop hij het ant woord niet weet. Singers bedoe ling was om met zijn onderzoek de discussie weer eens op gang te brengen ten einde te voorkomen dat het gewenningsproces voort kabbelt. Het lijkt inderdaad eenvoudiger om een halt toe te roepen aan de regelmatig alarmfasen verzoorza- kende smog in Los Angeles, dan aan de vicieuze cirkel waarin het turnen zich bevindt. Smog laat zich nog enigszins terugdringen door milieu-maatregelen als lood vrije benzine. In de mondiale top sport bekommert men zich daar minder om. Als de brandstof maar tot optimale prestaties leidt... LOS ANGELES (GPD) - Piet Slab ber, die als Nederlands jurylid dienst zou doen op het olympisch zwemtoernooi, is hegin deze week getroffen door een hartinfarct. Slabber is opgenomen in een zie kenhuis in Los Angeles. Zijn toe stand is bevredigend. LOS ANGELES (ANP) - Barcelona, ook kandidaat voor de organisatie van de Zomerspelen van 1992, zal sterk op het gevoel van de IOC-leden werken om over acht jaar Olym pische stad te kunnen worden. LOS ANGELES (GPD) Rob Druppers zal het olympisch atletiektoernooi niet als toeschouwer volgen. Wanneer de geblesseerde Utrechtse atleet erin slaagt voor een rechtstreekse vlucht te boeken, zal hij vermoedelijk morgen al naar Nederland te rugkeren. „Het was inderdaad eerst mijn bedoeling om hier te herstellen van de blessure. Ik merk nu dat ik elke keer weer geconfronteerd word met mijn bles sure en het feit dat ik niet kan starten. Dat zal vanaf vrijdag als het toernooi begint alleen maar erger worden. Daarom heb ik gekozen vooreen vroegtij dig vertrek", aldus de ongelukkige Utrechtse at leet, die voorlopig rust zal moeten houden. Gisteren kwam de blessure van Rob Druppers ter sprake tijdens een persconferentie die de KNAU gaf. Daarbij was ook de chef arts van het NOU, dr. G.P.H. Hermans aanwezig. De Hilver- sumse arts verwoordde er de mening van de bege leiding. „Het medisch advies aan Rob Druppers was om het na zijn in San José opgelopen blessure rustig aan te doen. Rob vond echter dat het zinloos was het toernooi te beginnen met een trainingsachter stand. Hij koos dus voor de andere weg waardoor de blessure ernstiger werd". „Die keuze kan ik respecteren, want voor Rob Druppers betekenen deze Olympische Spelen meer dan deelnemen. Sportmedisch gezien hebben we geen bedenkingen. Het is zijn keuze geweest. Het zou anders zijn geweest als een sportman onze adviezen negeert en daarmee zijn gezondheid in de waagschaal stelt. Daarvan was in het geval van Rob Druppers geen sprake", aldus dokter Hermans. Burgemeester Pasqual Maragall, die in zijn informatie op de pers conferentie van gisteravond niet meer concreets kon mededelen dan Amsterdams Ed van Thijn had gedaan, beklemtoonde dat Barce lona recht heeft op de spelen. „Het is voor ons de vierde keer dat wij ons kandidaat stellen. Wij zijn achtereenvolgens verslagen door Parijs (1924), Berlijn (1936, toen w(j binnenlandse problemen hadden) en München (1972). Bo vendien is Spanje het enige West- europese land van enige importan tie dat niet eerder de Spelen in huis had." Maragall voerde ook aan dat het in 1992 vijfhonderd jaar geleden zal zijn, dat Columbus Amerika ont dekte en dat de band tussen de ou de- en de nieuwe wereld met de Spelen in Columbus' stad sterker aangehaald zou kunnen worden. De burgemeester verwachtte niet dat IOC-president Juan Anto nio Samaranch, ook uit Barcelona, nadrukkelijk de kandidatuur van zijn stad zou ondersteunen. „Sa maranch heeft mij verteld dat hij, als er gekozen zal moeten worden binnen het IOC, blanco zal stem- Barcelona wil het correct spelen, maar weet natuurlijk dat het sim pele feit dat de voorzitter van het IOC uit Barcelona afkomstig is, zwaar zal wegen voor de leden die uit Spaans sprekende landen af komstig zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9