Bondsdag steunt müieu-compromis België geeft 'rot-op premie' Betogingen bij herdenking opstand Peres en Sjamir bespreken kabinetsformatie Centrale op bruinkool mag Duo Mondale- Ferraro maakt goede kans Japan geeft 7 procent meer aan defensie Anti-terreurcommando VS ook beschikbaar voor bevriende naties Buitenlanders weg om cijfers van werldoosheid te drukken Thatcher heft linkse gemeenteraden op Herkozen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN - De kolencentrale Buschhaus bij Helmstedt wordt binnenkort toch zonder ont zwavelingsinstallatie in gebruik genomen. Gisteren keurde de meerderheid van de West- duitse Bondsdag een motie goed, waarin staat dat er vooralsnog geen filters nodig zijn als in plaats van steenkool met zwavelarm bruinkool wordt gestookt. NEW YORK (Rtr.) - In de New Yorkse wijk Queens, het kiesdis trict van de Democratische kandi date voor het vice-presidentschap Geraldine Ferraro, is gisteren de campagne van de Democratische partij van start gegaan. Voor een gehoor van circa 5.000 aanwezigen hielden Walter Mondale en Geral dine Ferraro een toespraak. Het was het eerste optreden in het openbaar van Mondale sedert hij op 18 juli op de conventie in San Francisco als Democratisch presi dentskandidaat werd gekozen. Op de bijeenkomst in Queens maakte Mondale duidelijk dat zijn verkiezingscampagne in het teken zal staan van één afgerond thema: De „Amerikaanse Droom" is er voor iedere Amerikaan; „niet uit sluitend voor de rijken". Ook Ge raldine Ferraro hanteerde dit ele ment in haar toespraak: een stem op de Democraten zal een stem zijn voor een betere toekomst voor alle Amerikanen, zo zei zy. Toespraken op de bijeenkomst in Queens werden voorts gehou den door de gouverneur van New York, Mario Cuomo, de burge meester van de stad New York, Ed Koch, en de Democratische sena tor uit New York, Daniel Patrick Moynahan. Directeur Lou Harris van het ge lijknamige opinie-onderzoeksbu reau heeft in Washington verklaard dat de aanwijzing van Geraldine Ferraro als kandidate voor het vi ce-presidentschap de Amerikaanse verkiezingsstrijd veel interessanter heeft gemaakt. Het Republikeinse duo Ronald Reagan/George Bush heeft in de opiniepeilingen nog een voorsprong van slechts twee pro cent op Mondale/Ferraro, zo ver klaarde hij. In februari leidde Rea gan nog met 14 procent voor sprong op Mondale. Volgens Harris bepaalt Geraldi ne Ferraro momenteel het gezicht bij de Democraten. Wanneer de strijd slechts gaat tussen Reagan en Mondale, zo zei hij, zal Reagan volgens de jongste cijfers met 51 tegen 46 procent winnen. Hebben de kiezers de keuze tussen Monda le/Ferraro en Reagan/Bush, dan wint het Republikeinse koppel met 50 tegen 48 procent. TOKIO (AP) - Het Japanse minis terie van financiën en het bureau voor defensie hebben overeen stemming bereikt over het verho gen van de defensie-uitgaven in 1985 met maximaal 7 procent. Een woordvoerder van het defensiebu reau heeft dit gisteren verklaard. De Japanse begroting voor vol gend jaar zal totaal slechts 0,8 pro cent hoger liggen dan die van dit jaar. De VS dringt er al jaren bij Japan op aan een grote defensie inspanning te leveren. In het huidi ge begrotingsjaar wordt een stij ging van de militaire uitgaven voorzien van ruim 6 procent. Bovendien worden twee oudere centrales Offleben-I en -II in de zelfde deelstaat (Nedersaksen) ge heel, respectievelijk gedeeltelijk buiten werking gesteld. De totale hoeveelheid uitgestoten zwavel dioxide in en om Helmstedt zou volgens de motie dalen van nu 145.000 ton per jaar tot 120.000 ton eind 1986. Daarna zal dit proces sneller verlopen omdat in de loop van 1987 een ontzwavelingsinstal latie in Buschhaus moet worden geïnstalleerd. door Hans Amesz De oppositie van SPD en Groe nen stemde tegen de motie, die overigens werd aangenomen met 265 tegen 195 stemmen en zes ont houdingen. Beide partijen hadden geëist dat het parlement van vakantie terug zou keren om over Buschhaus te discussiëren. Nog maar vier weken geleden, op 28 ju ni, had de Bondsdag vrijwel una niem slechts één stem tegen besloten dat de centrale zonder ontzwavelingsinstallatie niet op het elektriciteitsnet mocht worden aangesloten. De regering in Bonn en de deel staatregering in Nedersaksen wen sten zich aanvankelijk niet aan het Bondsdagbesluit te houden omdat daardoor tussen de 400 en 500 ar beidsplaatsen in gevaar zouden ko men. Bovendien zou de totale uit stoot aan zwaveldioxide niet klei ner worden omdat de andere cen trales in de omgeving dan zouden moeten blijven draaien. Later stel de het kabinet een beslissing ech ter uit omdat de liberale FDP dwars ging liggen en vast bleef houden aan een ontzwavelingsin stallatie. Na langdurig overleg tussen de regeringspartijen CDU/CSU en FDP werd er toch een compromis gevonden. De liberalen konden het daarmee eens zijn omdat Busch haus voorlopig met bruinkool in plaats van steenkool wordt gevoed. SPD en Groenen hadden het tij dens het speciale debat, waarvoor 466 parlementariërs naar Bonn moesten terugkeren, over „min achting van de Bondsdag" en een „zwarte dag voor de milieube scherming". De gekaapte Boeing 737 op de luchthaven van Genève. Het toestel werd gekaapt tijdens Frankfurt naar Parijs. Na te zijn bijgetankt vertrok het vliegtuig in de richting van Beiroet. BRUSSEL - De Belgische rege ring wil een zogenaamde 'oprot premie' ofwel officieel een 'herin- tegratie-premie' voor vreemdelin gen invoeren. Een vreemdeling die al een jaar werkloos is krijgt een jaar werkloosheidsuitkering in eens uitbetaald indien hij en zijn familie het land verlaten. Verwacht wordt dat de maatregel, die nog door het parlement moet worden goedgekeurd, op tegenstand zal stuiten bij de organisaties die zich het lot van de vreemdelingen in België aantrekken. Zij vrezen dat de vreemdelingen onder druk zul len worden gezet om deze in prin cipe vrijwillige regeling te aanvaar den. door Ferry Mingelen Het kabinet-Martens presenteer de deze premie in de nieuwe begro ting voor 1985 als een van de maat regelen om de werkloosheid te be strijden. Martens voorziet voor 1985 een reële economische groei van 1,5 procent maar een verdere stijging van het aantal werklozen naar 505.000. Nu zijn dat er 494.000. Volgens premier Martens blijft de werkgelegenheid wel stabiel maar groeit het werkloosheidscijfer door de groei van de actieve bevolking. Een maatregel om de werkgele genheid te bevorderen is de her verdeling van beschikbare banen door werkenden vakantieverlof toe te staan van 6 tot 12 maanden. De vakantieganger krijgt een uitke ring van de overheid van ruim 550 gulden per maand indien een werkloze zijn opengekomen func tie voor de vakantieperiode over neemt. Voorts wordt het voor on dernemingen in moeilijkheden ge- makkeijker gemaakt om mensen te ontslaan. De Belgische begroting van om gerekend zo'n 78 miljard gulden aan uitgaven vertoont een gat van ruim 27 miljard gulden. Het finan cieringstekort komt daarmee op 10,3 procent van het bruto-natio- naal produkt, lager dan vorig jaar maar toch nog altijd 0,3 procent ho ger dan de regering-Martens zich voor 1985 ten doel had gesteld. De gigantische totale rijksschuld van België van ruim 220 miljard legt een zware rentelast- op de begro ting van haast een kwart van de to tale uitgaven, zo'n 22 miljard gul den. Minister De Clercq van finan ciën wil medewerking van de ban ken om de rentelasten te vermin deren door o.a. langer lopende le ningen. Ook zullen bepaalde belas tingvoordelen voor de banken en voor ondernemingen bij buiten landse transacties minder soepel worden toegepast. Om het tekort op de begroting tot 7 procent in 1987 te hebben te ruggebracht zoals het officiële stre ven is, zal uit de komende jaren nog steeds een fors bezuinigings beleid moeten worden doorgezet, volgens het kabinet-Martens. Pre mier Martens voorziet nu al dat het nieuwe kabinet dat volgend jaar na de verkiezingen in België aan treedt, daarvoor weer nieuwe vol machten van het parlement nodig zal hebben. De afgelopen jaren heeft het kabinet-Martens het be zuinigingsbeleid kunnen doorvoe ren zonder daarbij door de Belgi sche volksvertegenwoordiging voor de voeten te zijn gelopen. 'Diplomaten maken zich schuldig aan slavernij' GENEVE (Rtr) - In een aantal Westerse landen doen zich in de huishouding van diploma ten gevallen van slavernij voor, zoals het te lang laten werken of onthouden van voedsel aan het personeel en het niet beta len voor werkzaamheden. Dit heeft een woordvoerder van het „Comité tegen de slavernij" gisteren in Genève verklaard. Kolonel Patrick Montgomery zei, als vertegenwoordiger van het comité dat er negen natio naliteiten bij zijn betrokken, waarbij werkgevers en perso neel zijn samengeteld. De door hem gesignaleerde voorvallen, waartoe ook be hoorden het innemen van ie mands paspoort, gedwongen verblijf in de woning van de werkgever en het toedienen van slaag, hebben zich voorge daan in New York, Washing ton, Londen, Gernève en Pa rijs. In de Franse hoofdstad is vorig jaar een gegoede Aziaat schuldig bevonden aan dood slag van zijn Iraanse dienstbo de, aldus Montgomery. Hij weidde niet uit over per sonen of landen die zich met dit soort slavernij bezighouden. Maar hij riep zijn gehoor op het systeem te herzien dat geldt voor het verlenen van visa aan diplomatiek personeel. Ook acht Montgomery een regelma tig terugkerend onderzoek naar hun leefomstandigheden ge wenst. LONDEN (Rtr) - De conservatieve regering van premier Margaret Thatcher heeft gisteren de goed keuring van het parlement verkre gen voor stappen tot opheffing van de door de socialisten beheerste gekozen gemeenteraad voor Groot- Londen. Een wetsontwerp dat de weg baant voor de opheffing van de raad en van die van zes andere grote steden, heeft in de vroege ochtend de laatste horde in het La gerhuis genomen. In de plaats van de gekozen raad moeten door de regering ingestelde colleges in de plaats komen. Labour beschouwt de maatregel als een aanslag op de democratie. De maatregel, die het voorwerp was van een bittere politieke twist tussen de conservatieven en de op positionele Labour, zal wet worden na de officiële koninklijke goed keuring. Tijdens het debat, dat twaalf uur in beslag nam en de hele nacht voortduurde, dwongen sprekers van de oppositie stemming na stemming over gedetailleerde amendementen af om te proberen de opheffing van de raad tegen te houden. De regering zegt de raad te willen opheffen ter besparing van hoge uitgaven. DEN HAAG (GPD) - De Verenig de Staten beschikken over een vliegende brigade van anti-terreur- commando's die internationaal in gezet kunnen worden en die ter be schikking staan van de NAVO- bondgenoten en andere bevriende landen, zo wordt uit goedingelich- te diplomatieke kringen verno men. De commando's wórden opge leid op de Amerikaanse lucht machtbasis Fort Bragg, in de Ame rikaanse staat North Carolina, het hoofdkwartier van de 81e lucht machtdivisie. Er is op deze basis een „College in unconventional warfare", een instituut waar com mando's een keiharde opleiding krijgen in het bestrijden van ter reur. Behalve een harde opleiding worden de commando's ook ver trouwd gemaakt met de psycholo gische aspecten van de bestrijding van terreur. Een zegsman van de Amerikaan se ambassade in Den Haag ver klaarde dat niet alleen de NAVO- bondgenoten, maar in principe alle landen waarmee Washington goe de diplomatieke betrekkingen heeft, de hulp kunnen inroepen van deze speciale anti-terreureen- heid. De commando's opereren on der het mom van 'veiligheidsadvi seurs' om de problemen bij het toe laten van vreemde troepen in een land te omzeilen. De Amerikaanse anti-terreureen- heid die maandag in Curasao werd ingezet, werd rechtstreeks uit Fort Bragg naar Willemstad overgevlo gen, nadat de Antilliaanse premier Don Martina via het Amerikaanse consulaat in Willemstad om assis tentie had gevraagd. Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van defensie in Washing ton verklaarde dat hulp direct werd toegezegd, vooral ook omdat in het gekaapte Venezolaanse vliegtuig Amerikaanse passagiers zaten. Naar verluidt hebben de Ve nezolaanse commando's die het vliegtuig bestormden en de twee kapers vervolgens doodgeschoten, ook een opleiding gekregen in Fort Bragg. Het is overigens niet de eerste keer dat Amerikaanse comman do's, speciaal opgeleid in het be strijden van terreur, buiten de Ver enigde Staten worden ingescha keld. In januari 1982 namen Ameri kaanse anti-terreurspecialisten deel aan de bevrijding van een ho ge Amerikaanse NAVO-generaal die in Italië werd ontvoerd. Ook deze commando's waren in Fort Bragg opgeleid. De speciale eenheid werd voor het eerst in 1980 ingezet in Teheran om het gegijzelde personeel van de Amerikaanse ambassade te bevrij den. Deze missie mislukte echter. KAPING (vervolg van pagina 1) Het vliegveld van Curasao is gis termorgen rond negen uur weer of ficieel geopend. Er treden flinke vertragingen op en verwacht wordt dat pas vandaag de achterstand in de verwerking van de vluchten is ingehaald. Negen luchtvaartmaat- schappijne maken regelmatig van de luchthaven gebruik. Wat de opvang van de passagiers na afloop van de kaping betreft, blijkt dat nog dertien passagiers zoek zijn. Aangenomen wordt dat zij hun eigen weg naar huis hebben gevonden. Tijdens de vlucht uit het vliegtuig zijn enkele passagiers gewond geraakt. Zij werden in eer ste instantie in het noodhospitaal op de luchthaven behandeld en zonodig voor verdere verzorging naar een ziekenhuis doorgezon den. De meeste passagiers zaten gistermorgen weer thuis, aldus de woordvoerder. Pools bewind in de maag met tragische rebellie van Warschau BRAZZAVILLE (AFP) - Kolonel Denis Sassou-Nguesso is maandag in Brazzaville eenstemmig herko zen tot president van de republiek en voorzitter van het Centraal Co mité van de Kongolese Partij van de Arbeid, de enig toegestane par tij. WARSCHAU (AFP/DPA) - In War schau is gisteren de eerste steen gelegd voor een monument „voor de helden van de opstand" in de Poolse hoofdstad, die 40 jaar gele den uitbrak. Maar de huidige machthebbers voelen niets voor een monument ter nagedachtenis van de opstand zélf. Twee jaar geleden, toen het onaf hankelijke vakverbond Solidariteit nog legaal bestond, was tot de bouw van het monument besloten. Maar een toen opgericht „maat schappelijk comité", waarin over levenden van de opstand zitting hadden, is naderhand door de au toriteiten ontbonden en vervangen door een officieel „comité van bur gers" waarin de overlevende lei ders van de opstand geen zitting hebben. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban zei over de controverse dat deze aantoont dat de tegenstanders van de regering bereid zijn, elke gelegenheid aan te grijpen om de politieke twist aan te wakkeren. Het „maatschappelijk comité" had voorgesteld het monument te wijden aan de opstand en als sym bool daarvoor een plaquette voor gesteld met erop de letters „AK", de afkorting van het niet-commu- nistische binnenlandse leger. Maar Urban verklaarde dat „er geen re den is een monument op te richten dat te zeer herinnert aan de politie ke aspecten die ten grondslag la gen aan deze tragische gebeurte nissen". Tot de opstand in de Poolse hoofdstad, die op 1 augustus 1944 begon en gericht was tegen de Na zi-bezetters terwijl het Sowjetleger zich voor de poorten van Warschau JERUZALEM (DPA/UPI) - De Is raëlische premier en leider van het Likoed-blok .Yitzhak Sjamir, en de voorzitter van de Arbeiderspartij .Shimon Peres, zijn bereid zich in te spannen voor de vorming van een „grote coalitie" in Israël. Van daag komen zij bijeen om te spre ken over de mogelijkheden van een regering van nationale een heid. Shamir en Peres hebben die be reidheid gisteren uitgesproken in afzonderlijke gesprekken met pre sident Chaim Herzog. De president had voorafgaande aan de beraad slagingen met beide politici een beroep op Likoed en de Arbeiders partij gedaan „alles in het werk te stellen ,in dit moeilijke uur voor de natie en de staat, een leiding te vor men die op zeer grote steun kan re kenen". De reden voor dit initiatief van de president was de moeilijke eco nomische toestand van Israël ge weest, aldus verklaarde de woord voerder van Herzog, Ami Gluska. Volgens hem hadden zowel Peres als Shamir „verbazingwekkend positief' gereageerd op het idee van de president. Likoed noch Arbeiderspartij slaagde er in bij de parlementsver kiezingen van 23 juli een absolute meerderheid in de Knesseth te be reiken. De Arbeiderspartij kreeg 44 zetels, het Likoed-blok 41 zetels. De Knesseth telt 120 zetels. De twee partijen hadden de afgelopen dagen tevergeefs getracht met steun van kleinere fracties een werkbare regeringsmeerderheid te krijgen. Na afloop van het gesprek met Herzorg verklaarde Sjamir tegen verslaggevers het standpunt van de president te delen dat de vor ming van een regering door Likoed en Arbeiderspartij „thans realis tisch" is. De ideologische menings verschillen tussen de twee partijen zijn volgens Sjamir „niet zo erg groot". Ze zouden „terwille van het nationale belang overbrugd kun nen worden". Volgens Shamir komt het er nu op aan „ons te ver enigen teneinde de actuele proble men, de economische crisis zowel als de politieke vraagstukken, te kunnen oplossen". Peres uitte zich in soortgelijke bewoordingen na afloop van zijn onderhoud met Herzog. „Een rege ring van nationale eenheid is -de wens van zowel de president als van ons en van het volk", zo zei hij. Peres zei „een duidelijk ja" te heb ben laten horen op het voorstel van Herzog. Zowel Peres als Sjamir ging een antwoord uit de weg op de vraag wie de regering van nationale een heid zal leiden. „Dat is een kwestie van onderhandelingen en bespre kingen", zo reageerde Sjamir. Pe- Premier Yitzak Sjamir spreekt met de pers na afloop van zijn onder houd met president Herzog. Hij wordt geflankeerd door vice-premier Le vy rechts, met brilen de leider van de Liberale Partij, Modai. (foto ap» res verklaarde dat wanneer de Ar- woorcugers van ae beiderspartij zal worden belast met en. de vorming van een regering er een regering van nationale eenheid zal .r riJSStlJging komen met inbegrip van het Li koed-blok De formatieopdracht zal pas worden verstrekt na de onderhan delingen van Herzog met vertegen- In de nacht van maandag op dinsdag gingen in Israël de prijzen van een aantal eerste levensbe hoeften drastisch omhoog. Gemid deld met 15 procent, zo wordt uit Jeruzalem gemeld. De prijsstijgin gen zijn het gevolg van een vermin dering van de staatssubsidies. Voe dingsmiddelen als brood, melk en vlees worden volgens een medede ling van het Israëlische ministerie van financiën nog steeds voor bij na 100 procent gesubsidieerd. De korting op de subsidies, en in sommige gevallen zelfs de totale afschaffing er van, kon volgens economische deskundigen in de Israëlische hoofdstad tot dusver niet worden doorgevoerd als ge volg van de geringe steun die de regering in de Knesseth had. De Israëlische autoriteiten heb ben de rechts-extremistische rabbi Meir Kahane gewaarschuwd dat tegen hem en zijn volgelingen streng zal worden opgetreden wan neer de openbare orde wordt be dreigd tengevolge van activiteiten van de Kach-partij van Kahane. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zullen poli tie en justitie „streng optreden ten einde geweld te voorkomen". Procureur-generaal Yitzhak Za- mir vergaderde gisteren met poli tiefunctionarissen over de „over winningsmars" van Kahane en diens aanhangers door een Arabi sche wijk waarbij anti-Arabische leuzen werden geroepen. Hij on derzocht de mogelijkheid of dit in cident tot justitiële stappen tegen Kahane leidt. bevond aan de oostoever van de Wistula, werd besloten door de lei ders van het binnenlandse leger (AK) en de Poolse regering-in-bal- lingschap in Londen, die dachten dat de bevrijding ophanden was. Maar feitelijk rukte het Sovjetleger pas op 17 januari 1945 het volledig verwoeste Warschau binnen, nadat de Duitsers meer dan 200.000 men sen hadden gedood, voor het over grote deel burgers. Door te proberen op eigen kracht Warschau te bevrijden, wilden de leiders van het AK zich vervolgens aan het Sowjetleger presenteren als de wettige vertegenwoordigers van Polen, hetgeen een compromis met Stalin mogelijk zou hebben gemaakt. „Het doel van de op stand", aldus een vooraanstaande geschiedkundige die haar naam liever niet genoemd zag, „was niet alleen een strijd om de macht in Polen, maar ook een strijd om de plaats van Polen in Europa. Het IJ zeren Gordijn bestond nog niet, maar er werd al wel aan gewerkt". De opstandelingen waren echter bewapend voor een strijd van vier dagen, en niet van 63 dagen. „De leiders van het AK hadden in 1943 het opperbevel van de geallieerden (Sowjet-Unie, Groot-Brittannië en Verenigde Staten) laten weten dat de opstand onmogelijk was zonder de inzet van parachutisten en eska ders van de Poolse luchtmacht. De geallieerden reageerden negatief, omdat toen de samenwerking met de Russen centraal stond", aldus de historica. Volgens haar was er, anders dan in de officiële versie die de opstand misdadig noemt, „geen andere be slissing mogelijk. Warschau was toen volgestouwd met wapens en kon zonder geweld niet bevrijd worden. Als de opstand niet was gekomen, zou dat elk Pools verzet tegen de bezetting vruchteloos hebben gemaakt". Op langere termijn heeft de op stand van Warschau volgens de ge schiedkundige „positieve gevol gen gehad: zij vormt een onderdeel van het Poolse geweten, van de ziel van de natie. De ideeën erachter vindt men nu nog terug, de jonge generatie heeft ze overgenomen". Sinds twee jaar leidt de herden king van de opstand van Warschau tot bijeenkomsten ten gunste van Solidariteit. „Men heeft de opstand verklaard in stereotypen: de Polen zijn dapper, maar dwaas en roman tisch terwijl de Tsjechen, om een voorbeeld te noemen, meer blijk geven van werkelijkheidszin. Maar in deze dwaasheid schuilt wel de gelijk een kern van werkelijkheids zin. Ik betwijfel of de toestand van de realistische Tsjechen anno 1984 beter is dan die van ons". De Poolse leiding geeft er de voorkeur aan de „positieve" aspec ten van de opstand op haar reke ning bij te schrijven (en hier geven de officiële media ook duidelijk blijk van): „In momenten van ge vaar zijn de Polen in staat hun on enigheden te vergeten. Wij roepen heden, 40 jaar later, opnieuw op tot de eenheid als een bijdrage aan de wedergeboorte van het land". Demonstratie In Warschau hebben gisteravond ongeveer 5.000 Polen gedemon streerd voor het door de autoritei ten verboden vakverbond Solidari teit. De betoging begon na afloop van een mis in de kathedraal van de Poolse hoofdstad ter gelegen heid van de 40e herdenking van de opstand in het ghetto van War schau. De demonstranten liepen over de volle breedte van de Krakows- kie Przedmiescie-laan, maakten het V-teken en riepen leuzen als „Solidariteit, Bujak (leider van het ondergronds functionerende vak verbond), geen vryheid zonder So lidariteit". Om negen uur ging de stoet in de richting van het graf van de onbe kende soldaat. Consulaat van Z-Afrika dicht WELLINGTON (Rtr.) - Zuid-„fri- ka heeft besloten het consulaat-ge neraal in Wellington, Nieuw-Zee- land, met onmiddellijke ingang te sluiten. Dit heeft de Nieuwzeeland- se premier, David Lange, gisteren bekendgemaakt. De sociaal-democraat Lange ver klaarde na zijn verkiezingsover winning twee weken geleden, dat de Zuidafrikaanse diplomatieke vertegenwoordiging in Nieuw-Zee- land zou worden gesloten. Giste ren zei de premier dat hij van plan was geweest de Zuidafrikanen de gelegenheid te geven alle lopende en persoonlijke zaken af te hande len alvorens het consulaat te slui ten. „De Zuidafrikaanse regering heeft echter besloten sneller op te treden", zo verklaarde Lange, die zich overigens tevreden toonde met het Zuidafrikaanse besluit.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7