Hogere inflatie door dure dollar 'Ondernemingsraden vaak veel te beleefd' Ontslagen bij Troost Bedrijfssteun door gemeente mag niet Ook consumptie onder druk Kleine bedrijven van steeds meer gewicht SER: te weinig werk voor gehandicapten Inleveren loon bij Jansen de Wit voorlopig van de baan Meer appels, minder peren 'Daling olieprijzen riskant voor banken' Hollandse spruitjes voor China Veerdienst weer van wal Stichting ATIM adviseert OR's PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 DEN HAAG (ANP) - De sterk oplopende dollarkoers zal de omvang van de particuliere consumptie in ons land verder onder druk zetten. Als gevolg van de stijgende invoer prijzen (in dollars, waarvoor meer guldens moeten worden neergeteld) zal de geldont waarding in ons land een half procent hoger uitvallen. Aangezien de inkomens vast staan, daalt de koopkracht. Dat zei het Centraal Planbureau gisteren desgevraagd. Het CPB is bezig de gevolgen van de duurdere dollar te berekenen. In het Cen traal Economisch Plan van april 1984 wordt voor dit jaar nog uitge gaan van een dollarkoers van 2,85. Het CPB tekende in het Plan ech ter wel aan dat de dollarkoers wel eens duidelijk hoger zou kunnen uitvallen en dat de kerncijfers der halve met de nodige reserve moes ten worden bezien. Voor een dollar moet thans inderdaad al 3,27 wor den betaald. De dure dollar zorgt ervoor dat het prijspeil van de goederenin- voer volgens het CPB „nogal om hoog" is gegaan en wel eens 6,5 procent hoger zou kunnen uitko men ten opzichte van 1983. In het CEP wordt nog uitgegaan van een stijging van 2,5 procent. De inflatie zal hierdoor met een half procent toenemen en rond de vier procent kunnen uitkomen. Ook de uitvoerprijzen worden hoger. Dat komt doordat de duur dere invoerprijzen worden doorbe rekend in de uitvoerprijzen, maar ook omdat de wereldhandelsprij- zen van goederen waarmee Neder land concurreert op de internatio nale markten in (duurdere) dollars worden genoteerd. De aardgasprijzen gaan even eens omhoog, maar dat gebeurt met een vertraging van een half jaar. Bovendien volgt de betaling Kort zakelijk Papierconcerns De Amerikaanse bosbouw-, pa pier- en verpakkingsconcerns St.Regis Corporation en Champion International Corporation hebben besloten tot een fusie om te voor komen dat St.Regis wordt overge nomen door de Australische kran tenmagnaat Rupert Murdoch. De twee ondernemingen hebben een gezamenlijke jaaromzet van zeven miljard dollar en zullen daarmee het grootste papierconcern in de Verenigde Staten vormen. De twee hebben gisteren be kendgemaakt dat Champion op 1 augustus zestig procent van de aandelen St.Regis zal kopen voor 55,50 dollar per aandeel. De rest van de aandelen zal worden ge ruild tegen aandelen Champion in de verhouding één op 2,8. Koppens zelf vaak pas een half jaar tot een jaar daarna. De gunstige effecten (voor de overheidsfinanciën) wor den volgens het CPB pas in 1985 zichtbaar. Het financieringstekort van de overheid ondergaat in 1984 nauwelijks enige wijziging als ge volg van de dollarkoers. Het CPB gaat in de cijfers van april nog uit van tien procent van het nationaal inkomen. Wat het volume van de in- en uit voer betreft lijkt Nederland te pro fiteren van het internationale her stel. Voor beide was een toene ming ten opzichte van vorig jaar met 6,5 procent ingecalculeerd en vorige week lieten CPB en CBS (Centraal Bureau voor de Statis tiek) reeds weten dat dit percenta ge ruim overtroffen kan worden. Het CPB verwacht van de gun stige ontwikkeling enige invloed op de produktie van de bedrijven. Nederlandse bedrijven worden wat concurrerender en dat zal tot activiteit leiden. Op wat langere termijn zal dat ook in gunstige zin in de werkgelegenheid tot uitdruk king kunnen komen. DEN HAAG (GPD) - De rol van het midden- en kleinbedrijf in de Nederlandse industrie (minder dan 100 werknemers) zal de komende jaren verder groeien. Dat vraagt een meer op deze categorie toege sneden overheidsbeleid: de kleine, nieuwe bedrijven missen veelal kennis, ervaring en financierings mogelijkheden terwijl de middel grote bedrijven in stagnerende sec toren onvoldoende worden aange spoord tot vernieuwing. Tot deze conclusies komt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in Zoetermeer in een studierapport. Daaruit blijkt dat de werkgelegen heid in de totale industrie tussen! 1970 en 1981 met 22 procent afge nomen. Maar in de kleine, expan sieve bedrijven nam de werkgele genheid in deze periode met 27 procent toe. Het EIM verwacht dat deze tendens zich de komende ja ren zal vortzetten. "Grote, inflexibele ondernemin gen merken dat de markt verza digd raakt en zijn gedwongen hun produktie in te krimpen, waardoor de kleinere weer een kans krijgt". In de tweede plaats zijn kleinere produktie-eenheden beter in staat tegemoet te komen aan de veran dering in de structuur van de vraag, aldus het rapport. Door de technologische ontwikkelingen worden bovendien produktie-sys- temen flexibeler en goedkoper. Zowel in de zeer expansieve sec toren, zoals de olie-, de optische en de grafische industrie, als bij in dustrieën in de teruggangsfase (metaal, bouw) ziet het rapport een bijzondere rol voor het midden- en kleinbedrijf. In het vorige decen nium daalde bijvoorbeeld de werk gelegenheid in de expansieve sec toren in de grote bedrijven met 15 procent, terwijl in de kleine bedrij ven de werkgelegenheid juist met 20 procent steeg. Bij stagnatie en teruggang blijkt het midden- en kleinbedrijf een 'bufferfunctie' te vervullen. De Amerikaanse onderneming Paymatic-Schlumberger, dochter maatschappij van Schlumberger Ltd, neemt voor vijftig procent deel in Koppens Automatic Hol ding Nederland, zo heeft Koppens gisteren meegedeeld. Koppens Au tomatic, gevestigd in Rotterdam, neemt een toonaangevende positie in op het gebied van het ontwerpen en het fabriceren van besturings systemen en automaten voor ben zinestations. Haar werkterrein strekt zich uit over West-Europa en de Verenigde Staten. Rente De regering van IJsland heeft na genoeg alle regels die invloed op het renteverloop hebben buiten werking gesteld maar heeft afge zien van een nieuwe devaluatie van de IJslandse kroon, zo is gister middag in Reykjavik bekendge maakt. Naar premier Halldor Asgrims- son meedeelde wordt met deze en andere maatregelen geprobeerd het tekort op de IJslandse handels balans, in de eerste helft van dit jaar opgelopen tot 74 miljard dol lar, enigszins te verkleinen. Mexico Mexico heeft een ambitieus ont- wikkelings- en investeringspro gramma opgesteld waarmee het aan het einde van de eeuw een van de grote industrielanden in de we reld wil worden. De Mexicaanse president, Miguel de la Madrid, heeft deze week het „nationale plan voor industriële ontwikkeling en buitenlandse handel" bekend gemaakt, dat richtlijnen geeft om de groei van de Industrie te bevor deren na tweeëneenhalf jaar van recessie. Het plan bevat in februari aange kondigde maatregelen die de richt lijnen uit 1973 voor buitenlandse investeringen versoepelen en „ge selecteerde" investeringen in tech nologie en export mogelijk maken. Het particuliere bedrijfsleven moet de „voortrekker" worden van de industriële groei. Betaalkaart Vanaf vandaag zullen Franse rei zigers hun betaalkaarten weer zon der enige beperking in het buiten land mogen gebruiken. Dit heeft de nieuwe Franse minister van fi nanciën, Pierre Beregovoy, meege deeld. De beperkingen, die niet van toepassing waren op zakenrei zen, werden vorig jaar ingesteld als onderdeel van het bezuinigings programma van de regering. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt weinig haast met het uitvoe ren van maatregelen gericht op vermindering van het beroep op de Ziektewet en de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet/Wet op de Arbeidsongeschikheidsverze- kering. De meeste maatregelen om langdurig arbeidsongeschikten te reïntegreren in het arbeidsproces, waartoe de Sociaal Economische Raad (SER) in februari 1982 eens gezind adviseerde, zijn nog niet waargemaakt. Dit staat in het advies over wijzi ging van het ontwerp van de Wet Gehandicapte Werknemers (WAGW) dat de SER-commissie sociale verzekeringen heeft uitge bracht aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid. Aanleiding tot het ad vies was de wijziging van de ont- werp-WAGW. Het gewijzigde ont werp wil af van de verplichting voor bedrijven om gehandicapten in dienst te nemen. In het oude ontwerp werd uitgegaan van een verplichting van vijf procent ge handicapte werknemers. Volgens het gewijzigd ontwerp UTRECHT (ANP) - De leiding van de Koninklijke Nederlandse Tex tielfabrieken Jansen de Wit/Dan- lon is er op terug gekomen haar werknemers tien procent loon te laten inleveren. De industriebon den van de FNV en het CNV heb ben op hun beurt besloten het kort geding dat zij tegen de directie hadden aangespannen en dat vrij dag in Den Bosch zou dienen in te trekken. Dit zijn de partijen giste ren in Utrecht overeengekomen. De betrokken bonden en de di rectie gaan met elkaar overleggen over maatregelen „die voor alle be trokkenen aanvaardbaar zijn", al dus een gisteren uitgegeven geza menlijke verklaring. De loonkorting van tien procent was volgens de concernleiding noodzakelijk om sluiting van de fa brieken in Schijndel en Emmen te voorkomen. In totaal werken hier 475 mensen. De 175 werknemers in Schijndel gingen begin vorige maand onder protest met de loon korting akkoord om ontslag te voorkomen. Tot raadpleging van de werknemers in Emmen kwam het toen niet vanwege de bedrijfs- vakantie. Met een kort geding wilden de bonden alsnog „normaal overleg" over de maatregel afdwingen. Vol gens de bonden was er sprake van een eenzijdige en onder druk van de werknemers opgelegde maatre gel, die in strijd was met de textiel- cao. Ernstig was bovendien, aldus vond met name de industriebond FNV, dat de loonkorting in feite een dictaat van het ministerie van Economische Zaken was. Dit mi nisterie heeft - evenals overigens de bank van het bedrijf - als voor waarde voor verdere steun aan het noodlijdende concern gesteld, dat twee miljoen gulden op de loon som wordt bespaard. DEN HAAG (ANP) - Meer appels en minder peren. Dat verwacht het ministerie van landbouw van de oogst van dit jaar. De appeloogst van dit jaar zal in vergelijking met 1983 ongeveer zeven procent hoger uitvallen en de perenoogst onge veer 25 procent lager, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde oogst- verwachting van het ministerie. Als deze verwachting uitkomt, zal de produktie 420 miljoen kilo ap pels en 102 miljoen kilo peren be dragen. Sinds de ingebruikname van de eerste Airbus op 1 april heeft Martinair Holland al 100.000 vakantiegangers met dit vliegtuig vervoerd. Directeur Schroder (links) begroette gisteren de 100.000ste passagier, de familie Zandee uit Dordrecht. (foto anp> CARDIFF (Reuter) - Een i ronde van olieprijsverlagingen zou ernstige problemen kunnen ver oorzaken voor de banken in de Verenigde Staten; sommige zou den zelfs failliet kunnen gaan. De ze waarschuwing heeft de Saoedi- sche minister van olie, sjeik Ach- med Zaki Jamani, laten horen op een bijeenkomst van het Welsh Centre for International Affairs in Cardiff. Hij zei te verwachten dat een prijsdaling tot bijvoorbeeld 25 dol lar per vat voor een aantal faillisse menten onder kleine en middel grote Amerikaanse banken zal zor gen die mogelijk ook grotere ban ken in moeilijkheden zullen bren gen. Vooral kleine banken hebben tussen 1979 en 1982 veel geld uitge leend aan oliemaatschappijen, die hun verplichtingen misschien niet zullen kunnen nakomen als de olieprijzen dalen. Jamani merkte op dat er in de pers, vooral in Amerikaanse kran ten, al is gespeculeerd op een verla ging van de officiële exportprijzen van olie uit de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) van 29 dollar per vat tot 25 of 26 dollar. Maar naar zijn mening heeft de wereld geen belang bij een der gelijke prijsdaling. De OPEC houdt haar basisprijs het liefst maar op 29 dollar. De Saoedische minister zei te verwachten dat de crisis op de we reldmarkt voor olie in oktober of november achter de rug zal zijn. Als de OPEC haar prijzen tot die tijd kan handhaven is er niets meer aan de hand, zo verklaarde hij. Ja mani gaf echter toe dat de prijsont wikkeling op de wereldmarkt hoofdzakelijk wordt bepaald door Groot-Brittannie. De Britse natio nale oliemaatschappij (BNOC) neemt een sleutelpositie in. Volgens Jamani zal ook het Ver enigd Koninkrijk van een prijsda ling te lijden krijgen. De koers van het pond sterling zal gaan dalen en dat betekent dat de Britse verbrui kers dgzelfde benzineprijzen moe- ten»betalen als voor de prijsverla ging. Een olieprijs van 25 dollar of daaromtrent zou bovendien de op sporing van nieuwe oliereserves belemmeren. Ook zou de ontgin ning van reserves met hoge pro- duktiekosten wel eens onrendabel kunnen worden. De minister waarschuwde dat zelfs een kleine prijsverlaging van BNOC een sneeuwbaleffect zou kunnen hebben. Nigeria zal het Britse voorbeeld moeten volgen om zich niet uit de markt te prijzen en dat zou ook consequenties kun nen hebben voor de prijzen van de andere OPEC-landen in Afrika. In feite zou BNOC voor een nieuwe algemene inzinking van de olieprij zen kunnen zorgen. zouden de sociale partners (werk nemers en werkgevers) in eerste instantie zelf maatregelen moeten nemen ter bevordering van de (re)integratie van gehandicapten in het arbeidsproces. Alleen als op dat niveau geen maatregelen wor den getroffen is volgens het wets ontwerp een aantallenverplichting nodig. Een dergelijke verplichting kan bij algemene maatregel van bestuur worden opgelegd, waarbij het percentage gehandicapten tus sen de drie en zeven procent kan liggen. De Sociale Verzekeringsraad (SVR) moet wel eerst om advies worden gevraagd. De commissie sociale verzekeringen van de SER acht het echter gewenst dat niet de SVR maar de SER wordt aangewe zen als adviesorgaan in die geval len waarin de centrale overheid overweegt wettelijke maatregelen te treffen. In het advies in 1982 adviseerde de SER onder meer tot het wegne men van belemmeringen voor de gehandicapten door reservering van een aantal voor hen bestemde arbeidsplaatsen. BARENDRECHT (ANP) - Op de veiling Zuid-Holland Zuid in Barendrecht is een speciale geoogste partij spruiten vef- handeld die als eindbestem ming China heeft. Het in- en ex portbedrijf Bakker heeft de 27 kilo spruiten gekocht in op dracht van een bedrijf uit Veld hoven dat op zijn beurt weer opdracht had van een Belgisch bedrijf dat handel drijft met de Volksrepubliek. Voor zover be kend is het de eerste keer dat deze groente zo'n lange reis maakt. Bijna twee weken gele den zijn aan de veiling de eerste spruiten geveild. Door bemid deling van de veiling is de par tij voor China aangevoerd, om dat er verder nog geen aanvoer is. Wat de Chinezen verder met de groente willen is niet be kend. Problemen door verlies miljoenen ROTTERDAM (ANP) - De Troost- groep uit Pernis (Rotterdam) zal als gevolg van een reorganisatie tenminste 100 en mogelijk 200 van de 1150 werknemers ontslaan. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren miljoenen-verliezen geleden en verkeert in ernstige liquiditeitspro blemen. De bank (Credit Lyonnais) heeft gedreigd het krediet op te zeggen indien niet op korte termijn orde op zaken wordt gesteld. Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Rotterdam is volgens dis trictsbestuurder P. Janssen van de Industriebond FNV deze week een ontslag-aanvraag voor 93 werkne mers ingediend, de eerste fase van een „tweetrapsraket". Dit najaar wil het bedrijf mogelijk nog 100 werknemers ontslaan, afhankelijk van de resultaten van de eerste sa nering. Bij Troost zelf is niemand bereikbaar voor kommentaar. De nieuwe directeur, drs. C.J. van der Bijl, is met vakantie. Tegefijk met de aangekondigde sanering zijn twee directeuren ge schorst, te weten Henk en Cees Troost. Het familiebedrijf verricht met name onderhoudswerk in de petrochemie in Rotterdam (de helft van al het werk wordt bij Shell gedaan). Nadat over 1983 op nieuw een verlies van enkele mil joenen guldens was geleden werd drs. van der Bijl van het adviesbu- rau Krekel, van der Woerd en Wou- terse opdracht verstrekt voor een organisatie-onderzoek dat tal van zwakke plekken in het concern aantoonde. De Raad van Commis sarissen heeft Van der Bijl onlangs als nieuwe president-directeur aangesteld om orde op zaken te stellen. ROTTERDAM (ANP) - De staking onder zeelieden bij de Britse rede rij North Sea Ferries in de Noor dengelse haven Hull is beëindigd. De zeelieden staakten vanwege een dispuut met de directie. Dit heeft een woordvoerder van de re derij gistermiddag meegedeeld. Hij was niet bekend met de precie ze aard van het konflikt in Huil. De aankomst vanuit Engeland en het vertrek van de Norland zijn maandag niet doorgegaan, maar de passasiers zijn omgeboekt naar an dere diensten van North Sea Fer ries, vertrokken met andere veer diensten, of gingen gisteren met de Norstar. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten en provincies moeten zich in be ginsel onthouden van directe fi nanciële steun aan bedrijven. Dit met het oog op de mogelijke geva ren van concurrentievervalsing en doorkruising van het beleid van de Rijksoverheid. Dat stelt de Raad van Centrale Ondernemingsorga nisaties (RCO) in Den Haag aan de minister-president en de ministers van Economische Zaken en Bin nenlandse Zaken. „Als een gemeente toch tot steunverlening wil overgaan, moe ten Gedeputeerde Staten in ieder geval een goed preventief toezicht op de gemeentelijke voorstellen houden. Niet alleen ten Werkgevers schrijven kabinet: van grotere ondernemingen, maar ook ten aanzien van kleinere", al dus de RCO. De raad wil wat dat betreft een aanpassing van de voorlopige richtlijnen, omdat die de mogelijkheid bieden tot steun verlening aan bedrijven met twin tig werknemers of minder zonder toetsing vooraf. Volgens de raad zijn er voor ge meenten wel degelijk mogelijkhe den om een eigen bijdrage te leve ren aan de stimulering van de so ciaal-economische ontwikkeling binnen hun grenzen. Maar die lig gen dan vooral op' het terrein van voorwaardenscheppend beleid, zo als het verzorgen van goede aan- en afvoerwegen en waterwegen, snel le en eenvoudige vergunningverle ning en goed overleg met het loka le bedrijfsleven, aldus de raad. Het kabinet zal volgens de RCO binnenkort zijn definitieve stand punt bepalen over de huidige voor lopige richtlijnen uit 1982 die gren zen stellen aan wat gemeenten wel en niet mogen doen aan eigen werkgelegenheidsbeleid. UTRECHT (GPD) - „Onderne mingsraden zijn vaak ontzettend beleefd. Te beleefd. Dan willen ze de directie niet voor de sche nen schoppen. Soms uit onzeker heid, bijvoorbeeld omdat de le den voor hun carrière afhanke lijk zijn van de goodwill van de directie". door Nel van Bemmel Drs. Harmen Smink is een van de adviseurs van de Stichting ATIM, Advies en Trainingsinsti tuut voor medezeggenschap in Utrecht. Het ATIM verzorgt te gen kostprijs cursussen en advie zen voor ondernemingsraden. Overdreven beleefdheid en onze kerheid zijn een handicap bij be langenbehartiging. Een onderne mingsraad kan daardoor veel hebben aan de steun van een deskundig adviseur die niets heeft te vrezen, meent Smink. Dat bleek onder meer een on dernemingsraad in een Holland se vestiging met zo'n 400 werk- i een Engels bedrijf. De raad kreeg een brief van de directie met de mededeling dat als nieuwe directeur is benoemd de heer A. Volgens de wet heeft de ondernemingsraad advies recht bij de voorgenomen benoe ming van een directeur, maar daaraan is de hoofddirectie in Engeland voorbijgegaan. Met hulp van Smink weet de OR gedaan te krijgen dat de be noeming wordt ingetrokken en eerst een adviesaanvrage door de directie aan de raad wordt voor gelegd. Intussen heeft Smink uitgezocht dat meneer A. gedu rende de afgelopen tien jaar een dozijn bedrijven heeft afge bouwd, en dus een doorgewin terde 'afbouwmanager' is. En dat geeft te denken omtrent de toe komstplannen van de Engelse directie met de Nederlandse ves- -tiging. Daarop begint de OR een zaak tegen de - inderdaad - voorge nomen sluiting van de Neder landse vestiging. Het uiteindelijk resultaat is dat de directeursbe noeming niet is doorgegaan, en dat het bedrijf nog steeds, met zo'n 400 werknemers, floreert. Sindsdien is overigens wel een soortgelijke vestiging in Duits land gesloten. Vormingswerk Het ATIM werd opgericht in 1980. Toen bestonden al veel ge subsidieerde ondernemings raadscursussen, vaak in de sfeer van het vormingswerk. Overeen komstig de subsidievoorwaar den trokken ondernemingsraden zich drie of vijf dagen terug in de bossen, en bekwaamden ze zich in vergadertechniek waarbij ook nog wel wat oppervlakkige wets- kennis werd aangedragen. Be hoorlijke cursussen op het ge bied van sociaal beleid, econo misch beleid, investeringen, fu sieprocessen, pensioenproble- matiek, enzovoort waren er niet, aldus Smink. Zo ontstond het ATIM, toen nog gevestigd in Driebergen, sinds een paar maanden in Utrecht. Tot nog toe heeft het ATIM voor zo'n 900 onderne mingsraden gewerkt. Aanvanke lijk verzorgde het vooral infor matieve cursussen en eendaagse symposia over onderwerpen als de samenstelling van de raad van commissarissen, automatise ringsbeleid. of functieclassifica tie. Dat sloeg aan, en daaruit voort vloeide het adviserings- werk. Tegelijkertijd met de ver- huizing naar Utrecht is het ATIM dat adviseringswerk gaan uit breiden. Een nieuw onderdeel is een soort eerste hulp-adviesservice, ATIM-Paraat genoemd. Dit ont stond vanuit het idee dat onder nemingsraden vaak behoefte hebben aan een snel advies dat niet veel tijd hoeft te vergen. Men komt er dan niet gemakke lijk toe een externe adviseur in te schakelen, ook al omdat een OR hiervoor een officiële procedure moet volgen waarbij de raad de directie op de hoogte moet stel len. „Dan zegt men al gauw: laat maar zitten", zegt Smink. ATIM-Paraat biedt nu de mo gelijkheid dat een onderne mingsraad tegen betaling van een vast bedrag per jaar (bijvoor beeld 500 gulden) net zo vaak belt als nodig is. Die service geldt dan alleen voor vragen die de adviseurs zonder nader on derzoek kunnen beantwoorden. Sociaal Soms werkt het ATIM met een combinatie van advies en cursus. Bijvoorbeeld bij de Suikerunie. In het kader van een omvangrijk investeringsplan besloot de Sui kerunie enige tijd geleden de vestiging in Zevenbergen te slui ten. Hoewel de OR met steun van het ATIM niet in staat was de plannen tegen te houden, maak te de OR met zijn kennis van za ken zoveel indruk op de directie dat deze „iets terug wilde doen". Smink: „Daar is toen na ons ad vies een heel goed sociaal plan uitgekomen. De 200 werknemers in Zevenbergen kregen niet al leen de garantie dat ze elders in het concern werk zouden hou den. Maar hun werd ook een goe de baan toegezegd, en een heel goede regeling met betrekking tot verhuizingen". Het ATIM beschikt over diver se deskundigheden. Er werken adviseurs met kennis op het ge bied van bedrijfskunde, econo mie, accountancy, arbeidspsy chologie en binnenkort komen er een jurist en een politicoloog bij. Daarnaast zijn er drie mede werkers voor secretariaat en ad ministratie en heeft het ATIM een kring van externe deskundi gen die het af en toe raadpleegt. Die combinatie van deskundig heden is volgens Smink belang rijk om de problemen binnen een bedrijf snel te kunnen door zien en ondernemingsraden de nodige steun te geven. Wat eveneens een steun in de rug van ondernemingsraden be tekent, is de RSV-enquète. Dat merkt Smink vaak, niet alleen groeit het zelfvertrouwen van on dernemingsraadsleden, ook stijgt het aanzien van de OR. „Nu is gebleken hoe zeer daar door managers geknoeid is, stappen - steeds meer mensen van het idee af dat ondernemingsraden alleen maar lastig zijn".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6