Niet tornen aan ontwikkelingsgeld Geen extra maatregelen na geweld in badplaatsen Biologisch-dynamisch bedrijf voor Peterman Overbeladen Acht maanden cel geëist voor mishandeling Alphens meisje CDA wijst WD-voorstel af: Celstraffen geëist tegen 4 leden Haagse motorclub Touringcar op berucht kruispunt verongelukt Psychiaters: overheid moet verstrekking drugs regelen Oplichting WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 WEERSELO (ANP/GPD) - De door massale veesterfte getroffen boer Peterman in Weerselo wil zich gaan toeleggen op biologisch- dynamische land- en tuinbouw. Hij wordt daarbij financieel ge steund door twee stichtingen die zich zijn lot hebben aangetrok ken. Het gaat om de stichting 'Boer Peterman moet blijven' en de stichting 'Wim van Wijk', genoemd naar de boer uit Tiel die zich evenals Peterman het slachtoffer van chemische middelen voelt. Peterman wijt de sterfte van zijn vee aan het feit dat zijn koeien met hexachloorcyclohexaan (hch) verontreinigd gras hebben ge geten. Bovendien zouden de dieren oryuist door artsen zijn behan deld. Peterman en de beide stichtingen, die zich voor het voortbe staan van zijn bedrijf inzetten, hebben gisteren tijdens een pers conferentie in Weerselo verklaard, dat de overschakeling van een traditioneel op biologisch-dynamisch boeren een kwestie van ze ker enkele jaren zal zijn. Toch ziet het er voor de Weerselose boer weinig florissant uit. Tot 1 oktober zit het dank zy een regeling tussen de bank en de stichting 'Peterman moet blijven' nog goed, maar daarna moet er maandelijks weer 5000 gulden aan de bank worden betaald voor rente en aflossing. Daar tegenover staat dat een dagopbrengst aan melk van tussen de 500 en 600 gulden. Henk Nijhof van de stichting 'Peterman moet blijven': 'Het is allemaal krap aan. De basis is smal maar breder dan die ooit is geweest'. Punt is dat de top van de ruim 6,5 ton grote hypotheek op het bedrijf van Peterman er af zal moeten. Daar wil de stichting Wim van Wijk van de oud-varkenshouder Gerardus van Wijk uit Tiel zich voor inzetten. Overigens wil Van Wijk die eerder met 200.000 gulden uit eigen zak Petermans boerderij redde niet weer de filantroop spelen. 'Dat geld zal nu van de mensen moeten komen', zo lichtte hij gisteren toe. 'Peterman is een symbool geworden. De mensen zullen nu moeten tonen daar ook iets voor over te hebben', aldus Van Wijk. DEN HAAG/ALKMAAR/MID DELBURG (ANP/GPD) - Justitie overweegt geen extra maatregelen om de geweldsgolf in Nederlandse badplaatsen de kop in te drukken. Slechts in twee gevallen vindt snel recht plaats: tegen de jongelui die afgelopen weekeinde ernstige ver nielingen aanrichtten aan het poli tiebureau van Heiloo (NH) en te gen vijf jongens uit Rijen die twee Duitse toeristen in Zeeland mis handelden. De officier van justitie in Alk maar, mr. G. Botman noemt de vechtpartijen in zijn arrondisse ment Alkmaar (van Bakkum tot Texel) incidenten. De veelgehoor de verklaring dat het slechte weer de oorzaak is van de caféruzies ver wijst Botman naar het rijk der fa belen. Het voorlopig trieste dieptepunt is de gewelddadige dood op 21 juli van de 26-jarige Jochem Keesman uit Heiloo. Hij en een 29-jarige vriend passeerden toevallig een ca fé in Egmond dat juist door zes jon gelui werd verlaten. Deze groep sloeg zonder reden op het tweetal in. Daarbij werd Keesman gedood. Als gevolg hiervan overweegt het gemeentebestuur van Egmond weer een zwarte lijst in te voeren. Personen op deze lijst mogen de cafés niet in. Een beslissing hier over wordt pas volgende week ver wacht. Het aantal vechtpartijen breidde zich de week na de doodslag in Eg mond gestaag uit. In een bar in Schoorl ontstond een massale vechtpartij. Een bezoeker werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. In de nacht van 28 juli op 29 juli liep een bezoeker van een jongerencentrum in Schoorl een ernstige hersenschudding op door een vechtpartij. Ook in Medemblik in hetzelfde weekeinde een vechtpartij. Hier door raakte een agent gewond. In Avenhorn liep een vechtpartij rond een café uit de hand. De rijskpoli- tie drukte dit geweld met hulp van de gemeentepolitie uit Hoorn de kop in. Verder een massale vecht partij in Hippolytushoef met mes sen. En in Heiloo werd tegen de ochtend een politieman ernstig mishandeld. Na de arrestatie van twee personen werd het politiebu reau belegerd door vrienden van de arrestant. Alle belegeraars wer den gearresteerd. Niet alleen Noord-Holland, maar ook de Zeeuwse kust kampt met geweld. Op Schouwen arresteerde de politie 35 personen wegens van dalisme en diefstal. Twee vakantie vierende Duitse toeristen in Renes- se werden in elkaar geslagen. De daders, vijf jongens uit het Bra bantse Rijen, zijn gisteren in een snelrecht-procedure door de recht bank van Middelburg veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk. Officier van justitie mr. R. de Beaumont plaatste bij de behande ling van de zaak enkele opmerke lijke kanttekeningen. Hij zei onder meer dat het aantal gevallen van gewelddadigheid in de recreatie centra schrikbarend toeneemt. Men krijgt de indruk dat de jonge lui zich voortdurend maar 'laten vollopen' om daarna campings en discotheken onveilig te maken, al dus De Beaumont. Geweld en terreur zijn het ge volg, gericht tegen mensen en za ken, en dat geweld komt vooral vanuit groepen jongeren. Daar moet een eind aan komen, aldus de officier. De vijf jongens uit Gilze-Rijen werden vorige week donderdag opgepakt, toen ze zonder enige aanleiding twee Duitse jongens hadden geintimideerd en hen on der meer de opdracht gaven liedjes te zingen. De Duitse jongens volde den daar geheel aan, maar toen de toon van de liedjes niet beviel, liep het uit op een in-elkaar-slaan-par- tij, waarbij de politie op tijd tussen beide kon komen. Op de avond van het incident hadden de jongens uit Gilze-Rijen zo'n twintig tot veertig pilsjes gedronken. Toch spreekt de politie in Mid delburg van een 'normaal' beeld. 'Op plaatsen waar veel mensen bij eenkomen is de kans op vechtpar tijen altijd aanwezig'. Een politie woordvoerder: 'Dat is vooral het geval op Schouwen-Duiveland, waar veel jongelui cafés en disco theken bezoeken'. Om het geweld in de hand te houden zet de politie meer surveillanceauto's in. Aan de Zuidhollandse kust zijn ernstige incidenten nog uitgeble ven. In gerenommeerde badplaat sen als Scheveningen en Kijkduin constateert de politie geen stijging van geweld. 'Als er meer mensen zijn, is er wel meer geweld, maar dat is niet meer dan normaal' aldus een Haagse politiewoordvoerder. In Wassenaar en Katwijk is het zelfs de laatste jaren rustig. Woord voerders van de gemeentepolitie in die plaatsen benadrukken echter dat zich in deze plaatsen maar wei nig uitgaansgelegenheden bevin den. 'Dan heb je al weinig moeilijk heden. Het merendeel van bezoe kers zijn dagjesmensen, die naar het strand komen en 's-avonds weer naar huis gaan.' Een schiet partij deze maand bij een cafe'aan de Rijksstraatweg in Wassenaar werd uitzonderlijk genoemd. In de kustplaats Noordwijk met veel cafés en discotheken is het haast elk weekeinde raak. De poli tie van Noordwijk vindt dat de cri minaliteit zich verhardt. Het ge bruik van vuurwapens en steekwa pens komt regelmatig voor. In de weekeinden surveilleert de politie met een dubbele bezetting van agenten in burger. Volgens een woordvoerder werkt dat behoorlijk preventief. Toch kon de politie van Noordwijk niet verhinderen dat twee weken geleden ook hier een jongen op het strand ernstig werd mishandeld. De drie daders werden ingerekend. Wel iets meer vechtpartijen con stateert de rijkspolitie van Rotter dam. In Hoek van Holland is afge lopen weekeinde op last van de burgemeester een café voor vier weken gesloten nadat drie agres sieve bezoekers de inventaris kort en klein hadden geslagen. Zij gin gen ook de politie met geweld te lijf. Een politieman hield er een ge scheurde lip aan over. Op het ministerie van justitie is de geweldsgolf wel onderwerp van gesprek geweest, maar daar ont houdt iedereen zich van commen taar. Volgens een woordvoerster wordt het ministerie niet over vechtpartijen ingelicht. 'Dit is ge heel een zaak voor de diverse ar rondissementen'. UTRECHT (ANP) - De Utrecht se politie heeft een bestelbus van de weg gehaald die zo over beladen was dat hij bij het min ste zuchtje wind zou zijn omge vallen. Tegen de chauffeur, die met zijn gezin en zijn huisraad op weg was van Amsterdam naar Marokko is proces verbaal opgemaakt. De bus viel op doordat hij op de snelweg voortsukkelde met een vaartje van 40 kilometer per uur en daarbij erg slinger de. Bij controle bleek dat op een imperial over de hele leng te van het dak onder meer een koelkast, een diepvrieskist en een goed gevulde linnenkast waren ondergebracht. De bestelbus is ter plekke af geladen, waarna een kennis van de bestuurder te hulp schoot en de spullen in een tweede bestelwagen terug bracht naar Amsterdam. De be keurde chauffeur heeft de poli tie beloofd dat hij zijn verhui zing naar Marokko op een meer gebruikelijke wijze zou rege len. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Acht maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de rege ring is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 26-jari- ge inwoner van Woerden. Deze zou in februari van dit jaar een Alphens meisje ernstig hebben mishandeld door het meisje enige keren met haar hoofd tegen een betonnen muur of vloer te hebben geslagen. Als gevolg daarvan liep het meisje een hersenkneuzing op en een ge scheurde oogkas. De verdachte heeft gisteren ech ter voor de Haagse rechtbank ont kend ook maar iets met de mishan deling van de 18-jarige Alphense Wallje Kraak te maken te hebben gehad. Enkele dagen na het voor val had hij zichzelf als de dader bij de politie aangemeld. Ook tegen over de rechter-commissaris had hij verklaard verantwoordelijk te zijn voor de mishandeling. Hij zei gisteren dat alleeen maar te hebben gezegd omdat hij in de gevangenis wenste te worden op gesloten. Alles was beter dan de discriminatie die de uil Indonesië afkomstige verdachte als vrij man dagelijks in de maatschappij had te verduren, zo legde hij uit. Zijn ad vocate, mr. F. Munneke-Lourens, had hem bovendien aangeraden om de rechter niets ahders dan de waarheid te vertellen. En die was dat niet hij het meisje zo ernstig had toegetakeld, maar een ander. Hij zei rechtbankpresident mr. Kootte die ander zelfs van gezicht te kennen. Deze man had hij op die bewuste vrijdagavond 17 februari uit de kel der van een fiatgebouw aan de Brilliantstraat in Alphen zien weg rennen. Nieuwsgierig geworden was hij toen gaan kijken, vond sleutels op de vloer voor een kel derbox en toen hij hiermee de box opende zag hij daar Waltje Kraak liggen. Hij had de politie niet ge waarschuwd omdat hij in eerste in stantie niets met de zaak te maken wilde hebben, zo zei hij de recht bank. Zijn advocate had de rechters ook gewezen op de tegenstrijdig heden die er waren in de verklarin gen die haar cliënt en het slachtof fer hadden afgelegd. Bovendien had laboratoriumonderzoek niet uitgewezen dat de bloedsporen die de politie op zijn kleding had aan getroffen. van het slachtoffer af- Grootscheepse fraude met betaalkaarten DEN HAAG (GPD) Het CDA wijst het plan van de WD om nog niet uitgegeven ontwikkelingsgeld te gebruiken voor extra bezuinigingen af. CDA vice-fractievoorzitter Eversdijk vindt dat dit geld bestemd moet blijven voor de 'arme landen'. Het gebruik ervan voor binnenlandse bezuinigingen is voor zijn fractie niet aanvaardbaar. EDE (GPD) - De Edese politie is op het spoor van een grote fraude met girobetaalkaarten. Op dit mo ment is al een bedrag van 200.000 gulden boven water. De verwach ting is dat de zwendel uiteindelijk in de miljoenen zal lopen. De zaak is zaterdag ^1 juli aan het rollen gekomen. Toen werd een inwoonster van Den Bosch aange houden die in diverse winkels in Ede betaalkaarten had verzilverd. Ze kocht goederen voor een be drag van 25 tot 30 gulden, schreef een cheque uit van 200 gulden en incasseerde het verschil. De che ques bleken echter gestolen, het betaalpasje was vervalst. Uit de verhoren blijk dat de ver dachte de afgelopen twee jaar 45 setjes van 20 girobetaalkaarten en vijf sets Eurocheques heeft verzil verd. Van de organisatie die haar de cheques en vervalste pasjes ver strekte, mocht ze van iedere giro betaalkaart 50 gulden houden en van iedere Eurocheque (maximale waarde 300 gulden) 65 gulden. Het werkgebied van de vrouw strekte zich uit over Utrecht en Gelder land. Er zyn aanwijzingen zijn dat de organisatie achter deze fraude van uit Noord-Brabant opereert. Het onderzoek zal daar worden voort gezet door de postale recherche. Verwacht wordt dat er uiteindelijk enkele miljoenen boven water zul len komen. Een psychiatrisch onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de verdachte aan waanvoorstellingen lijdt. Zo wordt ernstig betwijfeld aan zijn 'bekentenis' dat hij wel twintig tot dertig van dergelijke ge weldsmisdrijven op zijn naam heeft staan. De ervaringen van de staf van de psychiatrische kliniek, waarin hij verblijft, zijn dat hij. hoewel ernstig gestoord, een be scheiden en rustige man is. Gezien de vele vragen rond de bewijsvoering tegen de inwoner van Woerden en de persoon van de verdachte vond ook officier van justitie mr. Schimmel dat heron derzoek mogelijk op zijn plaats is De rechtbank doet hierover, of over een eventuele straf, op 14 au gustus uitspraak. GIFWIJK Minister Winsemius (milieubeheer) wijst de volledige sanering van de bodemverontreini ging in de Hengelose wijk Old Rui- tenborgh van de hand. De be windsman vindt dat de onder zoeksresultaten zo'n kostbare aanpak van de vervuiling niet rechtvaardigen. Het gaat om een bedrag van bijna veertig miljoen gulden. Winsemius wil dat een onafhan kelijke commissie voor 31 oktober van dit jaar gaat onderzoeken hoe de verontreiniging goedkoper kan worden aangepakt. Hij üenkt hier bij aan de afbraak van de huizen en het daarna zodanig isoleren van de vervuiling dat deze geen kwaad meer kan voor volksgezondheid en milieu. Eversdijk verklaarde dat Neder land de juridische verplichting op zich heeft genomen om anderhalf procent van het nationaal inkomen te bestemmen voor ontwikkelings hulp. Indien het geld dat zich nu heeft opgehoopt in het zogenaam de stuwmeer daarvoor niet wordt bestemd, haalt Nederland dat per centage niet. Bovendien zijn er af spraken gemaakt met ontwikke lingslanden om het geld uit te ge ven voor bepaalde projecten. Volgens Eversdijk is het stuw meer ontstaan omdat door tal van oorzaken de ontvangende landen niet in staat waren de projecten ook daadwerkelijk uit te voeren of voort te zetten. Hij kon zich overi gens niet voorstellen dat WD- mi nister Schoo (ontwikkelingshulp) de voorstellen van de WD'er de Korte zal overnemen. De CDA'er Eversdijk noemde gisteren de plannen van De Korte 'buitengemeen voorbarig'. Het CDA wil eerst afwachten met wel ke voorstellen het kabinet komt, en deze zullen daarna worden beoordeeld aan de hand van het re geerakkoord en het CDA-program- ma. Hij noemde het ook voorbarig om nu al nieuwe bezuinigingen te eisen. De Korte wekte daarmee de indruk roomser te willen zijn dan de paus, aldus Eversdijk. De Korte stelt in Elseviers Week blad van deze week extra bezuini gingen van drie miljard gulden in 1985 voor. Ten minste een miljard zou ook daadwerkelijk moeten worden bezuinigd. Hij denkt daar bij aan extra bezuinigingen op on der meer de uitgaven voor de EG, studiefinanciering, exportkrediet verzekeringen en de minimumin komens. Over dat laatste toonde Evers dijk zich nogal verontrust. De Kor te stelt voor de minimumuitkerin- DEN HAAG (ANP) - Wegens zware mishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag gisteren 18 maanden gevan genisstraf geëist tegen vier leden van de Haagse motorclub Scaven gers. Zij stonden met zeven club genoten terecht voor het langdurig martelen van twee stadgenoten. Een van hun slachtoffers heeft bij na een week bewusteloos in een ziekenhuis gelegen en is waar schijnlijk voor zijn leven verminkt. Officier mr Schimmel zag de 33- jarige S. en de 21-jarige R. als de leiders van een strafexpeditie op 19 mei tegen een 28-jarige clubge noot. Het bestuur verdacht hem van diefstal van gereedschap uit het clubhuis. De 'dief kreeg hand boeien aan en werd bont en blauw geslagen en geschopt. Uiteindelijk bekende het slachtoffer dat hij in ZELFMOORD- Een 33-jarige vrouw uit Amsterdam heeft in de Weense gevangenis zelfmoord ge pleegd, na haar arrestatie wegens heroïnesmokkel. De vrouw heeft zich opgehangen. Haar eveneens gearesteerde echtgenoot wordt nog steeds in hechtenis gehouden. Een 11-jarige zoon is door de Oos tenrijkse autoriteiten onder hun hoede genomen. het clubhuis had ingebroken, sa men met een 21-jarige kennis. Voor verder 'verhoor' ging de 'dief mee naar het clubhuis. Bij wijze van schadevergoeding na men zijn clubgenoten allerlei spul len, twee honden en een jeep van hem mee. Zij hadden zich kwaad gemaakt over de slechte verzor ging die de honden kennelijk had den gekregen. De honden kregen te eten, hun baas werd in de keu ken van het clubhuis verder ge marteld. De handlanger werd opgespoord en ook per auto naar het clubhuis gebracht. Hij wilde de diefstal ech ter niet bekennen en werd gesla gen, geschopt, kaalgeschoren met een geïmproviseerde tondeuse en gestoken met een mes. Geen van de verdachten heeft een lang of indrukwekkend straf blad. De officier noemde het vrij griezelig „hoe redelijk fatsoenlijke mensen in groepsverband tot zulk gedrag zijn kunnen komen. Ze hebben voor elkaar niet onder wil len doen". Mr Schimmel vond dat de strafmaat ook duidelijk moet maken dat deze vorm van eigen rechter spelen niet aanvaardbaar is. De rechtbank zal dinsdag 14 au gustus uitspraak doen. De chauffeur en één passagier uit Arnhem werden bij de botsing uit de bus geslingerd en waren op slag dood. De touringcar kwam een kleine honderd meter verder tegen een boom tot stilstand. Alle 26 passagiers raakten ge wond. Een aantal kon na behande ling huiswaarts keren. Van de zwaargewonden liep een aantal hersenletsel op. Een vrouw ver keerde gisteravond in levensge vaar. De 57-jarige chauffeur van de 50 ton zware vrachtwagen kreeg een shock en snijwonden. Uit een onderzoek van een half jaar geleden is gebleken dat tussen 1980 en 1982 34 ongelukken op de ze kruising zijn gebeurd, waarbij wel gewonden vielen maar geen doden. Er ligt een reconstructie plan klaar bij Rijkswaterstaat. Maar de kruisende wegen zijn van het rijk en de provincie Zuid-Hol land en zij kunnen het niet eens worden over de financiële van de herinrichting. De gemeente Hoog- blokland, waartoe het kruispunt behoort, zal nu nog eens extra aan- komstig waren. Van de hoofdharen die op het meisje waren aangetrof fen was daarbij komen vast te staan dat die niet van de verdachte afkomstig waren. gen, behalve die voor de 'echte mi nima', opnieuw te verlagen. De CDA'er wil weten hoe De Korte be redeneert dat slechts 20 procent van alle minimumuitkeringen in de categorie 'echte minima' valt. UTRECHT (ANP) - Het verstrek ken van heroïne aan verslaafden mag niet gebeuren onder verant woordelijkheid van een arts of psy chiater, omdat er bij zo'n groepsge wijze aanpak geen medische reden voor de verstrekking is. Als de overheid drugs wil verstrekken met het oog op de misdaadbestrij ding, zou dat moeten gebeuren via een door de overheid gecontroleer de 'slijter'. Dat schrijft de Nederlandse Ver eniging voor Psychiatrie aan mi nister Brinkman (WVC) en aan de Hoofdinspectie voor de Geestelij ke Volksgezondheid. Volgens de vereniging is het onaanvaardbaar dat verslavende middelen aan be paalde groepen worden uitgedeeld met het predicaat 'medische ver strekking', terwijl er voor de ver strekking geen enkele medische indicatie bestaat. Bliksem doodt Duitse toerist GRUBBENVORST (ANP) - Tij dens een kort maar hevig nood weer is een 21-jarige Duitse toerist uit Bochum, die samen met twee landgenoten onder een paar bo men in het Noordlimburgse Grub- benvorst stond te schuilen, gister avond door blikseminslag op slag gedood. Het slachtoffer had een vakantie doorgebracht in Nederland en was op weg naar huis. Zijn reisgenoten, een 21-jarig meisje uit Bochum en een 22-jarige man uit Usigen, moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis in Venlo worden over gebracht. Zij zijn er volgens de po litie zeer ernstig aan toe maar ver keren niet in direct levensgevaar. MEERKERK (GPD) Bij een bot sing tussen een touringcar en een vrachtwagen bij het Zuidhollandse Meerkerk zijn gisteren de 64-jarige buschauffeur uit Nijmegen en een uit Arnhem afkomstige passagier om het leven gekomen. Tien inzit tenden van de bus, van wie de meesten uit de omgeving van Arn hem kwamen, werden zwaar ge wond opgenomen in ziekenhuizen in Nieuwegein en Gorinchem. Het ongeluk voltrok zich op het kruispunt van de oude rijksweg 27 (Utrecht-Gorkum) en de provincia le weg Leerdam-Noordeloos. Op deze kruising hebben zich de laat ste jaren al tientallen ongevallen voorgedaan. De bus had net de brug over het Merwedekanaal overgestoken en reed op de provin ciale weg. De bestuurder heeft de vrachtwagen vermoedelijk niet of te laat gezien. dringen op een snelle beslissing. De bus was bezig met een dag tocht naar de Biesbosch. De 64-ja- rige chauffeur had een ruime rij-er- varing en had de route verschillen de keren afgelegd. ROTTERDAM- Tijdens de Japan manifestatie in Rotterdam is ook een bonsai-tentoonstelling te zien in De Doelen. Het kweken van bon sai-boompjes is een typisch Japan se kunst. Vanaf het prille begin wordt een bonsai-boompje bijge- snoeid tot de uiteindelijk gewenste vorm is bereikt. Bonsai-boompjes kunnen honderden jaren oud wor den. Het exemplaar op de foto is 150 jaar oud en speciaal uit Japan overgevlogen. De tentoonstelling duurt tot en met 19 augustus. hol is gisteren de zeven man sterke Nederlandse ploeg vertrokken, die een poging gaat doen de top van de Mount Everest te bereiken. Het is de tweede keer dat een Nederlandse expeditie dit probeert. De eerste keer, in 1982, werd de 8848 hoge berg niet bedwongen. De ploeg bestaat uit expeditielei der Herman Plugge (45), klimlei- der Han Timmers (35), Edward Bekker (23), Edmond Ofner (25), de 28-jarige expeditie-arts Peter Teeuwissen, Joost Ubbink (26) en Bart Vos (32). De Nederlanders zullen de berg vanuit Nepal beklimmen. (foto Anefo). Verkrachting via bandje 'bewezen' ARNHEM (GPD) - De Arnhemse rechtbank heeft een 45-jarige Nij- megenaar wegens verkrachting van een 18-jarige stadgenote, doch ter van een vroegere vriendin, ver oordeeld tot 1 jaar celstraf. De politie verzamelde in deze zaak bewijsmateriaal door het slachtoffer te laten telefoneren met de verdachte en het gesprek op de band op te nemen. De 18-jarige werd vooraf door de politie gein- strueerd welke punten zij moest aansnijden in het gesprek. Na zijn arrestatie werd de man die hard nekkig bleef ontkennen, ook toen hij met de bandopnamen werd ge confronteerd. 'Een bandopname is geen be wijsmateriaal', aldus de rechtbank president. 'Maar de verdachte heeft het feit toegegeven en dat telt wel als bewijs'. UTRECHT (ANP) - Een 30-jarige man uit Utrecht heeft tegenover de Utrechtse politie bekend dat hij de laatste tijd zestig tot zeventig da mes van plezier heeft opgelicht door ze na bewezen diensten te be talen met ongedekte giro-over schrijvingen. De man had de gewoonte de da mes van zijn keuze te betalen met overschrijvingskaarten, die zij niet konden innen omdat zijn saldo te kort schoot.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5