'Het onrecht, daar kan ik niet tegen' Wik doet geen oog meer dicht ien"- 'We konden er niet omheen' Toch snackbar in Bernhardlaan? Oud-directeur Van der Luyt overleden PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 Verwarring rond bovenstukje Het verbod aan vrouwelijke strandbezoekers om zonder biki- ni-bovenstukje op het Katwijkse strand te vertoeven heeft de afge lopen jaren al heel wat tongen losgemaakt. En ofschoon het weer zich deze zomer nog nau welijks van zijn beste kant heeft laten zien, blijft het verbod toch onderwerp van gesprek. Neem alleen het bord maar dat de gemeente Katwijk bij de op gangen van het strand heeft neergezet. Op het eerste gezicht lijkt het er op dat toegang mèt een bovenstuk verboden is. Als de badgast wat dichter bij het bord is gekomen en het aan een nadere beschouwing heeft on derworpen, dan blijkt het ver meende bovenstuk te zijn sa mengesteld uit twee windscher men. Dit zou er op kunnen duiden dat topless zonnebaden op het Katwijkse strand verboden is, tenzij het achter twee windscher men gebeurd. Niets is echter minder waar. Volgens de Alge mene Politie Verordening van de badplaats is het vrouwen verbo den om zich zonder bovenstukje op het strand bevinden. "Nee, het is dus geen slecht ge tekende bh", lacht de woord voerder van de strandpolitie. Hij verklaart dat het op enkele stuk ken van het Katwijkse strand waar strandhuisjes staan verbo den is een tentdoek te plaatsen. "Vandaar die windschermen on- ,der het woord topless", vertelt de politieman. De anderhalve mooie dag die we tot nu toe hebben gehad maakte duidelijk dat lang niet al le dames zich aan het verbod sto ren. Iedere bezoeker aan het Kat wijkse strand moet dat inmid dels zijn opgevallen. n Verboden voor paarden, verboden i bh's, zo lijkt het op dit bord. Toch heeft de Katwijkse poli tie nog niet ingegrepen. De Her mandad gaat pas tot actie over wanneer er klachten binnenko men. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse strandpolitie is dat tot op heden niet het geval honden, verboden 1 geweest. "Maar misschien komt dat ook wel door het slechte weer", zo zegt hij. Ook een woordvoerder van het ministerie van justitie meent dat het bord niet bepaald verhelde rend is. Volgens hem zou het be ter zijn wanneer een deel van de tekst van de plaatselijke verorde ning op een of ander bord zou worden aangebracht, of tenmiste een verwijzing naar die plaatse lijke verordening. Voortijdig einde van Burchtronde De Rijnsburgse Burchtronde - een jaarlijkse wielerwedstrijd die in drie gedeelten wordt verreden - heeft gisteren een voortijdig einde gekregen. Door de forse re genval vond de organiserende oranjevereniging het niet meer verantwoord de seniorenronde door te laten gaan omdat het par cours veel te glad was geworden. Bij de eerder op de avond verre den juniorenwedstrijd waren al enkele deelnemers ten val geko men. Die valpartijen waren ove rigens niet ernstig. De seniorenronde wordt nu morgen gehouden. De start is om 18.00 uur op hetzelfde parcours in het centrum van het dorp. De prijzen worden 's avonds uitge reikt in het open jongerencen trum 't Kraaienest. De junioren- en veteranenron- de werden gisteren wel volledig uitgereden. Bij de veteranen ging de eerste prijs naar A. Kage- naar. J. Hoogstraten en F. de Geer eindigden respectievelijk als tweede en derde. Bij de pupillen-jongens legde Hans Kruyt beslag op de eerste plaats, terwijl Gerard Lindhout tweede en Sebastiaan Heems kerk derde werd. Bram van de Eijkel slaagde er in om als eerste te eindigen bij de junioren-jon gens. Jan van Egmond werd tij dens die wedstrijd tweede, ter wijl Henk de Mooij beslag legde op de derde plaats. De strijd bij de junioren-meisjes werd gewon nen door Corine Hog^woning. Paulien de Mooij en Gerda van der Burg finishten als tweede en derde. Het startschot voor de wed strijden werd gegeven door Piet Paauw. Hij kwam tijdens de vori ge Burchtronde ten val en moest toen enkele weken in het zieken huis liggen. Vanavond wordt tijdens de Rijnsburgse feestweek om 18.30 uur de Vlietloop en de bruggen- loop - een estafetteloop voor de jeugd - gehouden. Om 20.30 uur begint in de Voorhof een bingo avond. Zeehondje aangespoeld NOORDWIJK - Een strandex- ploitant heeft gisteren ter hoog te van de post van de Noord- wijkse reddingsbrigade een zeehondje gevonden. Hij bracht het zieke diertje naar de politie die vervolgens het zee hondenopvangcentrum in Pie- terburen inschakelde. Dankzij de bemiddeling van dat centrum kon het dier even later met een vliegtuig vanaf de vliegbasis Valkenburg naar het noorden worden overgebracht. Het zeehondje was er vanmor gen volgens de Noordwijkse politie al weer helemaal boven- Eisen aan raceboten Je schaft jezelf - na lang sparen? - een snelle motorboot aan, je hebt het gevaarte eindelijk in het wa ter en dan kun je naar hartelust gaan varen. Toch? Nee, zo werkt het in de praktijk niet. Er worden vandaag de dag heel wat eisen gesteld voordat iemand kan va ren, laat staan kan racen. Boven dien mogen bestuurders van een dergelijke speedboot zeker niet overal de motor op volle toeren laten draaien. Op de plassen gelden maxi mumsnelheden waaraan ieder een, dus ook de bezitters van een speedboot, zich heeft te houden. Degene die daarover z'n schou ders ophaalt kén straks lelijk op z'n neus kijken. Want als een be stuurder binnen een jaar voor de tweede keer voor te hard varen wordt bekeurd, wordt de boot plus toebehoren zonder pardon in beslag genomen. Een snelle motorboot die on der de strenge regels valt is er zo één die een snelheid van meer dan 20 kilometer per uur kan be reiken en niet langer is dan 15 meter. De belangrijkste eisen waaraan zo'n, boot moet voldoen is dat ze ten name van de eige naar staat geregistreerd. Deze re gistratie is vergelijkbaar met die van de auto. Aan te vragen bij het postkantoor. Een andere eis is dat er voor iedere opvarende een zwemvest of drjjfkussen aaan boord moet zijn. Verder moet er een brand- blusapparaat hangen en de boot moet een zogeheten dodemansk- nop hebben. Voor het varen met een race boot is zowel de eigenaar als de bestuurder aansprakelijk. Die bestuurder moet trouwens min stens achttien jaar zijn. Wat het indrukken van het gas pedaal betreft: voor de Braassem geldt een maximumsnelheid van 16 kilometer per uur. Voor de Kagerplassen is het moeilijker aan te geven. Per plas wil die ma ximumsnelheid nogal verschil len. Voor wie toch het plezier van hoge snelheid, golven en waters kiën wil beleven is het mogelijk om een ontheffing te vragen bij de gemeente. Een soort snel- vaartvergunning. Wel een dure hobby. Booteigenaren zijn nog het goedkoopst uit in Aalsmeer. Daar betaalt men ongeveer hon derd gulden voor een ontheffing voor de Westeinderplassen. In de gemeenten Warmond (Kager plassen) en Alkemade (Braas sem) is men rond de vierhonderd gulden kwijt voor een onthef fing. Verder eisen de gemeenten dat de eigenaar een vaarbewijs heeft. Deze ontheffing betekent geen carte blanche voor snelle stunts op de plas waarvoor men onthef fing heeft. Ook aan deze onthef fing, het wordt wat eentonig, zijn weer voorwaarden verbonden. Bijvoorbeeld voor het tijdstip waarop men voluit mag varen. Volgens de politie te water in AalsmeeV, waar de Kagerplassen onder vallen, is de maximum snelheid gemiddeld 13,5 kilome ter per uur op de verschillende plassen. Deze snelheid geldt in ieder geval voor de plassen waar de vaarroutes doorheen lopen. LEIDERDORP Wik van den Wijngaard mag dan vroeger zijn bed kunnen opzoeken nu zijn café niet meer diep in de nachtelijke uurtjes mag doordraaien, veel schiet hij daar niet mee op. De Leiderdorper doet geen oog meer dicht. "Ik kan niet tegen het onrecht", zegt hij. "Ik lig maar te piekeren en dan sta ik maar weer op om hun argumenten om m'n ontheffing in te trekken weer op een rijtje te zetten. Want ik vind het allemaal niet eerlijk. Ze zoeken gewoon een stok om de hond te slaan". Voorlopig heeft hij weinig troeven in handen. Dé grote troef was elf jaar lang zijn nachtcafé aan de Hoofdstraat: een begrip tot in de verre omstreken. Uitgaand publiek kwam, als alles dicht was, bij Wik graag nog even 'afzakken'. Maar die tijd is voorlopig voorbij. Burge meester en wethouders van Lei derdorp besloten in april dit jaar dat Wik voortaan weer op 'norma le' tijden dicht moet. door Miep Hoenson Wik kwam ogenblikkelijk in het geweer tegen die maatregel. Hij zocht en kreeg steun bij de com missie beroep- en bezwaarschrif ten. Dit adviesorgaan van de ge meente had begrip voor het feit dat Wik het juist van de nachtelijke uurtjes moest hebben. Wat de klachten over mishandelingen en vechtpartijen betreft oordeelde de commissie unaniem dat er sprake was geweest van "ongelukkige in cidenten". De gemeente legde het advies om alles bij het oude te laten naast zich neer. En de Raad van State wees een verzoek om schorsing af. Dit rechtsorgaan oordeelde dat er te weinig spoedeisend belang bij is om de 'echte' zitting niet af te wachten. De uiteindelijke behan deling zal medio december aan de orde komen, maar intussen tikt de tijd wel door. Wik van den Wijngaard (47) heeft onlangs nog één keer getracht om burgemeester en wethouders te vermurwen. Hij schreef een soort smeekbede, een verzoek om cle mentie. Helaas voor hem werd de brief alleen 'voor kennisgeving aangenomen'. Wik heeft nog wat kaarten in handen, hoewel: geen hoge. De ca féruimte aan de Hoofdstraat werd witgeverfd. Wik en zijn vrouw Jan- ny hingen eigentijdse posters op en zetten de muziekknop harder. Wik's Bar werd Wik's discotheek. Of deze ommezwaai succesvol is? Ze weten het nog niet. Voorlopig 1 moet er geld bij - zijn omzet is met tweederde verminderd. Twee werknemers zijn inmiddels ontsla gen. Maar hij past niet. "Ik heb er wel over gedacht hoor, om het boeltje dicht te gooien", erkent hij. "Per slot van rekening had ik een uitge sproken nachtzaak. Maar ik vond het zo'n afgang om te sluiten. Dus draai ik door, hoewel iedereen me voor gek verklaart". Zijn vrouw Janny: "Weet je wat het is, je hebt nu ineens met jonge ren te maken. Een heel ander pu bliek met heel andere prijzen, én het heeft minder te verteren. Het is toch al heel wat voor hem, om op die leeftijd nog zo rigoureus om te schakelen". Wellicht dat die discotheek straks heel goed gaat draaien, mij mert de Leiderdorper, "maar wat dan? Op het gemeentehuis liggen de stukken alweer klaar voor het geval dat die discotheek ook teveel overlast bezorgt. Dan kunnen ze me nog opleggen om al om 12 uur dicht te gaan. En mochten we scha devergoeding eisen wegens smaad en omzetvermindering, dan heb ben ze ook alweer een antwoord op papier klaar. Dat heb ik gezien, want die stukken zaten toevallig tussen de papieren die ik moest ko piëren". Vragen Intussen zit Van den Wijngaard stikvol vragen. Waarom zijn alleen de twee klagers door de gemeente gehoord, en kwamen andere om wonenden in het verhaal niet te pas? Dat terwijl, zegt Wik, de over grote meerderheid van de Hoofd straat-bewoners niet of nauwelijks hinder van hem ondervond. Waar om krijgt hij altijd overal de schuld van? "Als het Dorpshuis hier te genover een bruiloft heeft gehad en de gasten komen wat luidruch tig naar buiten, dan is het óók mijn schuld. Maar men vergeet dat de Hoofdstraat een horecastraat is, met een Dorpshuis, een chinees, Eén van de weinige omwonenden die in deze (vakantie)tijd te bereiken is, J. Bodrij, zegt dat "ergens iedereen wel last had. In het verleden ben ik menige keer 's nachts m'n bed uit geweest vanwege toestanden bij Wik. Maar eerlijk gezegd heb ik net zo veel last van de opbouw van de markt 's morgens vroeg, van de chinees en van de frietzaak. En je moet de voorvallen natuurlijk ook uitstrijken over zoveel jaar. Daarbij, éls je klachten had, hield Wik het altijd in de gaten. En het grote voordeel van zo'n zaak is dat er bij mij in al die jaren nog nooit is ingebroken. Inbrekers kregen geen kans, want er was hier 's nachts altijd wel leven in de straat. Kortom, zo'n zaak heeft voor- en nade- Bodrij vindt het moeilijk om een 'Salomonsoordeel over de situatie te vellen. Enerzijds is hij van mening dat een zakenman, die door de economische teruggang toch al gedwongen was later open te blijven, wat ruimte moet krijgen. In zijn hoedanigheid als buurman vindt hij de h'ridige situatie wel gemakkelijk. "Als Wik het nu in de hand houdt, dan gun ik hem die ontheffing best. Maar die moet dan niet automatisch overdraagbaar zijn aan een eventuele opvolger. Want Wik is een Leiderdorper, hem gun ik die ontheffing best. Aan een ander heb ik natuurlijk minder boodschap." een snackbar, een restaurant én een markt. Alles geeft wel overlast. Blijkbaar willen ze hier geen druk te. Maar als je absolute rust wilt, ga dan niet in het hart van een dorp wonen". Wik zegt de laatste te zijn om te ontkennen dat er bij hem wel eens 'iets' gebeurde. "Natuurlijk. Zoals in elk café. Maar ik loste wél altijd m'n eigen zaakjes op. Ik hield altijd alles binnenshuis. En ik heb steeds tegen m'n buren gezegd: als er wat is, kom naar me toe, dan lossen we het op". Dat was nu precies wat twee om wonenden niet deden. Ze trokken bij de gemeente aan de bel. Vol gens Wik is één van de klagers "een man die altijd overal over klaagt" en is nummer twee iemand die wat aarzelend meeloopt. "Ei genlijk onbegrijpelijk, want het zijn zelf middenstanders". Verbolgen is hij ook omdat hij geen tijd heeft gehad om om te schakelen. "Ik kon het niet zien aankomen. Ik had de afspraak met de burgemeester en de politie dat ze me zouden inseinen als er klach ten waren. Nooit wat gehoord, tot het moment, in april dit jaar, dat de burgemeester me vertelde dat mijn ontheffing werd ingetrokken. Als hij me dat meteen in december had verteld, toen ik een nieuwe vergun ning aanvroeg, had ik tenminste tijd gehad om een andere draai aan mijn zaak te geven". Slapeloze nachten heeft de Lei derdorper ook omdat hij nog altijd niet precies weet wat de aanleiding voor dit alles is geweest. Die ene klacht van de twee omwonenden? "De ene keer zeggen ze dat er vanaf de opening van mijn zaak al is ge klaagd. De andere keer dat het komt omdat er juist de laatste tijd veel klachten zijn over dichtslaan de portieren en geschreeuw op straat. Dan weer dat het komt om dat er vijf vechtpartijen zijn ge weest. Maar noch mijn advocaat, noch ik hebben aangiften mogen inzien. Volgens mij is er ook niets, want er is nooit aangifte gedaan bij de politie". Als Van den Wijngaard het alle maal van tevoren had geweten was hij nooit aan zijn bar begonnen, zo stelt hij. Toen hij in 1973 plannen maakte om zich in de Hoofdstraat te vestigen was zijn eerste gang richting gemeentehuis met de vraag of hij een ontheffing zou kunnen krijgen. Dat was geen en kel probleem. "Dus vind ik, na elf jaar, dat er sprake is van gewoonterecht. Daar komt bij dat de drukste jaren ach ter de rug zijn. De twee klagers hebben zelf ook toegegeven dat de overlast niet is toegenomen. De tijd dat m'n klanten buiten moes ten wachten totdat er plaats was binnen is voorbij. Plaatsen als Al kemade, Koudekerk en Alphen hebben nu immers zelf de slui tingstijden verruimd. Het is hier al leen maar rustiger geworden". Agenda WOENSDAG Lesbies Kafee - Caeciliastraat 18, 'Les bies Kafee', 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein. 'Summertime Disco', 21 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie ruim telijke ordening, openbare werken, fi- i economische zaken, 19.30 Wik en Janny van den Wijngaard, temidden van het 'nieuwe soort' klanten: 'iedereen verklaart me voor gek... (foto Holva Burgemeester Van der Have: "Er zijn wel meer dan één of twee klachten", zo meldt burgemeester Van der Have over de aanleiding om Wik van den Wijngaard niet langer een ontheffing te geven. "Het is een opeenhoping van op en aanmerkingen van geïrriteerde mensen, die doorlopend in hun nachtrust worden gestoord. Vier uur 's nachts, het is toch ook een onchristelijk uur". "Maar inderdaad, de meeste klachten staan niet op schrift. Men sen klampen je aan of bellen je op met hun grieven. Ik ben ook niet van plan om namen te noemen en het rapport van de politie wordt, om reden van privacy, niet open baar gemaakt". Volgens Van der Have nam het aantal klachten in de loop der tijd steeds toe en werden de adviezen van de politie over Wik's Bar steeds negatiever. "We konden er echt niet meer omheen, lijk niet voor de buurt die het zo langzamerhand welletjes vond. Bo vendien staat in onze nieuwe poli tieverordening dat het sluitingsuur zoveel mogelijk moet worden ge handhaafd. De gemeenteraad heeft ook bepaald dat we kritischer moe ten worden met het verlenen van ontheffingen". De overlast zou lang niet alleen van Wik's Bar afkomstig zijn. Van der Have: "Dat bestrijd ik. Herrie tussen twee en vier uur 's nachts moet wel bij hem vandaan komen. De politie heeft er ook vaak geke ken, er zijn autonummers opge schreven... nee, het is ons wel dui delijk". Over het verwijt van Wik dat hij de beslissing zo laat te horen kreeg: "Tja, je gaat als gemeente niet over één nacht ijs. Je vraagt adviezen, je wikt en je weegt, dat kost tijd. Anderhalve maand van tevoren is misschien wat laat, maar ik heb Wik meteen gezegd dat hij tegen die beslissing protest kon aantekenen". Van der Have zegt dat een ge meente wel vaker afwijkt van een advies dat de commissie beroep en bezwaarschriften geeft. Na vraag bij de betrokken ambtenaar leert dat dat in twee op de tien ge vallen gebeurt. "Maar begrijpt u me goed, ik vind het allemaal ook erg jammer. In 1973 was het een keurig-nette zaak. Mensen gaven er hun promo tiefeesten, er werd politiek café ge houden, kortom, dé Leiderdorper kwam er. In de loop der jaren is het afgezakt. Jammer. Wik heeft het zelf waarschijnlijk ook niet zo ge wild. Ik hoop dan ook oprecht dat die discotheek goed zal gaan lo pen". "Kijk, dé oplossing is natuurlijk een eenvormig sluitingsuur in de hele regio. Daarvoor heb ik me ook altijd sterk gemaakt". VOORSCHOTEN - Als het aan B en W van Voorschoten ligt komt er een snackbar annex koffiebar in het pand Prins Bernhardlaan 143. In een persbericht maken ze korte metten met de vele bezwaren van omwonenden. Deze Nassauwijkbewoners vre zen onder meer dat hun buurt gaat stinken en dat barbezoekers luid ruchtig te werk zullen gaan, onder tussen vernielingen aanrichtend en viezigheid spuiend. Het college van burgemeester en wethouders schrijft dat het "na zorgvuldige afweging van de be trokken belangen" heeft besloten dat er geen reden is om de vesti ging tegen te houden. B en W wil- 'len dan ook de benodigde verkla ring van geen bewaar aanvragen bij de provincie. Het afwikkelen van de hinder wetprocedure zal iets langer duren. Binnenkort zullen de ontwerp- voorwaarden worden ontvouwd in Wapenfeiten, de voorlichtingspagi na van de gemeente. Om hen alvast een beetje te kal meren, voeren B en W aan dat eventuele overlast voor de omwo nenden binnen de perken kan wor den gehouden door het stellen van diverse voorwaarden. Eveneens geruststellend is de mededeling dat, het nog wel even zal duren voordat er patat wordt verhandeld in het pand, waarin eens een super markt was gevestigd. De toekom stige exploitant heeft namelijk la ten weten niet zo'n haast te hebben met de bouw. DONDERDAG Buurthuis De Tamboerijn - terrein Zwembad De Vliet, Voorschoterweg. douanespel, 4-12 jaar, 9.30-15 uur. Vanaf Stadhuisplein - parkenwandel tocht Wandelkring Leiden e.o., starten APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 27 tot vr 3 aug Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 e Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. OEGSTGEEST Op 78-jarige leef tijd is de Oegstgeestenaar H. van der Luit overleden. De heer Van der Luit was één van de eerste di recteuren van het transportbedrijf Van der Luyt. Hij was degene die het nu 77 jaar bestaande bedrijf na de oorlog nieuw leven inblies. Voor zijn verdiensten in de trans portwereld kreeg Van der Luit re centelijk de onderscheiding Rid der in de orde van Oranje-Nassau. De Oegstgeestenaar bracht na de Tweede Wereldoorlog de eerste transportverbinding met Zwitser land tot stand. Hij was ook nauw betrokken bij de eerste bloembol lentransporten. De heer Van der Luit wordt vrij dag begraven op begraafplaats Ro- senburgh in Voorschoten. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnerr Per post 85,50 Maandabonneme (Autom betaling) Losse nummers int 63,10 Commentare W F J Wirt t 21.21 A A van Brt Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag v 16 30-18 00 u Directie G Koopman Ad) dir N Quakernaa Hootdredacteur Drs J W E Metsela. Ad| Hoofdredacteur R Paauw Alg redactiechef J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) Hl. J. Veldhuizen (regio) Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Plv Alg redactie M Hoenson-de G (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kui S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. t! Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cain Rome. Madrid. Mexico en Wenen 1219 topless

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2