'Ik haat die huichelarij' Derde Wereld: samen beter af Weinig gelovig bezwaar tegen voorbehoedmiddelen Reportage Oud-pornohandelaarDeGier ziet zijn gelijk bevestigd PAGINA 16 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 Minister Korthals Altes (jus titie) heeft besloten de ver spreiding van porno vrij te geven. Het verbod, zoals dat in het wetboek van strafrecht staat, wordt geschrapt. Het besluit van de bewindsman werd gepresenteerd op een tijdstip dat de Amsterdamse politie op jacht was naar kin derporno en daarvoor inval len deed in seksshops. Er is veel reactie gekomen op zowel de beslissing van Korthals Altes als op de actie tegen kinderporno. Maar de makers werden niet gehoord. Niet zo verwonderlijk, want in Nederland bestaat geen porno-industrie. Er zijn hier alleen uitgeve rijen die vanuit het buiten land afkomstige films en fo to's publiceren. En hooguit zijn er nog een paar amateurs met een videocameraatje of klikklakfototoestelletje in een achterkamertje in de weer. Het merendeel van de porno komt uit de grote stu dio's in Amerika en West- Duitsland. De nu-58-jarige Willem de Gier uit het Noordhollandse Bergen was in feite de enige Nederlandse pornomaker van enige importantie. Met onderbrekingen van in totaal vier jaar vanwege het uitzit ten van gevangenisstraf maakte hij gedurende 23 jaar meer dan duizend seksfilms. Onze verslaggever sprak met De Gier over zijn werk en zijn strijd voor vrije porno. door Weert Schenk BERGEN - Als jongen werd Willem de Gier al beschouwd als een smeerlap. Net 15 jaar oud ging hij vader en moedertje spe len met een buurmeisje. Hij ver krachtte het meisje niet. Willem wilde alleen weten wat het ver schil tussen een jongetje en een meisje was. Zijn nieuwsgierigheid leidde tot 14 dagen zitten op het politie bureau en twee maanden in het Huis van Bewaring. Willem werd daarna nog eens veroordeeld tot vier maanden opvoedingsge sticht en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de rege ring. Willem de Gier dacht dat hij een heel vieze jongen was. Hij schaamde zich kapot. Het duur de zeker tot zijn twintigste tot hij er achter kwam dat hij in ieder geval niet de enige smeerlap was. De meeste mensen waren zo. Hij zegt dat zijn verdere le vensloop niets met deze ervaring te maken heeft. Maar je hoort wel eens dat mensen die iets heel streng is verboden naar de ande re kant doorslaan. Willem de Gier ging pornofilms produce- Met onderbreking van in totaal vier jaar vanwege het uitzitten van gevangenisstraf maakte hij in 23 jaar tijd een dikke duizend seksfilms, zoals De Gier ze liever noemt. „Porno is een beladen be grip en betekent in het Latijn vies. Ik maakte films over de sek sualiteit. Dat is niet smerig". Het begon in 1952 voor Willem de Gier als een geintje. Een ken nis van hem had een peperduur filmpje van vier minuten ge kocht. „De kwaliteit was erbar melijk. Het stelde ook niets voor. Willem de Gier: 'Eerbaarheid bestaat niet, wel hypocrisie'. Er lag een grietje met zichzelf te spelen. Ik was net van de filmacademie en daarom zeiden ze tegen mij: maak jij maar eens een betere". Grote geld De Gier begon met een vrien din. Het werd een filmpje van ook vier minuten. Hij verkocht het aan een sekshandelaar: 800 gulden. „De kwaliteit van het moederfilmpje was goed, maar de duplicaten slecht hoewel weer beter dan de gangbare", zegt-De Gier die het grote geld rook. „In het begin was het vreselijk moeilijk om aan mensen te ko men. Maar na een paar filmpjes kreeg ik bekendheid en ontstond er een sneeuwbaleffect. De vrou wen boden zichzelf aan. Ze ston den als het ware in de rij.' De Gier had voor het kiezen. Hij betaalde de vrouwen een be drag tussen de 50 en 600 gulden. Mannen kregen niets uitgekeerd. De Gier: „Die stonden te trappe len voor zo'n pleziertje". Hij had het liefst met echtpa ren of stelletjes. „Die mensen kennen elkaar. Dat werkt pretti ger en ze hoeven niet vreemd te gaan. Maar dat was niet altijd te realiseren. Dan maakte ik zelf de koppels. Ik heb ook zelf wel eens in mijn eigen films opgetreden". De zaak liep prima. Hij ver diende lekker en van lieverlee kon De Gier betere camera's en apparatuur kopen. „Ik maakte films van een kwartier. Ze stel den wat verhaal betreft niet veel voor. Het was gewoon recht op en neer stampwerk. Iets anders werd gewoon niet gepikt. De ko pers betaalden twee, driehon derd gulden voor een zwart-wit- filmpje, wat nog niet eens in een doosje zat. Die wilden waar voor hun geld zien. Van een verant woord opgebouwd verhaal kon geen sprake zijn". Verraden Negen jaar lang kon De Gier zijn illegale praktijken uitvoeren. Toen werd hij gepakt. „Ik was verraden. Een van de dames had tegen haar vriend verteld dat ze in een pornofilm had opgetre den. Die jongen vertelde het weer door aan haar moeder en die aan de politie". Willem de Gier moest voor de r echtbank verschijnen. Daar kreeg hij te maken met de hui- chalerij die hij door zijn jeugder varingen was gaan haten. „De bewaarders hadden geloot wie mij naar de zaal mocht brengen. Die kon immers de filmpjes zien. Het was een proces achter geslo ten deuren, maar de zaal zat tij dens de vertoning afgeladen met mensen die plotseling allemaal bij de rechtsgang betrokken wa ren. Ze wilden over mijn rug ge nieten". De pornofilmer verdedigde zich tot het uiterste. „Ik wist uit ervaring dat de eerbaarheid niet bestond. Het was alleen hypocri sie. Noem mij een gezonde kerel die het niet leuk vindt om een mooie meid in d'r blote kont te Hij betoogde verder dat het gek is dat mensen wel iri een haatrelatie mogen worden ge filmd. „Er zijn films waarin men sen op beestachtige wijze wor den afgeslacht. Maar een film over een liefdesrelatie is kwets end voor het normaal geslachte lijk schaamtegevoel". Ook zijn pleidooi voor het recht op zelfbeschikking van vrije en volwassen mensen hielp De Gier niets. Hij bleef een smeerlap. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf vanwege het vervaardigen en verspreiden van voor de eerbaar heid aanstootgevende beelden. De uitspraak was anderhalf jaar- Maar De Gier ging in hoger be roep en kreeg toen alsnog twee jaar cel. De straf genas De Gier niet van het maken van pornofilms. Inte gendeel. Hij verhuisde naar De nemarken, waarvan hij ten on rechte veronderstelde dat daar de porno vrij was, en begon daar met behulp van sekshandelaren opnieuw. „Het werd een princi piële strijd voor me", zegt De Gier, waarbij de genoegens van mooie vrouwen en geld op de koop toe werden genomen. Eerlijk antwoord Dat ging tot 1966 goed, totdat een ijverige douanier op de grens bij Denekamp een doosje met werkfoto's openmaakte. Pas daarna merkte de ambtenaar op dat de hele met seksfilms gevul de achterbak van de auto voor dé handel bestemd was. De president van de rechtbank vroeg De Gier: „U heeft al twee jaar gezeten. De officier eist nu weer twee jaar. Bent u nu niet van plan te stoppen?". „Nee", zei de strijdlustige De Gier kordaat. Even was het stil in de zaal. „Dat is in ieder geval een eerlijk ant woord"., zei de rechter en veroor deelde De Gier tot één jaar ge vangenis. W. de G. bleek een verstokt misdadiger. Hij was net weer be gonnen om de zaak op poten te zetten, toen hij weer tegen de lamp liep. In 1969 kreeg hij op nieuw een jaar aan de broek. Na zijn vrijlating kwam er een ken tering in het denken over porno. Het werd niet zo fel meer bestre den. Tot 1975 kon De Gier zijn gang gaan. In dat jaar stopte De Gier zijn pornofilmerij. „Ik heb me er steeds mee kunnen verenigen met het het recht op en neer werk. Maar er kwam steeds meer vraag naar films waar ik niets van moest hebben. Van het stampwerk dat ik leverde, was kennelijk de kick af'. De Gier zegt dat hij hem niet kon boeien homofilms te maken. Dat deed hij dus niet. Maar zijn echte weerzin betrof films met kinderen, dieren en sadisme en andere absurditeiten. „Om me te kunnen handhaven, moest ik daaraan meedoen. Dat wilde ik niet. Daardoor raakten we wat uit de markt. En mijn interesse werd ook minder". „Het ging me te ver om een vrouw te filmen, die bewerkt wordt door een hond varken of paard. Maar zolang vrouw, hond, varken en paard uit vrije wil meewerken, vind ik niet dat het verboden moet worden. Voor verbieden ben ik heel huiverig". Pionier Willem de Gier vindt het wrang dat hij vier jaar in de bak heeft moeten zitten voor iets dat nu wordt vrij gegeven. „Achteraf gezien ben ik een pionier ge weest. Ik was als voorvechter van vrije porno mijn tijd vooruit. Ga maar na: in die jaren was De Lach nog een schunnig blad. Het zou leuk zijn als minister Kort hals Altes nu eens zou zeggen: die meneer De Gier heeft toch gelijk gehad". Begrip voor tegenstanders van vrije porno heeft hij niet. Met ar gumenten als dat vrouwen tot medewerking aan porno worden gedwongen, porno geweld tegen vrouwen uitlokt dan wel de vrouw vernedert, veegt hij van tafel. Evenals op elk ander gebied bestaan er in de porno-industrie criminele toestanden, zegt Wil lem de Gier. Maar dat betekent niet dat alles verrot is. „Er wordt gezegd dat vrouwen worden ge dwongen. Dat zal misschien eens gebeuren. Dat is dan een delict, een schending van de vrije wil. Voor het grootste deel is het ech ter een open markt. De vrouwen willen geld verdienen. Zo simpel is dat. Daarom gaan toch ook die duizenden eerbare huisvrouw tjes op de rug?" De pornomaker zou niet eens kunnen werken met vrouwen die niet willen, zegt hij. „Vrouwen b(j wie ik enige géne bemerkte, stuurde ik zelfs weg. Het gaf mij een onbehaaglijk gevoel als ik dan vroeg of ze de benen wat ver der uit elkaar wilden doen. Dan was het net of we met smerige dingen bezig waren". „Dwang vind ik vernederend. Maar porno op zichzelf vind ik niet vernederend voor de vrouw. Waarom? Dan moeten we ook de lopende band verbieden. Die is vernederend voor de man". Stampwerk „Bovendien zijn miljoenen mannen de slaaf van hun vrouw. Er zijn zat vrouwen die hun ke rels uitbuiten. Zo kan je alles ver heffen tot een issue. We kunnen ons ook wel gaan inzetten voor De bevrijding van de ondrukte pantoffelheld". Even later geeft De Gier dat het er ook wel van af hangt hoe de vrouw in de seksfilm wordt gefilmd. „Ik deed het geijkte stampwerk. Dat is wat anders dan een vastgebonden vrouw die door kerels wordt misbruikt. Het verschil is of je de vrouw als slachtoffer laat zien of als lustob ject. Ik heb nog nooit een mooie vrouw ontmoet die er bezwaar tegen had als lustobject te wor den beschouwd. Integendeel". Hij zegt dat het bewijs nog moet worden geleverd dat porno tot geweld tegen vrouwen leidt. „Het gaat om het stimuleren van fantasieën. Maar er is nog nooit onderzocht of met vrije porno het aantal aanrandingen oploopt. Bovendien bewijst dat nog niets omdat veel vrouwen dat soort dingen niet aangeven. Dan weet je nog niets". "Ik heb gevochten voor sek suele vrijheid op basis van vrij willigheid. Dat vind ik een on aantastbaar menselijk recht. Als mijn buurman het alleen ter wil le van de voortplanting via een gat in het hemd wil doen, moet hij dat weten. Ik zal hem in die waan laten en niet zeggen dat het veel smeuiger kan. Maar laat hij zich niet met mijn benadering bemoeien". De benoeming van een voorzitter van de vierde internationale confe rentie van de Unido, de VN-organi- satie voor industriële ontwikke ling, heeft tot touwtrekken in de coulissen geleid. Het voorstel van de industrielanden om de voorma lige Nederlandse ambassadeur in Wenen te benoemen, heeft verba zing en kritiek opgewekt. De con ferentie, waaraan 129 landen deel nemen, begint morgen in de Oos tenrijkse hoofdstad. Het onderhandelen over het voorzittersschap behoort tot een van de vaste agendapunten van in ternationale conferenties. Meestal valt het voorzittersschap toe aan de gastheer. Maar de Oostenrijkers hebben laten weten van het voor recht geen gebruik te willen ma ken. De Westerse industrielanden kwamen vorige week met voorma lig Nederlands ambassadeur in Wenen, G.W. van Barneveld Kooy, op de proppen. Maar andere deel nemers vinden een ambassadeur 'te licht' als voorzitter. Naar verluidt ondersteunen de socialistische landen nu het voor zitterschap van de Roemeense mi nister van buitenlandse zaken, Ste fan Andri. Zij proberen ook de Groep van 77, waarin ontwikke lingslanden binnen de VN zijn georganiseerd, achter de tegenkan didaat te krijgen. Vooral de Afri kaanse afgevaardigden waren ge pikeerd door de 'strategische zet' van het Westen. Tijdens de vierde conferentie van de Unido staat de vraag cen traal hoe de Derde Wereld haar achterstand wat kan inlopen. Aan de orde komen kwesties, zoals de internationale financiering, techni sche vooruitgang, opleiding, de energiesituatie maar ook de sa menwerking tussen ontwikke lingslanden onderling. Unido-deskundigen noemen de zeventien dagen durende confe rentie de enige internationale bij eenkomst dit jaar, waar de Noord- Zuidproblematiek wezenlijk op ta fel komt. Afgevaardigden van de Derde Wereld tonen echter hun twijfels over de bereidheid van Westerse industrielanden tot onderhande len. Het touwtrekken om het voor zitterschap de afgelopen dagen heeft de al bestaande scepsis slechts aangewakkerd. Confrontatie Tijdens de laatste Unido-confe- rentie die in 1980 in de Indiase hoofdstad New Delhi plaatsvond, kwamen de ontwikkelingslanden met voorstellen en verklaringen. Nu verklaarde de Indiase ambassa deur Shilendra Koemar Singh, die in Wenen woordvoerder van de Groep van 77 is: „Wij zoeken de confrontatie niet, zoals men ons in New Delhi voor de voeten heeft ge worpen. Wij zullen deze keer alle voorstellen van de industrielanden aanhoren en dan daarover onder handelen. Maar tot nu toe is het slechts slaperig stil in het Noor den", aldus de ambassadeur. De laatste vergadering van het dagelijks bestuur van de Unido in mei liet ook al iets van de verschil len tussen Noord en Zuid zien. De Groep van 77 stelde, dat de indus trielanden de industrialisatie van de Derde Wereld alleen maar als middel zien om hun belangen daar te vergroten. Het economisch her stel moet ook leiden tot meer ba nen en produktie in de Derde We reld op basis van gelijkheid het geen nu niet het geval is, aldus de ontwikkelingslanden. De industrielanden op hun beurt stelden, dat de economische groei automatisch ook zijn vruchten af werpt voor de Derde Wereld. En dat men verder het mechanisme van de vrije markt zijn gang moet laten gaan. Zonder bemoeienis van internationale organisaties zou de nieuwe industriële wereldstruc tuur vanzelf tot stand komen. In Wenen moet ook de balans worden opgemaakt van de beslui ten, die de deelnemers tijdens de conferenties in New Delhi (1980) en in Lima (1975) hebben geno men. Volgens de Verklaring van Lima bijvoorbeeld moest de indus triële sector in ontwikkelinglanden jaarlijks met negen procent groeien Die streefcijfers bleken veel te optimistisch. De industriële pro duktie is weliswaar toegenomen dé afgelopen negen jaar, zo blijkt uit Uniao-cijfers, maar veel minder dan verwacht. Unido-deskundigen wijten dat onder andere aan de sterk gedaalde grondstofprijzen op de wereldmarkt en de hoge buiten landse schulden. Verschillende af gevaardigden spraken aan de voor avond van de. conferentie daarom zelfs over een de-industrialisering van de Derde Wereld. Groei De meeste ontwikkelings landen hebben de afgelopen jaren een groei van slechts 0,1 procent bereikt. De ontwikkelingslanden zouden verder hun aandeel in de industriële wereldproduktie moe ten vergroten, aldus de afgevaar digden in 1975. In de verklaring werd als richtlijn aangehouden 25 proc.ent van de waarde van de we reldproduktie in het jaar 2050. Vorig jaar bedroeg het aandeel van de Derde Wereld bijna 12 pro cent. Dat betekent een toename van slechts 2 procent sedert Lima. Zelfs deze groeicijfers geven een vertekend, te gunstig, beeld. In het merendeel van de ontwikkelings- landen is de industriële produktie van nul en generlei waarde. Bin-j nen de Derde Wereld is de ontwik- keling onevenwichtig gespreid. Slechts vier staten nemen in geld omgerekend bijna de helft van de export van industriegoederen voor hun rekening. I Er zijn enkele sectoren waar de jj Derde Wereld nog iets in de melk heeft te brokkelen. Uit cijfers van de Unido blijkt, dat de ontwikke linglanden bijna de helft van de ge raffineerde olie leveren. Hun aan deel op de wereldmarkt schom melt tussen de tien en twintig pro cent voor artikelen als voedsel, dranken, tabak en textiel. Waar meer technologie vereist is, zoals bij de produktie van metaalwaren en machines, laten zij het bijna he lemaal afweten. In het voorbereidend rapport voor de conferentie worden vraag- tekens achter de tot.pu toe gevolg- de ontwikkelingsstrategie gezet. Buitenlandse investeringen of op export gerichte industrieën blijken niet te leiden tot economische wonderen. Deskundigen van de Unido gelo ven, dat de nadruk nu meer moet komen te liggen op samenwerking tussen ontwikkelingslanden on derling. De afhankelijkheid van het Westen wordt minder als ont- wikkelingsstaten de vraag in eigen land stimuleren. De samenwerking en onderlinge uitwisseling biedt soelaas als de eigen afzetmarkt te I klein is, aldus het voorbereidend rapport. In de nieuwe strategie zou massaproduktie van artikelen die tot de basisbehoeften van het eigen j volk kunnen worden gerekend j prioriteit moeten worden. (IPS) Driekwart van de in New York wonende rooms-katholieken vindt, dat een zwanger geraakte vrouw zelf in alle vrijheid mag bepalen of zij abortus wil of niet. Dat heeft een uitgebreid opinie onderzoek van de organisatie 'Planned Parenthood' aan het licht gebracht. Van de onder vraagde gelovigen was 73 pro cent die mening toegedaan. Dat percentage zakt tot 61 bij men sen die ten minste eenmaal per week naar de mis gaan. Het onderzoek ging ook over de vraag of voorbehoedmiddelen geoorloofd zijn. Meer dan 90 pro cent van alle ondervraagden had geen enkel bezwaar, religieus noch moreel, tegen het gebruik daarvan. Bij de trouwe kerkgan gers was dat 85 procent. Gebruik van voorbehoedmiddelen door tieners kreeg 72 procent voor stemmers onder alle ondervraag den en 61 procent bij de geregel de kerkgangers. Van de 5 miljoen inwoners van New York City rekenen 1,8 mil joen zich tot de Rooms-Katholie- ke Kerk. Chicago Dominee J. P. Galbraith van de Amerikaanse orthodoxe pres byteriaanse kerk is opnieuw ge kozen tot voorzitter van het be stuur van de Gereformeerde Oe cumenische Synode (GOS), die deze weken in Chicago haar alge mene vergadering houdt. Daar zijn ook Nederlanders bij van verschillende gereformeerde stromingen. De keuze van ds. Galbraith kan betekenen, dat de vertegenwoor digers van de Gereformeerde Kerken in Nederland het in Chi cago moeilijk krijgen. Sommige kerken verwijten deze Neder landse kerk ontrouw aan de gere formeerde principes en dus ook aan de uitgangspunten van de oecumenische synode. Met de conclusie van het bestuur van de synode dat de Nederlandse kerk niet hoeft uit te treden was Gal braith het vorig jaar niet eens. In een minderheidsrapport schreef hij, dat de synode moet kiezen: óf de Nederlandse gereformeer den moeten verdwijnen óf de sy node laat ruimte voor verschil lende visies op de bijbel. De or thodoxe presbyteriaanse kerk kiest duidelijk voor het eerste. De predikant E. M. Mataboge van de conservatieve Nederduit se Gereformeerde Kerk in Afrika - de zwarte dochterkerk van de Nederduitse Gereformeerde Kerk - werd tot eerste onder voorzitter van de GOS gekozen. Tot nu toe was hij tweede. Hij volgt de Nederlander professor dr. K. Runia (Kampen) op, die nu werd gekozen tot eerste secreta- De synode maakte, tegen de verwachting in, geen bezwaren tegen deelneming van mevrouw mr. E. Eikerbout als stemheb bend lid van de Nederlandse ge reformeerde delegatie. Verschil lende kerken binnen de oecume nische synode erkennen de vrouw in het ambt niet, zodat werd gevreesd, dat haar deelne ming zou worden afgewezen. Noodzakelijk De algemene secretaris van de GOS, dr. Paul Schrotenboer, pleitte gisteren voor verandering in de organisatie van de synode. "De tekenen van crisis zijn over al in de GOS te vinden", zei hij. "Een wijziging van de constitutie is geen wondermiddel en mis schien onvoldoende, maar wel noodzakelijk". (De Gereformeerde Kerken in Nederland hebben daartoe een voorstel ingediend. Zij willen van de GOS, die nü zeer dringen de adviezen aan de lid-kerken geeft, een meer vrijblijvende conferentie van kerken maken. Sommige lid-kerken wijzen dat af en willen het gezag van de sy node naar de lid-kerken toe juist versterken). Schrotenboer vond het 'werkelijk teleurstellend', dat sommige kerken hun kritiek vooral en soms zelfs geheel op anderen richten en zichzelf bui ten schot houden. "Ze zien een kleine splinter in eigen oog, maar kunnen de balk in andere ogen goed onderscheiden". Andere kerken verweet Schrotenboer, te veel mee te waaien met de mo derne theologie, zonder recht te doen aan inzichten uit het verle den. "Zo verliezen zij de vaste grond, die ze in het evangelie kunnen vinden". Boedapest Voor de eerste keer zal de Lu therse Wereldfederatie worden geleid door een kerkleider uit Oost-Europa. Het is de 65-jarige Hongaar Zoltan Kaldy, sinds 1958 leidend bisschop van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Hongarije (half miljoen leden). De algemene vergadering van de federatie in Boedapest handhaaf de daarmee de gewoonte om de nieuwe voorzitter voor de ko mende zeven jaar te kiezen uit de kerk die gastvrouw was voor de ze vergadering. Kaldy - opvolger van de Tan- zaniaanse bisschop Josiah Kibi- ra - verklaarde, dat hij de verdie ping van het theologische werk van de wereldfederatie voor de komende jaren heel belangrijk vindt. In een gesprek met journa listen keerde hij zich tegen 'mo dieuze oppervlakkigheid' in de theologie-beoefening. Kaldy is voorstander van meer medewerkers uit socialistische staten en Oosteuropese landen op het hoofdkwartier van de Lu therse Wereldfederatie in Genè- ve. Hij heeft in de loop der jaren meer kritiek opgeroepen door zijn buigingen naar Moskou dan door zijn lidmaatschap van het Hongaarse parlement, waarvan meer bisschoppen lid zijn. Zo noemde de Hongaarse bisschop in 1980 de Russische aanwezig heid in Afghanistan een 'neder laag voor het kapitalisme'. Hervormde Kerk: beroepen te Wijk (bij Heusden) H. Visser Katwijk aan Zee:

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16