REYS VOLVO - Leiden AUTO Holland wint Kaagweek Vlieggewicht rijdt zuinigste auto ter wereld Volvo 740 GLE: nog genoeg over Beetje bijstellen Ook de cijfers van de Consumentenbond zeggen niet veel - Friezen gedecideerd teruggewezen Atletiekkeuze Oefenduels WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 PAGINA 13 Samengesteld door Koos Post De Consumentenbond heeft rige week een aantal voorpagi na's gehaald met de constatering dat het benzineverbruik van veel auto's aanzienlijk hoger ligt dan de fabrikanten in hun folders aangeven. De Consumentenbond vindt het helemaal kwalijk dat deze onjuiste cijfers ook worden ge publiceerd in een boekwerkje, dat door de ministeries van ver keer en economische zaken wordt uitgegeven in samenwer king met de Stichting Voorlich ting Energiebesparing Neder land en de RAI. De Consumentenbond heeft groot gelijk. In al die jaren dat ik voor deze krant rij-impressies opdoe met nieuwe en vernieuw de automodellen heb ik nog nooit de cijfers kunnen halen die door de fabrieken worden opge geven. Toch ben ik er ook van overtuigd dat de woordvoerder van Ford Nederland gelijk had toen hij naar aanleiding van de verwijten van de Consumenten bond garandeerde dat er 'nooit wordt gerotzooid'. De autofabrieken geven nog niet zo lang de verbruikscijfers exact op. Vroeger werd dat wij selijk maar in het midden gela ten. Maar toen iedereen tegen el kaar ging opbieden werden er in ternationale normen afgespro ken volgens welke het verbruik zou worden bepaald. Bij enkele constante snelheden (meestal 90 en 120 km per uur) en tijdens een geprogrammeerde stadsrit. Daarom klopten mijn cijfers nooit met die door de fabriek op gegeven waarden. De fabrieks- mensen gaan niet bij tante Trien op bezoek, die gaan geen dagje naar de Veluwe, brengen geen vi site naar huis, doen nooit bood schappen, enfin gebruiken de auto niet zoals 'men' hem ge bruikt. En dan praat ik maar niet van zenuwachtige of snelle rij ders, die het gaspedaal met ruwe voet bespelen. De fabrieken proberen natuur lijk hun cijfers zo voordelig mo gelijk te maken door onder schier ideale omstandigheden te meten. Niet in het gewone ver keer, maar op de rollenbanken met geen wind of andere weer standen. Dan komt men tot de extreme cijfers die in het dage lijkse verkeer zeker niet te halen zijn en zelfs onder gunstige om standigheden nauwelijks. Om van een gemiddelde maar hele maal niet te spreken. Daarom geloof ik grif dat de Consumentenbond tot andere cijfers kwam. Van tien auto's werd door de bond het benzine verbruik gemeten. Volgens de methoden die binnen de EG zijn aanvaard. De verschillen met de fabrieksopgaven waren aanzien lijk: 6 tot 14 procent hoger. Al leen de fabrikantencijfers van de Fiat Uno en de Nissan Micra klopten redelijk met die van de bond. De fabrikant van de Ford Fies ta 1,0 L overdreef volgens de bond het benzineverbruik met maar liefst 14 procent, evenals de fabrikant van de Citroen Visa SE. Austin Metro 100 verbruikte ruim 12 procent meer dan werd opgegeven en de Opel Corsa 1,0 S kwam aan 9 procent meer. De Consumentenbond vindt het 'een blamage' dat de ministe ries van economische zaken en van verkeer en waterstaat hun naam verbinden aan een brochu re die het benzineverbruik veel te gunstig voorstelt. De bond heeft de ministers en de Stich ting Voorlichting Energiebespa ring Nederland (SVEN) en de RAI op de hoogte gesteld van de uitkomsten van het onderzoek. Ford twijfelt echter aan de re sultaten van het onderzoek. De woordvoerder van het merk zegt dat er in de fabriek wordt geme ten volgens de standaardmetho den 'zonder gerotzooi'. Alleen zullen de omstandigheden wel zo ideaal mogelijk zijn. Het ministerie van economi sche zaken ontkent de gegevens klakkeloos over nemen. Met steekproeven worden de cijfers gecontroleerd en er worden ge gevens uitgewisseld met collega diensten in het buitenland. Ook de SVEN zegt dat de cij fers door onafhankelijke deskun dige instituten zijn gecontro leerd. Maar zolang de oorzaak van het verschil in cijfers niet is achterhaald zal de SVEN de ver spreiding van de gewraakte bro chure stopzetten. Alles bij elkaar weten we nu nog niets. Want evenmin als met de cijfers van de fabrieken kan ik met die van de Consumenten bond uit de weg. Ze vormen hooguit een theoretische indica tie. Niemand kan die volmaakte ritten maken die in de proeven zijn uitgestippeld. Want men doet in de praktijk wèl bood schappen enzovoorts. Daarom houd ik het maar op mijn gemid delde uit de gewone dagelijkse praktijk. En dat cijfer ligt meest al véél lager. Hoewel ze maar 44 kilo weegt was de 25- jarige research-assistente Dianne Hurrel tweemaal zo zwaar als het 'Fordje', waar mee zij zichzelf enige tijd geleden het Guinness Book of Records binnenreed. Ze vestigde een nieuw wereldrecord op het ge bied van brandstofzuinigheid. Op het befaamde Grand-Prixcircuit van Silverstone in Engeland legde de Ford UFO 2 (Ultimate Fuel Optimiser) zes ron den af van in totaal zestien kilometer, waarna een brandstofverbruik werd ge meten van 1 op 1350... Het oude wereldre cord stond op 1 op 1111. De UFO 2 is voorzien van een 15 cc me tende ééncilinder motor met een door een microprocessor gestuurde elektronische benzine-inspuiting en ontsteking. De krachtbron is horizontaal gemonteerd. De brandstoftank kan maar 28 cc brandstoj bevatten en lijkt qua grootte en vorm op een golfbal. Hij is direct boven de motor geplaatst. De ranke carrosserie is ver vaardigd uit Kevlar en koolstofvezel van Ciba-Geigy. Met een luchtweerstandscoëf- In samenwerking met Continental wer den speciale banden met Kevlar flanken geconstrueerd die een lage rolweerstand hebben en slechts 81 gram per stuk wegen. Dat moet ook wel. 'Want als we over een brandstofverbruik in de orde van grootte van 1 op 1300 praten telt elke druppel die kan worden bespaard', zegt Ford-inge nieur Eric Banks, die de UFO 2 als vrije- tijdsobject ontwikkelde met de vrijwillige assistentie van een kleine groep collega's. Elke gram gewicht is eigenlijk te veel. Daarom kroop Dianne Hurrel ook op blote voeten in het wagentje: 'Dat scheelt ook weer enkele druppels'. Hoewel sneller werd gereden dan de 24 kilometer per uur die als minimum gemid delde snelheid voor een Zuinigheidsmara thon van Shell is voorgeschreven lukte het Dianne Hurrel het nieuwe wereldrecord te vestigen. Later op de dag probeerde Debbie Cole ook een vlieggewicht, die als secretares se is verbonden aan het ontwikkelingscen trum van Ford in Dunton (Essex) het nog beter te doen, maar haar poging mis lukte omdat zij halverwege de rit een klap band kreeg. Beide bestuursters pasten de rijmethode toe van afwisselend accelereren en freew heelen. Zij voerden dus het motortoerental geleidelijk op tot 4500 toeren per minuut om daarna de wagen te laten uitrollen. Zo probeerden zij een gemiddelde snelheid van 24 km per uur te bereiken. Hoewel het circuit van Silverstone bij racesnelheden nagenoeg vlak lijkt, zit er toch een flink aantal hellingen in. 'Wij ver bruikten brandstof bij het tegen de helling op rijden en lieten de wagen tijdens het afdalen uitrollen', vertelde Dianne Hurrel ,na afloop. 'We schakelden de motor bij een pnelheid van 35 km per uur uit op precies het juiste punt om nog net over de heuvel toppen te kunnen komen en startten hem weer zodra de snelheid terugliep tot 21 km per uur. Het uitzicht naar voren was uit stekend. maar de wielkasten belemmerden het zicht naar opzij, zodat de techniek was om bij het ingaan van bochten door de zij ruiten te kijken. Omdat we de wagen lig gend op de rug bestuurden en ons daar door vlak boven het wegdek bevonden, leek het soms alsof we erg hard gingen...'. Het uitbrengen van een nieuw automodel kost kapitalen. Met het ontwerpen van het model, het testen en het aanpassen van de produktielijnen zijn honder den miljoenen gemoeid. Van daag de dag wordt zelfs rekening gehouden met een investering van om en nabij de één miljard. Geen wonder dat vele fabrie ken wat langer met een model willen doen, zeker de kleinere concerns. Zoals Volvo. Al meer dan tien jaar maakt het Zweedse merk furore met de 240-serie en nog steeds vindt dat klassieke, maar solide ogende model veel aftrek. Maar het einde komt in zicht. Binnen afzienbare tijd zul len de Zweden voor een vervan ger zorgen en het is nu niet moei lijk meer te voorspellen hoe die er zal gaan uitzien. Twee jaar geleden bracht Vol vo een nieuw topmodel uit, de 760 GLE. Een statige koets met een machtige zescilinder injec tiemotor. Maar door het prijs kaartje van ongeveer zeventig mille alleen bereikbaar voor een kleine welgestelde minderheid. Dit jaar begonnen de Zweden echter al aan een uitbouw van deze 7-serie naar beneden: de 740 GLE werd geïntroduceerd. 'Een duurdere gezinswagen bestemd, voor personen met een ruim in komen', liet de fabriek frank en vrij weten. Voor personen of za ken dus die een bedrag van een halve ton kunnen besteden. Voorlopig blijft de 240-serie nog in produktie, maar het is niet moeilijk te raden dat met de uit bouw van de 7-serie de afbouw van de 240-serie is begonnen. De 740 GLE kent twee moto ren. In de benzineversie is een viercilinder 2,3 liter injectiemo tor geplaatst, die 131 paarde- krachten bij 5400 toeren per mi nuut kan leveren en daarmee de wagen tot net over de 180 km per uur kan jagen. Daarvoor wordt een bedrag van even meer dan 49 mille gevraagd. De dieseluitvoering heeft de bij Volvo al bekende zescilinder 2,4 liter motor meegekregen, die een vermogen van 82 pk kan pro duceren, wat bij deze wagen van 1355 kilo totaal gewicht goed is voor een topsnelheid in de buurt van 155 kilometer per uur. In mijn testexemplaar ging de naald van de snelheidsmeter tot ruim voorbij de 160. Ik heb die diesel (prijs 51.630) een tijdje ter beschikking gehad. Degelijk, betrouwbaar en ro buust. Maar niet opvallend pro gressief, wat men bij Volvo ook nauwelijks kan verwachten. Het voorgloeien vraagt nog enige tijd. Het kabaal als de wagen pas is gestart valt niet weg te cijfe ren. Integendeel, in de vroege ochtenduren zullen de buren wel eens wakker zijn geworden van het nadrukkelijke diesel-geprut- tel. Maar het moet worden ge zegd: binnen in de auto is het ge luid van de motor aanzienlijk minder te horen dan buiten. In de lagere toerentallen zit er niet al te veel pit in de kracht bron. Men moet veel schakelen op hem goed op gang te krijgen, maar eenmaal op toeren gaat het allemaal uitstekend. Alleen in de allerhoogste regionen is de trek kracht ook beperkt. Boven de 140 km per uur gaat de naald van de snelheidsmeter maar heel langzaam verder. Daar staan ech ter een redelijk verbruik (één op ruim twaalf gemiddeld), een rus tige gang (vooral in de vijfde ver snelling) en een gemakkelijk te bereiken kruissnelheid tegen- En natuurlijk de zeer royale en comfortabele koets. De waarde ring voor het model is niet alge meen. De lage voorkant vindt vrijwel iedereen mooi, maar de hoekige, wat Amerikaans aan doende achterkant heeft niet ie ders instemming. Maar zo'n vormgeving bezorgt de achterin zittenden wel veel hoofdruimte en de bagagebak meesterlijke af metingen. Het valt niet mee om het ver schil van een kleine twintig mille tussen de 760 en 740 in punten samen te vatten. Natuurlijk is er het motorisch onderscheid. Maar daarnaast heeft de 740 bijvoor beeld stalen velgen in plaats van de sierlijke licht metalen velgen van de 760. Ook zitten er geen wissers en sproeiers op de kop lampen. En in het interieur is de luxe wat minder ruim bemeten. Maar dat is in de 760 zó royaal aanwezig, dat men het mindere nauwelijks mist. Trouwens, er is nog genoeg over: stuurbekrachtiging (met een zeer beperkte draaicirkel), centrale vergrendeling, getint glas en verwarmde bestuurders stoelen. Het klinkt wat decadent, maar in de winter is zo'n ver warmde zitting best aangenaam. Zeker in het Zweedse klimaat. De verwarming gaat vanzelf uit als de stoel een bepaalde tempe ratuur heeft bereikt. Overigens: het zijn ook verder voortreffelijke stoelen. En er is nog meer goeds: sublieme weg- ligging, enorme binnenruimte, zeer royaal comfort en een heer lijk gemakkelijke schakeling. Bovendien is de wagen voorzien van vele voorzieningen, die de passieve veiligheid ten goede ko men. Anders gezegd: de Zweden hebben er alles aan gedaan om de gevolgen van een ongeluk tot het minimum te beperken. Men ziet het, de 740 is beslist geen uitgeklede 760. Wie niet vol doende geld heeft om zich te plaatsen in de super-luxueuze klasse van die 760 GLE kan dat stapje terug naar de 740 zonder bezwaar maken. Het is ook een klasse-wagen. A UtO r\llegaar Het ziet er naar uit dat de autowereld die dit jaar een groei van de markt met vijf procent verwachtte te optimistisch is geweest. In de eerste helft van dit jaar groeide het aantal verkopen ten opzich te van vorig jaar met 2,8 procent. Hoewel het nog te vroeg defini tieve conclusies te trekken is toch te verwachten dat de vrolijke verwachtingen wat zullen moeten worden bijgesteld. Hieronder de cijfers per merk. 1983 1984 1. General Motors 47.584 47.476 w.v. Opel 47.354 47.286 2. Ford 32.181 37.291 w.v. Ford Europa 32.165 37.244 3. Volkswagen/Audi 23.476 27.213 4. Fiat 17.333 21.947 5. Peugeot/Talbot 17.323 16.883 6. Renault 17.837 16.736 7. Volvo 14.652 15.571 8. Citroen 14.858 15.023 9. Nissan 14.574 13.920 10. Toyota 13.241 11.703 11. Mazda 11.756 10.875 12. BMW 10.184 8.784 13. Honda 6.977 8.057 14. Mitsubishi 9.309 7.802 15. Suzuki 6.545 5.995 16. Mercedes 5.557 5.597 17. Lada 5.670 4.388 18. Austin Rover 5.064 4.202 19. Seat 296 3.925 20. Alfa Romeo 2.360 2.910 21. Daihatsu 2.754 2.679 22. Skoda 1.775 2.145 23. Saab 2.453 2.050 24. Subaru 2.319 1.713 25. Hyundai 2.241 1.676 26. Lancia 1.155 1.345 27. Zastava 1.040 722 28. Porsche 142 122 29. FSO 53 67 30. Chrysler USA 34 12 31. American Motors 17 7 Totaal 290.788 298.886 Weer aantal actiemodellen Er is weer een aantal actiemodellen uitgebracht. Zo is Ford met de Sierra Laser op de proppen gekomen, met het accent op de zuinigheid. De Sierra Laser is extra uitgerust en te gen een speciale prijs leverbaar als drie- of vijfdeurs sedan of als stationwagen. Deze verkoopstunt van Ford is uiteraard niet nieuw, want er waren al Escorts Laser. Fiat Auto Nederland kan nu voor een bijzondere versie van de Uno zorgen, die Personal Uno wordt genoemd. Met een fikse spoi ler aan de voorkant en vier koplampen. Aan de zijkant vier wiel- schermverbreders en twee drempelstukken. Voorts ook andere wieldoppen. Het complete aankleedpakket kost 2255,-. Suzuki zit vijfjaar op de Nederlandse markt en 'viert' dat met de introductie van de Suzuki Alto Spirit voor de prijs van 9.999,-. En dat is nu net het bedrag dat de Alto kostte toen hij op de Neder landse markt verscheen. Ten slotte Opel. De naam 'Olympia' is terug. Verdwenen in 1962 na 27 succesvolle jaren. Toen een apart model, nu de benaming van drie types uit de Kadett-serie, gebaseerd op de driedeurs 1.2 S, de 1.2 S Special en de 1.3 S Special. De 'speciale' prijzen lopen van 16.730,- af. Graveren tegen autodiefstal Een van de methoden om diefstal van een auto minder aantrekke lijk te maken is het graveren van een kenteken of ander kenmerk in alle ruiten van de auto. Om de auto dan weer verhandelbaar te maken moeten dieven of helers eerst alle ruiten vernieuwen. De methode is op zichzelf niet nieuw, maar nu brengt Service Best Automateriaal onder de naam Sefex een complete set in de handel waarmee men zelf kan etsen. Heel simpel. Voor particulieren kost zo'n setje 19,50 gulden. Mitsubislii aan kop turbomarkt Mitsubishi heeft in ons land nog steeds het hoogste marktaandeel op het gebied van personenauto's met turbo-aandrijving, namelijk 51,1 procent. Dat blijkt uit een statistisch onderzoek van het Lon- dense bureau ERC Statistics International Ltd. In Nederland werden vorig jaar 3.793 turbo's verkocht. Voor het derde achtereenvolgende jaar nam Mitsubishi - dat van nagenoeg elk model een turboversie heeft het leeuwedeel daarvan voor zijn rekening. Tweede was Saab met 17 procent. Boekje 'Van Saab tot Saab' Nu we het toch over Saab hebben, voor de liefhebbers van dit karakteristieke Zweedse merk is er iets leuks verschenen. In de serie Technische Boeken van Kluwer kon J Brejaart een histo- risch-technisch overzicht verzorgen van alle Saab modellen van 1949 af. Vanaf de 92 tot en met de 99. Een prettig leesbaar over zicht van dik 150 pagina's, maar ook als naslagwerkje erg bruik baar. Prijs 24,50. ADVERTENTIE dealer voor Leiden e.o. Hoge Rijndijk 352 Leiden tel. 071-899307 DE KAAG - De teamwedstrijd in de Regenboogklasse, hoofdnum mer van de gisteren beëindigde Kaagweek, is toch nog met opmer kelijk ruim verschil door Holland in zijn voordeel beslist. Was het verschil gistermorgen bij aanvang van de vierde en laatste confronta tie kleiner dan op grond van de Friese prestaties in de afgelopen ja ren mocht worden verwacht, in de laatste race wees de ploeg van Luut de Groot de Friezen gedeci deerd terug naar het Hoge Noor den, waar de Friezen na de 106,25- 122,75 nederlaag volgende week in de Sneekweek zeker op jacht naar eerherstel zal gaan. Want Friesland kwam meer eer toe dan de kille cijfers uiteindelijk uitwezen. Al viel op de zege van Holland (de 31ste in de Kaagweek, de 49ste in totaal) niets af te din gen, de formatie van captain Harry Amsterdam bleek in vergelijking met afgelopen jaren duidlijk aan kracht te hebben gewonnen. Op de eerste dag van de Kaagweek werd daar een demonstratie van gege ven. Friesland nam bij verrassing de leiding en moest op de volgende twee dagen die voorsprong welis waar prijsgeven, maar gistermor gen hoefde een nieuwe stunt met uitgesloten worden geacht. Het verschil van 3,25 punten bood de Hollanders geen enkele garantie voor de eindzege. In een prachtig titanengevecht, waaraan de Regenboogklasse zijn reputatie te danken heeft en als ge volg waarvan een jeugd boot slagzij maakte, gunden de Hollanders hun concurrenten echter slechts een vage blik op de hoofdprijs, de Hol land-Friesland beker. Na één tour lag het deelnemersveld dan wel zeer dichtbij elkaar en passeerden de boten elkaar bij het overstag gaan met nauwelijks enkele centi meters ruimte, de Hollanders be schikten over de beste posities. En daaraan werd op geen enkele wijze getornd. Net als op de tweede dag werd ook gisteren niet éénmaal de protestvlag gehesen, wat voor de slotdag waarop het al te dikwijls hard tegen hard gaat een unicum mag worden genoemd. Martin Heineke ging bij een ste vige bries (kracht 4 a 5) reeds na vijf kwartier onbedreigd door de fi nish, even later gevolgd door ploegleider De Groot die wegens een valse start aanvankelijk op eni ge achterstand achter het veld had aangezeild. Harry Amsterdam en Puck de Vries hadden de Hollanders als enige bij kunnen benen. De rest van het Friese stel eindigde op de laatste plaatsen, mede als gevolg van materiaalpech (kapotte bak stag) van Bertus ter Beek. Martin Heineke voert het veld m de Regenboogklasse kwartier onbedreigd als winnaar door de finish. Hollander ging bij LEIDEN - Yvonne van Dorp en Menno Swier van het Leidse AV Holland en Laura Bosman van het Alphense AAV'36 zijn geselecteerd voor de zevenlandenontmoeting atletiek die zaterdag in Amsterdam plaatsvindt. Yvonne van Dorp staat opge steld op de 400 meter en de beide estafettenummers (4xl00m en 4x400m), Menno Swier op de 400m horden en de 4x400m estafette ter wijl Laura Bosman de 400m hor den bij de meisjes voor haar reke ning neemt. Aan de sterk bezette jeugdinter- land op de kunststofaccommoda tie van Ookmeer moet de Neder landse afvaardiging het opnemen tegen de teams van Frankrijk, Ita lië, West Duitsland, Zwitserland, Ierland en België. LEIDEN - Vanavond worden in de Leidse regio twee oefenwed strijden door KNVB-clubs ge speeld. In Noordwijk neemt de plaatselijke zaterdageersteklasser het op tegen UVS, terwijl Quick Boys wederom gastheer is van een vereniging uit de eredivisie. Haar lem. Aanvangsuur 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13