Roeiduo overtuigt Hitte en atmosfeer slopen achtervolger Nijdam Ivar de Jong is ook in A-toernooi succesvol Adema/Hoekstra verder Hidalgo weigert hoge post Lotto zonder hoofdprijs Ruud Gullit schiet met scherp René Gorter door Alphenaar op Roomburg aan zegekar gebonden Fignon wint in Egmond Zwembrons invaliden WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA II LOS ANGELES (GPD) - De be teuterde blik in de ogen van Jelle Nijdam verried bittere ontgooche ling. Bijna onverstaanbaar door het ovationele applaus dat Steve Hegg, de gedoodverfde kampioen op de individuele achtervolging, voor de tweede keer deze dag ten deel viel, overdacht hij zijn gemiste kans op olympisch eremetaal. „In Amsterdam", zo wist de al daags tevoren zwaar aangeslagen Bra bander, „zou ik fluitend de laatste vier hebben bereikt". Maar op de snelle wielerpiste van het universiteitscomplex Domin- guez Hills was Jelle Nijdam in feite geen moment zichzelf en droop hij via de zijdeur af, een illusie armer. „Want", zo erkende hij zonder blik ken of blozen, „normaal gesproken had ik nooit van Woods verloren. Maar ik ben hier nooit in mijn rit me gekomen. Kennelijk kon ik toch niet zo goed tegen de warmte en de hele atmosfeer hier, een an dere verklaring heb ik er niet voor. Drie weken geleden in Alkmaar Te kort reed ik ook veel harder dan hier, sinds de dag dat wij hier aankwa men is mijn conditie met de dag achteruit gegaan". In de ochtenduren leek Jelle Nij dam zich nog redelijk te hebben hersteld van de magere opvoering de dag ervoor, een paar uur later bleek dat slechts schijn. In zijn rit tegen Dean Woods, de wereldkam pioen bij de junioren die een paar weken geleden in Hannover nog werd verslagen door Sjaak Pieters in 4,44, ging de vaderlandse hoop op een wielermedaille voortvarend van start. Maar al na een paar hon derd meter keek Nijdam tegen een achterstand aan die mondjesmaat zou oplopen. Zijn eindtijd (4.52,98) kon ook niet in de schaduw staan van de score eerder op de dag te gen Calovi (4.46,78) en was zelfs meer dan een seconde trager dan een dag eerder. Gissend naar de oorzaken van zijn ontluisterende aftocht verwees de vooraf als favoriet getipte zoon van voormalig wereldkampioen Henk Nijdam (1961 en 1962) naar de lange acclimatiseringsperiode van de Belg Ceyssens, die zichzelf in dit achtervolgingstoemooi royaal overtrof. „De Belgen zijn hier al bijna drie weken", zo ver weerde hij zich, „wij nog maar pas tien dagen. Misschien is dat toch te kort geweest. De eerste paar dagen had ik nog nergens last van, maar na een dag of zes kreeg ik steeds meer last van vermoeidheidsver schijnselen". En dat werkte ave rechts op het zelfvertrouwen van Jelle Nijdam, die toch al bij het minste of geringste uit z'n even wicht raakt. Het verbaasde Jelle Nijdam daarom ook in het geheel niet dat de Amerikanen ook op de baan de dienst uitmaken en beide coureurs (Steve Hegg en Leonard Nitz) bij de laatste vier hebben. Gebrand als Eddie Borysewicz, de nu al in alle toonaarden bezongen wielercoach van de Amerikanen, er op was om juist in dit jaar zijn visitekaartje af te geven, liet hij niets aan het toe val over. Vanuit Zwitserland im porteerde de Pool al een jaar gele den de spaakloze wielen, waarmee Francesco Moser zoveel furore maakte, in dit olympische toernooi introduceerden de Amerikanen bovendien een geheel uit alumi nium gebouwd frame, dat inclusief de wielen slechts iets meer dan zes •kilo weegt. Nijdam daarentegen koos van wege de wind bewust voor het con ventionele model. „Voor mij zei Steve Hegg, nadat hij tot twee keer toe onder de 4.40 was gebleven, „zijn dat erg belangrijke dingen. Want als het materiaal perfect in orde is en de begeleiding goed", prees hij Eddie B., „pas dan kom ik tot optimale prestaties. Toch heeft het me verbaasd dat tijden onder de 4.40 op deze baan mogelijk wa ren, want vorig jaar kwam Hernig niet verder dan 4.49. En dat is toch de wereldkampioen". Steve Hegg, een voormalig ski kampioen, die pas twee jaar het hardfietsen intensief en serieus beoefent, en Leonard Nitz maken echter geen gebruik van dezelfde fiets en wielen. In de fiets van Hegg zijn wielen van verschillende afmetingen gemonteerd: voor van 24 inch en achter van 27 inch, bei den spaakloos, terwijl het achter wiel is voorzien van een carbon- laag. „De tijden die ik hier heb ge reden", verwijst het natuurtalent Hegg naar zijn „funny bike", „be wijzen het gelijk van Raleigh, aan wie ik deze fiets te danken heb". Eddie B. beperkte zich overigens niet alleen tot het materiaal, maar betrok al vorig jaar ook een psy choloog bij de voorbereiding op deze Spelen. In Colorado Springs, waar de wielerploeg twee maanden aan een stuk op hoogte verbleef, was Andy Jacobs continu in de buurt van de wielrenners en trok hij uren uit om met ieder van hen persoonlijk te praten. „Eerste ge loofde ik er niet zo in", bekende Steve Hegg, „maar nu denk ik dat die psycholoog voor een belangrijk deel heeft bijgedragen tot dit sue- Hollanditis Waar de Westduitser Rolf Golz er zonder die begeleiding toch in slaagde het Amerikaanse geweld te weerstaan en buiten Hegg als enige onder de 4.40 dook, zou een psy choloog voor de Nederlandse af vaardiging in Los Angeles langza merhand niet misstaan. Want het is de laatste jaren bijna schering en inslag dat Nederlanders, en in dit geval de wielrenners, het in be langrijke toernooien volledig laten afweten. Ook in Los Angeles heeft de alom gevreesde Hollanditis- ziekte weer toegeslagen en is de laatste hoop op de baan nu geves tigd op de achtervolgingsploeg. Maar of dat kwartet de veer kracht zal kunnen opbrengen om de reeks aan teleurstellende wie- Ierprestaties te doorbreken? „Ik zou niet weten waarom het nu met de achtervolgingsploeg ook slecht zou moeten gaan", werpt Jelle Nij dam tegen. „Want hoe gek het mis schien ook klinkt, in de ploeg loopt het voor mij veel beter. Ik ben nu niet verder gekomen dan de laatste acht, maar dat wil nog niet zeggen dat ik in de ploeg ook slecht zal rij den". Toch zal het niemand moeten verbazen wanneer het achtervol gingskwartet zal bezwijken onder de druk die op het viertal ligt. Want door de ronduit beschamende re sultaten op de weg en de teleurstel lende afloop voor Jelle Nijdam is de sfeer in het olympisch dorp te snijden. LAKE CASITAS (ANP) - Het roei duo Sjoerd Hoekstra en Joost Ade- ma heeft aan het verwachtingspa troon voldaan. Zonder ook maar een moment in problemen te zijn geweest, plaatste de twee zonder stuurman van Aegir, zich voor de halve finales van het Olympische roeitoernooi na een derde plaats in de series. Wel moet worden gezegd dat de Groningers, het gistermorgen op Lake Casitas niet al te moeilijk hebben gehad. Van de serie waarin de Nederlanders uitkwamen, gin gen de eerste drie van de vijf deel nemende boten over naar de vol gende ronde. Hoekstra en Adema, twee jaar geleden bij de wereldkampioen- PARIJS (AFP/SID) - Michel Hidal go, die in juni het Franse voetbal elftal leidde naar het Europese kampioenschap, heeft enige we ken geleden een verzoek om minis ter van sport te worden afgewezen. Dit heeft een Franse regerings woordvoerder dinsdag in Parijs verklaard. De nieuwe Franse pre mier Laurent Fabius heeft Hidalgo (49) het ministersbaantje aangebo den. „Ik heb geen idee welke taken er op mij af zouden komen en besloot daarom te weigeren", liet Hidalgo weten. Per 1 juli is hij bij de Franse voetbalbond werkzaam als mana ger. Hidalgo, die acht jaar bonds coach is geweest, verblijft momen teel in de Verenigde Staten om de Olympische Spelen te bekijken. Als coach werd hij opgevolgd door zijn assistent Henri Michel. Als mi nister van sport trok Fabius de we reldkampioen kunstrijden anno 1965, Alain Calmat, aan. schappen goed voor brons en vorig jaar in Duisburg vierde in de eind strijd, zorgden al snel voor zeker heid. Als eerste passeerden zij de 500 meterlijn. Op dat moment had den Canada en Australië, die vier de en vijfde zouden worden, reeds "duidelijke achterstand op de drie leidende boten. De strijd was in feite beslist. Steeds verder raakten Canada en Australië achter; Nederland, de Bondsrepubliek en Spanje wisten zich zeker van een plaats in de hal ve finales. De Duitsers en Spanje gingen de Nederlanders nog voor de helft van de race voorbij. Maar dat deerde niemand in het Neder landse kamp. Herkansing Het Groningse koppel Adema/Hoekstra op weg Amsterdammer nog een warm ap plaus van de goed gevulde tribu nes. Dat gebeurde, toen hij de fi nish passeerde, na de aansporende woorden van de speaker: „hier De dubbel vier Emke-Göbel- Rienks-Van Groningen, die derde ko'mïdan de 'roeierTan"Hoiland werd in een serie waarin alleen de winnaar overging naar de eind strijd, en reserve Herman van den Geweld Eerenbeemt, vijfde en laatste bij de skiffeurs, moeten vandaag en mor gen pogen via de herkansingen als nog verder te komen in het Olym pisch toernooi. Ook Van den Eerenbeemt en de Nederlandse dubbel vier gaven hun aanhang snel zekerheid. Zij het een negatieve. Van den Eeren beemt stond tegen ervaren skif feurs als de Argentijn Ibarra, de Zweed Nilsson en de Oostenrijker Haberl voor een onmogelijke opga ve. De Nederlandse reserve, die de 500 meter als vijfde en laatste pas seerde, had na een kwart van de ra ce reeds meer dan tien seconden achterstand op de latere winnaar Ibarra. Die marge zou tot een halve minuut uitgroeien. Toch kreeg de De dubbel vier, die aan een zege in de series een finaleplaats had kunnen overhouden, had geen ver weer tegen het geweld dat Austra lië en Spanje ontwikkelden. De combinatie werd derde in een veld van vijf boten. De achterstand op de uiteindelijke winnaar Australië bedroeg na 500 meter een kleine twee seconden en groeide tot ruim het viervoudige uit. Emke, Göbel, Rienksen Van Groningen hebben het de komen de dagen gemakkelijker dan Van den Eerenbeemt. Bij de dubbel vieren strijden namelijk tien boten om zes finalesplaatsen. In het skif- nummer zestien voor hetzelfde aantal DEN HAAG (ANP)- Geen van de deelnemers aan lotto 30 veroverde de eerste of tweede prijs. Er waren 126 winnaars van de derde prijs. Zij ontvangen elk bruto 2.924,90, vierde prijs: 4.973 winnaars, elk 74,10, vijfde prijs: 61.321 win naars, elk 5,-. Jackpot voor lotto nr. 31 ƒ71.953,55. Het winnend nummer van het cijferspel 30 was: 937013. Voor de ruim duizend winnaars van dit cij ferspel bedraagt het totaal aan prij zen 58.200.-. 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cijfers goed: 2 winnaars, die elk bruto 10.000,- ontvangen, 4 cijfers goed: 9 winnaars, elk 1.000,-, 3 cij fers goed: 158 winnaars, elk 100,-. LOS ANGELES De Japanse gewichtheffer Nakata heeft een zeer aparte manier om zich voor te bereiden op en zich af te reageren na het tillen. De atleet uit het land van de rijzende zon doet dat met een salto. Hier reageert hij zich overigens af: hij is er niet in geslaagd 140 kg omhoog te brengen. {toto ap>. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Bel gische aanwinst van Ajax, Walter Meeuws, heeft zijn debuut voor zijn nieuwe werkgever achter de rug. In een oefenwedstrijd tegen Buitenpost, als voorbereiding op de voetbalcompetitie, speelde Meeuws de gehele wedstrijd tot te vredenheid. Ajax won met 11-1. Bij rust leidde Ajax met 5-0. Bos man en Van Basten hadden met ie der vier treffers de belangrijkste score-inbreng. Boeve (2) en de De Wit maakten de elf vol. Laamsma scoorde voor 5500 kijkers tegen. Ook Feyenoord kwam in de dub bele cijfers. In Sint Michelsgestel klopten de Rotterdammers de ge lijknamige club met 14-0. Ruud Gullit nam in z'n eentje de helft van de produktie voor zijn reke ning. Hoekstra (2), Petursson, Steur, Been, Duut en Spaans vul den die zevenklapper voor twee duizend toeschouwers aan. PSV won tijdens de Zweedse trip met 6-1 van de tweede divisie club Vasteras. Bij rust leidde de Eindhovense ploeg met 2-0. De PSV-doelpunten werden gescoord door Van der Kerkhof (2), Van den Boogaard (2), Thoresen en Brandts. Er waren tienduizend toe schouwers. In Losser klopte FC Twente het Lossers elftal met 8-0 (4-0). Doel puntenmakers: Van Benthem (2), Koopman (2), Sanchez Torres, Car- bo, Janssen, Ten Caat. Sparta klopte in Rotterdam Hong Kong met 3-0 (3-0). Doelpun tenmakers: De Wolf, Smidt, Olde Riekerink. In Venlo versloeg Roda JC voor de Limburg-cup FC VW met 4-0 (3-0). Doelpuntenmakers: Van Geel (2), Gorter, Marijnissen. MVV wees in Drachten de ama teurclub ONB met 6-0 (4-0) terug. Doelpuntenmakers: Smeets (3), Thai (2), Van Staveren. FC Utrecht zegevierde met 6-1 (4- 1) bij Gramsbergen. Doelpunten makers: Gramsbergen: Meijer; FC Utrecht: Van der Ham (2), Adelaar, Beukers, Van der Hooft, Tuinman. Wildbret Joop Wildbret komt het komen de seizoen uit voor het naar de eer ste divisie gedegradeerde Hel mond Sport. De 37-jarige routinier bereikte deze week overeenstem ming over een eenjarig contract. De afgelopen drie seizoenen speel de Joop Wildbret voor Seiko Hong Kong. Daarvoor kwam hij uit voor o.a. FC Utrecht, Haarlem, AZ'67 en FC Twente. Helmond Sport hoopt met het aantrekken van Wildbret, die vorige maand nog verrassend inviel tijdens de WK-revanche van 1974 tegen West-Duitsland, het ver lies van libero Wim Rijsbergen te compenseren. Rijsbergen tekende zoals bekend een contract bij FC Utrecht. LEIDEN Leidens sterkste top spin specialist Ivar de Jong heeft zich op de "Open Leidse Kam pioenschappen", een tennisevene- ment waarvoor gerenommeerde spelers uit het hele land naar park Roomburg aan de Kanaalweg ko men, niet ten onrechte voor het A- toernooi gekwalificeerd. De Uni cum-speler, die als enige Leide- naar - Jacqueline van Wijk verte genwoordigt de Leidse dames in A - in de hoogste categorie acte de présence mag geven, bestookte Re né Gorter succesvol met zijn ge vaarlijk 'spin' wapen; moest Gorter in het eerste part pas bij de tie break afhaken, in de tweede reeks kwam hij zelfs niet verder dan drie games: 7-6, 6-3. Freek van der Capellen verspeel de daarentegen de beslissende ga me van de eerste set in het duel te gen Hans van der Brande om een plaats in het hoofdtoernooi. Bo vendien kreeg hij geen kans zich te herstellen: met 6-7, 2-6 was het A- avontuur verleden tijd. In B maakte de eerste kwartfina list zich bekend. Bob van Overbee- EGMOND AAN ZEE (ANP) - Laurent Fignon is winnaar geworden van de Ronde van Egmond aan Zee, een wielercriterium voor beroepsren ners. De tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk versloeg in de eindsprint Theo Smit met een banddikte verschil. Joop Zoetemelk werd tiende op 10 seconen. Er waren in Egmond aan Zee 8000 toeschouwers. ke die via een walk over tegen Meyer de derde ronde had bereikt, kwam geen moment in de proble men tegen Michel Lentjes; met een 6-1, 6-4 zege plaatste hij zich bij de laatste acht. Ofschoon Marcel Ger ritsen het niet kon bolwerken te gen ex A-speler Jan Willem Kool, derde op het plaatsingsschema, le verde hij toch een goede prestatie door routinier Kool met marginale cijfers voor te laten: 6-4, 6-4. Voor Roomburger Joost van Leeuwen was het ongetwijfeld een 'gouden' dag, gezien zijn uitspraak daags tevoren: "Als ik de eerste ronde doorkom, win ik het toer nooi". Want C-speler Hans van Bij- sterveldt capituleerde met 6-4, 6-4. Clubgenoot Bub van der Zee is ook zeker van zijn zaak, maar drukte dat ietwat subtieler uit: "Een Roomburger wordt de kampioen in B". Vooralsnog beantwoordde hij aan zijn prognose; Waldo Jan sen liet hij in de tweede ronde met Ivarde Jong 7-6, 6-2 het onderspit delven. Hen- nie Koemans moest zich de nodige inspanning getroosten om Edwin Weststraten voor te blijven: 7-6, 4- 6. 6-4. Bij de B-dames bestookten de Amsterdamse Yvonne Veldt en de Hazerswoudse Brigitte van der Maarel elkaar in lange rally's. Dat de tweede klasse speelster van De Munnik ten slotte net iets te kort schoot tegen de overgangs A-speel- ster van het Amsterdamse DDV was geen schande: 7-5, 7-6. De als tweede geplaatste Brigitte Pardoel was de tweede ronde succesvol te gen Nancy Toole: 6-2, 6-3. Eén van de Leidse C-sterren, Marion Post, bleef ook in de B-race dankzij een 6-4, 6-2 winst op A. Huiskamp. Voor Annemarie Jünger en Petra Velzel eindigde het toernooi met haar eerste optreden; eerstge noemde werd met 6-1,6-3 door Lia ne Ang geklopt en laatstgenoemde met 6-3, 6-3 door Carla Knötschke. In de C-categorie werden verras singen genoteerd. Seghwaert-spe- ler Raymond Nieuwenburg leek weliswaar de tweede reeks tegen de als zevende geplaatste Thomas Koemans afwezig te zijn, maar be nadrukte de beslissende set zijn aanwezigheid des te meer door veelvuldig te scoren: 6-4, 0-6, 6-2. Tehado-speler André Weening ver raste eveneens door de nummer zes Rien Booy zonder pardon een halt toe te roepen: 6-1,6-1. Het der de onverwachte verlies kwam van Martijn Krans. De nummer acht op de lijst moest met 3-6, 5-7 in Koen Heringa zijn meerdere erkennen. Bij de dames rangschikte de ach ter de favoriete Marion Post geno teerde Eveline Krul zich bij de laat ste vier via een eenvoudige zege op Tini van Velzen: 6-2, 6-3. Ook Nel- leke Weyermans week niet af van de prognoses. M. van Wijngaarden capituleerde met dezelfde cijfers. In de veteranen klasse had Doris Knott, die evenals Marianne Lief- broer, Sietske Huiskamp en Stans Kwaaitaal een semi-finale plaats is toebedacht, geen moeite met de uit Groningen afkomstige Trees Ub- bink: 6-3, 6-3. Bij de heren voert de finalist van vorig jaar, Ronald Blommendaal, de lijst aan, gevolgd door Joost Rodenburg, Winter sr. en Jan de Groot. MARIJKE DE BEER STOKE MANDEVILLE (ANP) - slag persoonlijk wonnen Shirley Abels uit Amsterdam en Wilco Tijdens de Olympische Spelen Stroef uit Wervershoof brons, voor rolstoelers hebben twee Daarmee kwam het totaal van de zwemmers een bronzen medaille Nederlandse afvaardiging op 26 behaald. Op de 100 meter wissel- medailles.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11