'Ach, ik heb eer 'n plak' Tan Raamsdonk vertuigt niet Ex-Nederlanders komen in actie [et moeite langs Oga jnerikanen eersen p military Ondanks Amerikaanse hysterie Turnsters Roemenië nemen de leiding QS Vier wereldrecords in LA Izvestia kleineert winnaars Schutters verlaten het dorp FIFA schorst spelers ISDAG 31 JULI 1984 S ANGELES (ANP) - Pedro van Raamsdonk is maan- ;avond de tweede ronde van het Olympisch bokstoer- >i ingestapt. Overtuigend was het echter geenszins wat Amsterdamse middengewicht tegen de Keniaan Au- tus Oga liet zien. Van Raamsdonk miste timing in zijn ;en en buitte zelden zijn veel langere reach uit. •n de uitslag in de Memorial >rts arena bekend werd ge- akt klonk, niet geheel ten on- hte, een schril gefluit van het S ANGELES (IPA) - De Ameri- inse goudkoorts bij de Olympi- ie Spelen heeft ook al toegesla- i in de militaryploeg. Na het eer- onderdeel, de dressuur, bezit- de Amerikanen dankzij met na- Bruce Davidson en Karen Sti- een flinke voorsprong op Euro- ;s kampioen Zweden, Frankrijk wereldkampioen Groot-Brittan- In het individuele klassement jint de Zwitser Hans Ueli timutz met de beste papieren de cross. Schmutz verdrong ■t Oran op de tweede dag van de •ssuur, die maandag 15.000 be- »kers trok, de Amerikaanse ama- ïe Karen Stives van de eerste lats. Stives werd ook nog voor- gestreefd door haar landgenoot uce Davidson, de vroegere we- dkampioen. onpartijdige publiek van de tribu nes. „Ik ben liever winnaar bij de juryleden dan bij het publiek," was het nuchtere commentaar van de 1,93 meter lange Amsterdammer. „Ik heb geen moment getwijfeld, dat ik winnaar was. Ik had de meeste treffers geplaatst en die tel len tenslotte". Een van de vijf juryleden, de Ja panner Ishimaru, had Oga met 60- 58 als winnaar op zijn puntenbrief- je. De andere vier juryleden: Ho- laus (VSt, 60-57), Narsi (India, 59- 58), Rodriguez (Venezuela, 59-58) en Lopez (Columbia, 59-57) hadden Van Raamsdonk als winnaar. Excuses Van Raamsdonk voerde onmid dellijk excuses aan voor zijn be paald niet overtuigende optreden. „Ik heb vier maanden lang geen partij gebokst. Dan kun je wel kei hard trainen maar het is toch wat anders dan echt in de ring staan." Veel meer heeft echter het rechtsvoorstaan van de zeker an derhalve kop kleinere Afrikaan de Amsterdammer parten gespeeld. Van Raamsdonk kon zelden de juiste afstand vinden en zijn an ders zo gevaarlijke rechtse kwam er zelden goed uit. In de meeste ge vallen flitste die over het hoofd van de kleine, invechtende Keniaan heen. Bovendien bleek Oga, die vier jaar geleden bij de Spelen in Moskou ook in de eerste ronde werd uitgeschakeld maar in okto- LOS ANGELES (ANP) - Het was gisteren „ladies day" in het Pauley Pavilion op de Universiteit van Californié, waar het Olympisch turntoernooi voor een merendeel Ameri kaans publiek wordt afgewerkt. 'De winnaar is... Pedro ber 1982 bij de kampioenschappen van het Britse Gemenebest een bronzen medaille veroverde, over een stevige stoot te beschikken. Vijf seconden voor afloop van de eerste ronde maakte Van Raams donk daarmee kennis. De Neder lander wankelde achteruit en kwam te vallen. Scheidsrechter Cordero Ramirez uit de Domicaan- se Republiek telde echter niet. „Ik slipte", verklaarde Van Raams donk na afloop, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe: hij stootte wel hard. Ik had op een gegeven moment echter wel door dat hij al leen op een eindstoot uit was." De keiharde rechtse van Oga trof Van Raamsdonk in het begin van de derde ronde weer een keer vol. De Amsterdammer moest zijn toe vlucht nemen tot vasthouden om de felle aanvallen van Oga te neu traliseren. In de Nederlandse hoek, waar coach Ruud van der Linden gesecondeerd werd door de Ameri kaan Henry Davies, in wiens boks school Van Raamsdonk de afgelo pen vier weken heeft getraind, werd Van Raamsdonk voortdu rend aangespoord tot meer actie. Dat ging zo hard, dat Davies van de ring werd weggestuurd. Pas zon dagavond had Van der Linden ge hoord, dat hij een secondant aan de ring mocht hebben. „Ik heb nog geprobeerd Jan Derhaag, de trai ner van Arnold Vanderlijde die op weg naar huis was op het vliegveld te bereiken. Dat is mij jammer ge noeg niet gelukt." Davies had wel een verklaring voor het zwakke optreden van de bokser, die jaarlijks geruime tijd bij hem traint. „Pedro was ner veus. Dat heb je altijd aan het be gin van een groot toernooi. Boven dien was hij geschrokken, toen hij bij de warming up zag, dat het een rechtsvoorstaande bokser was, die bovendien nog over een grote snel heid beschikte. Hij is nu door de eerste ronde heen en het zal onge twijfeld veel beter gaan. Van Raamsdonk kan het hier ver bren gen." Ottenbrite bijgelovig Anne Ottenbrite heeft het goud ver overd op de 200 meter schoolslag. Maar het heeft er even naar uitge zien dat zij in het geheel niet in Los Angeles zou kunnen starten, zoals zij ook de olympische kwalificatie wedstrijden in Canada moest laten gaan. Een paar weken voor deze kwalificatiewedstrijden blesseerde zij haar knie toen zij haar voet op tilde om iemand haar nieuwe schoenen te laten zien. De Canade se ploegarts heeft haar nu verboden haar nieuwe gouden medaille aan anderen te laten zien (ze moet de 100 meter schoolslag nog zwem men). Het Amerikaanse nationalisme vierde daarbij hoogtij. Na elke oe fening van een Amerikaanse turn ster barstte een hysterie los, die zijn weerga niet kende. Hoe hard het chauvinistische publiek ook schreeuwde aan het eind van de dag, waarop de turnsters de ver plichte oefenstof afwerkten, nam Roemenië de eerste plaats in met 196,15 punten. De Verenigde Staten sloot af met een totaal van 195,60 punten. Roe menië, dat vorig jaar oktober in Boedapest bij de strijd om de we reldtitels als tweede achter de Sowjet-Unie eindigde, bezet met twee turnsters de eerste plaats in het individuele klassement. Ecata- rina Szabo, die in Boedapest bij de wereldtitelstrijd het brons verover de achter Natalia Joertsjenko en Olga Mostepanova, deelt na de eer ste vier oefeningen de eerste plaats met landgenote Lavinia Agache. Het tweetal vergaarde 39,55 punten uit een maximum van 40. De jury bij de dames was giste ren overigens aanmerkelijk min der scheutig met de maximale sco re van tien dan die bij de heren, waar zondag tien keer één tien op het scorebord kwam. Die ene per fecte score was voor Ecaterina Sza bo bij haar vrije oefening. Mary Lou Retton, die getraind wordt door de voormalige naar de Ver enigde Staten uitgeweken Roe meense bondscoach Bela Karoly, was er bij haar optreden in de vrije oefening ook dichtbij. De Ameri kaanse werd echter beloond met slechts 9,95 punten. 3S ANGELES (GPD) - Opnieuw stapte Annemarie Verstappen gebronsd uit het water n het olympische bassin, waar gisteren vier wereldrecords het licht zagen. Net als lags tevoren op de 100 meter vrije slag haalde de Brabantse na 1.59.69 een derde prijs iven de waterspiegel te voorschijn. „Ik ben hier heel erg blij mee", inde ze haar plak op :act dezelfde wijze als 24 uur tevoren. „Dit is hartstikke gaaf'. is later verried Verstappen enige leurstelling vanwege haar ver- efse strijd tegen het door Mary jyte en Cynthia Woodhead ont- itende Amerikaanse machtsver- on. „Op grond van de trainings- den in San José had ik toch wel is meer verwacht", sprak Ver- ippen, alsof ze de band van een maal eerder afdraaide. „Maar h, ik heb weer een plak". liploma Dat kon Conny van Bentum niet ggen. Weliswaar reikte ze met haar 2.00.59 naar een persoonlijke toptijd, maar ook bij afwezigheid van werkelijke topzwemsters als de Oostduitsen Kristin Otto en Bir- git Meineke kwam ze daarmee niet verder dan een vijfde plaats, slechts goed voor een olympisch diploma. „En daar was ik toch echt niet voor gekomen", bekende Van Ben tum. „Ik ben erg teleurgesteld, te meer omdat ik in het water voor mezelf het gevoel had bij de eer sten te behoren. Toen ik naar dat scorebord keek, was het alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg". De vraag drong zich dan ook on- LOS ANGELES (ANP) - Een groep van twintig Ned,erlandse emi granten in Californië is begonnen met een uitgebreide donateurs- actie voor de organisatie, die de Zomerspelen van 1992 naar Am sterdam wil halen. Jeff Lodder, een 49-jarige topman uit de Cali- fornische bouw-wereld, wil bij alle Nederlandse emigranten over de gehele wereld aankloppen voor financiële steun voor het project 'Amsterdam 1992'. Lodder, afkomstig uit Voorschoten en negentien jaar geleden naar Mission Viejo verhuisd, heeft over dat donatie plan gesproken met verschillende vertegenwoordigers van de Ne derlandse delegatie in Los Angeles. Lodder kreeg enthousiaste reacties van staatssecretaris Joop van der Reijden en politicus Max van den Berg. Lodder:„Wij werken momenteel de plannen uit voor de actie. Wij zijn ervan overtuigd, dat elke ex-Nederlander in den vreemde iets over heeft voor het houden van de Olympische Spelen in de hoofdstad van hun vroegere land. Van de negentigduizend Nederlandse emigran ten in Californië kunnen we zeker steun verwachten." Lodder en zijn initiatief-groep zal bij de collecte, die vooral op Amerika, Canada en Australië gericht zal zijn, niet naar grote financiers zoeken. „Rock Schnabel heeft zich vorige week garant verklaard voor een steunbedrag voor Amsterdam van 2.5 miljoen. Dat haalt hij bij de zakenmensen in Californië weg. Wij gaan naar de gewone man. Tien dollar is net zo welkom als tienduizend is de filosofie van Lodder. Volgens de geslaagde zakenman is de Neder landse kolonie in Los Angeles en omgeving zeer tevreden over het voorbereidende werk van de Amsterdamse delegatie in de Olympi sche stad. „Van Thijn, Van der Reijden, Geesink, Fanny Blankers, noem maar op, ze hebben geweldig werk verricht." middellijk op of zij net als al die anderen hun vorm te vroeg hadden gepiekt. Vanuit het trainingskamp in San José sijpelden immers be richten door over fenomenale trai ningstijden. Weliswaar zijn die nooit vrijgegeven voor de buiten wereld, maar wie de leden van het KNZB-gezelschap voor de start van het toernooi zo door het olym pische dorp zag wandelen, kon het zelfvertrouwen van de gezichten aflezen. Van Bentum: „Het is achteraf natuurlijk heel makkelijk te zeggen dat er iets heeft geman keerd aan de voorbereiding, nu ik niet in de prijzen ben gevallen. Dat zul je mij dan ook niet horen ver klaren. Wel heb ik tevoren al ge zegd dat ik me niet in de hele trai- ningsopbouw kon vinden. Volgens mij had er best wat meer snelheids- werk in mogen zitten". Larson, Float en Heath begroeten niet allen teammaat Hayes r meter vrije slag. Vechtlustig In het Amerikaanse kamp is daar vrijwel uitsluitend op gewerkt, de laatste maanden. Van oudsher zijn de mogelijkheden om daar top sport te bedrijven toch al groter. Uitzonderingen bevestigen natuur lijk de regel, maar doorgaans vul len meer sportlieden dan echte stu denten in het land van de onbe grensde mogelijkheden de college banken. In Nederland is het woe keren geblazen met de zwemuren. De kassa van het doorsnee zwem bad pleegt uitbundiger te rinkelen bij het bezoek van de recreant dan bij de komst van topsporter, die zijn of haar trainingsprogramma wil afwerken. Pas in de laatste maanden voor de Olympische Spe len is gericht gepoogd om door middel van centrale trainingen de natuurlijke achterstand op bijvoor beeld de Amerikanen weg te werken. „Ik blijf de strijd met die meiden aangaan, ik ben hier nog niet klaar", keek Conny van Bentum al vast vechtlustig vooruit naar het programma van vandaag. Daarop prijkt de 4 x 100 meter vrije slag, traditioneel een nummer dat de Nederlandse vrouwenploeg nog weieens een succes wil opleveren. „Die estafette is héél belangrijk", verklaarde ook Verstappen, de startzwemster. „Niet alleen voor mij, maar voor de hele ploeg, voor het hele land zelfs". Naar Nederlandse begrippen heet dat gezwollen taal, de Ameri kanen doorspekken in deze olym pische dagen vrijwel al hun volzin nen met dergelijke kreten. Alles staat in het teken van de 'stars and stripes', het USA, USA is niet van de lucht. Sprakeloos Nu heeft de beter bemiddelde 'Un cle Sam' ook reden om met zijn na tionalisme te pronken op de tribu nes van het zwemstadion, waar de toegang gezien de entreeprijzen hermetisch blijft gesloten voor de gewone man. De prestaties van de Amerikaanse zwemmers en zwem sters appeleren geheel aan de wens van het thuisfront. Op één dag haalde bijvoorbeeld de Ameri kaanse 4 x 200 meter vrije slag- ploeg twee keer een wereldrecord boven water. Het kwartet Gaberi- no, Larsen, Hayes en Saeger zwom met een tijd van 7.18.87 een in Ro me, tijdens het EK'83 door een Westduits viertal gevestigde we reldtijd (7.20.40) de geschiedenis in, daarna werd de serietijd in de finale nog eens gecorrigeerd tot 7.15.69. Niet Gaberino maar Heath Ratten knagen kabels kapot LOS ANGELES (ANP) - Rat ten hebben op de eerste dag van het trap-schieten in het Prado Park voor enig opont houd gezorgd. Toen men met de wedstrijden wilde beginnen, werkten enkele installaties niet. Na een onderzoek bleek dat ratten enkele kabels had den doorgeknaagd. werkte mee aan die jacht naar goud. De andere twee wereldrecord- verbeteraars heetten de Canadees Alex Baumann (4.17.41 op de 400 meter wisselslag) en de Westduit ser Michael Gross, die op de 100 meter vlinderslag de Amerikaan Pablo Morales achter zich liet met een tijd van 53.08. Gemaand door zijn bond, die zijn absentie op de persconferentie hoog had opgenomen, wilde Gross nu wel zijn gevoelens over zijn tweede gouden plak de vrije loop laten. Opmerkelijk uitbundig deed hij dat: „Dit is werkelijk ongeloof lijk. Ik kan het niet geloven. Ik ben sprakeloos, ik voel me fantas tisch". Dergelijke voorgekookte teksten werden trouwens ook door al die andere 'golddiggers' afgescheiden, al bedacht 200 meter vrije slag-win nares Mary Wayte een smaakma kende variant. „Toert ik vijf jaar was, zei ik al tegen mezelf: Mary, jij zwemt ooit nog eens op de Olympi sche Spelen. Naarmate ik ouder werd, kreeg ik steeds meer trek om een medaille op die Spelen te win nen. Nu is die trek aardig gestild". Tussendoortje Ze verzon het ter plaatse of het was gewoon waar, iedereen wordt tenslotte weieens gehinderd door een vooruitziende blik. In elk geval werkte de verschijning van de pas 15-jarige Belgische Ingrid Lempe- reur als een verademend tussen doortje, te midden van al die pro ducenten van voorgekookte tek sten. Spottend met alle wereldranglij sten had zij achter de Canadese Ot tenbrite en de Amerikaanse Susan Rapp brons gehaald op de 200 me ter schoolslag. Vrijwel niemand die ooit van haar had gehoord. Haar vader, een wiskundeleraar uit het Waalse Arlon had haar op de Spelen geprepareerd zonder ook maar een minuut voor zwemleraar te hebben gestudeerd. De centrale trainingen in Eeklo had ze nooit bezocht, zij bleef liever thuis bij haar ouders. Nimmer had ze har der gezwommen dan rond de 2 mi nuut 37, nu liet ze het elektronisch oog stoppen na 2.31.15. Empereur: „Het is net alsof ik droom. Ik be schouwde die reis naar de Spelen als een vakantie, alleen hier heb ik hard getraind. En nou heb ik nog brons gehaald ook. Ik moet maar gauw m'n ouders gaan bellen". GERARD VAN PUTTEN MOSKOU (Rtr.) - Het Russische dagblad Izvestia heeft de eerste medaillewinnaars uit de Verenigde Staten gekleineerd. Izvestia schreef in een commentaar dat de Amerikanen alleen konden win nen bij gebrek aan serieuze tegen stand. Het regeringsdagblad zei voorts, dat de eerste dag van de Olympi sche Spelen bevestigde, dat de Spelen zonder deelneming van de Oostbloklanden weinig meer dan een 'verdund' Panamerikaans eve nement was. „Door gebrek aan se rieuze oppositie wonnen de Ameri kanen medailles in onderdelen, waarin zij al lang geen rol van bete kenis speelden", aldus Izvestia. Als voorbeeld haalde het dag blad het wielrennen aan, waarin de Amerikanen voor het laatst in 1912 een medaille veroverden. Ook de Chinese gewichtsheffers, die in het vlieggewicht goud en zilver won nen, worden niet gespaard. „Bij deelneming van de Oosteuropese gewichtsheffers zouden zij niet bij de eerste zes geëindigd zijn", meent Izvestia. LOS ANGELES (ANP) - Een deel van de Nederlandse schutters in Los Angeles verlaat vandaag het Olympisch Dorp van UCLA. Erik Swinkels en John Pierik, voor wie donderdag de skeet-wedstrijden beginnen en Herbert Memelink, die vrijdag op de luchtgeweer-wed- strijden uitkomt, trekken in bij een Nederlandse familie. Coach Willy Hillen heeft contact gelegd met de familie, die op een kwartier rijden van het Prado Park woont. Nico Wolters, de chef d'equipe van de Nederlandse schutters: „Het is een uitstekende regeling. Met de schutters logeren Willy Hil len en ik bij die mensen. Het bete kent dat wij vier dagen lang niet een rit van vijf kwartier behoeven te maken in die weinig comforta bele schoolbussen". Een ander voordeel is dat de schutters kun nen beschikken over een luxe kampeerwagen van de familie. De camper wordt geparkeerd op een speciaal terrein bij het Prado Park. „De jongens kunnen dan tussen door rusten. Anders moeten zij dat doen in de speciale tent, waar de temperatuur de afgelopen dagen soms opliep tot 49 graden. Boven dien behoeven wij nu niet iedere wedstrijddag om vijf uur op te staan", aldus Wolters. LOS ANGELES (Reuter) - De internationale voetbalbond (FIFA) heeft de drie spelers van Egypte en één Italiaan, die tijdens de eerste wedstrijd in het Olympische toernooi uit het veld werden gestuurd, geschorst. De strafcommissie gaf tevens een waarschu wing aan het complete Egyptische team wegens wangedrag tij dens dit duel, dat werd ontsierd door tal van ongeregeldheden op het veld. De FIFA schorste de vechtersbazen Mohamed Yehia Sedki (Egy) en Sebastiano Nela (Ita) voor drie wedstrijden De Egyptenaren Alaa el Din Nabil Moursi en Mustafa Ahmed Ismael bleven wegens grove overtredingen respectievelijk twee en één duel aan de kant.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9