IBiival voor DDR Hongarije Herzog wil nationaal kabinet ^Wegens toenadering tot Westen Polen: geen herstel van valdjondsvrijheid Palestijnse universiteit dicht Raadselachtige moord DINSDAG 31 JULI 1984 BUITENLAND PAGINA 7 van Iers'. indi- Cr het BONN (AFP/Rtr.) - Oost-Duitsland heeft gisteren gereageerd op de Russische kritiek op haar buitenlands beleid. De krant van de regerende Socialistische Eenheidspartij Duits- eSland (SED) nam een commentaar over uit het blad van de Hongaarse vakbonden. De Hongaren schreven positief over de toenadering van de DDR met het Westen. PEKING (Rtr.) - De krijgsmacht van China is thans beter in staat tot het afslaan van een conventionele aanval en zij heeft voldoende kern wapens om de eerste klap van een vijand te kunnen beantwoorden. Dit zegt een Chinese militaire des kundige. De vuurkracht, de slagvaardig heid, de beweeglijkheid en het rea- geervermogen zijn in de laatste vijf jaar versterkt, aldus Shi Renyu in een zeldzaam artikel over de ge- vechtswaarde van het "Volksbe vrijdingsleger". China heeft zijn eigen kernkop pen voor lang en middelgroot be reik, heeft kernraketten beproefd die vanaf onderzeeboten worden afgevuurd en heeft in april van dit jaar een communicatiesatelliet ge lanceerd, aldus Shi Renyu in het officiële weekblad Peking Review. Na de Chinees-Vietnamese oor log van 1979 hadden buitenlandse militaire commentatoren vastge- Leger China nu sterker' Zij zeggen dat de grootste be dreiging voor China te land uitgaat van het grote conventionele leger dat de Sowjet-Unie aan de gemeen schappelijke grens heeft samenge trokken. Peking heeft bij herhaling gevraagd dat het in omvang zal worden verkleind. Shi schreef dat China hard had gewerkt aan toepassing van nieu we militaire techniek op bewape ning en uitrusting. Tanks en artille rie kunnen nu zwaar pantser op groter afstand vernietigen en de landmacht beschikt over meer ka nonnen met grote actieradius, au tomatisch geschut en raketten, al dus Shi. Genie en anti-chemische, amfibische en radaronderdelen zijn aanzienlijk verbeterd, maar an der Chinees wapentuig ligt nog steeds achterop. Volgens diplomaten uit het Wes ten hoopt China op moderne wa pens van Amerika/dat onlangs de verkoop van anti-tank- en luchtaf- weerwapens aan China heeft goed gekeurd. De Chinese regering probeert het leger ook ideologisch op nieu we leest te schoeien als instrument van officiële politiek door het op ruimen van 'achterhaalde en ge vaarlijke' ideologische overblijfse len uit het verleden. Het leger is in sterkte met onge veer 1 miljoen man teruggebracht tot circa 3,2 miljoen en een nieuwe dienstplichtwet schept mogelijk heden voor langere dienstneming om een kern van getrainde troepen te creëren. Olie bedreigt natuurgebied LAKE CHARLES (UPI) - Olie die stroomt uit een lekgeslagen Britse tankboot dreigt af te glijden naar een beschermd natuurgebied op de kust van Texas. De 33.329 ton metende "Alve- nus" met olie uit Venezuela aan boord, liep gisteren in de Golf van Mexico op 30 mijl ten zuidoosten van Port Arthur in Texas aan de grond. Slachtoffers waren er niet en er brak ook geen brand uit, maar in de boeg van het schip ontstond een scheur. Een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht. Mark Kennedy, zei dat men nog niet wist waarom de tankboot strandde en hoe de scheur in de boeg kwam. Hoeveel van de 15.000 ton ruwqe 'olie is weggelopen is evenmin be kend. Het orgaan van de communisti- Het sche partij van de Sowjet-Unie, de ond Prawda, deed vorige week een felle het aanval op de Bondsrepubliek. De Prawda schreef dat de 'revanchis- ten' in West-Duitsland zich hoe zei langer hoe meer manifesteren, tter Langs een omweg leverde de Sow- i°- jet-Unie zo kritiek op DDR-partij- leider Erich Honecker, die met au- Bonn overeenstemming bereikte cht over een miljard krediet voor de Oostduitse economie in ruil voor aI- versoepeling van het reis- en emi- Al- gratiebeleid en die binnenkort een -ht, bezoek aan de Bondsrepubliek zal brengen. De Hongaarse vakbondskrant het Nepszava stak daarentegen de lof- de trompet over de diplomatie van de DDR, "die aandacht heeft getrok- ken en sterk in de belangstelling )en staat bij vriend en vijand. De DDR f°8 is, als andere socialistische landen, van mening dat de tijd gekomen is, en de tijd dringt ons er toe dat we de de gevaren scherper onder ogen zien. Het zou verkeerd zijn de mo- gelijkheid van contact (met het Westen - red.) niet aan te grijpen", aldus het Hongaarse blad. Irritatie Waar het in feite om lijkt te gaan is dat de Sovjetunie zich irriteert aan het actieve beleid van de DDR tegenover het Westen. Erich Ho necker, de „eerste man" van de -e- staat die jarenlang gold als de naas- te bondgenoot van Moskou, heeft zich de afgelopen maanden zeer in- -Jl' gespannen voor een verbetering van de betrekkingen met het Wes- ten in het algemeen en West-Duits- land in het bijzonder. Honecker ontving kort na elkaar drie (so- ciaal-democratische) regeringslei- ders van Westerse landen: de Zweedse premier Olof Palme, de Griekse eerste-minister Andreas Papandreou en de Italiaanse pre mier Bettino Craxi. Pikant aan het bezoek van de laatste was dat Italië tot de landen behoort die toege stemd hebben in de plaatsing op hun grondgebied van nieuwe Ame- jr rikaanse middellange-afstandsra- ketten. Evenals West-Duitsland. -- Een Westerse diplomaat in Oost- I- Berlijn liet weten „dat er sprake is van een erg interessante ontwikke- ling die in het Kremlin tot het fron- sen van menige wenkbrauw zal lei- e den". Een hoge DDR-functionaris zei onlangs: „Het is volstrekt ver- keerd, te zeggen dat er politieke verschillen zin tussen ons (de Sow- e jet-Unie en de DDR - red). Op dit -- moment is er sprake van een ver schil in stijl, en niet meer. Dat komt tot uiting in het feit dat wij met het Westen praten en Moskou, vooralsnog, niet". Zoals bekend is de dialoog tussen Moskou en Was hington opgeschort nadat de V.S. vorig jaar december begonnen zijn met de stationering van nieuwe kernraketten in West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië. De aanval van de Prawda op West-Duitsland had tot doel de vastbeslotenheid van de Duitsers te ondermijnen, hun eigen toe komst te bepalen. Dit heeft Alois Mertes, onderminister van buiten landse zaken in de regering van de Bondsrepubliek (CDU), maandag gezegd in een vraaggesprek met het conservatieve dagblad „Die Welt". Volgens Mertes heeft Mos kou een „plotselinge, agressieve golf van intimidatie en beschuldi gingen ontketend". De Sovjetunie „wil de vaste wil van het Duitse volk breken, over zijn eigen lot te beschikken". Werner Marx, de leider van de buitenlandcommissie van de Bondsdag, zei voor de Westduitse radio dat een verzwakking van het leiderschap in het Kremlin onder meer tot uiting komend in een snelle wisseling van de wacht als eerste secretaris van de CPSU: Brezjnjev stierf in november 1982, zijn opvolger Andropov in februari 1984 - Oost-Berlijn de gelegenheid heeft geboden voor een onafhanke lijker beleid. Maar Moskou pro beert nu de wereld duidelijk te ma ken „dat de Sowjetunie en nie mand anders heer en meester is van de Duitsland-politiek", aldus Marx. Een naaste medewerker van de Westduitse regeringsleider zei dat het kabinet in Bonn er nog steeds van uit gaat dat de reis van Honec ker naar de Bondsrepubliek - de eerste in zijn soort sinds stichting van de de DDR in 1949 - in septem ber doorgaat. „Maar natuurlijk zijn de kansen in dit soort zaken altijd fifty-fifty tot Honecker werkelijk hier is". Koe doet trein ontsporen, dertien doden in Schotland LONDEN (GPD) - Dertien men sen zijn gisteravond om het leven gekomen en 44 ernstig gewond ge raakt bij een treinongeluk in Schotland, op het drukke traject tussen Edinburgh en Glasgow. Het is de ergste treinramp die in 17 jaar in Groot-Brittannië heeft plaats ge had. De ramp is vermoedelijk veroor zaakt door een koe die zich op de rails bevond. Aangenomen wordt dat daardoor de drukke forensen trein, die om half zes 's avonds Edinburgh verlaten had, bij het plaatsje Falkirk van de rails raakte terwijl deze met een snelheid van 125 kilometer per uur voortraasde. Toen reddingsploegen bij Fal kirk aankwamen, bleek hen dat vier van de zes wagons waren ge kanteld. De twee voorste wagons moeten over een afstand van hon derden meters door de van de rails geraakte locomotief zijn voortge- sleurd. In deze wagons werden ook de meeste doden ontdekt. De ramp had nog erger kunnen zijn. Een trein uit de richting Glas gow met 300 passagiers aan boord was een minuut te laat, en alleen daardoor in staat, op enkele hon derden 'meters afstand van de plaats des onheils te stoppen. TEL AVIV (UPI) - Israëlische troe pen hebben de grootste universi teit op de bezette Westelijke Jor- daanoever bestormd en gesloten na ontdekking van een „nationalis tische tentoonstelling" waar hand boeken voor guerrilla en het ma ken van bommen lagen. Dit heb ben Israëlische autoriteiten in het gebied gisteren gezegd. Volgens de in Oost-Jeruzalem gevestigde Palestijnse persdienst werden aan de An N^jah-universi- teit in Nabloes zondagavond laat 10 mensen gearresteerd. De Israë liërs bestormden een tentoonstel ling van Palestijnse folklore, aldus deze persdienst. Volgens een woordvoerder van de bezettingsautoriteiten ging het om een vijandige tentoonstelling van onder meer nationalistische en provocatieve zaken. „Leuzen waar in de PLO en terroristische daden van de organisatie in Israël werden verheerlijkt, lagen prominent uit- SAN SALVADOR (Rtr;) - Een groep die zich „de christelijke ge meenschappen in de provincie Cabanas" noemt heeft gisteren de Salvadoraanse strijdkrachten be schuldigd van het aanrichten van een bloedbad waarbij zeker 64 boe ren zijn gedood en verscheidene kinderen levend verbrand. In een brief aan president José Napoleon Duarte beschuldigde de groep een door de Verenigde Sta ten geoefend bataljon van ver krachtingen, moordpartijen en plunderingen tijdens een drie da gen durende operatie eerder deze 'Bloedbad in El Salvador' maand in de dorpen Jutiapa en Cinquera, in de Noordsalvadoraan- se provincie Cabanas. De groep schreef verder dat sol daten geprobeerd hebben alle spo ren van het bloedbad uit te wissen door de lijken te verbranden. „Et telijke kinderen zijn door het Atla- catl-bataljon levend verbrand", al dus de brief. Er stonden geen na men of aantallen in. De particulier secretaris van het staatshoofd van El Salvador, ma joor Alvaro Salazar Brenes, zei dat deze de brief nog niet heeft ontvan gen. Woordvoerders van de strijd krachten hebben vorige week te gengesproken dat het leger een bloedbad heeft aangericht in Caba nas, op ongeveer 40 km van San Salvador. De linkse opstandelin gen hadden via hun radio van zo'n bloedbad melding gemaakt. gestald, naast instructieboekjes over guerrilla-oorlogvoering, het zelf maken van explosieven en ge bruik van wapens". De woordvoer der maakte geen melding van aan houdingen. Een man die de telefoon van de universiteit opnam zei dat „alles gesloten is" en wilde geen com mentaar geven. De Israëlische troepen doorzochten ook kantoren van de pro-PLO-studentenorgani- satie. waarbij „messen, kettingen, een bijl, een ploertedoder. een plastic M16-geweer en een houten model van een Kalasjnikov-geweer werden gevonden". Veel materiaal van de tentoonstelling en de kanto ren van deze organisatie is in be slag genomen. Aan de An Najah-universiteit, de grootste van de vier instellingen voor hoger onderwijs op de Weste lijke Jordaanoever, studeren onge veer 3.000 Palestijnen. Het insti tuut werd vorige zomer door de Is raëlische autoriteiten gesloten na dat studenten de eerste verjaardag van de Israëlische invasie in Liba non herdachten. Amerikaan wil zijn executie op de televisie SACRAMENTO (AFP) - Een Amerikaan die is ter dood ver oordeeld wegens moord op twee jongens van 15 en 16 jaar in 1978 in Californië wil de tele visierechten verkopen op zijn al drie keer bepaalde en vervol gens uitgestelde terechtstel ling. Woordvoerder Fred Everly van de Saint-Quentingevange- nis waarin de 31-jarige Robert Alton Harris op zijn dood in de gaskamer wacht, kon niet zeg gen of wat deze voorstelde uit gevoerd kon worden. „Het is bij mijn weten nooit eerder ge beurd", zei hij. Wat Harris zou doen met het geld als hij zijn plan al tot uitvoering zou kun nen brengen, heeft hij niet ge zegd. WARSCHAU (DPAyRtr.) - De Pool se partij heeft gisteren eisen tot het opnieuw toelaten van vakbonds- pluralisme afgewezen. In een theo retisch artikel in het partij-orgaan „Trybuna Ludu" wordt gesteld dat achter deze stemmen de eis tot her stel van een organisatie (Solidari teit) schuilgaat, „die de wettelijke privileges kan gebruiken voor acti viteit, die volkomen tegengesteld is aan de vakbondsarbeid Volgens de leer van Lenin kan de vakbeweging alleen de totale be langen van de arbeiders vertegen woordigen, hoewel er naar secto ren verschillen kunnen zijn. EIe/ nderde van de arbeiders in Polen is trouwens al lid van de nieuwe, door de regering opgezette, vak bonden, aldus Trybuna Ludu. Het artikel is een antwoord op oproe pen van ex-vakbondsleider Lech Walesa en andere leiders van het verboden vakverbond Solidariteit tot amnestie voor politieke gevan genen. Daarin noemden dezen her stel van het vakbonds-pluralisme een voorwaarde voor het regelen van de politieke crisis in het land. Ook de katholieke kerk heeft her haaldelijk een maatschappelijk pluralisme gevraagd Misbruik Voor ruim 10.000 gelovigen vroeg pater Teofil Bogucki zondag avond in Warschau tijdens een „mis voor het vaderland" eveneens om de terugkeer van Solidariteit. Hij begroette de vrijlating van poli tieke gevangenen. Pater Bogucki stelde zich uitdrukkelijk achter de in zijn parochie werkzame priester Jerzy Popieluszko die wegens zijn regelmatige, door duizenden be zochte vaderlandsmissen is aange klaagd wegens misbruik van de ge loofsvrijheid. De ondergrondse leider van de verboden Poolse vakbond Solida riteit Wladyslaw Frasyniuk, die door zijn familie sinds zijn vrijla- VICCHIO (AP) - Een 21-jarige man en zijn 18-jarige vriendin zijn dood geschoten en verminkt bij hun auto in de buurt van Florence in Italië Het is de zevende dubbele moord van deze soort in het gebied sinds 1968 Het lichaam van de man werd in de auto gevonden, die stond gepar keerd op een stil plekje in Vicchio, 23 kilometer van Florence. De vrouw was na te zijn doodgeschoten uit de auto gesleept. De politie zei gisteren dat haar een borst was afgesneden. De moord zou zondagavond zijn gepleegd. De lichamen van de slacht offers werden in de loop van de nacht gevonden door vrienden van het meisje, die door haar moeder waren gealarmeerd omdat zij niet thuis was gekomen. De slachtoffers werden door de politie geïdentificeerd als Claudio Stefanacci, een student, en Pia Rontini, een lokettiste van het plaatselijke station. Beiden woonden in Vicchio. Op soortgelijke wijze zijn de afgelo pen 16 jaar zes andere stelletjes om het leven gebracht. In verband met de eerste dubbele moord, in 1968, zijn twee mannen in staat van beschuldi ging gesteld. Zij hebben herhaaldelijk gezegd onschuldig te zijn 'Snelle kabinetsformatie nodig in Israël' JERUZALEM President Herzog van Israël heeft vanmorgen pre mier Sjamir en de leider van de Ar beiderspartij Shimon Peres uitge- nodigd informeel beraad te hou den over de vorming van een kabi net van nationale eenheid. De pre sident zal eerst Peres ontvangen als leider van de grootste fractie en daarna Sjamir. Het is vrij onge woon dat de president de beraad slagingen over de kabinetsforma tie begint nog voordat de verkie zingsuitslagen officieel zijn gepu bliceerd; dat gebeurt pas van avond. Maar de president heeft la ten weten dat hij van mening is dat de kabinetsformatie met spoed dient te beginnen. door Jaap van Wesel Uit het feit dat alleen de twee grote partijen, de Likoed en de Ar beiderspartij zijn uitgenodigd, wordt afgeleid dat de president zijn presidentiële prestige in de waagschal legt om tot de vorming van een kabinet van nationale een heid te komen. Over zo'n kabinet (foto anp/upi) wordt nu des te meer gesproken omdat duidelijk wordt dat noch Peres noch Sjamir op een parle mentaire meerderheid kunnen re kenen. De koortsachtige coalitiebespre kingen die de Likoed én de Arbei derspartij de afgelopen dagen heb ben gevoerd hebben ertoe geleid dat twee religieuze partijen met sa men zes zetels hun voorkeur voor de Likoed hebben uitgesproken, maar dat is onvoldoende om een kabinet te vormen. De race tussen de Likoed en de Arbeiderspartij gaat nu om de vraag wie met de kabinetsformatie belast zal worden, Peres of Sjamir. In het algemeen is het de leider van de grootste fractie, tenzij een ander kan aantonen dat hij grotere parle mentaire steun heeft. Vandaar dat het voor de Likoed en de Arbei derspartij nu een levenszaak is om zoveel mogelijk fracties achter zich te krijgen, teneinde de beslissing van president Herzog te beïnvloe den. De positie van de president bij de kabinetsformatie lijkt op die van de koningin in Nederland, met enige belangrijke verschillen. Wel iswaar heeft de president de keuze aan wie hij een formatie-opdracht geeft, maar hij kan de opdracht zelf niet nader omschrijven, zoals de koningin dat doet. De president kan alleen uit hoofde van zijn func tie een beroep op partijen doen een nationaal kabinet te vormen. Als echter de formateur met een ande re regering komt aanzetten, dan heeft de president daar verder geen invloed meer op Na de informele contacten die de president vandaag voert zal hij met de officiële publicatie van de ver kiezingsuitslagen morgen met het raadplegen van de andere fracties beginnen. De vraag is of hij alle fracties zal horen, ook dus rabbijn Kahane van de Joodse Defensie Li ga. Kahane heeft gedreigd met ge weld zich toegang tot de presiden tiële ambtswoning te zullen ver schaffen als de president hem niet uitnodigt. Vandaar dat voor alle ze kerheid de bewaking van de presi dentiële woning is verscherpt. Twee jonge Russische soldaten, die deze zomer uit het Sowjetleger in Afghanistan deserteerden, gaven gisteren in Engeland een persconferen tie. Zij zeiden-naar Canada te willen om daar verder te ogen Russische aanwezigheid in Afghanistan. (fotoANPi ting uit de gevangenis drie dagen geleden als vermist is opgegeven, is voor rust in een klooster. Dit heeft de Poolse regeringswoord voerder Jerzy Urban verklaard. Urban wilde niet zeggen in welk klooster Frasyniuk zich bevindt maar zei dat de vrouw van de vak bondsleider, die gistermorgen voor verhoor naar het politiebureau was meegenomen, daarvan wel op de hoogte was gesteld. Mevrouw Fra syniuk ontkende dit aan de tele foon vanuit haar woning in Wro claw, in het zuidwesten van Polen, maar zei dat de politie had verze kerd dat haar man niet was gear resteerd. Frasyniuk is sinds zijn vrijlating uit de Leczyca-gevangenis in Mid den-Polen niet meer gezien. Hij is een van de politieke gevangen die sinds de afkondiging van de am nestie twee weken geleden zijn vrijgelaten. Ook van zijn advocaat. Lech Adamczyk, is sinds vrijdag niets meer vernomen. Volgens de vrouw van de advocaat zouden de twee mannen na Frasyniuks vrijla ting het klooster van Jasna Gora bezoeken. Een priester van het klooster zei geen van beiden te hebben gezien. Na de afkondiging van de staat van beleg in Polen werd Frasyniuk leider van de ondergrondse vak bond in Wroclaw. De politie arres teerde hem in oktober 1982 en hij werd veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. In mei kreeg hij er 10 maanden bij wegens belediging van de gevangenisdirecteur. In een uit zijn cel gesmokkelde brief be schuldigde Frasyniuk de gevange- nisautoriteien ervan geweld te ge- buiken tegen leden van Solidari teit. Japan matigt TOKIO (Rtr.) - Het parlement van Japan heeft voorgesteld de over heidsuitgaven in het komende be grotingsjaar niet verder te verho gen dan met 0,86 procent, de klein ste stijging sinds 1961. zo is giste ren in Tokio bekendgemaakt. Alle departementen moeten bezuini gen, alleen voor defensie en bui tenlandse hulp mag meer worden uitgetrokken. De bezuinigingen vormen een onderdeel van de plannen om de overheidsschulden, die de afgelo pen tien jaar zijn opgelopen tot meer dan 110 biljoen yen, ongeveer 1,46 biljoen gulden, te verlagen. 'Afghanen weg uit Peshawar" ISLAMABAD (Rtr.) - De Pakis taanse autoriteiten hebben alle Af ghaanse verzetsorganisaties die hun basis hebben in Peshawar, de hoofdstad noordwestelijke grens provincie. bevolen de stad voor 31 augustus te verlaten. Dit heeft Rus- tam Shah Mohmand, een hoge functionaris van het commissa riaat voor Afghaanse vluchtelin gen, gisteren bekendgemaakt. Peshawar zit overvol met Af ghaanse vluchtelingen en de half miljoen Pakistaanse inwoners van de stad beginnen zich onveilig te voelen, aldus de functionaris. Zeker twaalf verzetsorganisaties hebben een basis in Peshawar, de voormalige winterresidentie van Afghaanse koningen. Waar zij naar toe moeten is niet bekend. De twee grootste coalities hebben hoofd kantoren die zwaar bewaakt wor den door gewapende mannen. Naar schatting leven ongeveer 50.000 van de twee a drie miljoen Afghanen die naar Pakistan zijn gevlucht in de stad. De rest is in vluchtelingenkampen langs de grens en in steden als Islamabad en Karachi ondergebracht De aankondiging van Rustam Shah komt twee dagen na een bomaanslag op een Afghaanse guerrillavestiging in Peshawar, die mogelijk het gevolg was van rivali teiten tussen de verschillende ver zetsgroepen. De Afghaanse radio in Kaboel meldde dat het ging om een afrekening tussen Afghaanse verzetsleiders, „die vechten om de dollars die zij van hun buitenland se bazen krijgen". De radio waar schuwde voorts dat de aanslag niet de laatste zou zijn De Islamitische Revolutionaire Partij, tegen wie de aanslag schijn baar was gericht, zei dat de KGB (geheime dienst Sowjet-Unie) de bom had geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7