Herstel Duitse economie klein Opleving blijft buiten bereik Derde Wereld Air Holland is tevreden Beursnotering PIM uitgesteld Verbetering werkgelegenheid gering Mijnstaking met nieuw geweld 21ste week in Koers van dollar weer omhoog met drie cent Kort geding tegen de tuinders in Westland KK: gasprijs moet met acht cent verminderd Vaker gebruik maken van Schiphol ECONOMIE I AMSTERDAM (ANP) - Bij een ongewijzigd beleid zal de opleving van de economische bedrijvigheid in de Bondsrepubliek de komende achttien maanden aanhouden maar te bescheiden zijn om voor een belangrijke verbetering van de werkgelegenheid te zorgen. Tot deze conclusie komt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Westduitse economie. De organisatie stelt vast dat er verleden jaar in West-Duitsland goede vorderingen zijn gemaakt met de gelijktijdige verwezenlij king van belangrijke doelstellin gen van het economische beleid: het bruto nationaal produkt ver toont weer een reële groei, de infla tie is afgenomen, er is weer een overschot op de betalingsbalans en er wordt weer winst gemaakt. Het herstel ging aanvankelijk uit van de binnenlandse vraag - nogal ongebruikelijk in de Bondsrepu bliek - maar in het afgelopen najaar is de export de sterkste motor ach ter de opleving van de bedrijvig heid geworden. De voortgaande groei die de OESO voor de komen de achttien maanden verwacht zal ook in belangrijke mate moeten worden gedragen door de buiten landse vraag. De deskundigen van de Parijse organisatie verwachten dat de toe neming van de binnenlandse vraag kleiner zal worden, al zijn de West duitse autoriteiten in dit opzicht optimistischer. De OESO denkt dat er een eind zal komen in de af neming van het sparen, een be langrijke factor achter de opleving van de binnenlandse vraag in 1983. Er werd verleden jaar opvallend weinig gespaard. De toeneming van de investerin gen van het bedrijfsleven die begin vorig jaar op gang kwam zal door zetten doordat er meer winst wordt gemaakt en de produktiecapaciteit beter wordt gebruikt. De hoge ren te en diverse onzekere factoren in binnen- en buitenland (bij de op stelling van het rapport was de sta king in de Westduitse metaalindus trie nog aan de gang) zouden de groei kunnen belemmeren. De vraag is hoe het herstel kan worden omgezet in een duurzame, niet-inflatoire economische expan sie die krachtig genoeg is om voor een belangrijke afneming van het aantal werklozen te zorgen. De voortzetting van een strak fiscaal en monetair beleid is wenselijk, maar een zekere soepelheid bij de uitvoering van het beleid is nood zakelijk als de omstandigheden dat eisen, aldus het OESO-rapport. Bij een ongewijzigde voortzet ting van het beleid verwacht de OESO een geringe afneming van de werkloosheid. In de eerste helft van dit jaar zat nog 8,2 procent van de Westduitse beroepsbevolking zonder werk. Dat percentage zal dalen van 7,9 in de tweede helft van dit jaar tot 7,8 in de eerste helft van het komende jaar en 7,7 pro cent in de tweede helft van 1985, alles gecorrigeerd voor het seizoen en op jaarbasis. De waarde van het Westduitse bruto nationaal produkt is volgens LONDEN (UPI/DPA) - In de sta king van de Britse mijnwerkers, die nu in de 21ste week is, is sprake van oplevend vandalisme en ge weld tegen (van vakantie terugke rende) werkwilligen. In Derbyshire verzamelden woe dende stakers zich gisteren bij de Markham-mijn in Derbyshire, een van de ongeveer 40 mijnen waar de staking tegen de regeringsplannen onrendabele mijnen te sluiten en overtollig personeel te ontslaan, niet worden gesteund. In Schot land sloot de politie wegen naar de mijnen in Ayrshire af om mijnwer kers te beschermen die na de vakantie weer aan het werk gin gen. In Woodlands, in de buurt van Doncaster in het graafschap Yorkshire, ontkwam het gezin van de niet-stakende mijnwerker Brian Maskrey zondagavond ternauwer nood aan de dood toen stakers brand stichtten in hun huis.In Not tinghamshire is de politie op zoek naar brandstichters die negen vrachtwagens van een kolentrans- porteur in brand hebben gestoken. Er is een schade van zeker 900.000 gulden. Hotel Het Dorchester hotel in Londen, waar tal van prinsen en filmsterren hebben geslapen, is gisteren voor 166 miljoen gulden verkocht aan het in Hong Kong gevestigde Re gent International Hotels. Het we reldberoemde hotel, dat 285 ka mers en 72 suites telt en uitzicht biedt op het lommerrijke Hyde Park, heeft bijna een jaar te koop gestaan. Leerlingbouw plaatsen De rijkssubsidie voor leerling- bouwplaatsen wordt verlengd tot het einde van dit jaar. De regeling zou eigenlijk 1 augustus stoppen, maar minister Winsemius van volkshuisvesting heeft besloten nog eens anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen om nog vijf maanden door te gaan. Opdrachtgevers in de bouw kun nen met behulp van de subsidie op een groot bouwwerk veel leerlin gen inzetten die zo vakbekwaam heid opdoen. De extra kosten die de opdrachtgever maakt, worden vergoed uit de subsidie. Bankgiro Het aantal betalingsopdrachten die de Bankgirocentrale in 1983 heeft uitgevoerd is gestegen van 557,8 miljoen (in 1982) tot 580,7 mil joen, zo blijkt uit het vandaag jaarverslag. Van de 580,7 miljoen opdrachten hadden er 136,7 mil joen betrekking op gegarandeerde cheques en 444 miljoen op bankgi- roverkeer. Het laatste aantal valt uit te splitsen in 109,2 miljoen ac ceptgirokaarten, 105,9 miljoen in casso-opdrachten, 95 miljoen ge converteerde betalingsopdrachten en 133,9 machinaal leesbare beta lingsopdrachten. Stokvis Lindeteves Stokvis International BV heeft opdracht ontvangen voor de levering van drie gecombineer de machines voor graafwerk en voor het leggen van drainagepij- pen ten behoeve van een groot drainageproject bij Faisalabad in Pakistan. Naar de onderneming gisteren meedeelde heeft de order een waarde van f2,5 miljoen. Barth in 's-Gravendeel vervaardigt de machines. Levering gechiedt eind 1984 begin 1985. Lindeteves noemt de omvang van het project Faisalabad enorm; genoemde machines vormen slechts een klein deel van alles wat nodig is voor de uitvoering van het plan. De onderneming acht de mo gelijkheid van vervolgorders dan ook zeer reëel. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar is gistermorgen op de wisselmarkten in West-Europa ver der gestegen. In Amsterdam werd omstreeks het middaguur een no tering van 3,27 gulden opgegeven. Bij de fixing van vrijdagmiddag was een middenkoers van 3,238 gulden op het bord gekomen. Het verschil in reële rente (rente minus inflatie) tussen de VS en Europa achten, blijft reden om dollars aan te schaf fen en bij Amerikaanse banken op rente te zetten. In Frankfort naderde de koers van de dollar maandag tegen het middaguur de 2,90 mark, een peil dat in geen 11,5 jaar is voorgeko men. Handelaren in Frankfort zei den een daling van de rente in de Verenigde Staten in de naaste toe komst hoogst onwaarschijnlijk te DEN HAAG (ANP) - Het gemeen telijk energiebedrijf (GEB) in Den Haag gaat een kort geding aan spannen tegen de drie Hollandse landbouworganisaties (hlo's) in het Westland met het doel om duizend glastuinders te dwingen tot volle dige betaling van hun gasrekenin- gen. De datum van het geding is nog niet bekend. De Haagse waarnemend wethou der van economische zaken me- duizend tuinders in het Westland omgeving sinds mei niet meer vrouw A. van den Berg heeft de di- dan negentig procent van hun recteur van het GEB hiervoor gis- maandelijkse gasrekening. De teren haar fiat gegeven. Het college dwarsliggende tuinders, tien pro- i burgemeester en wethouders vindt dat de schade voor het GEB onaanvaardbaar hoog oploopt, vooral omdat niet bekend is hoe lang de tuinders hun actie willen volhouden. Uit protest tegen de hoogte van de aardgasprijs betalen ongeveer cent van alle tuinders in Neder land, voeren deze actie op verzoek van de drie Hollandse landbouwor ganisaties in Nederland. De lande lijke organisaties staan niet achter de Zuidhollandse actie. Om het gasbedrijf te slim af te zijn adviseerden de drie landbouw organisaties de tuinders om de tien procent pas te betalen wanneer af sluiting door het GEB dreigde. Het tweede advies was om de van de volgende rekening weer tien pro cent achter te houden tot de vol gende dreigende afsluiting. Het GEB heeft hier schoon ge noeg van. Het heeft twee extra ar beidskrachten moeten inschakelen om de nabetalingen administratief met de hand te verwerken. Voort moet het extra kosten maken voor de verzending van betalingsherin neringen en van dreigbrieven over afsluiting, en voor het sturen van incasso-controleurs en 'afsluiters' Tot daadwerkelijke afsluiting is het niet gekomen, omdat daarmee bedreigde tuinders op het nipper tje betaalden. Overigens hoopt de waarnemend wethouder dat de landbouworga nisaties van schrik de tuinders zul len oproepen hun actie te beëindi gen. Namens de organisaties in het Westland verklaarde S.A. de Vos gisteravond inmiddels een aanzeg ging te hebben ontvangen tot een - dagvaarding in kort geding. Vol gens De Vos zal een rechterlijke uitspraak niet worden ontlopen. "We zijn bereid tot het uiterste te gaan en we nemen een advocaat in de arm". berekeningen van de OESO in de eerste helft van 1984 met 3,3 pro cent gestegen (gecorrigeerd voor het seizoen en op jaarbasis). In de tweede helft van dit jaar zal de stij ging afnemen tot 2,8 procent en in de eerste helft van het komende jaar tot 2,6 procent. Daarna zal een herstel tot drie procent mogelijk zijn. De kosten van het levensonder houd in de Bondsrepubliek gingen in de eerste helft van 1984 met 2,7 procent omhoog (gecorrigeerd en op jaarbasis). De OESO verwacht een stijging van 3,1 procent voor de tweede helft van het jaar, van 3,3 procent voor de eerste helft van het komende jaar en van 3,4 procent voor de tweede helft van 1985. HARDENBERG - In het Overijsselse Hardenberg is een ware 'benzirte-oorlog' uitgebroken tussen de plaatselij ke pomphouders. Het Shell-station ter plaatse brengt de benzine we heel goedkop aan de man, een korting van 17 CNV tegen acties winnen leden HILVERSUM (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is fel tegenstander van gebruik van oneigenlijke middelen om het ledenverlies bij de vakbon den ongedaan te maken. Dat zei Dilo van Commenee, voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, vanochtend voor de NCRV-radio. Van Commenee haalde uit naar de FNV, die met een goedkope au toverzekering nieuwe leden tracht binnen te halen. „Zoiets ligt volle dig buiten het vakbondswerk", al dus Van Commenee. Ook prof. Al- beda, hoogleraar in Maastricht, verzette zich in de uitzending te gen het gebruik van deze oneigen lijke middelen. Volgens Van Commenee is het ledenverlies te verklaren door de afname van werkgelegenheid, vooral in de bouw. „De mensen die langdurig werkloos zijn, hebben nauwelijks hoop dat de bond nog iets voor ze kan doen. Bovendien hebben ze het geld er niet n voor over om lid te blijven van de vakbond". De afdeling Zuid-Wales van de Britse stakende mijnwerkersvak bond is gisteren veroordeeld tot een boete van ruim 210.000 gulden. De rechter, lid van het Hoogge rechtshof, verhoorde postende mijnwerkers die ondanks een rechtbankbevel bij de staalfabrie ken Port Talbot in Zuid-Wales vrachtwagens met stenen bekogel den. Hfj waarschuwde de bond dat als woensdag niet is betaald, de totale kas van ruim 12 miljoen gulden in beslag wordt genomen. Maar de vakbond liet na de vonniswijzing weten dat de afdeling zich zal hou den aan het nationale vakbondsbe- leid „totaal niet mee te werken met rechtbanken" bij uitspraken op grond van vakbondswetten die door de huidige regering zijn inge voerd. De Britse minister van Handel en industrie, Norman Tebbit, sluit intussen niet uit dat de Britse ver bruikers spoedig meer geld moe ten gaan betalen voor elektriciteit. Sinds het begin van de mijnsta king is de olierekening van de Brit se energiecentrales gestegen met rond 1,8 miljard gulden. Gelijke banen verschillend betaald door ziekenhuizen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In bijna negen van de tien (particuliere) zie kenhuizen en verpleeginrich tingen komen bij gelijkwaardi ge banen verschillen in belo ning voor, die in strijd zijn met de Wet op gelijk loon voor man nen en vrouwen. Het verschil pakt in 57 procent van de geval len uit ten nadele van de vrouw en in 43 procent van de geval len ten nadele van de man. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Sociale zaken, dat is gehouden naar aanleiding van een relatief groot aantal klachten dat de Commissie gelijke behandeling jaarlijks bereikt vanuit de zie kenhuiswereld. Bij die klach ten gaat het voornamelijk om (niet bij cao geregelde) belo ning van functies in de schoon maak wereld. De ongelijke behandeling blijkt in de meeste gevallen ge paard te gaan met een al dan niet bij cao vastgelegde inde ling, die niet is gebaseerd op een objectief systeem van func tiewaardering. In een twintig procent van de gevallen wordt het verschil in beloning ver klaard uit arbeidsmarktinvloe den zoals een al dan niet schaars aanbod van personeel. Bijna even vaak is het verschil in waardering dat de werkge ver aan verschillende functies toekent de oorzaak van ongelij ke beloning. Verschil als recht streeks gevolg van verschil in sekse werd niet geconstateerd. Bij het onderzoek werden 1141 vergelijkingen van func ties en lonen gemaakt in 154 in stellingen en omvatte in totaal 50.000 personen. In 582 geval len (132 instellingen) werd on gelijke beloning geconstateerd, volgens staatssecretaris Kap- peyne van de Coppello (sociale zaken) 'wel heel erg hoge' aan tallen. Zij heeft bij bonden en werkgevers in de ziekenhuis wereld dan ook schriftelijk aan gedrongen op verbetering van de beloningsstructuur. Overigens is uit het onder zoek naar voren gekomen dat vrouwen in de ziekenhuiswe reld sterk in de meerderheid zijn (75 procent), maar dan vooral in de lagere functies (verpleegsters, verzorgsters). In leidingsgevende functies zijn zij ondervertegenwoordigd. GENÈVE (Reuter/UPI) - Het pro tectionisme heeft verleden jaar verder om zich heen gegrepen on danks toezeggingen van allerlei re geringen om hun markten niet ver der af te schermen tegen buiten landse concurrentie door middel van importbeperking. De ontwik kelingslanden kunnen hun inkom sten uit export echter alleen verho gen en hun schulden aan de rijke landen alleen verkleinen bij grote re handelsvrijheden. De GATT (Algemene Overeen komst inzake Handel en Tarieven) zegt dit in het maandag versche nen jaarlijkse overzicht van haar activiteiten. In het afgelopen jaar groeide de wereldhandel groeide met twee procent, terwijl de niet- olieproducerende ontwikkelings landen het tekort op hun betalings- balans.wisten te verkleinen. Dat was echter niet zozeer te danken aan toenemende export naar de industrielanden, maar aan beperking van hun import. De Der de Wereld als geheel boekte zijn kleinste importoverschot sinds 1953. Een uitzondering vormden de traditionele olie-exporterende landen onder de ontwikkelingslan den, die hun tekorten over het al gemeen zagen toenemen. Slechts weinig landen in de Der- de Wereld slaagden er in hun ex port te vergroten. De export van de industrielanden nam gemiddeld wel met twee procent toe en hun import met vier procent, maar de spanningen op handelsgebied (vooral staal en landbouw) tussen de Verenigde Staten, Europa en Japan namen verleden jaar verder toe. Deze situatie kan de ont wikkelingslanden alleen verbete ren als er een nieuw proces van li beralisering van de handel op gang wordt gebracht terwijl de hulpver lening doorgaat, aldus de GATT, die tot taak heeft de vrijheid van de handel tussen de tachtig aangeslo ten landen te bevorderen. DEN HAAG (GPD) - De prijs van het aardgas voor kleinverbruikers moet met acht cent omlaag, omdat de overheid door de waardever meerdering van de dollar dit jaar 1600 miljoen gulden extra aardgasbaten ontvangt. schrijft Konsumenten Kontakt eèn brief aan minister Van Aarden- ne (economische zaken). Het aardgas, dat aan het buiten land in dollars wordt verkocht, heeft de overheid tot nu toe al 1350 miljoen gulden extra opgeleverd, zo heeft KK berekend. Als de prijs met acht cent wordt verlaagd, dan kost dat de overheid 1184 miljoen gulden. KK vindt dat Shell en Es- so, die door de stijgende dollar koers enorme winsten hebben ge maakt, aan die prijsverlaging voor 500 miljoen gulden moeten meebe talen. Een prijsverlaging voor de Ne derlandse consument wordt vol- gens KK bovendien gerechtvaar- Dat digd door de prijs die het buiten land voor het aardgas betaalt. Uit het jaarverslag van de Gasunie blijkt dat het buitenland 35 cent, exclusief btw, voor het gas betaalt. Door een verlaging van minimaal acht cent houdt de binnenlandse' prijs gelijke tred met de export prijs. Konsumenten Kontakt wijst er op dat de afgelopen drie jaar een prijsverlaging., van 27 cent is ge gund aan de grootindustrie, terwijl •de prijs voor de kleinverbruiker al leen maar is gestegen. SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag beslist dat de nieuwe Nederlandse chartermaat schappij Air Holland van John Block meer gebruik mag maken van Schiphol dan in de oorspron kelijke vergunning was bepaald. Dit is gistermiddag door het minis terie van verkeer en waterstaat meegedeeld. Air Holland mag nu alle vluchten van Schiphol met vliegtuigen van het type Boeing 727 die de maat schappij wil gaan gebruiken uit voeren naar bestemmingen die niet rechtstreeks vanaf Zestienho ven kunnen worden aangedaan. Verder mag Air Holland Schiphol gebruiken als begin- en eindpun ten van vluchten die wel recht- ARNHEM (ANP) - De officiële no tering op de parallelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs van PIM Holding (Partners in Manage ment), die volgens plan vandaag zou ingaan, is voorlopig van de baan. Het effectenkantoor Van Wijngaarden, dat de introductie heeft verzorgd, heeft gisteren een mededeling doen uitgaan waarin gesproken wordt van een „ver plichting die voor PIM Holding" is ontstaan. Tegenover die verplichting staat volgens Van Wijngaarden een vor dering tot een gelijk bedrag. Uit eindelijk zou de vordering geen in vloed hebben op de door PIM Hol ding gepubliceerde balanscijfers, maar aangezien het formeel wel een afwijking daarvan is heeft PIM Holding verzocht de eerste note ring op de parallelmarkt voorlopig op te schorten. Directeur F. Spierings van Effec tenkantoor Van Wijngaarden ver wees gistereq naar een medede- ling, die de directie van PIM Hol ding volgens hem zal publiceren en waarin zij haar stap zal verkla ren. „Ik ben teleurgesteld, verder kan ik er niets over zeggen", aldus Spierings. De directie van PIM Holding was gisteren in het begin van de middag niet bereikbaar. Het is in feite de tweede keer dat een aangekondigde beursintroduc tie van PIM Holding niet doorgaat. Ook in februari rezen er moeilijk- heden tussen Effectenkantoor Van Wijngaarden en de effectenbeurs, omdat de beurs het niet eens was met een deel van de inhoud van het introductieprospectus. PIM Holding is vorig jaar sep tember opgericht met als doel deel te nemen in kleine en middelgrote bedrijven die in de kern gezond zijn, maar hulp nodig hebben op het gebied van kapitaalverschaf fing en management. De beursno tering was aangevraagd voor 2780 aandelen van f 20 nominaal. Van Wijngaarden garandeerde dat de stukken in elk geval tegen f 100 zouden worden geplaatst. Het maatschappelijk kapitaal van PIM Holding bedraagt f 2.000.400 verdeeld in 100.000 gewo ne aandelen van nominaal f 20 en 20 prioriteitsaandelen. Van de ge wone aandelen is al f 500.000 nomi naal onderhands geplaatst bij 60 particulieren tegen een koers van f 101. Hierdoor is een agioreserve ontstaan van f 2 miljoen. Bedrijven in moeilijkheden die bij PIM Holding aankloppen moe ten 51 procent van de aandelen te gen een symbolisch bedrag aan PIM overdragen. Via een achterge stelde lening stellen de Partners in Management risicodragend kapi taal ter beschikking. Wanneer het de onderneming weer goed gaat zal ongeveer 40 procent van de vermo- gengroei toevallen aan PIM. De ou de aandeelhouder kan met de ove rige vermogensgroei de aankoop van de aandelen financieren. Het versterkte garantievermogen wordt teruggevoerd naar PIM Hol ding. streeks vanaf een regionaal vlieg veld kunnen worden bereikt, met dien verstande dat dit aantal niet meer mag bedragen dan twintig procent van het totaal aantal vluch ten van de maatschappij op jaarba sis. Tegenover èén vlucht tussen Schiphol en een bestemming die vanaf een regionaal vliegveld rechtstreeks had kunnen worden aangedaan moeten ten minste vier vluchten van Of naar deze velden worden uitgevoerd, aldus de nieu we bepalingen. John Block toonde zich gister middag uiterst tevreden met de wijzigingen die minister Smit- Kroes in de vergunning van Air Holland heeft aangebracht. „Het is een duidelijke zaak dat wij met de ze vergunning kunnen leven", al dus Block. „Zeker nu de vlieg vakantiemarkt duidelijk aantrekt zullen de reisorganisatoren zeer positief reageren", zo stelde Block. Rond 1 april van het volgend jaar hoopt Air Holland de eerste com merciële vlucht te kunnen gaan maken. Op 23 augustus van het vorig jaar besloot minister Smit-Kroes tot het geven van een vergunning voor chartervluchten aan Air Holland. Zij bepaalde toen echter zeer tegen de zin van Block dat alleen mocht worden gevlogen vanaf Zestienho ven en Beek en niet vanaf Schiphol waar Block om had gevraagd. Block ging in beroep bij de Raad van State, die medio december vo rig jaar besliste dat Air Holland wel van Schiphol mocht gaan vliegen, maar dan alleen voor vluchten naar Las Palmas en Tel Aviv. Dit omdat deze bestemmingen met Boeing 727-vliegtuigen niet rechtstreeks van Zestienhoven of Beek kunnen worden aangedaan. Voor een Boeing 727 met een maximaal startgewicht zijn de banen van de ze vliegvelden te kort, zodat op de routes naar verdergelegen bestem mingen die Air Holland wil gaan aandoen tussenlandingen zouden moeten worden gemaakt. Niet alleen Block ging in beroep bij de Raad van State, ook KLM, Martinair en Transavia gingen bij dit college in verweer tegen de ver gunning van de minister aan Air Holland. Deze maatschappijen wa ren van mening dat de Nederland se vliegvakantiemarkt, die zoals het er nu uit ziet vorig jaar het dieptepunt bereikte, al in ruim vol doende mate werd bediend door de bestaande maatschappijen. De Raad van State moet het beroep van deze drie nog behandelen. Ook de vakbonden protesteer den vorig jaar fel tegen het verle nen van de vergunning aan Air Holland. Zij vreesden dat de komst van een nieuwe maatschappij de werkgelegenheid bij de bestaande maatschappijen, met name toen bij Transavia, zou kunnen aantasten. Hoewel Block in augustus van het vorig jaar nog hoop had in april van dit jaar van start te kunnen gaan leverden de ontwikkelingen op de vliegvakantiemarkt en de be- 1 perkingen van zijn oorspronkelijke vergunning dermate veel proble men op dat ook dit najaar als start datum niet kon worden gehaald. Block is er echter nu van overtuigd dat niets meer het operationeel worden van zijn maatschappij rond 1 april van het volgend jaar in de weg kan staan. „Na vijf jaar strijd zijn we nu eindelijk waar we zijn wilden", aldus een zeer ver heugde Air Holland-directeur. De komende maanden zal Air Holland twee vliegtuigen van het type Boeing 727, driemotorige straalvliegtuigen voor de middel lange afstand, aanschaffen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6