Miljoenen om mooie Mont Saint Michel weer eiland te maken Grote gaten in gereformeerde archieven Ontsnappen uit open gevangenis blijkt peuleschil 1 PAGINA 4 DINSDAG 31 JULI 1' £j door Rudolf Bakker PARIJS (GPD) Een re gering geeft meestal geld uit om de zee te keren. In Frankrijk zijn miljoenen gemoeid met een project de zee binnen te halen. Dat gebeurt in de baai van Mont Saint Michel, waar het beroemde eiland met het benedictijner klooster langzaam maar zeker is te ruggebracht tot een pun tig uitstulpsel te midden van eindeloze zandvlak ten. De Mont Saint Michel is de grootste toeristenat tractie van Frankrijk. Elk jaar maken ruim twee miljoen bezoekers er de Grande Rue tot een ge stopte worst, terwijl de moedigsten doorklimmen naar de abdij, waar de de votie evenmin in een zaamheid beleden wordt. De autoriteiten zijn nu bang dat de toeristen te leurgesteld zijn over het eiland. Niet omdat je er in het hoogseizoen geen stap voor- of achteruit kunt doen, maar omdat klot sende golven niet langer dit magische rotsblok om geven. Die schoonheids- fout wordt nu voor veel geld verholpen. Water, wind en wolken, gefil terde zonnestralen en krijsende meeuwen scherend over de zee, dat is het beeld van Mont Saint Michel, zoals het op de briefkaar ten over de hele wereld gaat. Wat nu kennelijk aanstoot geeft, zijn de modderige kreken en de ein deloze vlakten met groenogend groeisel, dat in het Frans „her bus" heet, en die het eiland van twee kanten als in een tangbewe ging naderen. Het is allemaal minder erg dan de breedge schouderde dijk, die vanaf de vaste wal op het eiland toeloopt en die dit wonder van de weste lijke wereld, door de Unesco op zijn lijst van topmonumenten ge plaatst, nog voor de grootste air conditioned bus bereikbaar maakt. Een geestdodende platte asfaltvlakte is het, een hondeket ting om de hals van een kanarie vogel. Over deze dijk mag geen woord kwaad worden gezegd. Mosselman Voorlopig hebben de vijfhon derd inwoners van Mont Saint Michel en dat zijn meteen vijf honderd souvenirverkopers en restauranthouders er goed gunstig in toegestemd dat de Franse belastingbetaler de at tractie van hun gouden negotie helpt verhogen door het terugha len van de zee. Intussen is het werk al een goed eind gevorderd. Het is een kwestie van dijken en van reservoirs. Wat de mens be dierf wordt weer in ere hersteld. Want de dader van de verzanding bestond. Hij ligt al lang op het kerkhof. Hij luisterde naar de naam Mosselman. Op de hier afgedrukte kaart is goed te zien wat de ondernemen de Mosselman in het midden van de vorige eeuw voorhad. Onder nemingsgeest had voorrang bo ven ecologie. Langs de zuidelijke oever van de baai van Mont Saint Michel waren toen al polders aangelegd, terwijl de inpoldering tot 1934 door ging. Mosselman wilde, van het westen en het oos ten uit, dijken leggen die elkaar aan de voet van de hoge vesting muren rond het eiland zouden treffen. Het hele gebied ten zuiden van deze dijken zou daar mee aan de zee zijn ontrukt. Het werk aan de eerste dijk begon bij de Pointe de la Roche Torin, op het schema aan de rechterkant zichtbaar. Toen Mosselman met zijn eerste dijk echter halverwe ge was, ging hij failliet. Daarna gebeurde er niets meer. Dat er niets meer gebeurde, is niet helemaal waar. De dijk van Mosselman veroorzaakte een in grijpende verandering in de loop van de rivieren de Sée en de Sé- lune, rechts op de kaart te zien, die voortaan ver ten noorden van de Mont Saint Michel zeewaarts togen. De vloed zocht de gemak kelijkste weg en diepte deze kre ken nog uit. Het eiland kwam droog te liggen. Zandbank Tegelijkertijd verzamelde zich een deel van de anderhalf mil joen kubieke meter zand, die de vloed jaarlijks de baai binnen brengt, voor de ingang van Couesnon op het kaartje on deraan zodat ook van de zuid kant uit het water de Mont Saint Michel niet meer kon bereiken en de „herbus" de kans kreeg zijn tentakels uit te slaan. Als er de komende jaren niet was inge grepen, zou de baai tegen het ein de van de eeuw in een giganti sche, doch brave, zandbank ver anderd zijn. In de eerste fase van de 'face lift' is de dijk van Mosselman in tussen verdwenen. Een kortere en meer zuidwaarts wijzende dijk is er voor in de plaats geko men, om de polders tegen hoog water te beschermen. De Sée en de Sélune zullen volgens de be rekeningen nu hun loop weer in de richting van de Mont Saint Michel gaan verleggen. De twee de fase van het werk is daarmee begonnen. Om van de herbus- vlakten af te komen, worden aan de zuidelijke oever van de baai twee reservoirs aangelegd (zie kaart) waarin bij vloed het zee water wordt opgevangen en be waard. Een dergelijk reservoir zal ook worden gevormd door de Couesnon, waarin nieuwe slui zen komen die het water aanvan kelijk binnen laten en het zand tegenhouden. Zodra de eb is in getreden worden de sluizen van de beide reservoirs en van de Couesnon geopend. Met donde rend geraas stort het opgespaar de zeewater zich dan als een verlate passagier die de vertrok ken tram nog wil halen achter de al verdwenen vloed aan. Dit kunstmatig opgewekt natuurge weld heeft tot doel de met her- "bus bedekte zandvlakten terug te voeren naar waar ze vandaan kwamen: de zee achter de hori zon. Het resultaat van deze operatie is berekend in een waterloop kundig laboratorium, waar eb en vloed 11.000 keer zijn gesimu leerd. De ingenieurs weten dan nu ook precies hoe de toestand rond het eiland er in 1991 uit zal zien: het water rond de Mont Saint Michel zal twee meter diep er komen te staan, zes van de tien getijden zullen het eiland berei ken, terwijl het er nu nog maar drie van de tien zijn. Als er niets was gedaan zou in 1991 nog maar een eb-en-vloed op de tien dit bolwerk van de toeristenindus trie hebben bereikt. Het is waar dat de dijk naar de vaste wal de stroombeweging rond het eiland niet beinvloedt en dat hij daarmee de schoon heidsoperatie van dertig miljoen francs geen schade doet. De aan stootgevende asfaltvlakte is ech ter in zichzelf verfoeilijk en het is inconsequent na het uitgeven van al dat belastinggeld ook niet iets aan het probleem te doen, dat de gemoederen al meer dan een eeuw bezighoudt. De geschiedenis van de toe- gangsdijk tot de Mont Saint Mi chel is een tragikomedie. Sinds de regering in 1874 toestemming tot haar aanleg gaf, hebben groe pen en personen met gevoel voor harmonie en historie zich con stant de haren uit het hoofd ge trokken van woede en spijt. Te gen de belangen van de lokale commercie echter loopt ieder heilleger van schoonscheidsas- postelen zich te pletter. Hoonge lach past de 'Schongeist' die nu in keurig opstel is komen verkla ren dat de dijk moet verdwijnen en plaats moet maken voor plat boomde vaartuigen, die alleen toeristen zullen overbrengen die zich gedrongen voelen de abdij te gaan zien. De negotie zou zich op de vaste wal dienen te vesti gen. In de toeristenindustrie valt kaf van koren niet te scheiden. Het spreekt vanzelf dat de laat ste consequentie van de nu on dernomen schoonheidsoperatie nooit zal worden aanvaard. De burgemeester van Mont Saint Michel, de jeugdig-daadkrachti ge monsieur Vannier, vertelde me tevreden dat de discussie van 'Parijs' over de plannen met de toevoerdijk nu wel was ver stomd. Jaar in jaar uit zullen zich twee miljoen toeristen onge stoord op de Grande Rue kun nen werpen, om daar in de kra men hun geld te verspillen aan versierd koper, goedkoop aarde werk, beschilderde koekepan- nen en sneeuw verwekkende in- sluitsels. Op een middag in mei kom ik rond vier uur op de parkeervlak- te voor het eiland aan. Een geüni formeerd persoon ontsteelt me zes francs en tachtig centimes, waarvoor ik het recht krijg me toegang te verschaffen tot de be devaartplaats van de slechte smaak, die in lelijkheid alleen te vergelijken valt met San Marino, de Boulevard de la Grotte in Lourdes of het haventje van Ca pri in augustus. Omdat mijn ho tel pas tegen zevenen met bagage te bereiken valt tot op dat mo ment is de Grande Rue verstopt dood ik de tijd met het bevre digen van de nieuwsgierigheid. De curé van de parochiekerk van de Heilige Petrus ontvangt me vriendelijk en hij onthult me onder andere het geheim van de gehate asfaltvlakte. Ze is naast de oorspronkelijke dijk door randgemeenten aangelegd, die ieder voor zich een deel van de parkeergelden in hun zak steken. Mont Saint Michel krijgt er maar een schijntje van, wat me later ook de burgemeester met spijt in zijn stem bevestigt. In ieder ge val staat vast dat geen enkele be stuurder die goed bij zijn hoofd is er in zou toestemmen dat deze goud opleverendevvloek om es thetische redenen onder het zee water zou worden bedolven. De pastoor is zonder parochie. Des avonds en gedurende de winter zijn de vijfhonderd ne ringdoenden van het eiland op de vastewal, waar ze wonen. De pastoor heeft het hoofdzakelijk druk met het regelen van de be devaarten naar de relikwieën rond de heilige Michael, die in drie verschijningen rond het jaar 800 tot de bouw van de abdij op dracht gaf. De relikwieën zijn echter niet in de sombere abdij, die tijdens de revolutie door de staat 'gestolen' is, zoals de pas toor het noemt, maar in de Pie terskerk in de Grande Rue, die wel tot het katholiek territoir be hoort. Op het eiland heerst de achter docht. Tenslotte handelt men er al sinds de middeleeuwen in sou venirs. Je bier moet je meteen betalen en als ik me na een bui tengewoon slecht avondmaal op een winderig terras opmaak tot een korte wandeling, wordt me al nadrukkelijk de rekening voor de nog komende nacht toege schoven. Ook de staat is op zijn hoede, daarboven in de abdij. Twee benedictijnen mogen er voor de kerkdiensten zorgen, maar er wordt duivels op toe ge zien dat er geen toerist gratis naar binnen slipt om er te genie ten van de gotiek. In de zomeravond is Mont Saint Michel van dichtbij alleen mooi als je er om heen loopt. De Grande Rue is dan even snel leeg geraakt als vroeger de zee op kwam en weer vertrok. De lui ken gaan voor de ramen en de keukens dovtn hun ovens, zodat ook de wolken van goedkoop vet oplossen in de ijle lucht. Het rijk is nu aan de meeuwen, en aan de wind die door het kreupelhout tegen de hoge hellingen speelt. Alleen door je verrekijker zie je aan de einder de zee in de avond zon glinsteren. Rijen nutteloze boeien liggen als dronkemannen langs een nooit gebruikte weg: de bescheiden route van de Sée en de Sélune, die binnenkort weer dichter langs het eiland zal gaan. Burgemeester Vannier ont moet ik de volgende dag in zijn werkkamer boven de toegangs poort, waardoor de bezoekers die ochtend al om negen uur in dich te orde naar binnen stromen. Het spijt hem dat er steeds minder Nederlanders komen en hij is bang dat hun geld op is. Ik beloof hem mijn landgenoten tot een hernieuwd bezoek aan het eiland te zullen aanzetten. Dit is een goede raad die niet duur behoeft te zijn. Hoe verder men zijn auto van het land af par keert, hoe mooier de Mont Saint Michel er uit ziet. Vanuit de Pointe de la Roche Torin, waar het litteken van de oude wijk nog zichtbaar is, tot aan de Bec d'An- daine en de Grouin du Sud, ver toont het eiland zich als. de ach tergrond voor een magisch gela ten 'Gotterdammerung'. Verder moet niemand gaan. Voor veel geld komt straks ook de vloed nog op en om het vele geld zal de dijk met de autobussen blijven. Vorige week woensdagavond, om streeks half negen, klom een 24-ja- rige gedetineerde met behulp van kleerhangers over het hek van de gevangenis Westlinge in Heerhu- gowaard. Voor de gedetineerden die de jongeman zagen stuntelen een waar vermaak. De tweeëneenhalve meter hoge omheining is een zogenaamd val hek, het buigt terug als iemand er in klimt. Op de top zitten scherpe punten; de vluchteling kwam nog al gehavend bij de sloot. Hij waad de door het water en beklom het volgende hek. Daarna was de voor stelling voorbij. De achterblijvers konden niet zien hoe de ontsnapte gevangene een lift naar Amster dam kreeg. Adjunct-directeur J. van den Berg van Westlinge ontkent dat de vluchteling onder belangstelling van andere gedetineerden het ha- zepad koos. „Het is geen happe ning, zoals het televisieprogramma Fiets 'm d'r in. Vluchten gebeurt stiekem". Hij houdt het op de offi ciële lezing: de ontsnapping werd pas om 9 uur bij het periodiek tel len van de gedetineerden ontdekt. De ontsnapping uit Westlinge was de vierentwintigste van dit jaar, waarbij 48 gedetineerden wa ren betrokken. Vorig jaar werdén 26 uitbraken door in totaal 42 ge vangenen geregistreerd. Van den Berg is niet verontrust over dit aantal. Hij verwijst naar de aard en de grootte van de gevangenis. Het begin vorig jaar in gebruik genomen Westlinge is een half open strafinrichting, bestemd voor licht gestraften. Dat betekent dat gedetineerden binnen het complex een hoge mate van vrijheid genie ten. Vrij weekeinde De gevangenen hebben recht op één vrij weekeinde per maand, dit in tegenstelling tot de gesloten ge vangenissen waar verlof een gunst is..Voor de rest van de tijd is con tact met de buitenwereld uitgeslo ten. De beveiliging van de 200 gedeti neerden is volgens Van den Berg minimaal. Van zeven uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds zijn 15 be waarders aanwezig. In de nacht zijn er slechts vier. „Er zijn hier per jaar 1400 gedetineerden. In dat licht bezien vind ik een verliesper centage van 48 niet spectaculair", aldus de adjunct-dirtecteur. Van den Berg wijst erop dat on geveer de helft van de ontvluchten niet is teruggekeerd van weekend verlof. De overigen zijn wel uit Westlinge weggelopen. De ad junct-directeur noemt dat aantal acceptabel. „De gevangenis voor 100 procent beveiligen, is niet mo gelijk. Het ontvluchten is voor mij pas onaanvaardbaar als iedereen t weglopen". door Weert Schenk De valhekken, die er er pas sinds een week staan, zijn niet geplaatst om het vluchten te voorkomen. Om die reden is evenmin de sloot breder gemaakt. De maatregelen zijn bedoeld om het in- en uitlopen van gevangenen tegen te gaan. Voor die tijd was de begrenzing zo gemakkelijk te nemen dat gedeti neerden met geringe pakkans rus tig in het dorp een patatje, bier, Chinees eten of ander ongeregeld goed gingen halen. Verscherping Van dén Berg wil bet niet beves tigen. HijTibudt het er op dat ster ke aanwijzingen van dergelijke praktijken bestonden. Ook geeft hij niet zonder meer toe dat de val hekken en de bredere sloot het gooien van met drugs gevulde ten nisballen of flessen met drank op de binnenplaats moet bemoeilij ken. Dank zij de openbare telefoon op Westlinge konden gedetineer den eenvoudig zulke bestellingen plaatsen. De vorigesituatie heeft zeer waarschijnlijk een klein jaar terug geleid tot het illegale drankgebruik dat een massale vechtpartij tot ge volg had. De toegesnelde adjunct directeur werd met een mes be dreigd en twee gevangenen maak ten van de chaos gebruik om een vluchtpoging te ondernemen. De gemeentepolitie van Heerli Êe gowaard verzocht daarop versch n€ ping van het regime. Van den Bt zegt dat dit bestaat uit een strafl m toezicht op de gevangenen. Si volgt sneller overplaatsing na °f een gesloten inrichting als de b ci' waarders menen dat bepaalde J1* detineerden niet in Westlin thuishoren. cc Verhuizing naar een gevangei ht met streng regime gebeurt ook da gedetineerden worden gesna met drugs of daarvan onder i w vloed zijn. Hetzelfde lot zijn de oi vt vluchten beschoren die wordi aangehouden. De politie pakt meeste ontsnapten binnen enk» maanden weer op. m d< Schulden Opvallend is dat veel vluchteli b, gén nog niet eens zo lang meer j^j de gevangenis te gaan hebben. moest de man die er woensdag v, g( tussen ging nog maar vier dag zitten. Van den Berg vermoedt Vi een verband kan bestaan ra g( schulden die in de gevanger n moeten worden afgelost. „Mogeli Ti is er gegokt, overigens een illega. a bezigheid, en is daarbij een pa Vl honderd gulden verloren. De v< Cl liezer wil of kan dat dan niet bet len en neemt bijtijds de kuierl; ten". Hij vervolgt: „Dit is geen bejaa dentehuis. Een gevangenis is e» dynamische gemeenschap v; meest jonge kerels. Wij weten oi niet altijd wat er gebeurt. De su cultuur bepaalt hoe prettig mens» g zich hier voelen. Misschien had ontsnapte hier een kennis uit h 7 verleden ontmoet. Andere oorz ken voor het vluchten kunnen z\ A een ziek familielid, een ontrouv vi echtgenote, een onstuitbare h tv hoefte aan drugs". 1 d Dit alles overziend vindt a fl junct-directeur Van den Berg ge» a aanleiding om voorlopig iets in zi il strafinrichting te veranderen. „E o is een prima systeem. Houen zo' k fï Nieuwe uitgaven - 'De gouverneur zonder zi» jeugdboek door Patrick Reuma Elsevier, prijs 18,50. - 'Nachtelijke dwaling', de laats avonturenroman van de vorig ja overleden auteur Desmo: Bagley. Wat is er mis met de ov» lijdensakte van Mark Trevelya die door een slordige Nederland arts werd opgesteld? Zijn bro vertrouwt het niet en gaat op c derzoek uit. Elsevier, prijs 22,5 - 'Gedwongen landing', thrill van Thomas H. Block. Terrorist gijzelen een DC9 en een vliegde schip met hun bemanningen. H Pentagon krijgt een ultimatum. I sevier, prijs 24,50. - 'De katoenplukkers', een h» druk van een meer dan een hal' eeuw oud zijnde roman van B.Ti ven, die in 1969 bij zijn overlijd» een indrukwekkend oeuvre nalii Dit is een van zijn vroege romar; Meulenhoff, prijs 29,50. - 'Geen weg terug'. Geertje Gc schreef het verhaal over een Turl meisje, dat in Nederland wonen wil ontkomen aan de druk va haar omgeving. Leopold. - 'Verhalen', achtenennegent keer Yvonne Keuls. Een aantj cursiefjes uit dag- en weekblade gebundeld. Nijgh en Van Ditmai - 'De leerlingfilosoof, lijvige n man van Iris Murdoch over de rel tie tussen een leermeester en zi) leerling. Een gecompliceerd, b spiegelend, maar vrolijk boek. Be Bakker, prijs 49,50. De gereformeerde predikanten hebben van de commissie voor de archieven van hun kerk een brief gekregen, waarin hun wordt gevraagd, eraan mee te werken, dat kerkelijke archief stukken niet worden verwaar loosd of vervreemd. "De praktijk leert, dat bij ons weinig belang wordt gehecht aan een goede archiefvorming en -bewaring. Gereformeerden, zegt men, kijken liever naar de toe komst dan naar het verleden. Hoezeer deze karaktertrek ook kan worden gewaardeerd, te la ken valt het, als daardoor de tra ditie wordt verwaarloosd". heeft grote ga ten waargenomen in de haar ter beschikking staande archieven. Heel veel materiaal berust in par ticuliere handen. "Personen en families die een rol in het kerke lijk leven hebben gespeeld be schikken vaak over waardevolle archivalia. Door onachtzaamheid zijn deze onttrokken aan hun ei genlijke bestemming: het archief van een kerkelijk of semi-kerke- lijk orgaan. Ook als ze daar niet officieel toe behoren, kunnen ze toch een belangrijke aanvulling betekenen". 'Samen op weg' De classicale (regionale) ver gaderingen van de Hervormde Kerk zullen in september zeven voorstellen van kerkordelijke aard moeten behandelen met het oog op de gecombineerde her vormde en gereformeerde syno devergadering van november en december. De voorstellen beogen geen wijziging van de kerkordes, maar geven alleen mogelijkheden aan om hiervan af te wijken voor col leges en vergaderingen die een brede interkerkelijke samenwer king (federatie) nastreven. Ze be treffen de vorming van een fede ratie, de verkiezing en bevesti ging van ambtsdragers, de be hartiging van stoffelijke zaken, de samenwerking van een cen trale hervormde gemeente en ge reformeerde kerk met wijkker- keraden en de behandeling van bezwaren tegen besluiten en re gels. Voor alle voorstellen op één na moeten de overwegingen van de hervormde classes vóór 5 okto ber binnen zijn. Voor de stoffelij ke zaken is meer tijd uitgetrok ken, omdat hierover ook diako- nale en kerkvoogdelijke instan ties worden geraadpleegd. Die overwegingen moeten op 15 maart volgend jaar zijn inge diend. Zelf heeft het breed modera- men (algemeen bestuur) van de hervormde synode bezwaren te gen de voorgestelde regeling voor de verkiezing van ambts dragers en de voorgestelde pro cedure voor het beroepen van predikanten. In beide voorstel len is dat de taak van de gemeen te. Naar hervormde opvatting kunnen aan verkiezingen alleen belijdende leden deelnemen die hun financiële verplichtingen nakomen en niet onder kerkelij ke tucht staan. En wat het beroe pen van predikanten betreft moet de centrale kerkeraad of de te vormen algemene kerkeraad een belangrijke stem houden. Dat is nodig om recht te doen aan de positie van minderheids groepen in centrale gemeenten. Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen het beroep van de synode tot predikant voor toe- rustingswerk (Geref. Zendings- bond en Bond voor Inwendige Zending in de Hervormde Kerk) C. Snoei Noordhorn (Gr.), naar Aagtekerke (Z.) kandidaat W. van Mourik Nieuwegein, die hiermee bedankte voor Nieuw- veen. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Zutphen G. Bijkerk Enschede. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Dordrecht L. Blok Nunspeet, voor Krimpen aan de IJssel R. Boogaard Leiden, voor Randburg (Zuid-Afrika) A. Moer kerken Nieuw-Beijerland, voor Rijssen N. W. Schreuder Goes, voor Gorinchem C. van de Poel Yerseke. Synode Chicago Met een gebedsdienst is gis teravond de tiende algemene vergadering van de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) in Chicago geopend. Ruim 30 kerken van calvinisti sche traditie zijn hier vertegen woordigd, waaronder de Gere formeerde Kerken in Nederland en de Christelijke Gereformeer de Kerken. De Nederlandse gereformeer den hebben samen met de Ne derduits Gereformeerde Sen- dingskerk (kleurlingen) van Zuid-Afrika voorgesteld, de theologische verdediging van de apartheid tot 'ketterij' te verkla ren. De positie van de Nederlandse gereformeerden binnen de oecu menische synpde is een. tweede heet hangijzer op deze vergade ring. Sommige kerken vinden hun visie op de vrouw in het ambt en het gezag van de bijbel, alsmede op homoseksualiteit on verenigbaar met de basisformule van de synode. De Nederlandse gereformeerden willen de GOS het liefst omvormen tot een ont moetingsplaats voor gesprek, waarbij de een de ander niet bindt aan tevoren vastgelegde formuleringen. Velen zien de uitkomst van de debatten met spanning tege moet. Lutheranen. De algemene vergadering van de Lutherse We reldfederatie in Genève heeft be paald, dat voortaan ook andere kerken dan lid-kerken aan het werk kunnen meedoen, zij het zonder stemrecht. Zy moeten dan wel de grondslag van de fe deratie kunnen onderschrijven. Hetzelfde geldt voor raden van kerken en individuele gemeen-, ten. Tot nu toe hadden kerken van de Lutherse Unie en kerken uit de hervormde traditie alleen de status van waarnemer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4