Buien langs kust binnenkort voorspelbaar 4 Gokkers draven door bij echt volksfeest Bouwplan voor 'groen hart' van Oegstgeest KNMI licht tipje op van sluier over geheimen van weer langs kust Verenigingsleven eert medaillewinnaar Huren Kerkehout flink omlaag Voorschotens bushuisje vernield Inbrekers in kraag gevat PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 31 JULI I,, DE BILT/KUSTSTREEK Het KNMI in De Bilt heeft het 'raadsel' van de onverwachte regenbuien langs de kust opgelost. Het gevolg daarvan is dat dergelijke buien binnen afzienabre tijd voorspel baar zijn omdat weten schappelijk is vastgesteld wat de oorzaak ervan is: niet het hoogteverschil tussen zee en duinen, doch de 'ruwheid' van het terrein in combinatie met de temperatuur van het land. door Thijs Jansen Er is weliswaar nog meer on derzoek nodig, maar de kans is groot dat het KNMI te zijner tijd de nu immer onverwacht optre dende buien in de dagelijkse weervoorspelling kan meene men. Voorspellen was tot nu toe moeilijk omdat de preciese oor zaak van de onverwachte neer slag onbekend was. Aangenomen werd dat de re gen ontstond doordat de lucht vanaf de Noordzee bij de kust door de duinen omhoog werd ge stuwd. "Je ziet een dergelijk ver schijnsel in bergachtige gebie den. Maar hier bleek daar echter geen sprake van te zijn", aldus een woordvoerder het KNMI. Na twee maanden durende me tingen in april en in mei van het vorig jaar en na ruim een jaar verwerken van die informatie, heeft wetenschappelijk-hoofd- ambtenaar A.G.M. Driedonk van het KNMI, het bekende weerin- stituut bij Utrecht, met deze ont dekking een nieuw tipje opge- Vaak gebeurt het immers dat druipnatte, verregende badgas ten na een regenbui aan de kust landinwaarts een goed heenko men zoeken. Éénmaal een paar kilometer van de kust verwij derd, blijkt dat dóór geen drup pel regen is gevallen. Gissen Aanvankelijk kon het KNMI slechts gissen naar de oorzaak van die regenbuien. Driedonk is belast met een langlopend on derzoek dat dient om meer in zicht te krijgen in het weer langs de kust. Onder meer in deze streek is en wordt daartoe onder zoek verricht. De wetenschapper houdt tijdens een gesprek over de uitkomsten van dat onder zoek een slag om de arm: "Het gaat tot nu toe om voorlopige conclusies, want het onderzoek loopt nog". In de maanden april en mei vo rig jaar zette Driedonk met als uitgangspunt Cabouw, een ge hucht bij Lopik, haaks op de kust een denkbeeldige lijn uit. De lijn eindigde bij Noordwijker- hout. In het gebied dat door de lijn werd doorsneden, verrichtte hij met vliegtuigen en zogenaam de Doppler-sonars metingen in de onderste luchtlagen. Doppler-sonars zijn apparaten die om een bepaalde tijd geluid signalen de lucht in sturen. Ver volgens wordt de tijd geregi streerd die dit geluid nodig heeft om weer op aarde terug te keren. Aan de hand daarvan kunnen be paalde metingen over bijvoor beeld de snelheid van de wind worden uitgevoerd. De eerste gegevens deel dat aeei van het onderzoek zijn ni binnen, zegt Driedonk. "Het ma teriaal dat de vliegtuigen verza melden is nog niet gereed voor gebruik. Dat onderzoek werd verricht door een Frans bedrijf. Deze heeft de informatie nog niet aan ons overgedragen". Zeewind De informatie die nu toe wel beschikbaar is en die nog moet komen, is volgens het KNMI van belang voor onder meer de toe passing van windenergie, voor de luchtvaart en voor het tegen gaan van de verspreiding van luchtverontreiniging. Volgens Driedonk waren de effecten van de zeewind dicht bij de grond al lang bekend. "Het was echter volstrekt onduidelijk tot op wel ke hoogte die effecten merkbaar zijn". Hoe zit het bijvoorbeeld met de afremming van de wind op vijftig meter hoogte?, zo luidde een van de vragen die de onder zoekers zich stelden. En hoe zit dat op honderd meter? En wat is het effect op de windrichting? Tot op welke afstand tot de kust en tot op welke hoogte is er in vloed van zeewind? Dat waren allemaal vragen waarop het KNMI nog geen dui delijk antwoord had. Ook buiten Nederland is de be langstelling voor de antwoorden op die vragen groot, zegt Drie- donk. Duitsland en Frankrijk be talen mee aan het onderzoek dat hij verricht. "Nederland is niet alleen gunstig gelegen voor dit soort onderzoeken, maar heeft ook een reeds aanwezig goed netwerk van meteorologische grondstations". Conclusies "Eén van de belangrijkste con clusies die we tot nu toe uit het onderzoek hebben kunnen trek ken is dat de invloed van de zee wind na een vrij korte afstand al afneemt. In De Bilt is er hoogst zelden nog wat van te merken. In Valkenburg daarentegen i invloed zo goed als altijd baar". Deze kennis is volgens Dri4- donk van belang, omdat de irV vloed van de zeewind nu is vastd gesteld. Deze ontdekking kab onder meer een bijdrage leverei om het milieu beter te beschei^ men, zegt hij. "We weten dat er ijj" de maanden mei tot en met au*3 gustus gemiddeld om de vier ds0 gen een zeewind komt opzetten'!' Driedonk: "Wat we niet wisteiv is welke omvang deze zeewinder kunnen aannemen. Bijvoorbeeld nog merkbaar zijn". Het ondeit zoek wijst uit dat dit tot op eer hoogte van 200 tot 300 meter noi merkbaar is. Dat kan volgens Dnedonk vaiv belang zijn voor bedrijven dii^ milieuschadelijke stoffen in di€ lucht lozen. "Deze bedrijven zulv VOORSCHOTEN - "Een echte gokker ben ik niet. Ik zet niet veel geld in op paar den", zegt een man, die vrij wel alle lange- en korteba- nen in Nederland afloopt om een gokje te wagen. Geen paardensportfestijnen slaat hij over. Vandaar dat hij ook op de zestigste Voor- schotense kortebaandrave- rijen van de 'Paardensport Voorschoten' is. Een kennis van de man vult geksche rend aan: 'Laatje door hem niet bedonderen! Hij rijdt in een dikke Mercedes". De gokgrage man lacht en luis tert vervolgens aandachtig naar de uitslag van de eerste draf. door Wouda Bouman Zo gaat het in de drafsport-we- reld. Goklustigen kunnen daar naar hartelust 'wedjes leggen Voordat het eerste onderdeel (om loop) van start gaat, drommen de mensen samen voor de caravans van de totalisator in de afgezette Oude Adegeesterlaan. De Prins Bernhardlaan is speciaal voor de kortebaandraverij omgetoverd in een heuse kortebaan. Het publiek zoekt een plaatsje langs de baan. Bijna iedereen heeft een programma en een pen in de hand. Ouderen en jeugd, stuk voor stuk hangen de toeschouwers in meegebrachte tuinstoelen of tegen dranghekken. De grote bier- en frisdranktent en de ijskramen naast de baan vinden bij het war- r ook flink aftrek. De paarden draven twee aan twee. Voor elke strijd gaat de rode vlag omhoog en wordt ze heen en weer gezwaaid. Daarna klinkt het geluid van een gong over de baan en roept een stem: "Deelnemers op uw plaatsen. Eén, twee, drie, start!". Maar al bij het wapperen van de rode vlag zijn de dieren met aan hangende sulky's in draf Mensen joelen en roepen, opdat hun favo riet door de aanmoedigingen zal winnen. Plotseling gaat één van de twee paarden van draf over in ga lop. De witte vlag wordt omhoog gehouden ten teken dat de strijd is beëindigd. Het galopperende dier verliest de rit. Het gaat nogal eens mis bij de start. De sulky's moeten, nadat de gong klinkt, eerst een rondje draai en. Daarbij raken de wielen van de 'aanhangwagentjes' elkaar af en toe of botsen de sulky's tegen el kaar op. Het publiek vindt het keer op keer opnieuw starten maar niets. De mensen raken ongedul dig, alsof ze zo snel mogelijk willen weten of ze iets hebben gewonnen. Urdy Aan de kant staat een meisje dat met één van de rijders is meegeko men. Nadat de wielen van de sul ky's al twee maal hebben 'vast' ge zeten en het meisje telkens tever geefs heeft gewacht op de presta ties van 'haar' paard roept ze: "Kom op Urdy, kom op!". Het win nende paard zal namelijk 4.000 gul den in de wacht slepen. Dat wordt Worthy Dillon met als rijder M. Bouwhuis. De rijders zitten met gestrekte armen en benen op de sulky's. "De voeten zitten vast in klemmen, an ders trekt het paard de rijder eraf', legt ze uit. Terwijl ze de baan nauwlettend in de gaten houdt, vult ze aan: "Of de rijder zit binnen de kortste keren met z'n benen in de kont van het dier. Weetje, paar den die al eens eerder prijzen heb ben gewonnen, krijgen bij volgen de wedstrijden een achterstand bij de start. Vandaag vaneért de draf afstand van 300 tot 315 meter". Opnieuw strijden twee paarden met elkaar. Snuivend en gnuivend draven ze flink zwetend met zo'n 60 kilometer snelheid per uur langs het ingespannen kijkende publiek. Het zand stuift op tot stofwolken als de dieren passeren. Niet ieder een vindt het even leuk en span nend. Iemand klaagt over de lucht van paardevijgen en een oude man merkt norsig op, dat hij dacht dat het kermis zou zijn. "Ik zie liever draaimolen-paarden", legt hij uit. Een jongetje van een jaar of vijf zegt tegen zijn moeder: "Blijven we lang mam? Ik ben een beetje bang voor de paarden". Hij zal nog even geduld moeten hebben. Pas bij de vierde omloop mag er niet meer worden gewed. "De inzetten worden dan gestaakt. Als de einduitslag bekend is.'wordt aan de beste gokker uitbetaald", zegt een medewerker van de totali sator. Hij verwacht niet dat er men sen zijn die hun hele vermogen bij het wedden inzetten. "Het is een volksfeest. De mensen doen voor de aardigheid mee", legt hij uit. De man van de totalisator ver wacht een totaal-bedrag van onge veer 40.000 gulden binnen te halen van alle goklustige bezoekers op het Voorschotense feest. "Dat getal is ook maar een gok vult hij la chend aan. Uitslag Voorschotense kortebaandrave rij 1984: 1 Worthy Dillon - rijder M. Bouwhuis, prijs 4000 gulden: 2. Üderka S. - rijder H.J. Pools, prijs 1750 gulden; 3. Prins Benjamin - rijder B. Schwartz, prijs 900 gulden; 4 Wita Nebit - rijder J. Geluk, prijs 400 gulden. VOORSCHOTEN - In het huis van de familie Waaijer verenigde zich gisteravond het 'hele' Voorscho tense verenigingsleven. Zoon René behaalde onlangs op de Paralym pics een gouden medaille en dat werd nogmaals gevierd. De zwem- vereningen EVZV en de Water vrienden hadden een rekening ge opend waarop alle clubs een bij drage konden storten. Van dat be drag werd een wereldontvanger gekocht, die gisteravond door wet houder Marselis (links) werd over handigd. "Zo'n spontane reactie had ik niet Paarden draven, gokkers kijken vol spanning toe. Voorschoten i paard. gistermiddag wederom in de ban i WASSENAAR - De kans dat in het Wassenaarse Kerkehout 52 wo ningwetwoningen worden ge bouwd, is flink gegroeid. B en W hebben kans gezien de huurprijs zo'n honderd gulden per woning omlaag te halen. Dit was nodig om dat gemeenteraad, B en W en de Wassenaarsche Bouwvereniging niet akkoord, gingen met de oor spronkelijke huren. Zoals het er nu naar uitziet moe ten de gestapelde twee- en drieka merwoningen gemiddeld 419 gul den gaan opbrengen. De 13 eensge zinswoningen komen op 540 gul den per maand. Aanvankelijk moesten huurders van twee- en driekamereenheden 526,65 gulden per maand betalen en huurders van eensgezinswoningen 611,50 gulden. Of de woningen er daadwerke lijk komen hangt af van het rijk. Dit moet subsidie verlenen. Om in aanmerking te komen voor subsi die, moet voor 1 september een plan zijn ingediend bij het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer. De gemeente wil dit koste wat het kost voor elkaar krijgen. Daarom heeft OEGSTGEEST - Binnen kort wordt midden in Oegstgeest de eerste paal geslagen voor 'Prinsenwei- de', een bouwplan van 33 lu xe herenhuizen. De huizen komen achter de Rhijngees- terstraatweg te liggen. Het sluit aan op het sportter rein, de Wilthoeflaan, de Van Houdringelaan en 'het Rhij ngeesterstraatwegpad'. Daarmee wordt de jarenlan ge vrees van de bewoners van dat pad bewaarheid. Maar weinig Oegstgeestenaren kennen het verscholen pad. Ooit stond er een fabriekje. Gedeelten van het gebouw werden successie velijk verkocht en herbouwd en nu staat er een tiental huizen. Zij kijken uit op het weiland, waar 'Prinsenweide' gesitueerd is. De grond van het bouwplan was al die jaren in handen van architect Prinsen, die zelf op woont. Hij speelde altijd al met de gedachte om achter zijn pand een aantal huizen te laten verrijzen. De bewoners van het pad wachtten af. Uiteindelijk werden ze nu zo'n twee jaar geleden geconfronteerd met de tekeningen. De schrik was groot: volgens die plannen zouden de huizen erg dicht bij 'hun' pad komen te liggen. Na een aantal inspraakavonden werd men het 'eens'. En daarom hebben de bewoners van het pad zich nu maar bij het plan neerge legd. Eén van hen, A. van Leeu wen, erover: "Natuurlijk wel met gemengde gevoelens. Maar we hebben weinig perspectief om het aan te vechten. En we hebben toch iets bereikt. Vergeleken met het eerste plan zijn er voor ons gunsti ge veranderingen in aangebracht. Zo is de bebouwing een meter of drie naar achteren gegaan en wordt ons pad geen achteruitgang voor de hele wijk, maar alleen voor de huizen die aan deze kant staan en voor de garages die op het pad uit monden". Heel erg vonden de 'padbewo ners aat, omwille van de bouw, de groenstrook tussen hun pad en het bouwterrein werd gesloopt. "Maar ook daaraan doe je niets". Traditioneel Er wordt gebouwd in vier varian ten, zowel 2- en 3 onder-één-kap als rijtjeshuizen. De prijzen variëren van 225.000 tot 420.000 gulden. De eerste paal zal rond 1 september de grond in gaan. Het zal één tot an derhalf jaar duren voordat alle 33 huizen er staan. Architect is -uiteraard- bureau Prinsen en Den Ouden, terwijl ma kelaarskantoor Eigen Haard de verkoop in handen heeft. De wo ningen worden gebouwd onder de bepalingen van het Garantie Insti tuut Woningbouw (G.I.W.). Dit G.I.W. houdt de bouw nauwlettend in de gaten. De huizen zijn in die zin 'bijzon der' dat het Leiderdorpse bouwbe drijf Meerburg ze op traditionele wijze neerzet. Een woordvoerder van Eigen Haard vertelt dat er al veel belangstelling voor is. Opmer kelijk genoeg is de meeste vraag gericht op de duurdere huizen. DINSDAG Leiden v Terrein zwembad De Vliet, Voorschoterweg, jeugddorp met stuivertjeskermis, 9.30-15 uur. Warmond f Kaag, zeilwedstrijden Kaagweek, finij bij sociëteit, vanaf 10 uur. Wassenaar Gemeentehuis, raadscommissie-ver|J dering welzijn, 19.30 uur. WOENSDAG Hooglandse kerk, pauze-orgelconfl] 12.30 uur. Jeugddorp Voorschoterweg, waters! lencircuit, 9.30-15 uur. Breehuys, Breestraat, disco 19.30 uur Lesbies Kafee, Caeciliastraat, 'LestJ Kafee', 20.30 uur. Stadhuisplein, parkenwandeltoi Wandelkring Leiden e.o., starten tus^] 9 en 19.30 uur 3 Voorschoten Lindehoeve, burg. v.d. Haarplein, 'Su mertime Disco', 21 uur Wassenaar Gemeentehuis, raadscommi: dering ruimtel. ordening/openl werken/financien en econ. zaken. inbj de gemeenteraad deze maand ook ingestemd met een voorlopige ver- koopovereénkomst en een krediet voor het bouwrijp maken van de benodigde grond, terwijl ze on overkomelijke bezwaren had tegen de hoogte van de huren. De huurprijzen konden omlaag omdat de hoofdentrees van de ge stapelde woningen eenvoudiger zijn gemaakt, de balkons van deze woningen nu allemaal aan dezelfde kant komen en de rijtjes eengezins woningen niet meer zo uitsprin gen. Ook viel de aanbesteding 5000 gulden per woning lager uit dan verwacht. ZOETERWOUDE - Geboren: Van Poel, Bonnie; Nieuwenhuizen, Est£ Margaretha Willemina; Hulsbos, Fer. Hilgersom, Matheus Wilhelmus Mar Van Veen. Boy Antonius Sebastiani De Bruijn, Frank; Nijhof, Bart; Bef Bente Joanne; Crama, Richard. f Gehuwd: Van Vulpen, Jan Francj cus Johan met Bolder, Johanna Gert da Cathanna Maria. Overleden: Burer, Johan Lof (1903); Van der Poel, Johanna Agif' (1904). VOORSCHOTEN - Geboren: P H.H.M. zv A.M. Essed-Van Bergen, Vl cent zv. J.M.M. Smeele-De Boer Gehuwd: M. Koopmans met M.C| i Geffen i VOORSCHOTEN - Vier jongen} zijn gistermiddag op heterdaad bf trapt bij het vernielen van een btf huisje ter hoogte van de apothee op de Leidseweg in Voorschotel Met hondekettingen sloegen o jongens de ruiten in. De drie 17-ji rlge Leidenaars en de 18-jari$ Noordwijkers werden door de pol tie meegenomen voor verhoff Daar vertelden ze, dat ze zelf nif wisten waarom ze de ruiten ha( den ingeslagen. Tegen de avort konden de Leidse jongens na huis. De Noordwijker moest op h' politiebureau blijven omdat h daar inmiddels ook enkele vernii lingen had aangericht. VOORSCHOTEN De inbrai van het afgelopen weekeinde een sigarenzaak aan het Kamd lingh Onnesplein in Voorschou is opgelost. De politie wist tw Voorschotense jongens van 16 19 jaar aan te houden. Zij bekej den na een verhoor. De ontvreen de blikken shag, zelf-rolapparatt en luxe aanstekers zijn voor d deel terecht, aldus een woordvod der van de politie. verwacht", aldus Rene Waaijer, die zich in de Verenigde Staten het snelste toonde op de 50 meter schoolslag. "Het was voor mij een complete verrassing" Op de foto wordt hij geflankeerd door een trotse broer Ruud door zijn moeder. (foto Holvast) LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) (radio lunst) Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Teleloon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden t>i| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt Directie G Koopman S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 e Tombe (sport) Bonn. t Parijs. Washington. Cairt Rome, Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2