'Net als spelen in de zandbak Nieuwe lichting krijgt een kans Frank Groothof (Werkteater en Sesamstraat) over Idiidertheater: Come-back van Maggie Forbes Op festival van Afrikaanse muziek DINSDAG 31 JULI 1984 PAGINA „Het was toevallig dat ie mand zei: jij moet gaan zin gen. Anders was ik onder wijzer geworden of zo. Pure mazzel allemaal, ik ben er echt gewoon ingerold". Frank Groothof, de laatste tijd ook bekend als Frank van Sesamstraat, die deze zomer door het land trok met het Werkteater om in de tent samen met zijn broer René de kindervoor stelling Broertjes' te spe len, zat al op de kweek school toen zijn zangtalen ten werden ontdekt. Hij ging naar het conservato rium en zag de opera als zijn voorland. Maar dan was eni ge toneelervaring wenselijk en daarom greep hij (in sep tember 1973) de kans om een jaar stage te lopen bij het Werkteater met beide handen aan. „Het was daar zo spannend alle maal en er gebeurde veel meer dan je ooit in tien jaar bij de opera zou beleven. Ik leerde zoveel bij het Werkteater, dat ik mijn tanden erin heb gezet en niet meer weg ben ge gaan. Ik zing nog wel in alle projec ten. Bovendien ben ik een lyrische bariton en dan is het Franse reper toire mijn terrein. Waar moet je daar hier je brood mee verdienen? Bij het toneel kreeg ik kansen om elke avond op de planken te staan. En dat wil je toch eigenlijk, elke dag te kijk staan. Anders had ik misschien eens in de week of in de twee weken een concert, en waar haal je dan je ervaring vandaag?". Ervaring in het toneelspelen kan hem inmiddels niet ontzegd wor den en ook trad hij geregeld voor kinderen op. Heeft Frank een be paalde affiniteit met kinderen? door Frans Doeleman „Jazeker, ik heb er zelf vier! En met spelen, ja, het bevredigt ont zettend. Je moet niks ophouden, anders haken ze heel snel af. Vol wassenen hebben er nog wel be grip voor als je kunstzinnig gaat doen of een beetje raar freaken, maar kinderen pikken dat niet. We maakten scènes die echt wel goed waren, maar bij de kinderen niet aansloegen omdat ze te bedacht waren, te gemaniëreerd. Kinderen worden dan onrustig en gaan niet net doen of ze het leuk vinden. Je moet op de een of andere manier gewoon doen, niet artistiek, maar ook niet kinderachtig". Iene Mienie „In Sesamstraat speel ik met die ren, met Tommy en Ienie Mienie, en dan denk ik aan mijn kinderen. Aan hen denk ik ook als ik het niet meer weet wanneer we in de voor stelling iets uitproberen. In de tent zitten de kinderen op je lip, je bent op gelijk niveau. Ik heb het gevoel alsof de kinderen bij mij in de ka mer staan of zo. We hebben ook niks om ons achter te verbergen. Er staat een grote trampoline, die we gebruiken als bed waar je op kunt springen, en spelen dat het moeilijk is om in slaap te komen. Herkenbare dingen naar aanlei ding van onze eigen kinderen. Ein deloos wakker liggen, vooral in de zomer, tot de vader kwaad naar bo ven gaat en ten einde raad die kin deren door elkaar rammelt. Daar gaat .Broertjes' over, maar dan vanuit het kind bekeken, zijn pro blemen om in slaap te komen en wat er verder in zo'n kind leeft: ja loezie, angst em ambitie ten op zichte van zijn broertje, afgewis seld met vriendschap en liefde". „Het is wel een speciale band om met je broer te spelen. Je begrijpt elkaar heel gauw, maar je kan ook flink bakkeleien. Soms weten de kinderen niet of we aan het spelen zijn of echt ruzie hebben. Zo nu en dan wordt het Werkteater ge vraagd in het Emma-kinderzieken- huis of gelegenheden voor gehan dicapten en dan komen we bij el kaar en bedenken we wat clown- sacts of zo. We brengen dan wat ra re dingen die we soms ook ter plek ke verzinnen. Dus we hebben wel ervaring om met elkaar te werken". Hoewel Frank Groothof (35) naast Sesamstraat ook andere din gen voor televisie heeft gedaan (rolletjes in bijvoorbeeld De Lem mings en Herenstraat 10) en in films speelde (als laatste De Witte Waan) kan hij zich niet voorstellen dat hij weg zou gaan bij het Werk teater. „Het is de enige plek waar je de dingen die in je opkomen ook kunt verwezenlijken. Niemand zegt: je moet dit of dat doen, al ben je er wel met elkaar verantwoordelijk voor dat er genoeg geld wordt ver diend om de zaak draaiende te houden. We hebben allemaal span nende plannen. Er is de laatste tijd ook zoveel gebeurd bij het Werk teater. Er is min of meer negatief over gesproken, maar voor mij en voor iedereen bij het Werkteater, geloof ik, is het een hele positieve tijd geweest. De groep leunde op een aantal mensen die stuk voor stuk weg zijn gegaan: Peter Faber, Gerard Thoolen, Helmert Wouden berg, Marja Kok, allemaal mensen die de zaak stimuleerden. We wer den daarna steeds meer op onszelf geworpen en moesten zelf dingen gaan bedenken". Dom „We hebben die stap moeten ma ken en ik ben ër nog altijd blij om dat ik nu mijn eigen projecten kan doen. Toen die sterke mensen er nog bij waren, had ik altijd het ge voel dat ik niks kon zonder hen. Nu word je sterker doordat je het alleen moet doen. Vroeger hoefde je niet zelf te kiezen, want dat werd voor je gedaan. Dat uitstellen van je keuzes is heel erg, waardoor het steeds moeilijker wordt. Ik ben blij dat het uiteindelijk toch gebeurd is, dat ik zelf dingen moet beden ken en keuzes moet maken". Tv-regisseur Egbert van Hees nodigde Frank Groothof uit mee te werken aan het programma Se samstraat. Hij doet dat met erg veel plezier. „Ik moet laten zien hoe een jon gen van ongeveer twintig jaar met kinderen omgaat, iemand die dich ter bij de kinderen staat dan Piet en Paula. Er moest iemand zijn die wel groot is, maar domme dingen doet, zo dom als kinderen kunnen doen, zodat Tommy en Ienie Mie nie kunnen zeggen: wat ben jij toch stom, Frank. Er zit nu ook een meisje in Sesamstraat dat er niet ouder uitziet dan twaalf jaar, om die afstand steeds kleiner te ma ken. Er is zelfs een kinderhater bij gekomen. Het programma wordt steeds vollediger". „Ik word ook herkend op straat, dat is heel leuk. Opeens pakt ie mand je hand vast en zegt: oh, jij bent Frank van Sesamstraat, wacht even. Dan belt hij aan en roept: mam, gooi gauw m'n sleutel tje, want Frank van Sesamstraat is er. Dan komt die moeder naar be neden met het sleuteltje van de fiets: Kijk, Frank, ik kan fietsen. zie je wel. Dat vind ik nou lief. Ik vind het leuk Frank van Sesam straat te zijn. Het contact met de kinderen. Vandaar ook die kinder voorstellingen. In eerste instantie kijken ze wel tegen Frank van Se samstraat op, maar tijdens het spe len vergeten ze dat toch, want ik speel in .Broertjes' een heel naar jongetje. Dus ik breek mijn eigen beeld helemaal af'. Huilen „We improviseren veel, de tek sten worden eigenlijk tijdens de voorstellingen verzonnen. We gaan gewoon op de kinderen in als ze dingen zeggen. Laatst zat mijn ei gen kind er en begon te huilen. Dan denk je, wat is nou belangrij ker, je voorstelling of een kind dat zit te huilen. Dus toen heb ik hem op mijn schoot genomen en heb ben we gewoon doorgespeeld met dat kind erbij. Dan merk je dat nie mand van die kinderen dat een probleem vindt. En mijn baby was ook tevreden, Niks óphouden, dat is belangrijk, dat leer ik van kin dervoorstellingen". „Kinderen zijn de zuiverste graadmeter. Volwassenen hebben nog iets van, ja, het is toneel. Spe len voor kinderen is eigenlijk in de zin van spelen in de zandbak. Niet van dat ingewikkelde, geen toneel spelen of zo, maar op het niveau van de kinderen, open. Het is net of het geen werk is, alsof je, terwijl er visite is, met de kinderen zit te spe len". HILVERSUM - De politieserie 'Hill Street Blues' verdwijnt in ok tober tijdelijk van het scherm. De NCRV wil de serie minimaal een half jaar opschorten. In plaats daarvan keert na een afwezigheid van anderhalfjaar 'Maggie Forbes' weer terug. Die serie moest in het begin van het vorig jaar worden gestaakt, om dat de Engelse makers geen afleve ringen meer in voorraad hadden. Die zijn er inmiddels wel, zodat de NCRV nu weer tien nieuwe beleve nissen heeft kunnen aankopen. De eerste daarvan wordt op 6 oktober uitgezonden, Hill Street Blues ein digt daags daarvoor. Komend seizoen begint de NCRV ook met een nieuw poppro gramma. Het wordt een televisiese rie van het radioprogramma 'Pops- jop', gepresenteerd door Jaap de Groot. Het programma wordt een maal in de twee weken op de vrij dagavond uitgezonden. Talentenjacht bij 'Los Vast' HILVERSUM - De NCRV begint in oktobër met het organiseren van een groot aantal "Los-Vast"-talen- tenjachten. Het is een activiteit in het kader van het zestigjarig be staan van de NCRV. Iedereen die wat presteert op po- pulair-muzikaal gebied kan mee doen. De winnaars van de finale van de "Los-Vast"-talentenjachten mogen optreden in het populairste live-radioprogramma van Neder land: "Los-Vast". Om mee te doen aan de "Los- Vast"-talentenjachten moeten aan komende artiesten en andere muzi kale talenten, een cassettebandje van goede kwaliteit sturen naar de NCRV. Het mag maximaal vijftien minuten repertoire bevatten. Zangers en zangeressen en in strumentalisten mogen gebruik maken van een orkestband, waar op "live" ingezongen of gespeels is Groepen dienen geheel "live" gere gistreerd te zijn, layback-artiesten zijn uitgesloten van deelname. LJOEBIMOV - De vorige week van zijn Russische staatsburger schap ontheven toneelregisseur Joeri Ljoebimov wordt in de herfst van dit jaar directeur van het thea ter Arena del Sole' in Bologna in Italië. TENOR OVERLEDEN - De Beier se tenor Lorenz Fehenberger, vele jaren verbonden aan de Beierse staatsopera in München, is kort voor zijn 72ste verjaardag aan een hartverlamming overleden. Fehenberger, die een repertoire van 70 rollen had en die ook in ei gentijds werk thuis was, werd in 1955 onderscheiden met de titel "Kammersanger". LONDEN - De Engelse popster Boy George kwam het afgelopen weekein de uit Jamaica in Londen aan met geblondeerd haar en een donker baardje. De beroemde zanger van de Culture Club werd op het vliegveld uitgejouwd door een aantal van zijn fans. Boy George tegen de verzamel de journalisten: 'Het kan me niets schelen wat ze van me denken, het is mijn zaak en niet de hunne' (foto anp>. DELFT (GPD) - „Afrika en het Westen hebben nog heel wat aan cultuur uit te wisse len. Ik zet me daarvoor in, niet alleen omdat ik ervan leer, maar ook omdat het een zeer opwindende bezig heid is", aldus Oko Dram- meh, een in Delft woonach tige Afrikaan die op 11 au gustus voor de tweede maal het 'African Music Festival' organiseert. „Er is zoveel onontgonnen op het gebied van moderne Afrikaanse muziek, dat ik nog jarenlang inte ressante festivals kan organiseren. En als het commercieel onhaalbaar blijkt en ik failliet ga, dan zal ik toch opnieuw de centen bij elkaar schrapen om het volgend jaar weer een festival te laten plaatsvinden". Drammeh is overtuigd van zijn projecten, waaraan hij vorm geeft als voorzitter van de Delftse stich ting 'African Arts Foundation'. In het voetbalstadion van DHC heeft hij dit jaar andermaal een in- door Henk Linse teressant programma weten te'rea- liseren, met zowel grote Afrikaanse sterren als muzikanten en dans groepen die in Delft hun Europese debuut zullen meemaken. Dram meh: „Ja, die sterren schijnen zo nodig op het programma te moeten staan. Ik sta op het standpunt dat het festivalprogramma niet be heerst moet worden door groepen die de liefhebber al eerder heeft kunnen zien. Alle, min of meer on bekende, artiesten die 'ik nu heb opgespoord heb, hebben het pu bliek een verhaal te vertellen. De betekenis van hun muziek in het algemeen, of een bepaald stuk in de context van hun cultuur, of al leen al de geschiedenis van het in strument dat ze bespelen... Dat zijn stuk voor stuk dingen waar ik uren over zou kunnen praten - de muzi kanten gaan er in op en tijdens zo'n festival nodigen ze het publiek uit om daarin mee te gaan". Franco „Franco en zijn TPOK-Band uit Zaire is een voorbeeld van een commerciële ster. Voor mij hoeft zo'n concert niet zo nodig, maar omdat er zoveel vraag naar was hebben we hem toch nog aan het programma toegevoegd. En ik moet toegeven dat hij natuurlijk wel de publiekstrekker is. Franco heeft in Afrika zelf meer platen verkocht dan mensen als King Sunny Adé en Chief Abenezer Obey". De 'superster' komt met een uit maar liefst twaalf mensen bestaan de begeleidingsgroep, compleet met danseressen. Een andere be kende naam is Manu Dibango uit Kameroen; onlangs was deze bandleider nog in de Amsterdamse Melkweg te zien. Voor vijfentwintig gulden kan men ook al die andere kleurrijke percussie- en dansgroepen, kora- spelers, gitaristen en zangers ko men zien, die volgens organisator Drammeh van het festival 'een ma gisch gebeuren' zullen maken. Drammeh verklaart de langzaam stijgende interesse voor Afrikaan se populaire muziek, uit de nieuwsgierigheid van westerlingen in de wortels van vele hier populai re muziekculturen. De zwarte mu ziek die in de 450 jaar lange periode van slavernij in Noord-Amerika tot stand kwam (jazz. blues, rock, go spel, funk, reggae) heeft zijn muzi kale basis in West-Afrika liggen. Door de koloniale relatie van Frankrijk en Engeland met dit ge bied slaat nu deze 'Afro-pop' daar het beste aan. Drammeh: „Entertainers in Afri ka hebben op hun beurt weer wes terse elementen in hun muziek ver werkt, die ze hun westerse broe ders zagen gebruiken. Gitaar, het moderne 'drumstel', maar ook bij voorbeeld een vrij herkenbare, overzichtelijke ritmiek, die voor Europeanen veel toegankelijker is dan traditionele Afrikaanse drums, zoals die in de oorspronkelijke volksmuziek voorkomt". Kora Wel oorspronkelijk, en zelfs al een slordige zeshonderd jaar oud, is de kora, een 21-snarige kruising tussen harp en luit. Op het festival zal Sourakate Koitc dit instrument komen bespelen. Koite (die vorig jaar ook al van de partij was) is af komstig uit Mali. Zijn muziek komt voort uit de Manding-cul- tuur, waarin van oudsher de ge schiedschrijving door een soort minstreels in gezongen vorm, van geslacht op geslacht werd doorge geven. De weliswaar voor een Ne derlands publiek onverstaanbare teksten gaan dan ook meestal over vroeger, over oorlogshelden en le genden. Het Delftse Festival zal, zo verze kert Drammeh, dit jaar beter ver zorgd zijn. Afrikaanse koks zullen de hele dag in de weer zijn om de bezoekers met de exotische rijst en visgerechten van de Westafri kaanse keuken te laten kennisma ken. Men verwacht ongeveer 5000 Franco en zijn TPOK-Band uit Za Festival. mensen en omdat het festival pas rond middernacht is afgelopen, heeft Drammeh de nieuwe dingen, zoals de percussiegroep Fatala en het Bugarabu-danstheater, in het middagprogramma geconcen treerd, „dan hoeven degenen die ver weg wonen dat in elk geval niet te missen". Het festival begint om 12.00 uur in het lommerrijke DHC- stadion in Delft-Noord en de voor verkoop (vijf gulden korting) loopt via de VVV's en een groot aantal platenwinkels. Amsterdam Eind augustus is ook in de Am sterdamse Melkweg en het Vondcl- parktheatcr een tweede 'Africa Roots Festival' met een gedeelte "e, eveneens naar het African Music lijk overeenkomstig programma Het sextet 'Hi-Life International' uit Ghana, de Guineese percussie groep Fa tala en het in Engeland populaire 'Ifang Bondi' (vroeger bekend als de Super Eagles) uit Gambia en Senegal komen naar beide festivals. Naast Westafrikaanse muziek wordt in de Melkweg ook gedacht aan de Afrikaanse wortels van een deel van de Surinaamse bevolking. Tussen 29 augustus en 2 september zullen in dat kader optreden de Ka- scko-groepen 'Oema Prisiri' en 'Trafassi' en de Winti-band 'Akrc ma'. Het definitieve programma van het Melkweg-Vondelpark-- project wordt overigens pas halt augustus bekendgemaakt. Frank Groothof: Laatst zat mijn eigen kind in de zaal. Die begon te huilen. Ik heb hem toen r genomen en gewoon doorgespeeld. Waren.we allebei tevreden". Een danseres van de 26 ledne tellende groep Bug ar abu, éér de attracties van het African Music Festival (foto G

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15