ifHet liep echt niet' SD T Winst en verlies voor hockeyteam Geschorste Belgen naar burgerrechter Ajax geeft les aan Valthermond Nijdam stelt teleur mi Zege op Canada, Bouwman uitgeschakeld Perfecte revanche Schmidtke Meeuws definitief bij Ajax Hassie van Wijk krijgt andere taak Zilver bij Spelen voor gehandicapten Ook Feyenoord produktief Van der Horst tekent bij JL1 DINSDAG 31 JULI 1984 SPORT PAGINA II B Olvq ïles. ebasl eei LOS ANGELES (GPD) - Afge reisd als een van de top-favorieten voor het olympisch goud op de in dividuele achtervolging is Jelle Nijdam na de eerste schifting pas jj op de tiende plaats terug te vinden. Ook voor de Brabander betekende zowel zijn tijd (4.51,77) als die klas sering een fikse domper op de hoo- pwp gestemde verwachtingen. „Laten FJC we hopen", zo sprak hij zichzelf moed in, „dat het morgen beter gaat. Nu zit ik nog niet in de put, misschien morgen wel". I De ouverture van het baantoer- p aai n0°i was voor Brabander in elk van 6eval weinig hoopgevend. Want de C( doordat hij zich niet kon meten eif met de sub-top achter de onge- r ba naakbare Amerikaan Steve Hegg, s loopt Jelle Nijdam vandaag een le- vensgrote kans de laatste zestien n va niet te overleven. "Het liep totaal sie ii niet", verklaarde hij de netelige po- iet k s^e waarin lü) zichzelf heeft gema- >nd noeuvreerd. „Al halverwege begon n Hz het *n mÜn h°°fd te bonken en ni vanaf dat moment miste ik de sou- ert plesse voor een goede race", Bevorderlijk voor het zelfver- n oe trouwen is die schamele tijd even min. En juist daaraan ontleent Jel le Nijdam de kracht en de snelheid die hem dit voorjaar in staat stelde de voormalige Oostduitse „wereld- iern recordhouder" Wolff in Leipzig te de verslaan. „Ik moet zelfverzekerd de c rijn", zo weet Nederlands hoop op de i oen wielermedaille, „want als ik t< nerveus en gespannen ben, als ik er denk: dat lukt me niet, nou, dan dag loopt het ook gegerandeerd fout et in af'. Het zijn ook vooral de kleine din- :roe' gen die Jelle Nijdam snel uit z'n evenwicht brengen. Het gegeven dat hij pas anderhalve week op een nieuwe fiets rijdt, greep hij giste- ren ook aan als een mogelijke oor- zaak voor zijn magere optreden. rei „Morgen ga ik het in elk geval weer e jJ op m'n oude fiets proberen, want 3eta deze heb ik kennelijk toch niet t m goed ingereden". Evenmin had >eizc Nijdam overwogen met de Moser-wielen te rijden. „In de bochten", zo meende Nijdam, „slaat de wind er tegen en dan zijn de nadelen groter dan de voorde len". De Amerikanen Nitz en Hegg dachten daar kennelijk duidelijk anders over en verschenen wel met die futuristische wielen-uitvoering op het ovaal. Steve Hegg ging daar bij nog iets verder en had ook het voorste tandrad tegen de wind af geschermd. Om niets aan het toe val over laten liet Hegg bovendien zijn voeten afplakken zodat die niet uit de toeclips konden schie ten. Zijn tijd (4.35,57) was er dan ook een van hoog gehalte en bete kende bovendien de snelste tijd ooit op een buitenbaan gereden. Alleen de Zwitser Dill-Bundi was ooit sneller maar die tijd (4.34,92) kwam vier jaar geleden tot stand op de overdekte wielerpiste van Moskou. De overige 32 deelnemers aan de poursuite bleven ver uit de buurt van de fabelachtige score die de Amerikaan realiseerde. Tot een jaar geleden combineerde Steve Hegg zijn wieleractiviteiten nog met het skièn, in welke discipline hij in 1981 Amerikaans kampioen op de afdeling werd. Pas vorig jaar besloot de 21-jarige uit Californië afkomstige topsporter zich volle dig te concentreren op het wielren nen, nadat hij als lid van de achter- volgingsploeg, als individueel ach tervolger en op de kilometer al had aangetoond waartoe hij ook op de racefiets in staat is. Een onbekende in wielerland is Steve Hegg ook geenszins. Vorig jaar vestigde hij onder meer de aandacht op zich met een tijd 4.41,62 op de vier kilometer in Cali, het jaar daarvoor veroverde hij al drie medailles bij het nationale kampioenschap op de baan. „Toch stond ik versteld van zijn tijd", prees Jelle Nijdam de ranke Ame rikaan. „Want ze kunnen nog zo'n mooie fiets voor je maken, het fiet sen moet je zelf doen. Daar kan *Jelle Nijdam: "We hopen dat het beter gaat". geen mens je bij helpen". Daarom vertoefden de Zwitsers Joho en Muller ook diep in het klassement, ondanks het feit dat bij beiden de fietsen van Moser-wielen waren Want op de nieuw aangelegde wielerpiste van Los Angeles, waar aan dit voorjaar nog voor 300.000 dollar moest worden verspijkerd omdat de baan niet voldeed, bewe zen de Amerikanen nog eens ten overvloede dat zij in de wielersport niet langer tot de ontwikkelings landen behoren maar een volwas sen wielernatie zijn. Daarom is het ook jammer dat het Oostblok niet bij deze Spelen vertegenwoordigd is. Want de Oostduitsers en de Rus sen zouden mogelijk als enigen in staat zijn geweest om het wielerge- weld dat de Amerikanen, die zich twee maanden op hoogte (Colora do Springs) hebben voorbereid, bij deze Spelen ontketenen een halt toe teroepen. „Toch betwijfel ik", meent Jelle Nijdam, „of uit die lan den iemand in staat is om een tijd te rijden zoals die Amerikaan van daag heeft gedaan". Het effect van de goudjacht de dag ervoor op de weg van Connie Carpenter en Alexi Grewal was eveneens terug te vinden op de stampvolle tribunes. Het bijna wal gelijke chauvinisme dat de Ameri kanen bij deze Spelen aan de dag leggen bereikte zijn hoogtepunt bij de formidabele race van Steve Hegg, die het olympisch goud op dit onderdeel eigenlijk niet meer mag ontgaan. LOS ANGELES (GPD) - Het Ne derlands hockey-elftal heeft zijn eerste verlies te incasseren gekre gen, hoewel het niet wordt uitge drukt in wedstrijdpunten. Canada, de eerste opponent in de groeps wedstrijden, werd met 4-1 op vrij eenvoudige wijze over de knie ge legd, maar de manier waarop doel man Ken Goodwin kans zag een vinger van Roderik Bouwman te splijten, vergalde de vreugde over de goede Olympische start. Het verlies van Oranjes spits kan in de loop van het krachtenslopende toernooi verstrekkende gevolgen hebben, want gezien de klimatolo gische omstandigheden zal geen reserve permanent op de bank blij ven zitten. Was Erik Pierik tijdens de oefen wedstrijd tegen India het eerste slachtoffer van de dadendrang der Olympia-gangers, Bouwman moest zijn zucht naar succes beko pen met een vinger waarvan de na gel recht overeind stond. Met LOS ANGELES (ANP) - De West duitser Fredy Schmidtke is giste ren in Los Angeles Olympisch wie lerkampioen op de kilometer tijd rit geworden. Op de wielerbaan leed de Verenigde Staten de eerste nederlaag bij het Olympische wiel rennen. Op de 1000 meter kwam de eerste Amerikaan pas op de acht ste plaats. Schmidtke haalde een tijd van 1.06.104. Hij veroverde driejaar ge leden de zilveren medaille op het wereldkampioenschap. Twee jaar geleden in Goodwood maakte de forse Westduitser een einde aan de heerschappij van de Oostduitser Lothar Thorns, die vijf wereldtitels op rij behaalde. Vorig jaar op de Zwitserse Oerlikon-piste bij Zü- AMSTERDAM (GPD) - Simon Tahamata, Jos Daerden, Walter Meeuws en mogelijk ook Gerard Plessers en Eric Gerets proberen morgen in Brussel via de burgerrechter te bereiken dat hun schorsing tot 2 januari van het volgend jaar nietig verklaard wordt. De vijf voetballers zijn door hun aandeel in de omkoopaffaires Standard-Waterschei uitgesloten en hebben gemeen dat ze onder dak zijn bij een club in den vreemde. Jos Daerden bij Roda JC, Simon Tahamata bij Feyenoord en sinds gisteren Walter Meeuws bij Ajax. De Belgische international en de Amsterdamse club hadden in mei al overeenstemming bereikt over een driejarige verbintenis, maar de geschorste Rode Duivel diende dan wel op 1 juli van dit jaar speel gerechtigd te zijn. Aan die voor waarde kon de centrale verdediger niet voldoen. De schorsing werd weliswaar teruggebracht tot een half jaar, maar dat betekende toch dat Ajax de eerste competitiehelft en drie ronden in de UEFA-Cup niet van zijn kwaliteiten en routine gebruik kan maken. De Amster dammers hadden geen verplichtin gen aan Walter Meeuws, maar be sloten hem desondanks voor drie seizoenen op te nemen in de selec tie. „We hebben wel geëist dat Meeuws via de burgerrechter pro beert eerder speelgerechtigd te zijn", vertelde vice-voorzitter Arie van der Eijden, die de slotbespre- kingen met de Belg voerde. Onbekommerd Meeuws had de overeenkomst met Ajax nodig om een kort geding te beginnen. Een voetballer in Bel gië die probeert via de rechter zijn gelijk te krijgen en het ongelijk van de bond te bewijzen, loop het risico geroyeerd te worden voor het le ven. Meeuws: „Met het contract bij Ajax op zak kan ik de stap onbe kommerd zetten. Verliezen we de zaak dan speel ik op 2 januari voor Ajax, winnen we, juristen schatten de kans op 70 procent, dan voetbal ik volgende week al". De ex-Standard-speler heeft dan grote kans dat de Belgische voet balbond hem een levenslange schorsing oplegt, maar met de po sitieve uitspraak van de burger rechter kost het volgens voorzitter Ton Harmsen van Ajax dan maar een dag of twee en de 33-jarige ver dediger is speelgerechtigd. „Een voetballer heeft recht op arbeid, die kun je niet brodeloos maken voor het leven". AMSTERDAM (GPD) - Ajax rekent niet meer op een terug keer van Hassie van Wijk als hulptrainer. De assistent van Aad de Mos kreeg de afgelopen winter in de vriendschappelij ke wedstrijd tegen HMSH in Den Haag het stenen dak van de dugout op zijn voet en moet sindsdien vier tenen Spitz Kohn is door de Amster dammers aangesteld als zijn vervanger. Voor Van Wijk ligt bij Ajax een andere taak klaar. Voorzitter Ton Harmsen. „Je kunt niet blijven kopen, je kunt niet blijven investeren in spe lers. Zoals wij het doen is de enige weg. De jeugd kost ons jaarlijks een half miljoen gul den. Onze junioren winnen al les in Nederland, kloppen in Groningen in de finale van het Euro-toernooi de jeugd van Tsjechoslowakije. Hoe kan het dat onze jeugd op 17- en 18-jari- ge leeftijd alles in Nederland en Europa wint. Zijn de jongens 19 en 20, dan worden we door heel Europa afgeslacht. Een mooie taak vopr Hassie van Wijk om daarover een rapport te maken". Misverstanden Meeuws vertrok gistermiddag met Ajax naar het trainingskamp in Gieten. Vrijwel zeker stelt trai ner Aad de Mos hem niet op in de vriendschappelijke partij tegen noordelijke amateur-clubs. Of dat al dan niet toegestaan is, bestaat veel onduidelijkheid. Gerard Ples sers voetbalde al mee met HSV, maar navraag van Feyenoord leer de dat het Tahamata niet mag op stellen. Volgens Ajax-voorzitter Ton Harmsen zijn de misverstan den ontstaan door de telex waarin de FIFA de voetbalbonden ver zocht de straf van de Belgische voetballers over te nemen en waar in de Engelse, Franse en Duitse tekst verschilde. Voor Meeuws wordt het in het noorden een week hard zwoegen. „Dat zal me een pak zweet en stijve spieren geven. Ik heb een beetje voor mezelf gelopen, wat geten nist. Goed was mijn conditie toch al niet, Goethals bij Standard was een wedstrijdtrainer die door de week de spelers losliet. Ik ben blij dat ik voor drie jaar bij de grootste club van Nederland zit, Ajax kun je vergelijken met Anderlecht. Die drie jaar zullen leerzaam zijn, hoe wordt zo'n club gerund, hoe loopt de doorstroming van de talenten. Over vier jaar wil ik trainer wor den, daar kan ik die kennis gebrui ken. Ik hoop dat ik de jonge gasten van Ajax ook iets van mijn routine kan overbrengen". Met de komst van Walter Meeuws (r) is het aantal contractspelers bij Ajax gebracht op 22. "De Mos links) hoeft nu niet meer te zeuren over een smalle basis". (foto anp». Meedoen Met de komst van Walter Meeuws is het aantal contractspe lers bij Ajax gebracht op 22. „De trainer hoeft niet meer te zeuren over een smalle basis", zei voorzit ter Ton Harmsen. „De derde plaats van vorig seizoen was volgens de verwachting. We hebben gezien wat er aan de ploeg mankeerde en gehandeld. Met Meeuws, Spelbos, De Wit en de jonge ploeg die in zijn ontwikkeling een jaar verder is, moeten we meedoen in de strijd om de landstitel". De kans dat enkele werknemers nog elders emplooy vinden, is ge ring. Manchester United heeft de onderhandelingen over Molby af gebroken. Doelman Sjaak Storm gaat voor veertien dagen naar En geland waar hy proef draait bij Watford. DEN BOSCH - Wim van der Horst heeft zijn contract bij FC Den Bosch met één jaar verlengd. De partijen bereikten gisteren een ak- koord. Door deze verbintenis ziet Den Bosch af van het aantrekken van oud-Ajacied Ruud Kaiser, die momenteel voor Nice uitkomt. rich was Schmidtke plotseling ner gens. Zijn revanche bij de Olympi sche Spelen was perfect. Het optreden van de Amerikaan Roby O'Reilly werd een flop. Hij bereed een futuristische fiets ter waarde 200.000 gulden, maar hij kon er niet mee overweg. teamarts Bob Klicks snelde hij naar het ziekenhuis, om via rönt genfoto's aan de weet te komen of er een breuk valt te constateren. Dat laatse was het geval, voor hem wordt het dus permanent toekij ken. Hoewel Nederland op dat mo ment al met 1-0 voorstond via een doelpunt van vleugelverdediger Peter van Asbeck, was de schwung er uit en allerminst verwonderlijk dat uitgerekend Erik Pierik in de fout ging toen een risicovol duel moest worden aangegaan. Hij ging in de fout, zette Hans Kruize voor het blok en toen die ook misgreep, had Ross Rutlegde geen moeite om met doelpunt Pierre Hermans te passeren. Bondscoach Wim van Heumen memoreerde aan het geval- Bouwman", dat het ritme verstoor de, maar eveneens aan de opsteker via Maarten van Grimbergen die vlak voor rust het vertrouwen via een uitstekende goal terugbracht. Die tik kwam op zijn beurt bij de Canadezen hard aan, want binnen tien minuten werd de buit binnen gehaald. Tom van 't Hek presenteerde Cees Jan Diepe veen een niet te missen kans en toen de Bloemen daler in de ogen van arbiter Louis Gillet wat al te hardhandig door aanvoerder Dave Bissett werd aan gepakt, mocht Ties Kruize vanaf 6,70 meter de eindstand laten aan tekenen. Hoewel het kunstgras een enor me hitte ontwikkelde, hadden de middenvelders Ties Kruize en Ron Steens de veteranen uit de ploeg - geen problemen gekend. Ron Steens:,, Ik houd van warm weer". En Kruize:,, Het is wel warm, maar bepalender is de vochtigheids graad. Die is volstrekt anders dan in Maleisie. Hier valt het best mee". Waarop Van Heumen in haakte met: „Ik vrees dat de Euro pese teams naarmate het toernooi vordert in de problemen komen. Iedereen is dan wel topfit, maar het sloopt de krachten, om de dood eenvoudige reden dat we het niet gewend zijn. Daarom zijn de Azia ten in het voordeel". De eerste wedstrijd op 's werelds belangrijkste toernooi winnen, is een must om mee te dingen naar de prijzen. Nederland voldeed naar behoren aan die opdracht, hoewel de drie spelerswisselingen de ho mogeniteit niet ten goede kwamen, want tegen het scheiden van de markt kregen de Canadezen drie opgelegde kansen, die door eigen onkunde niet werden benut. Aan de andere kant was het over duidelijk dat de Nederlanders met de buit op zak - de krachten spaarden, waardoor de Canadezen via hun uitmuntende conditie wat terug konden doen. Hun techni sche bagage is evenwel ontoerei kend om een geroutineerd elftal als dat van Nederland in de proble men te brengen. Dat kan wel gebeuren als het evenement is gevorderd tot de tweede week. Dan ook pas zal dui delijk zijn in hoeverre Bouwman wordt gemist. Tegen teams van het tweede garnituur, die de onmisba re omlijsting vormen, is het nauwe lijks merkbaar, want de 21-jarige Hidde Kruize is dan wel een uitste kende hockeyer, maar nog geen Bouwman. Die heeft in 106 wed strijden een reputatie op gebouwd waardoor hij in elke wedstrijd de meest denkbare stringente man- LOS ANGELES - Het ging er op de eerste dag van het Olympisch hockeytoernooi soms buitenge woon fel aan toe. Dat kwam ook tot uitdrukking in het aantal waarschuwingen (groene kaar ten) en tijdelijke uitsluitingen (geel), dat werd uitgedeeld. In de drie wedstrijden vielen in totaal zes groen kaarten en eveneens zes gele kaarten. Alleen in het duel Verenigde Staten-India viel al tweemaal groen en drie keer geel. dekking opgelegd krijgt. In dat strijdgewoel loopt en neemt hij ri sico's. brak in de voorbereiding al eens een duim en moet nu weer - en letterlijk - bloeden. De 27-jarige jurist had zich bij zonder veel voorgesteld van het olympische festijn. Door drukke werkzaamheden verlangde hij al maanden naar de rust" van het Olympisch Dorp, waar hij zich ein delijk geheel kon richten op het sportgebeuren. Weg, ver weg van de dagelijke beslommeringen, die het hem bijna onmogelijk maakten om ook psychisch bij de uitoefe ning van zijn hobby te zijn. In hoe verre hij dat ideaal kan verwezen lijken, zal in sterke mate afhangen van welke kunstgrepen de chirur gen Gerard Hermans en Wim Cor- nelis kunnen uitvoeren. Roderik Bouman STOKE MANDEVILLE (ANP) - Op de Spelen voor gehandicapten in Stoke Mandeville heeft Shirley Abels gisteren een zilveren medail le behaald. De Amsterdamse werd tweede op de 25 meter vlinderslag (klasse 2) in de tijd van 26.51 secon den. Daarmee bracht ze het aantal medailles voor Nederland op vie rentwintig. acht goud, negen zilver en zeven brons. In de kwartfinales van het rol stoelbasketbal zorgde de neder- landse ploeg voor een verrassing door Olympisch kampioen Israel uit te schakelen. Halverwege keek Nederland nog tegen een achter stand van drie punten aan: 31-34. In de tweede helft boog de Neder landse ploeg de achterstand om in een voordelige eindstand: 63-59. In de halve eindstrijd speelt Neder land vandaag tegen de Verenigde Staten. In de tweede wedstrijd ont moet Zweden Frankrijk. Bfj Den Bosch vertrekt Peter van der Ley. De 33-jarige verdediger, die zijn Wageningse loopbaan had onderbroken voor een verblijf bij Den Bosch, keert terug naar Wage- ningen. Daar zal hij de plaats inne men van de gestopte Dick Schnei der. DEN HAAG (ANP) - Ajax heeft gisteren flink uitgehaald in de vriendschappelijke wedstrijd te gen amateurclub Valthermond. De Amsterdamse ploeg won in Val thermond voor vijfduizend toe schouwers met 15-1. Halverwege had de eredivisiomst de dubbele cijfers al bijna bereikt: 9-0. Marco van Basten toonde zich met vier treffers weer schotvaar dig. Ronald Koeman scoorde drie keer en de van FC Utrecht afkom stige Rob de Wit tweemaal. Ook een andere nieuwkomer, Ronald Spelbos, nam een doelpunt voor zijn rekening. De andere treffers kwamen op naam van Wilco van Buuren, Dick Schoenaker, Felix Gasselich, Peter Boeve en Jan Möl- by. Bootsma redde de eer voor Val- thermont. Landskampioen Feyenoord gaf in Meijel een lesje aan RKMSV: 0- 9, na een 0-4 ruststand. Andre Hoekstra was voor tweeduizend kijkers met vier doelpunten de toonaangevende schutter bij de Rotterdammers. De by Feyenoord teruggekeerde Peter Petursson, Ruud Gullit en Benny Wijnstekers maakten elk een treffer. Twee Feyenoord-goals werden door amateurs gescoord: de van PPSC afkomstige en tot nu toe opvallend produktieve Ron Carli en jeugd speler Spaans. In Dokkum kwam de kersverse eredivisieclub MW niet verder dan een remise (1-1) tegen SC Cam- buur. Halverwege was de eind stand van dit voor 2500 toeschou wers gespeelde treffen al bereikt. Bos scoorde voor Cambuur en Nanninga hielp de Maastrichtena ren aan een gelijkspel. Volendam zegevierde in Ensche de met 6-1 over de amateurs van Quick '20. De nieuwe trainer Leo Beenhakker zag Blanker (2), Hel ling, Meijer, Jonk en Runderkamp de Volendamse doelpunten sco ren. Roord zorgde voor vijfhon derd toeschouwers voor de tegen treffer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11