Renners hebben nu al kippevel Vrij spel voor Amerikaanse dames Russen halen opnieuw fel uit Libiërs naar huis Boycot treft heren zwemmen nauwelijks Spock hoeft niet meer... Parkoers knap lastig Zeilduo Koning/ Schelling leidt in Medemblik 'Evenement zonder wereldtoppers' Timman wint ZATERDAG 28 JULI 1984 SPORT PAGINA 9 Spelers uit -bestuur (GPD) - Wanneer spelers en trainers daarmee akkoord gaan zullen zij voortaan geen deel meer uitmaken van het bestuur betaald oetbal van de KNVB, maar zitting ■nemen in een zogenaamde 'Centra- V le Raad'. Via dit overlegplatform 'zal men dan invloed kunnen uitoe fenen op het door de KNVB ge voerde beleid. Het bestuur betaald voetbal zelf moet een collegiaal bestuur wor den, dat volledig onafhankelijk van welke belangenorganisatie dan ook beslissingen moet kunnen nemen. De verkiezing van be-1 stuursleden, evenals het stellen van tegenkandidaten, zou volledig voorbehouden moeten zijn aan de - algemene vergadering. Spelersaf- - gevaardigden blijven vertegen- - woordigd in deze vergadering, in tegenstelling tot de trainers, die op eigen verzoek alleen nog in de Cen trale Raad zitting zullen hebben. Voorstellen van het sectiebestuur worden besproken op de buitenge wone algemene ledenvergadering van 13 augustus aanstaande. LOS ANGELES (GPD) - Begin deze week deed Don Gambril, hoofdcoach van de Ame rikaanse zwemploeg, de prognose dat zijn land de komende week twintig gouden medail les uit het olympisch zwembad zal gaan opvissen. Een voorspelling die hij deed aan de hand van de wereldranglijsten, waarop hij de namen van zwemmers en zwemsters uit de 'boycot-landen' had doorgehaald. Fanny Blankers Koen, topper van toen, ontmoet de jeugd van Tineke Hidding hier nog wat 'gouden' tips. Misschien geeft ze Olga Commandeur en LOS ANGELES (GPD) - In verwoede pogingen elkaar af te troeven zoeken de Amerikaanse kranten intensief naar ex-top sporters die in het grijze verle den Olympische roem oogstten. De redactie van USA Today stuitte daarbij op een wel heel bijzondere oud-Olympiër, na melijk de kinderpedagoog Ben jamin Spock. De al 81-jarige Spock, die in de jaren '60 een van de felste tegenstanders was van de Vietnam-oorlog, maakte in 1924 deel uit van de Ameri kaanse Olympische ploeg. Hij won zelfs een gouden medaille, dit samen met zeven collega's, want Spock was een van de roeiers in de Amerikaanse acht. Spock zal dezer dagen de Spe len van Los Angeles overigens niet intensief volgen. Hij brengt zijn tijd zeilend door in de buurt van de Britse Virgin Is lands. „Een heel wat vrediger bezigheid", vindt de in Arkan sas levende pedagoog. „De Olympische Spelen hebben voor mij hun aantrekkingskracht verloren. De onderlinge rivali teit is veel te groot en de rol die de commercie speelt is een schandalige". PARIJS (AFP) - Libië heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympische Spelen. Dit heeft het officiële persbureau van dat land bekend gemaakt. Het bureau heeft geen redenen gegeven voor de beslissing. De stap volgt op de weigering van de Ameri kaanse overheid drie Libische journalisten een visum te geven. De Libische afzegging werd een etmaal voor de opening van de 23e Olympische Spelen bekend gemaakt. Het door het persbureau Jana verspreide bericht werd in Londen en Parijs opgevangen. Volgens nog onbevestigde berichten zouden de drie geweigerde journalisten niet werkzaam zijn bij een nieuwsmedium. In het verleden zouden de drie met zogeheten terroristische kringen in verbinding hebben gestaan. De Libische afvaardiging bestond uit vijf ruiters en twee ge- wichtfheffers. Naar verwachting zullen zij spoedig Los Angeles verlaten. Daarmee komt het aantal deelnemers aan de Spelen op 6701 sportlieden uit 141 landen. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Libië is sinds enige jaren gespannen. Een blik op de wereldranglijsten leert dat slechts acht van de 24 lij sten worden aangevoerd door Oosteuropeanen en dat dus ook zonder boycot het 'The Stars Spangled Banner' (het Amerikaan se volkslied) veelvuldig zou heb ben opgeklonken. De afwezigheid van met name de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland treft in feite alleen het dames-zwemmen, waar Otto, Zimmermann en Geweninger sa men zes beste seizoentijden achter hun naam hebben staan. Bij de he ren worden de lijsten op de 400 en 1500 meter vrije slag aangevoerd door de Rus Salnikov. Hieronder een overzicht van de persoonlijke zwemnummers met de voornaamste kandidaten voor eremetaal. De estafettes zijn buiten beschouwing gelaten, omdat die LOS ANGELES (GPD) Niet de hitte, maar de combinatie van warmte en de zwaarte van het parkoers in Mission Viejo bezorgt het vaderlandse wielerkwartet al bij voorbaat kippevel. „Het zal daarom voor de ploeg zaak zijn", zo heeft de verkenningstocht op het 16 km lange traject op 110 km van Los Angeles Hans Daams geleerd, „om ons zo lang mogelijk te verstoppen en zuinig te rijden. Maar of we ons die zelfdiscipline kunnen opleggen?". „waar je kunt recupereren". „Maar „Dat zal een absolute vereiste zijn", is de stellige overtuiging van wegcoach Piet Liebregts, „anders vlammen onze renners zich gauw uit de prijzen". Optimistisch van nature als Liebregts nu eenmaal is, dicht hij de ploeg goede podium kansen toe. Mits het viertal zich tenminste houdt aan de koersop- dracht. „En dat geldt dan vooral voor Hans Daams en Twan Poels, /die in dit geweld mee moeten kun- (nen gaan, voor Nico Verhoeven en Jean-Paul van Poppel geldt de vorm van de dag. Want de ene dag kunnen die twee alles, maar de an dere dag niets". Vol lof zijn Liebregts en de ren ners desondanks over het parkoers daar zullen ook gaten vallen", vult dat de Amerikanen in Mission Vie- Liebregts aan. „En het is maar de jo hebben uitgezet. „Het is een vraag hoe lang je in staat bent klassiek parkoers, zoals ik dat de steeds weer dat gat te moeten dich- laatste jaren bij een wereldkam- trijden. Bovendien zit er nog een pioenschap niet meer ben tegenge- lange klim in van 3200 meter, min- komen. Dit zou ook een schitte- der lastig weliswaar, maar ook dat rend parkoers zijn voor een prof- 8a je na verloop van tijd natuurlijk kampioenschap. Het is ook geen wel voelen", rommelig parkoers, het hele traject Rijst de vraag of Liebregts bestaat uit lange brede wegen, daarom wel verstandig aan heeft gedaan om Van Poppel in de ploeg op te nemen. Tenslotte staat hij nu eenmaal niet bekend als een lief- s wel knap lastig". Obstakel Hamvraag hebber van klimmen en dalen Het grootste obstakel voor de ligt zijn kracht veeleer in de eind- renners op hun 192 km lange tocht sprint. Maar de laatste keer dat een De hamvraag is echter wie de ini tiatieven zullen nemen. Want door de afwezigheid van de Oostduit sers en de Russen, die de laatste jaren in het amateurpeloton de la kens uitdelen, mag er dan sprake zijn van een open en onvoorspelba re wedstrijd, anderen zullen nu het roer moeten overnemen. „Wij in elk geval niet", zo heeft het par koers Liebregts geleerd. Het ge wicht van de koers legt de weg coach op de schouders van de Zwitsers, de Amerikanen, de Oos tenrijkers en de Westduitsers. „Die landen hebben stuk voor stuk een potentiële olympische kampioen in de ploeg. Laten de renners uit die landen maar bepalen hoe de koers verloopt. Mijn renners krij gen de opdracht in het wiel goede coureurs te gaan zitten en niet zelf in de aanval te gaan. Want anders rijden ze zich gegarandeerd kapot". Van Egmond valt af LOS ANGELES (ANP) - Dick van Egmond zit volgende week donderdag op de reservebank, als de Nederlandse achtervol- gingsploeg op de wielerbaan van Dominguez Hills begint aan zijn jacht op het Olympisch goud. Bondscoach Peter Nieu- wenhuis besloot donderdag avond Van Egmond buiten zijn definitieve selectie te houden. Het nationale viertal wordt ge vormd door Jelle Nijdam, Mar co van der Hulst, Rik Moorman en Ralf Elshof. Van Egmond, die van zijn werkgever pas pa veel moeilijk heden vrijaf kreeg voor de Spe len, komt nu uit op het onder deel individuele puntenkoers. door de hitte ligt direct na de start- streep, waar een steile klim van 300 meter moet worden genomen met een stijgingspercentage van 12 pro cent. „Daarna komt er een lange af daling", hijgt Hans Daams nog na, rdê MEDEMBLIK (ANP) - Henry de Koning heeft, met bemanningslid Hans Schelling, op de eerste dag van het open Nederlands zeilkam- pioenschap in de Flying Dutch- man-klasse de leiding genomen. Na vier van de zeven wedstrijden staan de Hongaarse broers Detre op de vierde plaats. Het tweetal, door de afwezigheid van zijn land op de Olympische Spelen present op het IJsselmeer voor de kust van Medemblik, kwam te laat bij de start, maar vormt desondanks een bedreiging voor de leiders. Het slechtste resultaat vervalt in de eindstand. De stand na vier van de zeven wedstrijden: 1. Koning/Schelling (Krommenie/ Leiden) 8,7 punten, 2. Binder/Van Koppen (WD1) 11,7,3. Van Paridon/ Jansen (Leiden) 29,7, 4. Detre/De- tre (Hon). HANDBAL - Nederland organi seert in 1986 het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhand bal voor dames (A-groep). Dit heeft het congres van de Internationale Handbalfederatie (IHF) vrijdag in San Diego besloten. Het NHV was de enige kandidaat voor de organi satie; er waren geen tegenstem men. olympisch kampioenschap in een massasprint eindigde was in 1964 in Tokio. „Een massasprint", be aamt Liebregts, „zullen we hier niet te zien krijgen. Van Poppel zal het ook best moeilijk krijgen, maar hij als hij de vorm van de dag te pakken heeft, weet je het bij hem maar nooit. Maar dat geldt net zo goed voor Nico Verhoeven, dat hebben we bij het Nederlands kampioenschap in Geulle wel ge- Topper Toch lijken de kwaliteiten van het viertal niet toereikend om de gouden prestatie van Hennie Kui per in Munchen te kunnen evena ren. Liebregts erkent dat het va derlandse wielerkorps niet meer over een topper beschikt van het kaliber Fedor den Hertog („want dan konden we de gouden medail le nu alvast oppoetsen"), ontevre den is de opvolger van Rini Wagt- mans daarentegen ook weer niet over de Nederlandse amateurtop. „Als ik deze renners drie jaar bij elkaar zou kunnen houden", is de heilige overtuiging van Liebregts, „dan zouden we net zo goed zijn als de Oostduitsers en de Russen. Maar het zou misdadig zijn als ik renners zou tegenhouden om over te stappen naar de profs. In feite fungeer ik nu als een opleidingsin stituut voor Post en Gisbers. Die moeten straks het meeste plezier van deze renners hebben. En niet ik". In de schaduw van het mannen- gevecht komen de vrouwen vier uur eerder aan het vertrek voor hun eerste olympische wedstrijd. Ter voorbereiding daarop namen Leontien van der Linden, Thea van Rijnsoever en Hennie Top deel aan de Cours Classic in Amerika. „Achteraf', verwoordt Leontien van der Linden de mening in de damesploeg, „was dit een prima voorbereiding. Want daardoor zijn we nu wel gewend geraakt aan de hitte. En dat zal onze grootste te genstander zijn". Generale repetitie voor de Openingsceremonie die vandaag zal plaatsvin den. De dansgroep streek nog een paar plooien glad en gunde de fotograaf daarbij een inkijkje. tijden veelal zijn gezwommen door ploegen in een andere samenstel ling dan de komende dagen in Los Angeles. Verder zijn de nummers drie van elk land buiten beschou wing gelaten, omdat er op elk num mer slechts twee deelnemers per land aan de start mogen verschij- Heren 100 meter vrije slag: de Ameri kanen Heath en Gaines zijn de eni gen, die dit seizoen onder de 50 se conden doken met respectievelijk 49,87 en 49,92. De Australiërs Stoc- kwell en Delany (resp.zevende en achtste op de lijst) maken een goe de kans op brons. 200 meter vrije slag: ook hier een goede kans voor Heath (1.47,92). De seizoenranglijst wordt echter aangevoerd door de West duitser Gross met 1.47,55. 400 meter vrije slag: geen Viktor Salnikov dus op dit onderdeel. Door het ontbreken van de wereld recordhouder zijn de beste kansen nu voor de Amerikanen Dicarlo (3.51,03) en Mykkanen (3.51,44). De outsiders-rol is voor Gross, die 3.51,70 liet klokken. 1500 meter vrije slag: Dicarlo (15.01,51) en zijn landgenoot O'Brien (15.04,49) zijn de favorie ten, nu Salnikov, die als enige on der de 15 minuten zwom, ont breekt. 100 meter rugslag: wereldre cordhouder Carey (VS-55,32) lijkt zeker van het goud. hij zal alleen concurrentie kunnen verwachten van zijn landgenoot Wilson (56,65) en de Canadees West (56,76). 200 meter rugslag: West is op dit nummer de enige, die Carey lijkt te kunnen bedreigen. Tussen hun toptijden van dit seizoen gaapt echter een gat van van bijna 2,5 se conden: 1.58,86 tegen 2.01,20. 100 meter schoolslag: Moffet en Lundquist zijn twee Amerikanen, die aan elkaar zijn gewaagd. Zij voeren de ranglijst aan met res- p.1.02,13 en 1.02,16. De Canadees Davis (1.02,87) is de voornaamste kandidaat voor de bronzen medail le. 200 meter schoolslag: hèt num mer voor Davis, die met 2.14,58 bij na twee seconden sneller was dan zijn belangrijkste concurrent, de Australiër Beringen (2.16,55). 100 meter vlinderslag: de Ame rikaan Morales (53,38) en de West duitser Gross (53,78) strijden om het goud. Gribble (VS-54,07) is out sider. 200 meter vlinderslag: dezelfde kandidaten als op de sprint, zij het dat de volgorde op de ranglijst pre cies andersom is. Gross zwom 1.57,49 en Morales 1.58,07. Finale kansen zijn er voor de Nederlan ders Drost (1.59,78) en De Kort (2.00.10). 200 meter wisselslag: het we reldrecord én de beste seizoentijd (2.02,60) zijn in handen van de Ca nadees Baumann, die het meeste heeft te vrezen van de Amerikanen Barrett (2.03,05) en Lundquist (2.03,64). 400 meter wisselslag: het scher pe wereldrecord, dat Baumann dit seizoen zwom (4.17,53) lijkt voor hem zekerheid te bieden op olym pisch goud. Kostoff en Vassallo (beiden VS) zijn de besten van de rest, maar waren dit seizoen ruim drie seconden langzamer. Dames 100 meter vrije slag: medaille kansen voor het Nederlandse duo Van Bentum (56,15) - Verstappen (56,51). De voornaamste kandidate voor het goud is, nu het Oostduitse geweld van Otto en Meinecke ont breekt, echter de Amerikaanse Hogshead (55,99). 200 meter vrije slag: Croft (GB- 2.00,04), Woodhead (VS-2.00,11) en Wayte (VS-2.00,15) gaan Van Ben tum en Verstappen (resp.2.00,81 en 2.00,94) op de ranglijst vooraf, wan neer Otto en Meinecke buiten be schouwing worden gelaten. 400 meter vrije slag: de Ameri kaanse Lineham (4.09,57) was dit seizoen ruim drie seconden sneller dan de Britse Croft (4.12,78) en is dus torenhoog favoriet voor het goud. 800 meter vrije slag: een Ameri kaanse strijd tussen Cohen (8.28,08) en Richardson (8.28,82). Een medaillekans is er voor Van der Meer (8.39,30), maar zij zal be hoorlijk tegenstand kunnen ver wachten van de Britse Hardcastle (8.33,89). 100 meter rugslag: toch een mo gelijk Oosteuropees succes via de Roemeense Bunanciu (1.02,01) en haar landgenote Patrascoiu (1.02,18). Jolanda de Rover is in de markt voor een plak, al wordt haar seizoentijd (1.02,70) nog voorafge gaan door die van de Amerikaan- tjes Mitchell (1.02,56) en Andrews (1.02,65). 200 meter rugslag: op de dubbe le afstand nog betere kansen voor De Rover, die met haar 2.13,90 al leen door Patrascoiu (Roe-2.12,16) en twee Oostduitse meisjes werd overtroffen. 100 meter schoolslag: de 1.10,15 van de Japanse Nagasaki werd al leen door DDR- en Sowjet-dames overtroffen. Voor Petra van Stave ren (nu tweede op de lijst met 1.10,80) lijken er zeer goede moge lijkheden te zijn. 200 meter schoolslag: ook hier een favorietenrol voor Nagasaki (2.30,27), die de Amerikaanse Rapp (2.31,54) en de Canadese Ottenbrite (2.32,34) als voornaamste concur renten heeft. 100 meter vlinderslag: de 'but terfly' is hét nummer voor de Ame rikaanse dames. De posities op de wereldranglijst van Johnson (59,08) en Meagher (59,40) lijken onaantastbaar. Van Bentum en Verstappen zijn de naaste belagers, maar zij zwemmen in Los Angeles geen vlinderslag. 200 meter vlinderslag: Meagher was de snelste (2.07,53) met - na de Oostduitse dames Hogshead (2.11,25) als tweede. De Westduitse Beyermann (2.12,76) komt als eer ste in aanmerking voor het brons. 200 meter wisselslag: niemand twijfelt aan goud voor Tracy Caul- kins (VS-2.12.78), omdat haar sei zoentijd ruim beter was dan die van Hogshead (2.15,24). De Cana dese McPhersons (2.17,51) ligt nog verder achterop. 400 meter wisselslag: Caulkins (4.41,72) was dit seizoen ruim 4,5 seconde sneller dan haar landgeno te Heon (4.46,37) en daarom lijkt niemand anders in aanmerking te komen voor de eerste plaats op dit onderdeel. GERARD VAN PUTTEN MOSKOU (Tass/Reuter) - Aan de vooravond van de opening van de Olympische Spelen in Los Angeles heeft de Russische pers opnieuw de Spelen geattaqueerd. Het schrijft dat de Spelen door de ab sentie van de communistische atle ten het opwindende karakter van de voorgaanse edities zal missen. In een reeks commentaren be schuldigen de officiële media in de Sowjet-Unie de Verenigde Staten ervan dat het het Oostblok ge dwongen had niet aan de spelen deel te nemen uit vrees voor de su prematie van de Oosteuropese atle ten. Bovendien misbruikt presi- Stoke Mandeville LONDEN - De drie schermers van De Sleutels die meedoen aan de Stoke Mandeville Games zijn op het onderdeel sabel buiten de prij zen gevallen. Govert van Nimwe- gen (Voorschoten) en Hans Duin dam (Alphen) werden in hun pou lewedstrijden uitgeschakeld. Di rect geplaatst voor de finale was Warmonder Frans van Niekerk. Hij bleef, ondanks drie winstpartijen, net buiten de medailles. dent Reagan de Spelen voor zijn verkiezingscampagne, volgens de Russische pers. „Het is jammer, dat de Olympi sche Spelen niet het gebruikelijke, opwindende spektakel zal zijn. De toeschouwers zullen helaas meer dan de helft van de huidige wereld kampioenen niet in actie zien", schrijft de Sowjetsk^ja Rossija. Het vooraanstaande dagblad zegt voorts, dat de beslissing van het merendeel van de communistische staten niet naar Los Angeles te gaan de Spelen degradeert tot een evenement "zonder de creme van de wereldtop". Het blad offreert ook een i versie van de achtergrond voor de absentie met de verklaring, dat die geregisseerd is door de autoriteiten in de Verenigde Staten met'het doel de nederlaag van de Ameri kaanse atleten te voorkomen. „Het besef drong in de Verenig de Staten door, dat een nederlaag in belangrijke sportcompetities de zelfde invloed op de mensen heeft als het verlies van een grote slag", zegt Sowjetsk^ja Rossija. „Om die reden wilden de Amerikaanse au toriteiten, wetende dat hun atleten door die uit de Sowjet-Unie en an dere socialistische landen versla gen zouden worden, met alle mid delen de deelneming van de Oost europeanen verhinderen". De Verenigde Staten had dit ge daan door in Los Angeles voor waarden te scheppen, waarvan het wist dat ze onaanvaardbaar waren voor het Oostblok. Daarmee refe reert de krant nogmaals aan het veiligheidsaspect, dat volgens Rus sische maatstaven onvoldoende is en de voornaamste oorzaak vormt voor hun afwezigheid. In e aparte verklaring beschul digt Tass President Reagan ervan de Spelen voor zijn verkiezings campagne te misbruiken. Tass schrijft, dat Reagan de intentie had de Spelen te willen openen met een speech, die bol stond van de politieke propaganda. „Het organi satiecomité, dat gehoorzaam aan de leiband van Washington loopt, heeft getracht het IOC over te ha len die speech te accepteren. Maar zonder succes". Reagan zal nu, vol gens Tass, z(jn geweigerde tekst e verspreiden onder de Amerikaanse Sowjetskqja Rossija schrijft, dat atleten, hoewel dat m strijd is met suggesties dat het juist de Sowjet- Unie is die een nederlaag vreest, absurd zijn. Russische atleten do mineren in 62 takken van sport, Oostduitse in 44 en de Amerikanen volgen pas op de derde plaats met 28. Het officiële persbureau Tass schrijft in een commentaar, dat door de afwezigheid van de Oost bloklanden tachtig procent van de huidige wereldkampioenen niet aan de start zal komen en dat voor al het gewichtheffen niets meer voorstelt. Volgens Tass is de inte resse van de Amerikanen in de Spelen tanende en blijven de orga nisatoren zitten met 50.000 onver kochte entreebewijzen. de Olympische regels. AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man is winnaar geworden van het internationale schaaktoernooi van Amsterdam. De Nederlandse grootmeester versloeg in de negen de en laatste ronde, spelend met zwart, zijn landgenoot Hans Boehm. Medekoploper Portisch uit Hongarije moest tegen de Ar gentijn Campora volstaan met re mise. Rini Kuyf werd elfde, John van der Wiel achttiende.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9