Bonn: kritiek Moskou onjuist Solidariteit wuift waarschuwingen weg Bewind in Peru op een duister pad Surinaamse banken: geen deviezen meer Gromyko antwoord wacht op van VS 'Geen inmenging in DDR-zaken' Rode Kruis mag weer werken in Oost-Timor NA £ATERDAG 28 JULI 1984 LONDEN - De Britse regering heeft meer dan 20 miljoen mensen in het westen van het land opge roepen zuinig te zijn met water, om ernstiger maatregelen in de zeer nabije toekomst te voorkomen. Streken als Wales, het Merendis- trict, Cornwall en Devon beleven ves tot een bedenkelijk peil gezakt, nr-, ..TT - jt i. r, Meer dan 20 miljoen Britten heb- BONN - De Duitse bondsregering heeft de beschuldiging van de Sowjet-Unie, dat Bonn ben nu te maken met een sproei- zich inmengt in Oostduitse- en aldus Oosteuropese aangelegenheden, krachtig van de verbod. Gisteren waarschuwde Jhand gewezen. door Henk Dam de droogste periode sinds jaren; in het noordwesten is in de periode vanaf januari zelfs nog nooit zo weinig neerslag gevallen. Daar door zijn daar de drinkwaterreser- Schaarste aan water dreigt in Engeland aan dat verbod te houden, omdat anders draconischer stappen, zoals tijdelijke afsluitingen van het wa terleidingnet, niet langer te vermij den zijn. De waterleidingbedrijven in het zuidwesten van Engeland hebben enkele weken geleden al hun klan ten voor het ultimatum gesteld: óf de helft minder water gebruiken, óf we moeten tot harde maatrege len overgaan. De eerste cijfers wij zen uit dat dat doel lang niet is ge haald. Het betekent dat de inwoners van Devon en Cornwall, streken die juist in deze weken overspoeld zijn met toeristen, vanaf 9 augustus met rantsoeneringen te maken gaan krijgen. Om toerbeurt zullen daartoe in deze gebieden regio's gedurende 17 uur per dag worden drooggelegd. De Labourpartij heeft inmiddels de regering de schuld gegeven van de waterproblemen in het westen van het land. Omdat de regering- Thatcher de afgelopen jaren te wei nig geld heeft gestopt in de water leidingbedrijven, kunnen deze geen adequate maatregelen ne men, aldus de beschuldiging. Labour-woordvoerder Jack Straw wees er gisteren in het La gerhuis op, dat de extreem lage wa terstanden een groot gevaar voor jonge kinderen met zich meebren gen. Zij lopen volgens hem nu een grote kans de ziekte van Weil op te lopen, een klieraandoening die met hoge koorts gepaard gaat. Bosbrand in Zuid-Frankrijk MARSEILLE (Rtr) - In het zuiden van Frankrijk is gisteren een zware bosbrand bedwongen nadat een kleine duizend hectare bos en hei verloren was gegaan. Kampeerterreinen en vakantie huizen in de omgeving van de stad Trets ten noordoosten van Marseil le waren in de nacht van donder dag op vrijdag ontruimd toen de vuurzee, aangewakkerd door windstoten van 80 km/u, in de buurt gekomen was. Bij het ochtendkrieken werden vliegtuigen ingeschakeld voor het dumpen van zeewater op de vlam men. Volgens de autoriteiten heb ben zij een grote rol gespeeld bij het bedwingen van de brand. In een artikel in de Russische par tijkrant Prawda stond dat West- Duitsland via „economische hand grepen" en „politieke contacten" probeert concessies van de DDR af te dwingen die de soevereiniteit van dat land aantasten. Regeringswoordvoerder Peter Bönisch noemde de beschuldigin gen op een persconferentie volle dig uit de lucht gegrepen en zei dat deze propaganda Bonn er niet van zal weerhouden door te gaan met een politiek van verzoening ten op zichte van Oost-Duitsland. door Hans Amesz Het stuk in de Prawda verscheen kort nadat de bondsregering beslo ten had borg te staan voor een tweede krediet van circa 1 miljard mark aan de DDR. In ruil daarvoor heeft Oost-Berlijn maatregelen op „humanitair" gebied aangekon digd, die er in wezen op neerko men dat meer mensen, vooral be jaarden, naar het westen kunnen reizen. Het is niet duidelijk in hoeverre de aanval uit Moskou verband houdt met de in de Bondsrepu bliek bestaande overtuiging dat de Oostduitse partijleider Erich Ho- necker eind september voor het eerst een bezoek aan West-Duits- land zal brengen. Op de vraag of de Russen Honeckers bezoek willen verhinderen, verklaarde Bönisch: „Ik ben geen Kremlin-astroloog. Ik weet het niet". Niettemin kan minstens ver moed worden dat Moskou Honec- ker liever niet in de Bondsrepu bliek ziet. Daarom wordt er reke ning meegehouden dat hij voor de houding tussen de beide Duitse staten niet los kan worden gezien van de internationale betrekkin gen - in feite dus die tussen Was hington en Moskou - wordt als een signaal in die richting gezien. Aangehouden Zeker 25 Oostduitsers zijn in de af gelopen maand gearresteerd nadat ze hadden gevraagd om een uitreis vergunning naar het Westen, of na dat was komen vast te staan dat ze aan kerkelijke manifestaties had den deelgenomen of zich druk had den gemaakt om het milieu. Dit is gisteren vernomen door het pers bureau UPI vernomen in de kring van kerkelijke werkers en ballin gen uit de DDR in West-Berlijn. Een woordvoerder van de Evan gelische Kirche zei dat in de afgelo pen weken tien jonge mensen zijn opgepakt in Oost-Berlijn, Erfurt en vredes- of milieugroepen. Ze zijn veroordeeld tot straffen tussen 2 jaar en 34 maanden wegens „het nastreven van onwettige doelein den", „het kritiseren van de staat" en „samenscholing in strijd met de wet". Oostduitse emigranten meldden dat alle 15 personeelsleden van een busstation in Oost-Berlijn kort ge leden door de politie zijn gearres teerd nadat zij collectief om een uitreisvergunning hadden ge vraagd. De chauffeurs waren in drie bussen naar een overheids kantoor gereden, waar zij hun ver zoek kenbaar maakten. Later zijn de bussen door de politie aange- whouden. De mannen zijn afge- tweede keer moet afzien van een -^oerd, maar tot nu toe is nog niet bekend wat er met hen gaat gebeu ren. NEW YORK/JAKARTA (UPI/Rtr) - Het Internationale Rode Kruis mag sinds kort weer kampen van politieke gevangenen op Oost-Ti mor bezoeken. VN-secretaris-gene- raal Javier Perez de Cuellar heeft gezegd dat de bezoeken, die in juli 1983 op verzoek van Jakarta wer den opgeschort, in maart zijn her vat en tot oktober zullen duren. Drugsbende in Beieren gepakt NEURENBERG (DPA) - In Neu renberg is een bende drugsdealers opgerold die uit Amsterdam vijf ki lo amfetamine, 7.000 LSD-trips en drie kilo hasjiesj had ingevoerd om in Beieren te verhandelen. Een rechter-commissaris heeft volgens een politiemededeling van gisteren aanhoudingsbevelen. uitgevaar digd tegen 26 verdachten. De hoofdpersoon van de bende zou een 21-jarige Griek zijn, die met zijn 22-jarige vriendin in hech tenis is genomen. Het gerechtelijk vooronderzoek houdt rekening met uiteindelijk in totaal 60 strafza ken. Bomaanslag ROME (AFP/UPD- Voor het huis van de directeur-generaal van het Italiaanse ministerie van Koop vaardij is gisteren een bom ont ploft. De vrouw en de zoon van di recteur-generaal Leonetto de Leon werden gewond. In het apparte ment in de Romeinse buitenwijk Eur is aanzienlijke schade aange richt. De Italiaanse politie heeft nog geen aanwijzingen over de identiteit of de motieven van de da ders. Perez de Cuellar heeft een rap port opgesteld voor de Algemene Vergadering over de toestand op Oost-Timor, dat tot eind 1975 een Portugese kolonie was. In dat jaar annexeerde Indonesië het en sindsdien voert het een verbeten strijd tegen de onafhankelijkheids beweging Fretilin. Het Rode Kruis mag vier bezoe ken brengen aan de gevangenkam pen waar Fretilin-strijders vastzit ten. Als eerste werd een kamp in de hoofdstad Dili bezocht. Het tweede bezoek vond in juni plaats. Indonesië en het Rode Kruis heb ben afgesproken dat geleidelijk al le kampen zullen worden bezocht, aldus Perez de Cuellar. Hij voegde eraan toe dat de ver betering van de humanitaire om standigheden van het Oosttimore- se volk een van zijn voornaamste prioriteiten blijft en hij zich daar voor zal blijven inzetten. Het Rode Kruis liet in april we ten dat het een ploeg naar Oost-Ti mor had gestuurd nadat toestem ming was gegeven om voor het eerst sinds 1982 weer de kampen te bezoeken. Hoeveel politieke ge vangenen er op Oost-Timor gevan gen zitten zijn is niet bekend. Het Rode Kruis laat gewoonlijk niets los over zijn werkzaamheden om dat die anders in gevaar zouden kunnen komen. De hulporganisatie liet verder zonder opgave van reden weten dat op het eiland de hulp aan vluchtelingen die vanwege de mili taire operaties zonder vaste ver blijfplaats zijn is stopgezet. Op Atauro, een klein eiland voor de noordkust van Oost-Timor waar 2.140 vluchtelingen zitten, wordt nog wel hulp verleend. Indonesië laat weinig los over de toestand op Oost-Timor waar vol gens berichten door hongersnood duizenden mensen zijn gestorven. Paramaribo/Den Haag (ANP) - De Surinaamse banken zijn volledig door hun werkvoorraad aan devie zen heen. Dat is gisteren vernomen in bankkringen in Paramaribo. De banken waren al enige tijd onderworpen aan een verbod kre dieten voor importtransacties te verstrekken, maar zij probeerden hun klanten nog mondjesmaat te helpen met hun werkvoorraad. De ze blijkt nu volledig uitgeput. Vol gens bankkringen konden reizi gers deze week niet meer het wet telijk toegestane bedrag aan devie zen in baar geld krijgen. De ban ken hebben in plaats daarvan nu reischeques verschaft. Reizigers naar Brazilië, waar Belem voor Su- rinamers een trekpleister is, onder vinden echter moeilijkheden bij het inwisselen van deze cheques. Naar verluidt zijn bankiers vrijdag bijeengekomen om zich te beraden op de noodsituatie. In bankkringen wordt gezegd dat de economische crisissituatie in Suriname zich nu verder toe spitst, ook al omdat de militaire lei ding onlangs weigerde de voor waarden te aanvaarden voor een krediet van het IMF. Volgens bankkringen zijn onlangs enkele importtransacties betaald in rijst. Dat was, aldus deze kringen, on langs het geval met de import van ongeveer vijftig Russische Lada- personenauto's. In Suriname wa ren al geruime tijd geen personen auto's meer geïmporteerd vanwege de deviezenschaarste. ATHENE Het zorgenkindje van de NAVO, Griekenland, kreeg dezer dagen bezoek t generaal van het bondgenootschap, lord Carrington (midden). Donderdag en vrijdag r men door met premier Papandreou (links). MOSKOU (UPI) - De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko heeft in gesprek met de Amerikaanse politicus George McGovern gezegd dat „een positief antwoord" van Washing ton kan helpen de zeer bekoelde betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te verbe teren, zo heeft het persbureau TASS gemeld. Gromyko en de voormalige Se nator ontmoetten elkaar op de Krim en spraken over de Sowjet- Amerikaanse betrekkingen, wa penbeheersing en andere interna tionale kwesties, aldus het officiële persbureau van de Sowjet-Unie. „Een positief antwoord van Amerikaanse kant" op onze initia tieven om militarisering van de buitenaardse ruimte te voorko men, om het beproeven van kern wapens te verbieden en de arsena- nucleaire wapens op het iwe secretarie i reeks proble- len (foto AP) huidige niveau te bevriezen Geen zetel voor Sacharov in Euro-parlement STRAATSBURG (AFP) - Het Europese parlement heeft gis teren met 108 tegen 105 stem men bij 38 onthoudingen een christendemocratisch voorstel verworpen om als symbolisch gebaar een zetel te reserveren voor de Sowjet-dissident And- rej Sacharov. Vooral veel socialistische af gevaardigden vonden de reso lutie niet hard genoeg, ondoel matig en zonder werkelijke be tekenis voor Sacharov van wie vrijwel niets meer is vernomen sinds hij, zoals verwanten lie ten weten, begin mei een hon gerstaking begon. Het parlement zag evenwel niets in een voorstel van de Ita liaanse radicale afgevaardigde Marco Panella om de economi sche en handelsbanden met de Sowjet-Unie op te schorten zo lang Moskou geen informatie verschaft over het lot van Sa charov en andere dissidenten. De Westduitse afgevaardig den Klaus Hansch sprak van een „gemakkelijke show" waarmee Sacharov niet is ge holpen. Hij riep Moskou op de „oude en zieke" dissident vrij te laten en hem en zijn vrouw naar een woonplaats van eigen keuze te laten vertrekken. WARSCHAU (AFP-UPI) - Het on dergronds gedwongen Poolse vak verbond Solidariteit geeft zijn acti viteit pas op als de regering in War schau zich houdt aan de Akkoor den van Gdansk, die in 1980 de Poolse arbeiders het recht gaven, zich in onafhankelijke vakbonden te organiseren. Dit schrijft het Voorlopige Coördinatiecomité (TKK) in een verklaring die maan dag is opgesteld en gisteren in han den van Westerse correspondenten in Warschau terecht is gekomen. De TKK gewaagt "van haar „grootst mogelijke reserve" tegen over de amnestiewet die zaterdag door het parlement is aangenomen en die bepaalt dat vóór 21 augustus vrijwel alle politieke gevangenen op vrije voeten komen. Het comité zegt dat „het zijn actie voor de vor ming van een onafhankelijke vak beweging voortzet en van de auto riteiten eerbied voor de wet zal blij ven eisen". In de verklaring van de TKK, die is ondertekend door Zbigniew Bu- jak (leider van het ondergrondse vakverbond) en de regionale verte genwoordigers van Solidariteit-on- dergronds, staat dat de uitsluiting van vier mensen van de amnestie „een gevaarlijk precendent" schept. Het gaat om Bogdan Lis en zijn secretaris Piotr Mieszewski, voormalige kopstukken van het ondergrondse vakverbond die be schuldigd worden van „hoogver raad", en twee priesters, de paters Popieluszko en Jankowski. Tegen deze geestelijken loopt een onder zoek van de justitie of ze hen zal vervolgen wegens misbruik van hun ambt voor politieke doelein den, maar zij worden beschouwd als gewone wetsovertreders. Bujak en zijn geestverwanten schrijven dat „Polen een land moet worden zonder politieke gevange nen. In de praktijk dienen de re gels van de Internationale Arbeids organisatie (ILO) en de Akkoorden van Gdansk van augustus 1980 te worden geëerbiedigd. De amnestie biedt een kans om de belangrijkste bron van spanning weg te nemen, maar garandeert niets" (over de vakbondsvrijheden). De invloedrijke rooms-katholie- ke kerk deelt volledig de zienswij ze van Lech Walesa en de leiding van het ondergrondse Solidariteit dat op de vrijlating van de politie ke gevangenen een opening moet volgen op het gebied van de vak bondsvrijheid. Dit stellen waarne mers in Warschau vast. Het episco paat onder aanvoering van kardi naal Jozef Glemp heeft, zo verluidt uit kerkelijke bron, besloten er bij generaal Jaruzelski op te blijven hameren dat het enige middel om Polen uit de crisis te halen „een hervatting van de dialoog met de bevolking" is. Een eerste stap ach ten de bisschoppen de terugkeer naar het vakbondspluralisme en het herstel van de vrijheid van vak bonden, buiten de door de staat be heerste en gecontroleerde. De Poolse autoriteiten hebben gisteren een felle aanval gedaan op de Verenigde Staten omdat die de sancties tegen het land niet hebben opgeheven ondanks de amnestie voor politieke gevangenen, die vo rige week is afgekondigd. Het officiële persbureau PAP noemde de sancties een „grove schending" van het internationale recht en zei dat de weigering van Washington deze op te heffen, aan toont dat de Amerikaanse regering aan Warschau voorwaarden wil op leggen zonder zelf stappen te on dernemen. de gevaarlijke spanning in de we reld wezenlijk helpen verminderen en de betrekkingen tussen Moskou en Washington verbeteren". Volgens TASS heeft McGovern gezegd dat het verkiezingspro gramma van de Democratische Partij zijns inziens bepaalde ope ningen bevat voor verbetering van de betrekkingen. Gromyko legde de nadruk op het doorgaan met de onderhandelingen om tot wapen beheersing te komen en gispte de Verenigde Staten omdat zij, ter voorkoming van een nucleair con flict, niet af willen zien van het eventueel als eerste gebruiken van kernwapens. McGovern was voor de Demo cratische Partij in 1972 kandidaat voor het Amerikaanse president schap, maar verloor van Richard Nixon. De oud-Senator uit South- Dakota deed ook mee aan de race om de Democratische nominatie van dit jaar, maar trok zich in een vroeg stadium terug toen bleek dat hij veel minder in de gunst van de Democratische kiezers stond dan dominee Jesse Jackson, Gary Hart en Walter Mondale. De laatste is vorige week op de conventie in San Francisco gekozen tot Demo cratisch kandidaat voor de verkie zingen op 6 november. Samen met zijn running-mate Geraldine Ferra- ro moet hij het opnemen tegen het zittende duo, Ronald Reagan en George Bush. George Gallup (82) overleden PRINCETON (AFP) - George Gal lup, de oprichter van het wereld vermaarde instituut voor opinieon derzoek dat zijn naam draagt, is in Tschingel in Zwitserland overle den. Hij werd 82 jaar. Volgens de woordvoerster van het instituut in Princeton in New Jersey bracht, Gallup een vakantie door in zijn zo merhuis in Zwitserland en werd hij getroffen door een hartaanval. Gallup werd op 18 november 1901 in Jefferson in Iowa geboren. Hij was afgestudeerd in psycholo gie en journalistiek. Als journalist ging hij zijn eigen opiniepeilingen houden voor de pers in het Mid denwesten. Als employé van een reclamebureau in New York peilde •hij vervolgens de mening van het publiek over nieuwe produkten. In 1935 richtte Gallup zijn eigen onderzoeksinstituut op, dat hij noemde het American Institute of Public Opinion. Gallup voorspelde als enige in 1936 de overwinning van Franklin D. Roosevelt in de presidentsverkiezingen, maar zat er naast toen Harry S. Truman in 1948 won. door Rob Sprenkels „Alle acht lijken toonden een met kapmessen verbrijzeld hoofd en kogelwonden in de borst. Van de vier vrouwen wa ren de borsten afgesneden, de mannen waren op wrede wijze van hun tong en hun geslacht sorganen ontdaan". De afgelopen weken verschij nen bijna dagelijks politie woordvoerders op de Peruaan se televisieschermen. Ze be schrijven steevast de meest af schuwelijke taferelen. De schuldige heet altijd Sendero Luminoso te zijn, de maoisti- sche guerrillabeweging wier naam ook in het Nederlands poëtisch klinkt: het Lichtend Pad. Vorige week vrijdag was er sprake van een ware 'topdag': Sendero Luminoso zou op bloeddorstige wijze 41 armetie rige boeren en landarbeiders hebben vermoord op de Andes- hoogvlakten van de provincie Ayacucho (plaats van de doden in de indianentaal uit het roem ruchte Inca-tijdperk). In Huan- cayo, 120 kilometer van Ayacu cho verwijderd, maar met de bus toch nog altijd gauw zo'n 20 uur, hebben de 'demente en bloeddorstige terroristen' de linkse burgemeester vermoord. Saul Munos van het linkse op- positieblok Izquierda Unida (Verenigd Links) zou zijn neer geschoten tijdens zijn gebrui kelijke trimrondje in de vroege ochtend. Demente en bloeddorstige terroristen? Een naaste mede werker van de vermoorde bur gemeester, Alejandro Romero, de woordvoerder van het ge meentehuis in Huancayo, ge looft eerder dat het om een mi litaire executie gaat. Volgens hem was het stoffelijke over schot van Munos door toedoen van 14 kogels met een X op zijn borst gemarkeerd. „Dit waren mensen die wisten wat ze de den", aldus zijn commentaar, professionals dus. Sinds het Peruaanse leger achttien maanden geleden de leiding van de anti-guerrilla strijd overnam van de gemilita riseerde politietroepen, is het voor de Peruaanse pers bijna onmogelijk door te dringen tot de brandhaarden (van het hoge Andesgebergte van Ayacucho tot de noordelijke uitlopers na bij het Amazone-oerwoud en sinds kort ook rondom Arequi- pa in de zuidelijke kustwoes- tijn nabij de grens met Chili). Verantwoordelijk Vorig jaar januari werden er zelfs acht Peruaanse journalis ten die tot diep in de Ayacucho- provincie hadden weten door te dringen op beestachtige wij ze vermoord. Officieel volgens boeren die hen voor guerrille ro's hadden aangezien, maar er zijn vele indicaties die wijzen op een directe verantwoorde lijkheid van de militaire autori teiten. Ondanks frequente bedrei gingen en zelfs aanslagen zien de Peruaanse journalisten toch nog kans om af en toe de werkelijkheid te achterhalen. President Belaunde Terry. (foto ANP Zo blijken in veel gevallen bloedbaden die volgens de au toriteiten door Sendero Lumi noso zouden zijn aangericht, uiteindelijk het werk te zijn ge weest van de officiële veilig heidsdiensten. Om maar een paar recente voorbeelden te noemen. Dit weekeinde werden de stoffelij ke overschotten ontdekt van een vrouw en haar dochter, die volgens een politiewoordvoer der vorige week door 'guerrille- ros' waren ontvoerd. Omwo nenden verklaarden echter dat het tweetal door de para-mili taire politie was opgepakt. Vo rige week vrijdag werden er twee massagraven aangetrof fen met 21 volgens de autoritei ten als 'vermist' opgegeven per sonen. Familieleden beweer den daarentegen dat de men sen waren opgepakt door de politie. Leonor Samora, de vrouwe lijke en zeer heldhaftige burge meester van de provincie hoofdstad Ayacucho, onthulde op haar beurt vorige week woensdag dat „minstens 14 mensen' in een nabij gelegen boerendorp door militairen wa ren geëxecuteerd nadat ze wa ren aangehouden voor verhoor. De autoriteiten in Lima ver klaarden de volgende dag dat '18 linkse terroristen' in het door burgemeester Samora ge noemde dorp om het leven wa ren gekomen 'tijdens een vuur gevecht met het leger'. De oorlog in Peru wordt met de dag wreder en massaler. Dit jaar zouden er al meer dan 2000 doden zijn gevallen, ongeveer evenveel als in de eerste 2,5 jaar van het in juli 1980 begonnen optreden van Sendero Lumino so. Eind juni gaven de autoriti- ten toe dat er in de gevangenis sen meer dan 4000 mensen ge vangen werden gehouden op verdenking van 'terroristische activiteiten', sommigen al twee jaar of langer. Tot nu toe zijn er pas 15 mensen tijdens een pro ces veroordeeld vanwege hun 'terreur'. Volmachten Onderwijl heeft de in 1967 al een keer door het leger afgezet te burgerpresident Fernando Belaunde Terry zich begin deze maand genoodzaakt gezien opi het leger blanco volmachten te verschaffen om op het gehele Peruaanse grondgebied op te treden tegen de 'terroristen'. Als resultaat zijn er in de hoofd stad Lima massale razzia's be gonnen. De eerste keer werden er meer dan 2000 mensen opge pakt, het afgelopen weekeinde maar liefst zo'n 7000. Om het drastisch optreden van de militairen enigszins te kunnen rechtvaardigen, is in middels bekend gemaakt dat de derde persoon op de hiërar chische ladder van het Lich tend Pad bij een van die raz zia's zou zijn ontmaskerd. Het zou gaan om Laura Zambrano, de zogenaamde 'kameraad Me- che'. „Ik ben er van overtuigd dat er ook terroristen zijn van ultra rechts", aldus een voorzichtige Alfonso Barrantes, de leider van het linkse oppositieblok die bij de verkiezingen van eind vorig jaar tot burgemees ter van Lima werd gekozen. Volgens sommige intellectue len in Peru is de echte Sendero Luminoso-organisatie al sinds maanden grotendeels vernie tigd, maar hebben de autoritei ten de guerrilla-fabel in stand gehouden om het volkse verzet tegen de verpletterende econo mische rampspoed te kunnen bedwingen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7