Nieuwe kolen centrale dicht De boer op voor export Volcker keerde het getij Niemeyer verliest kort geding Beursweek p li Westduitse regering zwicht voor druk milieubeweging Zweedse zorgen om uittocht bedrijven Sowjet-Unie verlaagt olieprijs BMW-top 't best betaald Van Nelle krijgt gelijk, shag moet uit de handel Argentinië begint met aflossing van schulden Regionale aanpak ZATERDAG 28 JULI 1984 ECONOMIE PAGINA BONN - Onder sterke druk van de liberale FDP heeft de Duitse bondsregering besloten de omstreden kolencentrale Buschhaus bij Helmstedt aan de grens met Oost-Duitsland vooralsnog niet in gebruik te nemen. Milieu-overwegingen gaven de doorslag. STOCKHOLM (Rtr.) - Een uit tocht van bedrijven wegens het belastingklimaat heeft de so ciaal-democratische regering van Zweden ertoe gebracht de bestaande regeling op het ge bied van de weeldebelasting en de successierechten nader te bezien, zo heeft de Zweedse mi nister van industrie, Thage Pe terson, gisteren verklaard in een radio-interview. Peterson zei toe te moeten geven dat een aantal onderde len van het belastingstelsel voor particuliere ondernemin gen ingewikkeld en lastig zijn, vooral voor kleine bedrijven. Eén van de ondernemingen die hun heil in het buitenland heb ben gezocht is het familiebe drijf Tetra Pak. Deze fabrikant van voedselverpakkingen heeft het beheer van haar activiteiten overgedragen aan een Neder landse houdstermaatschappij om de belastingdruk te vermin deren. Minister Peterson noemde transacties als die van Tetra Pak zeer verontrustend. Vol gens hem dreigt het gevaar dat industrieel onderzoek naar het buitenland verdwijnt en zou bovendien de lust om Zweden te investeren kunnen vermin deren. De regering heeft eerder deze maand transacties als die van Tetra Pak bemoeilijkt door nieuwe bepalingen uit te vaar digen, maar zulke manoeuvres zijn technisch nog steeds mo gelijk. Hoewel het kabinet aanvankelijk had bekendgemaakt dat Busch haus ook zonder ontzwavelingsin stallatie kon gaan werken, heeft FDP-voorzitter en minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, daar op het laatste mo ment bezwaar tegen gemaakt. Hij was kennelijk onder de indruk ge komen van de oppositie in zijn ei gen partij, die wordt aangevoerd door de Bondsdag-afgevaardigde en vroegere minister van binnen landse zaken, Baum. NEW YORK/ROTTERDAM (UPI/ Rtr.) - De Sowjet-Unie verlaagt de exportprijs van haar ruwe olie voor de maand augustus met anderhal ve dollar per vat (159 liter), zo heeft het Amerikaanse vakblad voor de olie-industrie Platts Oilgram giste ren gemeld. Op de vrije oliemarkt in Rotterdam werd gezegd dat de Sowjet-Unie per 1 augustus een tij delijk korting van anderhalve dol lar op haar olieprijs geeft. Volgens sommige handelaren staat de we- reldoliemarkt „aan de vooravond van een prijzenslag". De Europese verkoopprijs voor „Ural Blend" komt dan op 27,50 dollar voor een vat. De basisprijs voor olie uit de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) bedraagt 29 dollar. De kwaliteit van „Ural Blend" is te vergelijken met de „Arabian Light Crude", de olie waarvoor de basisprijs van de OPEC geldt. De afgelopen twee jaar is de Sowjet-Unie op de wereldolie- markt een stevige concurrent ge worden voor de andere olieprodu cerende landen. Het land wil veel olie verkopen om zo aan de nodige harde valuta's te komen. Sinds half juni zijn de olieprijzen op de vrije markt, waar ongeveer een derde van alle geproduceerde olie wordt verhandeld, aan het da len. De daar gehanteerde prijzen liggen nu meest iets onder de offi ciële exportprijzen en gelden als een vrij nauwkeurige graadmeter voor de prijsontwikkeling op de lange termijn. Het door de huidige minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann (CSU) genomen be sluit, dat Buschhaus pas na 1987 gezuiverd hoeft te worden, gaat na melijk lijnrecht in tegen een beslis sing van de Bondsdag, waarbij alle partijen - er was slechts één stem tegen - overeenkwamen dat de centrale pas na de bouw van een installatie om de uitstoot aan zwa veldioxide te verminderen, in ge bruik mag worden gesteld. Zimmerman zelf zei dat hij een „wezenlijk effectievere politiek" nastreeft dan het parlement wil. De „vuilspuiter van de natie", zoals Buschhaus nu al heet, zou name lijk voorlopig met bruinkolen wor den gestookt en die zijn minder schadelijk voor het milieu dan steenkolen. Daarnaast kunnen an dere centrales in het gebied rond om Helmstedt gedeeltelijk buiten gebruik worden gesteld, waardoor er minder zwaveldioxide in de lucht komt. En tenslotte worden, aldus Zimmerman, arbeidsplaat sen in stand gehouden als Busch haus nu al zonder zuiveringsinstal latie gaat draaien. En dat was een van de eisen van de Bondsdag ge weest. door Hans Amesz De SDP en de Groenen geloof den maar weinig van de argumen ten van Zimmerman. En een groot gedeelte van de liberale coalitie partner FDP lijkt zich daar inmid dels bij te hebben aangesloten. Het lijkt erop dat de FDP zich, vooral na de nederlaag bij de Europese verkiezingen, toen de kiesdrempel van vijf procent niet gehaald werd, binnen de coalitie meer wil profile- Genscher had al eerder ver klaard dat de liberalen agressiever moeten worden ten aanzien van de milieupolitiek. Dat vooral om de Groenen „wind uit de zeilen te ne men". Opiniepeilingen tonen im mers aan dat milieubescherming hoog scoort. Zeker nadat kort gele den bekend werd dat in West-Ber- lijn op grote schaal afgewerkte mo torolie met stookolie werd ver mengd, wat bij verbranding in huisverwarmingsinstallaties het Seveso-gif dioxine kan opleveren. Het openbaar ministerie verricht een onderzoek naar zeven firma's die bij dit schandaal zijn betrok ken. HAMBURG (DPA) - De leden van de raad van bestuur van het automobielconcern BMW hebben hun inkomen vorig jaar met maar liefst 34,2 procent zien stijgen tot ongeveer 1,3 miljoen mark de man per jaar en werden daardoor de best be taalde managers in de West duitse industrie. Dit blijkt uit ,een overzicht van de salarissen I bij 33 ondernemingen van het economische tijdschrift „Capi- ANDENNE Een werknemer van het Waalse bedrijf Pegard laat een freesmachine zien van het type dat deze week naar de Sowjet-Unie zou worden uitgevoerd, ware het niet dat de Belgische regering op het laatste moment een exportvergunning weigerde, omdat de machine gebruikt zou worden voor de produktie van SS-20 raketten. Aanleiding voor een nieu we Waals/Vlaamse twist. (foto ap> de Argentijnse centrale bank, Leo- poldo Portnoy, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat Colombia zijn vijftig mihoen dollar al heeft teruggekre gen. Nog vóór het einde van de maand krijgt Brazilië de vijftig mil joen dollar terug die het Argentinië heeft geleend en Mexico en Vene zuela beide hun honderd miljoen dollar. Het geld komt uit de devie zenreserve van de Argentijnse cen trale bank. BUENOS AIRES (Rtr.) - Argenti nië heeft een begin gemaakt met de terugbetaling van een lening van driehonderd miljoen dollar die het in maart van dit jaar van vier andere Latijns-Amerikaanse lan den kreeg. De vice-president van HAARLEM (GPD) - Het Nie- meyer-concern mag geen pakjes zware shag van het merk Jakobs Export meer verkopen in de huidi ge verpakking. Tevens moet dit Groningse bedrijf zijn afnemers per brief zodanig instrueren, dat die eveneens de verkoopactivitei ten door middel van de huidige verpakking staken. Dit blijkt uit het vonnis van de Haarlemse recht bank gistermiddag in het kort ge ding, dat Niemeyer's concurrent Van Nelle had aangespannen. Wanneer Niemeyer in gebreke blijft en toch doorgaat met de ver koop van zware shag in de ge wraakte verpakking, moet aan Van Nelle een dwangsom worden be taald van tien mille per dag. Wan neer Niemeyer zijn afnemers geen brief met instructies stuurt, kost el ke dag dat dit niet gebeurt vijf mil le, die aan Van Nelle moet worden betaald. Het kort geding, dat twee weken geleden in Haarlem diende, is aan gespannen omdat Van Nelle vindt dat de uitvoering van het pakje Ja kobs Export te sterk doet denken aan het eigen merk, de bekende zware van de weduwe van Van Nelle. De advocaat van Van Nelle - mr. W. Hoyng - verweet Nie meyer tijdens het geding dat het bedrijf expres de verpakking en de opdruk van Van Nelle had nage bootst. Volgens mr. Hoyng is gebruik gemaakt van dezelfde kleuren, vlakverdeling en plaatsing van de letters. Bovendien is de toevoeging Export gebruikt, die volgens mr. Hoyng zou zijn ontleend aan de op druk export-kwaliteit bij de Van Nelleshag. Van Nelle had met zijn zware shag vorig jaar ongeveer 87 procent van de markt in handen en is uit vrees dat die marktpositie wordt aangetast door Niemeyer naar de rechter gestapt. Uit de overweging van de Haar lemse rechtbank blijkt dat de rechtbank met Van Nelle vindt dat de pakjes shag qua uiterlijk erg veel overeenstemming vertonen. Daarnaast is de rechtbank het eens met Van Nelle dat door de gelijke nis het publiek zou kunnen den ken dat Jakobs een B-merk van Van Nelle is. De rechtbank vindt derhalve dat Van Nelle door Nie meyer met Jakobs in zijn markt- rechten wordt aangetast. Secretaris Harms van de raad van bestuur van Niemeyer wist gis teren nog niet of zijn bedrijf in ho ger beroep zou gaan. De vier Latijns-Amerikaanse lan den kwamen Argentinië eind maart te hulp toen het aan Ameri kaanse banken verschuldigde ren te al drie maanden lang niet had kunnen betalen. Te elfder ure kon worden voorkomen dat de banken hun vorderingen op Argentinië als oninbaar te boek zouden moeten stellen. Portnoy deelde mee dat volgen de week een Argentijnse delegatie naar Washington gaat voor verder overleg met het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). Op de vraag of hij dacht dat Argentinië het met het IMF eens zou kunnen worden over de wijze waarop Buenos Aires orde op economische zaken wil stellen antwoordde Portnoy ont kennend. DEN HAAG (GPD) - De export deskundigen van het ministerie van economische zaken gaan de komende tijd meer 'de boer op', de provincie in. Nu het landelij ke actieprogramma van de Ex- portbevorderings- en Voorlich tingsdienst (EVD) van het minis terie met meer dan 300 buiten landse acties per jaar op volle toeren draait, zal meer man kracht ingezet worden om het potentieel aan exporteurs in de Nederlandse regio's en provin cies te mobiliseren. Voor de pre sentatie en coördinatie van deze regionale aanpak is onlangs het voormalige Tweede-Kamerlid voor D'66, mr. Suzanne Dekker, aangetrokken. door Marien v.d. Bos „In de korte tijd dat ik bij de EVD werk, heb ik al gemerkt dat het borrelt van de activiteit op re gionaal gebied", aldus de kers verse beleidsmedewerkster. Su zanne Dekker heeft nog nauwe lijks tijd gehad haar kantoortje in het Holland Trade House aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag in exportkringen 'het Ro de Paleis' genoemd vanwege de dieprode kunststofgevel - fat soenlijk in te richten. „Maar het is dan ook geen bureaubaan". De nieuwe functie bij de EVD is een uitdrukking van een vol gende fase in het beleid van de dienst van het ministerie. In plaats van af te wachten wat zich uit de regio's meldt voor deelna me aan de buitenlandse promo- tiereizen van de EVD, voor deel name aan beurzen en symposia of alleen het gebruik van de ge detailleerde kennis van buiten landse markten gaan we nu de boer op, aldus Suzanne Dekker. Zowel om meer bekendheid te geven aan de activiteiten van de EVD als „mee te nemen wat daar leeft. Om het regionale élan te vertalen in nationaal beleid". Misverstand Suzanne Dekker en eerder ook EVD-medewerker mr. H. H. Drieser willen het misverstand voorkomen dat de nieuwe regio nale aanpak moet leiden tot si tuaties als 'Appelscha strikes again'. Regionale missies naar het buitenland, vooral wanneer gekozen wordt voor een sectora le benadering, zijn natuurlijk pri ma, aldus Drieser. Maar dan niet het regionale karakter benadruk ken. „Plak er een Holland-stic ker op". Drieser wijst op een re cent onderzoek in de Bondsrepu bliek, waaruit bleek dat erg veel Duitsers niet eens wisten waar Nederland precies ligt, laat staan Twente of de Zaanstreek. Voorop echter staat het infor meren en activeren van met na me de kleinere en middelgrote bedrijven in de regio over de lan delijke EVD-activiteiten. Het midden- en kleinbedrijf is overi gens al met ongeveer 85 proeent de belangrijkste afnemer kennis en faciliteiten van EVD. „Philips hebben we op het gebied van de export natuurlijk niets te melden". Wel is het Su zanne Dekker tijdens een export- bijeenkomst in de Zaanstreek bijvoorbeeld opgevallen dat ook de grote bedrijven met veel port-ervaring bereid zijn de .star ters te helpen wegwijs te wor den. „Een zeer actief gebeuren, met wel zo'n honderd onderne- De belangrijkste ondersteu ning voor de nieuwe regionale aanpak vormt het netwerk de inmiddels 28 exportconsulen ten bij de plaatselijke Kamers van Koophandel. „De beurs voor touristische- en nijverheidspro- dukten in Chicago bijvoorbeeld. Dat liep al jaren en we vroegen ons af of we daar als EVD nog nieuw leven in konden blazen", aldus Suzanne. „Via de Kamers van Koophandel hebben we dat toen geïnventariseerd en dat le verde meteen 15 nieuwe inzen dingen op". Exportconsulenten Het zwaar leunen op de export consulenten in de regio neemt de EVD ook veel werk uit handen. „Het bestaande EVD-actiepro- gramma komt natuurlijk ook niet uit een Haagse hoed vallen", aldus Suzanne Dekker. „Dat sluit in belangrijke mate al aan op wat er leeft in de regio". Verbindende schakel tussen regio en Den Haag wordt nu mr. S. Dekker. Na haar vrij korte po litieke loopbaan twee jaar Eu ropees Parlement en een jaar Tweede Kamer zegt Suzanne Dekker (34 jaar) zin te hebben in haar nieuwe baan, in de promo tie en coördinatie van het regio nale exportbeleid. „De band naar de doelgroepen is kort zodat je flexibel kunt opereren. Het een voorbeeld van optimale dienstbaarheid van de overheid. Bovendien kan ik mijn ervaring uit de politiek meenemen. Ik kan daarop voortbouwen". Van enige tegenstrijdigheid tussen haar D'66-denkbeelden en het exportbeleid van de libe rale bewindslieden Van Aarden- ne en vooral staatssecretaris voor export Bolkestein hoeft volgens haar geen sprake te zijn. „Export is politiek redelijk neutraal. Er is eigenlijk geen enkele partij tegen exportbevordering". TT Susan Dekker: Het borrelt door C. Wagenaar AMSTERDAM (GPD) - Krach tig schoot Wall Street woensdag omhoog en schudde daarmee de neerslachtige stemming van zich af. Het zat er aanvankelijk deze week bijzonder bedenkelijk uit. In twee dagen tijd ging er nog eens 15 punten op de Dow Jones- index verloren. Er trad een nieuw laagtepunt van het jaar op en de Newyorkse effectenbeurs kwam op een stand die in bijna anderhalf jaar niet meer was voorgekomen. Amsterdam deed het nog bonter, want hier zette de beurs-maandag met een val van bijna 4 punten in. Vooral ons hoofdfonds Koninklijke Petro leum geraakte geheel van streek en kwam in een paar dagen op een verlies van meer dan 10 gul den te staan. Gezien de grote invloed van dit aandeel op de index van het beursgemiddelde en het vrijwel niet doorkomen van herstel, bleef de gedrukte stemming en het koersverlies van 4 punten en kele dagen gehandhaafd. Tot donderdag ook hier een keer ten goede intrad. Met een sprong van 3 punten werd de sinds vorige week vrijdag opgetreden daling van het algemeen beursgemid delde tot 1,5 punt teruggebracht. Lang werd er nog gefilosofeerd over wat nu precies de achter grond voor de enorme verkoop- golven van aandelen Koninklijke Petroleum op maandag jl. is ge weest. Over het algemeen wordt aangenomen dat zij nog een na sleep waren van de vorige week vrijdag afgelopen contrScten op de Europese optiebeurs. Het was reeds opgevallen dat begin juli nog op grote schaal in deze spoedig aflopende opties Koninklijke werd gehandeld. Rechttrekkend aanbod in een dunne markt zou afgelopen maandag tot de enorme koersval voor aandelen Koninklijke Pe troleum hebben geleid. Maar het was wel opvallend dat er later in de week, toen het effect van de optiebeurs allang uitgewerkt had moeten zijn, nauwelijks of geen herstel voor ons hoofdfonds op trad. Het verlossende woord voor de Newyorkse effecten beurs kwam, zoals al zo vaak de laatste tijd van topman Paul Volcker van de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaan se centrale banken. Dit college heeft pas een belangrijk onder ling beraad over de te volgen geldpolitiek achter de rug en de senaatscommissie, waarvoor Volcker elk half jaar moet ver schijnen om zijn beleid te verdui delijken, was dan ook reuze be nieuwd wat daar uit de bus was gekomen. De uitslag viel enorm mee want een veel grotere economi sche groei in het tweede kwar taal dan was verwacht had bange vermoedens over een mogelijk dicht draaien van de krediet kraan doen ontstaan. Maar Volc ker berichtte woensdag dat de FED besloten had voorlopig niet op te treden, noch tegen de geldaanwas, noch tegen de kre- dietvraag. Zwarte maandag De heren bankpresidenten ne men aan dat de economische groei in de tweede helft van dit jaar in de Verenigde Staten flink zal afnemen, maar toch op een gunstig niveau gehandhaafd zal blijven. En dat tot diep in 1985. Wel deelde Volcker mee dat er ook niet zou worden opgetreden als door een toch nog versnelde economische groei de rente ver der mocht gaan stijgen. De beurs haalde verlicht adem en stortte zich op vele sterk in koers inge zakte topfondsen. Ook de obliga- tiemarkt in Wall Street veerde krachtig op. De dollar daarente gen kreeg een flinke duw naar beneden. Voor deze vaiuta was de afgelopen zwarte maandag juist een topdag want overal in de wereld schoot de waarde door naar nieuwe recordstanden se dert verscheidene jaren. In Am sterdam moesten toeristen al meer dan f 3,30 betalen. Helemaal duidelijk is de hon ger naar dollars niet. Aangeno men wordt dat er op grote schaal in deze valuta wordt gespecu leerd omdat de krachtige econo mische groei van Amerika zon der inflatie alom grote indruk maakt. De meeste centrale ban ken blijken nu ook het hoofd in de schoot te hebben gelegd en aan de rijzing geen tegenstand meer te willen bieden. Op die manier kan nog het beste voor komen worden dat de dollar overal ter wereld het rentepeil mee omhoog trekt, maar het be tekent wel dat de inflatie die de Verenigde Staten zelf kennelijk nog altijd de baas blijven nu naar andere landen wordt geëxpor teerd. Want vele belangrijke goe deren als olie en andere grond stoffen worden met dollars be taald. Het ministerie van financiën kwam deze week met de jongste staatslening volledig op de tocht te staan. Het succes was uiterst mager en meer dan 800 miljoen gulden kwam er niet binnen. Zelfs niet op 100 procent. Er werd dan ook regelrecht van een mislukking gesproken, hetgeen ook de eerste beursnotering van 99,3 procent aanwees. Ook de pas geplaatste 9,25 procent le ning van de ABN kwam op dit niveau te staan. De obligatie-in dex werd naar een nieuw laagte record teruggeduwd. Van de top van 102,5 van medio maart jl. ging hierdoor 5 punten verloren. Mede een reden dat ook de aan delenmarkt deze week aanvan kelijk nieuwe laagtestanden van het jaar aansloeg die 17 procent beneden de toppen van begin fe bruari jl. waren gelegen. Optimistisch Maar een optimistische be schouwing in het bekende Ame rikaanse beursblad The Wall Street Journal over de Amster damse beurs houdt een herstel van 20 procent voor mogelijk ge zien de stroom van zeer gunstige winstcijfers die binnenkort ver wacht mag worden en de krach tige groei van onze export en daarmee van de Nederlandse economie in zijn geheel. In hoeverre dit gehonoreerd wordt, ligt in de schoot der go den verborgen. Wall Street bleef echter ook donderdag onvermin derd vast en onze obligatiemarkt keerde zich eveneens ten goede zodat de nieuwe staatslening al snel weer de pari-waarde wist te bereiken. Met uitzondering van Koninklijke Petroleum die er per saldo 5 gulden bij inschoot, wist het gros van de aandelenmarkt de eerder opgelopen verliezen vrijwel weg te werken. Unilever hield er zelfs een flinke winst aan De Europese optiemarkt zette voor 83.000 aan contracten om, tegen 80.000 in de week daar voor. De eerste dagen van de week liet een krachtige stijging van spoed-opties zien, maar don derdag begonnen de calls weer sterk te overheersen. Vooral in Philips werd druk gehandeld. De belangstelling voor valuta-opties nam belangrijk af.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6