Kabinet bepaalt loonruimte 'Vaak hand gelicht met rijtijdenbesluit' 'Ik mis de katholieke blijmoedigheid van hem' Meer grip op cao s trendvolgers Hoofdleidsters eisen meer loon in geding mammnmm. Vakantiebussen blijven volgens FNV gevaarlijk Veel tuinders met verboden 'bestrijders' Uitgezette Molukkers weer terug in woning Cannon koopt Cityconcerns Smakeloze initiatieven rond verongelukte Theo Koomen ecoee ■8SSS.I am Nieuw kamp gebouwd in Woensdrecht Welzij ns- en kunstsector moeten 10 pet. inleveren ^zaterdag 28 juli 1984 DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal de loonruimte bepalen voor de trendvolgers, die gelijk zal zijn aan die van de ambtenaren. Daarbinnen mogen werkgevers en bonden ^vrijelijk onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden. Onder de trendvolgers valt vol gens het kabinet ook personeel van bedrijfsverenigingen, omroepen en ziekenfondsen. Het kabinet heeft dit vrijdag in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer gestuurd. Vakbonden hebben enige weken geleden al aangekondigd bij de In ternationale Arbeids Organisatie in Genève een klacht in te dienen als het kabinet toch met het wetsont werp zou komen, omdat door het wetsontwerp volgens de bonden de vrijheid van onderhandelen wordt aangetast. stel zegt penningmeester Kruithof van de CNV-bond voor ambtena ren en trendvolgers (CFO) er erg ongelukkig mee te zijn. De juridi sche spitsvondigheden om onder het verdrag van de Internationale Arbeids Organisatie uit te komen zijn een puur budgettaire aangele genheid waar de argumenten bij gezocht zijn, aldus Kruithof. De CFO-bestuurder zegt nooit ontkend te hebben dat er een ver schil is met de ontwikkelingen in de particuliere sector. Waar het om gaat is of de overheid in principe bereid is het recht op vrije onder handelingen te erkennen. En dat is niet het geval, de loonmaatregel wordt zelfs achter de hand gehou den wanneer de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. Kruithof wil ook naar aanleiding van het wetsvoorstel over trend volgers nog niet zo ver gaan als be stuurders van de grootste bond van ambtenaren en trendvolgers, AbvaKabo, om problemen in de herfst aan te kondigen. Hij ver wacht wel een gesprek met de mi nisters voordat de ruimte definitief wordt aangegeven in de miljoenen nota op Prinsjesdag. "Daarna gaan we het land in, zullen we de frac ties in de Tweede Kamer benade ren en zonodig ook weer de Inter nationale Arbeids Organisatie in schakelen", aldus Kruithof. Afwijken De FNV-bond AbvaKabo noemt het wetsontwerp in strijd met de internationale verdragen en het SER-advies. De wet moet volgens deze bond worden omgebogen tot een financieringswet. Dat betekent dat de regering financiën ter be schikking stelt voor de budgetten in de gepremieerde en gesubsi dieerde sector. De partijen onder handelen dan over de arbeidsvoor waarden. Ook de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) is niet tevreden met het wetsvoorstel van minister De Koning. Hoewel de bewindsman op verschillende punten tegemoet is gekomen aan de bezwaren van werkgevers en werknemers, blijft volgens deze bond het kernbezwaar bestaan dat de minister bij het vaststellen van de beschikbare ruimte de moge lijkheid behoudt eenzijdig af te wijken van datgene wat de particu liere werknemers toekomt. VOORST Brandweerlieden spuiten schuim over een gekantelde tankwagen met 40,000 liter benzine. Het gevaarte kantelde gisterochtend in een sloot bij Voorst, waarna grote hoeveelheden benzine wegstroomden. Het duurde de gehele dag voordat de inhoud van de wagen in een andere was overgepompt. Het kabinet zegt in een toelich ting op het wetsontwerp het niet eens te zijn met de uitleg van het deskundigencomité van de Inter nationale Arbeids Organisatie, dat het verdrag (ook door ons land is ondertekend) ook de vrijheid van 'onderhandelen behandelt. Het kabinet heeft besloten af te zien van het plan om in het wets voorstel de bevoegdheid op te ne men de salarissen rechtstreeks te kunnen verlagen. Ook is er van af gezien om cao-partijen algemene aanwijzingen te geven hoe de be schikbaar gestelde financiële ruim te te gebruiken. Het kabinet wil de ze wet uiterlijk op 1 april 1985 in werking laten treden. Hoe groot die financiële ruimte is zal in de be- De groep wil op deze manier doorgaan met het permanent ver zet tegen de komst van de kruisra ketten. Het terrein dat zij thans heeft bezet is een stuk braaklig gend grond van de gemeente aan de Kooiweg, tegenover de plaats waar de kruisraketten zouden moeten komen. DEN HAAG De Britse ambas sadeur in Nederland, Sir Philip Mansfield, zal binnenkort zijn functie neerleggen en de diploma tieke dienst verlaten. Hij zal wor den opgevolgd door de heer John Margetson. Nog niet bekend is wanneer deze zijn geloofsbrieven zal overhandigen aan koningin Beatrix. DEN HAAG (GPD) Een viertal onderwijsvakbonden blijft bij zijn standpunt dat hoofdleidsters van kleuterscholen recht hebben op een salarisverhoging als ze de cur sus leraar basisschool (applicatie cursus) met goed gevolg hebben doorlopen. Vrijdag diende het kort geding dat de bonden tegen de staat, in casu het ministerie van on derwijs, hadden aangespannen voor de president van de Haagse rechtbank. Het ministerie van onderwijs vindt dat alleen leidsters van basis scholen recht hebben op salaris verhoging. „Als hoofdleidsters het zelfde bedrag, ongeveer 270 gulden per maand, erbij krijgen, verdie nen ze als leerkracht op een basis school evenveel als de directeur. En dat is onredelijk", zo betoogde de raadsman van het ministerie. Onderwijsambtenaren hebben becijferd dat de wens van de bon den 110 miljoen gulden zou kosten. Dat is drie keer zoveel als de 36 miljoen die er voor de salarisverho gingen geraamd is. „In de tot op het bot uitgebeende begroting is daarvoor geen ruimte", zo betoog de landsadvocaat mr. Den Hertog. De vakbonden beroepen zich op de gedachte die achter een in 1977 gemaakte afspraak zou liggen. Hoewel die volgens het ministerie nergens is terug te vinden, zouden de huidige hoofdleidsters ook als ze geen directrice worden van de nieuwe basisschool, wel op direc teursniveau betaald moeten wor den. Mr. J. Vegter, advocaat van de bonden, sprak van een fundamen teel verschil tussen het loonbesluit van het ministerie en de in 1977 ge maakte afspraken. UTRECHT (GPD) - Slechts zes busondernemingen houden zich volgens de Vervoersbond FNV stipt aan het rijtijdenbesluit. On langs nog werd bij een speciale po litiecontrole een buschauffeur van de weg gehaald, die bijna drie da gen achter het stuur had gezeten. Al die tijd sliep hij slechts twee uur per etmaal. Reizen per pendelbus naar vakantiebestemmingen in een zonnig land is volgens de bond dus niet altijd veilig. Op de bussen zijn doorgaans wel de voorgeschreven twee chauf feurs aanwezig, maar één daarvan is vaak een 'beunhaas'. „Bakkers en zelfs politieagenten verdienen op die manier wat zwart bij", zegt Elias Niehot van de Vervoersbond FNV. „De ervaren chauffeur geeft het stuur niet graag over aan zo'n onervaren iemand. Gelukkig wordt vanaf volgend jaar juni het vakdiploma voor chauffeurs bene den de 27 jaar verplicht. Chauf feurs die ouder zijn dan 27 jaar en kunnen aantonen dat ze meer dan drie jaar rijervaring hebben, kun nen vrijstelling krijgen". Het pendelvervoer heeft door de lage prijzen sterk aan populariteit gewonnen. Voor een bedrag dat tussen de 280 en 300 gulden ligt, is de vakantieganger in 24 uur in Spanje. De pendels mogen alleen worden uitgevoerd als de reis is ge koppeld aan een zogenaamd lan- darranggement (een accommoda tie op de plaats van bestemming). Net als met voorschriften van het rijtijdenbesluit, wordt ook met de ze bepaling vaak de hand gelicht. Er wordt veelvuldig een campin garrangement aangeboden, maar van een plaats op een camping is vrijwel nooit sprake. Diensttijd Nadat uit een enquête van de Vervoersbond-FNV was gebleken dat de chauffeurs op de pendelbus sen vaak veel langere rijtijden ma ken dan is toegestaan, is de Rijks verkeersinspectie intensief gaan controleren. „Het verplichte rusten gebeurt vaak in de bus", aldus Nie hot. „Maar slapen in de bus is geen officiële rust. Dat valt gewoon on der de diensttijd. Bovendien moet de chauffeur die niet achter het stuur zit vaak koffie en bier serve ren. Eenmaal op de plaats van be stemming aangekomen, wordt de bus schoongemaakt en moet de chauffeur in veel gevallen nog voor de hotelaccommodatie zorgen, zo dat van de verplichte vier uur rust aldaar (de omkeertijd) ook zelden sprake is". Van de strengere controles door de Rijksverkeersinspectie zou een preventieve werking moeten uit gaan. Dit is volgens Niehot maar ten dele het geval, omdat er niet ge noeg publiciteit aan de controleac ties wordt gegeven. Toch hebben de intensieve controles wel wat re sultaat. „Er zijn nu zes bedrijven die volgens de regels werken. Dat zijn: OAD in Holten, EVAG in Vlaardingen, Snel in Hoogvliet, Syphes in Stadskanaal, de Munck- hof in Horst en Van Dongen in Zeeland. Verbetering "Er is dus enige verbetering, maar ik hoop dat er nog meer be drijven volgen, die volgens de cao en het rijtijdenbesluit te werk gaan. De buschauffeurs zelf willen maar al te graag minder uren ma ken. Dat blijkt wel uit onze enquê te, maar zij willen met hun grieven niet in de krant. Daartoe zijn ze waarschijnlijk pas na het seizoen bereid", aldus de woordvoerder van de FNV-vervoersbond. PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De zes Mo lukse gezinnen in Capelle aan den IJssel die begin januari op bevel van de rechter hun huis moesten verlaten kunnen terugkeren. De woningbouwvereniging treft met hen een regeling inzake de huur schuld en sluit desgewenst een nieuwe huurovereenkomst af.Dit heeft het ministerie van Binnen landse Zaken vrijdag meegedeeld. Minister Rietkerk heeft in het con flict bemiddeld. De overeenkomst is vastgelegd in de vorm van een afsprakenlijst die door de betrok ken partijen is ondertekend. De lijst is door Rietkerk aan de partij en voorgelegd. Er bestaan uitzettingsvonnissen tegen nog eens 15 huurders. Ook met hen zal de woningbouwvereni ging SVW een schuldafiossingsre- geling treffen. De huurschuld moet binnen drie jaar zijn afgelost. SVW bepaalt verder de omvang van alle huurschulden. Daarbij wordt reke ning gehouden met het achterwege laten van huurverhogingen vanaf 1 november 1982 en toegestane indi viduele huurmatiging. .SVW heeft verder toegezegd ge breken aan de huizen te herstellen. De gemeente laat de grond in de wijk ophogen. Een aantal van de herstelwerkzaamheden wordt uit gevoerd met behulp van een werk gelegenheidsproject voor werkloze Capelse Molukkers, aldus het mi nisterie. Ook de gemeente schakelt bij zijn werkzaamheden zo moge lijk werkloze Molukkers in. AMSTERDAM (ANP) - De Cannon Group Incorporated in Hollywood heeft een principe-overeenkomst gesloten voor de aankoop van alle aandelen van het bioscoopconcern City Exploitatie Maatschappij BV Die aandelen waren in handen van Orbi S.A. in Genève. Dit heeft de Cannon Group gisteren meege deeld. De City Exploitatie Maatschap pij exploiteert het City-theater aan het Leidseplein in Amsterdam, Lu- mière in Rotterdam, Odeon in Den Haag en City in Groningen. Verder vallen eronder het hoofdkantoor aan de Herengracht in Amsterdam, City Film Distributie BV en City Film Productie BV. Volgens de Cannon Group zal de transactie geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid bij City, waar 107 mensen werken. Als de overname een feit is zal Cannon in totaal 47 schermen in verschillende steden in Nederland beheren. Theo Koomen is niet dood, be weert een affiche in Amster dam. Wie de afgelopen weken Radio Tour de France heeft be luisterd, zou het haast gaan ge loven. Gedurende drie weken werden dagelijks oude Tourre portages van de begin dit jaar verongelukte sportverslagge ver uitgezonden als onderdeel van een spelletje. door Weert Schenk Maar ook uit andere al dan niet even smakeloze initiatie ven lijkt het alsof Koomen nog leeft. Zo werden voorbeschou wingen voor de Ronde van Frankrijk gepubliceerd, die ge deeltelijk nog door hem waren samengesteld. Binnenkort ver schijnt er een nieuw boekje met in het Westfries geschre ven columns, die de in Wer- vershoof geboren journalist voor een huis-aan-huisblad schreef. Een archieffoto van Theo Koomen bij de finish van een Touretappe in 2 982 (foto GPD) Theo Koomen lijkt op het ogenblik populairder dan hij tijdens zijn leven al was. Prof- wielrenner Gerrie Knetemann speelde daar op in tijdens zijn radiopraatje, alvorens alweer zo'n vreselijk leuke 'dokepet' weg te geven. Wielerverenigin gen stellen Theo Koomen-wis- selbokalen in, er zijn plannen voor een grammofoonplaat met reportages en in Breezand werd een levensgroot bloemen- mozaiek van de verbaal begaaf de verslaggever gemaakt. Er is zelfs een heuse Theo Koomenfanclub in oprichting. De 42-jarige Amsterdammer Ed Greeven plaatste vorige week in vier landelijke dagbla den een oproep voor leden. Kosten 10 gulden. Wie het nummér van Greeven draait, krijgt meestal een automati sche telefoonbeantwoorder van firma De Muurbloem, voor al uw gevelbeplanting, van de stichting in oprichting Opti maal Hergebruik en van de Theo Koomenfanclub. Een afspraak met Greeven wordt gemaakt in de Bijenkorf waar hij met het oog op de so ciale verzekering part-time schoonmaker is. Van origine is hij beroepskeuzepsycholoog. Hij adviseerde zijn cliënten al tijd hun gevoel te volgen. Dat doet hij zelf ook. Zo werkte de kleine zelfstandige ook nog en kele jaren in een verpleegte huis. Het was ook een gevoels kwestie om de Theo Koomen fanclub op te richten. 'Ik deed het in een opwelling na het le zen van een artikeltje in de Ne derlandse Playboy. Daarin stond zoiets als: Theo gaf warmte en liefde in zijn werk. Dat is belangrijker dan dat hij er wel eens naast zat. Hij schiep iets uit het niets'. Dat sprak Greeven aan, of schoon hijzelf geen bijzondere belangstelling voor sport of sportverslaggeving heeft. In een opwelling liet hij de adver tentie plaatsen. 'Het was heel impulsief. Ik wilde een stukje r"5T2 PO&If HARDOP NUfcREN m m v •rtong Many Bioo I M W «en aern wueo rrakj m «uiman; UOflM 020- 14 ra» amster 'ja, n»ijuY'i Mn lé'A l M*vO 4 kvl I 566*2:] 4ZOM£RW£K£N. GESCHOOl iShOF valken- org*r>M«rt »*r 23 •>9. Wi, «Mn op Uw rw. t tn a r«n pautn n de penooe .4 Z7-&16-9 64 an Omgeving TW G"Afi$CH paM'ikoparacn Tal 0: ma" 22 JFFEUR Word W van K ThEQ KOCMEN-f AN&.U6 Gaat u op C», Ed Groeven. Crv. oe wet»tr. 44 rus. i09i nm Adem tal 020-928097 ua moattcnap 10 Zon of geen ton. uf eten ci>:'i rHemeei^efl «trui 21. MuUn open 21 LU d lm ZA Tel 760995 ?rrfvtArv~j «ffj «A •ad. voor ALLfENSTAAN OEN 50 I en Jonge voor OvO-1 13147 Ourtta i ouder a-j oe.n erka de bezieling in Koomens a verslaggeving in stand houden. Ik volgde mijn hart. Als ik alles had berede neerd, was ik er niet aan begon- 'Nu hij dood is, mis ik die be geestering, die betrokkenheid. Ik dacht dat veel mensen zijn wijze van sportverslaggeving bewonderden en de herinne ring aan hem willen behouden. Maar tot nu toe hebben maar twee mensen gereageerd. Eén echte fan die alles van Koomen verzamelt en een man die mij de Theo Koomenkanker toe wenste. Ik vraag me nu af of de behoefte aan nagedachtenis wel leeft'. Greeven zegt dat hij het woord 'fanclub' verkeerd heeft gekozen. Hij wil niet een blaad je over Koomen maken of het uitwisselen van foto's of casset tebandjes bevorderen. 'Ik denk meer aan een comité dat zorgt voor het vernoemen van een straat of voor het maken van een standbeeld'. Een andere doelstelling van de fanclub zou kunnen zijn dat de leden dc blijmoedigheid van Koomen bij zichzelf en bij el kaar ontwikkelen, zegt Gree ven. 'Maar dan niet door bij el kaar naar hem zitten luisteren. En ook moeten we er voor wa ken dat het een religie als Baghwan wordt. Nee, het mag geen wereldvreemde club wor den'. Als hij spreekt, ontkomt men evenwel niet aan het gevoel van 'Koomen is groot. Greeven is zijn profeet.' Het toch al rijke godsdienstleven in Nederland krijgt er een nieuwe sekte bij. 'Hij gaf een stukje van zijn ziel. Als verslaggever liet hij zich zelf zien. Hij had iets tinte- lends. Ik leefde er van op als ik hem hoorde. Zoiets hebben 'Ik mis nu op de radio die zeldzame levensvreugde, die rechtstreeks op het gemoed van de luisteraar inwerkte. Die vreugde die ik zelf ook graag zou willen hebben. Hij had die katholieke blijmoedigheid, die ik goed herken omdat ik zelf ook bij de jezuieten ben opge voed. Ik weet niets van het le ven van Koomen, behalve wat ik aan de klank van zijn stem hoorde'. Greeven noemt Koomen in zijn verslaggeving onhollands. 'Hij had plezier in zijn werk, hij gaf zich helemaal. Dat is uniek. Hij vereenzelvigde zich ook met de renners. Hij begreep hun verdriet, hun lijden. Zo'n man moetje in de geschiedenis laten voortbestaan als uniek, zoals je bijvoorbeeld met Rem brandt doet'. 'Er zijn hier nu alleen nog maar van die mopperaars in de Nederlandse sportverslagge ving, die kankerende journalis ten als die van de Volkskrant. Opgefokte lieden, die het geini ge, het ondeugende en twinke lende van Koomen niet heb ben'. Ed Greeven wil niet van lij- kenpikkerij of andersoortige morbide interesses worden be schuldigd. Het enige wat hij beoogt is de nagedachtenis aan de unieke verslaggeving van Koomen eren en in stand hou den. 'In mijn fantasie dacht ik dat duizenden mensen dat wilden. Maar misschien zijn ze afge schrikt door het woord fanclub en het tientje inschrijfgeld. Dat geld was alleen bedoeld voor de advertentickosten, 80 gul den, en het eventuele monu ment. Echt, mijn enige bedoe ling is hem de plaats geven die hem toekomt'. Greeven zegt er in zijn en thousiasme niet aan te hebben gedacht om de weduwe van Theo Koomen te benaderen. Voor sommige andere initiatie ven, zoals het Tourspelletje op de radio, heeft zij wel toestem ming gegeven. Mevrouw Koo men weigerde een interview over de activiteiten rondom haar overleden echtgenoot met de opmerking dat zij het niet gepast vindt om zo kort na het ongeluk van haar man op dit soort zaken te reageren. groting voor volgend jaar worden aangegeven, zo heeft minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid enkele weken geleden gezegd tegen de bij het wetsvoor stel betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. Niet gelukkig In een eerste reactie op het door de minister ingediende wetsvoor- WOENSDRECHT (ANP) - Onge veer vijftien tot twintig vredesacti visten in Woensdrecht hebben vrij dag een nieuw verblijfsterrein in gebruik genomen. Zij willen daar - een maand na de ontruiming - een nieuw vredesactiekamp bouwen. Dat heeft een woordvoerster van de actievoerders gisteren meege deeld. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn er tot nu toe geen problemen op het nieuwe ter rein geweest. Voor het gemeentehuis zullen de actievoerders alleen overdag nog aanwezig zijn om eventuele nieuw komers en bezoekers door te ver wijzen. Op het terrein Korte Ven bivakkeren de actievoerders ook nog, hoewel de politie daar syste matisch alles afbreekt wat er aan onderkomens wordt gebouwd. Gistermorgen nog moest een aan tal tenten en zelfgebouwde hutten worden afgebroken die door lucht foto's in het bos waren ontdekt. DEN HAAG (ANP) - Het aantal processen-verbaal dat op grond van de bestrijdingsmiddelenwet is opgemaakt in het arrondissent Den Haag heeft vorig jaar een grote vlucht genomen. Er werden 312 land- of tuinbouwers geverbali seerd, 65 procent meer dan in 1982. Dit blijkt uit het jaarverslag van het arrondissentsparket. Het openbaar ministerie schat dat de helft van het aantal proces sen-verbaal betrekking had op ver boden toepassing van het ontsmet tingsmiddel methylbromide. De opsporing hiervan werd vorig jaar intensiever aangepakt. Het parket verwacht dat er een preventieve werking zal uitgaan van de hoge straffen die de rechter heeft opge legd. DEN HAAG (GPD) Enige honderden landelijke organisaties en advies raden op het gebied van welzijnswerk en cultuur krijgen de komende twee jaar gemiddeld bijna 10 procent minder subsidie van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het departement heeft vrijdag een volledige lijst gepubliceerd van de 284 instellingen die betrokken zijn bij de 'herschikkingsoperatie' van het kabinet. In deze lijst wordt aange geven het begrotingsbedrag voor de organisaties en raden voor 1984 en de taakstelling voor 1985 en 1986. Een woordvoerster van minister Brinkman (WVC) wijst er op dat het hier gaat om kortingen die de aangekondigde bezuinigingen op de sala rissen van de rijksambtenaren volgen. Uitdrukkelijk stelt zij dat deze kortingen alleen betrekking hebben op de overheadkosten (materiaal- en personeelskosten) van de organisaties en dat ze niet de activiteiten aan tasten. De instellingen waarop gesnoeid wordt, lopen uiteen van de Stich ting Popmuziek in Nederland tot de Landelijke Vereniging van Wereld winkels, van het Nederlands Platform Internationaal Jongerenwerk tot de Nederlandse Gezinsraad.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5