LEIDSCH DAGBLAD Britten woest over blokkade Ruimtelijk gezien meer kerncentrales mogelijk Levendige handel in nep-telexgidsen Doycot VS: Fokker mist irder Libië data voor uw Europarlement houdt contributie vast Man gedood om tientjes Dode bij roofoverval (TERDAG 28 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37459 Ideur: G. Koopman ifdredacteur; drs. J. W. E. Metselaar hooldredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie colofon Als protest tegen de voorkeursbehandeling van grote reders koos de Katwijkse kottervisser Jan van der Plas voorde gevangenis. De eenmansactie van een schipper die te veel tong aan land bracht, en dus zijn quotum overschreed. Het grijze viscircuit. Gezinszelfmoord is een alledaags verschijnsel in Japan. Hiroshi Shinagawa schaamt zich ervoor. In zijn primitieve onderkomen tracht hij te redden wat er te redden valt. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen vierden Hollandse emigrantenclubs in Los Angeles een verbroederingsfeest. Ze besloten niet langer te ruziën, maar dat lukt nog niet zo erg. Impressies uit een snikhhete feestzaal. Van Kempen Begeer - beter bekend als 'De Zilverfabriek' - i repe Dit statige Voorschotense bedrijf is de laatste jaren snel afgebrokkeld. De bezetting van vorige week lijkt daar weinig aan te veranderen. PAGINA 19 :HIPHOL (ANP) - Het embargo it in Amerika bestaat op de leve- ng van goederen uit dit land aan ibië heeft Fokker een order voor i levering van vijf F-28-Fellows- ip-vliegtuigen aan de Libyan rab Airlines gekost. In de cockpit in de F-28 vliegtuigen zitten in- xumenten van Amerikaanse her- Dmst. Ondanks het embargo heeft okker dit voorjaar wel drie F-28's an de LAA geleverd, een order 'aarmee een bedrag van ongeveer 0 miljoen gulden is gemoeid. Fok- er heeft aan de order geen rucht- aarheid willen geven gezien de rote problemen die deze in de 'erenigde Staten zou oproepen. Fokker zou bij de nu niet doorge- ane levering van de vijf F-28's ze en oudere F-27-Friendship-vlieg- uigen terugnemen van de Libi- che luchtvaartmaatschappij, die n totaal over zestien vliegtuigen •an dit type beschikt. Zes Nederlandse vliegers, af- tomstig van Martinair en Transa ria, hebben de afgelopen maanden h Libië de vliegers van Libyan krab Airlines opgeleid voor het diegen met de F-28. De Nederland- je vliegers waren hiervoor aange trokken door Fokker. Vers van de groothandel tegen vaste bodemprijzen Iedere dinsdag vanaf' 7.00 uur tol 13.00 uur in dc Groenoordhallen (tijdens de Veemarkt) n Greep uit ons assortiment kKippepoten per 5 kg 25.- ^T.V. Hapjes Heerlijk gekruid per kg 5." Kipfilet per kg 13.- Brood duurder, benzine goedkoper DEN HAAG (ANP) - De mininum- prijs voor een brood van 800 gram wordt met ingang van maandag 6 augustus met drie cent verhoogd en komt dan op 1,86 gulden. Ook de prijzen voor andere soorten brood zullen evenredig stijgen. Dat heeft o.a. te maken met de gestegen prijs van grondstoffen. De prijzen van super- en normale benzine gaan met ingang van maandag aanstaande met één cent per liter omlaag tengevolge van de ontwikkeüngen op de internatio nale produktenmarkt. Diesel wordt dan, evenals gasolie en huis brandolie, twee cent goedkoper. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur 14 graden. Middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 gra den in het zuiden van het land. Zwak ke tot matige wind, eerst westelijk, la ter op de dag draaiend De vooruitzichten v£ en met donderdag: tot e geleidelijk meer zon van temperatuur tot zoi Vanaf dinsdag kans op regen weer gevolgd door afkoeling. 29 jul Maan op maandag tot met maandag i een stijging waarden. Zon op 5.57. onder 21.35 uu 6.37, onder 22.41 uur. ^Hoogwater in Katwijk laagwater om 0. 17.05 i 4.34 i uur. 30 juli Zon op 5.58, onder 21.33 uu 8.07, onder 23.06 uur. Hoogwater in Katwijk 17.52 uur, laagwater om 1. uur. Onderzoek Rijks Planologische Dienst: DEN HAAG (ANP) - Tegen de bouw van meer kerncentra les in ons land bestaan geen overwegende bezwaren, aldus de Rijks Planologische Dienst in een gisteren vrijgegeven studierapport. "Ons advies kost u niets" UIPS Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 'Sportvissers' hebben 1600 baarzen in net ENKHUIZEN (ANP) - De rijkspo litie te water in Enkhuizen heeft de afgelopen week vijf sportvissers een proces-verbaal gegeven omdat zij in het bezit bleken van veel meer baars dan wettelijk is toege staan. Dc beroepsvissers op en rond het IJsselmeer vragen al jaren om een strengere controle, omdat zij van de sportvissers oneerlijke concurrentie ondervinden. Wettelijk mag een sportvisser maximaal 30 baarzen bij zich heb ben. die bovendien de minimum- maat van 22 centimeter moeten hebben. De vijf sportvissers die een proces-verbaal hebben gekre gen bleken ongeveer 1 600 van de ze vissen bij zich te hebben, waar van er zo'n 500 onder de minimum- maat waren. De vissen zijn in be slag genomen. Destructief BUDEL (ANP) - Een 18-jarige dienstplichtig militair uit Budel heeft in zijn woonplaats voor 250.000 gulden schade aangericht. De verdachte heeft vijftien geval len van brandstichting en vernie ling bekend. Ook stak hij onder meer een gebouw van Jehova's Ge tuigen in brand (schade 165.000 gulden). Vernielingen werden aan gericht in diverse scholen en een café. Bij een inbraak in een zwem bad gooide de verdachte onder meer koffiemelk en glaswerk in het water. De RPD heeft de indertijd in de energienota genoemde locaties on derzocht op hun ruimtelijke aspec ten. Die locaties zijn Bath Hoede- kenskerke, Borssele, Westelijke Noordoostpolderdijk, Flevo Noord, Ketelmeer en Wieringer- meer. Ook de afgevallen locatie Eemshaven werd bij het onder zoek betrokken. De Zeeuwse plaatsen zijn wat be treft hun bevolkingsdichtheid en de aanwezigheid van koelwater volgens de RPD geschikt als vesti gingsplaats voor een kerncentrale. Maar bij een mogelijke ramp geeft de evacuatie van de omringende bevolking problemen. Die moet het eiland verlaten via de trechter Zuid-Beveland naar het vaste land. Borssele acht de RPD niet zo ge- data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Leiden Potgieterlaan 6 Leiden Zoeterwoudsesing Leiden Krefeldlaan 17 Zoeterwoude-Dorp Grutto 14 Leiderdorp Boekweitkamp 33 Leiderdorp Anna van Burensti Oegstgeest Deutzstraat 5 Potgieterlaan 6 hoekwoning 118.000,- k.k. Zoeterwoudsesingel 144 ruime hoekwoning 149.000,- k.k. Krefeldlaan 17 luxe villa 375.000,- k.k. Grutto 14 halfvrijst. villa 550.000,- k.k. Boekweitkamp 33 degelijke woning 169.000,- k.k. Anna van Burenstr. 6' eengezinswoning 174.000,- k.k. Deutzstraat 5 sfeervol pand 159.000,-k.k. LONDEN/BRUSSEL (GPD) - Britse politici zijn eensge zind diep verontwaardigd en bitter teleurgesteld over het besluit van het Europese Parlement de Britten bijna twee miljard gulden aan te veel betaalde contributie te onthouden. schikt als locatie vanwege de hoge bevolkingsconcentraties in de na bije steden Middelburg en Vlissin- gen. De locaties rondom het IJssel meer beoordeelt de RPD volgens haar criteria als geschikt. Maar ook hier ontstaan volgens haar proble men in geval van een ramp. Dan bestaat kans op vergaande aantas ting van het IJsselmeer als drink waterreservoir. De Eemshaven is - nu de aanlanding van vloeibaar aardgas daar van de baan is - even eens geschikt als locatie. Maar ook hier zijn bij een ramp de gevolgen voor de Waddenzee niet te over zien, zo wordt er aan toegevoegd. In september of oktober maakt de regering haar standpunt over eventuele uitbreiding van het aan tal kerncentrales bekend. De con clusies van het RPD-rapport wor den bij dat standpunt betrokken. Premier mevrouw Thatcher is woest. "Ik vind het absoluut ver achtelijk", zei ze voor de tv. Staats secretaris Rifkind (buitenlandse zaken) sprak van een „totaal onver antwoordelijk" Europees Parle ment, dat een in zijn ogen „verach telijk besluit" heeft genomen. De oppositiepartijen lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Dwingen Het Europese Parlement besloot eerder op de dag de 1,8 miljard gul den aan compensatie over 1983, waarover de Britten de afgelopen maanden met hun EG-partners zo veel ruzie hebben gemaakt, te blokkeren, omdat de Britten, als enige van de EG-landen, hebben geweigerd de EG een voorschot te geven om een bankroet als gevolg van hoge landbouwuitgaven te ver mijden. Het Parlement hoopt de regering-Thatcher te dwingen zich soepeler op te stellen bij de finan ciering van de EG in 1984 en 1985. Dit jaar komt de Europese Ge- DEN HAAG/LEIDEN (ANP) - De 8I-jarige man uit Den Haag die afgelopen zondag zwaarge wond werd aangetroffen langs rijksweg 4 in Leiden en die in middels aan zijn verwondin gen is bezweken, blijkt te zijn beroofd van zeventig gulden en een ring. Dit heeft de offi cier van justitie in Den Haag meegedeeld. Volgens de officier zijn de twee Hagenaars (beiden 31) die in verband met deze zaak door de politie zijn aangehou den gisteren voorgeleid. Zij worden onder meer verdacht van doodslag en diefstal met geweld. De officier wil niets zeggen over de verklaringen die zij hebben afgelegd. De naam van het slachtoffer wordt nog steeds niet door de politie vrijgegeven. Een fami lielid zou onbereikbaar zijn. VLISSINGEN (ANP) - Een overval op een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen heeft gisteravond het leven ge kost aan de 28-jarige J.J. Kloet uit 's-Heerarendskerke. De man beheerde de kas van het zelftankstation. De overval werd omstreeks 22.15 uur gepleegd. Wat voor wapen de voortvluchtige da ders hebben gebruikt is nog niet bekend. meenschap zo'n vijf miljard gulden tekort. Een deel daarvan zal met bezuinigingen worden gedekt, de rest moet extra door de lidstaten worden betaald. Dat althans is de opvatting van negen lidstaten. Nummer 10, Groot-Brittannië, denkt daar anders over. Geen cent extra voor Europa in 1984, is de boodschap die de regering-That cher keer op keer naar Brussel stuurt. Het financiële probleem is daardoor schier onoplosbaar ge worden, de Europese Gemeen schap dreigt deze keer in oktober werkelijk platzak te raken. 'Los eindje' Op de afgelopen EG-topconfe- rentie in juni te Fontainebleau le ken de problemen opgelost. De partners hadden eindelijk, na veel mislukkingen, een blijvende rege ling gemaakt voor de teruggave aan Groot-Brittannië van de te gro te Britse bijdrage aan de EG-kas. De Britten, ook blij, toonden zich daarop bereid vanaf 1986 meer aan de Gemeenschap te gaan afdragen. In hun opluchting dachten de ove rige landen dat Londen ook wel be reid zou zijn extra bij te dragen aan de oplossing voor de financiële problemen in 1984 en 1985. Helaas, dat was niet op papier vastgelegd. Het was, zo zei staatssecretaris Van Eekelen van Europese zaken achteraf, „een los eindje". De Britse regering staat de ko mende maanden machteloos. Pas in september, als de vakanties ach ter de rug zijn, kunnen de Britten proberen alsnog de door hen te veel betaalde contributie terug te krijgen, en dan nog kunnen ze de eerste maanden niet al teveel uit richten. Formeel gesproken hoeft de Europese Commissie uiterlijk 31 december pas te betalen. AMERSFOORT (GPD) Een Amersfoorts bedrijf heeft bij de plaatselijke politie melding gedaan van het feit dat een onderneming. Telex Gids Nederland, op slinkse wijze heeft getracht geld los te krij gen met dc presentatie van een nep-telexgids. Een woordvoerder van de politie zegt dat er waar schijnlijk meer bedrijven in ons land worden benaderd. Uit informatie van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) blijkt dat er een levendige handel is in de aanbieding van dit soort te- lexgidsen die nooit verschijnen, maar waar tientallen bedrijven bij voorbaat honderden guldens voor betalen. De CRI heeft momenteel een lijst van 35 zogenaamde uitge vers die voor het overgrote deel in het buitenland verblijven. Er staan twee Nederlandse ondernemingen bij de recherchedienst geregi streerd: in Groningen en Amster dam. De moeilijkheid bij deze handel is dat er geen sprake is van directe oplichting. Bedrijven worden zon der dat zy daarom hebben ge vraagd aangeschreven of zij in een internationale telexgids willen worden opgenomen. Bijgesloten is vaak een accept girokaart en een op een nota gelijkend papiertje. In het Amersfoortste geval stond er een bedrag van 902 gulden op ver meld en de naam en het adres van de abonnee Uit de kleine lettertjes die op het papiertje staan, blijkt echter dat het niet om een nota of een order gaat, maar om een offerte. De woordvoerder van de Amersfoort- se politie zegt dat de uitgevers in spelen op de manier waarop geld zaken doorgaans worden afgehan deld. „In sommige ondernemingen Filmacteur James Mason (75) overleden LAUSANNE (Rtr.) De Britse filmacteur James Mason is gisteren op 75-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in het Zwitserse Lausanne aan een hartaanval overle den. Hij heeft de afgelopen 22 jaar in Zwitserland ge woond. Mason heeft in naar schatting meer dan 100 films gespeeld. Enke le bekende zijn„The man in grey" (1943), The Seventh Veil" (1945), „Odd Man Out" (1946) en in het zelfde jaar „The Wicked Lady" (1946) met als tegenspeler Margaret Lock wood. Hij vertrok in 1947 naar Holly wood. Hij kreeg twee keer een Os car-nominatie. voor zijn rol in „A Star is Born" (1954) met Judy Gar land en „Georgy Girl" (1966). Ma son laat een zoon en een dochter na uit zijn eerste huwelijk met Pamela Keilino, dat in 1964 werd ontbon den. In 1971 trouwde James Mason met de Australische Clarissa Kaye. Dodelijke ruzie WIJCHEN (ANP) - Een ruzie om een zitplaats in een cafetaria aan de Tunnelweg in Wijchen is vannacht geëindigd in een dodelijke steek partij. Het slachtoffer is een 25-jari- ge inwoner van Arnhem. De ver moedelijke dader, een 30-jarige in woner van Wijchen, is na behande ling in een ziekenhuis door de poli tie ingesloten. De vechtpartij in en om het cafe taria ontstond rond twee uur om een zitplaats. Dertien mannen, ge wapend met messen, koevoeten en ijzeren pijpen die uit een naburig hek waren gehaald, gingen elkaar te lijf. De rijkspolitie van Wijchen, versterkt met politie uit omliggen de gemeenten, in totaal 25 man, maakte uiteindelijk een eind aan de strijd. Dat politie-ingrijpen kwam te laat voor de 25-jange Arn hemmer die aan de gevolgen van een steekwond overleed. dat die gerenoveerde dage al weg was. Had ik die krant nou maar als eerste Zorg dat je altijd vooraan staat. Neem zélf een abonnement. kwartaal (I 63.10) Ik krig de krant e hoeven bedragen beneden de dui zend gulden niet door chefs te wor den getekend voor betaling. Een niets vermoedende boekhouder ziet het papiertje voor een nota aan en denkt dat de zaak geregeld is". Uit informatie van de CRI blijkt dat er nog nimmer een telexgids is verschenen die door deze uitgevers is aangekondigd. De PTT geeft tal van telexgidsen uit van diverse landen. De kosten liggen daarbij tussen de 10 en 60 gulden. Elk be drijf dat een telex bezit, staat auto matisch in de Nederlandse gids. Bellen kan ook. tel. 07M44M1 PAARDENMARKT VOORSCHOTEN IN DE REGEN VOORSCHOTEN - Terwijl een miezierig regentje uit de hemel neerdaalde, slenterden vanochtend - in alle vroegte - al behoorlijk veel mensen over de paardenmarkt. Onder de toeschouwers bevonden zich niet veel kooplustigen; het betrof vooral Voorschotenaren die vroeg waren gekomen omdat je doorgaans later op de dag geen paard meer kunt zien door de drukte. (foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1