Met het mes op de keel De onttakeling van de Koninklijke Van Kempen Begeer ZATERDAG 28 JULI 1984 ■Nog maar vier jaar geleden ^verkten er 450 mensen bij de Koninklijke Van Kempen en Begeer in Voorschoten, het -bedrijf dat vorige week volop de publiciteit haalde met een driedaagse bezettingsactie door de werknemers. Als het aan de Raad van Bestuur had gelegen, zou het personeels bestand dit jaar zijn inge krompen tot 85, nadat eerde re reorganisaties het aantal werknemers al tot 215 had den teruggebracht. De bezettingsactie heeft voor- opig voor een pas op de plaats ?ezorgd, maar het is zeer de /raag of vakbonden en werkne- :ners een verdere afbrokkeling /an de werkgelegenheid bij Van Kempen en Begeer kunnen te genhouden. Een afbrokkeling lie opmerkelijk snel is gegaan. Ter verklaring worden door de /erschillende partijen tal van —factoren aangevoerd, zoals de on gunstige ontwikkelingen op de :ilvermarkt, verkeerd manage- ■pent, een tekort aan investerin gen in de jaren zeventig, het ont- ■ireken van bijdetijdse vakken- Uit de gesprekken met betrok kenen kan in elk geval één con clusie overduidelijk worden ge- rokken: de werksfeer bij het nog ltijd gerenommeerde, ver over le landsgrenzen bekende bedrijf s grondig verpest. Werd het merken bij 'de Zilverfabriek' - zo- Is het bedrijf in de volksmond ;emakshalve werd en wordt aan geduid - in het niet eens zo verre erleden als een eer beschouwd, le laatste anderhalf jaar vieren /antrouwen, achterdocht en on- Tede er hoogtij. Werknemers aan 'met de pest in hun lijf naar iet werk. De komst van een nieuwe ster- :e man, W.T.J. Zuidema - twee aar geleden aangetrokken om iet in 1858 in Voorschoten ge- estigde bedrijf te moderniseren heeft daar veel mee te maken. /an de hand Ter verduidelijking eerst iets ver de structuur van de Konink- ijke Van Kempen en Begeer, en holding met vier werkmaat- chappijen. Die werkmaatschap- >ijen zijn: - DCW (Dutch Chain Works); lier werken circa 65 werknemers an de fabricage van het kettin- enpakket en het gieten van sie- aden. - Zilfa (Zilverfabriek); deze Kerkmaatschappij telt ongeveer 0 werknemers. Bestek en ser- ieswerk zijn de voornaamste irodukten. - KB (Koninklijke Begeer); een fdeling met zo'n 35 werknemers ie zich bezighouden met de pro- uktie van relatiegeschenken, nedailles, speldjes en dergelijke. - Keltum; dit is de verkoopaf- eling waar ongeveer 50 mensen un brood verdienen. Ook ver- orgt men hier de import van oestvrij stalen produkten uit Lzië die passen in het modellen- iakket van de Holding. Zijn DCW, Zilfa en KB onder- ebracht in het statige fabrieks pand aan de Leidseweg in Voor- choten, de Keltum-activiteiten inden plaats vanuit een onder omen aan de Leidse Roosevelt- traat. Voorheen was Keltum ge- estigd in Zeist met een tweede ibriek in Coevorden, Keltech enaamd. Oud-president-directeur S.A- 2. Begeer haalde Keltum in 1960 innen de holding. "Overal ter rereld was een tendens van con- entratie merkbaar. Zilverfabrie- en gingen fuseren omdat de andel terugliep". Volgens Be- eer is de handel in kandelaars, landjes, servieswerk en derge- jke sinds de jaren vijftig gelei- elijk blijven afnemen. Hij wijt at aan een andere instelling van et publiek. "De mensen zijn iet meer zo gesteld op een dure irichting van hun interieur. Een ast vol zilverwerk, dat zie je teeds minder. Men geeft het eld eerder uit aan dure spullen 'aarmee men zich buitenshuis ermaakt". In 1970 werd de zilverfabriek 1 Zeist gesloten, de werknemers 'erden elders ondergebracht, de lachines werden verdeeld over e fabrieken in Voorschoten en oevorden. Begeer: "De fabriek Coevorden draaide moeizaam. Ir moesten allerlei andere bezig- eden worden gezocht zoals het ernikkelen en verchromen van ïdustriële produkten. Maar het ing niet goed, er moest geld ij". "In 1980 was het duidelijk dat et zo niet kon doorgaan. Coe- orden moest van de hand wor- en gedaan. Dat besluit is in pijn tijd genomen. M'n opvolger tuidema heeft het uitgevoerd". Winkelketen Zuidema heeft eveneens de litstoting doorgevoerd van de winkelketen die gedurende vele aren met de holding was ver- ionden. Begeer benadrukt dat >ok ten aanzien van die uitsto- ing reeds in zijn tijd de beslis- (ng was genomen. "De winkels edienden een andere cliëntèle an fabriek en groothandel de en. In de winkels werd voorna- ïelijk gekocht door de gegoede urgerij. Misschien is het een be- cidsfout geweest dat er in de ja- ;n vijftig en zestig qua produk- ïn nauwelijks is gepopulari- aerd, maar de winkels deden et toen goed. Er bestond weinig ereidheid om aan de formule te leutelen". Zuidema, zoals eerder vermeld innengehaald om te reorganise- ïn en te moderniseren, knapte eide bovengenoemde klussen oortvarend op. Te voortvarend 'onden werknemers, onderne- ningsraad en directeuren van de verkmaatschappijen die zich kwartaal van '84 werd 12 procent minder zilverwerk ter keuring aangeboden dan in de overeen komstige periode van '83. De goudmarkt daarentegen beweegt zich in opgaande lijn. Overdreven Canneman vindt de term 'ma laise' ten aanzien van de zilver markt onjuist. "Nee hoor. dat is overdreven. De laatste anderhalf jaar zie je weer een verbetering van de export. De concurrentie uit het buitenland is niet boven matig en voor een bedrijf als Van Kempen en Begeer met z'n spe cifieke modellen is er denk ik best wel een markt". Maar dan moeten wel nieuwe kredietbronnen worden aange boord. Ondertussen vragen alle betrokkenen zich af wat er over twee weken, na afloop van de collectieve vakantie, staat te ge beuren. Zuidema, de man die twee jaar geleden bij zijn aantreden tegen de OR verklaarde zijn nieuwe job zo prachtig te vinden dat hij van plan was tot z'n 65ste jaar te blij ven zitten, heeft inmiddels zijn vertrek eind augustus/begin sep tember aangekondigd. Hij gaat voor een buitenlandse firma een aantal activiteiten in Europa op zetten. De aanbieding was zo aantrekkelijk dat hij die kans niet voorbij wilde laten gaan. De "strubbelingen van de afgelopen jaren", zoals hij het omschrijft, hebben zijn besluit mede bein- vloed. Van het verlaten van een zin kend schip wil hij niet horen. Zuidema:"Ik blijf als gedele geerd commissaris van DCW en Zilfa betrokken bij de afwikke ling van de surséance. Half au gustus wil ik plannen klaar heb ben om voor te leggen aan bank, bewindvoerders, vakbonden en OR. Als mensen suggereren dat ik me niets gelegen laat liggen aan het lot van de werknemers, dan vat ik dat op als een beledi ging". "Ik heb bij voorgaande reorga nisaties en afstotingen ook altijd geprobeerd iets te doen voor de werknemers. Dat is aardig ge lukt. Kijk maar naar de fabriek in Coevorden waar nog altijd 25 van de 35 mensen werken. Als de operatie rond DCW en Zilfa is af gerond, beschouw ik mijn klus bij Van Kempen en Begeer als geklaard. Keltum is winstgevend gemaakt, Koninklijke Begeer draait goed en de DCW is tech nisch gezien up to date". Minder ontslagen Vakbondsman Terpstra houdt zo z'n twijfels over de verklaring van Zuidema. "We hebben hem verweten dat hij op dit moment weggaat, maar hij ontkent stel selmatig dat dat moet worden uitgelegd als het verlaten van het zinkende schip. We kunnen niet veel anders doen dan op z'n mooie blauwe ogen afgaan. In elk geval ligt er de schriftelijke afspraak dat de Raad van Be stuur initiatieven zal ontplooien voor vervangende werkgelegen heid, zal zoeken naar geïnteres seerden voor overname van de len van de twee werkmaatschap pijen". "Als vakbonden zijn we in de strijd voor behoud van werkgele genheid dus niet geheel afhanke lijk van de bewindvoerders. 'Nie mand de poort uit' is een onhaal bare zaak, maar ik verwacht wel dat we uitkomen op minder dan 130 ontslagen". Oud-president-directeur Be geer, als voorzitter van de Vak school Schoonhoven en voorzit ter van de internationale vereni ging van Staalwarenfabrikanten nog altijd goed op de hoogte van wat er gaande is in de bedrijfs tak, zegt absoluut toekomstmo gelijkheden te zien voor de DCW. De huidige situatie bij Van Kem pen Begeer is naar zijn mening deels een logisch gevolg van de ontwikkelingen op de zilver markt over een reeks van jaren. Met de nadruk op het woord deels. "Meer zeg ik er niet over". De stemming onder de werk nemers bestaat uit een menge ling van strijdlust, ontreddering en verbittering. De één zegt zich in de vakantie te willen opladen voor zonodig nieuwe acties, een ander zegt niet meer in behoud te geloven, een derde uit zich vol boosheid over de hoge Pieten die er een chaos van hebben ge maakt. Argwaan Het managementbureau Boer en Kroongroep, dat na het ver trek van Zuidema tijdelijk in het bestuur van de holding gaat voorzien, wordt met argwaan be keken. Managers behoren mo menteel niet tot de meest popu laire gasten bij de werknemers van Van Kempen en Begeer die ondanks andersluidende berich ten nog altijd een tamelijk hecht front lijken te vormen. Al moet worden gezegd dat Keltum een wat aparte plaats inneemt, mede veroorzaakt door de behuizing in Leiden. OR-lid Does:"Er wringt totaal niets tussen de werknemers. De bezettingsactie had de instem ming van een grote meerderheid. Tijdens de bezetting is er keihard gewerkt en zelfs overgewerkt. Ie dereen had het volste vertrou wen in de leiders van de actie. De gezamenlijke verklaring van vakbonden en Raad van Bestuur aan het einde van de bezetting is door iedereen onderschreven". Does, werkzaam bij DCW, be hoort ondanks die solidariteit niet tot degenen die erg hoopvol over de toekomst zijn gestemd. "Misschien kunnen er wat men sen bij Keltum of Koninklijke Begeer worden geplaatst. Dat zou al mooi zijn. Zelf heb ik me al enigszins verzoend met de ge dachte dat het is afgelopen. Of er moet een wonder gebeuren". De Koninklijke Van Kempen Begeer - twee eeuwen vertrouwd met de edelsmeedkunst is in rep en roer. Ooit werd het werken bij 'De Zilverfabriek' als een eer beschouwd, maar thans is de sfeer bij het Voorschotense bedrijf grondig verpest. De oorzaak moet worden gezocht in de opmerkelijk snelle afbrokkeling van het statige bedrijf, waar op moderne leest geschoeide managers slechts ontreddering en verbittering brachten. Een spontane bezettingsactie zorgde vorige week even voor een 'rustpunt' in de stroom van gebeurtenissen, maar de verwachting is dat het doek spoedig zal vallen. Een reportage. Het statige bedrijfsgebouw van Van Kempen Begeer aan de Leidseweg in Voorschoten. (foto Holvast) door Bert Paauw door het optreden van Zuidema voelden overrompeld. Begeer raakte in 1982 snel op de achtergrond. Nauwelijks een half jaar na het aantreden van Zuidema verdween hij al uit de leiding van het bedrijf, terwijl het aanvankelijk de bedoeling was geweest dat hij de nieuwe man rustig zou inwerken. Begeer: "Ik voelde mij in 1981 niet all round genoeg de noodzakelijk geachte bijdraaiïngen en reorga nisaties alleen door te voeren. Ik heb de Raad van Commissaris sen toen voorgesteld iemand aan te trekken met een economische achtergrond. Zelf ben ik jurist". "Maar ik kreeg vrij snel het ge voel dat ik de nieuwe man, die er zulke andere ideëen op nahield dan ik, voor de voeten liep. Zoiets is natuurlijk niet goed. Ik heb toen tegen de commissaris sen gezegd: laat mij maar gaan. Ik ben uiteindelijk begin '83 weggegaan, een jaar eerder dan gepland. Ik heb geen enkele for mele functie meer, ook niet als adviseur. Ik heb ook niet de nei ging om me nog met het bedrijf te bemoeien". Onbehagen Bij het vertrek van Begeer had Zuidema al een motie van wan trouwen aan z'n broek van de on dernemingsraad en de werk maatschappijdirecteuren. J.J. - Does, OR-lid sinds 1965, daar over: "We waren als onderne mingsraad gewend volledig te worden geïnformeerd over in grijpende zaken. Tussen '75 en '80 waren er bij de DCW interne verplaatsingen geweest die soe pel verliepen, in goed overleg. Nu reisde Zuidema plotseling naar Coevorden en joeg daar de mensen de stuipen op het lijf met de mededeling dat de fabriek zou worden afgestoten. Wij wisten nergens van". Het onbehagen over Zuidema groeide snel. Niet alleen bij werknemers en OR (Does: "Wij werden niet om advies gevraagd bij dure investeringen. Ja, achteraf, als de machines er al stonden"), maar ook bij de direc teuren van de werkmaatschap pijen (Van Bavel, Visser, Van Zanten, Rinck) die zich door Zuidema buitenspel voelden ge zet. Zuidema trok allerlei mana gers aan - een financiële mana ger, een personeelsmanager, een computermanager, een ver koopmanager - die hem moesten helpen de bezem door het bedrijf te halen. Does: "Binnen het be drijf leefde het idee dat hij een nestje aan het bouwen was, hij omringde zich met vriendjes". Eind '82 barstte de bom. De OR diende een motie van wan trouwen in bij de Raad van Com missarissen waarin om het ver trek van Zuidema werd verzocht. De directeuren sloten zich daar bij aan, volgens sommige bron nen, mede omdat ze hun positie bedreigd zagen door de plannen van Zuidema om het bedrijf af te toppen. Zuidema wilde een nieu we werkmaatschappij oprichten, waarin de 'oude' werkmaat schappijen - ondanks de menta- liteitsverschillen zouden wor den ondergebracht. Geen effect Does: "Achteraf bezien heb ik het gevoel dat de OR zich gedeel telijk voor het karretje van de vier directeuren heeft laten span nen. Die zeiden tegen ons: een motie van wantrouwen van jullie kant kunnen wij staven met be lastend materiaal. Daar is weinig van gebleken". De motie sorteerde geen effect omdat de Raad van Commissa rissen, bij monde van voorzitter W.P. van Duyl, zich keihard achter Zuidema opstelde. Overigens staat Does niet zon der meer afwijzend jegens Zuidema. "Hij had best een top manager kunnen zijn als hij maar niet zo overhaast te werk was ge gaan en zich niet had gebaseerd op verkeerde informaties". Illustratief en berucht in dat verband is het zogenaamde champagnekoelerproject dat door een verkeerde kostenanaly- se een financieel debacle werd. Does: "Wij hebben vaak ge noeg tegen Zuidema gezegd: praat ook eens met de mensen op de werkvloer. Hij had zich eerst goed op de hoogte moeten stel len van de gang van zaken bin nen het bedrijf. Vervolgens had hij geleidelijk kunnen investe ren. Nu is er plompverloren een paar miljoen gulden aan machi nes uitgegeven, machines waar van sommige nog ingepakt staan". Machines die wellicht niet eens meer gebruikt worden in Voorschoten omdat moet wor den afgewacht wat de inmiddels door de rechtbank aangestelde bewindvoerders over DCW en Zilfa - de Haagse juristen H G. - Blankensteyn en H. Tiethoff - gaan doen. De bewindvoerders verschenen vorige week op het toneel nadat Zuidema voor de twee werkmaatschappijen plot seling uitstel van betaling had aangevraagd. Dit onder druk van de kredietverlenende AMRO- bank. Eigenzinnig D. Terpstra (Industrie- en Voe dingsbond CNV): Niemand de poort uit is een onhaalbare zaak. "Bewindvoerders kijken in eerste instantie naar de belangen van schuldeisers, ze zijn niet zo zeer gericht op behoud van werkgelegenheid", zegt D. Terp stra van de Industrie- en Voe dingsbond CNV die vorige week tijdens de bezetting stevig met Zuidema heeft onderhandeld over een sociale begeleidingsre Banken hebben een ongelooflij ke macht, dat komen we bij tal van bedrijven tegen". "Als vakbonden lopen we al een tijd rond met de gedachte dit punt in breder verband juridisch aan te pakken. Een surséance is begrijpelijk als er geen onder pand is, maar als die borgstelling er wel is zoals bij Van Kempen en Begeer, dan is een kredietwei gering toch wel een gekke zaak". Verloren race Zuidema zelf verklaarde vori ge week na afloop van de bezet ting dat de AMRO-bank - geld- verstrekker van 6 miljoen gulden - met gescheiden kredieten wil werken. "Men wil niet dat de kre dieten van de ene naar de andere maatschappij worden overgehe veld. De bank wil activiteiten fi nancieren, geen verliezen". Daar mee doelend op de verliesgeven de 'poten' DCW en Zilfa, die in de eerste helft van dit jaar samen goed waren voor een negatief sal do van anderhalf miljoen gulden. Dat DCW en Zilfa onder zijn leiding niet uit de verliescijfers zijn gekomen schrijft Zuidema toe aan een verloren race tegen de klok. "Er moest worden gein- vesteerd. Er is geavanceerde ap paratuur voor de DCW aange schaft, maar de zilvermarkt heeft niet meegezeten. En wij maken voor 90 procent zilverwerk". Woordvoerder E.W. Canneman van de in Den Haag gevestigde Federatie Goud en Zilver onder schrijft de teruglopende tendens op de zilvermarkt. "Dat proces is al aan de gang sinds 1979 Door speculaties in de Verenigde Sta ten steeg de zilverprijs toen in een jaar tijd van 700 gulden per kilogram naar 3000 gulden per kilogram. Dramatisch gewoon. Dat heeft de zilverfabrieken een enorme dreun gegeven. Het zil verwerk werd te duur. Nu is de zilverprijs weer terug op onge veer 800 gulden per kilogram maar de markt heeft zich nog al tijd niet goed hersteld". Dat laatste blijkt uit de cijfers van de Dienst Waarborg in Schoonhoven waar alle zilver werk - hetzij geïmporteerd, hetzij in Nederland vervaardigd wordt gekeurd. In het eerste geling voor de bedreigde werk nemers. "De noodzaak bestond echt wel om het bedrijf te stroomlijnen. Ik ben ervan overtuigd dat Begeer, die voortborduurde op organisa torische principes uit het verle den, het niet zou hebben gered. Het produktieproces moest wor den verbeterd, er moest een an dere marktbenadering komen en Zuidema had heus wel de capaci teiten om dat aan te pakken. Zijn grote manco is zijn eigenzinnig heid. Hij was niet in staat te over leggen met OR en vakbonden". "Neem nou die surséance van betaling. Als Raad van Bestuur doe je toch alle moeite om zoiets te voorkomen. Waarom heeft hij ons niet ingeschakeld? De vak bonden hadden kunnen helpen bij het zoeken naar kredietver schaffers. Wij hebben goede con tacten bij Economische Zaken en de Nationale Investerings Bank, instanties waar hij alleen naartoe is gegaan". "Nu staat iedereen met de rug tegen de muur. Bij een surséance heb je vrijwel geen grip meer op de situatie. Als de bewindvoer ders zeggen dat ze de tent slui ten, dan is het afgelopen. In feite heeft de AMRO-bank Zuidema dit plan door'de strot geduwd. S.A.C. Begeer (voormalig presi dent-directeur): snel op de ach tergrond geraakt. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19