Dank zij Ans altijd gekoelde medicijnen Nederlanders in LA: een gewapende vrede Naijver en emoties een verbroederingsfeest ^ZATERDAG 28 JULI 1984 EXTRA PAGINA 17 Het heet 'Isomedibag' en het is een isolerend medicijntasje. Een uitkomst voor mensen die voortdurend geneesmiddelen op een lage temperatuur moeten bewaren. Die kunnen nu ook met een gerust hart op vakantie. Dank zij een vinding van Ans Lensvelt-Van der Veen Tijdens een vakantie in Zwitserland zag zij mensen boodschappen doen met een isolerende draagtas. Ze vond het maar een handig ding, constateerde dat het in ons land niette koop was en sloot met de Zwitserse fabrikant een overeenkomst voor alleenverkoop van dat materiaal in Nederland. Daarna ging Ans Lensvelt-Van der Veen uit Oss aan het werk. Met hulp van haar man, die in de verpakkingsindustrie werkzaam is, ontwikkelde ze een isolerend medicijntasje dat uitkomst kan bieden voor mensen die regelmatig een beroep moeten doen op koel bewaarde medicijnen. Die kunnen vaak nauwelijks van huis omdat zij van die medicijnen afhankelijk zijn. Ans: "Bijvoorbeeld mensen die om de twee uur een zetpil moeten nemen, suikerzieken die insuline bij zich moeten hebben of die bijvoorbeeld speciale chocola voor diabetici op vakantie willen meenemen. Verder kun je denken aan oogdruppels voor contactlenzen, crèmes, of enzymen die mensen regelmatig moeten slikken. Allemaal dingen die slecht warmte verdragen. Mensen proberen dat meteen koelbox of een thermoskan te ondervangen, maar dat is natuurlijk een beetje primitief. Gevolg: ze kunnen niet weg of durven dat met aan. Om een lang verhaal kort te maken: ik dacht een handig ding te ontwerpen voor patiëntenorganisaties en hun leden". Prijs Dat het medicijnentasje aan bijzondere eisen zou moeten voldoen, ervoer Ans al snel toen ze er proeven mee nam in rijdende en stilstaande auto's op warme dagen. Broeikassen zijn het, waarin je bijna niets behoorlijk kunt bewaren". Intussen sprak ze met deskundigen over de benodigde materialen en de wijze van koeling. Uiteindelijk kwam er een ontwerp uit de bus dat by haar plaatsgenoot Organon op bruikbaarheid werd uitgetest. De uitslag was gunstig, zodat de produktie ervan kon beginnen. Een van de eerste exemplaren zond Ans in naar de jury van de Nationale Verpakkingswedstrijd. Die onderscheidde het ontwerp tot haar grote verbazing met de Zilveren Noot. Waarna verdere bekendheid met kon uitblijven. De medicijnentas van Ans bestaat uit zes lagen (z.g. opgedampt) aluminium. De medicijnen worden bewaard in een met een rits afsluitbare binnentas, die ook weer geïsoleerd is. Een bijbehorend koelelement zorgt voor een begintemperatuur van min 20 graden Celcius en werkt 8 tot 12 De 'Isomedibag' is nog maar sinds januari in apotheken en drogisterijen verkrijgbaar en er zijn al duizend exemplaren van verkocht. En zo heeft Ans Lensvelt naast haar gezin nu onverwacht een eigen 'zaak', die ze Alpak-Oss heeft genoemd. Nadere informatie. 04120-34847/40068. KEES COHNELISSE ^tiet AFLEVERING 3 Wie meent ook het gat in de markt te hebben gevonden, kan zich in verbinding stellen met de redactie van deze krant (tele foon 071-144941 toestel 240). ders in Los Angeles. In kas zit 40.000 dollar, verkregen door contributie, donaties en giften. Wie buiten zijn schuld in finan ciële nood raakt kan een rentelo ze lening aangaan die met een ge middelde van 100 dollar per maand moet worden terugbe taald. Aanmaningen stuurt Nes- so niet; er wordt alleen gewezen op de morele plicht van terugbe talen. In de afgelopen twee jaar is er één geweest die het vertrou wen beschaamde; de lening be droeg 1300 dollar. Wat is 'buiten schuld' in finan ciële nood geraken? Nonnie Utrecht: „Door verlies van baan bijvoorbeeld. Overlijden. Ziekte. De meesten komen bij ons van wege een ziektegeval. Probleem hier is namelijk dat de premies zo hoog liggen dat de meeste mensen zich niet geheel kunnen verzekeren. Het gaat hier niet als in Nederland, waar de overheid keurig mee opvangt. Hier 'hang' je, als je goed ziek wordt. De uit keringen liggen belachelijk laag. Erbarmelijk laag zelfs. Amerika is een uitstekend land, zolang je gezond bent. Raak je aan de suk kel en word je aan de bijstand overgeleverd, dan ga je dood. Echt, dan ga je dood..." Ambulance Rein Vermeulen is de compag non van Jan Wesseling in een kleine, goed lopende drukkerij Vroeger was hij beroepsmusicus Vaak opgetreden met Willy Al- berti. Gewerkt in de groep van Rens van Dorth. Zijn Haags is - daar heeft een kwart eeuw Ame rika niets aan kunnen doen - dat van Jacobse en Van Es. „Het is dat ik met me bek dicht slaap, maar anders zouden ze gegaran deerd nog proberen om het goud uit m'n muil te pikken. Zo zitten ze hier achter je reet. M'n vrouw is ernstig ziek en ik moet zelf de kosten betalen. Een goeie verze kering kon er niet af. Veel te duur. Toen ze haar kwamen ha len lag ze in coma, maar de am bulance nam haar niet mee voor ik 100 dollar betaalde. Ik had dat geld effe niet bij de hand, maar mooi dat ze wachtten tot ik het bij mekaar had. Patiënt in coma, het doet ze geen donder. Ze pluk ken je leeg tot je kapot bent". Jan Wesseling: „Toen ik hier naartoe ging, had dat iets van naar het sprookjesland. Daar ben ik wel achter gekomen. Het zijn harde jaren geweest". In Neder land was hij bij de marechaus see. Wachtmeester eerste klasse; standplaats Emmen. 'Vergulde armoe' noemt hij die tijd. Hij koos Amerika voor de werkgele genheid en Los Angeles vanwe ge het Californische klimaat; een combinatie die de meesten van de 75.000 die kant op dreef. „Ik begon in een meubelfabriek; planken zagen en planken schu ren. Na een jaartje stapte ik over naar een grootwinkelbedrijf. Ik kwam er als schoonmaker en ik ging er weg als mix-master voor het consumptieijs. Bij dezelfde firma werd ik later manager van de PR-afdeling en veel later eige naar. Door een prijsstop op krui- deniersprodukten gingen we failliet. Dat was in 1973 en ik stond weer met lege handen. Ne gen maanden zonder werk; een uitkering van 50 dollar per week. Daarna een contract van driejaar bij het consulaat als administra teur voor de behandeling van aanvragen voor uitkeringen van oorlogsslachtoffers. Aan het eind van die termijn begon ik een krant voor Nederlanders. Hol land News. Leuk werk, dankbaar werk, maar ik zag meer in een baan als general manager voor een importbedrijf. Spul uit Tai wan, de stomste beslissing die ik ooit heb genomen. Na een jaar zetten ze me op straat. Daarna ben ik met Rein in het drukwerk gegaan. Ik had geen geld en ik kende het vak niet. Ik zeg tegen Rein: de poen leen ik wel ergens en waar de knoppen van die off setmachine zitten zal wel op de folder staan. BOOS mm Jan Wesseling is boos op het Nederlands Olympisch Comité (NOC) dat hij ruim een jaar gele den zijn diensten aanbood. „Wij wilden voor familieleden van de deelnemers een reis naar Los An geles aantrekkelijk en betaalbaar maken door ze tegen een mini male vergoeding onder te bren gen bij gastgezinnen. Weetje wat het NOC antwoordde? „Daar kunnen we niet aan beginnen". Daar snap ik echt niks van. Maar het mooie van al is, dat we daar na nog een verzoek kregen om twee NOC-officials privé onder te brengen. We hebben daarover met de FNO officieel vergaderd, maar niemand zag dat zitten. Ik ook niet. Ik dacht: ik heb genoeg aan m'n vrouw, m'n kleinkind en m'n twee honden, waarom zal ik daar een baron zo wie zo in. m'n huis halen? Het NOC heeft ons teleurgesteld. Wij wilden voor de Nederlanders bij deze Olympi sche Spelen veel doen, maar er is nooit behoorlijk op gereageerd, maar één ding moeten ze goed begrijpen: deze jongen heeft toe vallig mooi schijt aan dat hele NOC". Het Feest der Verbroedering, met al die clubs en zonder air conditioning, bereikt zijn hoog tepunt rond een uur of vijf in de middag. Er is dan al door de con sul-generaal 'lang leve de konin gin' geroepen en ze hebben met z'n allen het Wilhelmus gezon gen. Trillende mondhoeken, en zakdoeken tegen het gesnotter. 'De Klompendansers' zijn dan ook al geweest. Natuurlijk op z'n Volendams en natuurlijk deden ze de 'Driekesman'. De polonaise is er een van het onbarmhartige soort. Het Nederlandse orkest met een Engelse naam (Lizzy and the Loving Sound) moet op bevel van Jan Wesseling kalm aan gaan doen vanwege de roe keloosheid op de dansvloer. Maar dan: 'The Voice of Hol land'. Een koor van 40 personen en een repertoire waarmee ieder een uit de voeten kan. Zoals daar zijn: „In een blauwgeruite kiel", „Op de grote stille heide", „Zon netje schijnt zo héééérlijk schoon", „In naam van Oranje", „Tulpen uit Amsterdam". Dan de voltreffer „Daar waar de molens staan". Emotie trekt door de zaal. '....Door heimwee overmand zie ik mijn vaderland'. Kippevel bij een temperatuur van rond 40 graden. Waar ik ook ben, voor jou blijft een hoek je apart'. Het wordt velen te machtig. „Weet je", zegt de ge smoorde stem van Pete Vanden- burg, „met een borreltje op, heb je het helemaal. Dan komt 't flink boven". Er is wat gekift tussen de elf Nederlandse emigrantenclubs onderling. Maar bij de aanvang van de 23e Olympische Spelen moest het maar eens afgelopen zijn. Nederlanders in Los Angeles vonden elkaar op een verbroederingsfeest. Hoeweltal van oude vetes bleken nog niet van de baan. De nieuwe federatie heet dan ook in de volksmond de 'club van de stille wrijving'. Impressies uit een broeierige feestzaal. Nonnie Utrecht: „De eerste Nederlandse ouden van dagen hier, komen nu uit de groep emi granten van de jaren '30. Dat is ons een grote zorg omdat ze zijn aangewezen op een Amerikaans tehuis. Daar dreigen grote pro blemen vanwege het gegeven dat bejaarden door geheugenver mindering snel hun tweede taal kunnen kwijtraken". De Nesso helpt per jaar gemid deld tien tot vijftien sociale kre peergevallen onder Nederlan- door Peter Heerkens ^an de 75.000 Nederlanders lie er in Los Angeles en om geving wonen, plakken er so'n 500 samen in de bloed- lete feestzaal. Degenen die n de jaren dertig deelnamen tan de eerste grote trek naar iet beloofde land, zijn nu ver n de zeventig. Een andere groep loopt tegen de zestig; te vertrokken in de jaren vijf- ;ig als avontuurlijke twinti gers. De laatste lichting is nidden veertig. Ze kwamen ■«innen in de eerste helft van =-1960; daarna gooiden een ver- inderde vestigingswet plus veranderde economische imstandigheden er de rem >P- ka Hoe groot Los Angeles en om ook is (ruim 10 miljoen in- ï^voners; 60 mijl lang, 50 mijl zon)reed), de meeste Nederlanders in deze zweterige feestzaal samengekomen, blijken el- te kennen. Daarvoor heb- hin6en die elf emigrantenclubs dan T^ok onderling lang genoeg geru zied. Zo lang ze bestaan eigen- vaiijk. Jan Wesseling, de initiatiefne- moner van deze dag: „Er is gevoch- als honden en katten. Hoe die ggtlf elkaar hebben dwarsgezeten, S^lat was niet leuk meer. Lange Verhalen zijn het. Héle, héle lan- »e verhalen". Hij wil er niet over jraten. Want: de FNO, de Fede ratie Nederlandse Organisaties, s zojuist van de grond gekomen. Sindelijk weer één volk. Ze hiel- len hun zelfstandigheid, die elf verenigingen. Dat wel. Dus: Ahoi voor oud-marinemensen, NAS voor de hogere kringen (de S „jtaat voor Society), de Holland ooccer Club voor de voetballief- ïebbers, de Wapenbroeders voor md-Knil'ers, Soos voor in Indo- ïesië geboren Nederlanders, MpTP voor wie een Algemeen Mi- Btair Pensioen geniet, Rosi voor le Reünisten Oud-Sportlieden ndonesië, Nesso voor degenen lie sociaal actief zijn, NTG voor imateur-toneelspelers, Avio foor degenen die zich in de jaren djftig sterk wilden maken voor joedkope vliegcharters naar Ne- Ierland, en Neerlandia. „Hoe je iet ook bekijkt", zegt de voorzit- iter van Nesso, Nonnie Utrecht, het is krankzinnig. Het is verkelijk krankzinnig dat wij lier elf clubs uit de grond heb- >en gestampt". 3olitiek Maar vandaag geen kwaad voord uit de mond van Jan Wes- eling. Hij zit vooraan, naast de :önsul-generaal J. H. W. Fiete- aars. Wesseling: „Ik heb politiek noeten bedrijven om die elf ver- tnigingen samen te brengen in le FNO. Daarom zeg ik niks. Een trant uit Nederland is door een amilielid gauw genoeg opge- tuurd. Begint de hele heisa op I Jan Wesseling (links) en Jan Fietelaars tijdens de oprichtingsbijeen- Jtomst van de Federatie Nederlandse Organisaties. KrepeergevallenaHM Over het tehuis voor ouden van dagen weet Nonnie Utrecht meer. Ze is voorzitster van de Nesso, de Nederlandse Sociale Service Organisatie. „Midden '70 was er een plan om een Neder Dansgroep "The Dutch Touch" groet Holland. In het midden (met stropdas) Jan Fietelaars. landse kolonie te stichten voor ouden van dagen. Daar werd geld voor ingezameld onder de mensen hier, maar ineens was dat weg. Zomaar verdwenen en we konden er niets aan doen. Van dat project kwam zodoende nooit wat terecht". Thans is Nes so bezig met een nieuwe actie voor een bejaardentehuis. Er wordt gewerkt aan het oprichten van een stichting en er wordt ge zocht naar Nederlandse inves teerders. nieuw. Nee, dank je wel". Op Het Feest der Verbroede ring kijkt Pete Vandenburg (vroeger in Den Haag Piet van de Burg) spottend rond en zegt: „Dit hier, die FNO, da's de club van de stille wrijving". Het klap stoeltje dat hem moet dragen is te klein voor het grote lichaam. Als zoveel landgenoten gebruikt hij de taal half-om-half; er zijn er die het Nederlands nagenoeg ge heel blijken te zijn verleerd. Pete Vandenburg is 73 jaar. Zijn pen sioen haalde hij als house-pain- ter van het Beverly Hills Hotel. Om zijn zware buik spant een ha gelwitte bloes met ruches; het hoofd is rood gezwollen door de helse temperatuur en het zweet gutst van overal; een zwarte vlin derdas kwelt de adamsappel; witte jas, zwarte broek en zwart glimmende schoenen. In Los An geles sinds 1951. Hij wil weten of het waar is dat ze in Nederland een lintje geven als je in het verzet hebt gezeten. „Ik kan er papieren van laten zien. Dat ik als koerier werkte in de ondergrondse beweging. Dat ik in de stormbrigade zat in Den Haag. Als het waar is wat ik hier hoor, dat ze daarvoor dus lintjes uitdelen, dan wil ik d'r ook wel een". Zijn ogen taxeren de tafel tjes en de dansvloer. „Dit is beter dan wat het vroeger was, maar toch... Haat en nijd. Ze kunnen mekaar niet uitstaan, de meeste Hollandse mensen. Naijver, that is what it is. Ze zitten vol jaloe zie. Wie een dubbeltje rijker is, zegt: ik ben meer dan jij. Wie het beter doet en wat meer bereikt, laat dat merken. Héél vervelend. Zie je daar bij de deur die man in dat lichte jasje? Moetje opletten. Zo meteen begint-ie naar me te lachen. Maar dat is me een ellen deling! En zo lopen er hier meer rond. D'r zijn er... die vertrouw ik voor geen twee cent". Ruzies Met name geldzaken hebben de verstandhouding tussen de Nederlanders in Los Angeles da nig vertroebeld. Maar er was méér. Zoals bijvoorbeeld kinder achtige ruzies over gelijkvallen- de feestavonden, waarmee de een de ander dwars zat. Of de wrijving tussen de Nederlanders en de Indonesische Nederlan ders die met zovelen zijn (30.000 van de ruim 75.000) omdat het Zuidcalifornische klimaat over eenkomsten heeft met dat van hun moederland. Of dat er zo'n elitaire club is als de NAS. „Het woord zegt het al", blaast er een op Het Feest. „Society. Dat voelt zich te goed voor ons soort feest jes. Voor boerenbruiloften za'k maar zeggen". De presidente van de Society- club, Ciska Brïer-Shapero: „In derdaad, wij hossen niet. Ik vind hossen wel leuk, maar wij maken er geen gewoonte van. Er zijn van die clubs waar je voor drie dollar binnen kunt en waar je dan je eigen bitterbal moet ko pen. Bij ons gaat dat anders. Wij komen bij elkaar bij mensen die een elegant huis hebben, daar zetten we tafeltjes neer en zo, en dan maken we ons eigen diner. Maar dat wil niet zeggen dat wij de bitterbal schuwen. Op Konin ginnedag of zo. Ja hoor, dan gaan we heus wel eens aan de bitter bal". Van de geldzaken die voor ver deeldheid zorgden, springen er twee uit: die van de charter vluchten en die van een tehuis voor ouden van dagen. Dat Avio ooit geld leende aan de Soccer Club, en dat toen... enfin. De chartervluchten. Pete Vanden burg weet er veel van. Hij zat in die tijd in de kascontrolecom missie. „Maar er viel niks te con troleren want ze gaven me ge woon de boeken niet". De kern van het verhaal is eenvoudig. Pe te Vandenburg: „Vooral in de ja ren '50 en '60 waren die charter vluchten goeie business omdat de gewone maatschappijen die vluchten niet deden. Voor ons zat daar zakelijk muziek in. Als we een charter volboekten, kre gen we per passagier een bedrag terug. Maar zowat al dat geld is verdwenen. Duizenden en nog eens duizenden dollars. Foetsie, ook al is er nu een ander bestuur, de naam Avio zet bij de meeste mensen hier nog steeds de haren recht overeind. Vanwege die vliegtuigzwendel hebben we ons met een stel afgescheiden. Zo is Neerlandia .ontstaan".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17