Gezinszelfmoord een doodnormale zaak in Japan De eenzame strijd van Hiroshi Shinagawa - 6 E3 Ol 1 EXTRA "Saterdag 28 JULI 1984 St Er gaat geen week voorbij of er is in Japanse kranten wel een bericht over gezinszelfmoord te vinden. Hiroshi Shinagawa (68) vindt het welletjes. "Het is kindermoord. Ik vind het onze slechtste nationale eigenschap". Maar ook dan kan hij niet altijd helpen, omdat het aantal plaatsen in zijn opvanghuis beperkt is. Dan brengt Shinagawa ons naar zijn troetelkindje: een nieuwe de pendance, die begin mei officieel is geopend. Een kleine vallei, waar barakachtige huizen zijn gebouwd. Het goedkoopste van het goed koopste, allemaal betaald uit vrij willige giften en de opbrengst van zijn boeken. Want aan dit project verleent de overheid geen enkele steun. Hier zijn 'weeskinderen' on dergebracht, van wie de ouders nog in leven zijn. Maar die zijn on dergedoken, zonder vaste woon- of verblijfplaats, op de vlucht voor woekeraars bij wie zij hopeloos in het krijt staan. De kans is groot dat deze kinderen hun ouders nooit meer zullen zien. Problemen met schulden zijn vaak de achtergrond voor gezinszelf moord. In Japan is het moeilijk om geld te lenen bij een gewone bank. Des te gemakkelijker is het krediet te krijgen bij de talloze geldschie ters die onder de naam 'sarakin' (een samentrekking van sararimen kantoorklerk en kin geld) ope reren. Een paar duizend gulden is zo geleend, en als iemand meer no dig heeft, kan hij bij verschillende van de in totaal 220.000 concurre rende kantoortjes aankloppen. De 'sarakinbankiers' hebben zo hun eigen methoden om er zeker van te zijn dat hun geld terugkomt, inclu sief de rente die gemiddeld 60 tot 70 procent per jaar bedraagt. Overval Niet zelden raken mensen zo ver strikt in hun schulden, dat zij meer moeten lenen om de gaten van eer dere leningen te kunnen dichten. Een hoofdagent pleegde enkele maanden geleden een bankover val, omdat hij maandelijks onge veer 500.000 yen (ongeveer 7000 gulden) moest afbetalen, van een netto inkomen van 450.000 yen. Het hele land ontstak in kortston dige woede en de verantwoordelij ke minister zag zich genoodzaakt de natie zijn nederige excuses aan ,te bieden. Maar de ellende met sa- rakin-leningen eens grondig aan pakken is te veel gevraagd. Het enige dat de overheid doet, is stapsgewijs de maximum-rente verlagen, naar uiteindelijk 40 pro cent per jaar, nog altijd een woe kerrente, zeker in vergelijking met de traditioneel lage rente van de banken. Geen wonder dat 813 Japanners zich in de laatste zes maanden van het vorig jaar van het leven heb ben beroofd, omdat zij geen moge lijkheid meer zagen om de te hoog opgelopen schulden af te betalen. Daarnaast doken in diezelfde pe riode 7932 mensen onder om aan de geldschieters te ontkomen. Om nog maar te zwijgen vdn de huis vrouwen die door met de sarakin- bureaus gelieerde zware jongens worden gedwongen bij te verdie nen als 'torukujo', (Turks badmeis- je), de populairste vorm van prosti tutie. Voor de grote stromen zwart geld is het halfcriminele sarakin-circuit een uitkomst. Voor de consumen ten, die dagelijks gek worden ge maakt met nieuwe en 'onmisbare' snufjes is de verleiding van gemak kelijk geld soms te groot. Levend Intussen blijft Japan gebiologeerd door het verschijnsel zelfmoord, zoals het dat al eeuwenlang is. Te levisiedrama's houden de traditie levend. Ongewild stimuleren zij het waanidee dat zelfmoord het meest eerzame antwoord is in uit zichtloze situaties, en dat je kinde ren 'uit liefde' kunt vermoorden. Bijna niemand maakt zich er druk over, opvoeders noch de smaakma kers van de publieke opinie. Wie buiten de boot valt, wordt niet bin nengehaald maar aan zijn lot over gelaten. En de mensen in de boot kijken gefascineerd toe hij zij lang zaam verdrinken. Isamu, Fusae en Koichi werden op de eerste verdieping gevonden, ter wijl dochter Naomi beneden lag, met een van achteren ingeslagen hoofd. Had zij geprobeerd weg te lopen? Het bericht gaat verder: „Vlakbij lag Isamu Ono met zijn li chaam tegen de grond gedrukt, met een stroom bloed uit zijn keel. "Naast hem lagen een met bloed be dekte honkbalknuppel en twee keukenmessen. Ono had ook sne den aan zijn linkerpols, hoofd en maag, kennelijk aarzelende pogin gen tot zelfmoord, voordat hij zijn keel doorsneed". In het huis werd ook een bood schap gevonden, gericht aan de baas van Isamu: „Het briefje aan Yoshida werd aangetroffen in een kast op de kamer naast de slaapka mer. Het was geschreven met een vulpen op een blaadje uit een bloc note, en zei onder meer: "Vergeef mij alstublieft mijn onverantwoor delijkheid. Ik pleeg zelfmoord". Genegenheid Hoewel zelfmoord in Japan statis tisch niet vaker voorkomt dan in veel andere industriële naties (wel bijna twee keer zoveel als in Neder land) is de belangstelling ervoor nergens zo groot als hier. Dat is niet iets van vandaag of gisteren. In de erecode van de samurai neemt de rituele zelfmoord (seppu- ku, soms aangeduid met harakiri) een belangrijke plaats in. In de oorlog werd de moed gepre zen van de kamikazepiloten die zich met vliegtuig en al op de vij and stortten, tot meerdere eer en glorie van de keizer. Er is ook een romantische variant van geliefden die elkaar niet mogen beminnen (meestal omdat de ouders geen goedkeuring geven) en vervolgens besluiten tot de dood en 'het voor eeuwig samenzijn'. De ongelukki- gen binden de onderarmen tegen elkaar met een rood lint en plegen vervolgens gezamenlijk zelfmoord. Merkwaardig genoeg wordt de mo derne gezinszelfmoord aangeduid met hetzelfde woord shinjuuals de zelfmoord van geliefden. Televi siepersoonlijkheid Kenji Suzuki legt uit dat de term zoiets betekent als „sterven, maar onze harten zijn samen". Het is een schokkende er varing om de beroemdste presen tator van Japanse praatprogram ma's zijn mening te horen geven over het verschijnsel gezinsmoord. „Soms komen hier buitenlan ders om ons te vertellen dat we geen walvissen mogen doden. Maar wanneer komt er eens ie mand hier om te zeggen dat we Dnze eigen kinderen niet moe ten vermoorden?" Hiroshi Shi- fiagawa is vader van honderd weeskinderen en nog eens jachtig ouden van dagen. Van- it zijn doe-het-zelf weeshuis Maebashi, 120 kilometer bo- kren Tokio, heeft hij de strijd aangebonden met de 'gezins zelfmoord', een merkwaardige Japanse gewoonte waarbij ou ders hun kinderen meenemen naar de andere wereld. Shinagawa is niet direct een door- mee Japanner. De flaptekst van een van de boeken, die hij heeft ge schreven om zijn weeshuis draai ende te kunnen houden, vermeldt dat hij 68 jaar is. Niet te geloven. Je zou hem hoogstens 50 geven, en- dan zou je nog zeggen dat hij er jong uitziet voor zijn leeftijd. Zijn onbekommerde uiterlijk en zijn longensachtige manier van doen kom je in Japan maar heel zelden *tegen. Maar hij is vooral on-Japans omdat hij zich zo volledig inzet voor anderen, en dan niet om er fiets voor terug te krijgei icht ife i „In het begin dacht ik net als alle Japanners, dat het niet zo vreemd is dat ouders die zelfmoord plegen hun kinderen ook doden. Maar nu zie ik het gewoon als kindermoord. Ik vind het onze slechtste nationa- ^kle eigenschap". Ongeveer zeven ^■aar geleden begon Shinagawa met ^■het uitknippen van kranteberich- jHtcn over gezinszelfmoorden. Hij ^haat twee plakboeken zien, die zijn Jivolgeplakt met dergelijke knipsels. „Het ergste voorbeeld is dit hier. Negen mensen tegelijk. De ouders belden hun dochter op, die al was getrouwd, om mee te doen. Zij was nummer negen". Bericht Er gaat geen week voorbij of er staat wel een voorbeeld in de krant. Een paar honderd gevallen per jaar. Het televisiejournaal zoomt in op een auto die ergens in het bos staat geparkeerd. Alle ga- kieren zijn akelig zorgvuldig dichtgeplakt met tape. Langzaam volgt de camera de tuinslang die de dodelijke uitlaatgassen naar de slachtoffers voerde. Dan verschij nen de namen van de vader, de moeder en de kinderen. Zomaar een bericht uit de Asahi Shimbun. „Een 39-jarige fa- brieksmanager van een metaalver werkend bedrijf in Tokio heeft zijn vrouw en twee kinderen met een honkbalknuppel doodgeslagen en pleegde daarna zelfmoord door zijn keel door te snijden... Dood zijn Isamu Ono (39), zijn vrouw Fu sae (36), hun dochter Naomi (13) en zoon Koichi (11)". De krant kan er niet genoeg van krijgen en brengt de lezers volledig op de hoogte van het bloedige tafereel dat de politie aantrof in de woning van de Ono's. Zomaar een bericht: een 39-jarige fabrieksmanager heeft zijn vrouw en twee kinderen met een honkbalknuppel doodgeslagen en daarna zijn keel doorgesneden. Shinagawa leest het in de krant van gisteren. a Hiroshi Shinagawa met enkele kinderen, die hij van de dood gered heeft. door Ruud Kreuzer Hij is tien minuten geanimeerd aan het woord, zonder ook maar een keer de indruk te wekken dat het om iets verkeerds gaat. Hij ver klaart en geeft uitleg over de unie ke Japanse gezinsband. „In Japan hebben we sterke hiërarchische re laties. Dus zien veel ouders hun kinderen als hun bezit. Op die ma nier hebben Japanners een hechte band met hun kinderen. Dit soort genegenheid bestaat niet in Euro pa of Amerika". Verbaasd Later blijkt de houding van Suzuki niet zo uniek. De meeste Japan ners die ik vraag naar hun ideeën over gezinszelfmoord, zijn enigs zins verbaasd als ik daar een thema van gesprek in zie. Heel gewoon, niets bijzonders. Dat gevoel be staat tot en met de rechterlijke macht, die doorgaans mild oor deelt over ouders (speciaal moe ders) die hun kinderen hebben ver moord, maar die bij zichzelf niet verder kwamen dan een mislukte poging. Suzuki vervolgt: „Japanners heb ben zulke sterke familiebanden, dat zij er zelfs niet over denken om andermans kinderen te adopte ren". Japan mist een charitatieve traditie. Zomaar anderen helpen past niet in het nauwkeurig voor geschreven stelsel van geven en nemen. Japanners vergelijken hun gezin het liefst met de onbestemde warmte van de moederbuik, een ideaalbeeld dat weinig overeen komst vertoont met de werkelijk heid. De meeste gezinnen zijn een merkwaardig mengsel van verstik kende (moeder)liefde en het volko men langs elkaar heen leven van ouders onderling en kinderen. Te gelijk is er nergens zo'n sterk ge voel dat de band tussen ouders en kinderen uniek en onvervangbaar is. Ouders die een einde aan hun leven willen maken, gaan er auto matisch van uit dat niemand de zorg voor hun kinderen ooit zou kunnen of willen overnemen. Noodkreten Vandaar de eenmansactie van Hi roshi Shinagawa. Ouders met zelf moordplannen roept hij op hun kinderen te sparen en desnoods bij hem te brengen. Dat levert gemid deld vijf telefoontjes per dag op uit het hele land. Stuk voor stuk nood kreten van mensen die nergens an ders terecht kunnen. De meesten kan hij via de telefoon overreden om geen zelfmoord te plegen, maar de moeilijkste gevallen nodigt hij uit om naar Maebashi te komen. AFVOERBUIS VERSTOPT! Bel 071-132481 Wij komen direct! Dag en nacht, geen slopen ol bi scherp tarief, ruime ervaring in het ontstoppen, repareren Afvoerspecialist Webaco. Langestraat 9. Leiden Loodgietersbedrijf A. BARENDSE ZN. BV 25 Jaar 'n vertrouwd adres voor repareren, vernieuvypn van dakbedekkin gen (schriftelijke garantie). Erkend gas waterlitter Vraag vn|bli|vende prijsopgave. Leliestraat 44. Leiden. Tel. 071-141771 ot 891555. AFVOER VERSTOPT? Bel Barthen bv. TEL. 071-141665. Voor al uw rioleringswerk. Ook ass. bij subsidieaanvraag! Voor elek. install, mat. en een goed advies. Techn. bur. van der Born bv. Leiden Watermolen 10 (Me- renwijk). Tel. 215215. Zelfstandige AANNEMER (rekening aftrekbaar) voor grote en kleine verbouwingen. Tevens ook kleine klusjes. Van den Berg. Tel. 071-124313. SCHILDERWERK? SCHELVIS Tel. 071-210673.314667 CORPEL "Alleen voor het betere meubel" Voor al uw stotleerwerk van antiek tot modern en losse kussens. Vraag vrijblijvend prijsopgaaf. Be- eefd aanbevolen: Corpel. Oude Rijn 28. Leiden. Tel. 071-123431 Mooi weer kan Frebouw u met ge ven. Maar 1e klas vakwerk (ook tij dens de bouwvakvakantie) wel! Aannemers- en loodgietersbedrijf "FREBOUW" 071-760059. "NIEUW ONDER DE BOOMPJES" In/verkoop 2e hands goederen en fietsen. Nieuwstraat 38. Leiden. Tel 071-134066. Dagelijks geopend vanaf 12.00 uur. HAMEX KOOPT ALLES lel. 071-414029 T.k. moderne, donkerbr., lere zitsbank (losse kussens), i.z. Inl. 071-175989. Te koop een 3-zits bankstel en 2 fauteuils met tafel met plavuizen, 127x66 cm; Etna gasfornuis. Tel. 071-767740. Fouten in Sleuteltjes die zijn ont staan door onduidelijk handschrift van de opdrachtgever, kunnen door ons niet worden gecompen- Te koop bar. 4 stoelen, t.v.-kast theewagen. Alles in noten. Pr n o t k. Gorterstraat 59b Tel. 071- 126353. T.k a nette eethoek. rechthoekig, hout met formica blad en 4 beklede stoelen, bruin-beige. Pr n.o.t.k. Tel. 01714-3243. Te koop 2-delig man; bel. 1 Vi jr oud Pr. n.o 217430. Foto, film en video BmB LUCAS WITTE FOTOGRAFIE vernieuwend....verjongend ...verbluffendWedden? Tel. 071-214953. T.k.a. Horror filmscript, t.e.a.b. 071-765412 na 18 00 uur. Kunst en antiek ANTIEKBOERDERIJ ALMONDEHOEVE Honderden brood-, glaskasten, eethoeken, enz. Zonder tierelantijnen, ei ken, blank grenen. Spaans. Veel klein antiek. Almondeweg 2, Oegst- geest. Tel.tijden 10-21 uur, tel. 071-172757. Koopavond GEVERSHOF LAMPEN Ruim gespecial. in ouderwetse ver lichting. Tevens hét adres voor an tieke boerenmeub. Grote blankgre nen aid. Geversstr 63b, Oegst- geest. Koopav. tel. 071-170227. HILLEGOM Honderden gezellige meubelen in vele houtsoorten tegen betaalb. prijzen. Ook kleinantiek. Hillegom Antiek, Leidsestraat 122. Dagel. geop. Koopavond 02520-20993. 'T KOETJE antiek grenen meubelen; buffet kasten; commodes; eethoeken 1650,-. Dorpsstr. 51a Oegstgeest. Alleen 's middags geopend 071- 176406. Een Sleuteltje In de rubriek Watersport' Vaartuigen Bel 071-143545 Muziek, radio en t.v. Q0 VAN DER GREFT T.V. SERVICE snelle en vakkundige reparatie van televisie-audio en video. Inkoop verkoop van nieuwe en gebruikte t.v.-toestellen Gerrit Doustraat 27 Lei den Tel. 120310 Open ma t/m vr. 9-12.30 en 13 30 tot 17 30 uur NWE PIANO'S 10 jaar volledige garantie, 50% korting J. VAN URK Sinds 1898. Westersingel 42. Rot terdam. 010-363500. Te koop een monofone Roland synthesizer. 100 W. basbox 100W gitaarversterker. Fretloze bas en electr, Ibanez gitaar. Toshiba in stallatie. Tel. 01718-23197. Te koop aangb. ktv 7 i 175,- of evt. te ruilen v Tel. 071-313538 i. Vr.pr. Gezocht: all-round drummer v Tel. 01719-11189 KTV OF RADIO defect. Bel 414060 voor een snelle service. Tevens verkoop van diver se occasions. Atjestraat 100 Lei- Voor al uw feestavonden: trio THIRD MAN Tol. 071-133472 500,- VOORDEEL bij aankoop van Walker-vouwwagens KAMPEERCENTRUM DE JONG De Zilkerduinweg 390. De Zilk/Hillegom, tel. 02520-17717 T.k.a. tourcaravan, 3 pers. incl. voortent, gasfles, elektr. aansl. chem toilet, pr. 1500,-. is ri|klaar, tel. 071-214212 OCCASIONS Diverse mooie gebruikte toercara- vans en vouwwagens, nu tegen aantrekkelijke pnjzen. De laatste modellen Burstner 1984 en tal van accessoires, voortenten, luifels etc Dit alles te zien bij uw specialist Campo Caravans Teylingerlaan 74. Sassenheim 02522-12597. s maandags gesloten. t k a. vouwwagen combi-camp 1000,-. Veldzichtstr. 15, Zoeter- woude. iedereen leest de krant altijd en overal.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15