In onderwegkerk'vindt niemand iets gek Vijfentwintig jaar geleden begon het in Blauwkapel Moskee voor Molukkers in Ridderkerk V ZATERDAG 28 JULI 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA II De onderwegkerk in ons land bestaat 25 jaar. Een kwart eeuw geleden werd ermee begonnen in het historische kerkje van Blauwkapel, aan de rand van Utrecht. Daarna breidde het initiatief zich gestadig uit. In totaal zijn er nu zeventien onderwegkerken, die in de eerste plaats bestemd zijn voor toeristen. Maar ook kerkgangers uit de omgeving van deze ker ken wonen zondags de dienst bij. Behalve in Utrecht zijn er zes onderwegkerken in Limburg, t.w. in Beek, Gulpen, Meerssen, Urmond (aan de rijksweg Eindhoven-Maastricht), Vaals en Valkenburg. Verder kan men voor zo'n 'bijzondere' kerkdienst terecht in Appelscha en Heerenveen, Hoog-Soeren, een dorpje vlakbij Apeldoorn, Huis ter Heide (bij Zeist), Kats op Noord-Beveland (aan de rijksweg Goes-Zeelandbrug), Nulde (snelweg Amersfoort-Zwolle), Onderdijk (niet ver van Enkhui zen), Spaarndam (in het recreatiegebied bij Haar lem). Staverden in de gemeente Ermelo en in Zwijn- drecht. De diensten in de onderwegkerk hebben een inter kerkelijk karakter. zijn gegaan en hun rit op zondag morgen onderbreken voor een kerkdienst die ze toch niet willen missen. Tot november Na Blauwkapel zijn er intussen nog zestien andere onderwegker ken bijgekomen, verspreid over het hele land. Op eerste paasdag gaan ze altijd open. De diensten duren tot en met de eerste zondag van november. „Op deze laatste zondag van het seizoen worden al tijd de verkeersslachtoffers her dacht", zegt mevrouw Vinkenborg, „vooral ook omdat de onderweg- kerk juist voor mensen is die op de snelwegen rijden". Heel bewust wordt een adem pauze ingelast gedurende de win termaanden, „opdat mensen ook de gelegenheid krijgen niet te ver vreemden van hun eigen kerk. Want wij willen zeker geen eigen kerkelijke gemeente zijn". En dat is de onderwegkerk ook beslist niet, aangezien de diensten worden georganiseerd door de plaatselijke kerken. Ze zijn inter kerkelijk en hebben een oecume nisch karakter. Ook gaat er regel matig een medewerker van het Le- - Bij het kerkje van Blauwkapel. ger des Heils voor. Dan worden er de bekende heilsliederen gezon gen. Naast vakantiegangers en andere verkeersdeelnemers die even uit rusten in de onderwegkerk is er ook een vaste kern van mensen uit eigen stad of dorp die de dien sten bezoeken. „Dat zijn mensen die zich in hun eigen kerk niet meer zo thuis voelen en dan naar de onderwegkerk gaan. Ik denk dat dat komt door de hele aanpak UTRECHT (GPD) - „Het gaat er allemaal wat gemoedelijker toe. Je ontmoet er mensen van allerlei ge zindten. Niemand zit je aan te sta ren als je in korte broek de onder- wegkerk binnenkomt. Er wordt ge zellig met elkaar gepraat. Na afloop van de dienst is er altijd koffie. De dienst duurt ongeveer een half uur. Voor de overdenking wordt gemid deld een kwartier uitgetrokken". Mevrouw D. E. Vinkenborg maakt deel uit van de werkgroep Landelijke Onderwegkerken. Als kind ging ze er al met haar ouders naar toe, in dit geval Blauwkapel, een kerkje uit de elfde eeuw in Fort Blauwkapel, aan de rand van de Domstad, vlakbij de snelweg Utrecht-Hilversum. „In die tijd sprak de dienst me ook al erg aan. Geen stille, enge sfeer". Nu verricht mevrouw Vin kenborg al vijftien jaar als secreta resse een heleboel activiteiten voor de Utrechtse onderwegkerk. Blauwkapel was de eerste onder wegkerk in Nederland en bestond zondag 1 juli 25 jaar. Zo'n onder wegkerk wordt ook wel toeristen kerk genoemd. Tenslotte zijn de diensten in de eerste plaats be stemd voor mensen die inderdaad onderweg zijn, bijtijds van huis Voor een minderheid binnen een minderheid wordt in oktober van dit jaar een droom werkelijkheid. De Molukse moslims in Ridder kerk krijgen dan een eigen gebeds huis in de vorm van een echte mos kee, de derde in Nederland die vol gens de oorspronkelijke richtlijnen is gebouwd en in gebruik wordt ge- Er wonen onder ons zo'n 30.000 Molukkers. De meesten zijn chris ten. Zij hebben, verspreid over het land, hun eigen kerken. De 1500 Molukse moslims wonen voorna melijk in Ridderkerk en Waalwijk. In 1951 werden deze gezinnen van vroegere KNIL-soldaten on dergebracht in het kamp 'Wylde- merk' in het Friese Gaasterland. Daar bleven zij tot 1960. Toen ver huisden 40 gezinnen naar Ridder kerk en nog eens 40 naar Waalwijk. De Nederlandse regering had hun een eigen gebedsruimte be loofd. In Gaasterland namen zij ge noegen met een voorlopige oplos sing, omdat het kamp toch maar tijdelijk was. Maar toen de groep van Ridderkerk eenmaal een defi nitieve woonplaats had, gingen de ze mensen ook ijveren voor een permanente gebedsruimte, ge bruik makend van de norm van de overheid dat voor de bouw van een kerk of moskee ten minste 35 ge zinnen het geloof moesten belij den. In de regel wordt voor dergelijke voorzieningen 30 procent subsidie gegeven. Financieel hebben de Molukkers echter een streepje voor op andere minderheden, ge zien de historische banden. Van daar dat de bouwkosten van de moskee in Ridderkerk - anderhalf miljoen gulden - geheel voor reke ning van het desbetreffende minis terie kwamen. De gemeente Rid derkerk hoefde niet bij te springen. De Nederlandse overheid heeft daarmee aan haar belofte van 1951 voldaan. De moskee van Ridderkerk is be rekend op ongeveer 400 gelovigen. Ze is de grootste en - volgens ve len ook de mooiste in dit land. De andere staan in Amsterdam en Almelo. Verder zijn er nog 84 ge bedsplaatsen voor Turken en Ma rokkanen. Dat zijn voornamelijk ruimten die ook voor andere doel einden worden gebruikt, en vroe gere kerken. Secretaris I. Spalburg van de stichting 'Molukse Moskee' gelooft wel, dat andere moslims in Neder land zich gesterkt zullen voelen van de dienst. Vooral jongeren spreekt dit aan". De belangstelling voor de onder wegkerken is bijzonder groot. Blauwkapel heeft zelfs twee kerk diensten. De eerste begint om half tien, de tweede een uur later. Elke dienst is praktisch 'afgeladen'. Gunning Blauwkapel was in het begin van de vorige eeuw nog een dorpskerk je. Utrecht was toen omgeven door door het Ridderkerkse succes. "Vooral in Waalwijk wil men nu gebruik maken van hetzelfde recht van 1951 waarop wij ons bij de re gering hebben beroepen. Ze heb ben daar wel een gebedsruimte, maar dat is geen echte moskee". Ridderkerk heeft wel even moe ten wennen aan de gedachte dat er naast de vele kerken van alle mo gelijke richtingen nu ook een mos kee zou komen. De plaatselijke christelijke politiek vond het maar zo-zo. Ook de burgemeester had het er moeilijk mee. Maar de Mo lukse moslims vonden de niet-con- fessionelen aan hun kant. Inmiddels groeit het begrip over en weer. In oktober, als de moskee met veel vlagvertoon in gebruik is genomen, komt er zelfs een open dag. een aantal forten, een herinnering aan de Franse bezettingstijd. Een van die forten heette Blauwkapel. In het midden van de negentiende eeuw toen veel bewoners al waren verhuisd naar het naburige Groe- nekan, verloor het historische kerkje ziin functie. Verval dreigde. In 1903 stond het leeg en dat zou vele jaren zo blijven. Tot aan de eeuwwisseling hebben talrijke pre dikanten van reformatorische sig natuur het kerkje gediend. Een van hen was de bekende dr. H. J Gun ning. Na de Tweede Wereldoorlog wil de men het kerkje van Blauwkapel slopen en weer opbouwen in het Openluchtmuseum bij Arnhem. Dit kon worden voorkomen toen een aantal enthousiastelingen zich ging inzetten voor de restauratie ter plekke. Tot hen behoorde ook de journalist Van Gulick, die nogal wat werk heeft verricht voor res tauratie van historische gebouwen. Voor een symbolisch bedrag van één gulden werd het kerkje in 1957 gekocht en daarna is het met over heidssteun fraai gerestaureerd. Toen het kerkje klaar was, werd de vraag gesteld, wat nu? De ge dachte kwam naar voren om het godshuis te gebruiken voor toeris ten. De onderwegkerk was toen een feit geworden. Blauwkapel wordt in de adventstijd gebruikt voor culturele manifestaties op het gebied van muziek en zang. De rooms-katholieken houden er tra ditioneel hun kerstnachtmis, en veel bruidsparen laten hun huwe lijk inzegenen in dit idyllische kerkje aan de rand van de Dom stad. Ook worden er concerten ge houden. Het kerkje heeft een uit stekende akoestiek. Openheid „In de jaren vijftig gebeurde er een heleboel op het kerkelijk erf. Het lag ook voor de hand dat er een plek kwam die niet gebonden was aan een of andere kerk, maar waar mensen elkaar in alle openheid konden ontmoeten", zegt ds. H. B. van der Steen, één van de oprich ters van de onderwegkerk die re gelmatig voorgaat in Blauwkapel. „Wij realiseerden ons goed dat er ook spijtoptanten uit Utrecht naar de onderwegkerk zouden komen. Mensen die niet meer geïnteres seerd waren in de traditionele kerkdienst. Bij ons komen weer hele gezinnen naar de dienst, ge zinnen die vroeger niet meer in hun geheel naar de kerk gingen. Daarnaast kun je de onderwegkerk vergelijken met de drive-in-kerk in Amerika. Met dit verschil dat hier de kerkdiensten binnen worden gehouden, terwijl bij de Ameri kaanse drive-in-diensten de men sen in hun auto blijven zitten". Na Blauwkapel breidden de on derwegkerken zich gestadig uit. Van der Steen wist telkens weer mensen te vinden die er ook wel wat in zagen. Jaren geleden reisde hij in het noorden van het land en kwam een vervallen kerkje tegen bij Heerenveen. Dat moet een on derwegkerk worden, was de eerste gedachte van Van der Steen. Hij ging praten met een plaatselijke pater. Die voelde er ook wel wat voor. En al heel gauw had ook Hee renveen zijn onderwegkerk. Nu be kend onder de veelzeggende naam 'Rotondekerk'. Verder heeft de Utrechtse domi nee de onderwegkerk bij het strand Nulde, aan de snelweg tu- sen Amersfoort en Zwolle, opge richt. Deze diensten die op zondag morgen honderden belangstellen den trekken, worden gehouden in motel Nulde. Kreet „De laatste tien jaar wordt in het bijzonder het accent gelegd op de uitleg van de bijbel. Daarvoor wordt voor het hele seizoen dat we geopend zijn een rooster gemaakt. We nemen zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Tot slot van de dienst zegt de voorganger, watje er vandaag nog mee kunt doen. Je wilt de mensen toch een stuk evan gelie meegeven. Hoe de mensen de kerk verlaten is natuurlijk veel be- langrijkr dan hoe ze er zijn bin nengegaan. Wat je hier hoort moet buiten gebeuren. Een oude kreet van mij is dat je geen auto passeert waarin mensen zitten, maar men sen passeert die in een auto zitten". Blauwkapel, inderdaad een leuk kerkje met een bijzondere sfeer. „Bijzonder ook", zegt ds. Van der Steen, „omdat niemand in Blauw kapel zit te kankeren dat hij geen stoel kan vinden als het er zo vol is. Niemand vindt iets gek, alles kan. Dat maakt de sfeer ook zo gezellig en ontspannen. Dat was vroeger ook al zo. En tot op de dag van van daag is dat zo gebleven". Vakantie. Op het plan van bis schop Gijsen van Roermond om de bestaande stichtingen voor gods dienstonderwijs in zijn bisdom buiten werking te stellen en in plaats daarvan een eigen 'dienst voor onderwijs en catechese' op te richten - teneinde zelf meer greep op het godsdienstonderwijs te krij gen - is van onderwijskant nog geen reactie te verwachten. Na mens de Katholieke Schoolraad in Limburg is meegedeeld, dat de meeste betrokkenen met vakantie zijn. Ze zijn voordat ze met vakan tie gingen wel ingelicht, maar heb ben afgesproken, dat ze pas na de vakanties zo mogelijk met een ge zamenlijke verklaring zullen ko men. De Katholieke Onderwijsver- eniging heeft om dezelfde reden haar commentaar uitgesteld. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Leimuiden C. van der Kooi Amterdam. Naar Polen. Een delegatie Amerikaanse bisschoppen bezoekt midden volgende maand Polen. Officieel om een bedevaart te ma ken naar de 'zwarte madonna', maar waarnemers zeggen, dat ze ongetwijfeld zullen proberen, zich een beeld te vormen van de toe stand in dit land na de amnestie Overleg met de overheid zou een onderdeel van het bezoekprogram- ma zijn. Zwarte vrouw. Voor het eerst is een zwarte vrouw gekozen tot bisschop van de Verenigde Metho distische Kerk in de Verenigde Staten. Leontine Kelly (64) wordt bisschop van San Francisco. Zij is de tweede vrouwelijke bisschop in deze kerk, die met ongeveer 10 mil joen leden de op een na grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten is. Pausbezoek. Door de kosten die zij maakt voor het bezoek van de paus (9 tot 20 september) geeft de Canadese regering steun aan pogingen om Canadezen tot het rooms-katholicisme te brengen. Dat meent de Organisatie van Evangelische Protestanten in dit land, waarin onder andere het Le ger des Heils en baptistenkerken samenwerken. De organisatie ver klaarde, tegen elke steun van de overheid aan een godsdienstig lei der te zijn, of die nu uit Rome of uit Iran komt en of het nou om de paus of om Billy Graham gaat. Volgens deze protestanten kost het bezoek de regering zeker f75 miljoen. Alleen de veiligheid van de paus vraagt al f50 miljoen. De Raad van Kerken (13 kerken) heeft geen bezwaar tegen de uitgaven. De Canadese bisschoppen hebben berekend, dat het bezoek de kerk ruim f60 miljoen zal kosten. Dat komt, zei een woordvoerder, om dat de paus zoveel mensen trekt. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studeotenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Ge braad, Katwijk aan den Rijn; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Van Everdingen; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; VredeskJBurggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Hemmes, elke zat. 10.30 rk. dienst. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. zie Vredes- Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. H. de Roest. Geref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 en 5 ds. Gleason. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Luikin- ga, Haarlem. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. W. J Pijnacker Hordijk. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 Edgar Holder, di. 8 G. van Nieuwen- huizen, vr. 8 jeugdsamenk. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. J. Ei kerbout. Leger des Heils (Groenesteeg-hoek Vestestr.) 10 heiligingssamenk., 7.30 verlossingssam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8 Zevendedagadventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zo. 10 Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 7 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk: zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Buijs, Naarden. Rk Kerk. zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn; Kruisk. 9 ds. Bo gers; Opst.kerk 9.30 dr. v. Vliet, 6.30 ds. Stolk; G. Herderk. 9 ds. Lamme, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Verheul; Ashram geen dienst; Ouds- hoornse kerk 10 ds. v. Medevoort, Den Oever; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Post, Ermelo, 6.30 ds. Koudstaal. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds, Stolk, 6.30 ds. Heiner, Woerden; Salv.kerk 9.30 ds. v. Rij, Amersfoort. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 ds. Spijker, 5 ds. Teunis. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. M. de Jong, 6.30 br. Mollema. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4 leesdienst, di. 31 juli 7.15 hr. Muil wijk. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Lourens, 6.30 dr. Kits. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Smelt, Randwijk. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps- kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 kand. Verha gen, Gouda; Salv.kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 hr Burger, Wadd.veen; Bethl.kerk 9.30 ds. Kleermaker. R.dam, 6.30 ds. v. Osch, Renkum. Geref. Kerk: 9.30 prof. dr. Verkuyl, A.dam. 7 ds. Mulder. R.dam. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Evang.-Luth. Gem.: 9 ds. Rave, Mon- nickendam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, zie ook geref. kerk; De Stek 9.30. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 hr. Knotters, Oudewater. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 kand. J. Bosch. Geref. Gem.. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Dis, 6.30 ds. Harteveld, beiden Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht. 5 ds. Damsma. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.30 ds. Rothfusz, 7 ds. Krispijn, zangdienst. Geref. Kerk: 9 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hey- mans, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Gall, Den Haag; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Romein, R.dam. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Breevoort, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. v. Roest, Groot-Ammers; O. Kerk 8.30 en 10 ds. v. Kooten. Zeist, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. v. Roon, Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Ten Klooster. Lunteren; jij la Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Roest. Overduin 2.15 ds. H. van den Beid. Wijkgebouw 'De Hoeksteen', Burgers- dijkstr., 10 dovendienst, hr. J L. v Kempen, ook om 10 u. Duitse dienst. Ver ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 mevr. ds. E. Visser. L.dorp. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 mevr. ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. Boyd, Eindhoven. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Struijs, Diemen, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. Geref. Kerk: 10 ds. Gesink, Noord- wijk, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 dienst, 6.30 dr. v.d. Zwaan. Leiden; Hoofdstr. 10.30 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftig- Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kramer, Aalsmeer. Geref. Kerk: 9.30 drs. N. Scheps, Heerlen, 7 ds. Krol, Gorinchem. Cam ping 'De Drecht' 10.30. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. Schouten, Vlaardingen; Pauluskerk 10.30 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 dr. Vlijm, Leiden, 7 kand. Montagne, Amstelveen. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 lees- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): zie chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk. 10 leesdienst, 7 ds. Waagmeester. Geref. Gem 10 en 4 ds. Hakkenberg Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30: Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Stam, 6.30 ds. v. Leusden, Leidschen- Geref. Kerk: 9.30 nr. H. Spoelstra. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. M. Vlietstra. Remonstr. Gem.: 10 ds. Went. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy! 33): 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden, 6.30 kand. J. Boer Geref. Kerk: 9.30 ds. Jeroense, Hoofd- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv Gem. 9.30 hr. H. Haytink, Hillegom, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Vis- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 en 7 hr Voogt, Holl.Rading. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. v. Es, Ermelo, 5 ds. v. Kooten, Delft, 7 ds. Oegema, Valken burg; Hoofdstr. (Zee) 10 hr. Geursen, Haar lem; geref. Buurtkerk 7 ds. K. J. Jansen, Leiden; Sole Mio 9 ds. Kalkman, Noord- wijkerhout; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Kooten Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 hr Brouwer, Katwijk, 7 ds. Jansen, Leiden; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Keyser, Utrecht; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock, Baarn. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Siemonsma, Voorburg. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 9 ds. 't Hooft, Lisse. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 drs. G. Schwencke, Pauluskerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Noorman, Bussum. 7 hr. W. J. Schot Geref. Kerk: zie herv. gem. Ned Geref Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Waagmeester, 4 prof. dr. A. Troost, A.dam. Van Wijckerslooth. 4 ds. Da Costa. Endegeest: 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: WilLkerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. D. Eveleens, Erme lo. Geref. Kerk: 9.30 hr. Bonda, Soest, 6.30 dienst. Remonstr. Gem.: 10 ds. Van Os, Maas- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem 9.30 ds. Schalk, 7 ds. v. Waarde, Hoofd- Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 kand. A. G. Boogaard. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 en 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Sybrandy, Den Haag. Camping 'Koningshof 10 ds. Damsma. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 dg. Baayen. 5 ds. Welbedacht; Imm.kerk 9 ds. Damsma, 9 dienst; Mar.kerk 9.30 ds. Korenhof4) Heemste de Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 4 ds. Buijs, Naarden. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds Juckëma, Berkel, 7 ds. v. Achterberg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 dienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Hemmes Geref. Kerk 9.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen, 6.30 ds. Jeroense, Hoofddorp Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 kand. W M. de Boer, zangdienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribberink, Rijnsburg, 6.30 ds. Polet. A.dam Geref. K. Vrijg. 8 45 en 5 s Heida VOORHOUT: Herv. Gem. 10 kand. A Vuijst. Noordw.hout Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk 10 ds. Da Costa, O.geest, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 hr P Terhal (van Aulagemeenschap). Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds. Schipper, Dordrecht, 4.30 kand. J. de Man. Sprang-Capelle. Geref. Kerk. 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds Noordman, Barendrecht. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv, Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Mar- chand; Hoeksteen 9.30 kand. Vreeswijk. Zoe- termeer, 6.30 ds. Roetman, Bethelk. 9.30 ds. Marchand, 5 ds. Schipaanboord, Scheveningen; Imm.kerk 9.30 ds. J Sierat, Leider dorp, 7 ds. Bos, Moordrecht. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. De Moor, 5 ds. Vliegenthart, Oudewater; Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv, Gem. Dorpsk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Koudstaal, Baarn; Kievietk. zie Bloemcampkerk; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk. Zijllaan 10 ds. v.d. Wou- de, 5 ds. Oegema, Valkenburg, Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Van Buuren, A.dam. Nèd. Prot. Bond (Kerkdam). 10.30 ds v Aalst, Baarn Rk Kerk Will. zat. 7. zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11, G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. WOUBRUGGE: Herv Gem. 9 30 d Koelewijn, 6.30 ds. Zonneberg, Willige Langerak. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds Buikema, Zw.dam. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 ZEVENHOVEN Herv Gem 9.30 kand. Boer. Nieuwveen, 7 zie geref Geref. Kerk: 9.30 en 7 dr. Fernhout, Alphen. ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden. Rk Kerk: St. Jan zat 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv Gem 9 30 hr. P. Noordmans, Benschop, 6.30 kand J P Karstens. Leiden Geref. Kerk: 9.30 ds. Buikema. 6.30 ds. Aalders.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11