LEIDSCH DAGBLAD VNO twijfelt aan het nut van korter werken Minister Prior stapt uit het Britse kabinet Meubelboulevard definitief in Leiderdorp Roofbendes öp Franse autowegen Europarlement houdt Britse bijdrage vast Omroepbijdrage bbjft gehjk DUITSLAND 'Roof niet motief voor dubbele moord Zweden' 1IJDAG 27 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37458 scleur: G. Koopman ofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar j. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttus 54 2300 AB Leiden Vo<* tel nre, zie coioton MIMES (DPA/AFP) - De afgelo pen dagen zijn verscheidene buitenlandse toeristen in het Zuiden van Frankrijk door ge wapende bendes overvallen en beroofd. Tot op heden hebben die zeker vijf buitenlandse au to's tot stoppen gedwongen en de inzittenden beroofd. Drie Westduitse vakantiegan gers konden gistermorgen vroeg op de snelweg tussen Avignon en Nïmes na een wilde tocht aan hun belagers ont snappen. Eerder had een Bel gisch echtpaar in Aigues-Mor- tes (in het departement Gard) geprobeerd op dezelfde wijze te ontkomen, maar de gangsters schoten hun banden, lampen en ruiten kapot. Van een Britse advocaat stalen ze later bij de uitvalsweg van Avignon (de partement Vaucluse) de koffer, omdat hij geen geld op zak had. Verder meldde de politie dat onverlaten in Bagnols-sur-Crè- ze (departement Gard) een langs de weg slapend West duits paar met getrokken pi stool dwongen uit de auto te stappen en hun 570 mark af handig maakten. Raad van State wijst verzoeken tot opschorting bouw van de hand (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDERDORP - Het meubelcentrum komt definitief in de Leiderdorpse Elisabethhof. De waarnemend voorzitter van de Raad van State heeft vanmorgen de verzoeken om de bouw op te schorten afgewezen. De eerste paal voor het 19.000 vierkante me ter grote complex gaat in septem ber de grond in. De Raad van State was de laat ste mogelijkheid voor de tegen standers van het meubelcentrum in Leiderdorp om de bouw tegen te houden. Afgelopen dinsdag be pleitten zij uitstel van de bouw, omdat de belangen van de ge meenten Leiden en Zoeterwoude en meubelbedrijven uit de regio ernstig zouden worden geschaad. Maar de Raad van State heeft die bezwaren afgewezen. "Een spoedige realisering van het plan is nodig om een mislukking te voorkomen", aldus de Raad van State, die verder constateerde dat de meubelhandel in de Leidse re gio een zwakke structuur er veel koopkracht afvloeit naar elders. De Raad van State vindt Elisabethhof een goede plek en het plan voldoet ook, omdat het een "algehele structuurverbete ring" van de meubelhandel zal be tekenen. Leiderdorps burgemeester Van der Have is zeer tevreden met de uitspraak: "Eindelijk gerechtig heid. Ik ben ongelooflijk blij. Ein delijk is er zekerheid. Dit is een goede beslissing". Ook initiatiefnemer Stn»i*®n- beek beheer is zeer verheugd. "Dit is fantastisch. Eindelijk is het de finitief', aldus adjunct-directeur Sondij, die verder zei dat er "meer kandidaten zijn dan meters. Voor de helft van het meubelcentrum hebben we al huur- of koopcon tracten gesloten met bedrijven". De teleurstelling bij de Leidse wethouder Eikerbout is groot. "Kennelijk heeft het 'nu of nooit- verhaal' van Stoutenbeek geleid tot dit besluit. Wij hebben dat verhaal altijd betwijfeld". Monumentenzorg belangrijke zorg APEN ZETTEN DUITS DORP OP STELTEN DEN HAAG (GPG) - Het VNO betwijfelt het nut van een verdere verlaging van de wekelijkse werktijd tot 36 uur. Volgens A. Dortland, directeur sociale zaken van de werkgeversorganisatie, moeten eerst de effecten van de al gerealiseerde werktijdverkorting nagegaan worden voordat besloten wordt tot een nieuwe verkorting. Top Slavenburg wordt vervolgd STRAATSBURG (ANP) - Tot gro te verontwaardiging van de Britten heeft het Europees Parlement van daag in Straatsburg besloten het in 1983 te veel betaalde geld dat aan Groot-Brittannië zou worden te ruggegeven, te blokkeren. Het gaat om ruim drie miljard gulden waar van de parlementaire begrotings- Van Aardemie houdt vast aan hogere gasprijs (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/GRONINGEN - Mi- nister Van Aardenne (economische zaken) houdt vast aan een verho ging van de gasprijs voor gezinnen per 1 januari met 3,6 cent. In de loop van 1986 moet de gasprijs bo vendien ruim tien cent boven de huidige prijs van 65 cent per kubie ke meter liggen. De minister zei dit gisteren nog eens na afloop van de vergadering van de ministerraad. Hij streeft ernaar, zo zei hij, de gas prijs voor kleinverbruikers op het zelfde peil te brengen als dat van de huisbrandolie. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks dertien gra den. Middagtemperatuur van 18 gra den in het Waddengebied tot 23 in het zuiden. Matige, in het Waddengebied tijde lijk krachtige, westelijke wind. 28 juli Zon op 5.56, onder 21.37 uur. Maan op 5.11, onder 22.14 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.54 en 16.19 uur, laagwater 12.08 uur. commissie in juli besloot dat het kon worden vrijgegeven. De nieuwe compensatieregeling voor Groot-Brittannië die de rege ringsleiders van de tien lidstaten van de EG vorige maand tijdens de Europese top in Fontainebleau be reikten, bevalt het nieuwgekozen parlement echter niet. Men besloot op de beslissing van het eerste rechtstreeks gekozen parlement te rug te komen. Groot-Brittannië zal zijn geld pas krijgen als een voor het Europarle ment bevredigende aanvullende begroting voor 1984 die nodig is om tegenvallende kosten van het landbouwbeleid te financieren, tot. stand komt. Het Verenigd Konink rijk heeft sinds de top in Fontaine bleau tijdens een landbouwraad, een begrotingsraad en een algeme ne raad geweigerd mee te werken aan het opstellen van die aanvul lende begroting en aan het vinden van extra geld voor de EG in 1985, omdat nu al is te voorzien dat dat jaar de beschikbare inkomsten niet genoeg zijn om de begroting te fi nancieren. In Fontainebleau werd besloten pas in 1986 de eigen finan ciële middelen van de Gemeen schap te verruimen. In de vandaag met 212 stemmen voor, 70 tegen en drie onthoudin gen aangenomen resolutie stelt het parlement dat de regeringsleiders in Fontainebleau geen rekening hebben gehouden met hun be voegdheden op begrotingsgebied. De resolutie was een initiatief van de christendemocratische fractie. Ook is niet de duurzame oplossing voor het Britse probleem tot stand gekomen waarom het parlement altijd heeft gevraagd. Bovendien steunt de beslissing van Fontaine bleau het principe van de juste re tour en is strijdig met letter en geest van de verdragen waarbij de EG werd opgericht, aldus de reso lutie. SCHWEIGERN (UPI) - Acht ont snapte chimpansees hebben giste ren het dorpje Schweigern ten oos ten van Mannheim in de West- Duitsland op stelten gezet. De mensapen hielden huis in openstaande garages, timmerden op deuren, slingerden door bomen en beten een persfotograaf. Jonge kinderen van een kleuterschool konden de klas niet uit omdat de chimpansees buiten heen en weer liepen en van de tuinslang die op hen werd gezet alleen maar heel erg boos werden. De politie kon de invasie van de apen aanvankelijk niet op de con ventionele manier aan en had er te gen het middaguur nog maar twee gevangen. Er werd een helikopter ingeschakeld om de bewegingen van de rest vanuit de lucht te kun nen gadeslaan en aanwijzingen te geven aan beneden. Een opdringerige persfotograaf werd door één van de dieren aan gevallen en moest gewond naar het ziekenhuis worden afgevoerd. De chimpansee werd door een politie agent doodgeschoten. De andere apen konden worden verdoofd en teruggebracht naar hun verblijf plaats, een particuliere dierentuin. Op de foto (AP): Een van de ver doofde chimpansees en hun eige- FNV-vice-voorzitter Herman Bode voorziet grote sociale conflicten in dien het VNO verdere werktijdver korting afwijst. In een interview in het dagblad Trouw zegt Dortland dat er voor het VNO in 1985 geen reden is voor verdergaande collectieve arbeids duurverkorting. Tegen vrijwillig korter werken op basis van deel tijdwerk bestaat volgens hem geen enkel bezwaar. Zijn opvatting staat haaks op die van de FNV-top, die de komende jaren op de allereerste plaats blijft streven naar een korte re werkweek. Volgens Dortland bestaan er bin nen het VNO organisatorische, economische en principiële bezwa ren tegen een verdere verkorting van de werkweek tot 36 uur. Orga nisatorisch, omdat de bedrijfstijd niet verkort mag worden; econo misch, omdat verkorting van de werkweek neerkomt op verdeling van de armoede; en principieel, omdat gezinnen met één inkomen moeten inleveren om andere huis houdens de kans te geven een tweede inkomen te verwerven. De VNO-directeur wijst er in het interview nog op dat vijf procent (twee uur per week) werktijdver korting slechts ongeveer twee pro cent nieuwe banen oplevert. Kor ter werken verbetert in zijn ogen de werkgelegenheid slechts in ge ringe mate. Op basis van een CPB- studie concludeert hij dat door de verkorting van de werkweek tot 38 uur de werkloosheid met 90.000 personen gedaald is. Bode reageerde voor de KRO-ra- dio boos op de opmerkingen van Dortland. Volgens hem zijn er te kenen dat de 'havikken' in het werkgeverskamp aan de winnende hand zijn. Hij wees erop dat 'zelfs de regering' van mening is dat de problemen van vandaag niet opge lost kunnen worden zonder herver deling van arbeid. Volgens Bode zijn de werkge vers er zelf schuld aan dat het kor ter werken tot onvoldoende ver mindering van de werkloosheid geleid heeft. Werkgevers hebben tot nu toe geen serieus werk ge maakt van de herbezetting van ar beidsplaatsen. Zij hebben in plaats daarvan de 'ingeleverde centen in eigen zak gestoken'. Men heeft ge probeerd dezelfde produktie te draaien met minder uren. Britse mijnen lijden grote verliezen PAGINA 6 Peres raakt nog een zetel kwijt PAGINA 7 Tegenslag voor Thatcher GLIMMERVEEN (ANP) - De Hoge Raad is van mening dat de leider van de Nederlandse Volksunie (NVU) J. Glimmerveen uit Den Haag zich schuldig heeft gemaakt aan discriminatie door het doen van anti-semitische uitlatingen in 1982. In oktober 1983 werd de Hage naar voor dit feit veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De Ho ge Raad verwierp zijn beroep tegen dit vonnis van het Haagse ge rechtshof. De gewraakte uitlatin gen had Glimmerveen in 1982 ge daan in een artikel in een neo-facis- tisch geschrift. DEN HAAG (GPD) - De tarieven van het kijk- en luistergeld gaan voor het volgend jaar niet omhoog. Dat wil zeggen: voor omroepbijdrage A (televisie en radio) 158 gulden en voor omroepbijdrage B (alleen radio) 46 gulden. De tarieven voor het jaar 1985 zijn vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 13 juni j.l. Als Tweede of Eerste Kamer iets aan dat besluit hadden willen wijzigen, had dat binnen dertig dagen na de overlegging moeten gebeuren. Die termijn is inmiddels verstreken. LONDEN (GPD) De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Prior, heeft gisteren in het Lagerhuis tot verrassing van velen laten weten, dat hij zijn functie binnenkort zal neerleggen, vermoedelijk in sep tember. De minister liet in mei al door schemeren niet erg gelukkig op zijn post te zijn, toen hij tijdens een radio-interview zei dat „het mis schien tijd is dat een ander mijn post gaat bezetten". Maar zijn uit spraken van gisteren kwamen niet temin als een donderslag bij helde re hemel. Prior maakte gisteren zijn beslis sing bijna terloops bekend, toen hij in antwoord op een uiting van waardering voor zijn werk van een van de Conservatieve parlementa riërs zei: „Ik ben nogal verlegen met deze lof, te meer omdat ik weet dat ik binnenkort zal opstappen". Met Prior verliest premier me vrouw Thatcher de belangrijkste 'wet' (zo staan de tegenstanders van haar harde economische be leid bekend. Het betekent zoiets als „halfzachte") in haar regering. Hij zal echter vrijwel zeker zijn ze tel in het parlement blijven behou den. Dat is slecht nieuws voor me vrouw Thatcher. Prior is op de 'backbenches' veel vrijer om te zeggen wat hij vindt, en hij zou zich daar wel eens kunnen ontwik kelen tot een nieuw brandpunt van het groeiende verzet in de Conser vatieve gelederen tegen het be wind van de premier, naast oud- minister Francis Pym. J1 y Als alles goed gaat arri- veert partijleider Erich Honecker eind septem ber in Bonn. Het wordt het eerste offi ciële bezoek van een DDR-leider aan de Bondsrepubliek. De ontmoeting van Honecker met bondskanselier Kohl is bedoeld als een symbool van de in de laatste tijd verbeterde Duits- Duitse betrekkingen. Het markeert ook het einde van een tijdperk waarin de Westduitse christendemocratie geen goed woord over had voor de 'Ost-politik' van de sociaal-democra ten Brandt en Schmidt. De 'ijstijd', voorspeld als gevolg van de plaatsing van kruis- en pershingra- ketten in West-Duitsland, is uitgeble ven. In plaats daarvan wordt nu ge sproken over een 'nieuwe lente', die zich manifesteert in een versoepeling van het reisverkeer, een verruiming van de mogelijkheden tot gezinsher eniging en de ontmanteling van auto matische schietinstallaties aan de grens met de Bondsrepubliek. De Beierse CSU-voorzitter Strauss verraste vriend en vijand met zijn be zoek aan de DDR dat volgens hem de basis heeft gelegd voor twee kre dieten van 1 miljard mark. Of de rol van Strauss meer om het lijf heeft ge had dan een krampachtige poging tot regeren zonder portefeuille, is ondui delijk. In regeringskringen werd in elk geval geirriteerd gereageerd toen Strauss enkele weken geleden al een nieuwe lening bekend maakte waar voor de garantstelling door Bonn pas deze week bekend werd gemaakt. Er zijn veel aanwijzingen dat partij leider Honecker zijn rigide beleid in Roemeense richting heeft bijgesteld. De geschiedenis heeft geleerd dat de satellietstaten van Moskou door gaans de prijs betalen voor een slechte verhouding tussen de twee machtsblokken. In de wandelgangen van de Weense besprekingen tussen Oost en West over de vermindering van troepen in Europa is dan ook de theorie geaccepteerd, dat Moskou pas na grote druk van de DDR bereid was aan tafel te schuiven. Oost-Duitsland is zeker niet het eerste land in het Oostblok dat ont dekt dat handelsrelaties met het Westen een voorwaarde zijn voor een gezonde economie en kunnen bijdragen tot ontspanning. Uiteenlo pende, zware verplichtingen aan de Sowjet-Unie en de beperkte markt van de Comecon-landen laten geen andere keuze, wat niet wil zeggen dat de deur wijd open staat. De ruil tussen krediet en mensen rechten kan bitter stemmen - zo on geveer alles blijkt in deze wereld met geld te koop - maar in alle nuchter heid moet ook worden vastgesteld dat bij onderhandelingen als deze, de beperking van gezichtsverlies voor de DDR nu eenmaal een centraal thema is. Het is nog te vroeg om de balans in positieve zin op te maken, maar het is wel bemoedigend te constateren dat ook buiten het verkeer van de groot machten, toenadering tussen Oost en West mogelijk is. Regeringsverant woordelijkheid heeft de christen-de mocraten tot het inzicht gebracht dat het verscheurde Duitsland daarvoor een speciale verantwoordelijkheid heeft. Een verantwoordelijkheid ech ter die Bonn met andere Europese landen moet kunnen delen James Prior. Prior werd in 1981 tot minister van Noord-Ierland benoemd, en dat zeer tegen zijn zin. Tot die tijd was hij minister van werkgelegen heid, maar omdat hij zich veelvul dig tegen de economische politiek van mevrouw Thatcher had uitge sproken, werd hij overgeplaatst naar het ministerie van Noord-Ier- land. Dat is zoiets als het Siberië van de Britse politiek, want wat men voor Noord-Ierland ook bedenkt, nooit boekt men bevredigende re sultaten Priors belangrijkste poli tieke initiatief voor het veelge plaagde landsdeel, het opzetten van een assemblee, liep dan ook vast op gebrek aan medewerking van vrijwel alle Noordierse politici. GAELLIVARE (GPD) - Het re chercheteam dat zich bezighoudt met het onderzoek naar de moord in Zweden op het Almelose echt paar Martinus en Jannie Steeg- huis, zegt er vrijwel zeker van te zijn dat roof niet het motief voor de moord is geweest. De politie houdt nu vast aan de al eerder gedane uit spraak dat alleen een maniak een dergelijk misdrijf kan plegen. De Zweden waren gaan twijfelen toen bleek dat er veel van de eigen dommen van het vermoorde echt paar uit hun tent verdwenen wa ren. Met het terugvinden van een attachékoffer met daarin de hand tas van mevrouw Steeghuis zijn, op de fotocamera en een radiocas setterecorder na, alle vermiste goe deren terug. Ook de paspoorten, het rijbewijs, cheques en andere persoonlijke papieren zijn terecht. Het blijkt dat alle cheques die waren verdwenen door het echt paar zelf zijn geind. Het onderzoek naar vingerafdrukken op de tassen is nog niet afgerond. Er zijn welis waar afdrukken gevonden, maar nog niet duidelijk is of die van de slachtoffers zijn of van anderen. Dagelijks krijgt de politie nog vele tips. Een Almelose rechercheur zal nog zeker een week in Zweden blij ven. Zijn aanwezigheid is ook be langrijk voor het ondervragen van Nederlanders die begin juli in het noorden van Zweden met vakantie zijn geweest. vis ik wéér achter het net. Kan die winkel juffrouw niet eens wat meer kranten Reserveren geeft zekerheid. Neem dus zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant een kwartaal (f 63.10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis 4 weken voor f 10,- U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnr 10050, 2300 VB Leiden Bellen kan ook, teL 171-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1