Moses: meer dan 'n hordenloper Zwemduo: geen bijrol in Amerikaanse show KNWU Lijst beschermde spelers uitgedund Hockeyteam verliest oefenduel van India Dames geprikkeld door uitspraken Recette van 120 miljoen Ondanks kritiek Lewis blijft atleet een faalt IOC neemt nog geen beslissing DONDERDAG 26 JULI 1984 SPORT PAGINA 9 LOS ANGELES (ANP) - Erik Pie- rik zal zich de oefenwedstrijd van het Nederlandse herenhockeyteam woensdag in de hete kuil van het stadion in Monterey Park tegen In dia ongetwijfeld nog lang heugen. De potige linkervleugelverdediger stortte al in de vierde minuut met een kreet op het kunstgras nadat hij vol op de mond was getroffen door de uitzwaaiende stick van rechtsbuiten Charanjit Kumar. De Indiër trof met zijn schot niet al leen doel, maar nam en passant ook een paar tanden van de onfor tuinlijke Enschedeër mee. Pierik verdween met bloedende mond di rect naar de kant, met in zijn hand een stuk van een voortand, die fi naal was afgebroken. Twee andere tanden zaten bovendien los. Mana ger André Bolhuis, tevens tand arts, ontfermde zich over Pierik en besloot hem meteen in de tand heelkundige kliniek van het Olym pisch dorp te behandelen. Pierik droeg overigens, zoals de meeste Nederlandse spelers, geen tandbe- schermer. Alleen Bouwman en Pe ter van Asbeck, zelf tandarts, ple gen dit attribuut te gebruiken. Schrik De schrik zat er bij Oranje goed in na dit voorval. Ook in het ver dere vervolg van de wedstrijd lie ten de Indiërs, zonder rugnum mers en met verschillend gekleur de broekjes, nog talrijke staaltjes zien, die niet door de beugel kon den. Daarnaast speelden de als al tijd technisch vaardige Aziaten nog wel zo goed hockey, dat zij de vroeg bereikte voorsprong van 1-0 met gemak vast konden houden. Het was vooral aan de zeer sterke LOS ANGELES (GPD) - Onder geen beding willen Annemarie Verstappen en Conny van Bentum een bijrol vervullen in een Amerikaanse zwemshow, geregisseerd door het LAOOC. Al op de 100 meter vrije slag, het startnummer van het olympische zwemtoer- nooi, zijn de Nederlandse waternymfen heilig van plan tegengas te geven aan het naar arrogantie neigende zelfvertrouwen van hun Amerikaanse tegenpolen. zjj als vierde aankomende naast de trainer Beele de wereldranglijsten zwemmen: "In het water zal blijken t lijnverdediging van Van 't Hek te danken dat India niet verder uit kon lopen. Nederland kreeg zo een voor proefje van wat er straks bij het echte Olympische toernooi te wachten staat. Coach Wim van Heumen vond dat de les van deze wedstrijd. Het wordt een bikkel hard toernooi, zei hij, Dat staat voor mij vast. Net als in deze oefen wedstrijd zal er vaak een sfeer van irritatie heersen. Niet alleen tussen spelers onderling, maar ook naar de arbiters toe. Die Indiërs gingen soms echt vreselijk te keer. Als je ziet hoe die ausputzer uitslaat met zijn stick recht omhoog, daar kan hij iemand het ziekenhuis mee in slaan. De speelwijze van India is bij het gebruik van iedere techniek zodanig dat er altijd een beetje inti midatie aan te pas komt. LOS ANGELES (Van een speciale ANP-verslaggever) - De atletiekwed strijden van de Olympische Spelen in Los Angeles zullen tenminste een recette van ruim 123 miljoen gulden opleveren. Primo Nebiolo, de Ita liaanse voorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Federatie (LAAF) heeft dat woensdag in Los Angeles bekend gemaakt. Voor de acht wedstrijddagen zijn voor elke dag al minimaal 170.000 toegangskaarten, gemiddeld 80.000 voor de ochtend en 90.000 voor de middag/avond ver kocht. Tenminste 116 landen met in totaal 1377 atleten (968 heren en 409 da mes) zullen aan de wedstrijden, die op 3 augustus beginnen en op de 12 e augustus eindigen met de marathon van de heren, deelnemen. Het aantal deelnemers is vrijwel gelijk aan dat van de eerste wereldkampioenschap pen, die vorig jaar augustus in Helsinki werden gehouden. Door de boy cot van de Oostblok-landen is het aantal deelnemende naties echter ge ringer. De technische commissie van de IAAF heeft voordat de wedstrijden beginnen al een aantal kleine wijzigingen in het programma moeten aan brengen. De voornaamste daarvan is, dat de finale van het speerwerpen heren tachtig minuten later begint omdat de atleten anders tegen de laag in het Coliseum staande zon in zouden moeten werpen. „Die meisjes zijn natuurlijk super- gemotiveerd. Alleen al omdat ze door die boycot van Moskou des tijds niet mee konden doen aan de Spelen van 1980', weet Conny van Bentum. „Maar ik ben hier wel naar toe gekomen om op z'n minst een medaille te halen". „Ze hebben ons geprikkeld met hun uitspra ken', zegt Annemarie Verstappen opmerkelijk strijdlustig. „In het water zal straks wel blijken wie werkelijk de sterkste is". Opvallend toch, hoe de natuurlij ke concurrentes daar in het UCLA genaamde Olympische dorp hun visie op het zondag beginnende vieij aarlij kse evenement vanaf de zelfde golflengte uitzenden. In be ginsel geen vijandinnen, was de onderlinge relatie niet helemaal vrij van naijver. „Al jaren zijn we eikaars concurrentes, dat is een feit", roepen ze dan ook in koor. „Maar we hebben nooit moeilijk heden met elkaar gehad. Er wordt altijd maar weer gezeurd dat we el kaar niet zouden kunnen uitstaan, maar daar is geen sprake van. Al leen in het water strijden we tegen elkaar". Niettemin werkte tot voor kort de prestatie van de een wel dege lijk diep in op het geestesgestel van de ander, wat dan weer tot ui ting kwam in het zwembad. Met name Annemarie Verstappen raak te na de euforie van het WK 1982 in Guyaquil bevangen door de druk van de tweestrijd met de Barne- veldse pupil van Rianne Smit. Op het mondiale toernooi van Equa- dor als winnares nog opgesierd met een gouden en zilveren plak op respectievelijk de 200 en 100 door Gerard van Putten meter vrije slag, leerde de Brabant se een jaar later de minder blinken de zijde van de zwemmedaille ken- Geïnspireerd door de successen van Verstappen, werkte Van Ben tum extra gedreven trainend toe naar het EK'83 in Rome. Het resul taat van die arbeid reikte verder dan een collectie eremetaal voor de nu bijna 19-jarige Barneveldse. Mentaal toch al enigszins kwets baar, ging Verstappen in de Ita liaanse hoofdstad toen volledig kopje onder, waar Van Bentum zich als vaste klante meldde voor de huldigingsceremonie. In totaal verzamelde Conny van Bentum drie bronzen en twee zil veren plakken voor de prijzenkast, waar Annemarie Verstappen tot op het bot aangeslagen tweemaal zil ver uit het water opviste als lid van twee estafetteploegen. Uitgere kend op haar succesnummer van Guayaquil, de 200 meter vrij, greep LOS ANGELES (GPD) Als je hem achter de lange tafel in de massale interviewzaal ziet zitten doet hij in niets denken aan het krachtmens, dat al 102 keer een 400-meter-horden- race winnend afsloot. Zijn bijnaam 'mr. Hurdles' past dan ook veel beter bij hem omdat die aangeeft dat Edwin Moses meer is dan een hordenloper alleen. Een gentleman, een heer, die dat ook blijft als anderen vervelende dingen over hem zeggen. Tijdens een bijzonder druk be- zochte persconferentie bleek dat weer eens. Niemand minder dan Carl LeWis had de wereldrecord houder op de 400 meter horden uit gemaakt voor een huichelaar en vooreen achterbakse collega. Want zo mag je de kritiek van de man die straks vier gouden medailles wil pakken wel vertalen. .Moses heeft mij een showboat genoemd, en dat heeft me erg ge schokt. Hij is bezig me af te breken om zodoende zelf op te klimmen. Was het niet dezelfde Moses, die vorig jaar nog zei dat de Amerika nen geen interesse hebben voor de atletiek? Dat hij het in Europa veel beter kan vinden? Nou zie je hem hier langs de Amerikaanse atle tiekbanen handtekeningen staan uitdelen. Dan denk ik: zouden de LOS ANGELES (GPD) - Wie- lercoach Piet Liebregts en chef d'equipe Harry van Ge stel zijn gisteren spoorslags afgereisd naar Mission Viejo om daar onderdak te zoeken voor de wegrenners. Pas bij aankomst in het olympisch dorp, begin deze week, kwam Liebregts tot de ontdekking dat het parkoers waar zondag de individuele wegwedstrijd voor mannen en vrouwen wordt verreden, op bijna twee uur bussen van het olympisch dorp ligt. Liebregts en de renners voelden er vanzelfsprekend niets voor om op de dag van parkoersverkenning (van daag) en de wedstrijd 's mor gens in alle vroegte in de bus te moeten stappen. Want in de praktijk zou dat betekenen dat de wielerploeg zondag morgen al om vier uur uit de veren moet, omdat de vrou wen al om negen uur aan het vertrek worden verwacht. „Eigenlijk is het een beetje vreemd", drukte chef de mis sion Tjeerd van Wimersma Greidanus zich heel voorzich tig uit, „dat de Wielrenunie zich dat probleem niet heeft gerealiseerd. Meeuwese en Roozenburg (van de KNWU) zijn hier tenslotte twee keer geweest en hadden dus kun nen weten hoe ver het par koers van het olympisch dorp verwijderd ligt". Olympische Spelen soms in aan tocht zijn", aldus in grote lijnen de aanval van Lewis op Moses. Achter de lange tafel schudt Ed win Moses het hoofd en laat maar al te graag het woord over aan zijn echtgenote Mirella, een Westber- iijnse, die altijd in zijn directe na bijheid is te vinden. Ze weerlegt in zekere zin de kritiek van Lewis. In het kort gezegd komt het erop neer dat ze Lewis maar een onvolwas sen figuur vindt. Het is duidelijk dat het niet bo tert tussen de twee sterren van de Amerikaanse atletiekploeg, maar de 28-jarige Edwin Moses blijft heer. Gedurende het volle uur dat de persconferentie duurt én tijdens een aansluitende barbecue in een immense tuin elders in LA. Informeel Een informele bijeenkomst, maar ook daar geen onvertogen woord over zijn landgenoot. Al thans niet openlijk. Toch moet ook Carl Lewis zich de volgende woor den aantrekken, evenals trouwens Mary Decker. Beiden namen geen intrek in het olympische dorp om dat de behuizing hen niet aan stond. „Ik vind dat ik er thuis hoor. Ik heb nu al acht jaar ervaring en kan de jongere atleten helpen. Boven dien moet het zo zijn dat alle spor ters hier gelijke kansen moeten hebben en dan is het niet fair dat er uitzonderingen worden gemaakt", vindt wereldrecordhouder Edwin Moses. De vijftig mijl zuidelijk van Los Angeles wonende Amerikaan, wiens kostbare benen voor een be drag van een miljoen dollar verze kerd zijn, is inderdaad iemand die zich het lot van zijn collega's aan trekt. De fulltime-atleet, die per op treden zo'n tien- tot vijftiendui zend dollar vraagt, is lid van de at- letencommissie van het IOC en van de Amerikaanse atletiekbond. „Wat betreft die IOC-commissie is het zo dat ik elke twee jaar naar Lausanne reis. De inspraak van de atleten is nog beperkt maar er is een begin. We doen ons best om het verder uit te bouwen, en ik zou elke atleet in welk land dan ook op roepen om er eens bij stil te staan hoeveel er over onze hoofden be slist wordt door officials", klinkt het als Edwin Moses in de zonover goten tuin een microfoon voorge houden krijgt van een Japans tv- team. Een official probeert de afgestu deerd fysicus vervolgens naar en kele eregasten te loodsen maar een andere tv-ploeg is hem voor. Moses kan zich geen vijf meter voortbe wegen of hij loopt in een nieuwe fuik. „Ja, ik kijk uit naar m'n 105e overwinning want dat betekent dat ik eindelijk na Montreal m'n twee de gouden medaille heb. Of ik er rekening mee houd dat ik zou kun nen verliezen? Neen, daar heb ik nooit aan gedacht...". De 'verlicht' amateur, zoals de olympische sporter tegenwoordig wordt genoemd, blijft eindeloos geduldig tal van vragen beant woorden. Vriendelijk, al wordt hij één keer fel als hem gevraagd wordt waarom hij niet is uitgeno digd voor de 4 x 400 meter estafet teploeg. „Kwart-mijlers denken dat zij alleen die ene ronde snel kunnen lopen", klinkt het ironisch. Langzaam maar zeker komt er een einde aan een 'middagje Mo ses'. Hij moet terug naar het dorp. Of hij niet moe wordt van al die vragenstellers, van die 'madness', zoals een Amerikaan het uitdrukt. Moe van die gigantische belang stelling van de overal aanwezige media? „Ik kan het best waarderen", klinkt het. En even later: „Publici teit is erg nuttig. Vooral met het oog op m'n maatschappelijke car rière later. Ik denk overigens nog door te gaan tot Seoul '88, maar hier wil ik de basis leggen. Ik wil wat doen in de business". Edwin Moses geeft het toe: big business. Vandaar zijn eindeloos geduld tegenover de pers. „Publi citeit is voor mij erg belangrijk ook Moses tijdens de persconferentie al omdat ik geen honkballer of bas- halen. In Helsinki ondervond ik ketballer ben. Voor een atleet is er dat je zelfs de wereldpers haalt als minder aandacht". alleen maar je veter los zit", daar- „Ik heb gezien hoe je met heel mee doelend op de WK-finale kleine dingen de publiciteit kunt waarin inderdaad een veter los ging. „Maar omdat ik grote passen maak had ik er geen last van". Geen publiciteitsstunt toen? Mo ses lachend: „Neen, maar het zou een erg goede zijn geweest..." prijzen. Plotseling in de schaduw levend van Van Bentum lag Verstappen bijna een jaar met zichzelf over hoop. De situatie werd er voor haar niet beter op, toen het bestuur van de zwemclub Solar haar trainer Honk Veldman verweet te veel aandacht aan Verstappen te beste den en minder aan de andere club leden. Voor het onafscheidelijke duo vormde dat verwijt alle reden om te verkassen naar De Dommel- baarzen in Vught. Vooralsnog leidde die verhuizing niet tot een tentoonstelling van haar van nature aangewaaide ta lenten. Tijdens de winterkam pioenschappen in Zutphen weiger de ze te starten op haar „gouden" nummer van Guayaquil, bleek ze ook later tijdens wedstrijden in Blackpool allesbehalve in oude doen. Pas vorige maand tijdens de olympische selectiewedstrijden in Amersfoort, op 22, 23 en 24 juni, bevrijdde Verstappen zich uit de impasse die haar zo lang omklem de. Weliswaar bleef de Brabantse haar Gelderse rivale alleen op de 100 meter vlinderslag voor, het her stel van Verstappen was in dat ju- ni-weekeinde onmiskenbaar. Verliezen „Ik heb in Rome geleerd te ver liezen", laat Verstappen weten, „al leen daarom al is die voor mij op zich nare ervaring goed geweest". Ze weet zich in Los Angeles bij gestaan door haar clubtrainer Honk Veldman, zoals Conny van Bentum door haar trainster Rianne Smit. „Voor het eerst op een be langrijk toernooi is Honk er bij, dat zal me ongelooflijk veel steun ge ven", aldus Verstappen. „Hij is im mers het hele jaar met mij bezig". Van Bentum: „Met alle waardering voor hoofdtrainer Ruud Beele is de aanwezigheid van je eigen trainer of trainster inderdaad van het grootste belang" Zowel Verstappen als Van Ben tum laat evenwel niet na de in vloed van Beele te prijzen. Op het trainingskamp in San Jose, laat het duo weten, is de KNZB-afvaardi- ging tot een ploeg gesmeed. „Dat is zijn verdienste, want je kunt goed met hem praten. Hij regelt alles, overlegt ook met de andere coa ches. Ruud weet precies wat er binnen de groep leeft". Beele: „We hebben geen sportpsychologen no dig om iemand te motiveren. Ik vind dat de introductie van sport psychologen te veel zweemt naar luxe. Ik bezit zelf genoeg kennis om voor sportpsycholoog te spe len". Combine Ze zouden graag in combine de Amerikaanse concurrentie willen aanpakken, hetgeen erop wijst hoezeer ook Verstappen en Van Bentum de laatste weken naar el kaar zijn toegegroeid. „Maar op de 100 meter vrije slag kun je moeilijk tot samenwerking komen", beseft Verstappen, „op dat nummer is het een kwestie van vlammen en dan maar zien waar je op uitkomt". Van Bentum, die overweegt haar farmaciestudie voort te zetten in Amerika: „We weten wat voor tij den de Amerikaanse zwemsters hebben staan, ze zijn sterk, maar wij zijn dat ook". „Daarom heb ik enigszins verbaasd kennis geno men van die uitspraken van die Amerikaanse zwemsters", laat hoofdcoach Ruud Beele weten. „Ik denk dat ze wel degelijk met ons rekening zullen moeten houden. Maar als ze dat niet willen doen, moeten zij dat weten. Uiteindelijk is het een voordeel om niet als fa voriet van start te gaan". LOS ANGELES (ANP) - Straf of geen straf op de afwezigheid van een aantal landen bij de Spelen van nu en in de toekomst is het belang rijkste punt van discussie geweest tijdens de eerste zitting van de 88e vergadering van het Internationaal Olympisch Comité. In haar toelich ting op de gesprekken van gister morgen maakte IOC-directeur Mo nique Berlioux duidelijk dat de vergadering zich niet achter het standpunt van president Juan An tonio Samaranch wilde opstellen, die een verklaard voorstander is van strafmaatregelen tegen boy- cotters. In plaats van een besluit te ne men, verschoof de vergadering, na dat 26 sprekers aan het woord wa ren geweest, de beslissing over dit hete onderwerp naar een bijzonde re algemene vergadering, die eind november, mogelijk begin decem ber zal worden gehouden in Lau sanne of omgeving. De gedachten van Samaranch waren opgenomen in een bestuursvoorstel aan de ver gadering. Daarmee werd de eerste echte nederlaag van de eerste man van het IOC een feit. De Spanjaard na melijk had in zijn openingswoord tot de vergadering een vurig plei dooi gehouden boycotters te straf fen, in ieder geval van de aangeslo ten leden te verwachten dat zij aan de vier-jaarlijkse gebeurtenis zou- den deelnemen. Samaranch wilde daarmee de invloed van de politiek op de Spelen terug dringen. Hij zei onder andere: „De Olym pische familie mist al voor de der de keer een aantal van zijn leden. Zowel in Montreal als in Moskou waren er afwezigen. In Los Ange les is dat opnieuw het geval. De be weegreden zijn verschillend, maar steeds eng verweven met zuiver politieke motieven. Opnieuw hebben de sport en de Olympische beweging een hoge prijs moeten betalen voor de perio dieke uitbarstingen van politieke spanningen in de wereld. Het is on ze taak met alle inzet te strijden ten einde de groten van de wereld er van te overtuigen dat het in de houdgreep nemen van de sport met politieke oogmerken slechts leidt tot nieuwe conflictsituaties". Jan Keizer is aangewezen voor het leiden van twee wedstrijden in Annapolis in de eerste eindronde van het Olympisch voetbaltoer nooi. De arbiter uit Volendam zal een keer optreden als grensrechter. Keizer staat voorts een keer als re serve op de lijst van de internatio nale scheidsrechterscommissie van de FIFA. Maandag 30 juli leidt Keizer de ^ontmoeting Joegoslavië-Kame- roen. Donderdag 2 augustus is hij arbiter bij Chili-Frankrijk. Dinsdag 31 juli treedt hij op als grensrechter bij de ontmoeting Chili-Qatar. Kei zer is tenslotte als reserve aange wezen voor het treffen Joegosla- vië-Canada op woensdag 1 augus tus. Paardevijg De negentig politiepaarden in Los Angeles krijgen dagelijks pil letjes toegediend ter voorkoming van besmeurde straten. In de hitte en de wind veranderen de paarde vijgen door een chemische reactie in een ommezien tot stof. De uit werpselen hebben geen schadelij ke gevolgen voor de gezondheid van de nietsvermoedende wande laars. „De kans op kwalen door menselijke contacten is groter", verklaarde Ron Wechsler, profes sor in de veterinaire wetenschap en deskundige op het gebied van paarden. HILVERSUM (ANP) - Het lijst je beschermde spelers bij het internationaal tenniskam pioenschap van Nederland is in de tweede ronde zo geruisloos uitgedund, dat er haast sprake kon zijn van een rustdag op de banen van het Melkhuisje. Gunnarsson, die als derde was geplaatst, ging roemloos af in een uithoek van het Hilversum- se complex tegen de Brit Jona than Smith, die alleen door ge luk tot het hoofdtoernooi was doorgedrongen. De Italiaan Claudio Mezzadri, volgens de deskundigen door het ontbre ken van Sundström plotseling een potentieel halve finalist, haakte zelfs mondeling af we gens een enkelblessure. De rcekshoofden Jarryd en Smid bereikten wel gemakkelijk de kwartfinales, maar vielen niet op door een bijzondere spel- prestatie en ontsnapten even zeer aan de aandacht, omdat ze naar de bijbanen waren verwe zen, waar nauwelijks plaats is voor toeschouwers. Het centre- court was woensdag namelijk voorbehouden aan de nieuwe en vooral jonge gezichten van Kent Carlsson (16 jaar), Fran cisco Maciel (18) en Carlos Di- laura (19). Rackets Het duel tussen de Zweed en de Mexicaan Maciel, binnenge komen op een wildcard en als achtste geplaatst zijnde num mer één van Mexico, moest daarbij het spectakelstuk van de dag vormen. Beide talenten legden veel goede wil aan de dag, toonden grote concentra tie en met name Maciel ook enig gevoel voor toneel. Bij het laatste werd hij bepaald gehol pen door het materiaal, want de Mexicaan verbruikte liefst vyf rackets. Vier keer brak de be spanning en één keer klapte het frame dubbel, waardoor hij met een geleend en vreemd ex emplaar de wedstrijd besloot: 3-6, 4-6.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9