MiJj oenenzwendel in onroerend goed 'Zelfhulp maakt dokter-zijn weer leuk* 'Misplaatste' actie langs Zeeuwse kust Inspectie: 18 Idnderen dood na mishandeling Congres: beslissing over krijgen van Idnderen is zaak van de vrouw DONDERDAG 26 JULI 1984 Vier Canadezen gearresteerd AMSTERDAM (ANP) Zeker 45 Nederlanders die voor ruim 5 miljoen gulden hadden geïnvesteerd in onroerend goedprojecten in Canada zijn hun geld kwijt. In verband met deze grootscheepse zwendel heeft de Amsterdamse politie inmiddels vier Canadezen en een Nederlander aangehouden. De Canadezen hadden in Neder land een dochtermaatschappij van hun Weber Bancorp Canada Limi ted opgericht onder de naam We ber Bancorp Financial Nederland B.V. Het kantoor hiervan was ge vestigd in de Jan Luykenstraat in Amsterdam. Behalve de vier Cana dezen is ook de Nederlandse direc teur van Weber, de 36-jarige D. uit Marken aangehouden. Hij wordt eveneens verdaccht van oplich ting. De Canadezen kwamen in 1981 naar Nederland om hier inwoners van vooral Noord-Holland en- Friesland te interesseren voor be leggingen in hun onroerend goed projecten in Canada. De investeer ders moesten tussen de 30.000 en 150.000 gulden storten en kregen dan een certificaat, waarop stond dat hen jaarlijks zestien procent rente zou worden uitgekeerd. Na vijf jaar, in 1986, zou de nominale waarde dan worden terugbetaald. Er werden zelfs vooraanstaande Volendammers naar Canada ge haald en vorstelijk ontvangen, met als doel de 'thuisblijvers' warm te maken voor een investering bij We ber Bancorp. Volgens de politie ging het de eerste jaren goed. Er werd inder daad rente uitgekeerd. In 1983 ech ter ontvingen de investeerders een brief dat het met de projecten niet goed liep, dat mogelijk geen rente zou worden uitgekeerd en dat zelfs de mogelijkheid bestond dat de certificaten waardeloos zouden zijn. Een paar weken geleden kwa men de Canadezen naar Monnic- kendam om met de investeerders te praten. Het ging hierbij echter niet om een aandeelhoudersvergadering, wat veel investeerders dachten. Er werd daarentegen door de Canade zen geprobeerd de investeerders te bewerkstelligen hun certificaten in te leveren, ómdat ze niet meer waard zouden zijn dan wc-papier. In ruil daarvoor zouden de inves teerders dan aandelen ontvangen van een nog op te richten oliemaat schappij. Wie de ruil niet zag zitten, kon naar zijn geld fluiten, aldus de Canadezen op die bijeenkomst. Volgens de politie leggen de van fraude verdachte mensen tegen strijdige verklaringen af. Of er nog MIDDELBURG (GPD) - Het pro vinciebestuur van Zeeland, de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM) en de Zeeuwse VVV hebben gisteren boos gereageerd op een actie van de groep Stop Borssele. Daarbij werd strandbezoekers het zwem men dringend ontraden vanwege mogelijke radioactieve besmetting van het zeewater. Volgens het provinciebestuur is dat 'een misselijke streek', de pro vinciale VW houdt het op 'een on gepaste grap', terwijl namens de PZEM werd gezegd dat de actie 'beneden peil' was. De actie werd gisterochtend ge houden. Bij de strandovergangen tussen Vlissingen en Zoutelande werden bulletins opgehangen, waarboven het briefhoofd van de provincie Zeeland. Daardoor leek de boodschap echt. De tekst luid de: „WAARSCHUWING. Provin ciaal Bestuur van Zeeland maakt hekend dat door een technische storing van de kerncentrale Bors sele het zeewater mogelijk radio actief besmet is. Daarom wordt het zwemmen tot nader aankondiging DRINGEND ontraden". Deze nep- waarschuwingen werden ook in het Duits aangebracht. De actiegroep liet in een verkla ring weten dat de actie verband UTRECHT (ANP) - Bij de vertrou wensartsen in ons land werden in 1980 achttien gevallen bekend van kinderen die zijn gestorven na mis handeling door hun ouders. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1983 van de afdeling Jeugdgezond heidszorg van de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksge zondheid. De gegevens over kindermishan deling lopen om administratieve redenenen een paar jaar achter bij die van de overige jeugdgezond heidszorg, zodat de cijfers over 1980 de meest recente zijn. In dat jaar liep voor het eerst het aantal geregistreerde meldingen van kin dermishandeling terug en wel met 6 procent van 2378 naar 2238. Er bleek uiteindelijk in 1648 gevallen echt sprake van - lichamelijke of geestelijke - mishandeling te zijn. De gunstige verschuiving in het aantal meldingen betekent niet dat het verschijnsel kindermishande ling afneemt, omdat maar een deel van de gevallen bij vertrouwen sartsen terecht komt. 'Het werkelijke aantal kan wel tien keer zo hoog liggen. Daar hebben wij geen idee van, er is nog nooit on derzoek naar gedaan en ook dan zou de omvang van het probleem misschien niet boven water ko men', aldus de kinderarts F. Wafel bakker, hoofd van de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de Ge neeskundige Hoofdinspectie. Het zijn vooral de jongste kinde ren, baby's en Ideuters. die het slachtoffer zijn van mishandeling. 'Dat zijn de kinderen die zich het minst kunnen verweren. Vaak gaat het daarbij om ouders die erg te leurgesteld zijn over hun kind om dat het veel huilt of omdat het een bepaald gebrek heeft', aldus Wafel- bakker. Volgens hem speelt het beeld van het 'ideale' kind in de re clame daarbij een kwalijke rol. 'Veel aanstaande ouders zijn er kennelijk niet van doordrongen dat kinderen krijgen en opvoeden niet alleen maar leuk is', zo stelt hy. Tegenover de daling van het aan tal geregistreerde kinderen stond in 1980 een stijging van het aantal gemelde kinderen in de leeftijd van nul tot twee jaar. Tot deze groep hoorden ook 35 'heroineba- bies'. waarvan er de laatste jaren steeds meer bij de Bureaus Ver trouwensartsen worden gemeld. In 15 procent van de gevallen volgde uit-huis-plaatsing of de aan stelling van een gezinsvoogd die toezicht houdt. Van de kinderen bleek een jaar na de melding 21 procent niet meer thuis te wonen. De meeste gevallen van kinder mishandeling komen aan het licht door een tip van buren of kennis sen. Ook vinden er meldingen plaats via de huisarts, politie en leerkrachten. In 6 procent van de gevallen sloegen de ouders van het mishandelde kind zelf alarm. meer aangiften van zwendel zullen binnenkomen is niet bekend. Het zouden er volgens de politie wei eens minder kunnen zijn dan er in werkelijkheid investeerders be staan. Voor sommigen kan er het wegwerken van zwart geld mee zijn gemoeid. houdt met de storing die zich voor doet in de kerncentrale van Bors sele, waardoor deze al twee weken buiten bedrijf is. 'Te vaak komt het voor dat storingen bij kerncentra les als ongevaarlijk worden afge schilderd. Maatregelen worden pas genomen als de overheid met de neus op de feiten wordt gedrukt', zo zegt de actiegroep. Verwezen wordt naar de groot schalige radioactieve besmetting die zich onlangs voor een deel van de Britse kust heeft voorgedaan. Verder wil Stop Borssele met de actie ook in het algemeen waar schuwen voor 'de rampzalige ge volgen van kernenergie'. Namens de PZEM liet de heer T. Koopman weten dat het voor hon derd procent ondenkbaar is dat vanuit de centrale op dit moment radioactieve besmetting van het water plaats kan vinden. „Dat kan zich alleen voordoen wanneer ze in bedrijf is en zelfs dan nog slechts in theorie". Voorzover bekend hebben slechts enkele vakantiegangers naar aanleiding van de actie hun biezen gepakt. Daaronder was een Westduitse familie, die in de och tenduren in zee was geweest. Directeur J. P. de Regt van de provinciale VW vindt het een na re zaak. 'Dit is een ongepaste grap. Ik kan ermee leven dat Stop Bors sele ageert tegen kernenergie en dat ze daarbij gebruik maakt van onconventionele middelen. Maar om weerloze vakantiegangers daarvan het slachtoffer te laten worden gaat mij te ver', aldus De Regt. DELFT/HILVERSUM (GPD) - De live-uitzending van het radiopro gramma 'Veronica komt naar je toe', rechtstreeks vanuit Delft, is gisteren uitgelopen op een rel. Eerst kregen de artiesten op het mobiele podium in het centrum van het stadje een regen eieren over zich heen. De groep Risqué en de popgroep The Shorts kwamen er zonder kleerscheuren vanaf, maar de NOS-apparatuur liep schade op en bleef gedurende 15 minuten ongeschikt om de uitzen ding voort te zetten. Nadat de Hilversumse studio tij dens dat kwartier de uitzending had overgenomen, kon vanuit de bus achter het podium weer wor den uitgezonden. Buiten was de markt inmiddels in een slagveld veranderd. Ver- Rel rond uitzending Veronica schillende groepen jongeren waren met elkaar aan het vechten. Op ver zoek van de NOS werd de hulp van de politie ingeroepen, maar zodra deze arriveerde keerden de vech tersbazen zich tegen hen. De Delftse politie arresteerde 10 Delftse jongeren, volgens een poli tiewoordvoerder allen raddraaiers en oude bekenden. Oorzaak van hun gedrag was, volgens de woord voerder, overmatig alcoholgebruik gedurende de hele dag in de omlig gende cafés. Tegen de tien ver dachten wordt proces-verbaal op gemaakt en aan de officier van jus titie zal snelrecht worden geadvi seerd. De drie gewonden hadden niets met de vechtpartijen te maken, maar liepen beten van politiehon den en een klap op omdat ze zich tussen de verschillende vechtende groepen bevonden. In het zieken huis bleek overigens dat het met de verwondingen nogal meeviel. In totaal waren er bij de rechtstreekse uitzending naar schatting 10.000 toeschouwers aanwezig. Veronica-woordvoerder Jan Morriën zei gisteravond dat zijn' omroep zich niet door het straatge weld zal laten intimideren. 'De uit zendingen op lokatie gaan dus ge woon door', aldus Morriën. (foto anp> Olifantje trekt massaal publiek ROTTERDAM (ANP) - Het in juni geboren olifantenjong Bernhardi- ne heeft volgens de diergaarde Blijdorp in Rotterdam voor een re cordaantal bezoekers gezorgd. Het aantal mensen dat een kijkje kwam nemen in de dierentuin is ten op zichte van vorig jaar verdubbeld tot ruim een half miljoen. Trekpleisters moeder Irma en Bernhardine maken het uitste kend. Het olifantje is sinds de ge boorte zes centimeter gegroeid en nu bijna een meter hoog. Nieuwe extreem rechtse partij ARNHEM (GPD) - De 72-jarige Joop Zwart wil op zo kort mogelij ke termijn een nieuwe extreem rechtse politieke partij opzetten, naar verwachting onder de naam 'Neerlands Herstel'. Zijn streven is om in 1986 aan de verkiezingen van de gemeenteraden in verschillende plaatsen (onder meer in Arnhem) deel te nemen. Hij probeert een po litieke groepering te vormen die rechts-radicale splinterpartijen moet bundelen. Inmiddels heeft hij contacten ge legd met leden en sympathisanten van het consortium 'De Levens boom' (opgezet door mevrouw Rost van Tonningen-Heubel, we duwe van dc NSB-topman uit Velp), de Centrumpartij, de Neder landse Volksunie en andere rechts- extremistische bewegingen. Zwart rangschikt de politieke stellingna- me van de nieuwe politieke stro ming tussen die van van de NVU en de CP. De partij zal volgens hem minder radicaal zijn dan de NVU en een harder programma krijgen dan die van de CP. Het is overigens niet de eerste keer dat Joop Zwart probeert om een politieke beweging van de grond te krijgen. In 1982 heeft hij met de zogeheten Lijst Zwart aan de verkiezingen voor de Arnhemse gemeenteraad deelgenomen. Hij behaalde geen zetel. HEUSDEN(ANP) Het ministerie van WVC is bereid 4,7 miljoen gul den bij te dragen in het restauratietekort van de gemeente Heusden. Bo vendien is er binnenkort overleg met het ministerie van volkshuisvesting om samen nog eens enkele miljoenen bij te dragen. Dat heeft minister Brinkman (WVC) gisteren gezegd tijdens een werkbezoek aan Heusden. De afgelopen jaren is in de restauratie van de oude vestingstad Heusden ongeveer 25 miljoen gulden geïnvesteerd. De restauratie is nu zo goed als voltooid. De vestingwerken zijn aangewezen als beschermd stadsgezicht. Bij de foto: na de werkbespreking maakte de minister een korte wande ling door Heusden. Bij een afdaling werd hij galant geholpen door de Heusdense burgemeester (rechts) en een van de wethouders. tfotoANPi AMSTERDAM (GPD) - Vijfhon derd vrouwen uit 80 landen nemen deze week in Amsterdam deel aan het internationale congres over abortus, sterilisatie en anticoncep tie. De bedoeling van dit congres is de vrouwen internationaal te mobi liseren om met meer kracht het zelfbeschikkingsrecht over het wel of niet krijgen van kinderen te kunnen opeisen. Over het krijgen van kinderen moet de vrouw zelf beslissen, vin den de leden van de International Contraception, Abortion en Sterili sation Campaign (ICASC), de orga nisatrices van het congres. Volgens hen is het niet aan regeringen om te bepalen of vrouwen kinderen mogen krijgen, of welk anticon ceptiemiddel ze moeten gebrui ken. De vrouwen vinden dat er vooral in de Derde-Wereldland, waar op dit moment op ongeoorloofde wij ze de bevolkingsgroei wordt gere- geld, een goede voorlichting moet komen en dat juist in die landen de gezondheidszorg moet worden uit gebreid en verbeterd. Ze protesteren tegen het stand punt dat veel landen zullen vertol ken op de conferentie over bevol kingspolitiek van de Verenigde. Naties, begin augustus in Mexico. Dat standpunt, onder meer van Ne derland, houdt in dat bevolkings groei een sta-in-de-weg is voor de ontwikkeling van een land. Volgens de vrouwen op het con gres wordt een direct verband ge legd tussen enerzijds de proble men van honger, stagnatie in de ontwikkeling, uitputting van hulp bronnen en aantasting van het mi lieu, en anderzijds de bevolkings groei. Dat leidt volgens hen tot de gedachte dat geboortebeperking de oplossing van al deze vraagstuk ken zal brengen. De vrouworganisatie vindt het echter beter om ontwikkelingslan den de mogelijkheid te geven zich economisch te onwikkelen en een goede gezondheidszorg op te zet ten. Juist omdat dat beperkte ge zondheidszorg er de oorzaak van is dat er veel misstanden zijn over an ticonceptie, en dat abortus en steri lisatie vaak in onverantwoorde om standigheden worden uitgevoerd. Op het tribunaal dat tijdens het congres in Amsterdam gehouden wordt, spreken vrouwen hun onge noegen uit over de praktijken van Derde-Wereldlanden inzake abor tus, sterilisatie en anticonceptie. Abortus is in veel Latijnsameri- kaanse landen verboden, terwijl daar een minimum aan anticon ceptiemiddelen tegenover staat. Het is dus begrijpelijk dat vrouwen die het kind niet willen, zichzelf aborteren met bijvoorbeeld een fietsspaak, met alle ernstige gevol gen van dien In een land als Zuid-Afrika krij gen zwarte vrouwen een spiraaltje ingebracht, of worden ze zelfs ge steriliseerd zonder het zelf te we ten. De geboortebeperking aan de ene kant staat daar lijnrecht tegen over de stimulering van blanke vrouwen om meer kinderen te ba- Op het congres bleek ook dat veel vrouwen alle middelen aan grijpen die ze kunnen krijgen. Het is dan ook geen wonder dat vrouwen in India bijvoorbeeld af wijzend reageren op de actie van Westerse vrouwen tegen de prik pil. Ze zijn wel op de hoogte van de schadelijke gevolgen ervan, maar de prikpil is het enige anticoncep tiemiddel dat ze kunnen krijgen en dat vinden ze toch beter dan niets. Aan het eind van het vrouwen- gezondheidscongres zal de ICASC enkele aanbevelingen opstellen die namens de Internationale Vrou wenorganisatie naar de VN-confe- rentie in Mexico gaat. Daarin zal de organisatie voornamelijk pleiten voor het recht voor vrouwen zelf over hun lichaam te beschikken. Zes jaar geëist tegen verkrachter ALKMAAR (ANPV- De officier van justitie mevrouw,' mr. Bosscher- Boon heeft voor de rechtbank in Alkmaar tegen de 21-jarige V. uit Hoorn wegens ten minste vier ver krachtingen onder ernstige ge weldpleging 6 jaar gevangenisstraf en tbr geëist. V. wordt ervan verdacht vier jon ge vrouwen en meisjes uit zijn woonplaats te hebben verkracht, waarbij hij hen schopte, sloeg en hun de keel dichtkneep. Ook moesten de slachtoffers ook nog al lerlei perversiteiten dulden. De officier benadrukte dat de slachtoffers nog steeds doodsang sten uitstonden en meestal alleen in anonimiteit bij de rechter-com- missaris hun verklaring hadden willen afleggen. Nog meer ver krachtingen, waarvan V. wordt verdacht, konden niet volledig worden bewezen. De verdachte be zit een uitgebreid strafblad ten aanzien van geweldmisdrijven. De rechtbank doet op 7 augustus uitspraak. 'MET DANK AAN HET BEDRIJF' - Brandkastkrakers zijn vanrtacht in Vuren (Gld) met een drie ton we gende brandkast aan de haal ge gaan. Volgens een woordvoerder van de politie hebben de daders daarbij gebruik gemaakt van voer tuigen en gereedschappen van het betreffende bedrijf, Kleyntrucks. Met een heftruck werd de pui van het pand geramd. Vervolgens werd de brandkast naar het hek gereden en met een kraanwagen over het hek getild. Zowel de heftruck als de kraanwagen stonden op het ter rein van Kleyntrucks. Amerikaanse hoogleraar houdt pleidooi voor unieke vorm van gezondheidszorg in Maastricht 'Ik was in 1978 op een sympo sium in Hotel Maastricht en ik zat eerlijk gezegd een beetje te dutten, want congressen kun nen saai zijn. Toen er iemand van de plaatselijke universiteit werd aangekondigd dacht ik: doorslapen. Toen die mevrouw net bezig was schrok ik toch wel wakker, want wat ze te zeg gen had, dat was het helemaal'. door Santé Brun Die 'mevrouw' over wie het gaat zit er tijdens het interview met prof. dr. Lowell Stern Le vin bescheiden zwijgend bij. Het is dr. Mimi Bremer-Schul- te, verbonden aan de capaci teitsgroep dermatologie van de Rijksuniversiteit Limburg. Zij verwoordde indertijd in Hotel Maastricht haar op zichzelf heel simpele idee: wil de gezond heidszorg de mensen in de toe komst goed kunnen helpen, dan zal zij hen op voet van ge lijkheid moeten behandelen. Van mevrouw Bremer is het idee van de 'duo's' afkomstig, een combinatie van deskundi gen en patiënt die samen ande re patiënten helpen. En van het 'clearing house', waar de ken nis van de deskundige en die van de patiënt worden samen gevoegd. In de praktijk worden de uitgangspunten met succes toegepast bij psoriasispatiën- ten (vandaar de dermatologie), bij de revalidatie van hartpa tiënten, en bij vrouwen die een borstamputatie hebben onder gaan. Stern Levin is hoogleraar epi demiologie aan de Yale Univer sity of Medicine in de Verenig de Staten. Als adviseur van de Wereldgezondheidsorganisatie in Kopenhagen en Geneve hield hij onlangs een toespraak op de Rijksuniversiteit in Maastricht. Hij vertelde, dat het idee van Mimi Bremer geweldig goed is, een unieke wetenschappelijke benadering van de zelfhulp, en veel aandacht verdient. 'In Amerika is het al heel bekend. Als je er daar over begint zeg gen ze: o ja, Mimi Bremer en haar duo's, natuurlijk, prima idee', maar hier in Europa is er weinig van bekend. Maar toch is het nodig dat het eens tot de regeringen doordringt, ten eer ste tot die van Nederland, dat het roer in de gezondheidszorg drastisch om moet, en snel, voor er onherstelbare dingen gebeuren. En dat idee van Mi mi, dat is de sleutel tot de op lossing'. Stern Levin zet uiteen dat de laatste vijftig jaar geweldige veranderingen hebben plaats gevonden in de gezond heidstoestand van de westerse landen. Ten eerste is er een gro te verschuiving in het ziektepa troon, waarbij de zorg als zoda nig is achtergebleven, en ten tweede de enorme ontwikke ling die het publiek op dit ge bied heeft doorgemaakt: de mensen weten veel meer van gezondheid door de enorme stroom aan voorlichting op dat gebied. 'Bovendien heeft de enorme groei van de technologie het mogelijk gemaakt dat veel meer mensen voor zichzelf kunnen gaan zorgen. Mensen kunnen zichzelf en elkaar in toenemende mate thuis behan delen in plaats van dat ze in het ziekenhuis worden opgeno men. Je kunt zelf je bloeddruk opnemen, je kunt otoscopie doen, je urine testen op bacte- rieën en cellen uit de keel kwe ken en zelfs je stoelgang onder zoeken op bloed". De verandering van het ziek tepatroon komt vooral tot uit drukking in een verschuiving van acuut naar chronisch. Chronisch zieken leren steeds meer voor zichzelf te zorgen, omdat dat nu eenmaal de enige weg is. Voor de medische pro fessie ontstaat op die manier een groot probleem, dat vol gens Stern Levin binnen zeven of acht jaar tot uitbarsting zal komen. 'Als je gewoon door blijft gaan te denken dat je vooral de acute zieken moet be handelen-zul je merken dat er in die tijd een enorme werk loosheid onder gezondheids werkers ontstaat. Dat kan wor den voorkomen door sterk te bezuinigen. Maar er is een der de mogelijkheid: begin aan massale herscholing, leer de mensen nieuwe vaardigheden, vooral vaardigheden op het ge bied van educatie en communi catie. Gezondheidswerkers zul len de patiënten moeten leren zichzelf te helpen'. Waarbij uiteraard de nadruk moet liggen op preventie, en 'reclame' voor gezond leven, of te wel Gezondheidsvoorlich ting en Opvoeding. 'We moeten niet alleen ziektezorg hebben, maar ook gezondheidszorg', zegt Stern Levin. 'Terwijl wij de meeste aan dacht besteden aan de proble men van hartziekten, die we misschien ooit nog eens oplos sen, en kanker, die we welücht ook oplossen, en diabetes, waaraan ik twijfel, hebben we niet in de gaten dat de mensen nu reeds de meeste gezond heidszorg aan zichzelf geven. We moeten eerlijk zijn en toe geven dat dat zo is, en er de consequenties uit trekken. We moeten snel gaan onderzoeken wat de gewone mensen al doen aan hun eigen gezondheidszorg en wat de gezondheidswerker voor rol kan spelen om die zelf zorg te verbeteren'. 'Lekenzorg moet worden ge koppeld aan de professionele zorg. Ik geloof dat de beste ge zondheidswerkers in de toe komst de kunst zullen verstaan het initiatief van de mensen zelf aan te vullen'. Het wordt nu tijd voor een te genwerping. De verslaggever heeft namelijk de indruk, dat veel patiënten zich gaarne vol vertrouwen overgeven aan de almachtige tovenaar en medi cijnman, dat ze zelfs eisen dat hy de verantwoordelijkheid overneemt. Inderdaad, zegt Stern Levin, natuurlijk willen de mensen dat. 'Wij hebben dat de mensen geleerd, wij hebben ze van ons afhankelijk gemaakt, en dat slaat nu op de mensen terug. Wij hebben er eisende, afhan kelijk patiënten van gemaakt. En wij moeten ze helpen van dat idee af te komen. Nu luiste ren de mensen nog naar ons, dokters, of we gek zijn of niet, vanwege de macht die wij on szelf hebben aangemeten'. 'Maar zou je niet willen dat de mensen de beslissingen over hun gezondheid samen met jou nemen? Zou het voor de ge zondheidswerker niet goed zijn als hij niet alleen de verant woordelijkheid droeg voor de patiënten? Dat hij niet in bed hoeft te liggen met de gedach te: 'Ik heb vandaag twintig pa- tienten gehad en voor hen de beslissingen genomen, waren dat wel de goede beslissingen, en als er nu eens iets mis gaat?' In Maastricht wordt volgens Stern Levm de eerste poging in Europa gedaan om te zien hoe de verhouding ligt tussen de professionals en de leken. 'Geef de dokter een kans iets nieuws te leren. Ons dokters heeft men geleerd: je krijgt mensen nooit volwassen. Ik denk dat het wèl kan. we hebben het alleen nog nooit geprobeerd' 'Wat ik zeg maakt de mensen misschien zenuwachtig, maar dat is goed, want dat is groei Het moet alleen rustig en kalm worden gebracht'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5