Politie: mishandeling vee werk van maniak ,v noodwinkel Ivoor Stevenshof Toezicht weiland in Mors verscherpt .w.P Inbraak in praktij kruimte van huisarts i Kaart WV Mishandelde bejaarde overleden Expositie over Duits verzet Inloophuis Psychiatrie begint rechtsspreekuur Twee vrouwen slachtoffer van tasjesroof DE NATUUR ALS BUUR A '^ONDERDAG 26 JULI 1984 LEIDEN «°<LEIDEN - Voor de derde -,®!;keer deze maand is in het rchLeidse Morskwartier vee on<jgestolen of op een gruwelij- rs°ke wijze mishandeld. In een Veiland werden gisteren oopeen jong schaap en een kalf lersaangetroffen die beide ncrkreupel waren geslagen. „®Wolgens een politiewoord- ^esvoerder zijn de grove mis- .'orhandelingen het werk van e"een maniak. Er is momen teel een recherche-onder zoek gaande naar de ple- ïengerts) van de laffe daad. an, hetTAFELTJE DEK JE - De organisa- tie 'Tafeltje dek je', die voor oude- estren warme maaltijden bereidt in en. samenwerking met bejaardenhui- ingzen en dienstencentra, zoekt vrij- iat- willigers. Gezocht wordt naar men en, sen die de maaltijden kunnen afle- len veren en eventueel kunnen bij en. springen als bijrijder. Opgeven als de-vrijwilliger kan bij de dames Ti- de man (134368) en Lansbergen (01715-1176) en Eerder deze maand werden in de kinderboerderij in de Mors al drie bokken gestolen en bij twee ande ren de achterpoten gebroken. In de sloot langs de kinderboerderij werd een dood schaap aangetrof fen. Twee weken geleden werd in een weiland achter Holiday Inn ook een schaap gevonden waarvan de hersens met een zware vuisthamer waren ingeslagen. Het slagwapen werd naast het levenloze dier aan getroffen. De veehouder maakte pas gisteren melding van de dood slag toen in hetzelfde weiland een schaap en een kalf bleken te zijn mishandeld. Ongeveer een jaar geleden werd in een ander weiland ook al een schaap gedood en werden later twee schapen gestolen. Het ver moeden bestaat dat de gestolen dieren worden gebruikt voor con sumptie. Waarom men enkele ge dode schapen toch laat liggen is de politie echter een raadsel. Men houdt vooralsnog op het werk van een maniak. Eerder onderzoek heeft nog geen spoor opgeleverd die leidde tot de aanhouding van de dader(s). Wel zijn er aanwijzin gen die in een bepaalde richting wijzen. IJzeren staaf Gisteren was het opnieuw raak. Van een jong schaap dat in een weiland achter Holliday Inn werd aangetroffen, bleek een poot en de achterkant dusdanig in de vernie ling te liggen dat het dier moest worden afgemaakt. Waarschijnlijk is een ijzeren staaf gebruikt om het dier te bewerken. Een kalf werd zo toegetakeld dat het nog zeker 10 dagen peniciline toegediend moet krijgen. Dierenarts Muurling, die het kalf behandelt, heeft striemen op de huid geconstateerd die doen ver moeden dat men het dier met een touw heeft willen knevelen. Het kalf heeft bij die poging huid- en spierverwondingen opgelopen en loopt kreupel. De veehouder maakte gisteren ook melding van een moeder- schaap dat wordt vermist. De man zegt maandagavond nog in het wei land te zijn geweest en toen alles in orde te hebben bevonden. De dief stal en mishandeling van de twee dieren heeft vermoedelijk 's nachts - A*- LEIDEN - In een huisartsenprak tijk aan de Pelikaanhof is in de nacht van dinsdag op woensdag in gebroken. Er is voor enige duizen den gulden aan spullen meegeno men, waaronder een microscoop, bloeddrukmeter, oog/oorspiegel stethoscoop en hoofdloep. Het ver moeden bestaat dat er ook een blanco receptenboekje is verdwe nen. De dader, volgens de politie een junk, heeft geen medicijnen kun nen vinden. Wel heeft hij alvorens het pand te verlaten zichzelf geïn jecteerd met heroïne, die hij bij zich had. Bloedspetters en een lege heroïne/cocanlnestrip waren daar van de stille getuigen. Hij is bin nengekomen door de deur van de wachtkamer te forceren. Het mishandelde kalf doet voorzichtig een paar passen. Het heeft h dierenarts Muurling vermoedt dat de dader het dier heeft willen knevel plaats gehad. Het soort verwondin gen dat de dieren is toegebracht maakt waarschijnlijk dat men met dezelfde dader(s) van doen heeft, die enkele weken geleden de drie bokken in de kinderboerderij toe takelde^). Politiewoordvoerder Graveland noemt de mishandeling van de die ren "zo grof' dat hij er geen woor den voor heeft. Naast het recher che-onderzoek is het toezicht op de kinderboerderij en het weiland is verscherpt. ndingen opgelopen e De politiewoordvoerder roept bewoners van het Morskwartier en anderen op om de omgeving scherp in de gaten te houden. De politie houdt zich uiteraard aanbe volen voor tips die kunnen leiden tot de aanhouding van de dader(s). NIEUWBOUW - Het bouwplan voor de nieuwbouw op de hoek van de Vierde Binnenvest- gracht en de Geregracht zal - in te genstelling tot wat gebruikelijk is - in de vakantieperiode ter visie wor den gelegd. De periode waarin men het plan kan inzien loopt van 30 juli tot en met 17 augustus; dat is wel een week langer dan de nor male termijn van veertien dagen. De gemeente heeft voor deze aanpak gekozen omdat haast is ge boden: de plannen moeten voor 1 oktober in Den Haag zijn inge diend. de LEIDEN Er komt vooruitlopend op het winkelcentrum dein Stevenshof geen noodwinkel. Dat blijkt uit de notitie in over het wijkwinkelcentrum dat over twee jaar zijn deuren moet openen. m Volgens de notitie, die onlangs in Ide vergadering van B en W is be sproken, is, zoals het heet, het draagvlak in Stevenshof voor een m noodwinkel te klein. De bewoners van de Leidse nieuwbouwwijk en het CDA vinden dat er wel een winkel moet komen. Het CDA heeft daar opk schriftelijk om ge- iti{ vraagd, maar B en W hebben die vragen nog niet beantwoord. Uit de notitie blijkt verder dat er li twee supermarkten in het wijkwin- I kelcentrum komen. Het centrum wordt ongeveer 3.700 vierkante meter groot. De supermarkten, Di- gros en Albert Heijn, nemen daar- 2 van ongeveer 2.000 vierkante me ter voor hun rekening. Behalve de twee grootgrutters komen er ook W filialen van twee banken, de Leidse Spaarbank en de Rabobank. g' Hoeveel andere winkels er in LEIDEN De WV heeft een spe- ciale kaart voor het noorden van Zuid-Holland uitgegeven. Op deze di kaart voor 'Vakantie en Vrije tijd' zijn alle wandel- en fietsmogelijk- heden aangegeven. Bovendien zijn alle recreatiegebieden duidelijk bi vermeld. Een aantal steden (waar- ei onder Leiden en Den Haag), de n kuststreek, de bollenstrek en het Zuidhollands plassengebied zijn eveneens op de plattegrond te vin- den. Op de achterkant van de kaart staan tips voor een dagje uit. Begin -j volgend jaar verschijnen platte gronden waarop de rest van Zuid- Holland in kaart is gebracht. De nu u verschenen kaart is in alle VW- J kantoren te krijgen. li LEIDEN - De 81-jarige man uit Den Haag die zondagochtend zwaar gewond langs de Rijksweg 4 werd aangetroffen, is gistermorgen in het AZL overleden. De twee ver dachten die de politie maandag heeft aangehouden, zijn in verze kerde bewaring gesteld en zullen morgen, verdacht van mishande ling, worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. Het onderzoek naar de motieven van de daad verloopt volgens een politiewoordvoerder erg stroef. De bejaarde Hagenaar ging op zater dagavond vaak even naar de kroeg en liet zich dan met een taxi naar huis brengen. Bekend is- dat de twee verdachten hebben aangebo den om hem thuis te zullen bren gen. LEIDEN - In de Hooglandse kerk is tot half september een kleine tentoonstelling te zien over het ver zet tijdens het Nazi-bewind in Duitsland. Volgens de organisatoren geeft deze mini-expositie een beeld van het Duitse verzet dat voortkwam uit verschillende groepen van de samenleving: verzet van de arbei dersbeweging, Joods verzet, Krei- sauer Kreis, Weisse Rose, Rote Ka- pelle. Stevenshof worden gevestigd, is nog niet bekend. Dat ligt aan de grootte van de winkels. Wel is dui delijk dat het aantal zal liggen tus sen vijftien en twintig. De winkels komen in de ambachtelijke sector (kapsalon, stomerij, hakkenbar en dergelijke), de voedings- en genot- sector (groenteboer, warme bak ker, visboer, slijter etcetera) en in de sector duurzame en overige goe deren, waar allerlei bedrijven on der vallen. Het is ook de bedoeling in het winkelcentrum een postkan toor te vestigen. De gemeenteraad zal de invul ling en het bouwplan voor het win kelcentrum in september vaststel len. Daarna kan in oktober of no vember met de bouw worden aan gevangen. Zo'n anderhalf jaar later gaat het winkelcentrum open. LEIDEN - Met ingang van 30 juli zal in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 een rechts spreekuur voor psychiatrische pa tiënten worden gehouden. In over leg met het Bureau Rechtshulp wordt elke maandagmiddag van twee tot vier uur aan psychatrisch gedetineerden voorlichting gege ven over hun rechten. Iemand die een misdrijf heeft be gaan en door de politie wordt inge sloten, heeft recht op bijstand door een advocaat. Maar op grond van de krankzinnigenwet, daterend uit 1884, kunnen mensen zonder door de rechter te zijn gehoord worden opgesloten. Het Inloophuis Psy chiatrie stelt vast dat via ingewik kelde omwegen deze wet welis waar kan worden omzeild, maar dat zij die er mee te maken hebben hiervan nauwelijks op de hoogte zijn. Bovendien krijgt ook de psy chiatrische patiënt te maken met kwesties als echtscheiding, erfenissen en dergelijke. Vandaar dat besloten is tot het houden van dit rechtsspreekuur. Noodwoning in brand gestoken LEIDEN - Eén van de noodwoningen aan de Admiraal Banckertweg is gisteravond door onbekenden in brand gestoken. De brandweer was er snel bij. De schade bleef daardoor beperkt. De noodwoningen zijn thans onbewoond en zullen waarschijnlijk ook niet meer als noodwoning dienst doen. LEIDEN - Twee bejaarde dames zijn gisteravond het slachtoffer ge worden van een tasjesroof. De ene dame, een 66-jarige Leidse, stond bij de bushalte te wachten. Op een gegeven moment deed een jonge man van ongeveer 18 jaar, die al enige tijd naast haar had gestaan een greep naar haar tas. Hij rende ermee weg in de richting van de Morsweg. Behalve de strippen kaart, 65-pluskaart en wat hand geld zat er weinig van waarde in. Het ander slachtoffer kwam uit Londen. Zij had de tas even op de grond gezet om in een snackbar aan de Korevaarstraat de inwendi ge mens te versterken. Toen zij daarmee klaar was, was de tas met enige honderden gulden, rijbewijs en bankboekje weg. Hengelsport DVS viste een wedstrijd in de Vliet. Uitslag: 1 W. van Berkel 5025 gram-44 stuks, 2 C. Hoppen brouwer 2625-35, 3 W. Teske 2300-25, 4 J. Sinteur 1950-27, 5 W.W. Steenbergen 1950-23, 6 F. Zandbergen 1250-20, 7 W.J. Steenbergen 1875-13, 8 M. Bron- meyer 1350-13, 9 K. de Graaf 1050-15, 10 J. Moenen 725-8. SOVPTT hield een wedstrijd in het Amstel-Drechtkanaal. Uit slag: 1 T. de Vink 5500 gram-45 stuks, 2 N. Ravensbergen 4225- 36, 3 R. Kikkert 2200-24, 4 H. Dool 2050-23, 5 W. van Klaveren 1400-25,6 P. Kikkert 1350-19,7 P. v.d. Voort 1300-23, 8 P. de Bree 700-7, 9 P. v.d. Bogaard 200-3. Swingavond In het Leids Vrijetijds Cen trum (Breestraat 66) wordt mor- gengavond de tweewekelijkse swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. Strandfeest In de Koets-o-theek wordt vrij dag en zaterdag een heus 'strand feest' gehouden. Omdat de om standigheden in Nederland een feest op een echt strand vrijwel ommogelijk maken, heeft de stu dentendiscotheek maar besloten een strand na te bouwen. Pal men, bananen aan het lichtorgel en zand zijn de waarborgen voor het strandsfeertje. De bezoekers worden wel verwacht in strandkleding te verschijnen. Beide avonden zijn er optredens van meerdere reggae en latin- bands en wordt er om negen uur begonnen in de Kruisstraat. Vakantie De 'Vrouwen Alleen Samen' zijn met vakantie van 1 tot en met 26 augustus. In die periode worden er geen koffie ochtenden gehouden in het Volkshuis. Op dinsdag 28 augustus is de eerst- Vegetarisch In het eethuis van de Repel- steel (Breestraat 19, eerste etage) staan morgen Spaans-vegetari sche gerechten op het menu. Tussen half zes en half acht kan er worden gegeten. Voor meer informatie kan er elke middag worden gebeld uitgezonderd tij dens het weekeinde: tel. 121296. Het wordt dikwijls als verbazing wekkend ervaren dat van alle be kende soorten zoogdieren, de vleermuizen eenvijfde deel uit maken. Van Leiden en omstre ken zijn zeker acht soorten be kend. Het zijn de baar-, dwerg-, grootoor-, meer- en watervleer muis, de franjestaart, de laatvlie- ger en de rosse vleermuis*. In heel Nederland zijn met zeker heid zeventien soorten waarge- door J.P.H.M. Adema H.A.J. in den Bosch Niettemin blijven het voor ve len onbekende en soms zelfs angstaanjagende wezens. Deze vrees is in ons land vrijwel onge grond, want de bloedzuigende vampiers komen alleen in Ame rika voor. En zelfs daarvoor zou den we niet bang hoeven te zijn, ware het niet dat ze veel gevaar lijke zieken met hun pijnloze beet over kunnen brengen, waar onder hondsdolheid. Merkwaar digerwijs is het hondsdolheid vi rus ondanks hun totaal andere voedingsgewoonten (ze eten im mers insecten) toch bij enkele Europese soorten vleermuizen aangetoond, maar er is hier'nog geen enkel geval van overbren ging op de mens bekend. Het blijft evenwel af te raden de dieren te hanteren - hetgeen trouwens wettelijk verboden is - aangezien een bijtwondje toch snel opgelopen is. Een heksen jacht om deze reden op de dieren is uiteraard volkomen onzin. Onze kennismaking met Leid se vleermuizen stamt al van vele jaren terug. Zittend op een ter rasje in de binnenstad op een zwoele zomeravond zagen we de eerste fladderen. Twee maanden geleden zijn we op zoek gegaan naar hun verblijfplaats. Aange zien oude holle bomen schaars zijn, leken de enige aantrekkelij ke, ongestoorde verblijfplaatsen zolders, torens en met name ker ken. Vooral op dat laatste heb ben we ons geconcentreerd, in dachtig meldingen uit Engeland dat vleermuizen daar het aantal menselijke gebruikers wel met een factor honderd overtreffen. Ondanks uiterst bereidwillige medewerking van diverse zijden, hebben we er niet één gevonden. Er is echter zuiver op zicht ge zocht en niet met een zgn. vleer muis-detector, die de ultrasone geluiden van de dieren in voor ons hoorbare signalen omzet. Dit apparaat heeft vooral zijn nut be wezen bij het lokaliseren van vleermuizen in bomen en werkt bij een inventarisatie sterk tijd besparend. De Pieterskerk als onderko men en overwinteringsplaats is al heel lang bekend. De aantallen waren dusdanig dat een onder- houdstimmerman zo'n dertig jaar geleden geen enkele moeite had om een vleermuis te vinden en voor zijn zoon mee te nemen. Het dier werd in een schuur ge hangen en overwinterde daar rustig verder, nauwlettend gade geslagen door het hele gezin. In middels heeft een zeer grondige restauratie plaats gevonden en is vrijwel elke toegang tot de grote zolder afgesloten. Zelfs de kleinere kieren bij de glas-in-lood ramen zijn met sili- conenkit dicht gesmeerd. Vorig Een laatvlieger uit de Pieterskerk. Dit vrouwtje is tijdens herstel werkzaamheden door schilders dood aangetroffen in '81 en dank zij de oplettendheid van de familie Haasnoot nu opgenomen in de collectie van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. (foto In den Bosch) jaar zijn er in de kerk nog drie gesignaleerd tijdens een concert; mogelijk waren dat de laatste der mohikanen. De over Europa en Azië ver spreide laatvliegers (Eptesicus serotinus) van de de afbeelding is een soort die vaak in huizen en kerken woont, alhoewel ze bij voorkeur in bomen overwinte ren. Er zijn er zelfs bekend die als huisdier volkomen tam wer den. Het is een voor onze streken vrij forse vleermuis, die een kop- romp lengte van acht cm kan be reiken. Een veel kleinere soort is eens in de winter op het Rapenburg gevonden. Dezelfde kennis met de egel in bed, was op weg naar het kantongerecht om de juist heid van een bekeuring aan te vechten. Na enigszins verbaasd het diertje bekeken te hebben, kwam hij tot de conclusie dat het dood was en stopte het in zijn zak. Op zich was het niet zo vreemd een vleermuis te vinden midden in de winter. Zoals wel meer dieren die een winterslaap houden, gaan zij op zoek naar een iets warmer plekje als het te koud wordt, of ze trachten zich met lichaamsbeweging wat op te warmen. Ook moeten ze regel matig drinken om uitdrogen te voorkomen. Af en toe is juist on gewoon zacht weer een reden om er op uit te trekken en dan krij gen we de vreemde situatie van overdag vliegende vleermuizen. Eenmaal voor de edelachtbare begon er wat te kriebelen en midden in zijn betoog moest de verdachte steeds nadrukkelijker, onder fronsende blikken, zijn broekzak in bedwang houden. Om niet nog een boete op te lo pen, is hij maar snel vertrokken, de eerste bekeuring latend voor wat die was. De vleermuis is daarna op een koele zolder ge hangen, maar is de schok niet meer te boven gekomen en nu in de museumverzameling te vin den. Om het gemis van de weten schappelijke namen bij de plan ten van de Jan van Gooyenkade wat goed te maken, hier die van de vleermuizen. Het zijn resp.- Myosotis mystacinus, Pipistrel- lus spec., Plecotus spec., Myosotis dasyeneme, M. daubentonii, M. natteri, Eptesicus serotinus en Nyctalus noctula.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3