EIDSCH DAGBLAD DDR: miljard krediet Valk moet mosselhandel beschermen Schorsing dreigt ^oor opposanten n Centrumpartij Werk van vakbond in de onderneming sterk bevorderen' Bonn verlangt humanitaire tegenprestaties Christina welkom in Wassenaar TUINDERS Minister wil gasprijs tuinders niet verlagen NDERDAG 26 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37457 leur: G. Koopman Jredacteur: drs. J. W. E. Metselaar tooldredadeur R O Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie cotolon Tienduizenden Spreeuwen oodgeslagen -RUSSEL (ANP) - In de Belgi sche gemeente Sint-Joris-Bin- in de buurt van Leuven Vjeft men 30.000 spreeuwen fet knuppels doodgeslagen |jdat de vogels eerst met zeer :f ote netten waren gevangen. i et was al de vierde spreeu- enverdelgingsaetie die men die streek uitvoerde. Naar .■hatting zijn er in totaal zo'n 10.000 spreeuwen gedood. Sint-Joris-Binge ligt in een reek waar veel fruit wordt ge weekt. Door de jonge spreeu- en wordt jaarlijks veel schade in het fruit aangericht. Vroe- »r werden in deze buurt veel jreeuwen gedood door mid- el van springstof. Maar sinds prig jaar gebruikt men grote etten waarmee de vogels in un slaapplaatsen worden ge- angen en vervolgens doodge- nuppeld. YERSEKE (GPD) - De mossel- handelaren in Yerseke gaan maan dag slechtvalken inzetten om meeuwen van hun terreinen weg te krijgen. De mosselhandel wil zo te gengaan dat de meeuwen te veel coli-bacteriën op hun terreinen achterlaten. Daarmee wil men voorkomen dat er problemen ont staan met de export naar onder meer Zweden en Italié, waar stren ge normen worden gehanteerd ten aanzien van het aantal coli-bacte riën. Volgens L. Lucas van het Pro- duktschap voor vis- en visproduk- ten voldoen de Nederlandse mos selen momenteel nog wel aan de Zweedse en Italiaanse normen, maar men wil niet dat er in de toe komst problemen ontstaan. Daar om wordt geprobeerd het gehalte aan coli-bacteriën tot een mini mum te beperken. Deze bacteriën ontstaan uit de uitwerpselen van de meeuwen, en die bevinden zich in groten getale op de gebouwen en op de bedrijfsterreinen van de mosselhandelaren. Het is de bedoeling dat de valke nier voorlopig twee weken op proef gaat werken. Afgewacht moet worden hoe de meeuw rea geert. Want het elders in Neder land inzetten van een persoon met een geweer heeft geen resultaat ge had. Zodra de man met het geweer verscheen, verdwenen de meeu wen; als hij met een bezemsteel kwam, bleven ze zitten. Minister Jenninger op weg naar de persconferentie om uitleg te geven over het kabinetsbesluit een lening aan DDR te garanderen. Naast hem staat een demonstrant met de tekst: 'Legaal, illegaal, het maakt geen bal uit'. EN HAAG (GPD) - Het agelijks bestuur van de Centrumpartij wil straf maatregelen nemen tegen I inige kaderleden die open- ijk oppositie voeren. Voor- nalig partijsecretaris M. piessen uit Leiderdorp, een ran de voornaamste tegen- itanders van het bestuur, blij ft voorlopig geschorst, let kamerlid Janmaat vordt eveneeens bedreigd net disciplinaire maatrege len, even als de Leidse kringvoorzitter Stevens. Op een bijeenkomst in Den Haag jisteren heeft het dagelijks be- ituur de opposanten gehoord. De verklaringen zijn niet afdoende ge weest. Volgens partijvoorzitter Konst is besloten de zaak voor te aan het hoofdbestuur. Dat zal in augustus gebeuren. De aan wezigen op de vergadering van gis teren hebben tot dan een zwijg plicht. De interne partij ruzie wordt uit gevochten tussen twee kampen: het dagelijks bestuur van de CP, met onder anderen partijvoorzitter Konst en vice-voorzitter De Wijer, Koel Half tot zwaar bewolkt en mogelijk een enkele bui. Minimumtemperatuur elf graden. Middagtemperatuur onge veer achttien graden. Matige, aan de kust af en toe krachti ge noordwestelijke wind. 27 juli Zon op 5.54, onder 21.39 uur. Maan op 3.56, onder 21.35 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.07 en 15.33 uur, laagwater om 11.14 en 23.40 uur. en een groep ontevreden kringbe- sturen onder leiding van drs. M. Giessen. Giessen heeft begin deze maand een aantal kringbestuursleden uit Den Haag, Leiden, Dordrecht, Haarlem en Rotterdam bij elkaar geroepen. Deze kringbesturen zijn het niet eens met de harde aanpak die het dagelijks bestuur voorstaat en eisen nu van het hoofdbestuur maatregelen. Hun tegenstander is een groep rond de onlangs tot voorzitter be noemde drs. N. Konst, leraar in Nijmegen en vice-voorztter H. de Wijer, leraar uit Utrecht. Deze be stuursleden en hun aanhang heb ben kritiek op het politieke stem gedrag van Janmaat in de Tweede Kamer. Zij eisen ook een straffere partijdiscipline, meer straatacties en het desnoods met geweld optre den tegen tegenstanders die ge weld gebruiken. Volgens Giessen heeft hij giste ren nauwelijks de kans gehad om het woord te voeren of een verkla ring te geven. Het dagelijks be stuur is volgens hem ook voorbij gegaan aan de normale procedu res: 'het kan mij formeel niet eens schorsen'. Hij bevestigt dat ook te gen kamerlid Janmaat sancties worden overwogen, zoals een roye ment als lid. Dat laatste zou bete kenen dat Janmaat uit de CP wordt gezet. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De kans dat prinses Christina gaat wonen in de Konink lijke Landgoederen 'De Horsten' is een stuk groter geworden. B en W van Wassenaar zijn bereid het bestemmingsplan zodanig te wijzigen dat ze een villa kan bouwen in de bossen, die zowel op het grondgebied van Voorschoten als van Wassenaar liggen. Deze wijziging is nodig omdat daar nu geen huizen mogen worden gebouwd. B en W hebben de beslissing genomen omdat volgens hen niemand last heeft van de prinses. Het huis zou namelijk in een gedeelte komen van het gebied dat nu al niet toegankelijk is voor publiek. Ook hoeven er geen extra wegen te worden aangelegd. Veerboot bijna gebombardeerd VLIELAND/LEEUWARDEN (GPD) - Een veerboot met 29 passagiers aan boord is giste ren op de Waddenzee vlakbij het oefengebied Vliehors op Vlieland bijna gebombardeerd. Dat zeggen de kapitein en de passagiers. Er vielen geen ge wonden. Op zo'n 70 meter afstand za gen zij tot hun grote schrik een oefenbom van een Amerikaan se Phantom-straaljager tot ex plosie komen. De opvarenden kropen onder de zitbanken, bang voor meer projectielen, die echter uitbleven. Kapitein Sil Boon van de veerboot, afkomstig van Texel, heeft onmiddellijk zijn beklag gedaan bij de staf van de Ne derlandse luchtmacht. Volgens een luchtmacht-woordvoerder was de kapitein echter in over treding. Hij zou met zijn boot te dicht bij het oefengebied Vlie hors (waar straaljagers onder meer aanvallen nabootsen) in verboden vaarwater zijn ge weest. Dit wordt echter ten stelligste door Boon ontkend. Het is dit zomerseizoen voor het eerst dat met de boot de Vriendschap een dagelijkse verbinding wordt onderhou den tussen Texel en Vlieland. Veel Texelse vakantiegangers kunnen zo een dagje naar een ander 'eiland. De plaats waar het voorval zich afspeelde behoort volgens adjudant C. Dut, voorlichter van de vliegba sis Leeuwarden, tot het oefen gebied Vliehors, en is strikt verboden voor schepen. Zo kon het gebeuren dat het Ameri kaanse (uit West-Duitsland af komstige) vliegtuig hier zijn bommenlading liet vallen BONN (GPD) - Oost-Duitsland krijgt voor de tweede keer een krediet van ongeveer 1 miljard mark van een West duits bankenconsortium. De bondsregering heeft gisteren besloten borg te staan. Daarover werd al enkele weken gespeculeerd. Als tegenprestatie verwacht Bonn van Oost-Berlijn humanitaire maatregelen. Die zullen vooral lig gen op het gebied van het reisver keer en de familiehereniging. De Westduitse regering gaat ervan uit dat de DDR het bedrag dat bezoe kers aan Oost-Duitsland gedwon gen moeten omwisselen, zal verla gen van 25 mark naar 15 mark per dag. Ook wordt erop gehoopt dat meer DDR-burgers de mogelijk heid zullen krijgen om naar het Westen te reizen of daar zelfs defi nitief te blijven. De minister van.de bondskanse- larij, Philip Jenninger, liet er op een persconferentie in Bonn echter geen twijfel over bestaan dat de DDR natuurlijk haar beslissingen 'soeverein' zal nemen. De bewinds man, die verantwoordelijk is voor de politiek met Oost-Berlijn, noemde de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de beide Duitslanden op dit moment 'zeer positief. Hij zei dat er dingen ge beuren waarvan een aantal jaren geleden alleen maar 'gedroomd kon worden'. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft het be stuur van de Stichting van de Ar beid verzocht het vakbondswerk binnen de ondernemingen krach tig te bevorderen. Het wetsont werp Vakbondswerk heeft hij voor minstens twee jaar in de ijs kast gezet. In zijn brief zegt de mi nister positieve verwachtingen te hebben van de 'zelfregulering' door de sociale partners. Hij baseert deze verwachtingen op een onderzoeksrapport van zijn ministerie naar de regelingen in Nog geen vonnis in strafzaak tegen psychiater ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft vandaag nog geen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 44-jarige psychiater P. de R. uit Hengelo, die ervan wordt verdacht tijdens het uitoefenen van zijn praktijk ontucht te hebben gepleegd met vrouwelijke patiën ten. Procureur-generaal mr M. de Haas eiste daarvoor twee weken geleden negen maanden cel en drie jaar ontzegging van de bevoegd heid de geneeskunde uit te oefe nen. Het gerechtshof wil, alvorens uit spraak te doen, echter eerst nog enige getuigen-deskundigen aan de tand voelen, onder wie de hoog leraar F. Beyaert, directeur van het Pieter Baancentrum in Utrecht. Deze concludeerde na onderzoek van De R. dat de psychiater vol strekt ongeschikt is voor zijn werk en daarom nooit meer in de psy chiatrie werkzaam zou mogen zijn. De R. wordt ervan verdacht in zijn praktijk in het Koningin Julia na ziekenhuis in Hengelo zeven jaar lang seksueel contact te heb ben gehad met vrouwelijke patiën ten als onderdeel van de therapie. Door de rechtbank in Almelo werd hij daarvoor in oktober vorig jaar tot één jaar cel veroordeeld. De strafzaak tegen De R. wordt half oktober voortgezet. 16 PAGINA'S Na de verlening van het eerste krediet in 1983 is de DDR begon nen met het verwijderen van een groot aantal automatische schietin- stallaties in de grensafrastering. Verder kregen aanzienlijk meer mensen dan tot dan toe toestem ming om definitief naar West- Duitsland te vertrekken. Aan het bedrag van de gedwongen omwis seling werd echter niets veranderd, behalve dat kinderen tot 16 jaar minder hoefden te betalen. Volgens minister Jenninger zul len de details rondom de krediet verlening en de tegenprestatie van de DDR nog worden geregeld voordat de Oostduitse partijleider Erich Honecker een officieel be zoek aan de Bondsrepubliek brengt. „Dat is een voorwaarde", aldus Jenninger. Als er niets meer tussen komt zal Honecker van 26 tot 29 september in West-Duitsland zijn. Het is de eerste keer dat een Oostduitse partijleider de Bonds republiek bezoekt. De vroegere Westduitse kanseliers Willy Brandt en Helmut Schmidt brachten wel bezoeken aan de DDR. Sjimon Peres denkt erover toe te geven. (foto AP) Mogelijk nationaal kabinet in Israël Miljoenenzwendel in onroerend goed PAGINA 5 Flinke groei zowel in- als uitvoer PAGINA e Zonnige toekomst Esperanto-beweging Minister oefent druk uit bedrijfstak-cao's die betrekking hebben op het vakbondswerk in de onderneming. In de komende twee jaar verwacht de minister een ver dergaande ontwikkeling in cao's wat betreft vakbondsfaciliteiten en regels voor de bescherming van de vakbondswerkers. De cao-bepalingen die thans gel den, concentreren zich op twee on derwerpen: de toekenning van fa ciliteiten voor vakbondswerk, zo als verlof, vergaderruimte, gebruik van kantoorfaciliteiten en de be scherming van de rechtspositie van de vakbondsvertegenwoordi ger. In veel cao's zijn deze zaken echter zeer beperkt geregeld. FNV en CNV reageerden van daag verschillend op de brief van De Koning. De FNV noemde het 'een beetje laf dat de minister het wetsontwerp in de ijskast heeft ge zet. "Het vakbondswerk hoort niet thuis in een cao. Er moeten wette lijke rechten en dus ook een wette lijke bescherming komen". Het CNV is blij dat het wetsont werp in elk geval niet is ingetrok ken. Volgens het CNV zal dat het cao-overleg over regelingen voor vakbondswerk stimuleren en de positie van de vakbonden daarbij versterken. Mmister De Koning Fiscale aftrek kunst verkoop aan musea AMSTERDAM Minister Brink man (WVC) hoopt nog in deze kabinetsperiode met het ministerie van financiën tot overeenstem ming te komen over fiscale aftrek voor particulieren die kunst aan musea willen verkopen. De minis ter zei dit vandaag voor de AVRO- radio ter gelegenheid van de ope ning van de tentoonstelling over Oman, die bij Christie's in Amster dam wordt gehouden. De bewindsman erkende dat zich bij aankopen door musea pro blemen voordoen, gezien hun hui dige beperkte armslag. Ook al heeft WVC het aankoopbudget dit jaar met 1 miljoen verhoogd, dit bedrag is nog weinig, aldus de mi nister. Geld dat op het ogenblik in cidenteel vrijvalt kan voor kunst aankoop door musea worden ge bruikt, zei de bewindsman. Met een produktiewaar- de van 7 miljard gulden per jaar, waarvan drie kwart bestemd voor de export, lijkt de glastuinbouw in ons land een bloeien de bedrijfstak. Nochtans staat me nig ondernemer uit onze 'glazen ste den' het water tot de lippen. Oor zaak: de dramatisch gestegen en nog immer stijgende gasprijzen. Op boksend tegen een ongunstig kli maat, hoe actueel in deze natte zo mer, leveren deze tuinders sinds jaar en dag een belangrijke bijdrage aan de nationale welvaart. De positieve bijdrage aan de handelsbalans be draagt ruim 4,5 miljard gulden per jaar en de consument kan in de win kel terecht voor een uitgebreid assor timent van hoge kwaliteit en tegen heel schappelijke prijzen. Voor de prijsvorming van zijn produkten is de tuinder overigens geheel afhankelijk van de veilingklok. Subsidies en garantieprijzen zijn hier niet aan de orde. Het is danook terecht dat in de discussies over de noodzaak van een krachtig en innoverend ondernemer schap de Nederlandse glastuinbouw herhaaldelijk ten voorbeeld wordt ge steld en als zodanig wordt geroemd. Ondanks deze succes-story zijn nu duizenden tuinders in een scherp conflict gewikkeld met de Gasunie, waarin de overheid de meerderheid bezit, en met de Vegin, de bedrijven die het gas distribueren en die de re keningen moeten innen. Vele tuin ders houden eigener beweging tien procent van de rekening in en worden nu bedreigd met afsluiting van het net. Een galopperende stijging van de gasprijzen, in 1979 kostte een ku bieke meter nog 16 cent, per I juli van dit jaar 46,4 cent, heeft de noodzaak van energiebesparing onderstreept. Tal van innovaties op dit terrein zijn de laatste jaren met steun van de overheid tot stand gekomen. Deze nieuwe vindingen blijken trouwens ook heel profijtelijk voor de export. De belangen van energiebesparing en een gezonde tuinbouw werden in de ze steun, ten bedrage van 300 mil joen gulden, verenigd. Maar dat mag ook wel, als we kijken naar de bijdra ge aan de handelsbalans en als we ons realiseren dat de tuinders nu sa men als grootverbruikers per jaar ruim 2,5 miljard kubieke meter gas af nemen waan/oor zij ruim een miljard gulden op tafel leggen. Met deze cijfers in de boeken wordt de verleiding al te groot om de tuin ders te beschouwen als een gemak kelijke extra bron van inkomsten voor 's rijks schatkist. Maar met een ge middeld gebruik per bedrijf van 350.000 400.000 kubieke meter gas per jaar betalen deze grootver- buikers voor iedere cent prijsverho ging derhalve al vlug zo'n vierduizend gulden extra. Alleen al van 1983 op 1984 steeg de prijs met 8 cent, zodat de tuinders van het ene jaar op het andere gemiddeld 34.000 gulden ex tra moeten ophoesten. In individuele gevallen kan dit in kille cijfers uiter aard nog harder aantikken. De bedra gen hier genoemd betreffen immers gemiddelden. Per 1 oktober moeten de ruziënde partijen een nieuw contract hebben vastgesteld, zodat met name de re gering nog even kan studeren op zin nige en billijke maatregelen waarmee de tuinders uit de voeten kunnen. De actie van de tuinders is zeker een vorm van burgerlijke ongehoorzaam heid waarbij de nodige vraagtekens kunnen worden gezet, maar het is ook een helder en krachtig signaal dat hier belangen in het geding zijn die verder reiken dan het individuele bedrijfsbelang van een enkele onder nemer. Een bloeiende bedrijfstak zit in de knel en dat moet de regering een ernstige zorg zijn. DEN HAAG (GPD) - Minister van economische zaken Van Aardenne is het niet eens met de eis van de Nederlandse tuinders om de aardgas- prijs voor tuinders met 5 cent te verlagen. Zo'n verlaging zou „onmid dellijk maatregelen vanuit Brussel (EG) uitlokken, die heel schadelijk zullen zijn voor de Nederlandse tuinbouw". Van Aardenne zei dat vandaag op de wekelijkse persconferentie na de ministerraad, die door hem werd voorgezeten. Van Aardenne wilde niet zeggen wat er wel met de aardgasprijs voor tuinders moet gebeu ren. „Er wordt nu onderhandeld door de Gasunie en het Landbouw schap over een kortingsregeling. Die moeten eerst maar eens tot een akkoord komen". De - voornamelijk Westlandse - tuinders klagen al jaren steen en been over de volgens hun te hoge gasprijs. Veel tuinders zijn daardoor in moeilijkheden gekomen en kampen met achterstallige gasrekenin- gen. De gasbedrijven verenigd in de Vegin hebben al eerder laten we ten niet bereid te zijn tot uitstel van betaling. Volgens minister Van Aardenne is verlaging van de gasprijs zoals de tuinders willen, in strijd met de Europese concurrentieregelingen. De Nederlandse tuinders zouden daardoor ten opzichte van hun collega's in de andere EG-landen onevenredig bevoordeeld worden. zo'n verfrommelde krant. Kunnen ze 'm niet even een beetje opvouwen, voordat ze 'm aan mij doorgeven? Neem voor een verse, keurige kreukvrije krant, zélf een abonnement. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal (I 63,10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis. 4 weken voor f 10,-. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het leidsch Dagblad. Antwoordnr. 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, tel. 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1