|Den Haag bouwt, maar moet ook breken IGevaar van te veel zalen bedreigt culturele leven residentie Wagner Festspiele in Bayreuth begonnen Sfeervol werk van John Palmer i Kijken mag, maar op afstand Expositie werk Van Gogh verbreekt alle records 198-3DONDERDAG 26 JULI 1984 RADIO-TV-KUNST PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - Op tal Oost van plaatsen in Den Haag h to, verscheen een opvallende rken affiche, waarop in koeielet- "(f^ters het woord 'KUNST' lke£ staat, dat in rode vlekken elijk uit druipt. Nadere beschou- 'oort wing leert dat het aanplak- en ',i biljet verkondigt 'Kunst ;s"^ bloedt gevaarlijk' en gericht om is tegen de drastische zeven oget: miljoen gulden bezuiniging >onu die Den Haag haar culturele lyli instellingen wil opleggen. iruik Al deze organisaties hebben de affiche mee onderte- iulp kend. 2! jt dOOr 'ab,! Hans Koch ilige der. De invulling van die zeven mil- j°en a^s die bezuiniging inder- pla_ daad zou doorgaan - is nog niet pa^ definitief vastgesteld. Wel zou het Gemeentemuseum 1,3 miljoen gui den moeten inleveren en dreigen aan twee kleinere publiekstheaters, het nv)i HOT Theater en het Theater aan de hij] Haven, te worden weggesaneerd. eei[ Dat leverde een groot aantal ,len, protesten op, onder welke de plei- 5 dooien van de culturele attachés r5e. van de Duitse en Franse ambassa- Fens ^es voor de instandhouding van vier HOT Theater opvallend zijn. De gemeenteraad heeft trouwens oj °°k *n een motie om matiging van de bezuinigingen in de culturele t sector gevraagd. 0p Daartegenover staat in tegen stelling met de voorgenomen in- krimping - dat het Residentie Or- lja. kest (RO) en het Nederlands Dans ar_ Theater (NDT) hun nieuwe, geza- ore menlijke gebouw aan het Spui, in ,er. bet hartje van de stad, zullen krij- va. gen. Tot grote vreugde van deze nabeide instellingen stemde de raad ,ja_ onlangs in met de bouw van een len spiksplinternieuw theater, waarin twee zalen: een concertzaal voor xiQ het RO, een theaterzaal voor het te NDT- „De belangrijkste cultuur-poli- ie tieke beslissing in onze stad van na de oorlog", meenden sommige raadsleden. Zij moeten dan wel mi- iet Het Circustheater: niet bepaald moeders mooiste, wel de kurk waarop het culturele leven van Scheveningen dobbert. Raakt het Nederlands Dans Theater als vaste bespeler kwij t. (foto gpdf nister Brinkman erkentelijk zijn voor de forse stoot in die richting. De bewindsman kwam begin van dit jaar plotseling met een subsidie van 7,75 miljoen gulden voor dag, ontleend aan een werkgelegen- heidspot. Voorwaarde was dat de bouw snel (dit jaar) moet starten en dat er voor minstens zeventig pro cent aan bouwvakkers aan de slag kunnen die al langer dan zes maan den werkloos zijn. Wat zes maanden geleden nog een luchtkasteel leek, een geza menlijk RO- en NDT-gebouw, wordt nu vlot werkelijkheid. De minister weigerde zijn subsidie te splitsen over twee afzonderlijke gebouwen (Den Haag wilde graag het NDT in Scheveningen huisves ten), omdat er geen zekerheid was dat de muziekzaal voor het orkest snel zou worden gerealiseerd. Nu gaf de doorslag dat hij met zijn 7,75 miljoen een werk in gang zet van 27 tot 30 miljoen gulden en dit werkgelegenheidsaspect staat bij hem "voorop. Bovendien kost het Den Haag geen cent meer dan de dertien miljoen die al voor het NDT was gereserveerd. Den Haag heeft lang gewikt over dit zalen- project, maar Brinkman heeft nu beschikt, zegt men in de residentie. Rode cijfers Gegeven het feit dat het RO drin gend behoefte heeft aan een eigen tehuis en een goede concertzaal en dat het NDT erbarmelijk is gehuis vest, lijkt alles prima in orde. Maar als Rotterdam een nieuwe schouw burg gaat bouwen, breken ze wel eerst de oude af. Zo niet in Den Haag, daar komen naast het huidi ge zalenbestand in het Nederlands Congresgebouw, het nieuwe Con servatorium, de Nieuwe Kerk, Dili- gentia (alle muziekzalen) en het Circustheater 2600 stoelen bij. Een uitbreiding van meer dan vijftig procent van het huidige bestand en dat in een tijd van bezuiniging en teruglopende vraag. Want het is duidelijk dat het publiek voorzich tiger is met geld uitgeven voor zijn uitjes. Niet alleen kost het de thea terdirecties grote moeite het aantal bezoekers op peil te houden, ook is er een verschuiving merkbaar van de duurdere naar de goedkopere rangen. Amsterdam staat met zijn in aan bouw zijnde Stopera voor een zelf de probleem. De Amsterdamse Stadsschouwburg verliest straks de voorstellingen van het Natio naal Ballet en van de Nederlandse Het Hot is het theater in Den Haag dat het meeste ruimte biedt aan vernieuwende theatergroepen. Het dreigt binnenkort te worden weggesa neerd. (foto GPD) gressen zijn er niet in weekeinden of 's avonds en het gebouw is te kostbaar en te goed geoutilleerd om 's avonds leeg te staan. De Prins Willem Alexanderzaal van het complex is een van de mooiste zalen van ons land, al is zij akoes tisch niet geschikt voor symfoni sche muziek. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft het hoopvolle denk beeld dat een georganiseerd over leg tussen de theaterdirecteuren een redelijke spreiding van de di verse evenementen over de ver schillende zalen mogelijk moet maken. Of dat in de praktijk zal werken, is op z'n best twijfelachtig. Iedere directeur heeft tot taak zijn zalen vol te krijgen, want lege stoe len zijn duur. Een overcapaciteit in een periode van slinkend aanbod leidt niet tot overleg, maar tot een moordende concurrentie. BAYREUTH (DPA) - De Wag- ner-Festspiele van Bayreuth 1984 zijn gisteren begonnen met een opvoering van "Der fliegende Hollander". Het werk is een jaar niet aan bod geweest en wordt nu gespeeld in de ens- cènering van Harry Kupfer uit 1978, met Woldemar Nelsson als nieuwe dirigent. De première bij stralend weer werd bijgewoond door tweeduizend gasten, waaron der de nieuwe president van de Bondsrepubliek Richard von Weizsacker en zijn vrouw Ma rianne, de minister van buiten landse zaken en vice-premier Hans-Dietrich Genscher, de voorzitter van de Bondsdag Rainer Barzel en de voorzitter van de Bondsraad en premier van Beieren, Franz Josef Strauss. Allen werden verwel komd door de leider van de Festspiele, Wolfgang Wagner en diens vrouw Gudrun. De dertig opvoeringen van dit 73e seizoen met in totaal 58.000 plaatsen waren al maan denlang uitverkocht. Bezoe kers die niet meer binnen kon den, konden de opvoering van de Der fliegende Hollander via de radio in het park beluiste- Tot 29 augustus staan behal ve de Fliegende Hollander, de 'Ring des Nibelungen' in de nieuwe enscènering van vorig jaar met Peter Schneider in plaats van Sir Georg Solti als dirigent, 'Parsifal' en 'Die Meis- tersinger von Nürnberg' op het programma. In aansluiting op de niet door een pauze onderbroken voor stelling van twee en een half uur gaf de deelstaat Beieren een ontvangst in het Neue Schloss van Bayreuth. De ober- bürgermeister van Bayreuth, Hans Walter Wild, had tevoren een krans gelegd het graf van de beroemdste burger van de stad en zijn vrouw Cosima Liszt in het park van huize Wahnfried. Gelijk met de Festspiele zijn vier tentoonstellingen gewijd aan Wagner. Asma komt niet LEIDEN - Het concert, dat Feike Asma morgenavond zou geven op het orgel van de Pieterskerk in Leiden, gaat niet door. Asma (76) is vannacht met hartklachten op genomen in het academisch zie kenhuis van Amsterdam. Hij ligt daar op de afdeling hartbewa- king. Het Nederlands Congresgebouw verliest het Residentie Orkest als vaste bespeler. V/il met de bouw van een grote expositieruimte de marktpositie verstevigen. (foto gpdi Opera Stichting, die verhuizen naar de nieuwe zaal. Een zeer ge voelige inkomstenderving. Het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag wacht een zelfde verlies als de muziekzaal alle muzikale activi teiten naar zich toetrekt en de danszaal de balletevenementen. Het Scheveningse Circustheater, toch al in de rode cijfers en vaak door velen verguisd, zal het heel moeilijk hebben het vertrek van het NDT naar het Spui te overle ven. Theaters kosten - als ze eenmaal zijn gebouwd - jaarlijks veel geld door hun hoge exploitatielasten. In de slinkende markt van het ogen blik is de bouw van nieuwe zalen dan ook een hachelijke onderne ming. De aanstaande overcapaci teit dwingt tot de vraag: Wat moet Den Haag gaan afbreken? Casino Het Circustheater staat daarvoor als eerste op de nominatie. Het is uiterlijk een hoogst onaantrekke lijk gebouw en de theateraccom modatie binnen laat te wensen over. Maar een cabaretier van naam, Paul van Vliet, werpt zich op als zegsman voor zo'n 600 Sche veningse bedrijven als hij een sterk pleidooi houdt voor de instand houding van het theater. Het is de enige culturele instelling in Sche veningen, met belangrijke voor stellingen het hele jaar rond. Moet Scheveningen dan verder versto ken blijven van kunst en worden overgel;..en aan de frietkramen en het casino? Het Nederlands Congresge bouw, dat de bui al lang ziet han gen, wil op korte termijn een grote tentoonstellingshal van 8000 vier kante meter bij zijn complex bou wen. Het motief hiervoor is dat aan veel congressen tentoonstellingen en-of beurzen zijn verbonden; een derde deel van de internationale congressen laat zich ondersteunen door exposities. Een dergelijke ac commodatie concurreert met de Amsterdamse RAI, maar ook met het Haagse Houtrust. Als de plan nen van het Congresgebouw door gaan, en daar ziet het wel naar uit, zijn de dagen van de Iioutrusthal- len geteld. Tenzij de georganiseer de sport deze hallen kan gaan ge bruiken Voor een groot indoor- sportcomplex. Dit betekent niet dat het Con gresgebouw het zonder zijn cultu rele evenementen kan stellen. Con- Deze sultan Kaboes, die in Enge land op school ging en daar de mi litaire academie Sandhurst door liep, heeft van Oman een eigentijds land gemaakt. Hij zette zijn vader af, stuurde hem naar Londen in ballingschap en nam de moderni sering van zijn land krachtig ter hand. Dat deed hij heel wijs, want hij overhaastte het proces niet. Daardoor voorkwam hij al die na righeden die, gelijk de wereld el ders leert, zouden kunnen ont staan. Geen burgeroorlog, geen op standen van religieuze aard, de be volking werd niet te hard ge schokt. Nu zijn er vierbaanswegen en een eigen universiteit, het land is islamitisch, maar wel op een ma nier dat ook de vrouwen er bijvoor beeld een grote bewegingsvrijheid hebben. door Wim Henk Bakker De reden dat toeristen maar mondjesmaat worden toegelaten, wordt wèl omschreven. De bevol king wil haar eigen identiteit be houden. Als een land van één mil joen inwoners plotseling over spoeld zou worden door golven toeristen, dan zou het daarmee gauw gedaan zijn. Dit temeer om dat de bevolking in de afgelopen veertien jaar een periode van zo'n zes eeuwen heeft moeten over bruggen. „Dat vraagt allemaal nog een beetje tijd", aldus wordt veelvuldig gezegd. „U bent altijd welkom in Oman, maar u moet wel een goede reden hebben om te komen". Ken nelijk hebben velen toch al zo'n re den, want vanaf maart van dit jaar vliegt de KLM driemaal per week naar de hoofdstad Muscat. Wat toont deze met zorg opgezet te expositie, die gratis toegankelijk is? De bezoeker krijgt een over zichtelijk beeld van de geschiede- staat het prehistorische stenen monument ('megaliet') met de daarbij behorende cultuur. De kunstenaar verdiept zich al vele jaren in die eigenaardige overblijfselen van tijden waar we overigens zo bijzonder weinig van weten. Hij heeft er een en an der over op schrift gesteld en die teksten op de expositie ter inza ge gelegd. Uit die teksten blijkt, dat Palmer, die veel van die mo numenten zelf heeft bezocht, zich gevoelsmatig nauw betrok ken voelt bij deze (resten van) oude culturen. Hij is zeer geïnte resseerd in de oorspronkelijke betekenis van de megalieten en kan uiterst geboeid raken door de relatie van die stenen met de omliggende natuur. Zo schrijft hij, dat hij eens de nacht door bracht in de stenen cirkel van Castle Rigg (Engeland) "om al daar de zonsopgang te ervaren en te documenteren: een totale belevenis waarvoor de Oude mo numenten oorspronkelijk ook werden geconstrueerd". Die belangstelling voor het mysterieuze en imponerende van de megalieten, die zo fraai kunnen harmoniëren met het landschap er omheen, spreekt ook duidelijk uit het ets- en schil derwerk. Op technisch zeer vaar dige wijze heeft Palmer gestalte gegeven aan vele sfeervolle land schappen waarin de oertijd lijkt te herleven. Vooral in het ets werk - dat soms doet denken aan dat van Hercules Seghers - toont Palmer zich een meester in het oproepen van het mysterieuze. Waar de kunstenaar zich in zijn teksten (en gedeeltelijk ook in zijn werken) waagt aan verkla rende bespiegelingen over de megalieten, lijkt het meer lyrisch dan wetenschappelijk. Het valt te betwijfelen of Stonehenge wel een "symbool van kosmische eenheid" is dat evenals de ande re megalieten voortkomt uit een "mystieke en eeuwige filosofie" en uit de "poëtische visie" van 'n mens die zich nog op een spiri tuele wijze tot zijn natuurlijke omgeving verhield, intiem ver weven met de elementen en de seizoencycli". Zijn de megalieten niet misschien veelal gewoon creaties van bange zon-aanbid- ders? Hoe dit ook zij; tot en met zondag heeft u nog de gelegen heid om kennis te maken met de boeiende en vaak zeer knap ver beelde visies van Palmer op deze kwestie. ANTOON ERFTEMEIJER Expositie Oman, erfgoed van een beschaving' Kleurenetsen en olieverfschilderij en van John E. Palmer in 't Huys De- ver, Heereweg 349a, Lisse. Tot en met zondag 29 juli. Geopend: di. i/m zo. van 14-17 uur. LISSE - In Huys Dever in Lis- se exposeert John E. Palmer in trigerend werk. Palmer (geb. 1947) heeft de Britse nationali teit, maar woont al geruime tijd in Nederland. Hij is autodidact, hetgeen nogal verbazingwek kend is aangezien de meeste van zijn werken (vooral de etsen) ge tuigen van groot technisch en beeldend vakmanschap. De tentoonstelling, die ruim veertig kleurenetsen en olieverf schilderijen omvat, draagt de wat eigenaardige titel 'Natuurlij ke aarde - Natuurlijke steen'. De werken zelf hebben soms ook nogal vage titels. De meeste ech ter zijn duidelijk, en slaan op ver schillende plaatsen in (en soms buiten) Europa waar een prehis torisch stenen monument staat opgesteld. Werken als 'Stone henge Vistas' en 'Loon Dolman, Drenthe' tonen ook inderdaad landschappen waar die monu menten centraal in staan. Er zit ten ook zuiver symbolische werken tussen, zoals 'Activation- Meditation (Druid)'. Vele werken tonen zowel landschappen, als symbolen, als (oude) decoratieve patronen. Centraal in al het werk Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur met zijn Omaanse ambtgenoot Sayyid Faisal bin Ali Al Said tijdens de opening van de tentoonstelling. «foioGPDt nis van Oman van 3000 jaar voor Christus tot heden. Van archeolo gische vondsten tot eigentijdse volkskunst. Natuurlijk staat er een model van het schip waarmee, on der leiding van de schrijver en rei ziger Tim Severin, bewezen is dat de beroemde verhalen over Sinbad de Zeeman geen fabeltje hoeven te zijn, maar zeer wel op waarheid kunnen berusten. Een kopie van een 18e-eeuws handelsvaartuig is nagemaakt en heeft ook gevaren, om te bewijzen dat de tienduizend kilometer van Muscat naar Kanton inderdaad ook met zo'n boot ge maakt kunnen worden. En met veel trots wordt ook een portret getoond van de eerste Ara bische ambassadeur in de Verenig de Staten, die 150 jaar geleden de grote oversteek heeft gemaakt. Oman heeft binnen het kader van de wereldpolitiek twee grote voordelen. Het is een olieland van betekenis in de staatsoliemaat schappij neemt de Shell voor 34 procent deel en het is een strate- gisch uiterst belangrijk punt. Het heeft een klein maar uitstekend ge traind leger. Amerikaanse schepen zijn welkom in de havens van Om- Maar van dat alles is op deze ex positie niets te merken. Deze richt zich écht op het land en zijn bevol king. Men ziet culturele uitingen, onder meer prachtige gebruiks voorwerpen, zoals koffiepotten (die met meesterhand van versie ringen zijn voorzien), textiel, maar er wordt ook verteld over de die renwereld, want sommige dier soorten dreigen uit te sterven, zo als de Arabisch tahr, een soort geit. Gistermiddag heeft zijne hoog heid Sayyid Faisal bin All al Said, minister van Het Nationaal Erfdeel en Cultuur van het sultanaat Oman de expositie officieel geopend. De tentoonstelling is tot en met 1 au gustus bij Christie's te zien, de ope ningstijden zijn van 10.00 tot en met 17.00 uur. AMSTERDAM (GPD) Iemand lekker maken, maar er niet van la ten eten, daarop komt wel een beetje de expositie neer die tot en met 1 augustus wordt gehouden in het gebouw van Christie's Kunst veilingen in Amsterdam, Cornelis Schuytstraat 57 in Amsterdam. Daar presenteert zich namelijk het sultanaat Oman aan Nederland. De titel van de tentoonstelling is 'Om an, erfgoed van een beschaving'. Voor de goede orde zij direct ge meld dat het hier beslist niet om een verkoop-tentoonstelling gaat, nee, Oman's minister van Het Na tionaal Erfdeel en Cultuur wil al leen maar dat het land Oman wat meer bekendheid krijgt bij de Ne derlandse bevolking, en laten zien dat ook Oman een cultuur heeft die er wezen mag. Maar toen aan de presentator van de expositie werd gevraagd of het gemakkelijk was om als toerist een bezoek te brengen aan deze staat, die is gelegen op het Arabisch Schiereiland, kwam er toch een wat omzichtig antwoord. Een voor zichtig, maar anderzijds ook begrij pelijk antwoord. Oman was tot aan het jaar 1969 een puur midde leeuws land. „We hadden geen scholen, geen elektriciteit en één ziekenhuis, om maar wat te noe men. Dat daaraan een eind is geko men, is te danken aan de nu rege rende sultan Kaboes". OTTERLOO (ANP) - De uitgebreide Van Gogh-tentoonstelling die tot 2 september in het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterloo wordt gehouden, heeft in vier weken tijd al meer dan 100.000 bezoekers getrokken. Daar mee zijn alle records uit de geschiedenis van het museum gebroken. Nog niet eerder trok een expositie in het Kröller-Müller in zo'n kor te tijd zoveel bezoekers, aldus een woordvoer der van het museum gisteren. Op grond van het enorme succes overweegt de directie van Kröller-Müller de tentoonstel ling met minstens twee weken te verlengen. Die verlenging zou bovendien enige spreiding van het bezoek tot gevolg kunnen hebben, waardoor het museum de stroom belangstel lenden beter op kan vangen. „Op topdagen trekt de expositie meer dan 6.000 bezoekers er. dat kan geen enkel museum goed aan", aldus de woordvoerder. De Van Gogh-tentoonstelling in het Kröller- Müller is uniek, omdat het museum nooit eer der in de geschiedenis zijn totale collectie van deze schilder toonde. In totaal zijn meer dan 270 werken te zien, waaronder tekeningen en prenten die vanwege hun grote lichtgevoelig heid maar zelden en dan nog slechts kort uit de kelders van het museum worden gehaald,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15