De beurt aan Lubberding Westduitse tennisser zaait verwarring «kIm 'Friezen zijn sterker' HP Hanegraaf wint de 'Acht' Veel volk in Noordwijk S - Kaagweek morgen van start Luis Öcana ontslagen Nederlaag De Groot WK turnen in Alioy Blik in de weekbladen KISEVIERS DE TIJD hervormd nederland /n PAGINA lft SPORT DONDERDAG 26 JULI 1984 KATWIJK - De Duitse tennisspe lers en -speelsters, die ook in de vakantie aan de bak willen blijven en waar dat ook maar mogelijk is in de buurt van hun vakantieadres inschrijven voor toernooien, zijn vaak of te bescheiden waar het hun speelsterkte betreft of zij behoren tot de categorie van de pnjzenja- gers. Zee en Duin en de SW Voor hout zullen die veronderstelling ze ker delen. In Katwijk werd de in het herenenkelspel C 1 geplaatste Quido Roth (no 1) aan de kant ge zet door de Duitser Klein, 2-6, 6-2, 2-6 en in Voorhout mowat gisteren de in het herenenkelspel C als no 4 geplaatste Jan Baan de kracht van dezelfde Klein ervaren, 5-7, 5-7. Voor twee toernooien inschrij ven mag in Nederland niet en dat moet de Duitse vakantiegasten, die het racket hanteren, zeker bekend zijn. Zo niet van de wedstrijdlei ding van het toernooi waarvoor zij inschrijven dan wel van hun ten- nismakkers die voor de toernooien in de regio Leiden stamgasten zijn geworden. Zoals bv. de sympathie ke Hardy Mans. Klein liep tegen de lamp omdat hij het ongeluk had zo wel in het toernooi van Zee en Duin als in het toernooi van de SW Voorhout twee geplaatsten de weg naar de volgende ronde te ver sperren. Met die resultaten vestig de hij natuurlijk de aandacht op zich. Diskwalificatie volgde daarmee zijn beide toernooien in het herenenkelspel C danig in de war gestuurd. Een betere commu nicatie tussen de wedstrijdleidin gen van de toernooien in Katwijk en Voorhout had deze pijnlijke ver rassing overigens voorkomen. Op de speelsterkte van de Duitse in breng kan natuurlijk ook wel iets worden gevonden. Voorspelen bv. indien ook maar een zweem van twijfel bestaat. Hardy Mans hoeft niet meer voor te spelen in Katwijk. Van hem is bekend dat hij een goede speler is. Gisteren had hij het overigens ver re van gemakkelijk tegen zijn 15- jarige landgenoot S. Rohde. In de tiebreak van de derde set kwam hij met 2-5 achter te staan. Maar Mans is een koele kikker die de eigen schap heeft om zijn sterkste spel te kunnen spelen als de druk zwaar is. Rohde wilde de winst forceren maar liep stuk op de solide defen sie van Mans, 6-7. De favoriet voor de toernooizege, Ivar de Jong, stoeide ontspannen met Marcel Gerritsen, 6-0, 6-2. Kees Heemskerk liet Maarten Lugthart alle hoeken van de baan zien en maakte vrijwel geen fout, 6-0, 6-0. Marcel Vink leek legen Rene van der Wilk de eerste set te zullen moeten prijsgeven, 3-5, maar wist dat toch nog te voorkomen om daarna te domineren, 7-5, 6-3. Schreckenberg gaf Quido Roth, de zo onfortuinlijke no 1 geplaatste in het herenenkelspel C 1, geen enke le kans om gevaarlijk te worden, 6- 2, 6-2. Voor een surprise tekende Har Meijer. Na zijn echec op de dis trictskampioenschappen bij de ve teranen tegen Leo Links kwam hij nu tegen Robert Jan van der Feen, een bekende naam in de Leidse re gio, uit een onmogelijke positie, 0- 6, 2-5 sterk terug, 7-6 en 3-4 in de derde set. De partij zal vandaag worden uitgespeeld. "Wat ging dat lekker" zei giste ren Jan Willem Lughart na zijn partij in het herendubbelspel B met Ivar de Jong tegen F. Holster/ E. Zimmerman. Laatstgenoemden zullen dat beamen zij het met min der enthousiasme dan Jan Willem Lugthart. Zij werden weggeko- geld, 6-1, 6-1. In het damesenkel spel C tenniste de Duitse Liedtke, die eerder de no 1 geplaatste Simo- ne den Hollander uitschakelde, zich moeiteloos langs S. Bour geois, 6-1, 6-0. Zo moeiteloos dat menige kijker zich zal hebben afge vraagd of "dat nu nog wel C was". Misschien wel in Duitsland maar hier zeker niet. Bij de heren reken de Anton Wil van Zoelen na verlies van de eerste set, 6-7, resoluut af met Rasch, 6-1, 6-2. Voorhout In Voorhout maakte Koen Herin ga gisteren wederom indruk. Na Jan Homan te hebben uitgescha keld pakte hij ook Hans van Eede ren en de manier waarop stempelt hem tot kanshebber voor de toer nooizege. Hans van Eederen kreeg maar vier spellen, 6-2, 6-2 voor Her inga. E. de Graaf was snel klaar met D. Lemm, 6-3, 6-3 en Egbert Vonk ondervond al evenmin pro blemen tegen Jan Willem Vrees wijk, 6-0, 6-3. Bij de dames weerde Cock de Groot zich uitstekend te gen Marja Kuipers. Laatstgenoem de kon setverlies niet voorkomen al won zij uiteindelijk wel, 6-4, 1-6, 3-6. Ook Karin van der Meer gaf zich gisteren niet snel gewonnen. Liesbeth Hoogervorst, no 2 ge plaatst, won krap met 6-2, 3-6, 6-4. Zij bereikte met deze winst de hal ve finale in het damesenkelspel C. E. Frijlink/F. Westerbeek plaatsten zich via een 7-6, 6-2 zege op C. v.d. Meer/C. Schouten voor de halve fi nale in het damesdubbelspel C. Met hun goed sluitende combina tie lijken zij niet kansloos voor de toernooizege. Ook J. Wempe en M. de Pagter maakten een goede in druk tegen C. de Groot en E. Vlek- ke. 6-1, 6-3. Hazerswoude De verrassing in Hazerswoude was de uitschakeling van de no 2 geplaatste Thomas Koemans in het herenenkelspel C. Verantwoorde lijk voor die verrassing was M. Uyt- debroek. Met 6-4, 6-1 toonde hij geen enkele consideratie met zijn zo hoog gekwalificeerde tegenstan der. Van Splunter zorgde voor een tweede verrassing in het herenen kelspel C. Minder opzienbarend dan de uitschakeling van Koemans door Uytdenbroek maar niettemin een verrassing. Hij klopte T. Gibe- rius en vooral de cijfers waarmee hij dat deed zullen zijn volgende te genstanders te denken geven, 6-1, 6-3! Favoriet Mark Nagelkerken re kende razendsnel af met E. Wee- nink, 6-0, 6-1. Hij lijkt, de zonoem- de verrichtingen van zijn rivalen ten spijt, toch onaantastbaar in Ha zerswoude. Bij de dames in C zal Karin Berg, no 1 geplaatst, zeker niet gemakkelijk zegevieren. Haar rivale, de no 2 geplaatste Nelleke Weyermans, bereikte gisteren de finale met een aan duidelijkheid niet te wensen latende 6-1, 6-2 winst tegen Karin van Reeuwijk, no 3 geplaatst. Karin Berg won gis teren van Bernadette Kortman, 6-1, 6-1. Uitslagen: HEC 1: M. Glastra-L. Ver hees, 5-7,6-3,6-4. HEC 2: Schoneberg-de Graaf, 6-1, 6-2, Melissen-Meus, 5-7, 1-6, Hoekstra-Normile, 6-2, 6-4, HED: Raap- Vlieland, 6-0, 6-1. J. de Mooy-Monfils, 7- 6. 6-4. DED: E. Guyt-Jagerman, 3-6, 3-6. T. v.d. Plas-C. Schoneberg, 6-4,6-3, Lek- de Geus, 6-4, 6-2, Faase-de Mooy, 6-3, 6- 2. DDD: Jagerman/Propoli-de Bruin/de Bruin, 6-3,6-2, Ascensie/Schaart-Klinge/ Selg, 2-6, 2-6. HDD: Jan Willem v.d. Wijngaard/Jan van Baalen-Schaart/Mi- nee. 7-6. 6-3. Sorgen/Propoli-Bogus Weinberg, 3-6, 6-7. HDC 2: Wallink/Wal link-Bakker/Hermans, 2-6, 0-6. GDD Hanekamp/Propoli-Berg/Duivenvoor- de, 3-6,4-6, Ouwehand/v. Gugten-Varke visser/v.d. Marei, 6-4, 6-3, Duin/v.d. Plas- Elderhuis/Elderhuis, 4-6, 2-6, Lek/Lek- Ascensie/v. Egmond, 6-2, 6-4. Voorhout DDC K. Holster/C. Vos kuil-B. Holster/C. Jnasen, 6-2, 6-3, C. d« Groot/E. Vlekke-J. Wempe/M. de Pag. ter, 1-6, 3-6. HDC: P. Scrama/R. Bosma- J. v. Schooten/C. Laros, 6-4, 7-5, B. den Elzen/M. v. Maaren-J. Draulaus/L. Zwart, 7-5, 6-3. GDC: D. Drejer/E. de Graaf-Y. van Eeden/H. de Jong, 3-6,1-6. HED: H. v.d Meer-G. Stigter, 6-0, 6-1, J. Koppert-M. v. Overloop, 6-1, 6-1, O. Wempe-H. Warmedam, 6-4, 6-3, M. Bauw-A. Endema, 5-7, 6-1, 6-3, W. de Klerk-Wolters-M. Galjema. 6-3, 6-1. DED: G. Waremerdam-M.J. Vermin. 6- 0, 5-7, 6-4. HDD: R. Kemp/J. Sender-O. en H. Jager, 6-3, 6-4, J. v.d. Meer/J.J. Schouten-C. Langelaan/A. v. Leeuwen, 2-6, 6-4, 6-1, P. Brinkman/L. Meyll-A. v. Kooperen/E. Zuidemeer, 6-1, 6-1. DDD: C. Damen/A. Hoogeveen-M. Harder/I. Zwetsloot, 6-4, 6-4, D. v.d. Geest/1. Har- der-L. Overwijk/L. Langelaan, 6-1, 6-1, C. Vink/H. van Dongen-M. van Waasber- gen/H. Voskuil, 2-6, 4-6. Hazerswoude HED: H. Schoelink-P. van Velzen, 6-3, 6-3, J. Liem-Borgwerf, 6-4, 6-2, Chevalier-Pahladsing, 6-1, 6-1. DED: S. v.d. Sman-Y. van Bockhove, 6- 3, 6-0, G. Kok-W. Versteeg, 6-0, 6-3. GDC: A. van Reeuwijk/J. Bekkering-K. Berg/K. van Velzen (no 3 geplaatst), 6-0, 5-7, 6-4,1. van Riet/A. Weening-R. Gaar keuken-Van Reeuwijk sr. 6-0. 6-2. FRANK BONTE NOORDWIJK - Terwijl het volk massaal was uitgelopen om zich te vergapen aan wat eens Tourvedetten waren, namen de echte vedetten van de meest recente ronde van Frankrijk gisteravond niet achter de dery's, maar achter de dranghekkken plaats. Terwijl hun mannelijke collega's in de kille kustplaats een geprogram meerd spektakelstuk opvoerden, mochten Petra de Bruin, Heieen Hage, Mieke Havik, Rita Timpers en Hanneke Lieverse in burger toe kijken. Toch waren de 'meiden van Scheperkamp', die in de Tour de Femme vijftien van achttien etap pes wonnen, niet voor niets naar Noordwijk afgereisd om de plaat selijke profronde op te luisteren. Rondebaas Joop Riethoven liet zijn spreekstalmeester Willem van Duivenbode, die werd bijgestaan door een overenthousiaste Gerben Karstens, de succesvolle rensters en hun ploegleider Ben Scheper- kamp 'bedelven' onder bloemen, lovende woorden en een onkosten vergoeding van een paar tientjes. En omdat de kopstukken van de ronde van Noordwijk toch nog op zich lieten wachten, mochten de dames op in de haast aangerukte fietsen kiimmen om een ererondje te rijden. Daarin viel hen een be schaafd applaus van de naar schat ting 30.000 toeschouwers ten deel. Aanmerkelijk meer enthousias me bracht de massa op toen Joop Zoetemelk, Gerne Knetemann, Jan Raas, Henk Lubberding en Pe ter Winnen de boulevard opdraai den. Enkele volkshelden hadden 'de Acht van Chaam' (120 kilome ter) al in de benen en een waanzin nige autorit achter de rug. Immers, het Brabantse criterium was flink uitgelopen en om er voor 'het don ker' nog een paar rondjes in Noord wijk uit te kunnen persen, waren de renners in 'formule 1-vaart' naar de kust gebracht. Toch kregen de toeschouwers waar hun geld, dat ze overigens niet hoefden te betalen omdat Riet hoven cs. zoveel sponsorgelden bij elkaar hadden weten te bedelen dat er voldoende geld in de pot zat om tien wielerprofs en evenveel gangmakers naar de bloemenbad- plaats te kunnen lokken. Voor het vriendenprijsje van een paar-duizend gulden de man wen sten de vijf renners, die de afgelo pen weken zo nadrukkelijk teleur stelden in de Tour bouclé, zich tot groot genoegen van het publiek flink uit te sloven. Misschien om- f gö II r fflL m In de eerste ronden mochten mindere goden als Theo Smit, en Hans Langerijs het kleine veld nog CHAAM (ANP) - Jacques Hanegraaf heeft het oudste en bekendste beroepscriterium van Neder land, de Acht van Chaam, gewonnen. De renner uit de ploeg van Walter Godefroot was in zijn rode trui, als winnaar van het klassement van de tussen- sprints in de Ronde van Frankrijk, de snelste in de eindsprint van een groepje van zes koplopers. Het zestal was er na ongeveer negentig van de 120 kilometer ontsnapt. Leo van Vliet en Johhny Broers gaven daartoe de aanzet bij een premie- sprint. Zij kregen gezelschap van Gerald Veld- scholten, Phil Anderson, Jacques Hanegraaf en Jan Raas. De vluchters namen een voorsprong, die maximaal veertig seconden bedroeg. Op de eind sprint was daarvan nog de helft over. In de laatste meters probeerde Velscholten te ontsnappen. De Twent werd teruggehaald door Van Vliet. Uit diens wiel sprong Hanegraaf naar de overwinning. De tegenvallende prestaties van de Nederlanders in de Ronde van Frankrijk ten spijt waren er ongeveer 55.000 toeschouwers. Het optre den van de voor veel geld aangetrokken Fransen Barteau, Gaigne, Yvon en Mare Madiot bleef be perkt tot het onopvallend meerijden in het peloton. Tijdens de amateurwedstrijd van de Acht van Chaam, Nederlands oudste wielercriterium, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Een groep renners kwam ten val over een vrouw, die op het parkoers reclamemateriaal uitdeelde aan het pu bliek. Enzing Roovers uit Roosendaal raakte het zwaarst gewond. Hij werd met rugletsel en een ge broken sleutelbeen naar het ziekenhuis gebracht. De wedstrijd voor amateurs over honderd kilome ter werd in een massasprint gewonnen door Rei- nier Valkenburg uit Bergen op Zoom. LEIDEN - Hoewel de meeste belangstelling uitgaat naaf de zeilers die deelnemen aan de Olympische Spelen, weten ook de Hollandse en de Friese zeilers het komende weekeinde de schijnwerpers op zich gericht. Voor de 64ste keer immers worden op de Kaag de traditionele wedstrijden tussen de zeilers in de Regenboog-klasse van beide provincies gehouden. Henk Lubberding neemt de felicitaties van de rondemiss in ontvangst terwijl zijn gangmaker Harm Smits goedkeurend toekijkt. (foto Holvast) dat ze Joop Riethoven zo'n aardige aanvoeren, maar halverwege de man vinden, maar in elk geval om- koers namen de vedetten het heft dat de heren hun vak verstaan, dus stevig in handen. Beurtelings ver in kermiskoersen die sensatie schenen Knetemann, Zoetemelk, brengen waar het publiek op af Raas, Lubberding en Winnen aan komt. het front. Alleen de 63-voudige zes daagse winnaar René Pijnen mocht zich nog even in het spel van de groten mengen, maar moest uiteindelijk op bescheiden afstand toekijken hoe de 'hereboer uit Voorst' zijn voorwiel net iets eer der over de meet drukte dan de winnaar van vorig jaar, Joop Zoe temelk. Met Henk Lubberding kreeg de derde ronde van Noordwijk welis waar niet de winnaar waarop het publiek had gehoopt en gerekend, namelijk Joop Zoetemelk. Maar volgens insiders was het een uitge maakte zaak: 'de Lub' was gewoon aan de beurt. Uitslag; 1. Henk Lubberding (achter gangma ker Harm Smits) 2. Joop Zoetemelk (achter Debrove) 3. Gerrie Knetemann (achter Chris Smits) 4. Jan Raas (achter Walrave) 5. René Pijnen (achter Koch) 6. Peter Winnen (achter Verdoorn) 7. Theo Smit (achter Van de Torre) 8. Hans Lan gerijs (achter Raats) 9. René Kos (achter Van Dyvenbode) 10. Martin Venix (ach ter Jongejan). JAAP VISSER Hoewel in diverse klassen om de prijzen wordt gestreden, mag op nieuw in de teamwedstrijden de meeste 'strijd' worden verwacht. Geen wonder dan ook dat het meestal zwart ziet van de bootjes, wanneer de fraaie schepen ter hoogte van de Kaagsociëteit van start gaan. Dat zal morgen ook het geval zijn, zeker wanneer de wind dezelfde kracht ontwikkelt als de afgelopen tijd. Afgaande op de resultaten van de meest recente uitvoeringen gel den de Hollandse zeilers als favo riet voor de overwinning in de Kaagweek. "Een hoogtepunt voor iedere zeiler", weet Peter Kempe- neers (40), die voor de zevende keer in teamverband de strijd aanbindt tegen de Friezen. "Er spreken dan altijd de nodige sentimenten mee. Het is toch altijd iets bijzonders", aldus de ras-Leidenaar. Die met zijn boot de Jantje van Leiden best weer de nodige erger nis zal opwekken bij zijn tegen standers. Evenals zijn teamgenoe- ten en de Friese tegenstanders ove rigens. Want het gaat er over het algemeen hard aan toe tijdens de teamwedstrijden. "Men is blijk baar toch heel nationalistisch inge steld", weet Kempeneers. "Er spe len zich soms heftige taferelen af MADRID (AFP) Luis Ocana is ontslagen als ploegleider van Teka, getalsmatig de grootste professio nele wielerploeg van Spanje. Oca na, winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1973, wordt door de geldschieter, Santiago Revuelta, verraad en ontrouw verweten. LOS ANGELES (DPA) - De Afri kaanse landen, verenigd in de AC- NOA, hebben in een brief aan het Internationale Olympische Comité geprotesteerd tegen de deelne ming van Zola Budd aan de Spe len. De 18-jarige Zuidafrikaanse at lete werd enkele maanden voor het begin van de Spelen tot Britse ge naturaliseerd. Het protest zal geen gevolgen hebben. "Het IOC is in dit geval onafhankelijk in haar be slissing", aldus directrice Monique Berlioux. op het water. Ook na de wedstrij den kijken de Friezen en de Hol landers elkaar vaak niet aan. Nee, pas na het overhandigen van de be ker wordt alles vergeven en verge ten". Waarmee Kempeneers duidelijk maakt hoeveel waarde de teams aan een overwinning hechten. De teambespreking van vanavond spreekt wat dat betreft ook boek delen. Geoefend hebben de Hol landse zeilers nog niet. "Het team- zeileh valt niet te oefenen", zegt Kempeneers. "Het is meer een kwestie van ervaring. Je moet je zelf kunnen wegcijferen. Constant proberen je tegenstander in de pro blemen te brengen. Door overstag te gaan, hem de wind uit de zeilen te nemen en hem zo dwingen een lagere koers te gaan varen. Ik heb wel eens honderd meter omgeva ren om een bepaalde positie niet te verliezen. Heel wat anders dan de individuele wedstrijden waar het vooral op pure snelheid aankomt. Maar ik doe het allebei net zo graag". De Friezen zullen morgen, zater dag, maandag en dinsdag alles op alles zetten om revanche te nemen voor de nederlagen van de afgelo pen jaren. "En we zullen voor ze moeten uitkijken", waarschuwt Kempeneers. "Want ze zijn sterker geworden". LINZ (APA) - De Nederlandse Pa tricia de Groot heeft in de halve fi- nales van het Europees kampioen schap tafeltennis junioren bij de cadetten (tot 14 jaar) in drie games verloren van de Westduitse Katja Nolten: 21-18, 9-12, 14-21. In de kwartfinale dubbelspel verloor zij met Dora Keen van de Hongaarse dubbel Nagy/Kuhn met 21-17, 15- 21, 21-16. In het gemengd dubbelspel kwam het Nederlandse koppel Jos Ver- hulst en Heieen Hop niet achter de tafel. Jos Verhulst werd door de Nederlandse leiding disciplinair gestraft, omdat hij zich had gedra gen als „toerist". Verhulst was na melijk te laat in zijn hotel geko- LOS ANGELES (Van een spe ciale ANP-verslaggever) - De wereldkampioenschappen tur nen 1987 zijn toegewezen aan Nederland. Tijdens het congres van de internationale gymnas- tiekfederatie (FIG) hebben de afgevaardigden zich woensdag avond in Los Angeles duidelijk uitgesproken voor de kandida tuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond. De wereldkampioenschap pen zullen in 1987 van 18 tot en met 25 oktober in hetSportpa- leis Ahoy' in Rotterdam wor den gehouden. Drie bonden hadden zich kandidaat gespeeld. Naast Ne derland hadden ook Japan (To kio) en de Verenigde Staten (Indianapolis) verzocht de titel- wedstrijden in 1987 te mogen organiseren. Japan trok zich voor de stemming terug. De af gevaardigden brachten 36 stemmen uit op Rotterdam en 20 op Indianapolis. De verkie zing van Rotterdam was een groot succes voor de delegatie van het KNGV, die bestond uit vice-voorzitter Tom Daey Ou- wens, Bep Vos, Anneke Kelder en Jan Meijer. Namens de ge meente Rotterdam was Hans 'Aalbers, hoofd van de afdeling sport en recreatie van die ge meente, aanwezig. Joeri Titov, president van de internationale gymnastiekfede- ratie, toonde zich afgelopen zondag tijdens de presentatie al een groot voorstander van Ne derland. Eerder organiseerde het KNGV de Europese kam pioenschappen dames (1967 in Amsterdam) en de wereldkam pioenschappen ritmische gymnastiek (1973 in Ahoy'). Het KNGV had zijn kandida tuur gesteld in verband met het 75-jarig bestaan van het Neder lands Olympisch Comité in 1987, dat via de stichting Sport Support de KNGV financiële ondersteuning toezegde. Broddelwerk van het ergste soort. Zo kwalificeert PvdA-ka- merlid Vermeend een nieuwe rege ling van Economische Zaken om ondernemers aan te zetten tot meer speurwerk en inventiviteit. 'Dit is nog erger dan de WIR. Belache lijk'. De subsidieregeling gaat de staat jaarlijks ongeveer 1,1 miljard gulden kosten. Een bedrag dat bo venop de lastenverlichting voor het bedrijfsleven van 1,5 miljard komt. De regeling is bedoeld voor re search van kleine en middelgrote bedrijven. Maar in praktijk komt het er op neer dat de multinatio nals er het meeste van zullen profi teren. Philips bijvoorbeeld, dat op zo'n 18 terreinen onderzoek ver richt. Per terrein kan met gemak 450.000 gulden aan subsidie wor den binnengehaald, een totaalbe drag van 15 miljoen per jaar: kassa! Vermeend: 'dit is toch om te jan ken'. HP- verslaggever Herman Vuijs- je verdiepte zich in de rel rond Fassbinders toneelstuk Der Muil, die Stadt und der Tod. Een anti semitisch stuk naar wordt be weerd. Alle pogingen om het opge voerd te krijgen zijn op niets uitge lopen. De laatste schouwburgdi recteur die het probeerde mocht gelijk opstappen. 'Na Auschwitz kunnen we ons geen misverstan den en naïviteit veroorloven', aldus een bestuurder. De EG-superheffing drijft de boeren tot wanhoop. Wie zijn be drijf niet efficient genoeg heeft ge voerd wordt nu genadeloos ge straft. Er kan niet langer worden geïnvesteerd in koeien wanneer de inkomsten dalen. De zuivelover- vloed moet de kop worden inge drukt. Een boer: 'Ik weet niet hoe we het met die superheffing red den moeten. We krijgen nog min der dan een ww-uitkering'. Verder biedt HP een portret van de Belgische tekenaar Kamagurka, die zijn werk omschrijft als 'niet te catalogiseren waanzin'. MAGAZINE Nederland heeft weer kooplie den nodig, staat op de voorplaat van Elseviers Magazine van deze week. Het is een citaat van dr. A. van der Zwan. president-directeur van de Nationale Investerings bank. Hij meent dat de gedachte is achterhaald dat managers alles kunnen overzien en vanuit een centraal kantoor de zaak kunnen sturen. "De mensen aan het front gaan weer bepalen wat er gebeuren moet". Ook een verhaal over de, wat ze zelf noemt, 'best betaalde portier van Nederland'; staatssecretaris Van Korte-Van Hemel. Er is voort durend kritiek op haar vreemdelin genbeleid, vooral wanneer het om het uitwijzen van jonge kinderen gaat. Het is voor haar moeilijk te verteren dat zij voortdurend wordt belaagd met het verwijt kil en on menselijk te werk te gaan. "Actie voerders vergeten vaak dat, wan neer ik iemand zomaar toelaat, zeer onrechtvaardig handel tegenover anderen die alle wegen hebben be wandeld die de wet aangeeft en uit eindelijk het land moeten verla ten". Bovendien een artikel over zwar trijden. 'De Nederlandse automo bilist wordt zwaar gepakt', zegt EM. De overheid lokt zwartrijden uit, want beschouwt de auto als een rijdende geldmachine. Over anderhalf jaar komt er een nieuw systeem dat zwartrijden moet te gengaan. EM: "Maar er zullen toch altijd 70.000 zwartrijders blijven. En dat is niet goed te praten, maar wel verklaarbaar". Tenslotte: Kinderporno, Marker waard, Israël, gesprek met Monda- le, Wereldraad op nieuwe paden en Galerie doet de deur dicht. De Surinaamse legerleider Desi Bouterse woonde in Nicaragua de vijfde verjaardag van de sandinisti- sche revolutie bij en deed daar vol gens verslaggever Jan Schmeitz veel moeite om zich aan de leiders in Managua te spiegelen. Op een persconferentie, waar hij de uit gangspunten van de Surinaamse revolutie uiteenzette, verzweeg hij de decembermoorden en beperkte hij zich tot "Suriname-promotion". Toen toch naar de moorden werd gevraagd, zei Bouterse: "Wat zou er gebeurd zijn wanneer die de- cembergebeurtenissen niet had den plaatsgehad. Dan zouden er misschien duizenden progressie ven zijn omgekomen als gevolg van een contracoup". Arie Kuiper belicht het duo Mon- dale-Ferraro en blijkt zich nogal te hebben geërgerd aan reacties van mede-columnisten als Emma Brunt (HP) en Emmy van Overeem (EM) die de vrouwelijke kandidaat op grond van haar sexe al de hemel in prezen. "Verlos mij van mijn vriendinnen heer, met mijn tegen standers speel ik hetzelf wel klaar" zou Ferraro ongetwijfeld gedacht hebben als ze Nederlandse kon le zen, vermoedt hij. De Voorschotense ethicus He- leen Dupuis, onder meer docent ethiek aan de medische faculteit in Leiden en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie wordt uitvoerig onder vraagd over haar opdracht als ethi cus en haar houding tegenover ac tualiteiten als diepvries- en rea geerbuisbaby's. Ze vindt het vreemd dat mensen zich juist daar voor zo blijken te interesseren, ter wijl er "heel andere, veel spectacu lairder ontwikkelingen zijn die voor veel meer mensen van belang zijn en waarover je maar weinig hoort. De tweede generatie psyc hofarmaca die aan het ontstaan is, stoffen waarmee je het gedrag van mensen kunt beïnvloeden". Ze acht het niet haar taak conclusies te formuleren, maar beperkt zich in eerste instantie tot "zeggen waar de voetangels, klemmen, haken en ogen zitten". Ook in De Tijd; deel drie over de Israëlische verkiezingen, de Iraan- se Boeings bij de KLM en de op komst van de Videoclip. Hervormd Nederland is in de parlementaire luwte van het ka merreces naar Oss getogen, alwaar mevrouw Müller-Van Ast, kamer lid van de PvdA, uitwijdt over de gezondheidszorg, het artsendom en de centen. 'Met de benen op ta fel' duurt het gesprek voort, totdat de BVD zich per telefoon meldt, omdat spreekster van plan is naar Tsjechoslowakije op vakantie te gaan. Zonder deze interventie zou het verhaal nog langer zijn gewor den, moeten we vrezen. Joh. S. Wijne zet vraagtekens bij het bestrijden van facisme en racis me via het onderwijs, waartoe hij de geschiedenis doorneemt van Plato tot en met Janmaat. De laat ste wordt nota bene betiteld als in tellectueel. Wijne wijst er terecht op dat er bij de taak en plaats van intellectuelen de nodige vraagte kens kunnen worden gezet. Passend in de stijl van HN wordt de bijbel nog even doorgenomen op de beoordeling van het geweld. Hilder Burger waarschuwt tegen het gevaar van een moralistische uitleg. In dezelfde lijn volgt een de gelijk en optmitisch getoonzet arti kel over de toekomst van de oecu menische beweging, die ook nog vol elan zit na de vergadering van het centrale comité van de Wereld raad van Kerken. Een nieuwe serie, over Belgie, wordt geopend onder de kop 'Vlaanderen is nu niet ver meer'. Dat belooft nog wat. De cultuur tenslotte komt aan bod met Isaac Singer, van wie nieuwe verhalen onlangs in vertaling verschenen. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederlands journalistieke duo Piet Piryns en Max van Weezei ging op theevisite bij de weduwe Rost van Tonningen, die in het nieuws kwam met haar verzend huis van extreerri-rechtse litera tuur. Bij het gesprek aanwezig ene Joop Zwart, haar perschef. Zwart: "Het Derde Rijk heeft ergens na tuurlijk wel tot verschrikkingen geleid. Maar je kunt je toch afvra gen of de intenties in het begin niet beter zijn geweest. Waarom wordt eraan voorbij gegaan dat onze so ciale voorzieningen voor een groot deel aan het Derde Rijk ontleend zijn. Het welvaartspeil dat nu in Nederland bestaat is voor een be langrijk deel te danken aan maatre gelen die in het Derde Rijk getrof fen ziin". Mevrouw Rost van Tonningen: "Ik vind dat de arbeidsdienst weer moet worden ingevoerd. Hitier heeft die ingesteld, maar na de oor log is die afgeschaft. Het is toch te gek dat ik op mijn leeftijd nog moet werken, terwijl er jongeren zijn die niet aan de slag kunnen ko men". Verder in VN een artikel over de sympathie van politieagenten voor de Centrumpartij. De schrij ver, Hans Smits, citeert Bouwe Kalma, de omstreden, want linkse, oud-hoofdinspecteur van politie: "Het verschijnsel fascisme en ra cisme is niet iets van de laatste tijd. Mijn eigen ervaring is dat zich een aantal potentiële fascisten en racis ten bevindt in de gelederen van het Rotterdamse korps". VN laat ook Ted Allbeury aan het woord, de Britse ex-spion en auteur. "Er was genoeg in de jaren dertig om communist van te wor den, genoeg om je tegen te verzet ten, wraak op te nemen. De keuze voor het communisme is altqd een negatieve". Het kleurkatern van VN is volge schreven door woedende lezers.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10