LEIDSCH DAGBLAD Reagan belooft: geen verhoging belastingen 7.9% Aantal AIDS-patiënten groeit snel In VS inbraak in computer strafbaar Teekens gaat bij rechter op huisbezoek Weer wereld kampioenschap paalzitten BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE NU Deurwaarder op stoep bij oud-bewoners van 'gifwij k' in Gouderak Directeur in Katwijk voor fiscale fraude aangehouden ISRAEL IOENSDAG 25 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37456 irecteur G. Koopman ooldredacteur drs. J. W. E. Metselaar dj hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttxrs 54 2300 AB Leiden Voor tel rvs 2e colofon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Gekleed in een sla- gersjas verscheen Eimert Teekens afgelopen maandagmiddag aan het woonhuis van de president van de Haagse rechtbank, mr. Kootte. Voorzien van een gedenk boek dat in 1968 ter zijner ere was geschreven. De voormalige voorzitter van de raad van bestuur van het Vleeschmeesters—concern wilde de rechter daarmee een andere kijk geven op zijn leven. Eén dag later moest Teekens namelijk voorkomen wegens fraude. De vroegere Leidse superslager trof de rechtbankpresident niet thuis; wel diens echtgenote. Zij schrok, vertelde de verontwaar digde mr. Kootte gisteren tijdens de rechtszitting: "Mijn vrouw zag u met uw witte jas en schoe nen in eerste instantie aan voor iemand van een ziekenhuis en vreesde dat er iets ernstigs was gebeurd". Mr. Kootte vond het hoogst on gepast bij een strafrechter thuis te komen en te proberen hem zo te beïnvloeden. "Zat er eigenlijk geen geld in dat boek?", vroeg hij de verdachte. De officier van justitie eiste la ter vijftien maanden gevange nisstraf tegen de ex-Vleeschmees- ter. (zie verder pagina Leiden) AMSTERDAM (GPD) - Het aantal AIDS-patiënten in ons land groeit snel. Se dert 1 januari van dit jaar zijn acht nieuwe gevallen van AIDS geconstateerd. Dat betekent een verdubbe ling in vergelijking met vo rig jaar. AIDS is een ziekte waarbij het af- weermechanisme van het lichaam niet meer functioneert. In vrijwel alle gevallen is de afloop dodelijk. Het is nog niet helemaal duidelijk of het om een virusinfectie gaat. maar het staat wel vast dat de ziek te via het bloed wordt overge bracht. AIDS komt vooral voor onder mannelijke homoseksuelen. Ook blijken veel mensen in centraal Afrika gevoelig te zijn voor deze ziekte. Daarbij gaat het niet om de seksuele geaardheid van de patiën ten, want het betreft hier ook kin deren en vrouwen. In de Verenigde Staten, waar AIDS voor het eerst is gesigna leerd, staan 5000 patiënten geregi streerd. Volgens de laatste cijfers komen daar per dag vijf AIDS-patiënten bij. In Nederland zijn vanaf 1982 21 AIDS-patiënten opgenomen. Dertien van hen zijn overleden. Het bureau voor gezondheids voorlichting en opvoeding in Am sterdam en het COC hebben een nieuwe folder uitgebracht over AIDS die beschikbaar is in alle uit gaansgelegenheden waar homo seksuelen komen. Tijdens de Fira- to zal een Film over AIDS recht streeks worden uitgezonden op het Amsterdamse kabelnet. Daarna komt deze voorlichtingsfilm in roulatie in het zogenaamde homo- circuit. li Noordwijkerhout In Rotterdam weer priesteropleiding gan zei hierop dat de Democraten kennelijk de communistische drei ging in Midden-Amerika negeren. Het linkse sandinistische bewind in Managua is een bastion van Moskou en steunt de strijd tegen de democratisch gekozen regering van El Salvador, aldus Reagan. „Alles wat wij over de sandinisti sche regering hebben gezegd is een bewezen feit. Zij (de sandinisten) proberen El Salvador te vernieti gen, zij zijn een totalitaire rege ring". Reagan stelde verder onder handelingen in het vooruitzicht met de nieuwe (linkse) regering van Nieuw-Zeeland over het ver bod op nucleair vlootbezoek. NOORDWIJKERHOUT - In het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout is vanmorgen vroeg het jaarlijkse 'we reldkampioenschap' paalzitten begonnen. De twaalf mannelijke deelnemers zullen tot zondagmiddag op hun plaats moeten blijven om het 'wereldrecord' van 102 uur en 32 minuten te breken. Het record voor dames staat op 90 uur en 2 minuten, zodat dit record al in de nacht van zaterdag op zondag kan zijn verbeterd. Het paalzitten, dat nu al weer voor de vierde keer wordt gehouden, trekt doorgaans veel bezoe kers. Vorig jaar heeft de organisatie in totaal ruim 100.000 bezoekers geteld. (foto Holvast) Huwelij ksrecord Op zoek naar 27ste vrouw BLYTHE (AP) - De Ameri kaan Glynn Wolfe, een doopsge zind predikant die volgens het Guinness Book of Records de meest getrouwde man is binnen monogame samenlevingen, heeft voor de 26ste keer echt scheiding aangevraagd en is nu op zoek naar zijn 27ste echt genote. De 76-jarige Wolfe, vader van 40 kinderen, stond in januari van dit jaar voor de 26ste keer in zijn leven in de trouwzaal, ditmaal met de 38-jarige Cristi- na Camacho. Volgens Wolf is hun huwelijk stukgelopen op de generatiekloof. "Die jonge vrouwen willen niet meer gewoon thuiszitten en de was doen en strijken en stof zuigen," aldus Wolfe. Zijn 26ste vrouw was bijna nooit thuis, zo zei hij. Wolfe zei verder dat hij tot dusver altijd uit liefde ge trouwd was maar dat hij het nu anders gaat aanpakken: "Wat ik nu wil is een huisvrouw. Koel Wolkenvelden en overwegend droog. Minimumtemperatuur omstreeks elf graden. Middagtemperatuur circa 26 juli Zon op 5.53, onder 21.40 uur. Maan op 2.57, onder 20.43 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.10 en 14.40 uur, laagwater om 10.12 en 22.42 uur. WASHINGTON (AFP)- Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen dat het inbreken in computers strafbaar stelt. Het Huis nam het ontwerp dat „elektroni sche inbraak" tot een federaal mis drijf maakt met algemene stem men aan. Volgens het ontwerp kan tot ver volging worden overgegaan wan neer de „elektronische inbraak" de dader minstens 5.000 dollar ople vert of het slachtoffer minstens dat bedrag moet uitgeven om de aan gerichte schade te herstellen. Voor het ontwerp wet wordt, is nog een lange procedure nodig. De afgelopen maanden heeft een groot aantal computerinbraken in de Verenigde Staten de aandacht Amerikaan schiet vier mensen dood HOT SPRINGS (AP) Een gewa pende man, die na een schietpartij op de vlucht was voor de politie, heeft gisteravond in een motel in de Amerikaanse stad Hot Springs vier personen doodgeschoten en drie anderen verwond. De dader overleed aan de ver wondingen die hij bij de eerdere schietpartij met de politie had op gelopen. De man was korte tijd tevoren in de buurt van het motel aangehou den door de politie. Hij zat met drie andere mannen in een auto. Toen er vanuit de auto geschoten werd, schoot de politie terug. Twee van de inzittenden werden door politie kogels getroffen. Eën van de ge wonden vluchtte met de auto naar het motel, waar hij het vuur open de op de aanwezigen. gevestigd op de kwetsbaarheid van in computers opgeslagen informa tie. Verscheidene malen zijn jonge ren er met hun eigen huiscomputer in geslaagd toegang te krijgen tot de informatiesystemen van ban ken, ziekenhuizen en zelfs organi saties die zich bezig houden met de nationale veiligheid. Zo slaagden drie jongeren van 13, 15 en 16 er in door te dringen tot de computers van de NASA. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Leiden, Botermarkt 2, (071) 13 43 43. Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070) 65 08 00. WASHINGTON (UPI/DPA) - President Reagan heeft be loofd dat hij de belastingen volgend jaar niet zal verhogen als hij wordt herkozen tot president. Hij zei dit op een persconferentie in het Witte Huis, die gisteravond door de televisie werd uitgezonden. „We hebben geen plannen de be lastingen te verhogen" zo zei Rea gan. Zijn woorden waren een reac tie op een uitspraak van de demo cratische kandidaat voor het presi dentschap, Walter Mondale. Hij had verklaard dat, wie er ook presi dent wordt, de beiastingen moeten worden verhoogd. „Laat ik de waarheid zeggen, Reagan zal de be lasting verhogen en ik zal de belas ting verhogen. Hij zegt dat niet, en ik doe dat nu", zo sprak Mondale verleden week. Op zijn persconferentie ging Reagan hier tegen in. „De waar heid is dat Mondale in belasting verhogingen gelooft en dat ik ge loof dat we ons ten doel moeten stellen waar dat mogelijk is de be lastingen voor de mensen te verla gen". Reagan wees op de resultaten van zijn economische beleid, dat onder meer heeft geleid tot een vermindering van de werkloos heid, een vermindering van de in flatie en tot het toenemen van de economische groei. H(j ging ook in op de verklaring van Mondales „running mate" Ge- raldine Ferraro dat de armen en be- hoeftigen het slachtoffer zijn van zijn beleid. „Niets ondersteunt die beschuldiging", aldus Reagan. „Al le programma's voor de behoefti- gen zijn verhoogd. Wij helpen meer mensen en geven meer geld uit voor die programma's dan ooit in de geschiedenis". De Amerikaanse president sprak zich nog niet uit voor de opheffing van de economische sancties tegen Polen, die de Verenigde Staten hadden ingesteld na de afkondi ging van de staat van beleg in Po len in december 1981. Hij zei dat zijn regering de zaterdag door Po len aangenomen amnestiewet be studeert. „Als de amnestiewet vol doet aan de voorwaarden die wij hebben gesteld (voor intrekking van de sancties), dan zullen wij ant woorden met het opheffen van de sancties". Hij voegde er aan toe zich ervan bewust te zijn dat de Amerikaanse sancties niet alleen de Poolse regering maar ook het Poolse volk straffen (zie ook pag. Milieuheffing op brandstof PAGINA 5 Franse regering vraagt eenheid PAGINA 7 Vakbonden verliezen steeds meer leden 10). Op de persconferentie werd ook Mondales belofte een einde te ma ken aan de „illegale oorlog" in Ni caragua ter sprake gebracht. Rea- DEN HAAG (GPD) - Oud-bewo ners van de ernstig verontreinigde Zellingwijk in Gouderak, kunnen binnenkort de deurwaarder ver wachten. Een groep van 33 vroege re bewoners, die elders in Goude rak onderdak hebben gevonden, zijn ontevreden over de bijdrage van het rijk in hun verhuis- en in richtingskosten. Uit protest daarte gen weigeren ze een deel van de huur van hun nieuwe woning te betalen. Het gaat om maandelijkse bedra gen van 150 tot 240 gulden. De Al gemene Woningbouwvereniging Gouderak heeft nu een deurwaar der naar de weigerachtige huur ders gestuurd. De oud-bewoners van de gifwijk voelen zich ernstig benadeeld door de afwikkeling van de gifzaak, waarvoor ze rond de jaarwisseling hun huizen moesten verlaten. Vol gens de woordvoerder van de be wonersvereniging zijn deze men sen er in één klap tien tot vijftien procent in inkomen op achteruit gegaan als gevolg van de hogere huren die ze nu moeten betalen. Bovendien is de belangenvere- ning boos over het verschil in de rijksbijdrage voor verhuis- en in richtingskosten tussen voormalige huurders en eigenaren van koop woningen in de Zellingwijk. De huurders hebben minder gekregen dan de huiseigenaren. De totale huurachterstand van de vroegere bewoners is innmiddels opgelopen tot bijna f 40.000. De woningbouwvereniging is niet gelukkig met de situatie, maar weigert de dupe te worden van een rijksregeling. Wanneer ook de deurwaarder binnenkort nul op het request krijgt zal de kanton rechter worden ingeschakeld. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten LEIDEN - In een weiland in het Morskwartier zijn vanmorgen een schaap en een kalf gevonden die op gruwelijke wijze zijn mis handeld. Van het jonge schaap was één poot verbrij zeld. Op de foto wordt het wegge dragen. Het dier moest in de loop van de ochtend uit zijn lijden worden verlost. Een moeder- schaap bleek ge heel uit het wei land verdwenen. Het kalf was kreupel geslagen. (foto Holvast) (Van een c r verslaggevers) Wie het hardst feestviert is de winnaar. Dat is het motto van de strijd om de formatieopdracht die de twee hoofdstromingen in de Israëlische po litiek. Likhoed en de Arbeiderspartij, na de verkiezingsuitslag zijn begon nen. De vorming van een nieuwe re gering is geen eenvoudige zaak, want de Arbeiderspartij heeft welis waar vier zetels voorsprong op het Likhoed-blok, maar beide partijen hebben zetels verloren aan linkse en rechtse splinters. In de Knesset, het parlement, zijn nu acht kleine partijen vertegenwoor digd, samen goed voor 23 van de 120 zetels. Dat worden er straks 13 met in totaal 31 zetels. Likhoed heeft zeven jaar geregeerd met steun van vijf klei ne rechtse partijen, een periode van oplopende binnenlandse spannin gen. De oorlog in Libanon bracht de regering in diskrediet en trok samen met de omstreden nederzettingenpo litiek een zware wissel op de econo mie, die er met 400 procent inflatie allerbelabberdst voorstaat. Angst voor een noodzakelijk ingrij pen in gevestigde belangen heeft veel kiezers van de traditionele machtsblokken afgewend. De door gaans in onwerkbare dogma's gros sierende kleine partijen hebben daar goed garen bij weten te spinnen. Zij zullen hun winst in invloed vertaald willen zien en dat maakt elke nieuwe regering bijvoorbaat wankel. De komst van een vijf-, zes of zevenpar- tijenkabinet is niet denkbeeldig. Een snelle crisis daarna is dat evenmin, want het is een onmogelijke opgave om het alle belangengroepen naar de zin te maken. Voordat president Herzog de offi ciële formatieopdracht kan geven, moet één van de twee partijleiders hebben aangetoond dat juist hij de beste papieren heeft om een regering te vormen. Te vrezen valt dat de op één na grootste partij, de Likhoed van premier Sjamir. daartoe door zijn banden met veel rechtse partijen het best in staat is. Zo n kabinet is niet alleen wankel, het zal, nog meer dan nu al het geval is, door de rechter vleugel worden gedomineerd. Sinds de uitslag bekend is, wordt in Israël druk gespeculeerd over varian ten die een uitweg uit de impasse kunnen bieden. De mogelijkheid is geopperd van een nationaal kabinet met Likhoed en Arbeiderspartij sa men. Ook wordt gedacht aan nieuwe verkiezingen in het najaar. Als Peres (Arbeiderspartij) zijn be lofte houdt, komt er geen nationaal kabinet. Hij ziet er, niet ten onrechte, niets in, noemt het een kabinet van 'nationale verlamming', omdat zon regering door de grote meningsver schillen niet toe kan komen aan be sluitvorming. Verkiezingen zijn even min aanlokkelijk. De twee hoofdstro mingen hebben voor een grote groep kiezers afgedaan. Het herstel van een vertrouwensbasis vraagt tijd. Het is daarom te hopen dat de Ar beiderspartij erin slaagt bij een kabi netsformatie het voortouw te nemen. Want al zijn de marges voor verande ring door deze uitslag smal. Peres' programma bevat onmiskenbaar een meer verzoenende toon en biedt de meeste kans op een centrum-politiek Zeven jaar ükhoed-bewind met achtereenvolgens Begin en Sjamir als premier heeft het isolement van Israël vergroot. Het is de hoogste tijd dat de weg wordt ingeslagen naar een dialoog, zowel in eigen land als daarbuiten. KATWIJK Het Katwijkse bedrijf Van den Bosch-Van Nieuwkoop, een groothandel in grammofoon platen, wordt ervan verdacht de belasting voor enkele honderdui zenden guldens te hebben ontdo ken. In verband hiermee is een 33- jarige directeur aangehouden. Het onderzoek is in handen van de Fiscale recherche, de rijksac- countantsdienst en de politie Kat wijk. Het bedrijf, gevestigd in het industriegebied 't Heen, telt dertig personeelsleden. Een woordvoer der van de Katwijkse politie sluit niet uit dat nog meer aanhoudin gen zullen volgen. Hogere winst Exxon NEW YORK (ANP) - Exxon, de grootste oliemaatschappij ter we reld, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 1,35 miljard dollar (omstreeks 4,35 miljard gulden), 25,6 procent meer dan de winst in dezelfde pe riode van 1983. De omzet nam met 6,2 procent toe tot 24,3 miljard dol lar (bijna 79 miljard gulden). VERDORIE, hoorde ik véél te laai van dal éénmalige optreden. Had iemand me niet wal eerder kunnen inlichten1 Zorg dal je altijd eerste rang zit. Neem zélf een abonnement. Ja. ik wil uw krant een kwartaal 63,10). Ik krijg de krant eer» 2wekengraiis Adres U kunl drce bon opsturen naar hef leidsch Dagblad. Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, 07M44M1 DSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1