Ik kan nog verder komen' Amsterdam begint lobby voor spelen '92 WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Melkhuisje zonder Zweedse smaakmaker Ria Stalman plukt vruchten van jarenlange training Zilveren plak Belangrijke zege van Portisch op Wedberg Schrik zit in de Amerikaanse benen 984 DINSDAG 24 JULI 1984 PAGINA 9 HILVERSUM (GPD) Geld betekent macht binnen de tenniswereld en het recht van de (financieel) sterksten is nog vastgelegd in het wetboek ook. De organisatie van de Open Nederlandse kampioenschappen op het Melkhuisje heeft de harde hand, waarmee dat bijna dictatoriale regi me mag regeren, inmiddels aan den lijve ondervonden. 'Krijger' Piet van Eijsden, die aankondigde op oorlogspad te zullen gaan, wikte weliswaar, maar het grote tennisop- perhoofd beschikte. En dus werd het in internationale ogen nietige Hilversumse toernooi doodleuk beroofd van zijn belangrijkste publiekstrekker. De als eerste geplaatste Henrik Sundström moest op het laatste moment afreizen naar Washington om daar het plaatselijke 200.000- dollar-evenement te redden. Een dergelijk Super Series-toernooi mag volgens de voorschriften na melijk aanspraak maken op mini maal drie spelers uit de top-tien van de wereldranglijst. Jimmy Arias, Andres Gomez en Yannick Noah behoren daar inderdaad toe, maar toen laatstgenoemde zich we gens een blessure afmeldde, greep het Amerikaanse toernooibestuur onmiddellijk naar de telefoon. Marshall Happer, min of meer de wedstrijdleider van de overkoepe lende proftennisraad, werd gebeld met het dringende verzoek of er alsnog iets geregeld kon worden. Er stonden immers veel belangen op het spel, vooral van de spon sors. Bij het eveneens gisteren be gonnen 100.000-dollar-gebeuren in het Oostenrijkse Kitzbühel viel weinig 'te halen'. Na Elliot Telt- scher (overigens al in de eerste ron de uitgeschakeld) zijn José Higue- ras en Henri Leconte de bekendste namen, maar zij vertoeven slechts achter in de twintig in het ATP- klassement. Omdat bovendien de werkelijke toppers John McEnroe, Ivan Lendl en Jimmy Connors deze week niet in actie komen, richtte de belang stelling zich automatisch op het Melkhuisje met een voor eer? Regu lar Series-toernooi (75.000 dollar aan prijzengeld) toch ongekend sterke bezetting. Henrik Sunds tröm, Anders Jarryd en Tomas Smid staan immers volgens de laatste cijfers als negende, tiende en elfde op de 'heilige' wereldlijst. Van hen kon Hilversum er best een missen, meende de invloedrijke Happer. Uiteraard tot groot ongenoegen van de gedupeerde toernooimana- ger Piet van Eijsden, die gisteren in gezelschap van de onbewogen, ja en amen knikkende grand-prix- supervisor Franco Bartoni een offi ciële persconferentie over deze af faire belegde. Zaterdagmiddag laat werd hij via een telefoontje uit Stuttgart pas op de hoogte gesteld van de 'diefstal' van zijn dit jaar zo sterk spelende talentvolle Zweed se troef. LOS ANGELES (GPD) - De negentien man sterke Nederlandse delegatie die de Interna tionale Olympische Beweging wil overhalen zijn sportfestival van 1992 in Amsterdam te organiseren, heeft zondag en maandag zijn openingszetten gedaan. Gewapend met pos ters, buttons, balpennen, petten, dassen, bier, jenever, foto's, een maquette, folders en videobanden zijn zij vrijwel onmiddellijk na aankomst de internationale gemeenschap te lijf gegaan die in 1986 zal moeten kiezen tussen Barcelona, Parijs en de Nederlandse hoofdstad. Donderslag Van Eijsden („het kwam echt als een donderslag bij heldere hemel") belde vervolgens alles en iedereen af om te proberen nog iets aan het besluit te veranderen, „maar ik liep gewoon met mijn hoofd tegen een muur". Happer zond zijn 'vazal' slechts een telex, waarin de Ameri kaan zei te weten dat Van Eijsden er ongetwijfeld begrip voor zou op brengen dat een zo hoog gedoteerd toernooi als in Washington een voorkeurbehandeling verdiende. Maar die conclusie was natuurlijk wel erg veel gevraagd. Van Eijs- dens commentaar sprak wat dat betreft boekdelen. „We zullen het hier niet bij laten zitten en hetzelf de geldt voor de ATP (de vereni ging van tennisprofs red)", rea geerde de duidelijk aangeslagen, maar inwendig kokende Hilver summer. „Sundström wilde graag komen, hem treft geen enkele blaam". „Ik weet best dat alles volkomen volgens het boekje is gegaan, maar het blijft onfatsoenlijk datje er een dag voor de toernooistart mee wordt geconfronteerd. Dit is in de Grand-Prix-geschiedenis nooit eerder gebeurd. Tijdens de eerst volgende organisatorenvergade ring in Wenen ga ik er dan ook op aandringen de regels te verande ren. De Amerikanen doen maar raak. Ze denken dat ze het wereld- tennis beheersen, maar juist in Eu ropa verschaffen we de spelers het meeste werk". De koele cijfers - en die zijn in tennisland op elk front kennelijk nog steed zaligmakend geven Piet van Eijsden inderdaad gelijk. Vorig jaar kwamen in de Verenig de Staten 864 profs letterlijk aan de slag, waarbij gestreden werd om een totale prijzenpot van 5.570.000 dollar. De 35 Europese toernooien zorgden echter voor een aanmerke lijk hoger bedrag (7.832.00 dollar) en daarvan profiteerden bij elkaar liefst 1512 spelers. Dat gebeurde zeker niet in het minst dank zij de 22 kleinere evenementen, waarvan Eijsden van het Melkhuisje zag de ~ar de VS afreizen. (foto ANP) er in Amerika slechts vier werden georganiseerd. Kortom: de tennisbonzen zou den juist die minder bedeelde toer nooien nadrukkelijker moeten koesteren. Te meer daar de spoe ling steeds dunner wordt (In 1983 stonden er nog 80 toernooien op de kalender, dit jaar 70), vooral omdat de sponsors al lang niet meer in de rij staan. Ook de twee voornaamste geldschieters van de weer meer ge devalueerde 'Dutch Open' zullen zich straks wel eens achter het oor krabben wanneer ze nog dieper in de buidel moeten tasten, zoals de plannen er nu liggen. De eerste uitslagen van de eerste ronde in het tennistoernooi om het internationaal tenniskampioen schap van Nederland zijn: Peter Carlsson (Zwe)-Huub van Boec- kel (Ned) 6-2, 6-3; Carlos Dilaura (Per)- Broderick Dyke (Aus) 6-2, 7-5; Claudio Mezzadri (Ita)-Georges Goven (FVa) 6-4, 6-3: Stanislov Birner (Tsj)-Thierry Pham (Fra) 6-2, 6-2; Kent Carlsson (Zwe)-Ro- berto Vizcaino (Spa) 6-0, 6-3; Carlos Castellan (Arg)-Patnce Kuchna (Fra) 6- 1, 6-3; Bernard Boileau (Bel)-Lorenzo Vargas (Spa) 6-3, 6-3; Francisco Maciel (Mex)-Chris Johnstone (Aus) 3-6, 6-2, 7- Amsterdams burgemeester Ed van Thijn, in een zeer donker kostuum met ambtsketen, presideerde in de kelder van het aanzienlijke Biltmo- re Hotel, waar het IOC zijn tijdelijk hoofdkwartier heeft gevestigd, nog ietwat vermoeid over de „Holland Amsterdam Lounge". Die toont behalve een imitatie van een zoge naamd bruin café, in plichtsgetrou we kleuren foto's van alles wat Ne derland al jaren in het buitenland aan de man probeert te brengen. Desondanks was er behalve de he ren van het Nederlandse Olympi sche Comité in merkwaardig oran je gestreepte jasjes, die hen ietwat deden ogen als handelaren in con sumptie-ijs, niemand in nationale klederdracht te bespeuren. Staalkaart Parijs en Barcelona zijn, zo heb ben de strategen bepaald, belang rijke tegenstanders, die niet met zachte handschoenen kunnen wor den aangepakt. Het feit dat de ma quette van Barcelona in plexiglas gevat nog op de grond ligt en er van Parijs nog helemaal niets te zien valt, mag de aandacht niet af leiden. Afgezien van al het goeds en fraais dat Nederland te bieden heeft - over het weer wordt in de folders dus niet gesproken is de organisatie van de Olympische Spelen een evenement dat vooral langs diplomatieke weg moet wor den bevochten. Olympische comités onderhou den nauwe betrekkingen met na tionale regeringen en het is dan ook geen wonder dat allerlei poli tieke overwegingen een rol gaan meespelen die volgens de staal kaart van verouderde olympische beginselen nu juist niet zouden DrBcUbOGK moeten meetellen. verheugen in belangrijke steun van het Amerikaanse bedrijfsle ven. Nederland immers is zo onge veer de grootste investeerder in de Verenigde Staten. Vermoedelijk het belangrijkste Nederlandse wapen binnen het cu rieuze en zwijgzame lichaam van het IOC is Kees Kerdel, de chef protocol. Tenslotte waren zowel de Ier Lord Killanin, als de Spanjaard Antonio Samaranch, eerst proto colchefs voordat ze voorzitter wer den. Kerdel (in het dagblad de Los Angeles Times bestempeld als „kordaat" en „van rustige elegan tie") benadert de Nederlandse vooruitzichten omzichtig. „Het is te proberen", zegt hij, „maar als je het doet, dan moet je het ook goed doen". Vandaar dat mevrouw Fanny Blankers-Koen (vier gouden me dailles in 1948 te Londen) er is. als mede de goedmoedige Anton Gee- sink, die het Nederlandse „café" voor een belangrijk deel in z'n een tje kan vullen. Zij schudden, net als de twee eveneens meegebrach te staatssecretarissen, handen. Binnen het IOC en een aantal in ternationale sportfederaties is naar de opvatting van westerse leden een soort „Latijnse maffia" ge groeid, die slechts langs slinkse wegen kan worden overmand. Am sterdam mag zich bijvoorbeeld Voor Nederland pleit tevens dat zelfs naar de mening van de Span jaard Samaranch, Barcelona noch economisch noch politiek in staat zou zijn de Spelen te organiseren. Naar verluidt vindt hij de politieke situatie in Spanje te onzeker, doch die opvatting behoeft niet te verba zen van iemand die ook onder het bewind van dictator Franco altijd aan de kant van de rechtse macht dapper heeft meegedraafd. Zo'n fe nomeen als een socialistische rege ring is hem volstrekt vreemd. Nederland dus ten strijde: met dagelijkse recepties in het café en elders, met een televisie-opname van CBS die de Spelen een beetje links laat liggen omdat de omroep organisatie ABC de zaak heeft ge kocht, een bezoek en een lunch met de opperheren van ABC, die vanwege de 225 miljoen dollar die zij in Los Angeles voor-de exclusie ve rechten betalen grote invloed hebben op degenen die uiteinde lijk moeten kiezen. Op woensdag 1 augustus worden de IOC-leden reeds op hun hotel kamers verrast met een „Holland pakket: inclusief boek, bloemstuk en kaarten namens Amsterdam", zo schrijft het draaiboek voor. Het stralende hoogtepunt wordt een Amsterdamse receptie in de „Gold Room" van het Biltmore Hotel, na de manifestaties van Barcelona, Parijs en Seoel. Tegen 1986 zal Ne derland dan weten of de drie mil joen die deze eerste acties kosten, nuttig zijn besteed. Burgemeester Van Thijn, die Amsterdams ene miljoen betitelt als „een enorme rib uit een zuchtend lijf', wijst prij zend op de 36 bedrijven die zich reeds als sponsors achter de Ne derlandse kandidatuur hebben ge steld. De onverbloemde commer cialisering van de Spelen zoals die in Los Angeles is begonnen, heeft kennelijk school gemaakt. LOS ANGELES (GPD) Maar al te graag haalt ze de beelden nog even terug. De vlucht van de één kilo wegende discus, die vorige week zondag in het Amerikaanse Walnutt pas na ruim zeventig meter eindigde. Om precies te zijn na 71.22 meter, een afstand die tot dan toe maar zes Oostblok-atletes hadden overschreden. Bovendien maar twee meter en vier centimeter verwijderd van het wereldrecord van de Russische Savinkova. Zeventig me ter. Al een paar jaar praat Ria Stalman er over. In de sport heet dat een magische barrière, zoals bijvoorbeeld ook die honderd meter bij 't speerwerpen, die de Oostduitser Uwe Hohn afgelopen vrijdag zo ruim nam. „Een barrière waarmee je geeste lijk al zo lang bezig bent. Ik heb het altijd mijn hoofddoel genoemd en dan gooi je plotseling die afstand. Reken maar dat er dan wat door je heengaat Toen ik m'n trainer en enkele vrienden op de tribune plot seling erg wild zag doen wist ik dat dit dan die worp moest zijn. Neen, van zo'n afstand zie je dat niet van uit de ring. Het is ook zo'n eind....". „Zeventig meter, terwijl dat ge zien mijn voorbereiding op deze wedstrijd eigenlijk helemaal niet kon. Kort na die rondedansen op de tribune hoorde ik dat die laatste poging over de 230 feet was ge weest. Ik wist dat er 229,7 féet in zeventig meter gaan, maar eerst moest een tweede meetlint, een stalen, die afstand nog bevestigen. Toen pas was ik er zekér van dat ik voor het eerst boven de zeventig meter had geworpen". Gedevalueerd Ria Stalman is nauwelijks af te remmen als ze praat over haar his torische wedstrijd in Walnutt. „Ik weet nog heel goed wat er het eerst door m'n hoofd ging. Iets in de trant van: hoeven ze straks niet aan te komen met smoesjes dat het Oostblok er niet bij was. Ook bij een complete bezetting zou ik kan sen hebben op een medaille en waarom niet op goud?". Uit alles blijkt dat de 32-jarige er rekening mee houdt dat CHAMPAIN (ANP) - De Neder landse afvaardiging op de Stoke Mandeville-Games, de Olympische Spelen voor rolstoelers, heeft zijn eerste succes, in de vorm van een zilveren medaille, binnen. Daar voor zorgde Johan Levestone uit Bilthoven. Bij het speerwerpen, in de klasse 1, kwam de atleet uit Bilt hoven tot een afstand van 22,10 meter. zij inderdaad op de hoogste trede van het erepodium zal staan. „Per slot van rekening heb-ik al zo'n vijf meter verder gegooid dan m'n grootste concurrente, de Westduit- se Manecke. Bovendien was mijn prestatie in Walnut geen echte uit schieter. Ik gooi dit jaar erg con stant. Daarbij komt nog dat ik voor die wedstrijd in Walnutt wel enige trainingsarbeid heb teruggenomen om in wedstrijdvorm te komen, maar veel was dat niet. Ik vraag me nu inderdaad af hoeveel verder ik nog kan werpen. Er moet nog dui delijk meer inzitten", klinkt het. En dan te bedenken dat Ria Stal man nog niet zo lang geleden twij felde over het voortzetten van haar carrière. „Ik heb het gevoel dat ik met m'n rug constant langs een af grond loop", zei ze een halfjaar ge leden toen ze een bezoek bracht aan NSF-arts - „noem hem maar een vriend voor het leven" - Peter Vergouwen. „Dat gevoel heb ik nog. Als ik geen pijn heb kan ik m'n lol niet op. Die pijn vergeet je echter als je zo ver gaat gooien. Daarom heb ik besloten om nog een paar jaar door te stumperen. Zeker na die 71 me ter", vertelt Ria Stalman daarmee doelend op die rugblessure, die twee jaar geleden bij haar gecon stateerd werd. Problemen met een tussenwer velschijf en daardoor druk op de zenuwen. „Ook een gevolg van slij tage. Ja, en dan ga je toch wel eens nadenken over de toekomst. Wat gebeurt er met je als je stopt na zo veel jaren harde training. Sinds vo rig jaar heb ik al een aantal oefe ningen behorend bij de krachttrai ning moeten laten vallen. Het voorslaan en trekken. De rug kan dat niet meer aan". „Gelukkig hebben we dat kun nen opvangen met een wat andere trainingsaanpak, waarin nu ook het lopen is ingebouwd. Eén keer in de week een duurloop en dage- AD VERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 lijks 150 en 200 metertjes. Ook het in Amerika populaire hardlopen op de trappen van de stadions". „Het terugschroeven v aantal halteroefeningen heeft tot gevolg gehad dat ik me een stuk minder moe ben gaan voelen. Dit is weer m'n techniek ten goede geko men en m'n snelheid in de ring". Vooral die goede techniek is een van de sterkste kanten van Ria Stalman, die nu eindelijk de vruch ten gaat plukken van haar jaren lange trainingsarbeid. „Acht jaar geleden heb ik nog overwogen om te stoppen. Toen om een andere reden. Dat was om dat het NOC mij niet aanwees voor de Spelen van Montreal. Je kunt dat vergelijken met de afwijzing van Nellie Cooman en Marjan Oly- slager. De mensen die beslissen over voor atleten zo belangrijke za ken weten zo verschrikkelijk wei nig van atletiek. In deze tijd kan dat helemaal niet meer. De atletiek is veel belangrijker geworden. Ook in maatschappelijke zin". Trustfund „Dat geldt ook voor mij. Jaren lang heb ik in Amerika, waar ik in '77 naar toe trok, heel sober moe ten leven. Binnen de atletiek is dis cuswerpen nu eenmaal financieel niet aantrekkelijk". „Een gouden medaille kan daar in verandering brengen. Nu al is er sprake van een kentering want ik ben benaderd door een Ameri kaanse atletiekvereniging, die ge sponsord wordt door een fabrikant van een vitamine-preparaat. Maat schappelijk aantrekkelijk. Boven dien levert een medaille me ook aardig wat op. Voor de sponsor is het uiteraard erg aantrekkelijk als ik in Los Angeles zou winnen", al dus Ria Stalman, die door die sponsor ook onmiddellijk beloond wordt als haar coup slaagt. Goud is goed voor veertigduizend dollar, zilver betekent nog altijd twintig duizend dollar en brons tiendui zend. Weliswaar te storten in het trustfund, maar na haar carrière kan Ria Stalman er over beschik ken. „Dat is overigens niet de belang rijkste drijfveer om door te gaan. Dat blijft toch de kick van het wer pen met die schijf. Daarom ook ga je door ondanks de pijn. Ja, noem het maar een vorm van verslaving. Ik kan je verzekeren dat het ver schrikkelijk veel voldoening geeft om die discus zeventig meter weg te zien zeilen", besluit Ria Stal man, die vorig jaar bij de WK in Helsinki met haar zevende plaats al de beste niet Oostblok-werpster was. Ria Stalman, plotseling favoriet voor een gouden medaille in LA. AMSTERDAM (ANP) - Het Zwit serse systeem is hard. Dat heeft de zesde ronde van het als schaakfes tival geafficheerde internationale toernooi in Amsterdam wel aange toond. In de eerste zitting sneuvel den maandag liefst zeven konin gen. De belangrijkste zege boekte de Hongaar Lajos Portisch. Door te winnen van de Zweed Wedberg, kwam Portisch alleen aan de lei ding. Hij heeft nu vijf punten. Portisch is evenals de Sovjet- schaker Poloegajevjki en Timman nog ongeslagen. Dat zijn dan ook de werkelijke grote drie van het toernooi. Niettemin zijn ook de Joegoslaaf Nikolic, de Engelsman Chandler en Wedberg ook kandi daat voor de hoofdprijs van tien duizend gulden. In de eerste seance brak Timman zijn partij tegen de Argentijnse kampioen Campora met grote winstkansen af. De Zuidamerikaan liep in een door de Amsterdammer opgezet valletje, hetgeen een pion opleverde. „Uit", meldde Poloega- jevski, hoewel er nog geen wat zet ten nodig waren om dat pleit daad werkelijk te beslechten. Boehm blijft zijn kansen op een groot meesterresultaat behouden. Dit keer deelde hij het punt met Chandler. Zijn schaken blijft de ge moederen bezig houden. In groep B moppert de Szabo lui der dan ooit. De Hongaar is een vol punt voor op een kwartet achter volgers. Naarmate de hoofdprijs van drieduizend gulden in zicht komt, wordt Szabo nerveuzer. Enklaar blijft de beste Nederlan der. Hij maakt een aardige kans zijn afgebroken partij tegen Plies- ter te winnen. Daardoor zou hij zeer verdienstelijk op een half punt van Szabo komen. De uitslagen van de afgebroken par tijen zijn: Grootmecstergroep A: Boehm - Chandler 1/2 - 1/2; Van der Sterren - Van der Wiel 1/2 -1/2; Timman - Campora afg.; Stand aan kop is nu: 1. Portisch 5 punten; 2. Wedberg. Ni kolic, Poloegajevski 4; 5. Chandler, Campora, Boehm en Timman 3 1/2 pun ten 1 afg. Grootmeestergroep B: Hartoch - Barlov afg.; Van Scheltinga Knric afg. LOS ANGELES (GPD) De schrik zit de Amerikanen nog fors in de benen. Vorig jaar augustus reisden ze met een forse ploeg atleten naar de Pan Amerikaanse Spelen (te vergelijken met Europese kampioenschappen met een olympisch programma) maar nog voordat de openings hymne had geklonken, stapten dertien atleten in New York uit het vliegtuig. De reden was simpel: ze hadden niet gerekend op een dopingcontrole. wat heeft gepakt. Zelfs na vier tot zes maanden. De vernieuwde ap paratuur spoort alle stoffen op. Je zou voor het dilemma kunnen ko men te staan dat je zegt: hij heeft een half jaar niets gebruikt en het percentage dat resteert is zo laag dat we niet ingrijpen. Je kan je voorstellen dat een atleet ziek is. Dan moet hij een medicamant in nemen. Wat kan, staat omschre ven. Pakt hij iets anders, dan loopt hij de kans te worden gepakt. Zo dra je namelijk gaat marchande ren, ontploft je controle-systeem. Daar zullen we keihard in zijn". Tijdens de Spelen zullen de bes te vier op elk nummer zich moeten melden bij de urine-afname, waar na koeriers de stalen pijlsnel naar UCLA brengen. Om zeker te zijn dat niemand de dans ontspringt, worden er geen uitzonderingen ge maakt. Daly: „Stel datje genoegen neemt met één controle, dan kan het gebeuren dat Carl Lewis zich na zijn eerste kwalificatierace vol spuit. Na iedere wedstrijd zal hij dienen te plassen". Daly gaf grif toe dat het onder werp doping een permanente strijd zal blijven tussen de medische we tenschap en de vindingrijke bege leiders van de sporters. Om moei lijkheden te voorkomen, zullen de atleten 'schoon' moeten zijn. Dan behoeven ze ook ons systeem niet te gaan testen, hoewel ik me reali seer dat je er ondanks de water dichte techniek heel voorzichtig mee moet omspringen. Je moet de menselijke waarden nooit uit het oog verliezen, want het lichaam is een merkwaardig fenomeen. Het kan voorkomen dat je de ene dag verboden stoffen ontdekt, de vol gende dag niet en 24 uur later weer wel. Maar in één ding zijn we in elk geval duidelijk. Na de beroerde er varing van Caracas hebben we de zaak intensief opgepakt en bezit ten we nu als achtste land ter we reld een hypermodern instituut, dat naar we hopen een permanent karakter zal krijgen. Iedere deelne mer weet nu wat hem staat te wachten als hij toch probeert om via een verboden preparaat een medaille te halen. Misschien krijgt hij die (medaille) na zijn wedstrijd wel, maar kan hij hem binnen 24 uur al weer inleveren als blijkt dat hij zich heeft bediend van een ver boden hulpmiddel". In de Venezolaanse hoofdstad viel de ene na de andere deelnemer door de mand, of wel de geavan ceerde apparatuur van de West- duitse 'doping-profeet', professor Manfred Donike, chef van het in stituut voor biochemnie aan de Sporthochschule in Keulen. De ge dachte dat er geen controle zou plaatsvinden, was voor veel atleten de gelegenheid hun body vol te spuiten met testosteron, een prepa raat dat enorm spierversterkend werkt en geliefd is bij diegenen die het in de eerste plaats van kracht moeten hebben (kogelstoters, ge- wichtheffers, etc). Het hulpmiddel is niet nieuw, maar tijdens de Olympische Spe len van Moskou ('80) was de Sow- jet-machine niet in staat de li- chaamsvreemde stof uit de urine te destilleren, zodat het geen be vreemding wekte dat het slotbulle- tin meldde: geen positief bevon den deelnemer. Manfred Donike moest er hartelijk om lachen, want via privé-controles toonde hij spij kerhard aan dat er naar hartelust was gespoten. Het geval Caracas, deed de Amerikanen het schaam rood naar de kaken stijgen en on middellijk hoestten ze tweeëneen half miljoen dollar op om op het terrein van de University of Cali fornia (UCLA) een hypermodern laboratorium in te richten. Anthony Daly, belast met de sec tor gezondheidszorg cn doping, z'ei gisteren dan ook vastberaden; „Wij willen schone Spelen. We gaan ruim 1500 atleten op het gebruik van verboden stimulerende midde len controleren. Binnen 24 uur zijn de resultaten bekend, maar van zelfsprekend zal er een uiterste ge heimhouding in acht worden geno men. We gaan geen heksenjacht voeren. Gebleken is echter dat sportmensen bereid zijn om naar onverantwoorde middelen te grij pen om hun doel te bereiken. Via controles kan je sporters tegen te gen zichzelf beschermen, want het uitgangspunt is en blijft, dat een at leet op eigen kracht moet preste- Daly realiseert zich terdege dat de opsporing altijd achter de we tenschap zal aanhollen. „Maar, we zijn nu zover dat we via splitsingen kunnen aantonen dat een atleet

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9