Slecht-weerpolis kent alleen tevreden klanten Kwestie-Punj ab beheerst India Reportage 'Niemand kan hier het weer week tevoren voorspellen' Lezers schrijven Waardigheid Olympisch ruimte voor kerk in Oost-Europa Iets meer PAGINA 8 DINSDAG 24 JULI 1984 AMSTERDAM (GPD) Dus niet. De reactie is reso luut. De opmerking was: als een Nederlander ergens verstand van meent te hebben, dan is het wel van het weer. Dus niet, zegt Hans van Ommen, vierde gene ratie in een geslacht van verzekeringsmensen. Van Ommen heeft er verstand van, want het assurantie kantoor waar hij werkt, Lugt Sobbe Co., verzekert als enige in Nederland tegen slecht weer. ,,Er is echt niemand in Nederland die een week van tevoren het weer kan voorspellen. Wij niet, het KNMI niet, en dus ook de vakantiegangers niet. Daarom ook is het een van de leukste verze keringen die we hebben. Met echt alleen maar tevreden klanten. Want als er geen geld wordt uitgekeerd, dan hebben de klanten met hun vakantie in elk geval goed weer gehad". Er is niets nieuws onder de zon, met die regenverzekering. Al in 1921 begon de grootvader van Van Ommen jr. met deze zo typisch Hollandse verzekering. Kocht iemand toen een treinkaartje Gro- ningen-Zandvoort, dan kreeg-ie van de lokettist de vraag: met of zonder. En dan ging het niet om mayonaise maar om die regenver zekering. Hans van Ommen: „Zeg dat een retourtje in die tijd zestig cent kostte, dan betaalde men drie cent meer voor die verzekering. Als het dan in Zandvoort regende, dan kwam er op een groot bord bij de VW in Zandvoort te staan hoeveel milimeter het had gere gend. En de klant kreeg dan niet alleen zijn treinkaartje vergoed, maar ook nog een bedrag aan smartegeld, zeg maar voor het kopje koffie of zo. Dat was toen nog een verzekering zonder polis of wat dan ook. Dat is in de loop der jaren wel wat professioneler opge zet". De slecht-weerpolis dus. Vroeger gold de simpele regel dat er werd uitgekeerd als er in een week in totaal meer dan 25 mm regen was gevallen. Tegenwoordig staat het wat uitvoeriger omschreven. Een simpel puntensysteem. Als er een dag 1 mm of meer regen valt, is dat één punt. Valt er 3 mm of meer regen op die dag, dan levert het twee punten op. Valt er 13 mm of meer, dan is die dag 3 punten waard. Het gaat daarbij steeds om re gen valt die tussen zeven uur 's morgens en zeven uur 's avonds. Want van regen 's nachts heeft niemand last, zo redeneert Hans van Ommen. Wordt er in een week zeven punten gescoord, dan is het 'jackpot', dan heeft men de pot binnen. Tegenover het ongenoegen van slecht weer staat dan een vergoeding van 250 gulden. De inzet vvan de klant voor een week is 32 gulden. Die moet een week eerder zijn ge stort, omdat de voorspelling van het weer anders een rol zou kun nen spelen. Bingo 'Jackpot' is een term waar Hans van Ommen overigens niet zo van houdt. De assuradeur vindt dat de slecht-weerpolis niet moet vallen onder de kans spelen. Het is, zegt hij, niet de bingo in verzekeringswereld. „Niemand kan een week tevoren voorspellen wat het weer gaat worden. En vergeet niet, als het slecht weer is, dan ben je als vakantieganger toch echt wel ge doemd om wat meer kosten te maken. Je gaat een keer meer uit eten, of je zoekt voor de kinderen een evenement waar het droog is. Je gaat wat eerder ergens naar binnen om een kop koffie of een borreltje te nemen. Dan ben je gewoon blij dat je je tevoren hebt ingedekt tegen die regen en te gen die extra kosten". Aanvankelijk keken de assura deuren van het Amsterdamse kantoor Lugt Sobbe Co. wat zorgelijk naar de plannen van het KNMI om weersvoorspellingen te doen voor een hele week. Ze zagen de bui al hangen. Het zou een kansberekening voor mooi of slecht weer in de hand kunnen werken en dus nadelig kunnen zijn voor de verzekeringsmaat schappij. Maar al spoedig bleek dat ook het KNMI een week te voren nauwelijks een voorspel ling kan doen. De slecht-weerpolis is voor de assuradeurs meer een reclame object dan een bron van inkom sten. Hans van Ommen legt uit waarom: „Wij zijn uitsluitend makelaars in assurantiën en brengen het risico onder op de Lloydsmarkt. Zouden we er zelf aan willen verdienen, dan zou den de premies omhoog moeten. Maar dan is het voor het publiek niet aantrekkelijk. Nee, wij doen het nog steeds omdat het voor ons een promotie-artikel is. We laten er mee zien dat we werkelijk alles kunnen verzeke- door Huub Klompenhouwer ren. En met deze polis zijn we so- wie-so al de enige in Nederland" Feestje "Het is gek, maar ik kan me niet herinneren dat er ooit mee is gesjoemeld, door wie dan ook. We hebben het een keer gehad in Zeeland. Daar hadden we een re genmeter geplaatst bij een sport evenement. De waarnemer meld de toen dat er 30 mm regen was gevallen. En toen gold nog dat bij 3,5 mm of meer de claim zou worden betaald. Maar het rare was dat over het hele land ner gens meer dan hooguit twee of drie milimeter was gevallen. Wat bleek nu? De man die de waarne ming deed, had de streepjes op het peilglas geteld. Dat peilglas geeft heel nauwkeurig tienden van milimeters aan. Hij had zich dus vergist: er was drie milime ter gevallen in plaats van dertig. Het tragische was alleen dat die man zijn meting ook aan de sportvereniging had doorgege ven en die had van de vermeende opbrengst alvast een feestje ge bouwd". Behalve voor evenementen en voor toeristen in eigen land, sluit Van Ommen voor Lugt Sobbe CO. ook andere verzekeringen af waarbij wel of geen regen van doorslaggevende betekenis is. Ter plekke wordt er dan een geijkte regenmeter geplaatst die door een onafhankelijke, objec tieve waarnemer in de gaten wordt gehouden. „Het is ook een keer misgegaan. Dat was ergens in Limburg. Bij een evenement hadden we voor de onpartijdige waarneming een zusterorde ge vraagd. De zusters Ursula of zo. Maar na twee weken hadden we nog steeds niets van die zusters gehoord. En het had wel gere gend. Toen hebben we gebeld. Wat bleek? Vanwege een verbou wing waren de biduren van de zusters gewijzigd en daarom hadden ze niet gemeten. Nu ja, voor ons restte er toen niets an ders dan toch de claim uit te be talen, want we waren zelf in ge breke gebleven". Louis Armstrong Hij herinnert zich nog dat hij samen met zijn vader de regen meter in de gaten zou houden bij het optreden van de legendari sche jazztrompettist Louis Arm strong in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De regenmeter stond toen op de middencirkel van het veld. Maar er bleek eerst nog een taptoe te moeten worden gehouden. Van die regenmeter bleef toen niet veel over. Waarom gelden de regenverze keringen alleen voor het eigen land en niet voor het buitenland? Van Ommen: „Je zult het gelo ven of niet, maar nergens zijn die weerinstituten zo nauwkeurig als in Nederland. Of je nu Frank rijk of Oostenrijk neemt, als het om de regenmetingen gaat zijn ze veel globaler dan bij ons in De Bilt. En daar kun je dan niet mee werken. Bovendien berekenen ze enorme prijzen voor die waar nemingen. Dus de kosten spelen ook een rol". Ondanks het slechte weer tot nu toe, is Van Ommen allerminst somber. „Ach, in '83 dachten we ook dat het helemaal niks zou worden. Kun je je het nog herin neren? De aardappels die zwom men in het land nog voordat ze gerooid konden worden? Daar hebben we later nog een heel mooie zomer overheen gehad. Dat vergoedde veel. Het is gek, je zult het niet willen geloven, maar omdat er sprake is van een vrij lange periode, is de spreiding van het risico ook vrij groot". "Natuurlijk betalen we een smak uit als het zulk weer is als de afgelopen weken. Maar daar staan ook mooie weken tegen over. En het gaat er maar om dat je in zijn totaliteit niet de mist in gaat. Veel verzekerde evenemen ten in een weekeinde met ineens echt slecht weer, drukken zwaar op de resultaten, maar als het een paar weekeinden mooi weer is en je hebt dan ook verzekerde eve nementen lopen, dan gaat het wel weer goed. Nee, het gekke is dat als je alles statistisch bekijkt, er maar heel weinig verschil zit in de jaren". Dat moet een geruststellende gedachte zijn. Wellicht staat ons dus toch nog mooi weer te wach ten. Wie dat niet gelooft, kan toch maar beter die slecht-weer- verzekering afsluiten. De Indiase oppositie is gisteren bij de opening van moessonzitting van het parlement boos weggelo pen. De Congres-I Partij van pre mier Indira Gandhi had even tevo ren een motie van de oppositie weggestemd. Daarin werd ge vraagd om prioriteit voor het debat over de recente bestuurswisseling in de deelstaat Kashmir. De bestuurswisseling in Kash mir, waar de meerderheidsrege ring drie weken geleden plaats moest maken voor een minder heidscoalitie die meer de steun van New Delhi geniet, vormt met de kwestie Punjab een van de belang rijkste onderwerpen van de nieu we zitting van het Indiase parle ment. Premier Gandhi zei eerder deze week op een bijeenkomst van par lementsleden van haar partij, dat zij een 'stormachtige' zitting ver wachtte gezien de komende ver kiezingen. De meerderheid van de zeer versplinterde oppositie ge looft dat de gisteren begonnen moessonzitting, die zes weken zal duren, de laatste bijeenkomst van het parlement zal zijn voor de alge mene verkiezingen. Gandhi heeft namelijk beloofd voor februari ko mend jaar verkiezingen uit te schrijven. Maar de meeste opposi tieleden zijn er echter van over tuigd, dat het Indiase volk in al in oktober de gang naar de stembus maakt. Premier Gandhi zal zich de ko mende periode waar moeten ma ken tegen de achtergrond van'bin nenlandse ontreddering, zo menen zeggen politieke waarnemers. Op de valreep voor de parlementszit- ting, afgelopen vrijdag, ontsloeg zij Parakash Chandra Sethi als minis ter van binnenlandse zaken. Zijn aftreden wordt uitgelegd als een poging om ten overstaan van het parlement en het Indiase volk een daad te stellen. Sethi was verant woordelijk voor de politieke rust in het binnenland. Hij is de tweede minister op die post die op last van Gandhi het veld moest ruimen, sinds de premier in 1980 opnieuw aan de regering kwam. Zijn voorganger, Giani Zail Singh, moest in ieder geval ten de le door onrust in de deelstaat Pun jab de aftocht blazen. Hij werd in het parlement heftig gekritiseerd vanwege zijn vermeende slap op treden tegenover de leider van de militante sikh-strijders, Jarnail Singh Bhindranwale, die begin ju ni na gevechten tussen het leger en de sikhs dood werd gevonden in de Gouden Tempel in Amritsar. De strijd rond het heiligdom van de sikhs vormde het hoogtepunt van in heftigheid oplopende schermut selingen tussen regering en mili tante sikhs. De sikhs zijn in de meerderheid in de noordelijke pro vincie Punjab en willen meer poli tieke en religieuze autonomie. Sethi, de tweede ontslagen mi nister van binnenlandse zaken, krijgt nu het ministerie van plan ning onder zich. Zijn overplaatsing hing al maanden in de lucht. Tij dens de debatten over de Punjab- kwestie in het parlement was de minister weinig overtuigend. De nieuw benoemde minister Narasimha Rao is een begaafd spreker met veel overtuigings kracht en een ervaren staatsman. Hij kreeg op buiteplandse zaken, de post die hij tot vrijdag bekleed de en die premier Gandhi nu zelf waarneemt, veel lof toegezwaaid. Rao was als minister van buiten landse zaken betrokken bij de in formele gesprekken met leiders van de Akali Dal, de politieke par tij van de gematigde sikhs voordat het leger in de strijd ingreep. Het schoonmaken en puinrui men van de tempelgebouwen in Amritsar leidt onderwijl tot veel onrust. De regering dringt aan op herstelwerkzaamheden en wordt daarin gesteund door Baba Santa Singh, leider van een van de oud ste sikh-sektes, de Buddha Dal, heeft vrijwilligers opgeroepen om puin te ruimen. Baba Santa Singh vindt echter vijf sikh-hogepriesters tegenover zich die gezworen hebben geen hand uit te steken zolang het leger zich nog niet heeft teruggetrokken uit het gebied. De vijf zeggen, dat zij -de honeurs waarnemen van de Gurudwara Commissie, die offi cieel het tempelcomplex beheert. Deze beheerscommissie, die sinds de overval op de tempel in hechte nis zit, heeft eveneens geweigerd medewerking te verlenen aan her stelwerkzaamheden zolang de sol daten niet het veld hebben ge ruimd. De priesters hebben nu gedreigd sikhleider Baba Santa Singh in de ban te doen. De sekteleider houdt vol dat de aanwezigheid van het le ger gewenst is omdat de opstande lingen anders duizenden onschul- digen kunnen vermoorden. Hij op zijn beurt stelt de politieke partij Akali Dal, wier leiders ook gevan gen zitten op het moment, en de Gurudwara Prabhandhak Com missie verantwoordelijk voor hei ligschennis. Zij hebben immers de rebellen onderdak verleend in de tempel en toegestaan dat het hei ligdom werd omgebouwd tot een vesting. De Akali Dal en de beheerscom missie hebben sikhs enkele weken opgeroepen om naar de Gouden Tempel te marcheren en te protes teren tegen de aanwezigheid van soldaten daar. Vorige week werden enkele honderden sikhs gearres teerd tijdens hun protestdemon stratie. De beide organisaties staan nu echter voor een dilemma omdat steeds minder vrijwilligers bereid blijken dit martelaarschap, zich als demonstrant te laten arresteren bij de tempel, te vervullen. De VS betalen niet langer meer mee aan internationale program ma's voor abortus en sterilisatie als middelen tot geboorteregeling en regeling van de bevolkingsgrootte. Een zienswijze die Washington zal uitdragen op de komende interna tionale conferentie over het bevol kingsvraagstuk in Mexico. De ar gumenten zijn dat die middelen 'stuitend' zouden zijn en 'de ver sterking van de menselijke waar digheid en die van het gezin niet dienen'. Uit de meest recente cijfers in het World Development Report van de Wereldbank blijkt dat de wereldbevolking nog zal toenemen van 4,8 miljard nu tot 11 miljard in het jaar 2150. De president van de wereldbank heeft daarbij ver klaard dat deze bevolkingstoena me een enorme ellende zal veroor zaken. Nu is de ellende al groot. Onge veer 200 miljoen mensen lijden honger. Ondervoeding en armoede zij de oorzaak van grote kinder sterfte in sommige landen. Een verdubbeling van de wereldbevol king betekent niet een verdubbe ling van het aantal mensen dat honger heeft tot 400 miljoen, maar in sommige landen zal ieder kind dat in de sloppen geboren wordt en soms ook op het platteland een le ven in honger gaan leiden, als het al in leven blijft. Het aantal van 11 miljard is op theoretisch grond tot stand gekomen. Het zou best kun nen zijn dat dat aantal door een toename van sterfte door honger en milieuvergiftiging niet gehaald wordt. De ellende wordt dan alleen maar groter. Deze week komen in Amsterdam vrouwen uit alle windstreken bij een voor het fomuleren van 'femi nistische kriteria' tegen de aggres- sieve bevolkingspolitiek die veel regeringen voeren. Het is ongetwij feld waar als zij zeggen dat de ont wikkeling van vrouwen in de der de wereld een positief effect heeft op het afnemen van de bevolkings groei. Laten zij daar wel bij in het oog houden dat voor veel landen die ontwikkeling al te laat komt. Die had twintig jaar geleden moeten beginnen om nu effect te hebben. Waar de toestand nu al hopeloos is, is die ontwikkeling niet alleen te laat gekomen, maar zeer waar schijnlijk veel moeilijker zo niet onmogelijk tot stand te brengen. Hoe groter en armer de bevolking, hoe moeilijker de ontwikkeling. Een belangrijk effect van die ont wikkeling is dat het aantal kinde ren per vrouw daalt van bijvoor beeld 15 naar 4 of 5. Een welhaast even belangrijk neveneffect is, dat waar er vroeger van de 15 er 3 tot 5 bleven leven, dat nu van die 4 of 5 ook 3 tot 5 is (op Java is dat de re den waarom een effectieve geboor tebeperkingscampagne tot een sneller groeiende bevolking leidt). Nu de Amerikanen het begrip 'menselijke waardigheid' gebrui ken in de discussie lijkt het mij van belang omat begrip ook te definië ren. Wat is een 'menswaardige' be staan? En wat is de meest 'mens waardige' wijze om tot dat 'mens waardige' bestaan te komen? Ik denk dat velen het met mij eens zullen zijn dat het toekomst beeld zoals geschetst door de presi dent van de wereld inhoudt, dat zeer velen, mogelijk de helft van de wereldbevolking, geen menswaar dig bestaan zullen leiden. In hoe verre zijn dan middelen geoorloofd die volgens sommigen niet 'mens waardig' zijn om voor de komende generaties in een belangrijke deel |van de wereld tot een menswaar dig bestaan te komen? Ik denk dat dat het discussie punt moet zijn voordat we sterilisa tie en abortus verwerpen. In China schijnt men met deze niet sympa thieke methoden een groot succes te boeken. Ongetwijfeld tot groot verdiet van vele betrokkenen, de Chinese regering denkt aan het nog grotere verdriet dat het gevolg zou zijn van een onbeperkt toene men van de bevolking. H.P. Nooteboom Rijksherbarium Leiden In de aanvang van uw bijlage Los Angeles '84 hebben de samenstel lers even hun Olympische gedach te aan de kant gezet. De Oostblok landen zijn daarvan (weer?) slacht offer. De beschuldiging luidt: boy cot de Spelen van Los Angeles '84. De waarheid is anders, ....maar 't kan verkeren. Uwerzijds zou een rectificatie, Olympisch gezien, op zijn plaats zijn. A. Kapaan, Magdalena Moonsstraat 9A, Leiden Hoewel in menig Oosteuropees land de mensenrechten van christenen nog op velerlei ma nier worden geschonden be perkingen bij reizen, opleiding en carrière -, gaat het in het alge meen toch iets beter met de kerk daar. Dat stelde secretaris-gene raal dr. Carl Mau (Noordameri kaan) van de Lutherse Wereldfe deratie gisteren vast op de alge mene vergadering van deze fede ratie in Boedapest. Vooral in de Sowjet-Unie zijn de mogelijkheden voor contact tussen de verspreide lutherse ge meenten verruimd, is ook de ge legenheid om internationale con gressen bij te wonen verbeterd, terwijl bovendien de versprei ding van bijbels een stuk een voudiger is geworden. Mau sprak gisteren ook over de rol van de vrouw in het kerke lijke leven. Die moet wezenlijk worden versterkt, zei hij. In veel lid-kerken is de afgelopen jaren geprobeerd, de vrouw tot gelijk berechtigde partner te maken. "Maar een echt partnerschap, dat voor de kerk een bron van ver nieuwing en zegen zou kunnen zijn, is nog bij lange na niet ge realiseerd. Er zijn nog lutherse kerken die deze discriminatie ge- woon over hun kant laten gaan". Over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk zei de lutherse secretaris-generaal, dat er een nauwe samenwerking is ontstaan in het ontwikkelings werk en het lenigen van acute nood en dat beide kerken zich wat de eucharistie (avondmaal) en het ambt betreft op een 'toe- naderingskoers' bevinden. De penningmeester van de fe deratie meldde een stijging van de inkomsten sinds de vorige al gemene vergadering tot 948 mil joen gulden. De financiële last drukt op een beperkt aantal lu therse kerken. Alleen al uit de Duitse Bondsrepubliek komt 30 procent van de inkomsten. Veel geld gaat naar ontwikkelingspro- jekten. De afdeling 'Wereld- dienst' slokte de afgelopen.zeven jaar 600 miljoen gulden op. Twee nieuwe kerken werden tot de Lutherse Wereldfederatie toegelaten: uit Taiwan (1073 ge- doopten) en uit Indonesië (12.000 gedoopten). Vergeving Ten overstaan van 330 af gevaardigden uit 97 lutherse ker ken verweet de Oostduitse theo loog Klaus Hertzsch uit Jena de christenen uit het oude Europa, andere werelddelen te hebben beroofd van hun geschiedenis en culturen daar te hebben vernie tigd. Hij deed dat in een referaat op de algemene vergadering van de Lutherse Wereldfederatie in Boedapest. "Het wordt tijd", zei Hertzsch, "de mensen van Afri ka, Latijns-Amerika en Azië ver geving te vragen voor de last die wij op hun schouders hebben ge legd, en voor het leed dat zij moe ten dragen voor ons welzijn en voor onze afkeer van lijden". Als kerken willen gehoorza men aan de opdracht van Jezus Christus, mogen zij niet stilstaan of omkijken. Als voorbeeld noemde Klaus Hertzsch de situa tie in Oost-Duitsland. "De chris tenen daar weten nu wel, dat zij in een socialistische omgeving verder moeten leven. Dat bete kent, dat zij daar 'als Gods-volk- onderweg hun tenten moeten op slaan'. Sinds zij dat in praktijk brengen merken zij, dat steeds meer mensen naar de kerk vra gen die daartoe niét behoren maar wél van de christenen wat verwachten. "Wat de mensheid in deze tijd mist, is de hoop", zei Hertzsch. "Ontelbare malen is in de geschiedenis van de mens heid de hoop de bodem ingesla gen. Maar de bijbelse hoop houdt stand". Diefstallen. Een grote verze keringsmaatschappij in Zweden verlangt van haar kerkelijke po lishouders, dat zij kostbare stuk ken van hun kerkbezit beter be veiligen. Volgens de verzekering is een internationale bende druk bezig om zich over edelmetalen voorwerpen, vooral van altaren, te ontfermen. Die moeten na ge bruik dan ook achter slot en grendel. therse staatskerk in Zweden heeft toegegeven, dat in het afge lopen jaar meer dan 500 diefstal len uit kerkgebouwen zijn gere gistreerd. Steeds meer kerkbe sturen laten kostbare stukken nu fotograferen en van een onuit wisbaar kenteken voorzien. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Raalte W. J. Rutgers Drumpt. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Waarde en voor Scherpenzeel A. Hoogerland Dirksland, voor Nijkerk E. Vene- ma Middelburg, voor Middelhar- nis C. van de Poel Yerseke, voor Werkendam A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Middel burg J. J. van Eckeveld Zeist, voor Barneveld J. Mol Elspeet. De Gereformeerde Gemeen ten telden, blijkens het pas ver schenen jaarboek, per 1 januari van dit jaar 86.109 leden. Er zijn het afgelopen jaar 836 leden bij gekomen. De gemeenten hebben in totaal 53 predikanten; 109 ge meenten moeten het zonder stel len. Aan de theologische school in Rotterdam volgen vier studen ten de opleiding tot predikant. In de Verenigde Staten zijn 24 gemeenten met een kleine 9000 leden. Roeping. Bisschop Gijsen van Roermond heeft met 120 jon geren uit verschillende Neder landse bisdommen in de pause lijke zomerresidentie deelgeno men aan een mis onder leiding van de paus. Hij verzekerde de paus, dat de Nederlanders vol vreugde zijn bezoek volgend jaar mei tegemoetzien. Deze pelgrimstocht had het be grip 'roeping' als motto. De paus sprak de wens uit, dat de jonge ren hun bijzondere roeping in het leven zullen vinden, hetzij in het huwelijk, hetzij als priester of als ordelid. Scheiden. Uit gegevens van rooms-katholieke rechtbanken in de Verenigde Staten blijkt, dat huwelijksontbinding daar steeds gemakkelijker gaat. De meeste scheidingen worden tegenwoor dig goedgekeurd om psychologi sche redenen. Maar die zijn vaak zo vaag en ongrijpbaar, zo ver klaarde een rechtbank-priester, dat men in feite bezig is om het katholieke huwelijk om zeep te brengen. Ongeveer 90 procent van de scheidingen wordt toege staan. De grote vraag voor de kerke lijke rechtbanken is nu, hoe te handelen als gescheiden huwe lijkspartners willen hertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8