Westen voldaan na amnestiewet In Polen nu 82 gevangenen vrij Voedselsituatie ramp in Afrika Washington en Moskou praten over 'Starwars' Versoepeling van sancties verwacht Opwerkingsfabriek geen oorzaak leukemiegevallen Vrouw in Frans kabinet onderminister defensie 'Bevolkingsgroei moet worden afgeremd' Jordaans-palestijnse federatie in de maak Filippijnen bij opening betogen parlement DINSDAG 24 JULI 1984 PAGINA 7 WASHINGTON/BRUSSEL - In Washington wordt verwacht dat president Reagan van avond een versoepeling bekend zal maken van de sancties tegen Polen. Dit naar aanlei ding van de amnestieregeling. LONDEN - Hoewel kanker bij kinderen aanzienlijk meer voor komt in de buurt van de opwer kingsfabriek Sellafield dan vrijwel overal elders in Engeland, is er geen bewijs dat de nucleaire fa briek in Noordwest-Engeland rechtstreeks verantwoordelijk is voor deze kankergevallen. door Henk Dam Dat is de conclusie van een offi cieel rapport dat een van de meest vooraanstaande Britse medici. Sir Douglas Black, op verzoek van de regering heeft samengesteld. De regering gaf opdracht daartoe na dat een tv-documentaire aantoon de, dat er in de buurt van Sellafield opmerkelijk veel gevallen van leu kemie en lymfeklierkanker bij jeugdigen voorkomt. In de fabriek wordt door kern centrales afgewerkt uranium ge bruikt voor de aanmaak van pluto nium, dat zelf ook weer als brand stof kan worden gebruikt, alsmede voor atoombommen. Bij het fabri cageproces komt licht radioactief afval vrij dat tot dusver steeds via een pijpleiding in de Ierse zee is ge loosd. De tv-documentaire, die vorig jaar werd uitgezonden, liet zien dat zwaar giftig plutonium in de loop der jaren op de zeebodem is te rechtgekomen, in vissen en schelp dieren zich heeft opgehoopt, en on der meer via zeewier het strand bij Sellafield verontreinigd heeft. Ook in huisstof kon radioactief afval worden aangetoond op een schaal die in de rest van Engeland onge kend is. Het onderzoek van Black toont aan, dat er inderdaad sprake is van een opeenhoping van kankergeval len (een „cluster") in het gebied rond Sellafield, maar berekenin gen laten geen duidelijke band met de aanwezigheid van de opwer kingsfabriek zien. „Toeval of onbe kende factoren moeten niet wor den uitgesloten", aldus het rap port. Want, aldus Blacks bewijsvoe ring hiervoor, ook in andere stre ken, ver buiten Sellafield en niet in de buurt van enige kerncentrale, zijn vergelijkbare opeenhopingen van kankergevallen gesignaleerd. Het rapport erkent aan de andere kant, dat voorzover nu bekend al leen radioactieve straling leukemie bij kinderen kan veroorzaken. Het rapport beveelt verdere stu die naar de kankergevallen bij Sel lafield aan, en wil zelfs dat het me dische lot van alle kinderen die sinds 1950 in het gebied zijn gebo ren, wordt nagegaan. De regering heeft inmiddels deze aanbevelin gen overgenomen. De milieugroepering Greenpea ce, die de afgelopen maanden ver geefs actie heeft gevoerd om de pijpleiding gesloten te krijgen, ziet in het rapport een overduidelijke bevestiging van de gevaren van fa brieken zoals die in Sellafield. Greenpeace vindt, dat de Britse regering niets anders kan doen dan binnen ten hoogste twee jaar een eind te laten maken aan de lozin gen. Als dat technisch niet moge lijk is, moet Sellafield worden ge sloten, aldus Greenpeace in een commentaar op het rapport van Black. Het zou daarbij voornamelijk gaan om twee maatregelen van betrek kelijk belang: hervatting van de wetenschappelijke uitwisselingen tussen Polen en de VS en het einde van het vliegverbod op de Verenig de Staten voor de Poolse lucht vaartmaatschappij. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gis teren dat het de amnestie in Polen toejuicht maar dat het nog onvol doende is. „Het is een positieve stap en we hopen dat hij tot vol gende stappen zal leiden", aldus een Amerikaanse functionaris. President Reagan legde Polen sancties op nadat de regering in Warschau in december 1981 de staat van beleg had afgekondigd. Washington verklaarde toen dat slechts een einde aan de sancties Duits netwerk drugs opgerold MAINZ (DPA) Het openbaar mi nisterie in Bad Kreuznach (Rijn land-Palts) heeft de afgelopen da gen een netwerk van handelaren in en kopers van verdovende midde len opgerold. Tegen 70 mannen en vrouwen is een onderzoek gaande op verdenking van de wet inzake verdovende middelen, zo is giste ren in Bad Kreuznach meegedeeld. Zestien mensen zijn gearresteerd. Sinds eind 1982 verdacht de jus titie een caféhouder er van, dat hij 50 tot 100 kilo hasjisj uit Nederland in West-Duitsland had ingevoerd en in Wiesbaden en Bad Kreuz nach verkocht. Hij is al in april 1983 gearresteerd. Na langdurig te hebben ontkend, heeft hij nu een bekentenis afgelegd, wat tot het onderzoek tegen de 70 heeft geleid. zou komen als Polen drie voor waarden vervulde: opheffing van de staat van beleg, vrijlating van politieke gevangenen en dialoog tussen de regering en haar tegen standers. In januari werden enkele maatregelen opgeheven, naar aan leiding van de opheffing van de staat van beleg. De ministers van de tien lidsta ten van de EG zijn blij met de Pool se amnestieregeling. Tijdens over leg van de ministers in het kader van de Europese Politieke Samen werking (EPS) is een korte verkla ring opgesteld waarin voldoening wordt geuit over het recente am- nestiebesluit. De Westduitse mi nister Genscher zal hoogstwaar schijnlijk in november van dit jaar een bezoek aan Polen brengen. Staatssecretaris Van Eekelen zei in Brussel dat het „altijd de wens van de tien EG-landen is geweest om, naar mate de omstandigheden in dat land dit zouden toelaten, tot normaler betrekkingen met Polen te komen". Overigens is volgens Van Eekelen in het gesprek over Polen met geen woord gerept over een nieuwe schuldenregeling voor dat land of over de verhouding tus sen Polen en het Internationale Monetaire Fonds, het IMF. De in Polen afgekondigde am nestie is slechts een halve maatre gel als zij niet gepaard gaat met vakbondsvrijheid. Dit heeft de se cretaris-generaal van de Internatio nale Vereniging van Vrije Vakbon den (IVW), John Vanderveken, gisteren in Brussel verklaard. De amnestie is „slechts een cos metische maatregel om een econo mische ruilhandel te verbergen" als de politieke gevangenen hun vrijheid met „zwijgen en berus ting" moeten betalen, aldus Van derveken. NEW YORK - Bij een frontale botsing van twee passagierstreinen in New York zijn gisteren één dode t meer dan honderd gewonden gevallen. Dit hebben de plaatselijke autoriteiten meegedeeld. De dode was et 53-jarige Spaanse diplomaat die op privé-bezoek in de Verenige Staten was. De twee treinen botsten in t Newyorkse wijk Queens frontaal op elkaar'en ontspoorden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. PARIJS (AFP) - Frankrijk heeft voor het eerst een vrouw gekregen als staatssecretaris op het ministe rie van defensie. Zij is mevrouw Edwige Avice, die in het vorige ka binet verantwoordelijk was voor jeugd en sport, wat nu de schaatser Alain Calmat is. Op defensie komt zij direct onder minister Charles Hernu. Avice is 39 jaar en zij behoort tot "CERES", de militante linkervleu gel van de socialistische partij. De fensie is geen onbekend terrein voor haar binnen de partij was zij er de woordvoerster van. De benoeming moet gezien wor den in het kader van de wens van de regering om de krijgsmacht te "feminiseren". Minister Hernu had vorig jaar al de volledige gelijkheid van mannen en vrouwen in de krijgsmacht afgekondigd. Hierin blijven alleen onderdelen als infan terie en cavalerie - geroepen om in een oorlog het spits af te bijten - aan mannen voorbehouden. Mevrouw Avice kan als vrouw op defensie althans op één mede- standster rekenen: generaal Valé- rie André, eerste vrouw in Frank rijk met de rang van inspecteur-ge- neraal-arts. De rang is gelijk aan die van een divisie-generaal met drie sterren. De internationaal bekende vul- kanoloog en filmer van het binnen ste van vulkanen Haroun Tazieff, is gisteren benoemd tot staatscretaris toegevoegd aan het kabinet van de eerste-minister. Hij wordt belast met de preventie van grote natuur- en andere rampen. Hij adviseerde de regering terzake al op lager ni veau en had daardoor de bijnaam "Monsieur Catastrophes Naturel les" (Meneer natuurrampen) gekre gen. MARINE - De Britse koninklijke marine krijgt een nieuwe reeks verzorgingsschepen die tussen de 80 en 100 miljoen pond sterling kosten. Het ministerie van defen sie deelde mee dat de "Royal Na vy" tot 1995 zes uiterst moderne verzorgingsschepen in dienst wil nemen die met raketten van het ty pe "Sea Eagle" en helikopters zul len worden uitgerust. De "Sea Eagle" is de nieuwste Engelse versie van een afweerraket ter zee. WARSCHAU (Rtr) - In Polen zijn als gevolg van de amnestie gisteren 82 gevangenen vrijgelaten, onder wie tien politieke gevangenen. Dat heeft het officiële Poolse persbu reau PAP gemeld. PAP meldde verder dat onder de vrijgelaten gevangenen 17 vrou wen zijn. Negenendertig gevange nen zaten volgens PAP in voorar rest. Het persbureau zei dat ko pieën van de amnestiewet naar ge vangenissen in het hele land zijn gestuurd en dat de amnestiecam pagne de komende dagen goed op gang zal komen. Onder de vrijgelaten personen zijn geen bekende politieke gevan genen. De autoriteiten hebben ge zegd dat vrouwen en kinderen voorrang krijgen. In justitiële krin gen wordt gezegd dat de hoofd aanklager heeft bepaald dat lei dinggevende functionarissen van Solidariteit van de gevangenis naar huis zullen worden gereden om pu bliciteit buiten de gevangenis te voorkomen. Maciej Kuron, zoon van de advi seur van Solidariteit en leider van de dissidente beweging KOR, heeft gisteren een bezoek van twin tig minuten aan zijn vader, Jacek Kuron, kunnen brengen. Volgens Maciej is de enige verandering voor zijn vader sinds de afkondi ging van de amnestie dat hij nu een cel deelt met zijn vriend Karol Mzelewski, een van de zeven lei ders van Solidariteit die gevange nen zitten. J apans/Chinese twist over bloedbad 1937 TOKIO (AFP) - Het bloedbad dat door het Japanse leger in 1937 in Nanking (China) is aan gericht heeft aan zeker 300.000 mensen het leven gekost en niet aan „meer dan 100.000" zo als in de Japanse geschiedenis boeken staat. Dit staat in een officieel Chinees rapport waar op de Japansae krant Mainichi de hand heeft gelegd. Het rapport is opgesteld door een archief uit Nanking in 1982, het jaar dat er in verscheidene landen in Azië zoveel te doen was over een herziening van de Japanse geschiedenisboeken voor middelbare scholen waar door de gruwelijkheden van het Japanse keizerlijke leger werden gebagatelliseerd. Vol gens Mainichi zal het stuk bin nenkort in Japan verschijnen met als titel „De waarheid over de slachting van Nanking". Volgens het internationaal gerechtshof inzake oorlogsmis daden in het Verre Oosten zijn er in Nanking zeker 200.000 mensen afgemaakt. Door deze publikatie werd de Japanse be volking voor het eerst ingelicht over de oorlog met China. HARARE (UPI) - Door een com binatie van droogte, snelle bevol kingsgroei, recessie, interne tegen stellingen en het onvermogen zich zelf te voeden dreigt er een ramp te ontstaan in Afrika. Dit heeft Edouard Saouma, directeur-gene raal van de Voedsel- en Landbouw organisatie (FAO) van de Verenig de Naties, gisteren gezegd in Hara re. In de hoofdstad van Zimbabwe wordt drie weken lang een FAO- conferentie gehouden. Tegenover afgevaardigden uit meer dan veertig Afrikaanse lan den verklaarde Saouma dat „Afri ka hopeloos faalt in het oplossen van de problemen die er zijn met de voedselvoorziening". Als het ge boortecijfer niet snel daalt steve nen veel Afrikaanse landen regel recht op een ramp af, aldus Saou- De FAO-directeur stelde voor al le moeilijkheden in de agrarische sector diepgaand te bespreken tij dens de eerstkomende Afrikaanse voedselconferentie, die volgend jaar wordt gehouden. Om dat over leg te laten slagen is de volledige medewerking vereist van de over heden, zeker in de korte tijd die er voor de voorbereidingen beschik baar is, aldus Saouma. Afrika heeft de grootste bevol kingsaanwas ter wereld. Er zijn Afrikaanse landen waar de bevol kingsgroei vier procent per jaar be draagt. „Explosief' betitelde Saou ma die groei. Zelfs landen waar de bevolking met drie procent per jaar toeneemt zijn niet in staat zich uit eigen produktie te voeden. De problemen moeten worden aange pakt aan twee kanten, namelijk bij de bevolking en bij de voedselpro- duktie, zo betoogde Saouma. Afrika heeft niet alleen te kam pen met droogte en andere natuur rampen, zijn economie is aangetast door niet minder gevaarlijke ont wikkelingen in de wereldecono mie. De recessie is in Afrika harder aangekomen dan elders; geen en kel gebied heeft zijn handel zo achteruit zien gaan als Afrika. Bo vendien houden binnenlandse vij andelijkheden en spanningen de boeren van hun land, aldus de FAO-directeur. Politieke verwikkelingen heb ben volgens Saouma nog veel meer grotere problemen veroorzaakt. Hij wees op de miljoenen vluchte lingen in Afrika, die voor de landen die hen opnemen grote moeilijkhe den veroorzaken. AMMAN (AP) Jordanië en de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO hebben bijna overeenstem ming bereikt over het raamwerk voor een Jordaans-palestijnse fe deratie. Dat heeft een h'oge PLO- functionaris gisteren gezegd. Hani al-Hassan, een adviseur van PLO-voorzitter Jasser Arafat, zei in een interview met de Jordan Ti mes, een Engels-talig dagblad dat "de politieke meningen van Jorda nië en de PLO nu dichter bij elkaar liggen dan ooit tevoren." Hij zei dat de twee partijen op het punt staan een raamwerk voor een federatieve staat op te stellen. Eerder dit jaar hervatten Arafat en de Jordaanse koning Hoessein besprekingen over het vormen van een federatie van Jordanië met een toekomstige palestijnse staat die zou moeten worden gevestigd in de nu door Israël bezette westelij ke Jordaanoever en de Gazastrook. Al-Hassan zei dat de toenadering een teken was van een wijziging in het Jordaanse standpunt. "In het begin stond Jordanië open voor de Verenigde Staten, maar nu wendt het zich meer naar Europa en de socialistische landen", zei Al-Has- Eerder dit jaar verklaarde ko ning Hoessein dat de Amerikaanse rol van bemiddelaar in het Midden- Oosten was uitgespeeld. Libanon De islamitische en christelijke groeperingen in Libanon hebben gisteren overeenstemming bereikt over het scheiden van hun milities in de buurt van de luchthaven van Beiroet, waar sporadische gevech ten het nieuwe veiligheidsplan van de Libanese regering hebben on dermijnd. Een wapenstilstandscommissie van vier partijen die de groeperin gen vertegenwoordigt, verklaarde dat er ongeveer twee dagen voor nodig zouden zijn om de milities in de heuvels op 8 kilometer van het centrum van Beiroet te scheiden. Leden van libanese milities heb ben zaterdag en zondag gevochten in Kfar Shima, een christelijk dorp, en Schweifat, een stadsdeel van is lamitische Druzen op nog geen ki lometer ten zuidoosten van de in ternationale luchthaven. De ge vechten hadden de pogingen van de regering gefrustreerd om haar veiligheidsplan van 4 juli van Bei roet uit te breiden tot het Shouf- gebergte boven de stad. WASHINGTON (Rtr/DPA/AFP) - De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zullen een gezamenlijke ver klaring opstellen over hun bereid heid te onderhandelen over een verbod op ruimtewapens. Dat heeft de woordvoerder van het Wit te Huis, Larry Speakes, gisteren verklaard. De reactie van het Witte Huis kwam kort na een voorstel hiertoe uit Moskou. Speakes zei dat de verklaring on derwerp zal zijn van vertrouwelij ke contacten. Hij gaf geen bijzon derheden en onderstreepte dat vooruitgang in belangrijke zaken wordt bereikt door diplomatie en niet door persverklaringen. Hij be treurde overigens dat de Sowjet- Unie er voor heeft gekozen de kwestie te behandelen „via de pers eerder dan via diplomatieke kana len". Speakes kritiseerde impliciet dat het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft onthuld dat een gezamenlijke verklaring in studie is, en gaf ook te kennen dat Betogers steken een legerjeep in brand in het centrum van Manilla. MANILLA (AP) - De Filippijnse politie heeft gisteren tienduizend demonstranten, die zich verzameld hadden in het centrum van de hoofdstad Manilla, met traangas uiteen gedreven. Het politie-optreden kwam twee uur voordat president Marcos de openingszitting van de nationale Assemblee zou toespreken. De Assemblee is het eerste "ge wone" wetgevend lichaam in de Fi lippijnen sinds Marcos in 1972 het naar Amerikaans model gevormde Congres afschafte De vorige As semblee was tijdelijk en telde nog geen twaalf oppositieleden. Bij de verkiezingen op 14 mei be haalden tegenstanders van Marcos 71 van de 183 gekozen zetels, enke le zetels zijn nog omstreden. De botsing tussen politie en de monstranten deed zich voor kort nadat de Assemblee haar zitting begonnen was. Terwijl de assem bleeleden met 111 tegen 66 stem men Marcos' bondgenoot Nicanor Yniguez tot hun voorzitter kozen, bloKKeeiue de politie de hoofdweg naar het assembleegebouw. Daar had zich eeri groep van 300 beto gers verzameld onder leiding van Butz Aquino, de broer van de vorig jaar vermoorde oppositieleider Benigno Aquino. Na een vreedza me demonstratie van een uur ver trok de groep naar de binnenstad van Manilla. Daar demonstreerden verschil lende groepen tegen de wetgeven de bevoegdheden van Marcos, te gen de Amerikaanse inmenging in de Filippijnen, de lage lonen en ho ge prijzen en tegen vermeende fraude bij de verkiezing van de As semblee. De politie reed met jeeps in op de demonstranten, tien minuten na dat de politiechef van Manilla de betogers had opgedragen zich te verspreiden. Hij zei dat de autori teiten een eerder verstrekte de monstratievergunning hadden in getrokken omdat zij van de inlich tingendienst vernomen hadden dat aan het protest ook werd deelgeno men door communisten. het de Amerikanen zijn geweest die een gezamenlijke verklaring hebben voorgesteld. „We zijn te vreden dat de Sowjets nu hebben geantwoord op onze suggestie een gezamenlijke verklaring op te stel len. We zullen direct via diploma tieke kanalen antwoorden", aldus Speakes. Gevraagd naar de verkla ring van een Russische regerings woordvoerder dat een moratorium op het testen en ontwikkelen van ruimtewapens wordt geëist, zei Speakes dat er geen voorwaarden vooraf zijn. Speakes herhaalde dat Washing ton het Russische voorstel heeft aanvaard besprekingen in Wenen te beginnen zonder voorwaarden vooraf. „We zien uit naar deze be sprekingen in september in de ver onderstelling dat de Sowjet-Unie ook geen voorwaarden vooraf stelt". Hij weigerde in te gaan op het Russische idee een morato rium af te kondigen op de statione ring en beproeving van ruimtewa pens. Genève De Verenigde Staten zijn niet van plan het aantal middellange-af- standsraketten te bevriezen om de Sowjet-Unie ertoe te bewegen de onderhandelingen hierover in Ge nève te hervatten. Dat heeft de woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken John Hughes gisteren ver klaard. "Stopzetting van de stationering van pershings en kruisraketten, bij afwezigheid van concrete onder- Tsjech verdacht van spionage STUTTGART (Rtr) - Een 43-jarige Tsjech in West-Duitsland is aange houden op verdenking van spiona ge voor een land in Oost-Europa gedurende bijna 14 jaar. De man was werkzaam voor een Westduits elektronica bedrijf. De arrestant wordt ervan ver dacht sinds 1970 informatie te heb ben doorgegeven aan een "Euro pees communistisch land". Zijn firma levert apparatuur voor tele communicatie aan de Westduitse strijdkrachten en speelt een hoofd rol in kabeltechniek. handelingsresultaten, zou er sim pel op neerkomen dat de Sowjet- Unie wordt beloond voor het verla ten van de onderhandelingen", zo onderstreepte Hughes het Ameri kaanse standpunt. De Amerikaanse verklaring komt na uitlatingen van de Roe meense leider Ceausescu in een Amerikaanse krant, dat de Russen weer aan de onderhandelingstafel zouden willen verschijnen, indien het Westen het aantal euroraketten bevriest. Moskou sprak dit later overigens tegen. Protest tegen opslag zout Franse mijnen MUHLHOUSE (DPA/ANP) - On geveer 400 demonstranten hebben gisteren in Chalampe in de buurt van Muhlhouse in de Elzas verhin derd dat een begin werd gemaakt met proefboringen voor de voorge nomen ondergrondse opslag van zoutvoorraden uit de kalimijnen in de Elzas. De demonstranten bezet ten het boorterrein en dwongen technici en boorpersoneel te ver trekken. Tot de bezetters behoor den de burgemeesters van enkele dorpen in de buurt. Zondag hadden circa 4.000 men sen meegedaan aan een door de burgemeester van Chalampe geor ganiseerde protestbijeenkomst op het terrein. Zij betwijfelden of de ondergrondse inspuiting van het afvalzout zonder risico's is voor het milieu en betreurden de Franse handtekening onder de zogeheten „Conventie van Bonn" die mikt op de ontzilting van de Rijn- Tot nu toe werd het zout uit de Elzas op de Rijn geloosd Nederland heeft zich jarenlang ingespannen voor het schoner ma ken van de Rijn, één van de belang rijkste leveranciers van drinkwater voor Nederland. Ook voor de tuin bouw in het Westland is de Rijn van levensbelang. Najaren heen en weer praten kwamen de Rijnoevcr- staten in 1983 de Conventie van Bonn overeen, die op termijn een eind zal maken aan de ongeremde lozing van zout uit de kalimijnen in de Elzas in de Rijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7