PvdA en WD voor vrijgeven van porno Onderzoek naar vakantiegids 'Er wordt hier te veel gezopen' Begin augustus meteen luxueuze 5-sterienvakantie in bungalowpark Loohors! 020-924926 Rabobank S CDA wil verbod handhaven Gemengde bewoning in tehuis toegestaan e aanbieding MENDOIMDO Prima tip hoor! Om niet alleen francs maar ook reischeques mee te nemen. DINSDAG 24 JULI 1984 HlillNimil'l DEN HAAG (GPD) - PvdA en WD, samen een meerderheid in de Tweede Kamer, steunen het voorstel van minister Korthals Altes (justitie) om het verbod op de versprei ding van pornografie op te heffen. Van de drie grote partijen is alleen het CDA tegen het vrijgeven van porno. AMSTERDAM (ANP) - In het te huis voor geestelijk gehandicapten Boekenrode in Hilversum is ge mengde bewoning van mannen en vrouwen toegestaan. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr R.C. Gisolf giste ren bepaald in een kort geding, aangespannen door zes 'verontrus te ouders' tegen de Stichting voor Protestants-Christelijke tehuizen voor Geestelijk Gehandicapten in Gooi, Eemland en Vechtstreek. De vice-president wijst er bij zijn uitspraak op dat het bestuur met het nemen van het besluit heeft ge handeld in overeenstemming met de wens van de meerderheid van de curatoren (wettelijke vertegen woordigers van de gehandicapten, onder wie ook ouders). Het stichtingsbestuur had beslo ten om acht van de vrouwelijke be woonsters van Boekenrode per 1 augustus over te plaatsen naar het nieuwe tehuis 't Akkertje in Bus- sum. Hun plaats in Boekenrode zou worden ingenomen door acht mannen uit een ander tehuis. De meeste tehuizen van de stichting worden gemengd bewoond door De zes ouders hebben zich even wel met hand en tand tegen het be stuursbesluit verzet. Zij hebben er geen vertrouwen in dat de leiding van het tehuis de verschillende problemen van gemengde bewo ning, ook die van seksuele aard, zal kunnen opvangen. De meeste van de huidige be woonsters (gemiddelde leeftijd 40 jaar) wonen al tien tot vijftien jaar in Boekenrode en hebben in die ja- i met elkaar duurza me relaties opgebouwd. Het 'bin nendringen' van acht nieuwe be woonsters zal al de nodige aan- passsingsproblemen geven, laat staan als er mannen komen, aldus de verontruste ouders. Het stichtingsbestuur had aange voerd dat gemengde bewoning in tehuizen voor gehandicapten zeer gebruikelijk is en dat ook het mi nisterie van wvc er achter staat. Bovendien zijn tal van voorzienin gen getroffen, zoals aparte slaape- tages voor mannen en vrouwen. Dat tot gemengde bewoning van Boekenrode wordt overgegaan komt ook omdat bij de aanvragen voor nieuwe bewoners het aantal mannen geschikt voor opname in Boekenrode groter en urgenter is. De overheid wilde al een aantal ja ren geleden de handel in pornogra fie vrijgeven, die nu nog wettelijke is verboden. Maar onder forse kri tiek van met name vrouwengroe peringen belandde het voorstel in de ijskast. De minister meent ech ter dat het wetsvoorstel niet anders betekent dan het legaliseren van de huidige praktijk, waarin politie en justitie niet of nauwelijks ingrij pen tegen pornohandel. Boven- f dien biedt het strafrecht genoeg - mogelijkheden om in te grijpen als het nodig is, aldus Korthals Altes. WD-Kamerlid Tripels zegt zich te kunnen vinden in het standpunt j van het kabinet. '„De staat kan geen zedenmeester zijn. Dit wets- J voorstel bevestigt de huidige prak- j tijk, net zoals de abortuswetgeving dat doet'. Pvd A-woord voerder Kosto stelt dat zijn fractie al lange tijd voorstander is van het ophef fen van het verspreidingsverbod op porno. Hij zal dat standpunt dan ook in de fractie verdedigen. Het CDA en de vrouwnorganisa- ties tonen zich tegenstander van het legaliseren van porno. Volgens de vrouwenbeweging blijkt de laatste jaren dat de terughoudende opstelling van justitie verkeerd is. De porno zou steeds gewelddadi ger worden. Bovendien zou er ver band zijn tussen gewelddadige porno en seksueel geweld tegen vrouwen. Deze mening wordt on dersteund door het CDA-kamerlid Evenhuis-van Essen. Het verband tussen porno en seksueel geweld zou volgens haar uitgebreid AMSTERDAM- In het Olympisch Stadion in Amsterdam worden de komende drie weken voetbalkampen gehouden voor Amsterdamse jonge ren. Elke week komen ongeveer 80 jongens aan bod in de leeftijd van 12-17 jaar. Op de eerste dag was de bekende Volendamse speler Keje Molenaar aanwezig om de kampgangers het een en ander te leren over voetbaltech niek. Ondanks de niet geringe kosten, bijna 360 gulden voor één week, was de belangstelling groot. (foto anp» WD'er Tripels onderkent de be zwaren die aan vrijlating van porno kleven. „Er kan verband zijn tus sen porno en seksueel geweld in die zin dat ik me kan voorstellen dat het tonen van abnormaliteiten mensen met een bepaalde zwakte in zich er toe kan brengen die zwakte naar buiten te brengen. Dat is een risico zoals er meer zijn. Wandelen, autorijden is ook ge vaarlijk maar je kunt niet alle geva ren onderdrukken'. De PvdA'er Kosto, die vanuit de Rooie Vrouwen veel kritiek op zijn standpunt krijgt, meent dat de vrouwenorganisaties 'volstrekt ge lijk' hebben met de problemen die ze signaleren. 'Maar ik verschil van mening met de Rooie Vrouwen wat betreft de weg die moet wor den bewandeld om die problemen te bestrijden. Het verbieden van porno zie ik niet als oplossing. De geweldbepalingen in de wet kun de problemen tegengaan'. Nederlander in Alpen omgekomen CHUR (AP) - Bij een ongeluk in de Grisonsalpen is de Nederlandse bergbeklimmer Paul Demon (33) uit Helmond om het leven geko men, aldus de Zwitserse politie. Demon was met een andere Ne derlander bezig de 3189 meter hoge Piz Casnile te beklimmen toen hij zijn evenwicht verloor en honderd meter langs een steile bergwand naar beneden viel. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is door een helicopter geborgen. HOEK VAN HOLLAND- Ongeveer 1000 wandelaars zijn gisteren begonnen aan de 26e strandzesdaagse. Per dag wordt ruim 20 kilometer gelopen, uitsluitend over het strand. De tocht voert van Hoek van Holland naar Den Helder. Onderweg wordt in de kustplaatsen overnacht. (f0t0 anpi LEIDSCHENDAM (ANP/GPD) - Het NBT (Nederlands Bureau voor Toerisme) gaat onderzoeken of de Nederlandse consument meer be hoefte heeft aan een landelijke vakantiegids dan aan verschillen- gedeeld. Het NBT geeft zelf de voorkeur aan een landelijk vakantiepro gramma en verwacht dat het pu bliek deze voorkeur deelt. De meeste VW's geven liever regio- de regionale folders. De resultaten nale. brochures uit. dit onderzoek zullen worden betrokken bij het opstellen van het vakantieprogramma voor 1986. Dit heeft de directeur van het NBT, J.A.T. Cornelissen, gisteren mee- Drankmisbruik jeugd Egmond aan Zee achtergrond drama EGMOND AAN ZEE (GPD) - 'Er wordt in Egmond door de jeugd teveel gedronken. Moge lijk is dat een achtergrond. Als ze hier niet zoveel zopen, zou het in ieder geval een hoop el lende wegnemen'. Dit zegt W. J. Rasch, post- commandant van de Egmond- se rijkspolitie, naar aanleiding van de vechtpartij op het strand van de Noordhollandse badplaats, afgelopen weekein de, waarbij de 26-jarige Jo- chum Keesman uit Heiloo om het leven is gekomen. Keesman werd in de nacht van zaterdag op zondag op het strand door vijf jongens uit Eg- mond en één uit Alkmaar in de leeftijd van 18 tot 22 jaar - afgetuigd en overleed kort na aankomst in het Medisch Cen trum Alkmaar aan hersenletsel en inwendige bloedingen. De zes daders zijn inmiddels gear resteerd. Het onderzoek dat in handen is van het recherche bijstandsteam is nog in volle gang. Egmond is berucht om z'n vechtpartijen. Zaten vroeger de 'derpers' (dorpelingen uit Eg- mond aan Zee), 'hoevers' (uit Egmond aan de Hoef) en 'bin ders' (uit Egmond Binnen) el kaar regelmatig in de haren, nu treedt er zelfs een escalatie van vechtpartijen op door de tus senkomst van badgasten uit onder andere Amsterdam, Zaandam, Alkmaar en Purme- rend. 'Vechtpartijen zijn hier sche ring en inslag', zegt een politie man. 'Wij krijgen hier weinig melding van. De mensen lossen hier zelf hun problemen op. Soms kom je hier iemand tegen met een kapot geslagen lip en een blauw oog. Als je hem vraagt wat er is gebeurd, zegt- ie, ach gisteren wat moeilijkhe den gehad'. VW-directrice Machteld Ru- nia noemt de verhalen over vechtpartijen aan de lopende band onzin. 'Dat is helemaal niet waar", roept ze veront waardigd. 'Het zijn hier alle maal jongens die hun knuisten weten te gebruiken. Vaak wor den problemen ook uitgevoch ten in plaats van ze uit te pra ten. Maar in de pers doen ze net of knokpartijen hier aan de or- EGMOND/ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse rijkspolitie heeft in verband met de ge welddadige dood van de 26-ja- rige Jochem Keesman uit Hei- lo op het strand van Egmond aan Zee opnieuw een aantal verdachten aangehouden. Het aantal arrestaties was giste ren opgelopen tot zes. de de c zijn 'Trouwens, het gaat hier om een groep van een man of twin tig, vijfentwintig die baldadig zijn. Maar dat is overal zo. In ie dere badplaats wordt wel ge vochten. Het is hier toevallig uit de hand gelopen, maar dat kan overal gebeuren'. Commandant Rasch is het met de WD-directrice eens: 'We hebben hier echt niet met een stelletje terroristen te ma ken. Ik woon hier nu al eenen twintig jaar en ik verzeker u dat het hier goed toeven is. Ik geef toe dat hier veel vechtpartijen zijn, vooral in de weekeinden wanneer er flink wordt gezo pen. Ook in het geval van Jo- chum Keesman waren zowel de daders als het slachtoffer onder invloed van alcohol. Overmatig drankgebruik is vaak de oor zaak van vechtpartijen, een ver keerd woord en het is knokken geblazen'. Volgens Rasch zijn er in Eg- mond aan Zee ook meer onge regeldheden doordat er zoveel drankgelegenheden zijn: 104 horeca-inrichtingen op een to tale bevolking van 11.000. De meeste gelegenheden zijn kroe gen en discotheken. Als er dan nog eens duizenden toeristen en badgasten bijkomen, krijg je teveel mensen op een kluitje en wil zich volgens Rasch nog wel eens iets voordoen. Bij relschoppers in Egmond aan Zee heeft ook Rasch het over een kleine categorie van de bevolking. Rasch: „Het is een kleine groep jongeren die altijd bezopen is. Vooral als groep zijn ze erg flink. Maar als we er hier eentje op het bureau hebben en hij is nuchter, staat- ie alleen maar naar de grond te staren, dan durft hij je niet eens recht in de ogen te kijken'. Dit verschil van mening heeft ge leid tot een conflict tussen het NBT en de VW's over de gidsen voor volgend jaar. Zestien VW's hebben aangekondigd dat zij hoe dan ook met regionale vakantie programma's zullen komen. Naar Cornelissen zei wordt nog geprobeerd een compromis te be reiken voordat de gidsen eind vol gende week naar de drukker gaan. Een gesprek tussen NBT en de VW's gisteren is op niets uitgelo pen. NBT-directeur Cornelissen zei gisteren dat de tijd dringt. Deze week zal er opnieuw worden ge sproken tussen NBT en vertegen woordigers van de grotere VW's. In plaats van de drie landelijke gidsen „Lekker weg in eigen land" waren de toeristen-organisaties in een vergevorderd stadium van on derhandelingen over twee geza menlijke landelijke gidsen voor volgend jaar: een voor bungalow- huur en een voor alle verb lij fs- en tourarrangementen. Binnen de landelijke presentatie zou het aan bod regionaal worden gepresen teerd. Onder aanvoering van enkele grote, draagkrachtige VW's, gaan de regio's hier niet mee akkoord en willen in sterkere mate dan voor heen een eigen regionale presenta tie brengen. Behalve het doorbre ken van een politiek van de afgelo pen jaren heeft het NBT hiertegen praktische bezwaren. Onderdirecteur van het NBT, drs. F. Jansen, zegt dat de regiona le VW's door de onderlinge con currentie elkaar op kosten jagen: de sterkeren dwingen de zwakke ren nu ook met eigen gidsen te ko men. De consument zou volgens de NBT-staf evenmin gediend zijn met 16 verschillende gidsen. Het NBT zal nu een onderzoek naar de wensen van de consument verrich ten. Voor het NBT is in het gesprek van gisteren echter vast komen te staan dat er hoe dan ook meer re gionale VW-gidsen zullen gaan verschijnen. Cornelissen wilde niet uitsluiten dat hier sancties op zul len volgen van het NBT, bijvoor beeld door niet mee te werken aan de promotie. Heroïnedode AMSTERDAM (ANP) - Een 25-jan- ge Duitse vrouw is in Amsterdam overleden na het gebruik van he roïne. Het lijk van de vrouw, af komstig uit Keulen, werd gisteren aangetroffen in een personenauto, die aan de Herengracht stond ge parkeerd. De vrouw is dit jaar het achtendertigste heroïneslachtoffer in Amsterdam en het vijfentwintig ste uit Duitsland afkomstige slachtoffer. Van der Stoel juicht onderzoek in Suriname toe DEN HAAG (GPD) De Neder landse permanente vertegenwoor diger bij de VN, Max van der Stoel, vindt het een postieve stap dat de Surinaamse regering een VN-com- missie voor de mensenrechten toe laat om de moord op 15 critici van het Bouterse-bewind op 8 decem ber 1982 te onderzoeken. Van der Stoel zei dit gisteren voor Veroni ca's Nieuwsradio. Van der Stoel verklaarde verder dat het resultaat van het onderzoek van de VN-commissie, die onder leiding staat van de Keniase jurist Amos Wako, wellicht de houding van Nederland jegens de voormali ge kolonie zou kunnen beïnvloe den. Nederland heeft, zoals be kend, zijn ontwikkelingshulp aan Suriname na de december-moor- den stopgezet. De regering is al leen bereid de ontwikkelingshulp te hervatten als de democratie in dat land wordt hersteld en de men senrechten worden gerespecteerd. Wako zal na zijn missie rapport uitbrengen aan de commissie voor de mensenrechten van de VN. Eer dere pogingen van de Keniase ju rist om in Suriname een onderzoek te doen naar de gebeurtenissen van eind 1982 werden door het regime- Bouterse gedwarsboomd. Volgens de Surinaamse kranten krijgt de VN-missie gelegenheid om in Paramaribo te praten met overheidsfunctionarissen en mili tairen over de toedracht rond de moord op de vijftien critici van le gerbevelhebber Bouterse. Het in Paramaribo verschijnen de blad De Ware Tijd had eerder gemeld dat Bouterse de verzeke ring had gegeven dat geen vergel dingsmaatregelen zouden worden genomen tegen de mensen die in formaties verschaffen aan de VN- commissie. Karnemelk niet echt 'gekarnd' DEN HAAG (GPD) - De mees te karnemelk in Nederland is aangezuurde magere melk en geen restprodukt van boterfa- bricage. Dit blijkt uit een on derzoek van de Consumenten bond, die 17 verschillende soor ten karnemelk onderzocht. Van deze soorten was er maar een Rechte' karnemelk, namelijk de 'alternatieve' Ekologische kar nemelk van De Dageraad. De Consumentenbond vindt het onterecht dat de naam kar nemelk wordt gebruikt voor twee verschillende produkten. Er is een EG-verordening in de maak die de bedoeling heeft de naam van echte zuivelproduk- ten te beschermen. Aangezuur de melk mag dan geen karne melk meer heten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verwen uzelf begin volgende maand met een echte 5-sterren- vakantie in eigen land. Dat kan nog net, als u nü uw 6-persoons bungalow reserveert in Loohorst Een luxueus, gezellig Vendorado bungalowpark rn de Limburgse Peel, tussen Venlo en Venray. Wanneer u boekt voor de weken 3 of 10 augustus, profi teert u van een extra-voordelige weekprijs: slechts f 795,- all-in*. U betaalt geen cent extra voor: alle luxe waterpret gebruik zonnehemels videofilms op de kleuren-tv verbruik van gas, water en elektriciteit kinderstoel, box en babybedje eindschoonmaak bij vertrek takenpakketten toeristenbelasting toeslag vrijstaand toeslag Anjer of Iris •Excl. toeslagen huisdieren en voorkeur bungalow Geldt niet voor reeds geboekte vakanties 95.- Reserveer nu bij Vroom Dreesmann. Daar ligt ook de gratis kleurenfolder voor u klaar. Of bel meteen Vendorado: (ma. t/m vr. van 9.00 tot 17.00 uur) 5-sterrenbungalowparken van Vroom Dreesmann Gevangenen ontsnapt en weer gepakt 'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - Uit het Huis van Bewaring in 's- Hertogenbosch zijn gisteravond twee gevangenen ontsnapt. Bij een onmiddellijk ingezet grootscheeps onderzoek kon de politie hen op korte afstand van het Huis van Be waring weer aanhouden. De twee zaagden in een opslag ruimte de tralies van een boven licht door en verlieten zo de inrich ting. Twee personeelsleden zagen hen op het dak lopen en sloegen alarm. De gedetineerden zijn een 28-ja- rige Nederlander, veroordeeld we gens diefstal met geweld. Hij moest van zijn straf van 4 jaar nog zestien maanden uitzitten. De tweede ontsnapte is een evenoude Ier die onlangs werd veroordeeld wegens diefstal met bedreiging. Ook zondag ontsnapte een ge vangene, een Bulgaar, die nog niet is opgespoord. Volgens de directiewoordvoer der zijn de ontsnappingsmogelijk heden uit de Bossche inrichting al eerder gesignaleerd. Het Huis van Bewaring zal dit jaar nog een be veiligingsprogramma uitvoeren ter waarde van 1,6 miljoen gulden. Daarbij gaat het vooral om signale ring en beveiliging aan de buiten kant van het gebouw. Laatst was ik bij de Rabobank. Om franse francs te kopen. De reis zelf had ik er ook geboekt. Gaven j ze me het advies om een gedeelte van m'n geld in reischeques mee te nemen. x&hbe» 't Is een veilige manier om wat geld achter de hand te hebben, zeiden ze. Had ik zelf niet aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzekering en andere vakantiezaken geregeld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5