LEIDSCH DAGBLAD Patstelling in Israël VNG dwars bij werklozenprojecten Europarlement voorzitter kiest ®ven'ttW#hflicn ÜI11IW POLEN Leiden drinkt veel meer mineraalwater Arbeiderspartij en Likoed nagenoeg gelijk Reddingsplan gereed voor Continental Bank in VS Onderhoudskosten voor kinderbijslag verlaagd Cocaïnelijn opgerold INSDAG 24 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37455 ïrecteur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar (dj. hooldredacteur: R. D Paaim HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. ze colofon (van een onzer verslaggevers) LEIDEN De vraag naar mineraalwater in Leiden en omgeving is de laatste weken flink gestegen. Kennelijk bevalt het gechloreerde leidingwater niet erg. De Leidsche Duinwater Maatschappij voegt sinds begin deze maand chloor aan het drinkwater toe, nadat een bac terie in het drinkwater werd aangetroffen. Onduidelijk is of de 'aeromonos hydrophilia hydrophilia' schadelijk is. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid doet daar onderzoek naar en is daar in elk geval nog een week of drie mee bezig. De middenstanders en super markten die mineraalwater verkopen, varen er wel bij. De supermarkt Codi aan de Haar lemmerweg spreekt van een "ontzettende stijging in de ver koop van het mineraalwater waarin geen koolzuur zit". De bedrijfsleider spreekt zelfs van een verviervoudiging. Ook bij de Digros-vestiging aan de Langegracht is mine raalwater een veelgevraagd ar tikel geworden. De bedrijfslei der aldaar: "Niet dat je zegt goh, goh. Geen hausse, maar er is zeker wel een stijging merk baar". In elk geval niet zodanig dat de vraag het aanbod over treft. "We hebben daar natuurlijk ook wel direct op ingespeeld", wordt bij de Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein gezegd. "We hebben de voorraad aange past". Want ook daar consta teert de bedrijfsleiding een gro tere verkoop van mineraalwa ter gedurende de laatste weken. Alleen van de Edah-vestiging aan de Stationsweg komt een ander geluid. !'We hebben wel een lichte stijging in de ver koop, maar dat is altijd zo in de zomer. Het is niet zo dat de laat ste weken de vraag ineens ge groeid is. Beslist niet". Wim Rijsbergen naar FC Utrecht UTRECHT (GPD) - Wim Rijsber- is vanmiddag met FC Utrecht de voorbereiding op de nieuwe voetbalcompetitie begonnen. De verdediger bereikte gisteren met de eredivisieclub overeenstem ming over een tweejarig contract. 'Zeggenschap van gemeentebesturen te sterk beknot' DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil gemeentebesturen advi seren niet meer mee te doen aan een regeling om langdurig werklo zen onbetaald werk te laten doen. De VNG is het niet eens met de manier waarop minister DeKoning (sociale zaken) déze zaak wil rege len. De VNG vindt dat de bewinds man de zeggenschap van gemeen tebesturen te sterk beknot. Terwijl juist de gemeenten het beste op de hoogte zijn, omdat zij tot nu toe al lerlei projecten voor werklozen hebben georganiseerd. In de nieuwe regeling, die in de vorm van een wetsontwerp deze week voor advies naar de SER en de Emancipatieraad is gezonden, geeft de minister aan onder welke voorwaarden langdurig werklozen onbetaald (maar met behoud van uitkering) vrijwilligerswerk mogen doen. Elk project moet volgens het plan worden getoetst aan bepaalde voorwaarden door een regionale commissie van werkgevers, werk nemers, gemeentebesturen en werklozenorganisaties. Omdat werkgevers en werknemers bang zijn dat teveel vrijwilligersprojec- ten ten koste gaan van normale ar beidsplaatsen krijgen deze organi saties van de minister een veto recht binnen de regionale commis sies. Dat vetorecht zit de VNG bijzon der dwars. Directeur Van der Top van de VNG stelt dat het vooral ge meenten zijn die projecten voor werklozen hebben opgezet en de beste informatie hebben. Het zijn ook gemeenten die via de sociale dienst de langdurig werklozen uit keringen verstrekken en moeten bijstaan. Van der Top vindt het on juist als de gemeentehuijren hun zeggenschap moeten overdragen aan regionale commissies waarin ze bovendien met veto's van vak bonden en werkgevers kunnen worden geconfronteerd. De VNG hoopt dat de Tweede Kamer nog wil luisteren naar hun argumenten. 'Met de bewindslie den hebben we tot nu toe genoeg gesproken en men wil niet echt naar ons luisteren'. Mocht ook de Kamer niet gevoelig zijn voor de VNG-argumenten dan zal de ver eniging het advies niet meer mee te doen echt uitvoeren. 14 PAGINA'S Ria Stalman: 'Ik kan nog verder' JERUZALEM (GPD) - Israël wacht een uiterst moeilijke kabinetsformatie. De Arbeiderspartij wordt met 45 van de 120 zetels de grootste partij, maar kan geen coalitie vormen. De Likoed met drie zetels minder zou daar even tueel wel toe in staat zijn, maar wordt dan afhankelijk van de stem van de racist Kahane van de joodse Defen sieliga. Meerderheid Kamer voor vrijgeven porno Likoed-leider Jitzhak Sjamir (rechts) krijgt een kus van Hiam Druck- man, voorman van een kleinere partij in Israël, nadat bekend was gewor den dat het verlies van de Likoed-partij veel kleiner was gebleven dan in de opiniepeilingen werd verwacht. (foto anp> STRAATSBURG (GPD) - Het Eu ropees Parlement is vanmorgen begonnen met de verkiezing van de nieuwe voorzitter. De belang rijkste kandidaten, de Nederlandse socialist Piet Dankert, die de afge lopen 2,5 jaar al in de voorzitters- stoel zat en de Franse christen-de mocraat Pierre Pflimlin, houden elkaar in evenwicht. Beiden zijn af hankelijk van de steun van andere fracties om de meerderheid in het 434 leden tellende parlement te be halen.' Verwacht wordt dat pas van avond, bij de vierde en laatste stemming, de beslissing valt. Voor dien zullen de andere kandidaten van de kleinere fracties zich uit de race hebben teruggetrokken. Die kandidaten zijn de conservatieve Britse Lady Elles, de Italiaanse communiste Pajetta en Spinelli, de Franse neo-fascist Le Pen en de Duitse vertegenwoordigster van de Groenen Von Blockwitz. De frac ties van deze kandidaten moeten dan uitmaken aan wie van de twee groten zij hun steun zullen geven. De conservatieven, die Dankert bij zijn verkiezing in 1982 gedeelte lijk steunden en hem toen aan een meerderheid hielpen, staan deze keer onder zware druk om de christen-democraat Pflimlin te kie zen. De conservatieve Britse pre mier Thatcher heeft haar Europese partijgenoten een brief geschreven daarin zij beklemtoonde een cen trum-rechts beleid in het parle- Zonnige perioden Zonnige perioden en voornamelijk in het zuiden van het land kans op een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 11, middagtemperatuur van 18 graden op de Wadden tot 24 in het zuiden van het land. Weinig wind, in hoofdzaak uit noor delijke richtingen. 25 juli Maan op; ment voor de toekomst van Europa van groot belang te vinden en daar om is zij voor de verkiezing van Pflimlin. Sommige conservatieven aarze len echter sterk omdat zij Pflimlin met zijn 77 jaar te oud vinden- In het kamp van Dankert is men desondanks vrij somber over Dan kerts kansen om wederom door dit in meerderheid centrum-rechtse parlement op de voorzittersstoel gekozen te worden. Gevangenisstraf van 15 maanden geëist tegen Eimert Teekens (Van één c r verslaggevers) DEN HAAG - Een onvoorwaarde lijke gevangenissstraf van vijf tien maanden is vanochtend voor de Haagse rechtbank geëist tegen Eimert Teekens, voormalig voor zitter van de raad van bestuur van De Vleeschmeesters. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde fraude met in- voerstaten voor vlees uit niet EG- landen bewezen. De fraude zou in de tientallen miljoenen hebben gelopen. Twee andere leden van de raad van bestuur kregen in deze frau dezaak onlangs geldboeten van 100.000 gulden opgelegd. Ambassadeur in VS Uitdrukking hollanditis loze kreet9 DEN HAAG (ANP) - 'De uit drukking 'hollanditis' is zonder inhoud en doet op geen enkele wijze recht aan het veiligheids beleid van Nederland'. Dat schrijft de Nederlandse ambas sadeur in Washington, Richard Fein, in een ingezonden brief aan de Washington Post. Met die brief reageert de ambassa deur op een hoofdartikel in de Washington Post, waarin onder de kop 'Pacific Hollanditis' (Hollanditis in de Stille Oce aan) een vergelijking wordt ge trokken tussen Nederland en Nieuw Zeeland. Nieuw Zeeland is, evenals Nederland, een klein land dat gelooft dat zijn bijdrage aan de veiligheid betrekkelijk klein is en dat het in geval van nood toch wel zal worden beschermd door de Verenigde Staten, zo schreef de Post. Dat is volgens ambassadeur Fein een misleidende voorstel ling van zaken, die geen recht doet aan het buitenlands en de fensiebeleid van Nederland, dat als trouw NAVO-bondge- noot een eerlijk aandeel levert in de gezamenlijke defensie-in spanning. In zijn ingezonden brief somt Fein de zes kernwa- pentaken op, die de Nederland se strijdkrachten vervullen, 'nog afgezien van de substan tiële bijdrage aan de conventio nele defensie van het bondge nootschap'. Zon op: 5.51, onder 21.41 uu 2.15, onder 19.38 uur. Hoogwater in Katwijk 13.42 uur, laagwater om 9. 1.04 i UftFebo'sfiinekeuke^dag^ Haarlemmerstraat 157, Leiden. Tel.: 071 14 64 59. Bovendien moet er dan vanuit worden gegaan dat oud-minister Weizman met zijn twee zetels in een regering gaat zitten samen met de extremisten van de Techiz, die in tegenstelling tot de prognoses op vier zetels zijn blijven steken. In de nieuwe Knesset zitten 13 kleine partijen met 33 zetels. De kleine partijen zijn daarmee de winnaars geworden van de verkie zingen. De Likoed heeft 6 zetels verloren, de Arbeiderspartij 2. Om op een meerderheid te kunnen re kenen, hebben de twee grote blok ken zoveel kleine partijen nodig dat het regeren wel erg moeilijk gaat worden. De huidige regering- Sjamir heeft al bewezen hoe een kleine partij als Tami die trou wens van 3 naar 1 zetel terugging - elk ogenblik met een crisis kan dreigen om haar zin te krijgen. En als verschillende partijen weke lijks met een kabinetscrisis kun nen dreigen, is er geen regeren meer aan. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Arbeiderspartij een ruime winst zou boeken. Halverwege de nacht echter stonden de partijen zelfs gelijk. Het verschil van drie zetels bleek vanochtend toen de definitieve uitslag bekend werd. Temidden van al deze onduide lijkheid hebben zowel premier Sja mir als oppositieleider Peres zich voor hun achterban tot toekomstig premier gekroond. Peres zei in een' korte toespraak al heel snel forme le besprekingen te zullen beginnen om een regering te vormen. Sjamir sprak van een grote overwinning voor het Likoed-blok tegen alle voorspellingen in. Zoals hij ook vóór de verkiezingen al had gedaan pleitte Sjamir voor een nationaal kabinet met de Arbeiderspartij, ogenschijnlijk de enige uitweg, wa- WASHINGTON (Rtr.) - De in fi nanciële moeilijkheden verkeren de Continental Illinois National Bank heeft met de Amerikaanse overheid in grote lijnen overeen stemming bereikt over een red dingsplan dat in feite neerkomt op nationalisering van de bank, zo heeft de Amerikaanse pers van daag gemeld. Verwacht wordt dat de regeling snel officieel zal wor den bekendgemaakt. Volgens de New York Times zal de Federal Deposit Insurance Cor poration (FDIC), een overheidsin stelling die bankdeposito's verze kert, in totaal 4,5 miljard dollar in Continental steken. De FDIC zal twee miljard dollar in contanten betalen voor het overnemen van le ningen ter waarde van drie miljard dollar waarvan de aflossing twijfel achtig is en zal zo nodig in de toe komst nog eens 1,5 miljard dollar beschikbaar stellen voor hetzelfde doel. Verder zal de Amerikaanse over heid volgens de persberichten voor een miljard dollar aan nieuw uit te geven aandelen Continental ko pen, waardoor de regering het in feite voor het zeggen krijgt bij de bank. re het niet dat de Arbeiderspartij daar buitengewoon weinig voor voelt. Het zou tot een scheuring binnen de partij leiden, en het uit eenvallen van de partij is wel het laatste wat Peres kan gebruiken. Het is twijfelachtig of die een op lossing zullen brengen, want als er iets met deze verkiezingen bewe zen is, is het wel dat de kampen in Israël tussen Likoed en Arbeiders partij vrijwel afgebakend zijn met maar heel weinig overlopers van het ene naar het andere kamp. Investeringen met 29 procent gestegen Voldoening over Poolse amnestie DEN HAAG (GPD) - De ouders van studerende kinderen vanaf 16 jaar, werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en werkloze schoolverlaters van 18 tot 21 jaar krijgen eerder recht op kinderbijslag dan tot nu toe het geval was. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft de maximum-onderhoudskosten voor het recht op kinderbijslag met in gang van 1 oktober 1984 namelijk verlaagd. De kosten die ouders zelf moeten bijdragen aan het onderhoud is nu vastgesteld op f 9700 voor thuiswo nende kinderen en op f 13.400 voor uitwonende kinderen. De bedra gen mogen worden vermeerderd met de verschuldigde onderwijs bijdrage (college- en inschrijfgel den), het verschuldigde schoolgeld en - uitsluitend voor thuiswonende kinderen - met de reiskosten die noodzakelijk zijn in verband met het volgen van de studie of de be roepsopleiding. De verlaging van de onderhouds kosten is alleen van belang in de gevallen dat er sprake is van eigen inkomsten van het kind (studietoe lage, stage, bijbaantje e.d.). Komen de onderhoudskosten volledig voor rekening van de ouders dan heeft de maximering geen gevol gen voor het recht op kinderbij slag. Via een bijbaantje mogen deze kinderen per kwartaal 10 procent bijverdienen ten behoeve van hun eigen zakgeld. Bovendien is voor vakantiewerk een bedrag van f 1400 vrij gelaten. Het bedrag wat een kind boven dat bedrag ver dient wordt wel in mindering ge bracht op het recht op kinderbij slag. De zaterdag afgekon digde amnestieregeling is een belangrijke bijdra ge aan het verminderen van het isole ment van het Poolse leiderschap. Ge neraal Jaruzelski maakte in zijn rede tot het parlement duidelijk dat dit be sluit door de bevolking en de kerk moet worden opgevat als een signaal dat niet alle kansen op een dialoog zijn verkeken en daagde het Westen uit de getoonde goede wil niet on beantwoord te laten. De Poolse realiteit gebood hem echter ook te verklaren dat het uit moet zijn met 'anarchie' en dat een herleving van de akkoorden van Gdansk rond een vrije vakbond uitge sloten is. Jaruzelski's rede werd zo een handzame schets van de nog al tijd explosieve situatie in zijn land. Vijfendertigduizend gevangenen ko men op vrije voeten, maar de aan dacht gaat vooral uit naar de 652 Po len die om politieke redenen vastzit ten. Binnen die groep trekken de lei ders van Solidariteit en KOR de aan dacht. De vrijlating is gebonden aan goed gedrag; zij moeten afzien van elke politieke activiteit. Sinds het verbod op Solidariteit is het verzet in Polen ondergronds, het geen betekent dat het aantal inge schreven leden van de vakbond niet meer in verhouding staat tot de werkelijke aanhang, die geen gele genheid voorbij laat gaan om - al dan niet subtiel - van sympathie te getui gen. Zij verwachten steun van hun vrijgelaten leiders en die zal er op ter mijn zeker komen, alle dreigementen van Jaruzelski ten spijt. Het verzet beseft heel goed dat een nieuwe arrestatiegolf het bewind in een uiterst moeilijke positie zal bren gen, omdat daarmee in feite de klok naar afgelopen zaterdag wordt terug gezet. Komt het daarvan, dan is er nauwelijks een weg terug. De ijzer vreters in de partijleiding hebben nu een nederlaag geleden, maar zullen dan ongetwijfeld voortvarend de prille Poolse variant van het Sowjet-com- munisme ten grave dragen. De vergelijking met Hongarije ligt voor de hand, waar het veelbespro ken 'communisme met een menselijk gezicht' aanvankelijk werd neergesla gen, maar later toch vorm kreeg. Tus sen de Hongaarse behoedzaamheid en de Poolse neiging tot martelaar schap gaapt echter een moeilijk over brugbare kloof. Niet alleen de houding van de Po len zelf is bepalend voor de toekomst, ook het Westen speelt hierin een rol. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten hebben zich po sitief over de amnestiewet uitgelaten, maar daarbij mag het niet blijven. Een geleidelijke opheffing van de boycot maatregelen en een realistische be nadering van de schuldenkwestie, zijn, als het om verzoening gaat, be langrijke randvoorwaarden. UNIFIL - De Sowjet-Unie heeft haar goedkeuring gehecht aan een. Libanees verzoek tot uitbreiding van de vredestroepen van de Ver enigde Naties, Unifil, in Zuid-Liba- non. Op dit moment bestaat de Umfil-vredesmacht in Libanon uit 6000 manschappen van 10 verschil lende landen. LOS ANGELES Nog enkele dagen en de Olympische Spelen zullen losbarsten in Los Angeles. In het Olympisch Stadion wordt druk geoefend voor de openingsceremonie vrijdag aanstaande. De 12-jarige arend Sa- mantha zal daaraan deelnemen. Tijdens een van de oefeningen streek de machtige vogel even neer op de gouden olympische ringen. Trainer Steve Hoddy bekeek het belangstellend.- (foto ap» SCHIPHOL (ANP) - De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart heeft de afgelo pen vijf dagen een zeer omvangrijke cocainelijn vanuit Brazilië naar Nederland opgerold. Via deze lijn zijn volgens de politie de afgelopen twaalf maanden vermoedelijk enkele honderden kilo's cocaine ons land binnengesmokkeld. Er zijn tot nu toe elf arrestaties verricht. De zaak kwam afgelopen vrijdag bij toeval aan het rollen. Twee in de aankomsthal op Schiphol patrouillerende rechercheurs bemerkten daar twee Zuidamerikanen, die de afgelopen tijd vaker op Schiphol waren gesignaleerd. Het duo was in gezelschap van een vrouw, die een bedrag van dertigduizend gulden bij de bank wilde wisselen. Denkend met zakkenrollers van doen te hebben werd het drietal aangehouden. De vrouw bleek echter driehonderd gram cocaine bij zich te hebben en een van de twee mannen, beiden Chilenen, had behalve een ton contant geld een geladen pistool op zak. dal ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja, ik wil uw krant: een kwartaal (f 63.10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis. 4 weken voor 110,- Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1