Theatrale rijkdom van papier, verf en stijfsel Kunst in het kort Nieuw verfje voor Van Gogh Matrogoth neemt met twee voorstellingen afscheid van Marinecomplex Verhoevens 'Vierde Man' slaat aan in Amerika DINSDAG 24 JULI 1984 LEIDEN - Matrogoth is een nogal bijzondere theatergroep. Bewoners van een met zoveel aandacht voor detail inge richt wereldje, dat het wel kinderen lijken, die theatertje spelen. Soms mag je als buitenstaander iets van de binnen kant van dat wereldje zien. Dan kun je bij hen een toe gangskaartje van zilverpapier kopen, waarop een tekstje als 'liedjes van verlangen' of 'zoals eens' is geschreven. Bij de ingang wordt er dan een nietje in geknipt. Voorstellin gen beginnen slechts bij toeval op tijd. De entourage is niet bepaald brandschoon te noemen en schimmig ver- Het is toeval als je hoort van zo'n uitvoering. Aan reclame doen ze niet veel. Soms dwarrelt er een verfrommeld en gescheurd papier tje binnen, waarop in hanepoten een voorstelling wordt aangekon digd. Beter is het te letten op hun affiches in de stad, meestal priege- door Ariejan Korteweg lige tekeningen met collages of kreten. Dan is het zaak om je snel naar het Noordeinde te spoeden, want de voorstellingen zijn vaak uitverkocht. Wat wil je ook in een theater met twaalf plaatsen. Toch is dat al het dubbele aantal van de vorige keer. Waarom zo'n speldeknop-thea- ter? Frank Berbée van Matrogoth: "Gedeeltelijk is het opzet; het doen is voor ons belangrijker dan het verkopen. Gedeeltelijk is het ook toeval; we zitten nu eenmaal in dit gebouw. De ruimtes zijn hier niet groter, dus het kan niet anders. We zijn de directheid van zo'n klein zaaltje gaandeweg gaan waarde ren. Het contact met het publiek is veel groter. Je vertelt je verhaal bij na zoals in de huiskamer. Het is voor het publiek ook bedreigen der. Men raakt eerder betrokken". Dat theater bouwen ze zelf. De slotoptredens in het Marinecom plex omvatten twee voorstellin- gen, zodat er dit keer zelfs twee theatertjes zijn ingericht, beiden even klein. AJs je daar dan in het schemerduister op de tast één van de oude bioscoopstoelen wilt uit kiezen, schiet een behulpzame ac teur toe om nog even iets aan het plankier te verschuiven. Dan kun je je voeten beter kwijt. Langere mensen worden vriendelijk naar de achterste rij verwezen. Die persoonlijke aandacht, daar hoef je in een gewoon theater niet om te komen. Matrogoth onttrekt zich aan het gangbare circuit en kiest voor de eigenhandig gemaak te schuifdeuren. Het is geen kwes tie van zich er tegen afzetten; nee, ze trekken zich er gewoon niets van aan. Geldende theaterafspra ken interesseren hen niet, ze be moeien zich er niet mee. Gebochelden De groep heeft al een lange ge schiedenis. Matrogoth ontstond ongeveer tien jaar geleden uit trai ningen in bewegingstheater door Warner Bailey, de oprichter van Dog Troep. De eerste jaren maakte de groep vooral straattoneel. Re gelmatig werd het hart van Leiden verrast door een bonte stoet van middeleeuwse figuren, minstrelen, heupwiegende negerinnen, gebo chelden of in de boeien geslagen uitschot, die in processie een 'gou den' ei door de stad voerden of een dansje maakten, begeleid door trommels en schalmeien. Bij Matrogoth is het altijd een komen en gaan geweest. Ook nu nog kan het gebeuren dat. als je ie mand vraagt of hij bij Matrogoth hoort, het antwoord is: 'Euhh... nou, min of meer'. Frank Berbée is de enige uit de prille begintijd, die nog steeds deel licht. Aan de regels en formaliteiten van het gangbare theater storen ze zich niet. De leden van de groep werken in het Marinecomplex aan het Leidse Noordeinde, waar ze meestal ook wonen. Daar, in de oksel van Galgewater en Witte Singel, verzamelt en maakt Matrogoth spullen, die bruikbaar zouden kunnen zijn bij voorstellingen. Daar ook wordt een of twee keer per jaar een serie voorstellingen gegeven. Deze week voor het laatst, want het gebouw wordt gesloopt. Matrogoth verhuist naar de Varkensmarkt. uitmaakt van de groep. Hij was het ook, die na een langdurig verblijf in Engeland en Frankrijk Matro goth in een andere richting leidde; niet meer het clowneske theater, maar het maken van attributen werd belangrijk. In 1977 trok de groep in het Marinecomplex. De eerste voorstelling daar was dan ook geen theaterproduktie, maar een tentoonstelling van objecten: 'Memory Bank. De tweede: 'Fanta sie en herinnering van een reis', was een mengvorm. Een rondlei ding door het hele gebouw, waarbij de bezoeker in elke ruimte weer wat kon beleven: dans, muziek, een tentoonstelling of theater. Met een kopje warme chocolademelk tot besluit. Op het gebied van vormgeving heeft Matrogoth steeds oorspron kelijke ideëen. Zo zat het publiek bij 'Inkijk in een Zweeds bordeel' in een soort kijkkast. Steeds ging er een luikje open, waarachter een tafereeltje zichtbaar werd. Een voorstelling die vanwege de titel veel belangstelling trok, maar waarbij ook velen werden teleurge steld. Geen hijgende Helga's, maar een zwart met grijze komedie kreeg men voorgeschoteld. Stijfsel In de eerste van de twee nu lo pende voorstellingen wordt een stap terug naar het theater gedaan. 'Einde van hallo' is meteen de bes te die ik van Matrogoth heb gezien Een voorstelling die je zou kunnen opvatten als een tegemoetkoming aan het publiek. De overdadige ge luidscollages van eerdere voorstel lingen, die de gemompelde teksten vaak onverstaanbaar maakten, zijn ingetoomd. De muziek is vaak zelfs melodieus, vooral door het krach tig romantische pianospel van Bram Groothof. Dc loodzware be heptheid met het menselijke on vermogen om van het leven op aar de iets aangenaams te maken, wordt nu geregeld met grappen en invallen gerelativeerd. Kortom, alles wat me aan eerde re voorstellingen als 'Waarom ma ken ze mensen' niet beviel, is ach terwege gelaten. De rijkdom aan ideeën van Matrogoth komt daar door des te beter tot zijn recht. Met als dominerend element de omge ving, die Frank Berbée uit kranten papier, stijfsel en verf weet te scheppen. Stoelen, kastjes, lam pen, een televisie, ja zelfs de kos tuums zijn met papier-maché in vrolijke kleuren bewerkt. Spelers en decor horen daardoor bij elkaar, lijken zelfs in elkaar over te gaan. De door Frank Berbée gemaakte rekwisieten en decorstukken vor men samen een waar kunstwerk. Een luxaflex vormt het achter doek. Telkens als dit wordt opge trokken, doemen weer andere gro teske taferelen in reliëf op. De af werking is zeer gedetailleerd. Zo staat er links van de vloer een stop licht van papier-maché dat, als in de tekst de eenzaamheid van een verkeerslicht in Katwijk ter sprake komt, ook werkelijk gaat knippe ren. De belichting is fantasierijk, zeker als de zeer beperkte midde len in aanmerking worden geno- "Het interessante van papier-ma ché zijn de vervormingen die je er mee kan maken", licht Frank Ber bée zijn voorkeur voor dit mate riaal toe. "Het laat zich helemaal naar je hand vormen. Het is her kenbaar, maar tegelijk grotesk. Dat Voor Matrogoth nadert het vertrek van het Noordeinde. De draagkoets staat al klaar, een Mexicaan staat op de uitkijk over het Galgewater. (foto Holvast» geldt ook voor de geluidscollages: flarden muziek, die bekend, maar ook vervormd zijn. Ze geven je houvast, maar werken tegelijk ver vreemdend". Ook de teksten zijn in vergelij king met vorige produkties sterk verbeterd. Een liedje als 'De stilte van de nacht' zou bij menig vader lands artiest niet op het repertoire misstaan. Over het thema zegt Ber bée: "Dat is bij elke voorstelling ongeveer hetzelfde. We schoppen niet, hebben geen kritiek, maar proberen mensen te herinneren aan wat we zelf ook al te vaak ver geten. De verdrukking van de mens, het West-Europa van de twintigste eeuw. Maar ach, ik weet niet of ik dat wel wil zeggen: we zoeken naar de overeenkomsten, niet naar de verschillen" Opgeblazen Voor de tweede voorstelling, 'Drie miljoen mensen in de damp kring', moetje naar een ander zaal tje. Een overdekte binnenplaats, nog kleiner en met een verdacht luchtje. Hier wordt je dan wel op gezadeld met het existentiële on vermogen van anderen. Het idee voor de voorstelling is van Erik Jan Kuiper, maar Adriaan Krab bendam, nu drie jaar deel uitma kend van Matrogoth, is er het meest prominent in aanwezig. Hij tolt als een verlate Vinkenoog in het rond, schreeuwt het uit, dat hij niet met zijn gedachten overweg kan, dat hij er soms wel drie of vier tegelijk heeft en niet weet aan wel ke voorrang te verlenen. Eerst ge beurt dat vanachter een houten schot. Later wordt dat omver ge haald. Een hoge stellage van bal ken, planken, buizen en touw wordt vaag zichtbaar. Vaag, omdat steeds hele kleine stukjes worden belicht. Twee zwarte mensen klim men er op rond. De voorstelling bevat een aantal goede ideeën, zoals aan het eind. als met grote schilderijlijsten delen van de omgeving als het ware tot stilleven wordt gemaakt. Als ge heel is het me echter veel te vaag: het taalgebruik is slordig ("Ik voel me gekweld"), de uitspraak is slor dig en de geluidscollage doet vaak pijn doet aan de oren. Bij Matrogoth kan alles, zeggen de leden van de groep. Dat is tege lijk hun kracht en hun zwakte. Je krijgt soms het gevoel dat met een iets straffere hand wonderen zou den kunnen worden verricht Als op 1 augusutus het Marine- complex moet worden verlaten, vertrekt Matrogoth naar een voor malig archief van Defensie aan de Varkensmarkt. Dat kraakpand wordt in eerste instantie alleen als werkruimte gebruikt. Want Matro goth wil nu wel eens de boer op. 'Het einde van hallo' zal in een aan tal andere plaatsen worden ge speeld. Misschien zelfs in echte theaters, zoals Shaffy in Amster dam. En volgens Berbée wil een museum 'ergens in Brabant' Ma trogoth de kans geven een exposi tie in te richten. Berbée. 'We heb ben niet de illusie iedereen met ons theater te kunnen bereiken. Maar we hebben ook niet als credo om nog tachtig jaar voor negen vrien den en verwanten te blijven spe len". 'Einde van hallo' en 'Drie mil joen mensen in de dampkring' zijn nog t/m 29 juli dagelijks in het Marinecomplex aan het Noordeinde in Leiden te zien. De aanvang is respectievelijk om 20.30 en 23.00 uur. Vlaamse schilders exposeren in de Brakke Grond AMSTERDAM (GPD) - De zwerf tocht die Vincent van Gogh bijna honderd jaar geleden maakte tus sen Antwerpen en zijn laatste woonplaats Auvers-sur-Oise is de ze zomer per fiets afgelegd door een grote groep Belgische kunste naars. Die driehonderd kilometer lange Van Gogh-route was onder deel van een eerbetoon aan Vin cent, die net als de meesten van hen indertijd lessen volgde aan de kunstacademie in Antwerpen. De neerslag van dit eerbetoon is tot 19 augustus te zien in het Vlaams Cul tureel Centrum „De Brakke Grond" in Amsterdam. Het is een indrukwekkende ex positie met werk van vijftig kun stenaars; meer dan ooit eerder in deze ruimte bijeen is gebracht. „Wij zijn er trots op dat Amster dam naar ons begint te loeren, nu duidelijk wordt hoeveel kwaliteit wij in huis hebben", zegt de direc teur van het Cultureel Centrum met gepaste trots. Hij kondigde aan dat er tijdens de Uitmarkt '84, die zich de komende maand weer zal uitstrekken tussen Dam en Nes, een vervolg komt op het eerbetoon aan Vincent van Gogh tijdens een poëzie-happening waaraan twaalf dichters mee zullen werken. Marcel van Yole, adviseur van de Vlaamse cultuurminister, heeft de tentoonstelling „Vincent '84" het afgelopen weekeinde geopend. Hij zei dat ook in Vlaanderen de moei lijke financiële problemen van cul tuurbeleid in crisistijd duidelijk maken dat dit soort manifestaties alleen mogelijk is dank zij sponso ring. De deelnemende kunstenaars zijn de teksten op hun wielrenshir- tjes allang vergeten. Voor hen is belangrijk dat zij met één week fietsen en afzien een drie maanden durende tentoontelling hebben verdiend. Na Amsterdam worden de kunstwerken in september in Pa rijs tentoongesteld, en in oktober wordt het werk in het raadhuis van het Franse stadje Auvers-sur-Oise opgehangen. „Dat Vincent tijdens de fietstocht mee over de gekrom de schouders kijkt, dat hebben de wielrenners-kunstenaars zelf geko zen", zegt een van de schilders. Liefhebbers van Vincent van Gogh vinden op de Vlaamse expo sitie in Amsterdam geen overzicht van zijn werk. Daarvoor is een be zoek aan het Rijksmuseum Krol- ler-Müller nodig, waar men deze zomer 278 maal Van Gogh heeft uitgestald. Maar de Vlamingen hebben in hun eerbetoon aan, en hun visie op Van Gogh toch mar kante perioden uit zijn leven vast gelegd. Voor de hand liggend zijn de verwijzingen naar de dramati sche tijd waarin de schilder zijn oor afsneed. Interessanter is het doek van Hugo Heyrman, die Van Gogh afbeeldt terwijl hij een deur geel schildert. De titel is: „Wachten op Gauguin". Onder dezelfde titel construeerde Tone Pauwels een ij zeren karkas voor een stoel, met in top een stapel drijfhout. Herinnerend aan de omlijnde techniek van Vincents Franse pe riode is het werk van And Maris: „Sterrennacht in de Hoogstraat". De drie figuren op de voorgrond zijn de galeriehouder van De Zwar te Panter in Antwerpen, Vincent van Gogh en een mogelijk zelfpor tret van de schilder Maris zelf. In dezelfde neo-realistische stijl is het grote doek van Lieve Ulburghs, waarin het gezicht van Vincent op duikt uit een zee van grassprieten. De overweldigende kracht van Vincents korenvelden inspireerde Johan van Haevre, en in een som bere trant ook Karei Dierickx. De afgetrapte schoenen van Van Gogh hebben honderd jaar later geleid tot de „schoenen van Fred Bervoets", waarmee Alfred Klin- kan mogelijk zijn Vlaamse collega voor het vergeetboek wilde vrijwa ren. De nestor-achtige functie die UTRECHT/LEIDEN (GPD) - Paul Verhoevens film 'De Vierde Man' slaat enorm aan in de Verenigde Staten. De film is er twee weken geleden uitgebracht en kreeg een enthousiaste pers. Vorige week dook de film op in de filmtop-50 van het vakblad Variety. Deze week blijkt op die lijst 'De Vierde Man' te zijn gestegen van de drieëntwintigste naar de negen tiende plaats. Het meest bijzondere daarbij is dat 'De Vierde Man' zo hoog scoort via vertoningen in slechts drie bio scopen (in New York en Los Ange les). De hoger in de top-50 scoren de films draaien veelal in meer dan 100 kopieen, sommigen zelfs in 290 kopieën. 'De Vierde Man' brengt op het ogenblik per bioscoop scherm 22.333 dollar in de week op en dat is een cijfer dat in de hele top-50 door slechts drie andere films wordt overtroffen Bervoets onder deze groep schil ders moet hebben, blijkt ook uit een klein tweeluik van Camiel van Breedem, met links een miniatuur van Vincent van Gogh en rechts een structuur in de stijl van Ber voets. De Franse pensionkamer van Vincent van Gogh, populair gewor den na vele herdrukken van kalen ders, heeft verschillende jonge Bel gische kunstenaars op een idee ge bracht. De meest originele versie is een gespiegelde weergave van het bed, de stoel en de tafel door Pieter Celic, uitgevoerd in blank hout. Gelukkig kan bewondering voor een kunstenaar ook anders worden geuit dan door stijlnabootsingen of nadrukkelijke theorieën. Men kan in Amsterdam met genoegen naar een tekening kijken van een sla pend meisje op een bank, waar Jan Vanrict onder schreef: „Ann in New York als hommage aan Van Gogh". In de expositiezaal van De Brakke Grond staat vrij in de ruim te ten slotte een interessant „Van Gogh-meubel" van Frans van Praet, opgetrokken uit hout en ple xiglas en in glanzende primaire kleuren geschilderd. De tentoonstelling „Vincent '84" is tot 19 augustus in het Vlaams Cultu reel Centrum 'De Brakke Grond', Nes 45 In Amsterdam. Het is niet eerder voorgekomen dat een Nederlandse speelfilm zul ke noteringen kreeg in de Variety- lijst. Paul Verhoeven meent dat zijn eerdere films die Amerika haalden (Turks Fruit, Soldaat van Oranje en Spetters) nooit hoger kwamen dan de veertigste plaats Als alles verloopt volgens plan moet volgend jaar 'Flesh and Blood' (Verhoeven zit midden in de montage van 140 kilometer cel luloid) het in Amerika nog beter gaan doen. 'De Vierde Man' neeft tot dusver juryprijzen gewonnen op de festi vals van Houston, Avoriaz en Ma drid, persprijzen in Toronto en Knokke en acteursprijzen in Sor rento, Oxford en eveneens Madrid. Verder ontving Verhoevens film nog de publieksprijs op het film festival van Chicago en werd de muziek van De Vierde Man vorig jaar bekroond tijdens de Neder landse Filmdagen in Utrecht. AMSTERDAM (ANP) - In de grote veilingzaal van Christie's in Am sterdam wordt van 26 juli tot en met 1 augustus de tentoonstelling 'Oman - Erfgoed van een Bescha ving' gehouden. Aan de hand van foto's, stoffen, wapens, sieraden en andere kustvoorwerpen wordt aan dacht besteed aan het sultanaat Oman. De kleine zaal van het vei linghuis heeft eveneens een oos ters karakter gekregen. Daar worden in dezelfde periode 42 grote aquarellen getoond die Anton Pieck maakte voor de Ne derlandse uitgave van de 'Duizend en één Nacht' verhalen van Sche herazade aan Vorst Sjahrian. Deze aquarellen tezamen met de twaalf boekdelen worden later dit jaar ge veild. De expositie wordt geopend door de minister van het nationaal erfdeel en cultuur van Oman. In Pulchri Studio in Den Haag zijn van 29 juli tot en met 23 augus tus Haagse stadsgezichten en kleinplastiek van leden van Pulch ri Studio te zien. GITARIST GEWOND - De gebro ken arm die de vermaarde klassie ke gitarist Julian Bream het afgelo pen weekeinde bij een auto-onge luk opliep zal volledig genezen en daarna geen belemmering meer zijn voor diens carrière. De arts van de Britse gitarist heeft dit bekend gemaakt. De 51-jarige Bream, die doorgaat voor één van de allerbeste gitaris ten van het ogenblik, raakte in zijn sportauto in de buurt van zijn woonplaats Semley van de weg. Hij brak zijn rechter onderarm, maar raakte aan zijn handen niet gewond. Voor midden oktober staat een tournee door de VS op- het programma. Of die kan door gaan is nog niet bekend. AVRO wil Blaaser in Babbelonië HILVERSUM (GPD) De onder handelingen tussen de AVRO en Jan Blaaser om deze komiek mee te laten spelen in 'Babbelonië', ver lopen positief. Dit heeft een AVRO-woordvoerder vanochtend bevestigd. Als de besprekingen kunnen worden afgerond, zal Blaaser Jos Brink vervangen die door andere drukke werkzaamheden zijn deel name aan de babbelshow heeftop- gezegd. Brink gaat onder meer voor de AVRO-tv een puzzelkwis maken. AMSTERDAM - Rembrandts 'Nachtwacht' hangt weer op zijn oorspronkelijke plaats. Nu de Nacht wachtzaal en de Eregalerij in het Rijksmuseum zijn gerenoveerd, kan het publiek het befaamde schilderij in de oude, vertrouwde omgeving terugvinden. Men treft er ook de zuilenbeelden en gedecoreerde fries weer aan. (foto Anefoi'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13