Fignon wil nu 'alles' winnen Kelly voelt zich genomen Jan Raas toch in W K-ploeg Tour in het teken van afscheid en verfrissing Veldscholten leert verder op crossmotor r^e^rerz^cre^an^ LEIDSCH DAG B LAD Wereldkampioenschapklassiekers en drie grote ronden in één jaar bLi£21 MAANDAG 23 JULI 1984 PAGINA 9 thriller Tomas ogal PARIJS (GPD) - Gerard Veld- ten vMSCh°'ten kan ^ard fietsen als het Holke- Parcours maar niet al te bochtig is »en vanen er evenmin gedaald hoeft te i,40 per worden. Hij laat het er echter niet bij zitten. In een poging die tekort- is een komingen weg te werken, schaft ifkamp. hij 2ich een crossmotor aan. Veld- n voorscholten: "Ik heb gehoord dat zo'n a n m H m uit ver- mee te overwinnen, want als je valt or peu- dan val je in het zand. Dat geeft een isch lo- ontspannen gevoel". Keiler B'5ak 5 0T PARIJS (GPD) - Sean Kelly voel de zich genomen. „Al win ik de tijdrit met drie honderdste verschil dan verlies ik hier nog. Zo gaat dat in Frankrijk", fulmineerde de Ier. Maar de electronische tijdwaarne ming in Villefranche-sur-Saone loog niet. Met een voorsprong van 48/1000e seconde werd Laurent Fignon winnaar van de 51 kilome ter lange tijdrit. Een verschil, drieënzeventig millimeter, dat klei ner was dan ooit tevoren in de Ron de van Frankrijk. De teleurstelling van Kelly was begrijpelijk. De laatste jaren is hij uitgegroeid tot een vedette en in het klassement van het Super Prestige Pernod, dat wel wordt be schouwd als het officieuze wereld kampioenschap, heeft hij een rui me voorsprong op bijvoorbeeld Laurent Fignon, die zelfs nog na zijn Tour-zege geen bedreiging vormt voot de Ier. Maar ondanks die enorme reputatie kon Kelly geen rit winnen in de Tour de Fran ce. Dus nam hij zaterdag gemaks halve maar aan dat de tijdwaarne ming bewust in het voordeel werk te van de gele trui-drager, ook al kon hij weten dat electronica niet liegt. Kelly reed een uitstekende tijd rit, maar zijn bijna-zege dankte hij vooral aan de tegenslag van Lau rent Fignon en Bernard Hinault in de 51 lastige kilometers tussen Vil- lie Morgon en Villefranche. Want er gebeurde in de rit tegen de klok bijzonder veel. Laurent Fignon, winnaar van de tijdrit naar Le Mans en naar La Ruchere, leek op een nieuwe schitterende zege af te stevenen toen hij na 35,5 kilometer al een grote voorsprong had. Op zijn aërodynamische „deltafiets" leek hij weer superieur te zijn, tot het materiaal hem in de steek liet. Een overslaande ketting dwong PARIJS (GPD) „Voor het Franse wielerpubliek wordt de maand juli een groot feest", voorspelde Laurent Fignon aan de vooravond van de 71e Tour de France. Het is geen bluf geweest en Fignon in hoogst eigen persoon was de gangmaker ervan. Als een grootvorst werd hij gisteren op de Champs Elysées in Pa rijs onthaald. De nieuwe heer ser in het internationale pelo ton. Talrijk waren de superlatie ven in de Franse pers, die hem vorig jaar nog een Pascal Si mon-complex trachtte aan te praten. Even ter herinnering: toen leek Pascal Simon de Tour te winnen, totdat hij ten val kwam en met een breuk in het schouderblad van Lévitan's to neel verdween. Fignon is niet de echte Tourwinaar, heette het toen. Maar ook veel andere insi ders uitten hun twijfels over zijn ware capaciteiten. Fignon heeft al die twijfe- 'laarfe, alsmede zijn criticasters, hardhandig in de hoek gezet. Daartoe behoort ook de voor malige Belgische vedette Eddy Merckx, die geen gelegenheid onbenut liet om geringschat tend over de coureur Fignon te doen. Heeft hij nu zijn revan che op die mensen genomen? Fignon: „Zo ervaar ik dat niet, maar ik wilde die praatjes wel graag de wereld uit helpen. Val len is nu eenmaal inherent aan de wielersport. Was ik in 1982 tijdens Blois-Chaville niet ge vallen, dan had ik die klassie ker gewonnen en niet Jean-Luc van den Broucke. Zo simpel ligt dat". Blijft het feit, dat in deze Tour een heel andere Fignon is opgestaan. Een renner die met gepaste eerbied in de galerij der grote kampioenen kan wor den opgenomen. Bijkans onverslaanbaar in de tijdritten en imponerend in het hoogge bergte. „Toch is er geen wezen lijk verschil met vorig jaar", stelt de bijna 24-jarige 12-8-60) Tour-winnaar verrassend vast „Vorig jaar was ik nog onbe kend toen ik in de" Tour van start ging, maar ik ontwikkelde me snel. De tijdrit die ik in Dij on won aan het eind van de Ronde is, denk ik, van beslis sende betekenis geweest. Het was net alsof er toen een handle bij me werd overgehaald. Sindsdien heb ik een flinke progressie geboekt en dit sei zoen onderga ik zelfs een meta morfose. En ik moet zeggen, dat geeft me een heerlijk ge voel. Het is geweldig om sterk te zijn, ik ervaar dat als een waar geluk". Barstend van zelfvertrouwen kijkt Fignon vooruit. De semi- Parijzenaar - hij woont in het tegen de Franse hoofdstad aan geplakte Tournan-en-Prie - denkt nog veel meer te kunnen. Fignon: „Ik ben ervan over tuigd dat mijn sprint ook nog veel beter kan. Die ben ik nu bezig aan te scherpen. Daarom heb ik me vrij veel met de tus- sensprints in deze Tour be moeid. En ik heb gemerkt dat ik me met de beste specialisten moet kunnen meten. Dat is ook van belang. Want ik wil nu ook wel eens een of twee klassie kers winnen en die worden vaak in de sprint beslist. Ik ga ervan uit dat je met toewijding ver kunt komen". Voorlopig richt Fignon's aan dacht zich eerst op het wereld kampioenschap, begin septem ber op het Montjuich-circuit in Barcelona. Fignon: „Ik heb nu ook de pretentie wereldkam pioen te kunnen worden. Als de komende criteriums me niet al te veel slopen, ben ik van plan in Barcelona goed in de slag te gaan. Het parcours schijnt nogal lastig te zijn, dus dat moet me liggen". Hij weet wat hij wil, Laurent Fignon. Maar hij weet ook wat hij kan. De afgelopen maanden heeft hij herhaaldelijk te horen gekregen dat zijn programma dit seizoen te zwaar zou WOERDEN (ANP) Jan Raas zal deelnemen aan de weg wedstrijd om het wereldkampioenschap, die op 2 septem ber in de omgeving van Barcelona wordt gehouden. Raas heeft vorige week een kijkje op het parkoers in genomen. Aanvankelijk vreesde de Zeeuw dat het traject, dat bekend is van de tijdrit op de Montjuich, te geac cidenteerd was om hem kansen te bieden. Na terugkeer uit Spanje gaf Raas de KNWU te kennen voor de WK-selectie in aanmerking te willen komen. Verder waren Henk Lubberding, Johan van der Velde en Gerard Veldscholten al zeker van een plaats in de WK-ploeg. De KNWU wees zaterdag voorts Steven Rooks, Peter Winnen, Theo zijn. Eerst de Ronde van Italië en vervolgens de Tour de Fran ce, dat ging hem in laatstge noemde wedstrijd opbreken. Fignon echter: „Ik voel me daartoe fysiek in staat. Ik ben ervan overtuigd dat ik vanaf het begin van het seizoen tot en met de Tour goed moet kunnen presteren. Zo zwaar is dit sei zoen nu ook weer niet. Ik heb al uitgerekend dat ik dit jaar min der dagen op de fiets zal zitten dan in 1983; toen waren dat er 150, nu zullen het er zo'n 120 zijn. Bovendien heb ik in de Ronde van Italië niet zo veel hoeven te geven. Alleen de laat ste vier dagen was het hard werken. Maar mijn lichaam kan wel tegen een stootje". Ofschoon hij in de Giro zon der meer de beste was, werd hij slechts tweede achter Frances co Moser. Die kreeg een onzet- tend coulante behandeling van de chauvinistische organisato ren, die het zelfs bestonden een zware bergetappe te annuleren. Als reden werd opgegeven een door sneeuw onbegaanbare bergpas, maar Fignon gelooft nog altijd dat er een spelletje met hem is gespeeld. Hij heeft er een bittere nasmaak aan overgehouden. Fignon: „Ik ben toen vrese lijk kwaad geweest en het heeft me gestimuleerd om er in de Tour hard tegenaan te gaan. Ze zijn in Italië ook nog niet van me af. Volgend jaar zal ik de Gi ro wellicht niet rijden, omdat ik me meer op de klassiekers wil toeleggen. Maar ik ben nog jong en heb alle tijd om Coppi, Anquetil, Merckx en Hinault (die allen in één seizoen zowel de Giro als de Tour wonnen - red.) te evenaren. Ik denk zelfs aan het winnen van drie grote ronden in één jaar; eerst die van Spanje, dan de Giro en ver volgens de Tour. Waarom zou ik dat niet eens proberen?" Prestigieuze uitspraken van een jongeman die, met zijn blonde vlashaar en intellectu eel aandoende „dienstfletsje" nog steeds meer weg heeft van een derdejaars student rechten dan van een derdejaars prof- wielrenner. Zonder geluk vaart echter niemand wel. Zo bofte Fignon, dat Hinault vorig jaar in de lappenmand verzeilde en hij greep onmiddellijk zijn kans. Eenmaal zelf de baas, bleek hij veel meer te kunnen dan menigeen veronderstelde. Vooral in de Alpen was hij de afgelopen week een openba ring. Fignon: „Ik was daar ook erg op mijn gemak. Alleen hal verwege Alpe d'Huez en op vijf kilometer voor de streep van de klimtijdrit in La Ruchere, had ik even twee zwakke momen ten. Maar ik herstelde zeer snel. Als ik gewild had, had ik ook hem van fiets te wisselen en de tijd die daarmee verloren ging kostte hem byna de zege. Maar de Franse kampioen won toch, en dat was de zoveelste groot se prestatie. Hij had daarbij wel het voordeel dat ook Bernard Hinault met pech kreeg af te rekenen. De Breton reed lek, maar wilde niet van fiets wisselen. Hij kreeg een ander wiel en vervolgde zijn weg. In dat licht bezien was de veront waardiging van Kelly enigszins on gepast. „Maar", vond de Ier, „het heeft mij ook niet meegezeten. Ik heb dan wel geen mechanisch de fect gekregen, toch heb ik onder weg tijd verloren. Ik achterhaalde Pascal Simon op zo'n bergje, maar het publiek stond tot ver op de weg en ik kon er niet omheen. Dat kost te me zeker twintig seconden". Herstel Opvallend was het herstel van de Australiër Phil Anderson, uit de ploeg van Peter Post, die achter Greg Lemond vijfde werd, al was het verschil tussen die twee onder ling wel meer dan veertig secon den. Voor de Nederlanders gold wat heel de Ronde al het geval was. Ze yielen in de categorieën zwak, matig en slecht. Joop Zoetemelk was (weer) de beste vaderlander op 4 minuten 8 seconden van Fignon, op vijf seconden gevolgd door Ge rard Veldscholten. En Peter Winnen? Zijn moreel was geknakt. Een 65e plaats op ze ven en een halve minuut, maar net voor de sprinter Frank Hoste. Die kon gisteren op de Champs-Ely- sees geen vierde ritzege boeken, maar hij won wel de groene trui door in de massale eindsprint der de te worden, twee plaatsen voor Kelly, die de zoveelste teleurstel ling van deze Tour te verwerken kreeg. In de tijdrit van zaterdag kwam hij in het groen, maar de puntenvoorsprong was te mini maal om in de laatste sprint van de Tour de krachtige Hoste voor te kunnen blijven. Vreugdevol Een vreugdevolle dag voor de Belgen, want de afsluiting werd een zege voor de blonde Eric Van- deraerden, die de snelste van het hele peloton was, voor Pascal Ju les, Frank Hoste, Bernard Hinault en Sean Kelly. Daarmee maakte hij een heel klein beetje goed van de teleurstellende eerste Tour-weken, toen hij simpelweg faalde, hoewel hij in Pau ploegleider Peter Post de eerste ritzege schonk. Het karwei is geklaard, de helm kan af. Laurent Figno- op weg naar het erepodium. de rit naar Morzine kunnen winnen. Ik reed toen echter voor Greg Lemond. Dat lever de weliswaar geen rendement op, maar ik heb er toch geen spijt van. Zo rijden wij nu een maal in onze ploeg". Heeft Bernard Hinault altijd verkondigd dat hij op zijn der tigste zou stoppen, Fignon stelt geen limieten. „Ik zie het van zelf wel. Misschien met dertig, maar het kan ook zijn dat ik er op mijn 28e een punt achter zet. AJs de bankrekening hoog ge noeg is, houd ik er mee op. We hebben als wielrenner een op windend, maar ook gevaarlijk beroep. Die ernstige val van de Italiaan Tonon in de afdaling van de Joux Plane heeft me wel tot nadenken gestemd". En na het fietsen? Fignon: „Ik denk dat ik dan de wereld ga intrekken. Ik droom van een land als Brazilië. Maar het kan ook zo zijn dat ik een kleding merk ga beginnen. Of mis schien wel een restaurant, Chez Fignon". PARIJS (GPD) - De Ronde van Frankrijk was dit jaar niet uitslui tend de Tour van Laurent Fignon, maar zeker ook de Tour van het af scheid. Een hele generatie, Hi nault, Zoetemelk en Kuiper, zwaai de af en zal niet terugkeren in het Franse wielercircus of alleen voor een ondergeschikte rol. Natuurlijk had Fignon de hand in die ontwik keling. Tenminste, waar het Hi nault betrof. Die vocht vertwijfeld voor het leiderschap en besefte uit eindelijk dat hij het niet kon be houden. Hoewel hij dat niet wenste toe te geven, tekende de Breton de Rooy, Adri van der Poel, Leo van Vliet en Jacques Hanegraaf aan. Het is de bedoeling dat de laat ste twee renners worden gekozên na de Ronde van Nederland (20 tot en met 25 augustus). In eerste in stantie is echter Joop Zoetemelk kandidaat. Als de voormalige Tourwinnaar dat wil, zal ploeglei der Piet Libregts hem zonder meer selecteren. In dat geval is er in de Ronde van Nederland nog slechts één startbewijs voor de WK-weg- wedstrijd te verdienen. Bernard Hinault lheeft de strijd opgegeven tegen 'super-Fignon' (r). maar we staan op goede voet'. 'Echte vrienden zullen we nooit worden, (foto ANP) toch de overgave door in de laatste Tour-week aan te kondigen dat hij volgend jaar met een andere op dracht zal vertrekken: het opleiden van jongeren uit zijn ploeg. Om zijn nederlaag niet te hoeven erkennen, verloochende de vier voudig winnaar van de Ronde van Frankrijk dus zijn karakter. „Hij heeft zijn verlies niet willen accep teren en dat is jammer", stelde Fig non. „Ik heb deze Tour wel eens om hem moeten glimlachen. Je rijdt hier immers om te winnen en dan maak je geen fouten van een beginneling, zoals hij deed in de rit naar Alpe d'Huez". Uitlatingen die Hinault troffen in zijn ziel. „Maar" reageerde hij, „ik ben ook jong ge weest en inmiddels heb ik geleerd eerst drie keer na te denken voor dat ik antwoord geef op een vraag". Echt onvriendelijk was de relatie tussen Fignon en Hinault overi gens niet. „We staan met elkaar op goede voet, al zullen we waar schijnlijk nooit echte vrienden worden", meende Fignon. Er is een basis van wederzijds respect en Hi nault dong dan ook niets af op de eindzege van zijn landgenoot. „Hij heeft zijn verdiensten. Ik ben niet veel minder geworden dan vroe ger, maar ik ben een super-Fignon tegengekomen". Een duidelijke verklaring aan het eind van een Ronde van Frank rijk, die door Hinault en Fignon werd gemóókt. „Als ik hem de oor log niet zou hebben verklaard, was het een flauwe wedstrijd gewor den", betoogde Hinault zeer te recht. Geen andere ploeg koos voor de aanval. Het ontbreken van meer tegen stand was er de reden van dat de Tour '84 volledig beheerst werd door het duel Hinault-Fignon. Ge zichtsbepalend, zoals gedurende de eerste week een andere confron tatie centraal stond: die tussen de Panasonic-ploeg van Peter Post en de Kwantum-equipe van Walter Godcfroot. De laatste mocht dan gelukkig zijn met de ritzege van Jan Raas en de gele truien in het begin, de oogst was toch uiterst schamel. De ontmoeting van de twee grootmachten van de Nederlandse wielersport, vertekende bovendien het wedstrijd gebeuren toen Raas en zijn kornuiten in de vijfde rit botweg weigerden de leidersplaats van Adrie van der Poel te verdedi gen en een kopgropje van drie ren ners bijna achttien minuten liet wegrijden. De 22-jarige Vincent Barteau - uit de alles domineren de Renault-ploeg van Guimard kwam in het geel en hield dat twaalf dagen om zijn schouders. Door zijn gebrekkige klimmers- kwaliteiten duikelde Barteau in het klassement, maar er diende zich wèl een hele nieuwe generatie aan. De Tour van de verfrissing. Won Joop Zoetemelk in 1980 de 'Tour van de dertigers', nu is de ge middelde leeftijd van de tien eer sten uit de rangschikking 26 jaar. Bovendien is het een uiterst inter nationaal gezelschap met vier En gelstaligen. En met toekomstige Tourwinnaars, zoals debutant Greg Lemond. Of dat ook binnen het vermogen van de Columbianen ligt moet voorlopig worden afgewacht. De afmattende strijd tot aan de voet van de bergen zorgde er voor dat ze op hun terrein minder konden im poneren dan werd aangenomen, hoewel Louis Herrera toch ge schiedenis schreef door als eerste amateur een etappe - die naar Al pe d'Huez - te winnen. „Toch ben ik er van overtuigd dat de Colum bianen over drie of vier jaar een rol van betekenis kunnen gaan spe len", is het oordeel van Cyrille Gui mard. Aanstormende jeugd die in deze Tour-zonder-dopinggcvallen de ouderen verdrong. Onder hen Joop Zoetemelk, die zijn nederlaag ac cepteerde. Anders was dat voor Hennie Kuiper, bleef, ondanks een enorme afgang, zoeken naar ver klaringen en kondigde nota bene aan nog eens terug te zullen ko men. Tegen beter weten in, zoals Kuiper zo vaak fietst, hoewel het zonneklaar is dat zijn ontwikkeling als Ronde-renner maar een kant uitgaat: die van de rode-lantaarn drager.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9