'Betaald werk voor gehuwde vrouw vaak een mijlpaal' Tijd is rijp voor bestand met ETA Lutherse wereld in Boedapest bijeen -c Reportage Kappeyne van de Coppello: zinnebeeld van goed en slecht Varia MAANDAG 23 JULI 198- „Emancipatie kan diep ingrijpen in het bestaan van mensen. Dat heb ik gemerkt. Mensen spreken mij aan over emancipatie, vaak emotio neel. Negatief maar ook positief. Ik blijk een soort zinnebeeld gewor den van zowel het slechte als het goede op dit gebied". Mr. Annelien Kappeyne van de Coppello zegt het met enige ver wondering en plezier omdat, voordat zij door de WD werd gevraagd staatssecretaris van emancipatiezaken te worden, zij zich nooit tevo ren had beziggehouden met de vrouwenbeweging als zodanig. Zij wist er ook niet veel van, zegt ze nu. „Ik heb altijd mijn eigen lijn gevolgd. Ik heb destijds de keuze gemaakt ongehuwd te blijven en een eigen loopbaan te volgen. Ik ben wat ze nu in de vrouwenbewe ging noemen - die term hoorde ik pas - een autonome vrouw". Ze heeft enige tijd cursussen staatsrecht gegeven voor vrouwen op het opleidingscentrum De Baak. „Voordat ik dat kon doen moest ik een soort toelatingsexamen over emancipatie afleggen. Ik denk dat ik ternauwernood geslaagd ben want zoveel wist ik er niet van. Het aardige was dat ik een paar maanden later het emancipatiebeleid in dit kabinet mocht doen". Het gebrek aan kennis en voorgeschiedenis in de vrouwenbewe ging is volgens haar geen enkele belemmering. „Nee. Ik heb uitste kende ambtenaren die me met kennis en emotionaliteit precies kun nen vertellen wat er leeft in de vrouwenbeweging. Ik heb me ook bewust niet zo laten gelden in het begin, geen dikke verhalen afgesto ken maar veel werkbezoeken afgelegd. De gereserveerdheid die ik in het begin merkte in de vrouwenbeweging is denk ik nu ook wel verdwenen". Kappeyne van de Coppello is in feite een professionele politieke bestuurster die net zo goed een ander beleidsterrein had kunnen doen. Toch is ook zij haar politieke carrière wel begonnen tussen vrouwen. „De vrouwenbeweging in de WD, dat was mijn proeftuin. Voor hen hield ik mijn eerste spreekbeurten toen ik nog secretaresse van de kamerfractie was". Dat werk deed zij van 1966 tot en met 1971, gecombineerd met het raadslidmaatschap voor de WD in Leiden. Van 1971 tot 1981 was zij kamerlid. Grote bekendheid kreeg zij door de manier waarop zij de toenmalige minister van justitie Van Agt de oren waste tijdens het Menten-debat. In 1981 stelde zij zich niet langer kandidaat als kamerlid toen het WD-congres tegen een door haar verdedigd voorstel stemde om bui tenlanders kiesrecht te verlenen. Zij ging daarna voor de NOS werken tot ze door WD-fractieleider Nijpels weer in de landelijke politiek werd teruggehaald als staatssecretaris. DEN HAAG - De regering heeft zich lange tijd afzijdig gehouden van een werkelijk ingrijpend emancipatiebeleid. Pas in 1974, toen mensen het begrip Dolle Mina al ouderwets vonden, werd het formeel onderdeel van het kabinetsberaad met het voor zichtig installeren van een rege ringscommissie en het geven van subsidies uit de welzijnspot. Nu, slechts tien jaar, later is de regering een stuk radicaler. Emancipatie hoort tegenwoordig bij Sociale Zaken, wordt in ver band gebracht met de harde poli tieke werkelijkheid van betaalde arbeid, uitkeringen en inko mensverdeling. Direct resultaat van dat nieu we beleid is een in juni gepubli ceerd concept-beleidsplan van mr. Annelien Kappeyne van de Coppello (47) staatssecretaris voor emancipatiezaken. Het vooroverleg is niet eenvoudig ge weest, bekent zij. Niet gek: in de concept-nota staan dingen die sommige Nederlandse mannen (bijvoorbeeld CDA-fractieleider De Vries) de stuipen op het lijf zullen jagen. Lees de hoofdpunten maar: het kabinet wil het traditionele gezin niet langer erkennen als basis voor de maatschappelijke ordening en van het inkomens beleid omdat er tegenwoordig meer andere huishoudens zijn. Het beschikbare werk moet voortaan via arbeidstijdverkor ting gelijk over mannen en vrou wen worden verdeeld; gehuwde vrouwen krijgen vanaf 1985 gelij ke rechten op het gebied van de werkloosheidsuitkeringen. Vanaf 1990 krijgen gehuwde bovendien gelijke rech ten als het gaat om sociale zeker heidsuitkeringen mits zij zich be schikbaar stellen voor arbeid. ►Dit laatste zal trapsgewijs wor den ingevoerd, te beginnen met de 18-jarigen in 1990, de 18 en 19- jarigen in 1991 enzovoorts. Het systeem betekent het bevorde ren van economische zelfstan digheid voor iedereen. Ingrijpend Het mag opvallend heten dat zulke ingrijpende maatregelen, die zozeer het privébestaan van mensen beïnvloeden, worden voorgesteld door een CDA/VVD kabinet. Vooral CDA-bewinds- lieden zullen af en toe hebben ge slikt bij de stelling dat het gezin niet langer de natuurlijke basis van de maatschappij zal zijn en dat de gehuwde vrouw beter af is als zij niet langer economisch af hankelijk is van haar echtgenoot. Kappeyne had daarom het vooroverleg zorgvuldig voorbe reid. Het voortijdig bekend wor den (via een publikatie in het fe ministische maandblad Opzij) van een voorlopige ambtelijke versie van de nota heeft volgens haar de discussie zelfs bemoei lijkt. „Misschien dacht Opzij mij er een geweldige dienst mee te be wijzen, maar het heeft alleen sla pende honden wakker gemaakt. Toen het uitlekte had ik het stuk zelf niet eens gezien. Er werd een sensationele kop van gemaakt over arbeidsplicht voor vrou wen. Dat werd dan ook nog eens door andere kranten overgeno men. Bewindslieden hebben toen gereageerd op een stuk dat ze zelf ook niet hadden gelezen." Kappeyne van de Coppello: "De beste zijn niet alleen mannen De staatssecretaris wil nu niet zeggen of ze na het uitlekken van het eerste ambtelijke rapport nog bepaalde zaken heeft moe ten inslikken gegeven de eerste scherpe protesten. Feit is dat in de uitgelekte versie nog werd ge sproken van een maximale ar beidsweek van 32 uur te berei ken in 1990, terwijl in de defini tieve versie sprake is van 36 uur, te bereiken in 1987. Heeft zij dat gewijzigd op aan drang van haar collega-bewinds lieden? „Ik kan niets zeggen over de interne beraadslaging in het kabinet. Dat is ook niet relevant. Relevant is ook niet wat ik er zelf van vind. Relevant is alleen wat hier in deze nota staat". Overheidssteun Trouwens, over arbeidstijdver korting op langere termijn, hoe essentieel dat ook is voor de emancipatie, laat zij zich niet uit. „Dat kan ik niet doen. De ar beidstijdverkorting is toch op de eerste plaats een zaak voor over leg tussen werkgevers en werk nemers. De overheid kan hoog uit een streven noemen. Wij heb ben dat gedaan en dan alleen tot 1987. Als het meezit, zit dit kabi net er tot in 1986, dat is nog te overzien". Nog één keer ook wil zij het misverstand van de arbeids plicht voor vrouwen uit de weg ruimen. „Arbeidsplicht is een verkeerd begrip. Die is er niet voor vrouwen en die zal er ook niet komen. Alleen: als je een be roep wilt doen op de sociale uit keringspot zul je verplicht zijn je beschikbaar te stellen voor de ar beidsmarkt. Als je dat arbeids plicht wilt noemen is dat geen andere plicht dan die welke nu al voor alle mannen geldt en voor ongehuwde vrouwen". Wel zal het streven van het ka binet erop gericht zijn dat vrou wen zoveel mogelijk toegang krijgen tot de betaalde arbeids markt. Niet alleen door vrouwen formele gelijkheid te geven maar ook door omstandigheden (kin deropvang, woonwerkverkeer, lange werktijden) te verbeteren die nu een belemmering vormen. Zelfbewustzijn Waarom is economische zelf standigheid zo belangrijk? Kap peyne: „Het eigen zelfbewustzijn wordt groter als vrouwen betaald werk hebben. Ze krijgen het ge voel: ik doe mee in de maat schappij, ik kan mezelf bedrui pen. iSveederde van de gehuwde vrouwen heeft nu geen werk, wel functies in vrijwilligerswerk maar geen betaald werk. Ze heb ben geen verantwoording buiten het gezin, ze nemen niet deel aan dat harde publieke leven daar buiten. Ze weten niet hoe beslis singen worden genomen, vinden het vaak griezelig om zelf dingen te regelen. Een eerste betaalde baan is vaak een mijlpaal voor gehuwde vrouwen. Het geeft een trots gevoel". door Nel van Bemmel en José Smits „Later, als het meer normaal is geworden dat vrouwen werken, dan kan het best zijn dat in die situatie wordt gezegd dat econo mische zelfstandigheid niet meer zo'n mijlpaal zal zijn. Belangrijk is in ieder geval dat iedereen die vrije keuze kan maken. Ik merk met name bij jongeren dat men elkaar die vrije keuze wel wil la ten". Spijt Kappeyne heeft begrip voor de groep ouderen voor wie die vrije keuze minder vanzelfsprekend is geweest. „Voor vrouwen was het simpel: het huwelijk en moeder schap of ongehuwd blijven en een eigen loopbaan. De vrouwen die destijds kozen voor het hu welijk, met enige spijt vaak, heb ben toch een deel van hun moge lijkheden niet kunnen gebrui ken. De emancipatie, al die ver anderingen, geeft ze het gevoel dat hun offer voor niets is ge weest". Zij zegt dat die groep altijd zal worden ontzien in het verande ringsproces. „Ik kan tegen die vrouwen toch niet zeggen: ga maar passende arbeid zoeken. Trouwens, al waren ze man, dan nog zou er geen baan te vinden zijn". Begrip voor mannen die het veranderingsproces proberen te gen te houden heeft zij minder. „Heel veel in de maatschappij wordt bekeken en besloten van uit de zienswijze van de gehuw de man die niet in het huishou den hoeft bij te dragen. Die thuis komt, zijn pantoffels vindt en lekker wordt verwend. Emanci patie wordt door mannen dan flauwekul genoemd of tierelan tijnen omdat ze onbewust van zich afdouwen dat ze eigenlijk ook al die vervelende dingen in het huishouden zelf zouden moe ten doen". Jongeren Voor de aankomende genera tie zal het anders worden. Het uitkeringstelsel wordt volgend jaar al geïndividualiseerd. Het kabinet moet vanaf 1 januari de wetten hebben aangepast aan Europese richtlijnen. Of januari wordt gehaald is ook volgens Kappeyne zeer onzeker. Uitstel met een half jaar is denkbaar. In het nieuwe stelsel zullen uitke ringen individueel worden toe gekend maar blijven gezinstoe slagen bestaan. De emancipatienota vermeldt, dat die gezinstoeslagen van 1990 langzaam kunnen worden ver minderd hoewel ze nooit hele maal zullen verdwijnen. De staatssecretaris: „Er kan altijd een situatie blijven waarin beide partners, hoewel ze allebei een inkomen hebben, samen over minder dan het minimum be schikken. In dat geval blijft een gezinstoeslag nodig". Ze gelooft niet dat zo'n sys teem zal bevorderen dat een vrouw thuis blijft als haar echt genoot een gezinstoeslag kan krijgen. „Het blijft altijd een toe slag op een eventuele minimum uitkering. Er is toch niemand in de bijstand die liever thuisblijft. Je wilt toch altijd meer verdie nen dan dat minimum?". Van een sluitend systeem is op dit punt trouwens geen sprake. Waarom als ingangsjaar voor het verminderen van gezinstoesla gen 1990 is genomen en niet met een 1985 (als andere veranderin gen ook worden doorgevoerd) is niet duidelijk. De nota is zelfs op vallend vaag daarover en de be windsvrouw kan er in het ge sprek niets meer over zeggen. Wat ze wel kwijt wil is „dat nie mand mag vergeten dat het alle maal heel geleidelijk gaat. Het is niet zo dat je van de ene op de andere dag een kortere, werk week hebt of datje van de ene op de andere dag getrouwd bent en drie kinderen hebt. Je begint toch allemaal eerst met werken. Dan ga je samenwonen of trou wen en nog weer later, tenminste meestal, kijk je dan of je mis schien kinderen wil. Dan is het ieders eigen verantwoordelijk heid om te beoordelen of het in komen daar voor toereikend is". 'Onzin' De eerste kritiek op haar nota is inmiddels verschenen uit de hoek van de christelijke werkge vers. Het NCW verweet de staats secretaris dat zij het gezin in een hoek drukt. Onzin, vindt zij. „Wij zijn niet tegen het gezin of tegen het huwelijk. Het is nu eenmaal zo dat tegenwoordig minder dan de helft van alle huishoudens echtparen met kinderen zijn. Er zijn alleen wonenden, echtparen zonder kinderen, alleenstaande moeders, paren die hun samen zijn niet met een huwelijk kun nen bekrachtigen omdat ze van hetzelfde geslacht zijn. Het gezin wordt niet vergeten. Wij volgen slechts de ontwikkeling in de maatschappij". „Met deze nota mikken we op de gehuwde vrouw. Die moet de zelfde rechten krijgen als man nen en ongehuwde vrouwen nu hebben. Als er mensen zijn die vinden dat gehuwde vrouwen thuis moeten blijven dan is dat hun zaak. Maar de regering heeft een bredere verantwoordelijk heid. Als je zegt dat de gehuwde vrouw thuis moet blijven dan verminder je het arbeidspoten tieel. Je moet ook internationaal kunnen meedoen. Dat betekent datje de beste mensen op de bes te plaatsen moet krijgen. Eh de beste zijn niet alleen Wie begin dit jaar voorspeld zou hebben dat er op korte termijn mo gelijkheden zouden ontstaan om de vrede in het door bloedige ter reuracties verscheurde Basken land te herstellen, zou waarschijn lijk voor naïef of op zijn minst voor een politiek stuk onbenul zijn uit gemaakt. Maar amper zes maanden nadat de Baskische afscheidings beweging ETA-Militar luitenant- generaal Quintana-Lacaci in Ma drid vermoordde, een aanslag die alom werd geïnterpreteerd als het begin van een nieuw ETA-offen- sief, is het tij volledig gekeerd. Voor het eerst in een lange reeks van jaren wordt zowel in Madrid als in Baskenland optimistisch ge sproken over de kansen om de vi cieuze cirkel van terreur en weerw raak te doorbreken. Het Madrileense dagblad Diario 16 publiceerde vorige week over de discrete contacten, die er onder houden worden tussen de socialis tische regering in Madrid en leden van de meest radicale vleugel van de Baskische afscheidingsbewe ging, ETA-Militar. door Gerrit Jan Hoek Dje contacten zouden vooral lo pen via een historisch ETA-lid, Ma rio Onaindia, die bij het beruchte Burgos-proces van 1970 ter dood werd veroordeeld, maar die na een door Franco verleende gratie mo menteel topman van de partij Bas- kisch Links is. Belangrijkste op dracht van bemiddelaar Onaindia zou zijn de ETA-leiding in Parijs te polsen over de condities om een wapenstilstand af te kondigen. Het is niet de eerste keer, dat de regering in Madrid een poging on derneemt om met de ETA tot een vergelijk te komen. Al in 1977 werd de Baskische journalist Portell in geschakeld als contactpersoon met de ETA. Voor Portell liep dit avon tuur echter dramatisch af. Hij was namelijk zo onvoorzichtig geweest om details uit het dagboek van de ETA-leider Argala te publiceren, waarmee Portell zijn eigen dood vonnis tekende, dat door de ETA kort daarop inderdaad werd vol trokken. Incognito ste zes maanden radicaal veran derd. Door de strakkere aanpak van de Franse regering is ETA zijn beschermde positie in Zuidwest- Frankrijk kwijtgeraakt. Een deel van de leiding is gedeporteerd naar Zuid-Amerika, de rest is na de aan slagen van het anti-terreurcom- mando van het GAL uit veilig heidsoverwegingen ondergedoken of naar Parijs uitgeweken. De hele ETA-strategie is doorbroken, om- datje zo ver van Baskenland moei lijk operaties kunt uitvoeren". Imago De Baskische socialist Txiki Be- negas ondernam een jaar later twee pogingen om een akkoord oveF een staakt-het-vuren te bereiken. De eerste keer strandde de operatie omdat de Baskische organisatie plotseling eiste, dat de onderhan delingen openbaar gemaakt moes ten worden. Benegas' tweede po ging liep op het allerlaatste mo ment schipbreuk, omdat een ex- treem-rechts commando, het Bas- kisch-Spaanse Bataljon, dat lucht had gekregen van het op handen zijnde akkoord, in het Franse Ang- let de auto van ETA-leider Argala opblies, die daarbij om het leven kwam, waardoor het akkoord in laatste instantie letterlijk en fi guurlijk getorpedeerd werd. De tijd lijkt nu rijp vooreen nieu we poging. Een oordeel dat ge deeld wordt door de Baskische ad vocaat Juan Mari Bandres. Band- res heeft recht van spreken, omdat hij de politicus is geweest achter de succesvolle operatie om ruim 200 spijtoptanten van de andere ETA-vleugel, ETA-Politico-Militar, te overtuigen de wapens neer te leggen en in Madrid gunstige con dities voor hem te bedingen om naar Baskenland terug té kunnen keren. Bandres: „ETA-Militar heeft twee jaar geleden een histori sche fout begaan. Toen de socialis ten aan de macht kwamen, hadden ze het direct op een akkoord moe ten gooien. Door de PSOE-rege- ring als een pure voortzetting van het Franco-regiem te kwalificeren, hebben ze zichzelf in de nesten ge werkt. Nu is de weg terug veel lan ger en moeizamer". Desondanks is Bandres van me ning dat objectief de politieke con dities bestaan om alsnog tot een akkoord te komen tussen de ETA en de regering in Madrid. „De si tuatie voor ETA-Militar is de laat- Maar ook in Baskenland zelf heeft het imago van de ETA vol gens Bandres flinke deuken opge lopen; „De anti-ETA-operaties in Passes en Hernani, waarbij zeven ETA-leden in koele bloede werden afgemaakt, had drie jaar geleden geleid tot een algemene staking en misschien wel een volksopstand. Nu bleef het bij wat kleine protest demonstraties. Dat bewijst dat de Baskische bevolking in haar grote meerderheid zich van de ETA heeft gedistancieerd of althans de ETA niet meer onvoorwaardelijk steunt". „Bovendien is het een vast staand feit dat de ETA, anders dar een paar jaar terug, grote proble men heeft om nieuwe activisten te recruteren, terwijl het aantal aan vragen van leden van de ETA-Mili tar om voor een speciale terugkeer- regeling in aanmerking te komen, duidt op grote interne verdeeld heid. Voor de ETA is daarom het moment aangebroken om eieren voor zijn geld te kiezen", aldus Bandres. Desondanks bestaan er nog legio obstakels die een akkoord in de weg staan. „In de historische filo sofie van de ETA is er altijd sprake geweest van een niet-verklaarde oorlog tussen ETA en Spanje, die alleen beëindigd kon worden door een staakt-het-vuren of een vredes akkoord tussen de strijdende par tijen, dat wil zeggen tussen de ETA enerzijds en het Spaanse bezet tingsleger, zoals de ETA dat noemt, anderzijds. Van de kant van de Spaanse militairen zijn in het re cente verleden incidentele contac ten gelegd met de ETA. Maar het is moeilijk om in de huidige constel latie buiten de politieke partijen om een akkoord te bereiken. Al zit ten de militairen wel op het vinke- touw, al was het alleen maar om er op toe te zien dat er niet te veel concessies aan de ETA worden ge daan". Een ander denkbaar gevaar acht Bandres dat de regering in Madrid, in hosanna-stemming over de be haalde successen op de ETA en het feit dat de organisatie momenteel in de hoek gedreven is, de verlei ding niet kan weerstaan om met politiële acties de ETA uit te scha kelen. „De socialisten kunnen er niet omheen dat bij de laatste auto nome Verkiezingen van begin dit jaar 150.000 Basken op de radicaal- nationalistische partij Herri Bata suna gestemd hebben. Terwijl deze coalitie toch tevoren bekend ge maakt had, dat een stem aan HB een stem aan de ETA was. ETA met politiële acties of via uitleve ringen proberen uit te schakelen, is alleen maar het tijdelijk bedekken van het probleem, maar niet het definitief begraven ervan", aldus Bandres. Met een godsdienstige plech tigheid in het nieuwe stadion van Boedapest, waaraan ongeveer 12.000 mensen deelnamen, is gis teren de zevende algemene ver gadering van de Lutherse We reldfederatie geopend. De alge mene vergadering is het hoogste orgaan van deze federatie, die in 1947 werd opgericht en waarbij 97 lutherse kerken met zo'n 55 miljoen leden zijn aangesloten. De vergadering wordt voor het eerst in een Oosteuropees land gehouden. Er nemen 330 af gevaardigden aan deel. In een vooruitblik zei secreta ris-generaal dr. Carl Mau, dat de ontmoeting tussen christenen uit Oost en West het belangrijkste thema zal zijn. "In een tijd waar in de politici op vele terreinen een eind hebben gemaakt aan de dialoog tussen Oost en West, wil len de lutheranen bruggen bou wen en elkaar, ondanks alle ver schillen, de hand reiken". Verder zullen de economische orde in de wereld en de politieke toestand in Zuid-Afrika aandacht vragen. In dat land zijn een paar lutherse kerken die de apartheid goed keuren. Vele andere vinden dat onverdraaglijk. Tot de sprekers op de algeme ne vergadering behoren de Oost- duitse theoloog Peter Hertzsch en de Westduitse filosoof en po lemoloog Carl Friedrich von Weiszacker. Ook kardinaal Wille- brands staat op de sprekerslijst. De titel van zijn toespraak is al bekend: 'Oecumenische ver plichting, een rooms-katholiek perspectief. De paus heeft gisteren een groet gericht aan de afgevaardig den in Boedapest. "Ik roep allen op, te bidden om de zegen van de Heilige Geest voor de bijeen komst in Boedapest, opdat goe de vruchten worden voortge bracht en een bijdrage wordt ge leverd aan het herstel van de een heid van alle christenen". Jongeren in Boedapest. De internationale lutherse jongeren- conferentie in Boedapest is una niem akkoord gegaan met een af gezwakte resolutie over vrede en gerechtigheid, nadat over eerde re versies hooglopende menings verschillen waren ontstaan. De Lutherse Wereldfederatie wordt opgeroepen zich uit te spreken tegen voortzetting van het onderzoek naar en proefne mingen met nucleaire en con ventionele wapens. Ook moet de federatie zich inzetten voor ont manteling van de raketten in West- en Oost-Europa. Van de lu therse kerken wordt alle mede werking verwacht om dienstwei geraars in alle landen de kans te geven vervangende dienst te ver vullen. Sam Dahlgren, secretaris voor Europese aangelegenheden van de Lutherse Wereldfederatie, verklaarde, dat een afzwakking van de oorspronkelijke tekst noodzakelijk was wegens 'taal kundige misverstanden bij de Oosteuropese afgevaardigden'. Anders was de samenwerking met de kerken in Oost-Europa in gevaar gekomen. Dan kunnen krachtige uitspraken beter wor den verzacht, zei Dahlgren. Maar sommige afgevaardigden be tichtten hem en andere mede werkers van de Wereldfederatie van manipulatie. Blank verzet tegen gemengd huwelijk De blanke Nederduits Gere formeerde Kerk van Zuid-Afrika blijft zich verzetten tegen huwe lijken en sexuele betrekkingen tussen mensen van verschillende rassen. In het laatste nummer van haar blad 'Kerkbode', dat eind vorige week verscheen, her haalt deze kerk de grootste en belangrijkste van de blanke gere formeerde kerken in dit land - nog eens haar steun aan de wet ten die dergelijke relaties verbie den. Het handhaven van de vrede, in de bijbelse zin van het woord, is voor de autoriteiten belangrij ker dan de vrije keus van het in dividu in huwelijksaangelegen heden, zegt het gereformeerde blad. Strafkamp. De leider van de niet-geregistreerde baptistenge meente van Moskou, Wladimir Zintsjenko (34), is tot drie jaar strafkamp veroordeeld. In janua ri werd hij gearresteerd, beschul digd van schending van de wet ten betreffende de scheiding van kerk en staat en het organiseren van of deelnemen aan 'groepsac- ties die de openbare orde versto- Moeder Teresa (74) van Cal cutta zal in een ziekenhuis in Pittsburgh in de Amerikaanse staat Pennsylvania aan grijze staar worden geopereerd. (Staar is een aandoening, die de oog lens vertroebelt). Haar linkeroog is de laatste tijd sterk achteruit gegaan. Omdat Moeder Teresa een leven van armoede leidt, neemt het ziekenhuis de kosten (f 15.000) voor eigen rekening. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Gaastmeer (Fr.) kandidaat G. F. Dekker Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Berkel-Rodenrijs (verpleeghuis) M. H. Rougoor Bergschenhoek. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Zaamslag kandidaat A. Kruizin- ga Aduard. Bezoek. Vrijdag komt Bha- gavan das Goswami, geestelijk leider van de Hare Krishna Ge meenschap in Europa, voor een vierdaags bezoek naar Neder land. Op dat bezoek zal de goeroe gesprekken voeren met volgelin gen en geïnteresseerden en de pers te woord staan." Bhagavan das Goswami, een van de twaalf geestelijke leiders van de beweging, werkte van 1969 tot 1972 in Amerika. Sinds 1972 verbreidt hij het Krishna- bewustzijn irt West- en Zuid-Eu ropa. Hij publiceert veel en sticht waar mogelijk krishna-leefge- meenschappen. Zijn inzicht en wijsheid bezorgden hem de titel 'Verlicht Meester'. De Hare Krishna Gemeen schap is een stroming binnen het oude hindoeisme. Het aantal vol gelingen en sympathisanten in Europa wordt geschat op een kwart miljoen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6