Ruim baan voor c handel m porno uramecke OPRDIMINGSFINALE 10 t/m 50% Einde aan onzekerheid over duur alimentatie VS-wapendepots in ons land boordevol Conflict over vorm toeristeninformatie Minister wil verbod opheffen Man (26) bij handgemeen gedood; drie arrestaties Actie iii Eemshaven Muiden boos over kruithuis Man bekent wurgmoord Kortingen van VVV' s versus NBT Binnenland DEN HAAG (ANP/GPD) Het kabinet wil de handel in pornografie vrijgeven, die nu volgens de wet nog steeds strafbaar is. Minister Korthals Altes (justitie) zal bij de Kamer een wetsvoorstel indienen om het verspreidingsverbod van pornografie op te heffen. Daarmee legaliseert de bewinds man de huidige praktijk, waarin politie en justitie nauwelijks tegen de handel in porno optreden. Niet alle pornohandel wordt vrijgela ten, de verkoop aan kinderen bene den de zestien jaar blijft strafbaar. De bezwaren van vrouwenorga nisaties tegen het vrijlaten van por no zijn door Korthals Altes terzijde geschoven. Hij vindt het mogelijk verband tussen porno en geweld tegen vrouwen en het door vrou wen veronderstelde discrimineren de karakter van porno minder zwaar wegen dan het grondrecht van drukpersvrijheid. De minister schrijft dat als zou worden ingegaan op de grieven van de vrouwen de overheid als ze denmeester moet gaan optreden bij het bepalen van wat wel en niet mag. Ook meent hij dat in situaties waarin een duidelijk verband be staat tussen porno en geweld het strafrecht voldoende bepalingen bevat om tegen het geweld op te treden. Gewelddadiger De liberalisering van de handel in pornografie valt slecht in de smaak bij de CDA-fractie en bij vrouwenorganisaties. Volgens de vrouwenbeweging blykt de laatste jaren dat het terughoudende beleid van justitie tegenover pornohandel verkeerd is. De porno zou steeds gewelddadiger worden. De CDA-woordvoerster emanci patiezaken in de Tweede Kamer, mevrouw C. Evenhuis-van Essen, heeft grote bedenkingen tegen de liberalisering van de pornohandel. 'Er zijn steeds meer aanwijzingen dat er een relatie is tussen geweld dadige porno en seksueel geweld tegen vrouwen. Ik hoor het uit de praktijk: prostituees zeggen dat klanten de laatste tijd dingen ver langen die vroeger niet voorkwa men. De politie in Amsterdam treedt nu ook op tegen kinderpor no. Het zijn geen bewijzen maar aanwijzingen dat er relaties liggen'. Volgens mevrouw Evenhuis- Essen zou dat aspect uitgebreid aan de orde moeten komen in het politieke debat over het wetsvoor stel. Zij vreest echter dat dat niet gebeurt. 'Het voorstel wordt in het reces van de Kamer gestuurd op dat we het even snel behandelen. Maar dat kan niet'. ARNHEM (GPD) - In de komende septembermaand staat ons land een enorme militaire bedrijvigheid van Britse' en Amerikaanse troe pen te wachten. De Amerikanen gaan de jaarlijkse legeroefening 'Reforger' (Return Forces to Ger many) gebruiken om de dan ge reedgekomen, gigantische opslag plaats voor VS-legermaterieel (45 hectare) in Brunssum bij Heerlen vol te stouwen. De Britten maken de oversteek naar het vasteland van Europa met vele tienduizen den manschappen en voertuigen om hun Rijnleger in West-Duits- land, BAOR (British Army On Rhi ne), te versterken. Er komen in ons land vijf kolos sale Amerikaanse wapendepots: Brunssum, Vriezenveen, Ter Apel, Coevorden en Eygelshoven. Sa men zullen zij wapens en materieel gaan herbergen voor vier volledige brigades, of wel 1 1/3 divisie. NA- VO-opperbevelhebber, generaal Rodgers, wil in Europa legermate- rieel voorhanden hebben voor tien divisies (30 brigades) omdat in pe- rioden, waarin eventueel de span ning tussen Oost en West zou oplo pen, de aanvoer van materieel van uit de Verenigde Staten teveel tijd zou vergen. Zijn streven is om elke divisie van dubbel materieel te voorzien; in Europa 'klaar voor het grijpen' en in Amerika gereed om naar Eu ropa te worden verscheept wan neer het materieel uit de Europese depots in gebruik is. Eind volgend jaar zal reeds materieel voor zes complete divisies in Europa zijn opgeslagen. De eerste hoeveelheid legermaterieel wordt na de oefe ning Reforger vanuit Amerika ver scheept naar België. Vandaaruit gaat het naar Duits land. waar het tijdelijk wordt opge slagen om vervolgens naar het de pot in Brunssum, de uiteindelijke bestemming, te worden gebracht. Dat moet in oktober allemaal zijn beslag hebben gekregen. De gigan tische transporten worden, wat Ne derland betreft, geleid door perso neel van het Nationaal Territoriaal Commando uit Gouda. In februari volgend jaar volgt, aansluitend op de Winter Reforger die via Neder land loopt, het 'volkruien' van de dan gereedzijnde opslagcomple xen (tientallen hallen) in Vrieze- veen en Ter Apel. De grond voor de Amerikaanse legeropslagplaatsen in ons land wordt betaald door Nederland. De hele infrastructuur ervan is voor rekening van de NAVO en de ex ploitatie is in handen van de Ver enigde Staten. Een en ander biedt in ons land minstens 1500 arbeids plaatsen voor onderhouds- en be wakingspersoneel, alsmede admi nistratieve krachten. Reeds eerder zijn, om deze vacatures te vervul len. de eerste oproepen gedaan. Er is enorme belangstelling voor, want in Ter Apel was voor elke va cature een 100-voudige aanmel ding... De Winter Reforger van het Amerikaanse leger begint al in ja nuari. Vanuit de Verenigde Staten worden 2500 militaire chauffeurs naar Schiphol gevlogen. Intussen zijn er al twee grote schepen vanuit Amerika, volgeladen met legerma terieel, op weg naar ons land. De schepen transporteren onder meer een complete helikoptereenheid. De 35 heli's, die in onderdelen wor den vervoerd, zullen onmiddellijke na het afmeren van de schepen op de kade worden gemonteerd, ter plekke opstijgen en naar de depots vliegen. Zoutzuurfosgeen vrij bij brand in haven Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - In de haven van Rotterdam is zater dag bij een brand op het uit Ar gentinië afkomstige vracht schip Corrientes zoutzuurfos geen vrijgekomen. Drie gezin nen uit nabijgelegen huizen werden uit voorzorg geëva cueerd. Ook tien brandweer mannen, die bezig waren met bluswerkzaamheden op het schip, werden voor observatie naar het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis overgebracht. In de de Corrientes ontstond al eerder deze week brand, vermoedelijk veroorzaakt door broei in het katoen waarmee het ruim was geladen. Het schip lag toen nog in Europoort, maar omdat de bovenste ruimen moesten wor den gelost in verband met de bluswerkzaamheden, werd de Corrientes daarvoor naar de Merwehaven overgebracht. Daar laaide het vuur zaterdag morgen weer op. Volgens de Rotterdamse brandweer is het zoutzuurfosgeen vrijgekomen door de verbranding van plas tic. EGMOND (ANP) - De rijkspolitie heeft drie inwoners van Egmond aan Zee, in de leeftijd variërend van 18 tot 20 jaar, gearresteerd in verband met de gewelddadige dood van de 26-jarige Jochem Keesman uit Heiloo. Een van hen heeft inmiddels bekend het slacht offer te hebben mishandeld. De rijkspolitie sluit meer arrestaties niet uit. Het drama is volgens de lezing van de gearresteerden en getuigen begonnen in een van de cafés in Egmond aan Zee, waar ook het slachtoffer met een vriend vertoef de. Onder invloed van alcohol ont stond vlak na sluitingstijd buiten het café een handgemeen tussen een groep inwoners van Egmond en Keesman en diens vriend. Ter wijl de vriend door de groep op straat werd mishandeld vluchtte Keesman het strand op. Hij werd bij de vloedlijn ingehaald door de Egmonders die massaal op hem in sloegen en schopten. Toen het slachtoffer bewusteloos bleef lig gen droop de groep af. Na enige tijd ging de groep op nieuw op het strand kijken en be merkte dat Keesman nog steeds roerloos langs de vloedlijn lag. On gerust sleepte men hem naar een strandpaviljoen. Een ambulance werd gebeld die het slachtoffer naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerde, waar Keesman aan ern stig hersenletsel en inwendige bloedingen overleed. De vriend kwam er met een aantal blauwe plekken vanaf. Volgens rijkspolitievoorlichter adjudant M.J. de Leeuw vormt het drama een triest dieptepunt in een lange reeks gewelddadigheden rondom de cafés in Egmond aan Zee. Vrijwel elk weekeinde doen zich vechtpartijen en omvangrijke vernielingen voor, waarbij meer dan eens gewonden vallen. HEFSHUIZEN (ANP) - Ongeveer 25 actievoerders die gekant zijn te gen de overslag van NAVO-muni- tie in de Eemshaven hebben gister avond in de haven 'rondgespookt'. Gehuld in witte lakens en voorzien van spandoeken protesteeerden zij tegen de overslag van munitie van het schip de 'Louise Lykes' naar vier coasters die de munitie naar Engeland zullen transporteren. Vrijdag zijn tegendemonstranten ook in actie geweest door de direc tiekamer van het gebouw van het havenschap Delfzijl te bezetten. Zij wilden dat het havenschap zich te gen de overslag zou verzetten. Zaterdag demonstreerden zestig mensen ten gunste van de over slag. Zij boden de kapitein van het munitieschip een Groninger koek aan en zwaaiden met NAVO-vlag- gen. De demonstratie was georga niseerd door de werkgroep „Vrede in Vrijheid". Daarin werken samen het Interkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening (ICTO), de stichting Oud Strijders Legioen, het Gereformeerd Politiek Jonge ren Verbond en de groeperingen Constructief Jong Nederland en het Veteranen Legioen Nederland. MUIDEN (GPD) In de gemeenteraad van Muiden is verontwaardigd gereageerd op de vergunning die Muiden Chemie heeft gekregen van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu om een omstreden, illegaal kruithuisje in gebruik te nemen. Dank zij die vergun ning kan de kruitfabriek volgende week weer beginnen met de produk- tie, die na een reeks ongelukken en kritiek op de interne veiligheid was gestagneerd. Onlangs weigerde het college van B en W een bouwverguning af te geven voor de uitbreiding van de fabriek via het illegale kruithuisje en gaf het opdracht het gebouwtje af te breken. Het gemeentebestuur van Muiden voelt zich nu in de kou gezet omdat het niet op de hoogte is gebracht van de vergunning van het departement noch van het feit dat de produktie volgende week wordt hervat. Volgens de WD-fractievoorzit- ter in de gemeenteraad, Tielrooij, is de vertrouwensbasis tussen de fa briek en het gemeentebestuur nu verdwenen.- Het raadslid, dat nauw betrokken is geweest bij initiatieven voor een grotere veiligheid in en rondom de kruitfabriek, wil opheldering van de verantwoordelijke be windslieden over het feit dat de produktie straks wordt hervat terwijl een toegezegd rapport over de veiligheid in het bedrijf er nog steeds niet is. HERKENBOSCH (ANP) - Een 20- jarige Brabander heeft gisteren te genover de Tilburgse politie be kend de 37-jarige P.Koertjens uit Breda door wurging om het leven te hebben gebracht. Het stoffelijk overschot van Koertjens werd vrijdagavond door voorbijgangers gevonden bij een parkeerterrein aan de Zwartvense- weg in Tilburg. Beide mannen ken den elkaar al geruime tijd omdat zij bij hetzelfde bouwbedrijf werkten. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat het slachtoffer die dag samen met de verdachte en een derde man uit Etten-Leur het begin van de vakantie heeft ge vierd met overvloedig alcoholge bruik. Na een bezoek aan een café in Etten-Leur zijn verdachte en slachtoffer samen vertrokken rich ting Tilburg. ADVERTENTIE Onze gehele collectie is in prijs verlaagd. Breestraat 151 - 153 telefoon071 -124586 WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER DEN HAAG Na jarenlange studies en onderzoeken lijkt er eindelijk duidelijkheid te ko men over de duur van alimen tatie bij echtscheiding. Minis ter Korthals Altes (justitie) is van plan om nog dit najaar een wetsontwerp in te dienen, waarin de onderhoudsplicht na echtscheiding vrijwel, zeker aan een maximumtermijn zal wor den gebonden. De minister noch zijn woord voerders willen iets loslaten over de inhoud van het toe komstige wetsontwerp. Maar de naam van de ambtenaar, die voor de minister het wetsvoor stel moet opstellen, zegt al veel. door Gijs Korevaar Deze ambtenaar was nog maar kort geleden voorzitter van een adviescommissie, die op ver zoek van de minister onder zocht of het wenselijk was ali mentaties aan een beperkte ter mijn te binden. Deze commissie-Lukacs ad viseerde in 1982 de minister voortaan alimentatie voor ma ximaal 12 jaar toe te staan met de uiterste mogelijkheid van een verlenging met zes jaar. 'Bij de ontbinding van een huwelijk mogen de nadelige gevolgen ervan niet geheel of grotendeels ten laste van één partij komen', aldus de com missie in het eindrapport. De belangrijkste gronden voor de toekenning van alimentatie zijn daarom 'de onmogelijkheid om in het eigen levensonderhoud te voorzien als gevolg van de verzorging van uit het huwelijk geboren kinderen en als gevolg van de tijdens het huwelijk, vanwege de daarbinnen aange houden rolverdeling, opgelo pen maatschappelijke rolver deling'. 'Bovendien kan nog als grond van een alimentatieop legging worden gezien het recht om op een geleidelijke wijze een levensstijl te ontwik kelen die is aangepast aan het eigen inkomen'. Allemaal gron den van tijdelijke aard, conclu deert de commissie, zodat ook de onderhoudsplicht van tijde lijke aard moet zijn: kinderen worden ouder, maatschappelij ke achterstanden worden inge lopen en aanpassingen voltrek ken zich stilzwijgend. Er bestaan momenteel nau welijks regels over de lengte van een onderhoudsplicht. Een rechter, die een echtschei- dingsvonnis uitspreekt, kan op basis van het echtscheidings recht ook de alimentatie vast stellen. Daarbij kan hij een tij delijke plicht opleggen. Dat is echter in Nederland een uitzon dering. Het wordt aan de ex- partners overgelaten om bij een verandering van de omstandig heden een verzoek bij de rech ter in te dienen om verminde ring of beëindiging van alimen tatie. En zo kan het gebeuren dat na een echtscheiding een le venslange 'straf volgt voor - meestal - de man. Hij moet ja renlang zijn ex-vrouw blijven betalen. Er zijn vele gevallen bekend van mensen die meer dan dertig jaar moeten betalen voor een huwelijk dat slechts enkele jaren stand hield. Eén man heeft zelfs eens een proces aangespannen om van de al de cennia lange alimentatieplicht af te komen. Tevergeefs. De ambtelijke commissie wil nu dat de wet wordt gewijzigd, zodat aan de rechter een maxi mumtermijn wordt voorge schreven. De vraag of er wel ali mentatie moet worden toege kend, moet worden beant woord aan de hand van een 'vragenlijst' voor de rechter. Daarin staan punten als inkom sten, woonkosten, arbeidsmo gelijkheden, gezinssamenstel ling, opleiding en arbeidserva ring, zo somt de commissie op in haar eindrapport. De publieke opinie blijkt vol- Korthals Altes (foto GPD) gens onderzoeken van het We tenschappelijke Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC), het onderzoeksbu reau van het ministerie van jus titie, in meerderheid voor een beperkte alimentatieduur. Vooral als de vrouw nog jong is en er geen kinderen uit het hu welijk zijn, is er volgens de meerderheid van de bevolking zeker geen reden voor een on beperkte alimentatie. Een groot gedeelte vindt in dit geval zelfs dat helemaal geen alimen tatie zou moeten worden opge legd. Volgens het onderzoeksbu reau blijken de opvattingen over de alimentatieplicht af hankelijk te zijn van de om standigheden van de scheiden den, zoals de aanwezigheid van kinderen en de duur van het huwelijk. Maar de verschillen in standpunten worden hier door niet verklaard, aldus het WODC-rapport uit 1983. De onderzoekers ontdekten dat de ideeën over alimentatie vooral samenhangen met de opvattingen over het huwelijk en de rol van de vrouw. 'Naar mate men moderner is in zijn opvattingen over het huwelijk, de mate van zelfstandigheid in de relatie en de rol van man en vrouw, is de opvatting over de alimentatieplicht in het alge meen minder streng. Hoe tole ranter tegenover echtscheiding hoe meer men de voorkeur geeft aan een in de tijd beperk te alimentatie in plaats van een blijvende alimentatie'. Een Nijmeegs onderzoek, dat april dit jaar werd gepubli ceerd, trekt echter een geheel andere conclusie: het niet toe kennen van alimentatie moet uitzondering blijven die de re gel bevestigt. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Werkgroep Gescheiden Vrouwen. Alimentatie is moeilijk te krijgen en nog veel moeilijker om te houden, aldus dit onder zoek. Nog steeds geldt de regel dat mannen meer geld nodig hebben dan vrouwen en boven dien werkt de belasting in het voordeel van de mannen (voor de man is alimentatie een gift; voor vrouwen belastbaar inko men). Sinds Korthals Altes de scep ter zwaait over het departe ment van justitie is de jaarlijkse verhoging van de alimentaties stopgezet. Deze automatische aanpassing aan het stijgende prijspeil staat voorgeschreven in het Burgerlijk Wetboek. Het zou volgens de bewindsman niet eerlijk zijn deze alimenta ties te laten stijgen terwijl alle inkomens dalen. Het kabinet en de Kamer deelde deze visie en ging akkoord met de wijzi gingsvoorstellen. Het wetsontwerp dat nu door Korthals Altes is aangekon digd, zal diep ingrijpen in de verhouding tussen ex-echtelie den. Als de opsteller van het ontwerp zijn eigen advies volgt, wordt de alimentatie aan een maximum van twaalf jaar ge bonden. Maar dat betekent tevens dat deze wijziging de overheid geld gaat kosten. Meer ex-partners zullen een beroep moeten doen op de bijstand om het hoofd bo ven water te houden. Dezelfde ambtelijke adviescommissie heeft een poging gewaagd om de kosten te becijferen. Volgens deze schatting zou de wijziging van alimentatie- duur een blijvende verhoging van de overheidsuitgaven bete kenen van 15 miljoen gulden in 1983 tot 40 miljoen gulden in 1991 (het rapport dateert uit 1982). De commissie kwam met de meest ongunstige bereke ning zelfs op 90 miljoen gulden in 1991 uit. De minister kan met de maxi mumtermijn voor alimentaties gaan schuiven. Hoe langer die termijn, hoe minder ex-part ners naar de bijstand moeten en dus hoe goedkoper het is voor de overheid. Maar het zal de overheid altijd geld gaan kosten en het is nog maar de vraag of het kabinet, dat als een van de centrale thema's van het beleid vermindering van het overheidstekort kent, deze con sequenties zal aanvaarden. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van Zeil (economische zaken) is bereid te bemiddelen in een con flict dat is gerezen tussen het Na tionaal Bureau voor Toerisme (NBT) en de regionale VW's (ver enigd in de ANW) over het uit brengen van toeristische brochu res. Het NBT en de ANW zijn par ticuliere organisaties die mede worden gesubsidieerd door de overheid. Van Zeil zei gisteren in AVRO's Radiojournaal dat hij het meningsverschil betreurd omdat „het niet in het belang is van het toerisme, noch van de consument en het toeristisch bedrijfsleven". Vandaag zou er tussen beide or ganisaties in Leidschendam wor den overlegd over het plan van het NBT om voor 1985 het bungalow- en arrangementenaanbod voor Ne derland in twee brochures te bun delen. De zestien grote VW's voe len weinig voor dit plan. Zij menen dat het publiek het aanbod per re gio wil kunnen bekijken met be hulp van de zestien al bestaande brochures. De VW's vrezen dat door de twee landelijke uitgaven de rol van het NBT op het gebied van het Nederlandse toerisme te overheersend zal worden. De VW's willen hun concurrentiepo sitie en hun identiteit niet verlie zen. De VW's zouden vandaag niet bij het overleg met het NBT aanwezig zijn. In het radioprogramma van gis teren wees een woordvoerder van de VW's, de directeur van de streek-VW 'Hart van Brabant' in Tilburg, erop dat men de 16 regio nale gidsen wil behouden, omdat daarin de „eigen produkten" beter tot hun recht komen. De consu ment wordt volgens deze woord voerder steeds mondiger en weet waar hij ongeveer heen wil met vakantie. Daarbij wil hij de be schikking hebben over slechts een paar regionale gidsen om zijn keu ze te bepalen, zei hij. Volgens de VW-directeur heeft de consument geen behoefte aan één grote landelijke gids. Boven dien, zei hij, zijn de twee grote bro chures zeer kostbaar; de financiële middelen daarvoor zullen onder meer door de VW's moeten wor den opgebracht. En daar voelt de ANW niets voor. Het NBT meent dat het stand punt van de WV's nadelig is voor de toerist en het bedrijfsleven. Het NBT wordt in deze opvatting ge steund door organisaties als ANWB en ANVR. Vliegakkoord ALM-SLM WILLEMSTAD (ANP) -- Op 1 au gustus aanstaande gaan de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij ALM en de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM weer vliegen op de route Antillen - Suriname. Voorlopig zal de SLM slechts een maal per Het schip lag toen nog in Europoort, maar omdat de boven ste ruimen moesten worden gelost in ame zal uitvoeren. De maatschappijen zijn gisteren, op initiatief van de ALM tot een ak koord gekomen over de exploitatie van de route. Aanstaande maandag reist de Surinaamse minister van verkeer en vervoer, ir. Fong-Poeng, naar Curacao om samen met zijn Antil liaanse collega Rudy Ellis het ak koord te ratificeren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5