Oplossing in zicht voor Wassenaars woonwagenprobleem Personeel overrompeld door plan driedeling Bouviers mogen niet loslopen Vijf gewonden bij schietpartij Warmonder bekent branden LEVENDE TENTOONSTELLING Kamp nu achter De Raetlaan? MAANDAG 23 JULI 1981 Stad en rand y Kwestie loopt hoog op in Zeehospitium KATWIJK De onderne mingsraad van het Zeehos pitium aan de Drieplassen- weg in Katwijk aan Zee is overrompeld door de gevol gen van het reorganisatie plan van het bestuur van het hospitaal. Het plan leidt tot het vertrek van genees heer-directeur dr. H. Locht en verpleegkundig-directri ce mevrouw Rijken. Vol gens ondernemingsraadlid Jaap Swarts heeft de raad niet kunnen voorzien dat deze kwestie zo hoog zou oplopen. Vast staat dat als gevolg van die reorganisatie in de directietop van het zeehos geen plaats meer is voor de dr. Locht en zuster Rijken. Geheim overleg tussen B en W van Wassenaar, provincie en rijk heeft deze opvallende oplossing opgele verd. De oplossing is vooral op merkelijk omdat de WD zich al tijd heeft verzet tegen plannen van hogerhand om een woonwagen kampje op te zetten in de bebouw de kom. WD-wethouder mevrouw W.A. van der Wiel - Van der Flier, die samen met haar partijgenoot M. Cocheret de la Morinière het over leg met rijk en provincie heeft ge voerd, vindt de ommezwaar niet zo verwonderlijk. De plek aan de Dirk de Raetlaan is namelijk zeer goed. zo oppert zij. "Niemand zal kunnen klagen dat het uitzicht wordt be lemmerd", zegt zij. "Het wordt ook een mooi kampje, met een leuke tuin. Ook de woonwagenbewoners kunnen tevreden zijn: het is vlak bij het dorp en scholen zijn in de buurt". Bezwaren Toch vreest ze dat bezwaren niet zullen uitblijven, wanneer het plan in augustus, september op het bordje komt van gemeenteraad en omwonenden. "Dat heb je nou een maal altyd", zegt ze. "Als iets dat groen is, wordt bebouwd, krijg je altijd bezwaren". Ze beseft dat het plan hierdoor vertraging kan oplo pen. De gemeente zou namelijk graag begin volgend jaar willen beginnen met de aanleg van het kampje. Ei genlijk heeft de provincie het liefst dat het kampje al voor 1985 gereed is. Dit lijkt echter niet haalbaar. Zo voert de wethouder aan dat er eerst meer duidelijkheid moet ko men over de financiële kant van de zaak. Rijk, provincie en gemeente hebben nog geen harde afspraken gemaakt over de financiering. En Wassenaar vindt dat rijk over de brug moet komen met geld. Hoe veel subsidie het rijk moet geven en hoeveel de gemeente wil bijpas sen, kan de bewindsvrouw niet zeggen. "Daar moeten we nog over onderhandelen", brengt ze uit. Ze denkt dat het overleg pas over en kele maanden zal zijn afgerond. Dit betekent dat de gemeente in totaal ruim een half jaar heeft on derhandeld. Vijf maanden geleden gingen de twee liberale wethou ders namelijk voor het eerst goed rond de onderhandelingstafel zit ten. Ze waren naar deze tafel ge lokt door de provincie. Deze ging af op de woorden die waren ge sproken tijdens AROB-zittingen en zittingen van de Raad van State. Hier werd geopperd dat de ge meente te weinig overleg heeft ge pleegd. Al vanaf 1977, toen het rijk zei dat Wassenaar kleinere kampjes moet stichten in de be bouwde kom, voert de gemeente strijd tegen dit rijksbeleid. Ruigelaan Heel wat discussies in de ge meenteraad zijn de afgelopen tijd gevoerd. Lange tijd bleven WD en Partij Wassenaar, samen een meer derheid in de raad, vasthouden aan een kampje aan de Ruigelaan. Het is een van de mooiste plekjes van het dorp, zeggen zij, hoe hard de provincie ook schreeuwde het ge beuren aldaar onaanvaardbaar te vinden. Alleen CDA, PvdA en D'66 zijn het eens met de provincie: zy Het zeehospitium bestaat tot op heden uit drie organisatorische eenheden, te weten het Rijnlands voorzieningencentrum, het Rijn lands revalidatiecentrum en een mytylschool. Deze eenheden zijn verenigd in een stichting. Het algemeen bestuur wil door middel van de reorganisatie berei ken dat drie zelfstandige organisa torische eenheden ontstaan, elk met in beginsel een eigen direc teur. Het besluit tot die reorganisa tie is enige tijd geleden al geno- Volgens een verklaring is het al gemeen bestuur tot de conclusie gekomen dat het, met het oog op de wens de spanningen in de orga nisatie op te heffen, noodzakelijk is zowel de bestuurlijke als de direc tiestructuur te herzien. Wat bij dat besluit mede een rol speelde was het feit dat de beslissing over de nieuwbouw van een regionaal re- willen kampjes aan de Hoge Klei en het Ammonslaantje. De onwonenden hadden hier echter grote bezwaren tegen. Toch koos de gemeenteraad in 1982 voor een kampje aan het Ammonslaan tje. Een jaar later werd de beslis sing teruggedraaid, toen bleek dat een geluidswal zou moeten worden aangelegd van maar liefst 300.000 gulden. WD en Partij Wassenaar kozen hierop weer voor een kampje van twaalf plaatsen aan de Ruigelaan. Ze trokken zich niets aan van be zwaren van kampbewoners, pro vincie en rijk. Hoe groot deze be zwaren waren bleek wel uit een brief van de staatssecreatris van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordenig en milieu hygiëne, begin dit jaar. Hij wees een subsidieaanvraag voor het kampje af onder het mom dat 'de Ruigelaan onvoldoende voorwaar- validatiecentrum in Leiden (de Prof. Jan Mulderkliniek) door de centrale overheid wederom is uit gesteld. Verschillen Tijdens de voorbereiding van de reorganisatie zijn volgens drs. F. Goudswaard, voorzitter van het al gemeen bestuur van het Rijnlands Zeehospitium, belangrijke ver schillen van inzicht naar voren ge komen tussen het algemeen be stuur en twee van de drie directie leden: dr. Locht en zuster Rijken konden zich niet vinden in de reor ganisatieplannen. "Een en ander heeft ertoe geleid dat het bestuur besloten heeft de huidige geneesheer-directeur, dr. Locht, in die functie niet te hand haven", aldus Goudswaard, die be nadrukt dat het bestuur dr. Locht niettemin zeer waardeert. Zo zeer den biedt voor een goed leef- en woonmilieu'. Ook GS kwamen in verzet en dwongen Wassenaar twee kampjes aan te leggen voor vijf en zeven woonwagens. Ze zouden moeten komen aan de Zuidwijcklaan en Hoge Klei. Tegen deze beslissing loopt op dit moment nog steeds een Kroonberoep. De gemeente vindt de Hoge Klei geen juiste plek omdat het een agrarische bestemming heeft. Een kampje op de plek Lignestraat/ Zuidwijcklaan vindt ze eveneens onplezierig: hier is namelijk wo ningbouw gepland. B en W vrezen dat de animo om daar. te gaan wo nen zal afnemen als er een kampje komt. Ook wordt gesnoept aan de ruimte om woningbouw te plegen. De prijzen van de te bouwen wo ningen zullen hierdoor hoger wor den. zelfs dat hem een andere baan bin nen het zeehospitium is aangebo den. De functie van verpleegkundig- directrice mevrouw Rijken is door het bestuur opgeheven. "Haar is", aldus wordt gesteld in een circulai re die is gericht aan het personeel van het zeehospitium, "aangebo den een reorganisatorische rege ling te overwegen". Met andere woorden: gebruik te maken van een afvloeiingsregeling. In afwachting van de uitvoering van het reorganisatieplan zijn dr. Locht en zuster Rijken met verlof gestuurd. Tot nader order wordt de directie van het zeehospitium ge voerd door economisch-directeur J.H. Wentholt, terwijl de arts K. de Boer, tijdelijk de medische zaken voor het voorzieningencentrum zal behartigen. De aanleiding voor het reorgani satieplan van het bestuur dateert WASSENAAR - Een dancing aan de Rijksstraatweg in Wassenaar is in de nacht van vrijdag op za terdag rond drie uur het toneel ge weest van een vechtpartij waar bij geschoten is. In totaal vijf mensen raakten daarbij gewond. Vier verdachten zijn aangehou den. De problemen ontstonden toen in de dancing een groep Voorbur gers arriveerde. Het kwam tot een ruzie met een aantal al aanwezige gasten, waarop een vechtpartij volgde. Nadat er wederzijds klap- WARMOND - De pyromaan, die Warmond eind vorige week onveilig maakte, is opgepakt. De rijkspolitie uit de water sportplaats heeft een 24-jarige inwoner van het dorp opgepakt die dit weekeinde heeft bekend tweemaal brand te hebben ge sticht. Zowel in de nacht van don derdag op vrijdag als vrijdag ochtend sloeg hij zijn slag. Hooibergen aan de Jan Steen laan en aan De Baan vielen daardoor ten prooi aan de vlammen. Op beide plaatsen vond de politie sporen die op brandstichting duidden. Uit eindelijk kon de pyromaan vrij dagmiddag worden aangehou den, op verdenking van auto diefstal en diverse inbraken in Warmond en Oegstgeest. Bij verhoor bleek afgelopen week einde dat de 24-jarige ook de branden op zijn naam had staan. Een motief voor zijn daden is de politie nog niet bekend. Over de schade valt evenmin iets te zeggen: verzekeringsex perts zijn pas vanmorgen aan het werk gegaan. niet van vandaag of gisteren. Al drie tot vier jaar, zo zegt Goud swaard, zijn er problemen. Dat heeft zelfs geleid tot een onderzoek door de Nationale Ziekenhuisraad. Dat onderzoek werd gevolgd door de aanstelling van een interim-ma nager met verregaande bevoegdhe den. Vervolgens trad een 'bewind- voerdersgroep' aan die bestond uit twee leden van het dagelijks en twee leden van het algemeen be stuur. In oktober van het vorig jaar besloot het bestuur tot de nu aan gekondigde reorganisatie. Met de ondernemingsraad van het zeehospitium is overleg ge voerd over het reorganisatieplan. Woorvoerder Jaap Swarts zegt dat de raad zich in grote lijnen in dat plan kan vinden. "Bestuur en on dernemingsraad zijn het daarover wel eens. De ondernemingsraad is akkoord gegaan met de voorgestel de driedeling", aldus Swarts. pen waren gevallen, kon de zaak worden gesust. Maar bij het vertrek van een paar gasten, laaide de ruzie weer op en kwam het opnieuw tot een knokpartij. E£n Wassenaarder en een Hagenaar wilden tussenbeide komen, maar dat bleef zonder suc ces. De 37-jarige inwoner van Den Haag pakte een klein kaliber pi stool om enig respect af te dwin gen. Dat lukte niet en op een gege ven moment voelde hij zich zelfs zo bedreigd dat hij driemaal schoot. Eén Voorburger werd in DEN HAAG/LEIDERDORP - De twee bouviers van de Leiderdorpse mevrouw Vink mogen voorlopig nog niet vrij rondlopen in de par ken De Bloemerd en De Hout kamp. Dat heeft de Raad van State in Den Haag vanmorgen beslist. Bij dit rechtsorgaan was de Leider- dorpse afgelopen vrijdag in het ge weer gekomen tegen een besluit van burgemeester en wethouders, die oordeelden dat de beesten al leen aangelijnd buiten mogen lo pen. B en W van Leiderdorp namen deze beslissing nadat een van de beesten vorig jaar oktober een pe- kineesje zou hebben doodgebeten in 'De Houtkamp'. Aanvankelijk besloten ze zelfs dat de beesten ge muilkorfd moesten worden. Deze beslissing werd echter na fel pro test van mevrouw Vink terugge schroefd. Gedurende een 'proef tijd' van vier maanden dienden de aangelijnde beèsten te bewijzen dat ze niet gevaarlijk zijn. Daarna zouden burgemeester en wethou ders besluiten of de dieren alsnog met een muilkorf aan zouden moe ten rondlopen. Dat de reorganisatie leidt tot het vertrek van dr. Locht en mevrouw Rijken heeft hem echter verrast. "De ondernemingsraad heeft dat niet voorzien en ik denk dat dat ei genlijk ook geldt voor het be stuur", zo meent Swarts. Geen commentaar Geneesheer-directeur Locht wil vooralsnog geen commentaar ge ven op het reorganisatieplan en de gevolgen daarvan. Hy betreurt het dat de kwestie in de openbaarheid is gekomen. "Al hebben zuster Rij ken en ik natuurlijk wel zien aan komen dat dat eens zou gebeuren. We hebben echter in goed overleg besloten voorlopig geen medede lingen aan de pers te doen. Dat zou niet in het belang van de bewoners noch in het belang van het zeehos pitium zelf zijn. Ik hoop dat u daar begrip voor hebt". zijn schouder getroffen, de ander in zijn linkerarm en linkerhand. Beiden werden naar een zieken huis in LeidSchendam vervoerd. Drie anderen, gewond bij de vechtpartij, werden naar een Haags ziekenhuis overgebracht. Allen konden na behandeling weer het ziekenhuis verlaten. De twee Voorburgers werden direct aangehouden, evenals de Wasse naarder en Hagenaar. De laatste zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Wél moest de vrouw, dié zich in een rolstoel voortbeweegt, een cur sus volgen met haar honden. Op die manier moet zij aantonen dat zij haar honden de baas kan. Controle Tijdens de zitting bij de Raad van State verklaarde de vrouw vrij dag het vreemd te vinden dat zij aan meer eisen moet voldoen dan anderen. Volgens haar was door een ver blijf van haar beesten in het oplei dingscentrum in Lelystad - vlak na de dodelijke beet - allang aan getoond dat het normale honden zijn en dat zij ze goed onder contro le heeft. Tegen klachten van andere hon denbezitters dat haar bouviers bij zonder agressief zouden zijn voer de mevrouw Vink aan dat die men sen beter moeten beseffen dat hon den ook gewoon dieren zijn. En dus dierlijk gedrag vertonen. "Wanneer andere mensen meteen met hun honden wegrennen als ze de myne zien, moeten ze het niet gek vinden dat die dan achter hen aan komen" zo stelde ze. MAANDAG Leiden Zaal Aerent van Bruunstraat - avonc georganiseerd door Youth for Christ, 2( uur, inl. 171853. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, filir 'De vierde man' van Paul Verhoeven, 2( en 22.15 uur. DINSDAG Leiden Buurthuis De Tamboerijn - terrein bij zwembad De Vliet aan de Voorschoter' weg, jeugddorp voor kinderen van 4-12 jaar, vandaag: goudstavenroof en hut- tenbouwen, 9.30-15 uur. Leiderdorp Tennispark de Munnik - internationaal tennistoernooi, 9-18 uur. •OTHEKEN Je avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, word! waargenomen van 20 tot 27 juli door de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. L23553 en door Linneaus, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren Bente Joanne dr. van P.W.C. Berg en J.C. Berg; Gerrit Jan Rens zn van A.J.G. Buijs en P. van der Linden; Caroline Emma dr. van T. Veltman en E. Hoekstra; Adeline dr. van T. van Leeuwen en C.C. Hoogeveen; Ralf zn van A. van der Poel en I.M.T. Vaneker; Arnoldus Johannes Francis- cus Maria zn van S. Schellingerhout en A.A.M. Piasmans; Naoual dr. van J. Aouaki en A. Kafhali; Wendy Jacoba Maria dr. van J.J. Lubbe en C.M. Zuid hoek; Renske Martine dr. van C.W.P.C. de Koning en G. Hoogland; Kim Pauli na Maria dr. van M.J.C. Broekhuizen en J.M.H. Blom; Adriaan zn van J. Hou- waard en C.W. de Mol; David Jan zn van J.C. Sloos en M.C.S. van Seggelen; Jo- han zn van J. Waasdorp en J.J.C. Akker- man; Fatih zn van E. Atik en E. Tas; El len dr. van J. Hoek en S.C. Hartog; Joost Petrus Marinus zn van R. Ie Clercq en M.J.G. Heemskerk; Casparus Johannes Richard zn van J. Ydo en T.W. Pieterse; Ulrike Anita dr. van H.J. Schweitzer en M.E. Rulander; Chanine Cindy dr. van J.W.D. Eikerbout en A.J. Weijermars; Tineke dr. van T. Hogewoning en A. de Vries; Derek zn van G.C.M. Vreeburg en H. Bos; Krijn zn van K. van der Spijk en A.G.H. Heemskerk; Janet dr van E.J.C. van Duivenvoorde; Arenda Chantal dr. van P.J. Heemskerk en E.J. Tijsen; Lo renzo Manuel zn van B. Nieuw en A. Hoogervegt; Maarten Jacobus Nicolaas zn van K. van Rhee en M. van Duijn; Adrians Suzanna Hendrika dr. van W.M. Heemskerk en A.A. van Stijn; Desiree Petronella Maria dr. van J. Bruggenkamp en M.N. Spaanderman; Wouter zn van H. Amersfoort en E. Oort; Robert Paul zn van P. Wassink en I. Bodrij; Jan Willem zn van L.J. Schult- ze Kool en G.Z. Ketelaar; Philip Hein- rich Carel zn van H.P.H. Kremer en J.L.M. Nass; Dennis zn van J.G.L. Boot en P. Dubbelaar; Geert zn van W. La- bots en C.H. van Leeuwen; Lisette Ste phanie dr. van L. van den Nieuwendyk en A.T.M. Kriek; Flora Lisa dr van C.S.J, van Leeuwen en E.G.B. Huiberts. Geboren: Esther Margaretha Wilhelmi- na dr. van G. Nieuwenhuijzen en O.G.F. van Evert, Cornelis Ferdinand zn. van C.J. de Roo, Jan zv. C. Ellen en N.C. van Egmond. Simon Benjamin zn. S. van Rijn en G.A.M. Verdouw, Laurens Jo hannes Hugo zn. van H. van den Oever en V. Groeneveld, Johannes Jeffrey zn. van C. Bey en A. van der Weijden, Kim dr. van F. Pouw en M.J.W. van Dam, Leendert Comelis zn. van L. Kulk en C. Potters", Thijs Koenraad zn. van G.W. Westerink en M.J. Boekestijn, Marinus Huibert zn. van J. de Best en J. van Po- lanen, Hermanus zn. van H.F. Roest en L.J.G. Portengen, Miranda Monica He lena dr. van J.C. van Buuren en C. Ou- werkerk, Miranda Theodora dr. van C.J. Vink en M. van Dorp, Bart zn. van S.C. de Hoo en C.L.M. Langenhoff, Pirn Jo hannes zp. van J. Latunij en A.L. van den Berg, Christiaan zn. van A. Blikman en C.C.M. Copier, Frederika Klasina dr. van C.J. Glasbergen en M.A. de Vreugd, Karen Rosemarie dr. van H. van den Ham en A.I.R. Spijkers, Ricardo Leslie zn. van J. Laterveer en I.C. Nimmer meer, Dashell Francis Nicholas zn. van J.W. den Ridder en S. van den Broek, Priscilla dr. van R. Karel en J. van Ros sen; Sarah dr. van P.J. Dekker en N. van der Fluit, Johanna Fiona dr. van A. Hoek en G. Vinke, Niesje Adriana dr. van A.A/ Onderwater en M. van Klave ren, Egbertje Esther dr. van H. Sikkema en E.M. Algra, Linda Catharina Maria dr. van F.G.M. Keijzer en C.T.M. Velt man, Hannah Schygulla dr. van A. Th. J Vernooij en A.C.M. van Leeuwen, Mir jam Willemjn dr. van H.F. van der Spek en E.A. van Kempen, Alida Ineke Cor nelia dr. van C. Sip en I. van den Enden, Serap dr. van M. Boga en O. Kirac, Ri chard Cornelis Maria zn. van N.L. Meeu wenoord en J.J.M. Augustinus, Danny Jeroen zn. van A. Kuijt en J. Lettinck, Michael zn. van S. Abspoel en I.C.M. de Graaf, Rutger Raphael zn. van A.A. Ha- tenboer en M.P. Jimena Perez, Johan nes Leonardus Cornelis zn. van L.J.M Weijers en I.J. Sweekhorst, Sabine Ura- lina dr. van H.P.J, de Haan en A.E. Kaas, Evert zn. van A.A.M. Visseren en P.F. van der Hilst, David zn. van J. Brussee en W.A.J. Ekkerman, Robert Peter zn. van M.C.M. Zwijsen en M. Nij- huis, Margriet dr. van B.J.P. van Eg mond en C.M.L. Appelman, Jacky zn. van C.K. Pang en H.M. Huang, Michiel Pieter Lenze zn. van C.W.P. Braas en C.C. Plass, Mehmet zn. van N. Acun en N. Kavrayici, Nicky zn. van B.L. Oudt en M.J.E.A. van der Ende, Laurens Christiaan zn. van P.C. Parlevliet en M.O. Keii. WASSENAAR - Python's, boa's, adders, ratelslangen en cobra's, bij el kaar ruim honderd stuks, vormen de levende expositie 'Serpo', die Wasse naars Dierenpark tot en met 9 september organiseert. Het dierenpark wil daarmee de slang voor het voetlicht halen omdat dit beest niet alleen maar 'eng' is. Het is ook nuttig: de slang verdelgt schadelijke knaagdie ren. Het gif van een aantal slangen dient ook als basis voor tal van medi cijnen. Naast vijftig terraria met daarin ook zeldzame slangen bestaat de ex positie uit teksttableaus, een dia-klankbeeld en een videopresentatie. De expositie is ook 's avonds, als het dierenpark gesloten is. te zien in een speciale ruimte van het nieuwe entree-gebouw. Op de foto een boscobra uit midden-Afrika. (eigen foto» LEI DSC H £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kwartaalabonnement 63,10 Per post 85.50 Maandabonnement 21.21 Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-1800 uur Abonnementsgelden bi| Restitutie is niet toegestaan lentspenode geen opzegging is ontvangen, volgt Directie G Koopman Adjdir N Quakernaat Hootdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdredacteur Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T. Jungman (ply) HIJ Veldhuizen (regio) M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgem I. 071-1449411 I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cain Rome. Madrid. Mexico en Wenen. WASSENAAR - Achter de Wassenaarse Dirk de Raetlaan, op de hoek met de Oostdorper- weg, komt waarschijnlijk een nieuw woonwagenkamp met acht staanplaatsen. Het huidi ge kamp aan de Ruigelaan blijft bestaan. Hier komen drie woonwagens met bedrijfster reinen en drie gewone woonwagens. Deze laatste drie krijgen geen rijkssubsidie. Het woonwagenkamp aan de Ruigelaan. Dat kamp blijft waarschijnlijk bestaan. iirchleRoio) Wassenaarse dancing strijdtoneel Uitspraak Raad van State

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2