LEIDSCH DAGBLAD E1FJ Bouterse betreurt band Cuba Begin niet voor tv ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT IMondale en Ferraro hebben Ideine voorsprong Jongeman sticht driemaal brand in Alphen PROFIJT Nederlanders drinken steeds meer koffie Israël vandaag naar de stembus 9 DRUKKERIJ DELTABACH Jan Cottaar overleden LASTIG, IAANDAG 23 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37454 r G. Koopman Idredacteur: dre. J. W, E. Metselaar hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PosttxrsM 2300 AB Leiden Voor lel rus lie cololon LEIDSCH DAGBLAD Laurent Fignon is giste ren als een grootvorst in gehaald op de Champs Elysées in Parijs. Met vijf etappe-overwinningen en natuurlijk de eindzege, zorgde hij er zelf voor dat zijn voorspelling uit kwam: "Voor het Franse wielerpubliek wordt de maand juli één groot feest". Joop Zoetemelk valt in een 'diep, zwart gat' nu hij een grote stap heeft gezet op weg naar het einde van zijn wieler- loopbaan. In zijn vijftiende Ronde stelde hij net als alle an dere Nederlanders danig teleur. 'Zoetemelk is één jaar te lang doorgegaan', vindt Tourdirecteur Goddet. PAGINA 10 De Haarlemse honkbal- week is geéindigd in een drama voor het Neder lands honkbalteam. In een ontgoochelende fi nale ging de ploeg totaal onderuit tegen Canada. Het werd tenslotte 4-17. Zeiler Van Manen fietst door controlepoortje. (foto anpi In Los Angeles wordt niets aan het toeval overgelaten. In de Amerikaanse stad, waar zaterdag de Olympi sche Spelen beginnen, wor den de sporters streng be waakt. Het Olympisch dorp is hermetisch afgesloten. Het is ook voor vertegen woordigers van de media vrijwel onmogelijk om ge sprekken te voeren met de atleten. PAGINA 13 zoeksinstituut Gallup die door het blad Newsweek is gepubli ceerd. Volgens de resultaten van de telefonische, representatieve steekproef, die in de slotdagen van de Democratische Conventie werd gehouden, bleek dat 48 per cent van de ondervraagden nu op Mondale-Ferraro zou stem men en 46 percent op Reagan- Bush. NEW YORK (Rtr) - De Demo- Meer dan de helft (52 procent) cratische uitdagers van presi- zei te hebben besloten voor de dent Reagan, Walter Mondale en Democraten te kiezen, omdat Geraldine Ferraro, hebben een Geraldine Ferraro was aangewe- kleine voorsprong volgens een zen als 'running mate' van Mon- opiniepeiling van het het onder- dale. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een jongeman is zaterdagnacht in Al phen aan den Rijn gearresteerd na dat hij 's avonds drie keer brand had gesticht. Eerst had de 19-jarige Alphenaar een auto in brand gesto ken, daarna deed hij een poging tot brandstichting in een woonhuis in de wijk Groenoord en ten slotte moest buitenhangend wasgoed aan het Marsdiep het ontgelden. Tegen half één zaterdagnacht wierp de jongeman een brandende lap door de brievenbus van de wo ning in Groenoord. De bewoners waren er snel bij, daardoor kon het vuur nauwelijks schade aanrich ten. Maar de Alphense politie nam de zaak hoog op. Als het huis was uitgebrand, had het leven van de twee bewoners en hun twee kinde ren ernstig gevaar gelopen. Kort voor de brandstichting in Groenoord had de jongeman aan de Oudshoornseweg al een auto op het erf van een woning aangesto ken. Het voertuig brandde geheel uit. De brandweer rukte wel uit, maar kon weinig uitrichten. Omstreeks half één stak de Al phenaar het wasgoed, dat op het balkon van een flat op de eerste verdieping aan het Marsdiep hing, in brand. De bewoners van de fiat ontdekten het vuur op tijd en wis ten het te doven. De politie kwam de man op het spoor omdat de surveillancedienst. kort na de melding van de uitbran dende auto, op de Oudshoornse weg een 'bekende' had gesigna leerd, die zoals men wist niet brandschoon was. De man werd in zijn woning aan het Marsdiep aan gehouden. De man bekende ook in juni was goed aan het Marsdiep in brand te hebben gestoken. Verder gaf hij nog de diefstal van een fiets en een bromfiets toe. Hij wordt nog vast gehouden voor verder verhoor. IDEN HAAG (GPD) - Nederlan- I ders drinken steeds meer koffie. J Per hoofd van de bevolking werd I vorig jaar 7,65 kilo koffie gebruikt I tegen 7,54 kilo in 1982. Daarente- I gen wordt er minder thee gedron- I ken. Werd in 1982 per hoofd van de I bevolking nog 670 gram thee ge- I bruikt, in 1983 was dat 656 gram, zo blijkt uit het jaarverslag van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouwprodukten. Er werd in 1983 bijna 138.000 ton ruwe koffie in Nederland inge- I voerd. OpvaUend is dat uit El Sal- I vador nagenoeg geen koffie meer I wordt ingevoerd, terwijl dat land i 1981 nog een aandeel van bijna 12 procent had in de in ons land I geïmporteerde koffie. De plaats I van de El Salvador-koffie is groten deels ingenomen door koffie uit Brazilië en Colombia. De invoer van thee nam in 1983 met 7 procent toe tot ruim 23.000 ton. Er werd echter ruim 15.000 ton uitgevoerd. Spectaculair was de toename van de export naar Egyp te, die zeven maal zo groot was als in 1982. Uit het jaarverslag blijkt verder dat Frankrijk nog steeds onze grootste wijnleverancier is. De in voer van wijn uit derde landen is aanzienlijk teruggelopen. In 1983 werd in totaal 2.058 miljoen hecto liter wijn ingevoerd, een daling van 1 procent ten opzichte van 1982. Ruim 75 procent van deze wijn is afkomstig uit EG-landen. Uit Frankrijk werd 800.000 hectoliter ingevoerd. Premier Jitzhak Sjamir-, en oppositieleider Shimon Peres (rechts) brachten vanochtend hun stem uit i verkiezingen voor een nieuw Israëlisch parlement. (foto's anpi Sn^geliiK, ter e,gv0oreen Uitgifte 100 pet. voor staatslening DEN HAAG (ANP) - De minister van financién heeft de uitgifte- koers van de 8,75 procent staatsle ning 1984 per 1990/'94 vastgesteld op 100 procent. Op deze lening kan morgen worden ingeschreven. Het bedrag van de lening zal na sluiting van de inschrijving worden vastge steld. De stortingsdatum is 3 sep tember. Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Minimum- tempertatuur van 11 graden aan zee tot 6 graden plaatselijk in het binnen land. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Weinig wind. 1.44, onder 18.24 i Hoogwater in Katwijk om 12.41 u laagwater om 7.57 en 20.35 uur. JERUZALEM (Rtr./AFP) - In Is raël zijn vanmorgen om 06.00 uur (onze tijd) de stembussen openge gaan voor de parlementsverkiezin gen. Volgens de laatste opiniepei lingen had de oppositionele Arbei derspartij van Shimon Peres een lichte voorsprong op het regerende Likoed-blok van premier Jitzhak Sjamir. De ver kiezingen zullen moeten uitwijzen wie van deze twee partijleiders de. nieuwe premier van Israèl wordt. Geen van beide partijen zal echter naar verwachting zonder hulp van kleinere partijen een regering kun nen vormen. Oud-premier Begin heeft de aanhangers van zijn per- het regerende Likoed-blok zaterdag teleurgesteld door niet voor de televisie een laatste oproep te doen om te gaan stemmen. In een telefonisch vraaggesprek met Associated Press zei hij slechts te hopen dat zijn partij zou winnen- .Het kabinet van Likhoed-leider Sjamir besloot gisteren tot de ves tiging van drie nieuwe nederzettin gen op de bezette westelijke oever van de Jordaan en in de Strook van Gaza. In de afgelopen twee weken had het Israëlische kabinet al toe stemming gegeven voor een twin tigtal nieuwe nederzettingen.De Is raëlische Arbeiderspartij is, als zij de verkiezingen wint, bereid on middellijk besprekingen aan te gaan met koning Hoessein van Jor danië en de Palestijnen over vrede in het Midden-oosten, zo heeft een leider van de Arbeiderspartij, Mor- dechai Gur, gisteren in een inter view voor de televisie verklaard. Premier Sjamir liet weten dat ook zijn partij met arabische buurlan den wil onderhandelen, maar voeg de er aan toe dat deze niet tot een compromis bereid zijn. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees y-.Alfc in de aanbieding. Andijvie, kilo Mager rundergehakt, 500 gram &9S 5.98 kilo 1238 10.98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albeit heijn VN-onderzoek naar moorden in Suriname begonnen MANAGUA/PARAMARIBO (AP/ANP) - Desi Bouterse, de Surinaamse legerleider heeft er spijt van dat zijn be wind zo snel na de revolutie van 1980 contact heeft gezocht met Cuba. AMSTERDAM - Afgelopen zater dag is na een kortstondige ziekte de oud-sportjournalist, radiover slaggever en tv-presentator Jan Cottaar overleden. Cottaar werd 69 jaar. Bekendheid verwierf de in Delft geboren Cottaar vooral door zijn reportages van de Tour de France in de jaren vijftig. Hij begon zijn journalistieke loopbaan bij het dagblad De Tijd, werkte na de oor log voor KRO-radio en verzorgde voor de NOS het commentaar bij de eerste voetbalwedstrijd (PSV - Eindhoven) die op tv werd uitge zonden. Cottaar schreef naast diverse ro mans en toneelstukken een aantal sportboeken die vooral op het wiel rennen, zijn geliefkoosde sport, be trekking hadden. Twee weken ge leden kwam hij in een interview nog uitgebreid aan het woord in deze krant. Bouterse zei zaterdag in de Nicara guaanse hoofdstad Managua letter lijk: "We hebben de fout gemaakt om binnen zeer korte tijd intensie ve banden met Cuba aan te knopen die meer het karakter hadden van een vader-zoon relatie, dan een ver houding van broeder tot broeder". Bouterse voegde er aan toe dat de invasie op Grenada Suriname verplichtte de Cubanen te vragen te vertrekken, om "de VS geen voorwendsel te geven ook Surina me binnen te vallen". Bouterse is in Nicaragua in verband met de viering van de vijfde verjaardag van de sandinistische revolutie. Een VN-missie onder leiding van de Keniase jurist Amos Wako brengt vandaag tot vrijdag een be zoek aan Suriname. Wako is de speciale rapporteur van de VN- commissie voor de mensenrech ten. De komst van de missie is ge meld in de Surinaamse media. De VN-missie wil een onderzoek doen naar de gebeurtenissen van 8 de cember 1982, toen vijftien critici van het bewind Bouterse werden doodgeschoten. Eerder had Suri name steeds gevraagd om uitstel na verzoeken van Wako om toela ting. Wako en zijn missie zullen in Pa ramaribo spreken met overheids functionarissen en militairen en anderen die informatie kunnen ge ven over de gebeurtenissen van de cember. Het dagblad „De Ware Tijd" meldde zaterdag dat Wako beschikbaar is om alle personen te ontvangen die informatie wensen te verschaffen over de gebeurtenis sen van december. Volgens het blad heeft Wako de verzekering ge kregen van de Surinaamse rege ring dat geen represaillemaatrege len zullen worden genomen tegen degenen die informatie of getuige nissen willen verstrekken aan Wa ko en zijn staf. Het blad meldt ver der dat Wako kan worden bereikt hotel Krasnapolsky in Paramari bo. Amos Wako had vorig jaar in zijn rapport over schending van men senrechten al melding gemaakt van het doodschieten van vijftien i Suriname. Een voorge- bezoek aan Suriname vorig jaar oktober ging niet door. Naar verluidde zouden de Surinaamse autoriteiten zijn teruggeschrokken voor het zeer gedetailleerde pro gramma van Wako. Nabij Zoeterwoude Bijna gewurgde Hagenaar (84) gevonden langs rijksweg (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 84-jarige Hagenaar is gisterochtend vroeg met onder meer wurgsporen in zijn hals aan getroffen langs rijksweg 4 (Amster dam-Rotterdam), nabij de afslag Zoeterwoude-dorp. De politie weet nog niet wat er zich precies heeft afgespeeld, waar en waarom de bejaarde mishan deld is. Een visser vond de man gister ochtend om acht uur bij het Boe- renpad, een pad even voorbij Hui ze Weipoort dat vlak langs de rijks weg loopt. De zwaar gewonde Ha genaar werd direct overgebracht naar het AZL. Hij had geen identi teitspapieren op zak en was lange tijd niet aanspreekbaar. Pas in de namiddag kon hij de politie iets wijzer maken. Veel verder dan wat persoonlijke gegevens kwam de man echter niet. De bejaarde Hagenaar heeft waarschijnlijk schedelletsel en in elk geval een gebroken jukbeen, een nbfractuur en bloeduitstortin gen in het gezicht. Hij moet enkele uren in de berm hebben gelegen, zijn lichaam was onderkoeld. STAAT DER NEDERLANDEN LEIMING 1084 PER 1990/1994 inschrijving op 24 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Een goede schooloplei ding, afgestemd op de mogelijkheden van de individuele leerling en student, biedt in onze hoog ontwikkelde maat schappij met zijn grote werkloosheid, nog de beste kansen op zinvol werk en daarmee op een goede toekomst. In die zin is goed onderwijs van groot belang voor iedere jongere Maar ook de maatschappij als geheel is er ten zeerste bij gebaat als alle talenten in al hun verscheidenheid tot ontplooi ing kunnen komen. Het onderwijs moet derhalve niet alleen zijn toegesneden op de maat schappelijke behoeften, het moet ook betaalbaar zijn en optimaal toeganke lijk blijven voor alle leerlingen met hun eigen specifieke talenten Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft nu geopperd, dat scholieren en studenten fors gaan meebetalen aan het latere profijt dat zij mogelijk van hun opleiding zullen genieten. Vanaf 1986 zouden stude renden van 18 jaar en ouder 15 pro cent van de kosten van hun opleiding moeten betalen, een verplichting die naar schatting 140 miljoen moet op brengen. De minister kan mooi praten over de spanning tussen maatschappelijk voordeel en individueel profijt, uitein delijk gaat het natuurlijk alleen om de centen die binnen moeten komen en nergens anders om. Minister Deet man moest van collega Ruding (fi nanciën) gewoon nog een fors be drag op zijn begroting bezuinigen. Omdat het heffen van schoolgeld, ook voor leerplichtige leerlingen, poli tiek onhaalbaar bleek, klopt de minis ter nu aan bij de oudere leerlingen en studenten. De nadelen van deze aanpak over treffen overigens verre het naakte ge win. Het gevaar is immers niet denk beeldig dat er nu toch een drempel wordt opgeworpen, niet alleen finan cieel maar vooral ook psychologisch. Ouders en leerlingen zouden samen kunnen worden afgeschrikt om voor een verdere schoolloopbaan te kie zen. De benadering van minister Deetman is bovendien bar ingewik keld, want hoe moeten bijvoorbeeld de nieuwe heffingen worden ingepast in het nieuwe stelsel van studiefinan ciering? Compleet met nieuwe advie zen van de SER ontstaat een inge wikkelde en ondoorzichtige vestzak broekzak-operatie die zijn beslag moet krijgen via een enorme papie ren rompslomp. Het individuele profijt van een goe de opleiding kan ovengens altijd later, als de afgestudeerde scholier/student een goede baan mag vinden, alsnog via de normale belastingen worden rechtgetrokken. Maar ja, dan ligt het probleem weer bij de minister van fi nanciën die tegen elke prijs wil ver mijden dat de belastingen omhoog moeten. Het uitspelen van de kaart van het profijtbeginsel in het onder wijs is niet meer en niet minder dan een zwarte-pieten-spel. toch, dat telkens weer die TV-pagina onbreekt. Kunnen ze hiernaast geen TV-gids kopen? Neem voor een complete krant zelf een abonnement. Zit je dagelijks goed. «o1 kwartaal (f 63.101 Ik krig de kranl e 2 weken gratis 4 weken voor 110.- U kunt deze bon opsturen naar hel Letdsch Dagblad, Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leiden Bellen kan ook, tel. 071 144941 LEIDSCH DAGBLAD DE OVER U LOMPI ER EL ETE KRANT STAD E.N LAND

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1