'Belangen geschaad' ifl— Zweed Wedberg lonkt naar Sosonko stapt op D T grootmeesterresultaat Grimbergen wint ook in Hillegom Kaagweek in aantocht Tweede zege in successie Ook Van Boeckel op Melkhuisje Wereldtitel 12-jarige Kats Geslaagde WK-jeugd van Leythe-roeiers PAGINA 12 MAANDAG 23 JULI 1984 AMSTERDAM De Nederlandse grootmeester Genna Sosonko heeft zich gisteren teruggetrokken voor het internationale schaaktoer nooi in Amsterdam. Sosonko kon zich niet verenigen met de indeling voor de vierde ronde van groot- meestergroep a, waarin hijzelf te gen Sax moest spelen en Van der Sterren tegen Campora moest aan treden. Op verzoek van Sosonko en het organisatiecomité zal de kwestie worden voorgelegd aan de commissie van beroep, bestaande uit Szabo. Timman en Portisch. Sosonko trad gisteren niet meer aan voor de vijfde ronde. Hij had donderdagavond, na afloop van de derde ronde, toen de indeling voor de volgende dag bekend was ge worden, al geprotesteerd. Sosonko meende dat zijn belangen ge schaad waren toen hij hoorde dat hij tegen de Hongaar Sax aan moest treden. Het vaststellen van de partijen voor een volgende ronde in het Zwitserse systeem, zoals dat in Amsterdam naar rating wordt ge hanteerd, gebeurt op grond van formules, die rekening houden met de tot dan toe in het toernooi be haalde resultaten. Bij het Amster damse evenement is ook nog de clausule ingebouwd, dat er reke ning wordt gehouden met de apar te belangen van spelers, met name degenen, die kans maken op een meester- of grootmeesterresultaat. Mede op grond van de laatste overweging besloot de wedstrijd leiding dat in de vierde ronde Sax en Sosonko tegen elkaar dienden uit te komen. Volgens de heren Geilvoet en Simonis was het name lijk noodzakelijk Van der Sterren in te delen tegen een niet-Neder- lander. Op grond van de kleurver- houding kwam men toen uit bij Campora. Toen bleef als mogelijke tegenstander van Sax slechts So sonko over. Sosonko was het daar niet mee eens en verlangde dat de toernooidirectie de commissie van beroep, bestaande uit Szabo, Tim man en Portisch, bijeen zou roe pen. Toen stelde het toernooicomi- té zich echter al achter het besluit van de wedstrijdleiding. Vrijdagochtend, enkele uren voor het begin van de vierde ronde, vroeg Sosonko opnieuw of de com missie van beroep zich over de zaak kon buigen. De organisatoren willigden dit verzoek in, maar deel den tevens mee dat het niet meer mogelijk zou zijn de betrokken grootmeesters voor het begin van de partijen rond de tafel te krijgen. Nadat Sosonko tegen Sax remise had bereikt gaf hij tevens te ken nen dat hij zich uit het toernooi zou terugtrekken. Hij wees er daarbij op dat een uitspraak achteraf van de commissie van beroep het feit dat de betrokken partij al was ge speeld niet meer ongedaan zou kunnen maken. Sosonko meende dat hij op deze manier in het na deel zou blijven en trok zijn conse quenties. Mede op verzoek van So sonko zal nu echter toch nog de commissie van beroep zich met het geval bezighouden om in ieder ge val een principiële uitspraak te krijgen. AMSTERDAM (ANP) - De Zweed Wedberg heeft zich gisteren verrassend naast koploper Portisch genesteld in het internationale schaaktoernooi in Amsterdam. In de vijfde ronde versloeg Wedberg de Hongaarse grootmeester Sax. Door dat resultaat heeft Wedberg met 4 uit 5 wezenlijke kansen op zijn eerste groot meesterresultaat. Die kansen heeft ook Hans Böhm. De internationaal meester hield in de vijfde ronde de Joegoslavische kampioen Pedrag Nikolic keurig in bedwang en remi seerde verdienstelijk. Böhm kwam door die prestatie op 3,5 uit 5. Evenveel als Timman, Chandler en Niko lic. Timman speelde met zwart tegen Portisch. Beide opponenten kennen elkaar door en door en braken in een evenwichtige stelling af. Toch wensten beide kemphanen de tweede zitting te gebruiken om alsnog de speurtocht naar de mogelijke winst voort te zetten. Het was een vergeefse poging, zodat beide grootmees ters tenslotte berustten in remise. Poloegajevski en Campora braken gisteravond laat voor de tweede keer af. Na wilde tijdnoodtaferelen. waarbij de Argentijnse kampioen niet onder deed voor de Russische strateeg, zien beiden nog heil in een derde zitting op maandag. Van der Wiel is totaal uit vorm. Hij verloor opnieuw, nu van compaan Gert Ligterink. In de B-groep nam de Hongaar Szabo voor de eerste keer genoegen met remise. De Joegoslaaf Ciric wilde niet van wijken weten en snoepte de veteraan het eer ste halve punt af. Stand na vijf ronden in de A-groep: 1. Wedberg, Por tisch 4 punten, 3. Timman, Chandler, Nikolic, Böhm 3,5, 7. Poloegsóevski, Campora 3 1 a, 9. De Wit 3, 10. Sax, Eising, Borm, Ree 2,5, 14. Gutman, Kuiijf.Szna- pik, Ligterink, Hjoerth 2, 19. Langeweg, Van der Ster ren 1,5, 21. Van Voorthuijsen, Van der Wiel, Trepp 1. Stand na vijf ronden in de B-groep: 1. Szabo 4,5 punt, 2. Sunye Neto, Ciric, Pliester, Matinovic, Enklaar 3,5, 7. Barlov, De Boer, Ostojic, Hartoch 3, 11. Piket, Van Scheltinga, Van der Vliet 2,5, 14. Krnic, Nijboer2 1 a, 16. Gelpke, Gavela, Peelen 2,19. Vogel, Van Mil, Zier, Weemaes 1,5,23. Van Baarle 1,24. Cser- na 0,5. LEIDEN - Unicummer Frans Grimbergen en de als vierde genoteerde Brigitte van der Maarel uit Koudekerk zwaai den voor de tweede week in successie de scepter in de B-arena. Na een weinig enerverende strijd tegen Marcel Vink (6-3,6-1) was de B-titel van Hillegom voor Grimber gen een feit. Bij de dames had Marijke Guyt, ofschoon hoger geplaatst, geen antwoord op het vaste, spreidende spel van de nummer vier: 2-6,1-6. Heel wat moeilijker had de kam pioen het in de voorlaatste ronde tegen Jasper IJtsma gehad. Uitge put door een zware training met Ivar de Jong kwam hij aanvanke lijk adem tekort (5-7,2-4 achter), maar zag tenslotte toch kans de Hoofddorper de tweede én de be slissende set de baas te blijven: 6- 4,6-4. Hillegommer Marcel Vink had daarentegen in de semi-finale een 'makkie'; Marcel Gerritsen, die verrassend ver was gekomen, had al z'n kruit verschoten: 6-2,6-2. Succesformule Brigitte van der Maarel had haar plaatsing al meer dan waar ge maakt door in de halve eindstrijd favoriete Sylvia Steenvoorden met 6-2,7-5 een halt toe te roepen. De andere 'halve' verliep volgens de prognose; nummer twee, Marijke Guyt, kreeg haar als derde getipte clubgenote Carla Quak met 6-4,6-2 op de knieën. Maar dat veel trai ningsuren maken toch de succes formule is om de titel te kunnen realiseren werd haar vervolgens zonder pardon duidelijk gemaakt door de Koudekerkse, die vorig jaar nog in C excelleerde. In het gemengd dubbelspel daar entegen was zij, geflankeerd door de goed spelende Grimbergen, als verwacht wel de sterkste. Of schoon de tie-breakwinst van het tweede part de combinatie Vink/ Carla Quak behoedde voor een dik ke nederlaag, werd de suprematie van het winnend koppel in de be slissende reeks, gelijk de eerste, met 6-1 uitgedrukt. In C ging de titel naar de uit Es sen afkomstige Judith Rollka. Ook hier moest de favoriete, de Zand- voortse Saskia Hendrikse, het in de voorlaatste fase ontgelden; de als vierde genoteerde Duitse deed met haar 2-6,6-4,6-2 zege de voor spelling teniet. In de andere halve finale zat de eveneens uit Zand- voort afkomstige Yvonne Croese de winnares van Sassenheim en De Boekhorst, Madeion Verdegaal, weliswaar op de hielen, maar slaag de er niet in langs zij te komen: 4- 6,4-6. De Duitse demonstreerde tenslotte voor de laatste maal het racket succesvol te kunnen hante ren door bovengenoemde haar der de C-titel dankzij een 6-3,6-2 zege te onthouden. Bij de heren maakte een pols- blessure bij de stand 7-5,5-7,1-1 te gen Voorhout-speler Jan Baan de vierde genoteerde Mark Pullens verder spelen onmogelijk en liet zijn opponent derhalve de finale 'binnenwandelen'. Matthijs Gla stra, de andere finalist, moest wel tot de laatste winnende punt tegen Eric de Graaf op het gravel blijven: 6-7,6-4,6-2. Ook zijn laatste optre den tegen de ietwat fortuinlijke Voorhout-finalist trok hij overtui gend aan het langste eind: 6-3,6-2. In de D-categorie mocht Harry HILVERSUM (GPD) - Na Mi- chiel Schapers (direct ge plaatst) en Menno Oosting (hij kreeg een „wilde kaart") is on verwacht ook Huub van Boec- kel opgenomen in het hoofd schema van het internationale Melkhuisje-tennistoernooi. De Hagenaar werd alsnog aan de deelnemerslijst toegevoegd omdat twee reeds ingedeelde spelers zich terugtrokken. De in Frankrijk wonende Al gerijn Tarik Benhabiles deed dat om onduidelijke redenen, terwijl de Westduitser Rolf Frans Grimbergen stuitte tegen Marcel Vink op weinig weerstand. De Unicummer won na 'Warmond' gisteren ook het toernooi in Hillegom. (foto Holvast van der Meer zich uiteindelijk win naar noemen van de 171 deelne mers door zijn laatste opponent Je roen Koppert met 6-3,6-0 klop te geven. Mare Baan (verloor in de halve van Koppert met 6-1,6-3) en René Hooftman (verloor in de hal ve met 6-4,6-2 van de kampioen) duelleerden om de derde en vierde plaats, waarbij de eerste met 6-3,6-2 de beste was. Bij de dames beantwoordde de Sassenheimse Colinda Voskuil aan haar nummer één notering dankzij de tie-breakwinst van de beslissen de set tegen de als tweede geno teerde Carolien Spruyt: 6-2,3-6,7-6. Gehring, die in Hilversum als vijfde was geplaatst, afzegde wegens een knieblessure. Zo doende mag Van Bockel, nota bene op grond van zijn 212de plaats in de ATP-wereldrang- schikking, het veld nu comple teren. Henrik Sundström die van- daaag op het Melkhuisje als fa- Sensatie In Alkemade zorgde de als vier de getipte Gjalt Lucassen voor sen satie. Na vijf jaar in B te hebben gebivakkeerd, opereert hij dit jaar weer, niet zonder succes - winnaar Oud-Wassenaar - in de C-gelede- ren. De niet te kloppen geachte fa voriet Harold van Offeren leek na het verlies van de tweede reeks te gen deze nummer vier het nuttelo ze van zijn poging de finale te reali seren in te zienjde Zoeterwoude- naar maakte in de derde geen game meer: 6-7,6-4,6-0. Jerom Pauwels bleef Michael Vertogen ternauwer nood de baas (6-4,3-6,7-6), maar had in de laatste ronde geen antwoord voriet van start gaat voor het open Nederlands kampioen schap heeft gisteren in Baastad de internationale Zweedse ten- nistitel veroverd door een over winning in drie sets op zijn landgenoot Anders Jarryd: 3-6, 7-5, 6-3. Het was dit seizoen na Bari en Monte Carlo de derde overwinning in een Grand op het aanvallende spel van de ex- B speler: 6-4,6-1. Bij de dames behaalde Nelleke Weijermans de hoogste eer. Bij een 3-0 achterstand tegen Irma van Seeters begon ze vrijuit te spelen, wat resulteerde in een 7-5,6-3 zege. In de D-klasse was Madelijn Da- men de sterkste. Marie Louise Goedhart werd met 6-4,6-1 tot capi tulatie gedwongen. In de heren D-strijd domineerde de jongste en de kleinste, de als tweede genoteerde dertienjarige Bob van Overloop van De Munnik. Alvorens de titel een feit was had de jeugdige wel de nodige vecht lust geetaleerd. Zo duelleerde hij Prix-toernooi van Sundström. Voor Anders Jarryd, bij het toernooi op het Melkhuisje als tweede geplaatst, betekende het een nieuwe deceptie in ei gen land. Vorig jaar stuitte hij in de finale op zijn landgenoot Mats Wilander en in 1981 werd hij in de eindstrijd verslagen door de Fransman Thierry Tu in de halve finale tégen Ernst Ver duin bijna het maximale aantal ga mes: 5-7,6-4,7-6. De andere halve eindstrijd liet eveneens een tita nenstrijd zien tussen favoriet Jelle Raap en Cees Koeleman, waarin de nummer één met 4-6,6-3,6-3 zege vierde. Hoewel voor de kleine spe ler van De Munnik soms de hoge returns op de achterlijn van zijn bijna tweemaal zo grote opponent Raap onbereikbaar waren, kwam hij toch met 7-5,5-2 voor. De favo riet stribbelde vervolgens nog drié games tegen, maar moest er vervol gens toch aan geloven: de langste trok met 5-7,5-7 aan het kortste eind. MARIJKE DE BEER Het dubbelspel leverde een overwinning op voor Jan Gun- narsson - in het enkelspel in Hilversum als vierde geplaatst - en zijn Deense partner Michael Mortensen. Het Scandinavi sche duo kreeg in de finale geen tegenstand van betekenis van Juan Advendano en Fer nando Roese: 6-0, 6-0. lasne. De 23-jarige Jarryd rea geerde zwaar teleurgesteld: „Ik had het gevoel, dat het de beste wedstrijd op gravel uit mijn loopbaan was". Tsjechische dames winnen Federatie-cup SAO PAULO - De damesploeg van .Ts^echoslowakije heeft het tennis toernooi om de Federatie-beker ge wonnen. De titelverdedigsters ver sloegen gisteren in de finale Au stralië met 2-1. Australië, dat in de halve finale het Amerikaanse team naar huis stuurde, nam wel verrassend een voorsprong. Anne Minter ver schalkte namelijk Helena Sukova (7-5, 7-5), maar Hana Mandlikova zette de zaakjes gauw recht tegen Elizabets Sayers: 6-0,6-1. In het be slissende dubbel waren Mandliko va en Sukova veel te sterk voor het koppel Wendy Turnbull/Sayers: 6- 2, 6-2. Het Nederlands damesteam ver loor in de troostronde van dit toer nooi met 1-2 van Brazilië. De enige winstpartij van Nederland, dat al in de eerste ronde van het hoofd- tpernooi werd uitgeschakeld, kwam op naam van het dubbel Ka rin Moos/Digna Keetelaar. Stuttgart Henri Leconte heeft gisteren het toernooi in Stuttgart op zijn naam gebracht. De 21-jarige Fransman versloeg in de finale de Amerikaan Gene Mayer in vier sets: 7-6 (11-9), 6-0,1-6,6-0. Daarmee verdiende hij 60.000 gulden. Leconte verkeert in uitstekende vorm. Op weg naar de finale, be ginnend met een eenvoudige over winning op Björn Borg, is hij niet één keer in moeilijkheden geweest. Hij was zeer verheugd over zijn eerste Grand Prix-zege. "Ik wilde hier goed tennis spelen. Daarin ben ik geslaagd". Satelliet Robert-Jan Bierens heeft giste ren verrassend het vierde Satelüet- toèrnooi in Velp gewonnen. De 19- jarige Hagenaar, die in de voor gaande drie toernooien geen aan sprekende resultaten boekte, ver sloeg in de finale met degelijk spel zijn vijfjaar oudere Braziliaanse te genstander Eleuterio Martins met 6-1,4-6, 6-4. In het slottoernooi vol gende week in Amersfoort starten de beste zestien spelers uit de vier voorgaande toernooien. Daaronder bevinden zich vijf Nederlanders. Tafeltennis- jeugd eindigt in achterhoede WARMOND - De 64ste Kaagweek is in aantocht. Vrijdag wordt het startsein gegeven voor dit traditio nele zeilevenement van de Konink lijke Watersportvereniging De Kaag. Alleen al gezien het grote aantal inschrijvingen belooft deze editie andermaal een succes te worden. Op vrijdag, zaterdag, maandag en dinsdag worden deze en volgen de week de seriewedstrijden geva ren. De zondag is gereserveerd voor de zogenaamde 'Gezellig heidswedstrijden'. Als vanouds gaat de meeste be langstelling uit naar de doorgaans immer spektaculaire ontmoeting tussen de teams Holland en Fries land in de Regenboogklasse. Ber- tus ter Beek, Jappie Hettinga, Hes- sel Donker, Harry Amsterdam en Puck de Vries zullen trachten het Friese vaandel hoog te houden. CANADA, KINGSTON (GPD) - De twaalfjarige Serge Kats uit Rot terdam is afgelopen zaterdag in Kingston (Canada) wereldkam pioen geworden in de Opti mistklasse, een internationale jeugdklasse voor jongens en meis jes tot en met vijftien jaar. Het kampioenschap waaraan 130 zei lers uit 28 landen deelnamen, werd pas in de laatste race in een serie van zeven races beslist. Kats leverde in Canada onder wisselende weersomstandigheden een uitmuntende prestatie door een regelmatige serie te zeilen met een 8e, 4e, 15e, 3e, 14e en le plaajs. Zijn slechtste resultaat, een 22e plaats, mocht hij aftrekken. Nog nooit wist een Nederlander bij de afgelopen 19 wereldkampioen schappen een klassering bij de eer ste tien te bemachtigen. Luut de Groot, Betting Bakker, Pe ter Hoogendam, Martin Heineke en Peter Kempeneers voeren het rood-wit-blauw in hun spinaker. Zij starten s'ochtends om 10 uur. De start van de individuele wed strijden in de Regenboogklasse is elke middag om 2 uur. Naast dit in het hele land beken de duel, is sinds enkele jaren in de Laserklasse, met per traditie het grootste aantal inschrijvers, een in teressant gevecht op gang geko men tussen Zeeland en De Kaag. Een derde confrontatie waar met belangstelling naar wordt uitgeke ken is die in de jeugdklasse tussen de teams van De Kaag/Reeuwijk en Rotterdam. Opvallend is de terugkeer van de klassieke houten schepen, zoals de 50-jarige Pampus, de 70-jarige 12- Voetsjol, de 77-jarige Regenboog en de 48-jarige Olympia-jol. In deze laatste klasse is een groot aantal deelnemers te verwachten, waar onder veel van Duitse afkomst. Het laatste opmerkelijke feit betreft de terugkeer van de Europe-klasse. In deze groep komen 24 deelnemers aan de start. Nieuw succesje Van der Maas Severiano Balasteros'Sevvy' voor zijn vrienden, kirt het uit van plezier na zijn winnende slag in het beladen gevecht om de open En gelse golf titel. Hij won het toernooi in het Schotse St. Andrews voor de laatste maal in 1979. (foto AP) LEIDEN - Eric van der Maas won afgelopen weekeinde in Brielle bij internationale wedstrijden om de Nautica-Cup de slalom. De jeugdi ge Leidenaar, vorige week al suc cesvol bij het Nederlands kam pioenschap, haalde de voor een as pirant hoge score van twee boeien op 16 meter. Zijn broer Paul deelde op dit onderdeel met Henco Koop- mans de tweede plaats. De broers Van der Maas skiën in het aanstaande weekeinde een thuiswedstrijd. Ter gelegenheid" van het 25-jarig bestaan houdt wa tersportvereniging De Braassem waar beide EK-gangers (eind au gustus in Spanje) lid van zijn inter nationale wedstrijden op het Braassemermeer. JONKOPING - De Nederlandse skiffeur Hans Kelderman heeft tij dens de wereldkampioenschappen roeien voor junioren in het Zweed se Jönköping verrassend beslag weten te leggen op een bronzen medaille. De roeier van het Zut- phense Isala behaalde in de zater dag verroeide finale een fraaie der de plaats achter de skiffeurs van de DDR en Zweden. Het was voor Ne derland het hoogtepunt van dit sterk bezette toernooi. Ook twee Leidse roeiers kwa men in Jönköping aan de start. De Leythe-roeiers Arold de Vries en Volkert Post maakten deel uit van de Nederlandse dubbelvier, die, na een wat moeizame start in de se ries, een zeer goed toernooi roeide en uiteindelijk als vierde eindigde, 5 seconden achter de winnaars uit de DDR, en slechts één seconde achter de bronzen Franse ploeg. De overige Nederlandse junioren kwamen eveneens goed voor de dag. Bij de meisjes werd de dub- beltwee vierde achter drie Oost bloklanden en de dubbelvier zes de. De jongensacht miste de finale, maar wist zich, door winst in de "kleine finale", als zevende te plaatsen. LINZ - Het meisjes kadettenteam werd de beste Nederlandse ploeg in het landentoernooi bij het Euro pees kampioenschap voor de jeugd in Linz. Patricia de Groot (Scylla) en Gerdi Keen (Shot) legden op de vijfde plaats beslag door met 3-2 van België te winnen. De jongens kadetten werden zevende. Gert Verhagen en Gerard Bakker ver sloegen Hongarij met 3-1. De juniorenploegen, een leef tijdscategorie ouder, deden het minder. De jongensploeg werd elf de door een benauwde overwin ning van 5-4 op Oostenrijk. Eerder was met 5-1 verloren van Groot- Brittannië. Het enige punt kwam op naam van Rob Turk. De meisjes eindigden als negende. Na zater dag met 3-0 van Hongarije te heb ben verloren, werd gisteren een fraaie overwinning op Engeland geboekt. De Hongaarse junioren den twee Europese titels, bij de meisjes junioren en kadetten. De junioren wonnen de finale van de Sowjet-Unie met 3-1, de kadetten klopten in de eindstrijd Roemenië met dezelfde cijfers. Bij de jongens junioren ging de titel naar de Sow- jet-Unie door een 5-2 zege in de fi nale op Joegoslavië. De laatste ti tel, die voor jongens kadetten, be landde bij Tsjechoslowakije na 3-1 winst in de finale tegen Roemenië.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12