Levitan door de knieën Twee wereldrecords in Oost-Berlijn 5?D^f Hanegraaf slachtoffer 1 Dertiende etappezege Nederlandse vrouwen tour m cijfers Els Vader derde in München Oosteuropese atleten maken indruk Hoste en Kelly strijden om groene trui Tourbaas zwicht voor rennersopstand Olympische sporters India 'uitgekleed' Tourspel dagprijs 'Chinees' vloert Amerikaan SATERDAG 21 JULI 1984 MÜNCHEN (SID) - Els Vader is vrijdagavond tijdens atletiek wedstrijden in München als derde geëindigd op de 200 me ter. Haar tijd bedroeg 23.23 se conden. Winnares werd de Westduitse Heidi Gaugel in 22.72 seconden. Gaugel had daarvoor ook de 100 meter op haar naam gebracht in 11.24 se conden. Vader kwam op dat onderdeel niet aan de start. De prestaties in München verbleekten bij die van de Oost europeanen in Oost-Berlijn. Ul- rike Meyfahrt sprong in Mün chen 1 meter 94 hoog, haar bes te verrichting in dit seizoen. Op de 400 meter leed Harald Schmid een nederlaag tegen Michael Paul uit Trinidad, 45.13 tegen 45.48 seconden. De Bulgaarse Ludmïlla Andonova zweeft over de balk die op 2 meter 7 ligt: een nieuw wereldrecord, (foto ap> VILLEFRANCHE (GPD) - Alle truien in de Ronde van Frankrijk, zijn verdeeld, met één uitzonde ring. De strijd om het groene tricot, dat van het puntenklassement, is nog altijd open en dat zal zo blijven tot zondag op de Champs-Elysées. Dat gevecht stond gisteren cen traal in de lange rit van Crans Montana naar Villefranche. De Belg Frank Hoste raakte zijn kle dingstuk onderweg tijdens een vliegende etappe kwijt aan de Ier Sean Kelly, maar greep het door de ritzege weer terug. Jacques Hanegraaf werd het slachtoffer van die dadendrang. Hij werd tweede in de eindspurt en dat is in de wielersport de slechtste klassering. „Leo van Viet trok de sprint aan en Phil Anderson zat in zijn wiel. Daarachter kwam ik, maar Anderson dwong me min of meer om al op kop te komen. Daar door begon ik te vroeg met de sprint en bovendien ging het meer omhoog dan ik had gedacht. Dat was een tegenvaller", recapituleer de Hanegraaf de laatste honderden meters van de 320,5 km lange etap pe. De machtssprinter Frank Hos te, volgend jaar in Italiaanse dienst bij de ploeg van voormalig wereld kampioen Giuseppe Saronni, boekte zijn derde overwinning van deze Tour de France. Natuurlijk werd er weinig ge schiedenis geschreven twee dagen voor het slot van de ronde. Nie mand wilde zich stukrijden op de krankzinnige afstand en dus werd het een massasprint. De enige op winding onderweg was een zoge naamde 'vliegende etappe' in het grensdorp St.-Julien-en-Genevois, waar Sean Kelly de aan de verkeer de kant van de weg sprintende Hoste met lengten versloeg. Kelly kwam vijf punten voor in het alge meen klassement van de groene trui, maar leverde die voorsprong op de eindstreep weer in. Door zijn derde plaats en de zege van Hoste kijkt hij nu weer tegen een luttele achterstand (4 puntjes aan) maar vandaag in de tijdrit kan hij die misschien al goedmaken door bij de eerste vier te eindigen. En dan is er nog de slotrit als laatste moge lijkheid. Opvallend in de rit van vrijdag was verder de kennelijk oplaaien de strijd tussen de ploegen van Go- defroot en Post. De afspraak elkaar niet voor de wielen te rijden, werd weer geschonden. Ontsnappingen van de Kwantum-renners werden' gepareerd door die van Post die telkens weigerden om kopwerk te 23e Etappe verrichten. Hun strategie was er op gericht om Eric Vanderaerden te lanceren in de eindsprint, maar het voorbe reidende werk was opnieuw tever geefs. In het gedrang om de beste posities kwam hij ten val. 2500 me ter van de streep zat de Belgische kampioen plotseling op zijn kont in de berm van de weg. Illustratief voor het optreden van zijn ploeg in deze ronde. OOST-BERLIJN (DPA/SID) - Acht dagen voor de opening van de Olympische zomerspelen in Los Angeles hebben de Oosteuropese atleten de 22e Olympische atletiek- dag in Oost-Berlijn aangegrepen om met twee wereldrecords nog eens extra te onderstrepen, dat hun absentie in Californië danig gevoeld zal worden. Vooral de speerworp van Uwe Hohn, die met 104 meter en 80 centimeter als eer ste de magische grens van 100 me ter passeerde, maakte op de 21.000 toeschouwers in het uitverkochte Jahn-sportpark bijzondere indruk. Zeven minuten na zijn sensatione le prestatie bracht de Bulgaarse Loedmilla Andonova het publiek tot groot enthousiasme met haar hoogte-sprong van 2 meter 7, twee centimeter boven het nog pas een maand oude wereldrecord van de Russin Tamara Bykova. De waardering voor de verrich ting van Andonova viel evenwel in het niet bij die voor Uwe Hohn. Di rect na zijn worp kwamen de toe schouwers massaal overeind. Al tijdens de vlucht van de speer werd duidelijk dat de 22-jarige Oostberlijner een gigantische krachttoer had verricht. De marke ringen van de kamprechters op het gras waren verre van toereikend, waardoor de jury in eerste instan tie niet de juiste afstand op het bord kon brengen. De eerste ver melding luidde 100 meter 80, op zich ook al een sensatie. De bijval van het publiek kende geen gren zen, toen even later de correctie volgde en de juiste afstand van 104 meter en 80 centimeter bekend werd gemaakt. Dat was vijf meter en acht centimeter boven het oude wereldrecord. Uwe Hohn kon het zelf nauwelijks geloven. Temidden van journalisten en fotografen sta melde hij, dat het onmogelijk was. In de jubelstemming ging de prestatie van Loedmilla Andonova bijna onopgemerkt voorbij. De Bulgaarse, die nooit hoger dan 1 meter 99 gesprongen had, werd niet in staat geacht het wereldre cord van Tamara Bykova (2.05) te verbeteren. Begonnen op 1 meter 93 sprong zij bij haar eerste pogin gen direct over 1.96, 2.00, 2.02 en 2.04. Hoewel de toejuichingen voor Hohn nog niet verstomd waren, liet zij de lat op 2.07 leggen. Die fa belachtige hoogte vormde even eens nauwelijks een belemmering. Bij haar eerste sprong wipte ze er ruim over heen. Pas op 2 meter en 10 centimeter kwam er een einde aan haar indrukwekkende serie sprongen. Bykova was toen al lang afgehaakt. De ex-wereldrecord houdster werd tweede met 1,98 meter. Naast de twee wereldrecords werden er in het Jahn-stadion on der ongunstige omstandigheden bij een temperatuur van 15 graden en koude wind tal van uitstekende prestaties verricht. Zo liep Marlies Göhr de 100 meter bij tegenwind van een halve meter per seconde voor de zeventiende keer in haar loopbaan onder de 11 seconden. 'VILLERANCHE (GPD) - Voor de commercie moet in de Tour de France alles wijken. 'Zelfs wielrenners vindt directeur Felix Lévitan maar hinderlijke bijverschjnselen, zodra die hem dreigen te belemmeren in zijn streven de geldschieters van de Ronde van Frank rijk onder alle omstandigheden op het eerste plan te laten komen. Voor de start van de '21e etappe, gewonnen door de Belg Frank Hoste, moest de kleine Tour-baas echter zwichten voor een rennersopstand. In de Zwitserse wintersportplaats Crans Montana, weigerde het peloton op de fiets te stappen en zoals Levitan had voorzien in gesloten formatie naar beneden te rijden om daar echt van start te gaan. Lévitan had dat zo beloofd aan de organisatoren van Crans Montana, die hij voor een aankomst van zijn wielerspektakel maar liefst 280.000 gulden uit de zak klopte. Een be drag dat driemaal zo hoog is als dat wat Franse wintersportplaatsen voor een aankomst moeten beta len. Natuurlijk eisten de Zwitsers wat terug voor hun keiharde francs en de bonzen van het wielercircus zegden moeiteloos alles toe. Daar bij ook de volstrekt zinloze zeven tien kilometer lange afdaling en de daarop volgende dertien kilome ters tellende tocht naar Sion, de of ficiële startplaats. Laurent Fignon, de gele truidra ger, gaf Levitan te verstaan dat nie mand in het peloton aan die waan zin zou meewerken. Nota bene ter wijl er een monsterrit van 320 kilo meters gepland stond. „Wij gaan in de ploegleiderswagens naar Sion en daar zullen we vertrekken", bood Fignon de Tour-directeur aan. Die sputterde verbijsterd te gen, maar had snel in de gaten dat het krappe tijdschema in gevaar zou komen als hij zich zou laten NEW DELHI (AFP) - De overkoepelende sportbond van India heeft aan de 71 leden tellende Olympische ploeg per persoon een bijdrage gevraagd van 1800 dollar (ongeveer bijna 6000 gulden) om de te verwachten hoge onkosten in Los Angeles te kunnen bestrij den. Tegen het licht van een gemiddeld maandsalaris van 100 tot 250 dollar voor de deelnemers is de gevraagde som een astrono misch hóóg bedrag. Voor alle zekerheid hebben de sportbonzen een dergelijk verzoek ook maar gericht tot de werkgevers van de deelnemers, in vele gevallen banken, de spoorwegen, douane, maar ook particuliere firma's. Het nationale Olympische Comité heeft de maatregel heftig be kritiseerd. „Zoiets is in de historie van dit land nog nooit ver toond", aldus Edward Sequeira, oud-kampioen op de 800 meter. Ook Suresh Kalmadi, voorzitter van de Atletiek Federatie van In dia, had er geen goed woord voor over. „Het is tragisch, dat de sporters met zoiets worden geconfronteerd als ze op het hoogte punt van hun voorbereiding voor de Spelen zijn", zei hij veront waardigd. „Het is een enorme slag voor de sportbeweging van India. Vooral ook voor onze hockeyploeg, die in Moskou nog goud won". Volgens vertegenwoordigers van de nationale sportbond is de bijdrage nodig om het logies en de maaltijden in Los Angeles te kunnen betalen en kleding voor de openings- en sluitingsceremo nie te betalen. ADVERTENTIE "Wat voor 'n rit wordt er vandaag gereden"? Dat is de vraag in ons tourspel en het goede ant woord is: een individuele tijdrit. De dagprijs, een grote onderhoudsbeurt t.w.v. 125 gulden bij Tom Walenkamp Fietsen B.V., is gewonnen door H.A. Tolboom, Kwekerij plein 14 In Lelden. Tom Walenkamp vindt u aan de Turfmarkt no. 8 in Leiden alwaar de prijs op vertoon van een •legitimatiebewijs kan worden 'uitgevoerd'. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad van har- namens nei leioscn/Mipnens uagoiao van nar- te gefeliciteerd. verlokken tot langdurige discus sies. En dat zou weer betekenen dat de televisie-uitzending in het gevaar kwam, wat de woeede van de sponsors op zou wekken. De 73-jarige Lévitan ging dus door de knieen voor het opstandi ge rennersvolk. De eerste keer dat hij capituleerde was in 1978 toen in Valence d'Agen de historische ren nersstaking uitbrak. Onder leiding van Bernard Hinault, die nota bene zijn eerste Ronde van Franrijk reed maar desondanks al de „patron" van het peloton was, werd de rit in wandeltempo afgelegd en stapte iedereen in de aankomstplaats de monstratief van de fiets. Lopend passeerden ze de streep, als zicht baar protest tegen de vele verplaat singen van aankomst naar vertrek plaats. Die maakten de Tour node loos zwaarder en de renners voel den zich het slachtoffer van de dwaze jacht op geld. Lévitan beloofde beterschap. Hij zou schema's ontwerpen waarin re kening werd gehouden met de wensen van de coureurs. Hij be loofde het plechtig, maar er kwam niet al te veel van terecht. Welis waar verdwenen de laatste twee jaar de verplaatsingen uit het ron- deboek, maar gemakkelijker werd het allerminst. In plaats van ver plaatsingen per auto laat Levitan de renners nu de afstand per fiets overbruggen. Wie niet horen wil, moet van hem kennelijk voelen. Daarom telde deze Ronde van Frankrijk twee etappes van ver bo ven de 300 kilometer, langer dan de langste klassieker, Bordeaux-Pa rijs (588 kilometer, waarvan een groot deel achter demies) wordt af gelegd uitgezonderd. Tussen Nan tes en Bordeaux waren 338 kilome ter te overbruggen, gisteren van Crans Montana naar Villefranche sur Saone (waarvan de naam door de Tour-directie om commerciële redenen even was veranderd in Villefranche-en-Beaujolais) be droeg de afstand 354 kilometer, waarvan de eerste 33,5 dan „geneu traliseerd", dus en groupe, moes ten worden afgelegd. Afstanden die de internationale wielrenunie niet eens toestaat voor wedstrijden die openstaan voor deelname van amateurs. Maar Lé vitan heeft die bond aan de lei band. Hij vroeg en kreeg dispensa tie met als chantagemiddel dat die „arme coureurs" anders die verfoeide verplaatsingen per auto zouden moesten maken. Zodoende speelde hij de wielerbond de zwar te piet toe en kan hij vrij putten uit oorden als Crans Montana, die hij natuurlijk ook links kan laten lig gen. Alleen scheelt dat geld, en dergelijk gewin gaat boven het be lang van de wielrenners uit. Het peloton 'wandelde' aanvankelijk naar Villefrance. Henk Lubber ding luisterde met een oorknopje bijna de hele monsteretappe naar de radio. cfoto ANP) LOS ANGELES (SID) - De Amerikaanse wielrenner Alexi Grewal is na een wedstrijd in de staat Colorado betrapt op gebruik van verboden stimule rende middelen. De 23-jarige Amerikaan behoort tot de beste wielrenners van de Verenigde Staten. Op de Olympische Spe len zou Grewal deel uit maken van de 100-kilometer tijdrit- ploeg. Vlak voor de wedstrijd had hij een Chinees vitaminen-pre paraat genomen dat zou helpen tegen verkoudheid. „Het op schrift was in het Chinees. Ik heb nooit gedacht dat het ve: boden stoffen zou bevatten' aldus de onthutste Grewal. Vol gens de regels van de Interna tionale Wielren Unie is Grewal geschorst voor een periode van 30 dagen. De Amerikaan heeft al verklaard tegen de straf in beroep te gaan bij het Ameri kaanse Olympische Comité. VILLEFRANCHE (GPD) De Nederlandse vrouwenploeg in de Tour de France is er gisteren niet in geslaagd Heieen Hage weer in de gele trui te krijgen. Desondanks zat de stemming er in Villefranche weer goed in omdat Nederlands kampioene Connie Meijer de der tiende etappezege (van de 16) voor de orapje-equipe liet aantekenen. Meijer was de snelste van een kop groep van zes, die op initiatief van Petra de Bruin tot stand was geko men. De Bruin, die reeds drie ritover- winningen op haar naam heeft staan, offerde zich in de sprint he lemaal op voor Meijer. De voorma lige wereldkampioene toonde daarmee aan, dat het met de har monie in het gezelschap goed zit. Meijer: „Tijdens de koers, nadat we met zijn zessen vooruit waren, zei Petra tegen mij dat ze voor mij de sprint aan zou aan trekken. Dat ging prima, ook al omdat die twee Franse meisjes, die ik wel een beetje vreesde, zenuwachtig wer den. Ze gingen te vroeg weg en ver keken zich op deze aankomst (licht omhooglopend' - red.). Dat is me zelf trouwens in deze ronde ook al een paar keer overkomen en daar van heb ik geleerd". Van begin af aan hadden de Ne derlandse vrouwen geprobeerd met Hage van de gele truidraagster Mary Martin weg te rijden. De Amerikaanse, constant omringd door twee of drie ploeggenoten, week echter geen moment uit het wiel van de Zeeuwse, die nu met de bolletjestrui (die officieel overi gens ook aan Martin toebehoort) door Frankrijk fietst. Hage grap pend: „Ik denk dat ik maar kop- spijkertjes mee moet nemen. An ders lukt het denk ik nooit". Met Parijs in zicht vinden de vrouwen het ook welletjes worden. Net als hun professionele collega's verlangen ze naar het einde. Petra de Bruin: „Je begint het nu wel te merken, hoor, drie weken fietsen. Maar dat niet alleen, je wil ook wel weer eens naar huis". Met 10.91 kwam ze in dit seizoen voor de vijfde keer dicht in de buurt van het wereldrecord (10.79) van de Amerikaanse Evelyn Ash- ford. Bij het discuswerpen bleef Gise- la Beyer zestien centimeter onder het wereldrecord van de Russin Galina Savinkova. Haar worp van 73 meter en 10 centimeter beteken de wel de beste wereldseizoenpres- tatie. Beyer, vijfde bij de WK in Helsinki, werd op de voet gevolgd door haar landgenotes Irina Mes- zynski (72.02) en wereldkampioene Martina Opitz (71.60). Het trio maakte in Oost-Berlijn duidelijk, dat bij hun aanwezigheid in Los Angeles de medaille-aspiraties van Ria Stalman, die kortgeleden het Nederlands record op 71 meter 22 bracht, niet al te hoog moesten worden aangeslagen. Heike Daute schitterde voor de zoveelste keer bij het verspringen. Met 7.32 meter bleef ze negen cen timeter onder het wereldrecord en twee centimeter onder haar beste verrichting in dit seizoen. Een we reldrecord was er evenmin wegge legd voor de Russische polsstok hoogspringer Konstantin Volkov. Nadat zijn overwinning met 5 me ter 70 vast stond, poogde hy tot drie keer vergeefs de 5 meter 91 te bedwingen. Zijn landgenoot Ser gei Boebka, die een week geleden in Londen het record op 5.90 bracht, viel uit de toon door over de aanvangshoogte van 5.50 te struikelen. De uitslag van de zestiende etappe is: 1Connie Meyer (Ned) 57 kilometer in 1 uur, 23 minuten en 2 seconden (met 15 seconden tijdvergoeding 1.22.47) 2. Co- rinne Le Gal (Fra) 1.23.02 (met 10 secon den tijdvergoeding 1.22,52) 3. Marilyn Wells (Can) 1.23,02 (met 5 seconden tijd vergoeding 1.22,57) 4. Valerie Simonnet (Fra) 1.23,02 5. Debra Schunway (VSt) z.t. 6. Marie-France Potereau (Fra) z.t. 7. Petra de Bruin (Ned) op 7 seconden 8. Hanneke Lieverse (Ned) op 18 seconden 9. Mieke Havik (Ned) z.t. 10. Jolanta Go- ral (VSt) z.t. 18. Rita Timpers (Ned) op 1,18 24. Heieen Hage (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de zes tiende etappe is: 1. Mary Anne Martin (VSt) 26 uur en 35 minuten 2. Heieen Hage (Ned) op 3,17 3. Debra Schunway (VSt) op 11,36 4. Va lerie Simonnet (Fra) op 12,18 5. Corinne Lutz (Fra) op 13,22 6. Betty Wise-Steffan (VSt) op 13.47 7. Claire Greenwood (GBr) op 14,44 8. Marilyn Wells (Can) op 15,20 9. Chantal Broca (Fra) op 18,05 10. Annie Rebiere (Fra) op 18,24 12. Mieke Havik (Ned) op 20,41 16. Rita Timpers (Ned) op 23,02 18. Connie Meyer (Ned) op 23,57 24. Petra de Bruin (Ned) op 30,50 25. Hanneke Lieverse (Ned) op 31.31 De uitslag van de 21e etappe is: 1. Hoste (Bel, De Witte) 320,5 kilome ter in 9 uur, 28 minuten en 8 seconden (met 30 seconden tijdvergoeding: 9.27,38) 2. Hanegraaf (Ned, Godefroot) 9.28,08 (met 20 seconden tijdvergoe ding: 9.27,48) 3. Kelly (Ier, De Gribaldy) 9.28,08 (met 10 seconden tijdvergoe ding: 9.27,50) 4. Hinault (Fra, Köchli) 9.28,08 5. Manders (Ned, Godefroot) z.t. 6. Glaus (Zwi, Girard) z.t. 7. Castaing (Fra, Berland) z.t. 8. Wijnands (Ned, Go defroot) z.t. 9. VandenBrande (Bel, De Kimpe) z.t 10. Anderson (Aus, Post) z.t. 11. Gallopin (Fra, De Gribaldy) z.t. 12. Frebert (Fra, Boishardy) z.t 13. Ander sen (Den, Danguillaume) z.t. 14. Le- mond (VSt, Guimard) z.t. 15. Vichot (Fra, De Gribaldy) z.t. 16. De Wolf (Fra, De Witte) z.t. 17. Leali (Ita, Boifava) z.t. 18. Dithurbide (Fra, Pinto) z.t. 19. Ser geant (Bel, De Witte) z.t. 20. Echave (Spa, Ocana) z.t. 25. De Rooy (Ned, Post) z.t 33. Kuiper (Ned, Godefroot) z.t. 42. Van Vliet (Ned, Godefroot) z.t. 46. Fig non (Fra, Guimard) z.t. 48. Lubberding (Ned, Post) z.t. 52. Peeters (Bel. Godef root) z.t. 61. Nulens (Bel, Post) z.t. 64. Veldscholten (Ned, Post) z.t. 66. De Keulenaar (Bel, Post) z.t. 79. Knete- mann (Ned, De Witte) z.t. 98. Winnen (Ned, Post) z.t. 100. Zoetemelk (Ned, Godefroot) z.t 106. Vanderaerden (Bel, Post) op 0,16 124. en laatste Gaigne (Fra, Guimard) op 12,55 Het algemeen klassement is: 1. Fignon (Fra, Guimard) 105 uur, 32 minuten en 446 seconden 2. Hinault (Fra, Köchli) op 9,56 3. Lemond (VSt, Guimard) op 11,05 4. Millar (GBr. Ber land) op 11,45 5. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 16,35 6. Pascal Simon (Fra, Berland) op 16,51 7. Arroyo (Spa, Echevarri) op 17,05 8. Munoz (Spa, Ocana) op 22,18 9. Criqueilion (Bel, De Kimpe) op 25,12 10. Rüttiman (Zwi, Köchli) op 26,28 11. Aji- derson (Aus. Post) op 27,52 12. Acevedo (Col, Gomez) op 29,05 13. Grezet (Zwi, De Gribaldy) op 30,35 14. Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 30,37 15. Jimenez (Col, Ocana) op 32,32 16. Veldscholten (Ned, Post) op 37,4117. Flores (Col, Gomez) op 39,52 18. Laurent (Fra, Danguillaume) op 40,08 19. Agudelo (Col, Gomez) op 42,58 20. Loro (Ita, Boifava) op 43,39 24. Nulens (Bel, Post) op 48,21 27. Winnen (Ned, Post) op 50,50 32. Zoetemelk (Ned, Godefroot) op 1.01,54 41. Lubberding (Ned, Post) op 1.14,44 54. Peeters (Bel, Godefroot) op 1.30,51 57. De Rooy (Ned, Post) op 1.32,34 60. Kuiper (Ned, Godef root) op 1.33,45 74. Van Vliet (Ned, Go defroot) op 1.50,09 89. Vanderaerden (Bel, Post) op 2.16,17 91. De Keulenaar (Bel, Post) op 2.19,59 102. Hanegraaf (Ned, Godefroot) op 2.35,38 105. Knete- mann (Ned, De Witte) op 2.42,37 107 Manders (Ned, Godefroot) op 2.50,02 108. Wijnands (Ned, Godefroot) op 2.51,23 124 en laatste Russenberger (Zwi, Girard) op 3.51,08 Bergklassement: 1. Millar (GBr, Berland) 283 2. Fignon (Fra. Guimard) 209 3. Arroyo (Spa, Dagploegenklassement: 1. Godefroot 28.24,24 2. De Gribaldy 28.24,24 3. De Witte 28.24.24 Algemeen ploegenklassemenl: 1. Guimard 316.53,56 2. De Gribaldy 317.37,19 3. Echevarri 317.46.14 Debutantenklassement: 1. Lemond (VSt, Guimard) 2. Munoz (Spa, Ocana) op 11,13 3. Ruttiman (Zwi, Köchli) op 15,23 Plankzeilen - Jolanda de Jong heeft tijdens de Europese titel strijd in het plankzeilen bij de da mes alle drie titels veroverd. De wereldkampioene was op alle on derdelen veruit de beste. Bij de he ren werd Michel Tellier Europees kampioen in het middengewicht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9